nkeltjes en retourtjes ijken voor strippenkaart WEL KABEL? HAAR GEEN VPRO-GIDS? Transuw gids voor een voordelige sneeuwwitte vakantie. Rotterdam bestudeert overnamesleepdiensten Directie scheepswerf gaat met bonden praten DE NIEUWE VPRO-GIDS. DÉZE WEEK'N KWARTJE. •ijsverschil wisselt per gemeente ^otterdam wil valbedrijf ider Rijnmond 'Controleur even geen boeman' Utrecht heeft geen sluitende begroting 1981 Alcohol bedreigt volksgezondheid steeds meer Betere arbeidsvoorwaarden centraal D Scheurtjes in hoogwerkers brandweer Schellens en Marto textiel gaat dicht Bedwelmende bouwgrond in Rotterdam Hoogleraren boos op regering over psychotherapie IDAG 26 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 9 Bi tl i een onzer verslaggevers STERDAM Met ingang volgende week woensdag n alle bus- en tramkaart- Beruit om plaats te maken F de nationale strippen- rt. De vertrouwde enkel- retourtjes en rittenkaar- zijn nog wel tot 1 januari ig. maar ze worden niet ir verkocht. Den Haag "ïit een uitzondering om men daar nog niet klaar is het zonesysteem. veel tram- en bus reizigers ls de penkaart overigens niet meer on- i^nd, want al In mei is hij geïntro- terd en enkele miljoenen mensen uiken de kaart al regelmatig. Een il met de afgelopen maanden straks dat de strippenkaart meer gebruikt kan worden in _«|binatie met het oude kaartje, dat de oude abonnementen eruit en dat het verkoopsysteem 'jfat veranderd. us en tram zullen voortaan alleen en tienstrippenkaarten worden jjiocht. Voor alle andere kaarten, vijftienstrippenkaarten en de een onzer verslaggevers De fractie van de in de Rotterdamse gemeente- voelt er niets voor ruzie in eigen ren te krijgen over de vraag wie 'alverwerking Rijnmond (AVR) financiële en bestuurlijke put halen. Het zwaar verliesgeven- ilverbrandingsbedrijf mag van itterdamse PvdA direct onder rleugels van het Openbaar Li- Rijnmond worden gebracht. iadsfractie sluit zich daarmee bij de partijgenoten uit de Rijn- Iraad. Op 23 juni ging de meer- id van deze raad tegen de advie- an topambtenaren binnen Rijn- i en tegen de opvatting van de van commissarissen in, akkoord het voorstel van de AVR een onale vuilverwerkingsdienst te een. kleinere gemeenten binnen Rijn- ïd hebben inmiddels laten weten nieuwe abonnementen moet men zijn bij huidige verkoopadressen, de post kantoren, de NS-stations en bij de vervoerbedrijven. Daar is voor ander halve gulden ook de kaart van Neder land te koop waar alle zones op staan aangegeven. Een voordeel van de nieuwe kaart is, dat men er bij alle stads- en streek- vervoerbedrijven mee terecht kan en dat de kaart geldig is op het stads- spoorvervoer in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht. Een sys teem dat uniek is in de wereld, ook al omdat het inhoudt, dat men nu over al voor tram en bus hetzelfde betaalt. Tot nu toe bestonden er soms nog aanmerkelijke verschillen. 71 cent Van de strippenkaarten zijn er drie: met zes, tien en vijftien strippen, waarvan de laatste verreweg de voor deligste is. Reizen in één zone kost daarmee 71 cent. terwijl dat met de andere kaarten op 95 cent komt. Het gebruik ervan is eenvoudig; gewoon het voor de rit benodigde aantal strippen omvouwen en afstempelen in de automaat (vaak wordt dit ook door de bestuurder gedaan). Het aan tal strippen dat een rit kost, is gelijk aan het aantal zones waarin men reist, aangevuld met een extra strip als basistarief. Wie bij voorbeeld drie zones rijdt, betaalt met vier strippen. De geldigheidsduur van de afgestem pelde strippen is afhankelijk van het aantal zones dat men reist. Zijn één of twee zones afgestempeld, dan mag men binnen die zones gedurende één uur onbeperkt reizen en overstappen, van drie tot negen zones twee uur, van negen tot zestien zones drie uur en boven de zeventien zones vier uur. Door dit systeem konden de retour- en overstapkaarten vervallen. Ook de abonnementen zijn met ingang van 1 oktober gebaseerd op het zonesys teem. Ook hier drie soorten: een week-, maand- en jaarkaart. De kos ten daarvan worden bepaald door het aantal zones, maximaal zijn dat er acht. Wie door meer zones moet rei zen, dient een kaart te nemen die in heel Nederland geldig is (prijs voor een maand 168 gulden). gaande van de oude rittenkaart zou men straks in Amsterdam tachtig cent voor één zone betalen, dat wordt nu met een vijftienstrippenkaart 71 cent. Datzelfde geldt voor Rotter dam. Uutrecht blijft, om nog een paar voorbeelde te noemen, in prijs gelijk en in Maastricht, Breda en Gronin gen moet twee tot zeven cent meer worden betaald. