kranten nemen ije vakbonden ernstig Unesco praat over media Sadat: VS moet in actie komen Frankrijk goede maatjes met Irak Vestduitse partijprogramma's op achtergrond -«• 030 941041 oskou slaat Warschau met Lenin om de oren "Vinaamse gezant Brussel met ilrplicht verlof SAMEN OP DE GOEDE WEG CNV—: Reagan verwijt Carter oorlog Nyerere blijft Metaalarbeiders Italië steunen Fiat-collega's JDAG 26 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET AAG (AFP, Reuter) De Poolse pers begint de vrije vakbonden ernstig te nemen. De buna Ludu publiceerde een reportage over de oprichting van een onafhankelijke vakbond llblag. In de buurt van de havenstad Gdansk. Het dagblad Zycle Warszawy ging nog verder praatte met voormannen van de vrije vakbonden, die veranderingen ln de bestaande iden als „schijn" betitelden. nil nog toe hadden de kranten alleen iing gemaakt van de wijziging de officiële vakbeweging in „on- leu nkelijke" bonden, en niet van de cei chting van nieuwe organisaties. dngslelder Walesa had Juist bij >k jgering geklaagd over de „mislei- VaaI indruk 'la le informatie" in de Poolse pers. 1 muruiv anr de nieuwe bond „Mazowsze" Poolse televisie. Waarnemers in War schau wijzen erop dat een dergelijke verbintenis tussen intellectuelen en arbeiders bij vorige crisis ln Polen niet, of veel minder, bestond. Tijdens zijn persconferentie maakte reef Zycie Warszawy nu dat het Walesa gekleed in zijn eeuwige Pi om een „echt vrije" bond, die al dan 70.000 leden heeft. S denontvangst ct santen zwegen echter over de fc£nontvangst die Walesa ten deel Warschau en de persconferen- hij heeft gegeven in het kan van het officiële persagentschap press. Er werd volstaan met het len van het gesprek dat Walesa [gehad met waarnemend eerste ld ster Jagielski over de „uitvoering de akkoorden" die een einde kte aan de grote stakingen in n, drie weken geleden. Wel werd Weven over klachten van ex-sta- dat de officiële vakbonden nieu- lejlngen oprichten die dan „vrij ankelijk" worden genoemd, j^Jr, aldus de stakers, daarmee niets ufdoen hebben en slechts „misver- wekken. De arbeiders betuig- Éc steun aan intellectuelen ver- i het KOR (comité voor socia- erdedlging) dat bij herhaling i aangevallen, met name op de le n, 0 ml re USSEL (ANP) De ambassadeur at Suriname in België en perma- vertegenwoordiger van zijn land ïcijde Europese Gemeenschap, Fer- heeft van de Surinaamse re ge- te horen gekregen dat hij per 31 [ober zijn functie moet neerleggen. Tier is zestien Jaar vertegenwoor- ir van Suriname in Brussel ge- st. De regering Chin A Sen heeft te verstaan gegeven dat hij per 1 uari 1981 pensioen krijgt. diplomaat is teleurgesteld. „De enwerking met de Surinaamse re- l was de laatste maanden prak- onmogelijk.Ferrier, de broer de oud-president, zei dat hij de te tijd geen instructies meer g. Naar zijn zeggen werden al zijn rstellen afgewezen. ius wil naar Japan KIO (AP/AFP) Paus Johannes J'tlus n maakt plannen om eind uari of begin februari volgend Jaar bezoek te brengen aan Japan. Dit d ft de katholieke bisschoppencon- ntie van Japan gisteren bekend- ij paus zal vermoedelijk vier of vijf Hn in Japan blijven, voor of na reis naar de Filippijnen. Op zijn gramma staan Tokio, waar hij de keizer wil praten, en Nagasa- n de laatste stad wil hij de siacht- rs herdenken van de atoombom u 945 en een oproep doen om geen nwapens te gebruiken, en ook de Isten-Japanners herdenken, die eeuwen geleden de marteldood ii rven om hun geloof. Nagasaki is te tijd een bolwerk van rooms- holicisme geweest, nadat de eer- Portugese koopvaardijschepen er imen in 1571. Thans zijn van de miljoen Japanners naar schatting .000 rooms-katholiek. Christelijk Nationaal Vakveitond grijs-bruine pak op hetzelfde gele hemd veel indruk op de aanwezige