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Alle mensen die ganzenbord kunnen spelen, zullen het ook met de strippenkaart wel rooien." Dat is het oordeel van minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat over problemen, die kunnen rijzen bij de invoering van de nationale strippenkaart. De minister voelt er niet voor om het nieuwe systeem niet per 1 oktober, maar pas per 1 januari 1981 definitief in te voeren, zoals onlangs is voorgesteld door enke le PvdA-Kamerleden. „Uitstel lost niks op. Ook al zal alles in het begin niet vlekkeloos verlopen, toch hebben we gemeend nu door te moeten zetten. Voor nervosi teit is bepaald geen reden, al wordt van het publiek natuurlijk wel enig aanpassingsvermogen gevraagd", aldus Tuijnman. De minister liet niet na de voor delen van het kaartsysteem te schetsen, waarvan het idee af komstig is uit München in West- Duitsland. Daar werkt het sys teem regionaal. Nederland is het eerste land dat het nationaal in voert. De minister: „In München werkt het systeem voortreffelijk en we moeten toch aannemen dat de gemiddelde Nederlander niet minder intelligent is dan de ge middelde Duitser." Controleurs zullen in de eerste periode „de mensen meer behulp zaam zijn, in plaats van als boe man op te treden." Al liet Tuijn man weten, dat de controle „toch een serieuze zaak dient te blijven." Een raadsbesluit van de. gemeen te Nijmegen om toch de „enkel tjes" te handhaven is door de mi nister intussen voorgedragen voor vernietiging door de kroon. „Op die wijze zou Nijmegen het hele systeem doorbreken en daar voel ik niets voor," aldus Tuijnman. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente Rotterdam wil alleen maar praten over overname van sleepdiensten van Smit Internatio nale, als in dat gesprek ook de Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst (NRS) betrokken zou worden. Persoonlijk gen met beroep- en bezwaar- liftprocedures. problemen bij de AVR beteken- voor de aandeelhouders een aan- üijke financiële strop. Alleen Rot- lam moet al 24,5 miljoen gulden alen om de verliezen te dekken. Omdat deze kaarten persoonlijk zijn, moet men er een op het postkantoor verkrijgbare stamkaart bij op zak hebben. Voor de klant hebben deze abonnementen het voordeel, dat ze niet meer aan één traject zijn gebon den, maar aan een gebied. Binnen dit gebied kan men onbeperkt op alle lijnen reizen. Zowel voor de strippenkaarten als de abonnementen geldt, dat houders m een regionale dienst te zijn en pas-65 en kinderen van vier tot en met negen jaar vijftig procent korting krijgen. Zij kunnen een zoge noemde reductiekaart kopen. Minister Tuijnman (rechts) en drs. C.J. Steilberg, direc teur personenvervoer, tij dens de persconferentie over de strippenkaart. UTRECHT (ANP) Voor het eerst in zes Jaar is de stad Utrecht er niet in geslaagd een sluitende begroting op te stellen. Voor het komende jaar is er een gat van 7,3 miljoen gulden, waar van 5,7 miljoen voor rekening komt van de vaste uitgaven en 1,6 miljoen voor rekening van een aantal inciden tele uitgaven waar de gemeente niet onderuit kan. Bij dat tekort is al rekening gehouden met een verho ging van de gemeentelijke tarieven met gemiddeld vijf procent. Wanneer de gemeente haar wensen In hoeverre de reiziger met het nieu- voor het volgend jaar zou uitvoeren we systeem duurder uit is, hangt af zou het tekort nog eens oplopen met van de plaats. Omdat er tot nu toe vrij grote prijsverschillen waren en deze met het nieuwe systeem worden meerderheid van de Rotterdamse vereffend, zal men in de ene gemeen te of streek duurder uitkomen, in de andere goedkoper. BIJ een vergelij king dient men er overigens wel van lverwerkingsinrichting dient te uit te gaan, dat de oude prijzen per 1 n. Bovendien moet er voortaan oktober met zeven procent zouden erekend worden per hoeveelheid zijn verhoogd. d lees PvdA vindt wel dat R onder de hoede van Rijnmond zonder de eigen Rotterdamse -erwerkingsinrichting dient te igeboden vuil en, niet per hoofd de Rotterdamse bevolking. Rotterdamse raad besluit defini- over veertien dagen. Wanneer deze verhoging is verwerkt, dan blijken de prijsverschillen hard mee te vallen en in de meeste steden zelfs een verlaging te betekenen. Uit- H^ÉRTËntiÊ* Et 7,4 miljoen gulden. Daarvan zou 2,2 miljoen bestemd zijn voor personeelsuitbreiding en 3,2 miljoen voor subsidies en andere materiële uitgaven. Vooruitlopend op het aanbieden van de ontwerpbegroting binnenkort in de gemeenteraad zei de Utrechtse wethouder van financiën, J. Rosen berg, dat de rek eruit is. In de komen de jaren zal het personeelsbestand alleen op peil worden gehouden door het invullen van vacatures, meer zit er niet in. Over de dekking van het tekort van 7,3 miljoen gulden gaat het Utrechtse gemeentebestuur zich in de komende tijd beraden. Onder meer gaat het met de regering en de provincie Utrecht praten over de problemen van de grote stad. Bij de presentatie van de meerjarenramingen, begin volgend jaar, wil het college komen met een oplossing om het tekort wel licht binnen enkele jaren weg te werken. DEN HAAG (ANP) De volks gezondheid wordt steeds meer bedreigd door overmatig alco holgebruik. Steeds meer men sen overlijden als gevolg van te veel drinken. Aldus psychiater J. Börger, medisch directeur van het centrum verslavings zorg „Zeestraat" in Den Haag. Hij sprak gisteren tijdens een internationaal symposium over preventie van alcoholis me. Het doel van de tweedaag se conferentie is met aanbeve lingen te komen voor een over heidsbeleid dat erop gericht is een dam op te werpen tegen overmatig alcoholgebruik. Volgens Börger krijgen mensen die meer dan acht glazen per dag drinken last van hun ze nuwstelsel, hun lever en zelfs van hun hart. Tussen de veer tig en zestig procent van alle ziekenhuispatiënten lijdt aan de gevolgen van drankgebruik, aldus Börger. Hij kon niet zeg gen hoeveel mensen er overlij den als gevolg van het overma tig drinken, maar dat dit sterf tecijfer dat van de hart- en vaatziekten heeft voorbijge streefd staat voor hem vast. Börger gelooft dat er in Neder land ongeveer achthonderd duizend verslaafden of pro bleemdrinkers rondlopen. Hij noemde het verontrustend dat de gemiddelde leeftijd van de genen die wegens alcoholisme worden opgenomen is gedaald van 45 50 tot 30 k 35 jaar. Van een onzer verslaggevers ALBLASSERDAM De directie van de scheepswerf Van der Qiessen/De Noord wil over twee weken gaan praten met de vakbonden over verbetering van de arbeidsvoorwaarden. wil de bedrijfsleiding een „aanwezig heidsbonus" gaan geven, een premie regeling die erop neerkomt dat werk nemers een bepaalde premie kunnen verspelen als ze een bepaald aantal ziektedagen overschrijden. De indu striebond FNV vindt dit een „asociale regeling, waarvan zieken en zwakken de dupe worden". Dit heeft de Rotterdamse havenwet houder Jan Riezenkamp gisteren meegedeeld in een reactie op het be richt dat de directie van Smit Inter nationale de met zware verliezen draaiende riviersleepdienst wil afsto ten. Bij dit onderdeel van Smit wer ken vijftig mensen. De onderne mingsraden van Smit hebben laten weten fel tegen dit plan van de direc tie te zijn. De beste oplossing voor de problemen rond de sleepdiensten is volgens de ondernemingsraden dat er een gemeenschappelijke havensleep dienst komt. De gemeente Rotterdam bestudeert momenteel de problemen rond de sleepdiensten. Onder meer worden de CAO's van de slepers vergeleken met het ambtenarenreglement. Als het tot een gesprek met Smit mocht ko- m men over de oprichting van een ge meentelijke sleepdienst, dan wil de gemeente niet alleen praten over de verliesgevende onderdelen van Smit. maar ook over de NRS, de tak van Smit die wèl goed draait. Wethouder Riezenkamp: „De NRS is niet het lekkere brokje dat Smit zelf mag houden." Het aangekondigde ontslag van vijf tig man bij de Rotterdamse sleep dienst Smit-Vos is onnodig. Er zijn genoeg alternatieven. Bij andere sleepdiensten van Smit Internatio nale kunnen ze het werk niet aan en een samenvoeging van de drie ha vensleepbedrijven van Smit zou bij voorbeeld al veel oplossen. Dat ad vies komt van de ondernemingsra den van de bedreigde Smit-Vos (300 werknemers) en Smit Internationale havensleepdienst (ruim 250 man). De twee ondernemingsraden hebben gisteren vergaderd over de plannen van de directie om vijftig man te ontslaan. j lijft u heen en weer Uschakelen tussen de 3 Duitse zenders, de 4 Belgische. 