Journalisten. Ondanks een vermoei ende dag en weken van spanningen beantwoorde hij alle vragen snel en bondig, zonder een beroep te doen op collega's. Hij kreeg zijn gehoor aan het lachen met het antwoord op een vraag over de houding van de Poolse buren: „Polen behoort noch tot het westen, noch totwaarop Walesa zijn mond bedekte om het laatste woord niet te hoeven zeggen. EL PASO (AFP, Reuter) De repu blikeinse presidentskandidaat. Rea gan, heeft de verantwoordelijkheid voor de oorlog tussen Iran en Irak ten dele bij president Carter gelegd. Wat nu In Iran en Irak gebeurt, Is het gevolg van het beleid dat de huidige Amerikaanse regering drie en een half jaar heeft gevoerd. Wanneer het buitenlands beleid van de regering wat intelligenter was geweest, dan zou dit nooit zijn gebeurd, zo zei Reagan in een interview in El Paso (Texas). De republikein was van mening dat het conflict tussen Iran en Irak nooit zou zijn losgebrand, wanneer de sjah van Iran niet was afgezet. Carter zou een deel van de verantwoordelijkheid moeten dragen, omdat zijn regering heeft bijgedragen aan de val van de sjah. President Carter kan niet anders dan oproepen tot neutraliteit, zo zette Re agan zijn aanval op Carter voort. Hij heeft de Amerikaanse militaire kracht laten verslappen. Op de vraag of hij vond dat de VS ln het conflict geweld zouden moeten gebruiken, antwoordde hij ontkennend. „Alleen wanneer het absoluut noodzakelijk is voor onze nationale veiligheid, be pleit ik gebruik van geweld." Ondertussen heeft het Russische par tijblad Prawda een felle aanval ge daan op mensen die IJveren voor .zo geheten vrije vakbonden die onaf hankelijk zijn van communisme en los staan van het algemeen belang van de werkende klasse." De krant haalde Lenin aan die stelt dat „vak bonden in socialistische landen altijd onder leiding van de partij moeten staan." De Russische pers heeft geen melding gemaakt van de concessies die de Poolse regering heeft moeten doen om de golf van stakingen ln het land te breken. Zegslieden ln Moskou menen dat de Sowjet-Unie met het artikel in de Prawda duidelijk maken dat de vakbondskwestie een ideo logische zaak ls waarin de orthodoxe lijn gevolgd moet worden. BELGRADO (AFP, Reuter) Het rapport van de commissie-McBrlde over pers en communicatie is geen eindpunt maar juist een begin. Met die woorden opende de directeur van Unesco, Amadaou Mahtar M'Bow gisteren de tweejaarlijkse vergade ring van de VN-organisatie voor on derwijs, cultuur en wetenschap. Aanleiding voor het rapport was de wens van de ontwikkelingslanden dat de pers een evenwichtiger beeld zou geven van de derde wereld. Nu is, menen ontwikkelingslanden, de aandacht verwrongen en eenzijdig. Uit de ontwikkelingslanden komt al leen nieuws over honger, oorlogen en rampen, zonder dat aandacht wordt besteed aan onderliggende oorzaken en redenen. In het westen bestond de vrees dat een en ander zou leiden tot een grote re greep van de overheid op de me dia, tot censuur en het niet langer toelaten van journalisten. Een commissie onder leiding van de Ierse Nobelprijswinnaar met als lid onder anderen de Nederlander Pronk toog na lange discussies over dit onderwerp aan het werk, en kwam met een 292 pagina's tellend rapport dat nu aan de vergadering van Unesco in Belgrado is voorge legd. Het kritiseert censuur en ver dedigt de rechten van journalisten, maar roept aan de andere kant op tot wettelijke maatregelen opdat inter- Directeur M'Bow nationale nieuwsagentschappen zich houden aan nationale wetten. Steun Tevens wordt aan de UNESCO-con- ferentie een plan voorgelegd voor verbetering van de communicatie in ontwikkelingslanden (meer kranten, meer radiozenders, meer drukkerij- Voor een communicatieprogramma voor de derde wereld heeft M'Bow 