3 Franse en 3 Engelse? Of koopt u de nieuwe VPRO-gids? Met de komplete buitenlandse programma's. Elke week 35 pagina's Buitenland. Vanaf dinsdag 23 september in de winkels. Ter kennismaking voor slechts 25 cent Voor iedereen bereikbaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De brand weerkorpsen van Utrecht. Be verwijk en Dordrecht hebben hun hoogwerkers buiten ge bruik gesteld wegens scheur tjes in de constructie. De scheurtjes komen voor rond de lasnaden van de aluminium werkkooi, waarmee de brand weerlieden omhoog worden ge bracht. Ook in de hoogwerkers van de brandweer in Den Haag, Leeu warden en Enschede komen scheurtjes voor, maar de man kementen zijn daar minder ernstig Deze hoogwerkers kun nen daarom voorlopig gewoon worden gebruikt. De scheurtjes zijn ontdekt door de brandweer van Bever wijk en komen alleen voor in de Birmingham vervaardigde Si mon Snorkel-hoogwerkers. Naar aanleiding van de ontdek king in Nederland is ook in Engeland dit type hoogwerker onderzocht. Ook daar zijn scheurtjes gevonden. Een mo gelijke oplossing zou de ver vanging van de aluminium werkkooi door een stalen kooi kunnen zijn. Van onze correspondent EINDHOVEN Het textielbedrijf Schellens en Marto in Eindhoven met vijfendertig werknemers gaat dicht. De bewindvoerder mr. J. van Boxtel, heeft besloten het bedrijf te liquide ren. Oorzaken zijn de te lage afzet, de hoge grondstofprijzen, de moordende concurrentie vanuit Duitsland. Het bedrijf maakt meubelvelours en ve lours voor treinen en bussen. De on dernemingsraad heeft grote kritiek op de liquidatie. Volgens de onderne mingsraad zijn niet alle mogelijkhe den om het bedrijf overeind te hou den, benut. In totaal zijn dit jaar al 650 arbeidsplaatsen in de textiel in zuid-oost-Brabant verdwenen. De ag- lomeratie Eindhoven is samen met vakbonden en werkgevers bezig een overlevingsplan te maken voor de rest van de woningstextielsector in de regio Eindhoven. Dit heeft de directie donderdag laten weten in een reactie op de mislukte staking op de scheepswerf. Woensdag probeerden circa tachtig werknemers een staking te ontketenen. De avond ploegen gingen echter normaal aan het werk. Volgens het stakingscomi té, dat gisteren erkende dat er nauwe lijks animo was voor een staking, is de actie stukgelopen op het feit dat de industriebond FNV zich niet ach ter de staking schaarde. Volgens Dick de Valk van de indu striebond FNV in Dordrecht was er te veel onduidelijkheid over de eisen van het stakingscomité. De leden van het inmiddels opgeheven stakingsco mité gaan overigens alsnog een eisen- lijst opstellen om die bij de directie op tafel te leggen. Volgens De Valk heeft de industrie bond FNV via de radio en de kranten moeten horen dat de directie met de bonden wil gaan praten over verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. „Dat lijkt ons niet de juiste weg," zegt hij. De directie van Van der Giessen/De Noord vergadert momenteel nog met de ondernemingsraden van haar ves tigingen in Krimpen aan den IJssel en Alblasserdam (samen tweedui zend werknemers) over het beleids plan waarin de verbetering van de arbeidsvoorwaarden is opgenomen. Ook een belangrijk punt in dat plan is dat de directie in vijf jaar tijd het uurrendement met twintig procent wil verbeteren. Om dat te bereiken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bodem van een terrein aan de Vierhavenstraat/IJs- selstraat in het oude Rotterdamse havengebied is ernstig verontreinigd met tetra-broomethaan. Deze stof kan bedwelmend werken. Dit heeft een onderzoek van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond uitgewezen. De werkgroep bo demverontreiniging van de gemeente Rotterdam wil dat het terrein (2500 vierkante meter), dat bestemd is voor woningbouw, wordt afgegraven. Twee jaar