3 miljoen gulden steun gevraagd, om een secretariaat binnen Unesco te kunnen opzetten. Als het westen daartegen blijft, zal het secretariaat uit de gewone middelen van Unesco moeten worden betaald. Die belopen voor de komende drie jaar 1,2 mil jard gulden. Ook wil de directeur van de VN- organisatie een raad van regeringen, die 35 leden zou moeten tellen, voor het uitwerken van de plannen voor betere communicatiemogelijkheden in de derde wereld. Aan de vergade ring in het ultra moderne Sava-con- ferentiecentrum in Belgrado wordt door 2400 afgevaardigden deelgeno men, uit meer dan 150 landen. De eerste dagen van de conferentie waren zij kwijt aan discussies over de geloofsbrieven van Israël, alsme de over de vraag wie Kampuchea (Cambodja) mag vertegenwoordi gen. Wat betreft Israël werd besloten dat het feit dat de geloofsbrieven waren getekend in Jeruzalem, niet betekent dat daarmee de annexatie van het Arabische deel van Jeruza lem wordt erkend. De Sowjet-Unie en enzovoort), dat samen met het plan-McBride de hoofdmoot zal vor men van de Unesco-conferentie. De ontwikkelingslanden zijn over maakte zich sterk voor de toelating het algemeen niet ontevreden over het rapport, maar westerse landen vallen over een aantal passages, met name ten aanzien van wettelijke maatregelen tegen persagent schappen. van de regering Heng Samrin als afgevaardigde van Kampuchea, maar trok onder meer deze cis in ruil voor de toezegging dat Moskou een eigen ontwerpverklaring mag indie nen over de rol van de massa-media. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM „Ik ben er wel voor dat de Verenigde Staten als de belangrijkste grote mogendheid en de westerse wereld meteen ln actie komen om te voorkomen dat de hele situatie hier nog verslechterd." Honderden Iraanse militairen marcheerden gisteren door de straten van Teheran, op weg naar een gebedsbijeenkomst in de universiteit. Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM Frankrijk heeft van de westerse landen de beste contacten met Irak. Dit land krijgt wapens, vlieg tuigen, verrijkt uranium en nucleaire kennis van de Fran sen in ruil voor de levering van olie. De Franse regering durft niet met de leveranties te stoppen, omdat Irak na Saoedi-Arabië de belangrijkste olieleveran cier is (23 procent van de toe voer). Bovendien is Irak de op twee na belangrijkste handel spartner van Frankrijk (na Japan en West-Duitsland). Het ls dan ook niet verwonderlijk dat de Iraakse vice-premier Tarek Aziz op zijn diplomatieke reis na de Sow jet-Unie en Jordanië, Parijs aandoet. Gisteren had Aziz een anderhalf uur durend gesprek met president Gis- card d'Estaing. Na afloop wilde Aziz weinig over het gesprek zeggen, maar het is aannemelijk dat hij de Franse president zoveel mogelijk steun heeft gevraagd. De woordvoerder van het Elysée, Jacques Blot, verklaarde na drukkelijk dat de wapenleveranties aan Irak niet ter sprake zijn geweest. Hij maakte daarmee meteen duide lijk waar voor de Fransen het gevoe ligste punt ligt: de wapenlevering aan een land dat ln een onverkwikkelijke oorlog is verwikkeld. Azlz zal onge twijfeld om versnelde levering van Mirage-gevechtsvllegtuigen, helikop ters, pantserwagens en reserveonder delen hebben gevraagd. Voor de open oorlog tussen Irak en Iran uitbrak was Parijs met Bagdad in onderhandeling over de levering van 150 Alpha Jet gevechtsvliegtui gen, een toestel van Frans-Westduit- se makelij dat vooral bij gevechten ter land van groot nut kan zijn. kopters, 3 transporthelikopters van het type Puma en elf Super Frelon raketsystemen. Daarnaast gebruikt Irak nog honderd Franse Panhard-3 pantserwagens, met raketten uitgerust, en 330 lichte re pantserwagens van dezelfde fabri kant. In totaal heeft Frankrijk voor ongeveer drie miljard