geleden werd de grond door de gemeente aangekocht. Het terrein was eigendom van de Ogem, De vervoersbonden hebben overigens die het verhuurd had aan Stokvis- de indruk dat Smit juist op dit mo- Chemicaliën. De verontreiniging ment met deze mededeling is geko- kwam aan het licht toen een werkne- men „om extra druk uit te kunnen mer bij werkzaamheden op het ter- oefenen tijdens het komende CAO- rein bedwelmd raakte. overleg". Het bericht dat de directie van Smit de riviersleepdienst in Rotterdam wil afstoten door opheffing van Smit- Vos, is voor de ondernemingsraden als een donderslag bij heldere hemel gekomen, zegt Kok Kraayeveld, zegs man van de ondernemingsraad en vorig jaar actieleider tijdens de lang durige slepersstaking bij Smit. De ondernemingsraden zullen niet toe staan, zegt Kraayeveld, dat er ook maat één man van de rivierdienst van Smit-Vos ontslagen wordt. Volgens Kraayeveld heeft de Smit-directie de riviersleepdienst „bewust laten dood bloeden door geen actief orderbeleid te voeren". Verlies Volgens de Smit-directie is afstoten van deze tak onvermijdelijk omdat aeze de belangrijkste veroorzaker is van het verlies van drieëneenhalf mil joen gulden, dat bij de stadssleep- diensten van Smit dit jaar zal worden geleden. Voor volgend jaar wordt een verlies van 2,6 miljoen gulden ver wacht. De Vervoersbonden FNV praten 2 ok tober met de directie van Smit over een nieuwe CAO voor de vijfhonderd slepers. „We zullen deze kwestie dan ongetwijfeld aan de orde stellen," zegt een woordvoerder. Volgens de vervoersbonden moet de directie van Smit dan duidelijk maken waarom deze reorganisatie nodig is. „We vra gen ons af of er geen andere oplossing mogelijk is." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zo'n 26 hoogleraren, die betrokken zijn bij de psychothe rapie en tien organisaties op dit ge bied hebben in een brief de regering dringend gevraagd haar standpunt over psychotherapie te herzien. In een brief hebben ze hun verontrus ting en verontwaardiging hierover uitgesproken, omdat ze vinden, dat dit vak op deze manier maatschappe lijk in diskrediet wordt gebracht. Aanleiding tot de brief is een opmer king, gemaakt door de ministeriële vertegenwoordiger in de commissie ambulante geestelijke gezondheids zorg van de Ziekenfondsraad. Tijdens het overleg over de salarisregeling van psychotherapeuten wees hij een artikel over de specifieke deskundig heid in de psychotherapie van de hand. De vertegenwoordiger beriep zich daarbij op het standpunt van de mi nisterraad. dat anders „impliciet een functie zou worden ingevoerd, waar van de belangrijkheid niet kan wor den aangetoond". Volgens de hoogle raren en de organisaties negeert dit standpunt volledig de ontwikkeling, die al tientallen jaren gaande is in de psychotherapie. Ze wijzen er onder meer op, dat aan alle universiteiten psychotherapie wordt onderwezen en ondeizocht, dat er verscheidene verenigingen op dit terrein bestaan, die strenge toela tingseisen hanteren en dat alle psy chotherapeuten die (tot 1 januari 1980) behandelingen uitvoerden in het kader van de AAW, aan bijzonde re deskundigheidseisen moesten vol doen. Die eisen, aldus de briefschrijvers, waren opgesteld door de adviescom missie instituutspsychotherapie van de gemeenschappelijke medische dienst Toen deze psychotherapie op 1 janua ri overging naar de AWBZ heeft de overheid de erkenning overgenomen Daarnaast omschrijft ook de com missie-Verhagen, ingesteld door de staatssecretaris, psychotherapie als „een via een specifieke opleiding ver kregen deskundigheid, die vanuit verschillende basisdisciplines kan worden beoefend." ADVERTENTIE 8 dagen Mayrhofen v.a. f445,-. Trans heeft talloze sportieve en avontuurlijke wintersportvakanties naar bekende en minder bekende maar wel goede wintersportgebieden. Over de prijzen mag u zelf oordelen. U vindt ze tezamen met vele andere reizen in eigen land en naar het buitenland in de kleurrijke nieuwe Trans gids: „Vakantiereizen in herfst, winter en 4-i'an.n lente 80/81". Haal 'm even bij het NS-station, de Rabobank of uw vv7 XlCJllS reisbureau of bel: 030 62.78.44. \tlkmtWKizen Trans: het aktieve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9