gulden aan wa pens verkocht aan Irak. Kernenergie Mirages Volgens afspraak krijgt Irak ln no vember al de eerste straaljagers van het type Mirage F-l. Iraakse piloten worden in Frankrijk opgeleid om met deze vliegtuigen te leren omgaan. In totaal koopt Irak zestig van deze toe stellen. Totdusverre kocht het be wind in Bagdad zijn meeste vliegtui gen in de Sowjet-Unie. President Sad dam Hoessein wil echter niet meer te sterk afhankelijk zijn van Moskou. Het Iraakse leger bezit ongeveer 300 Russische en nog zo'n 30 oude Britse vliegtuigen. Volgens regeringskrin gen in Parijs maken de Franse wa pens slechts een „zeer klein deel" uit van de totale Iraakse bewapening. Vijftig helikopters van het type Ga zelle, uitgerust met raketten, zijn operationeel. Deze worden gebruikt in de strijd tegen tanks en pantserwagens. Bo vendien heeft het Iraakse leger de beschikking over 40 Alouette-3 heli- Wat de Franse regering misschien nog wel neer kwalijk wordt genomen is dat het Irak helpt bij zijn atoom programma en zonder scrupules ver rijkt uranium levert. Irak moet ln staat worden geacht om al over een jaar of vier atoomwapens te produce ren. De Fransen helpen bij de bouw van twee kernreactoren. Woensdag verklaarde de Franse mi nister van buitenlandse zaken Jean Frangois-Poncet dat er op het ogen blik „geen enkele reden is op te hou den met de verkoop van nucleaire technologie aan Irak". Immers de technologie is alleen voor „vreed zaam gebruik", zo zegt Frangois-Pon- cet. In juli ontstak de Israëlische re gering in woede, omdat Frankrijk zich niets aantrok van de kritiek dat de levering van verrijkt uranium tot een kernoorlog in het Midden-Oosten kan leiden. Parijs wees er toen op dat het met Irak in 1975 een overeen komst had getekend. Bovendien had Irak het non-proliferatieverdrag on dertekend, waardoor controle moge lijk is, aldus Parijs. Israël, dat naar verluidt de beschikking heeft over zeker tien atoombommen, heeft ove rigens dit verdrag nooit ondertekend. Volgens het contract moet Frankrijk sterk verrijkt uranium leveren voor de reactor Osirak (bijnaan O Chirac naar de huidige Parijse burgemeester en vroegere premier). De IAEA (inter nationale commissie voor atoomener gie in Wenen) houdt volgens Parijs de Iraakse reactor scherp in de gaten, zodat de Irakezen geen atoombom kunnen vervaardigen. De Franse kerngeleerde Francis Perrin sprak dit overigens tegen en verklaarde deze maand dat landen als Irak binnen enkele Jaren atoombommen kunnen maken. Dat zei de Egyptische president An war Sadat gisteravond in een gesprek met de NOS-televlsierubriek Panora- miek over de oorlog tussen Iran en Irak en de toestand ln het Midden- Oosten. Sadat meent dat de V8 de verantwoordelijkheid moet aanvaar den die het als grote mogendheid heeft voor de bescherming van de westerse landen en de olie ln de Perzi sche Golf. De Egyptische president die verklaarde noch voor Iran noch voor Irak te zijn zei dat partijen een ernstige fout begaan. Hij wees erop dat de Iraakse president Sad dam Hoessein in 1975 de overeen komst die hij sloot met de sjah als zijn grootste prestatie beschouwde. „Nu wil hij het land en de concessies die hij had gegeven terug krijgen door, oorlog. Anderzijds hebben Kho meini en Iran in een labiele positie ernstige fouten gemaakt Jegens de islam." Tieners „Het is een hele trieste zaak wapens ln handen te geven van zulke tieners, of het nu In Iran is of in Irak," aldus Sadat. Naar zijn Idee gaat het bij de oorlog om „persoonlijke grieven tus sen Hoessein en Khomeini. Dit ls een bijzonder bekrompen en domme ma nier om zaken ln de wereld aan te pakken, door leiders die niet ln staat zijn hun eigen land te regeren." Op de vraag waar de Russen op aan sturen, zij Sadat dat zij heel tevreden zijn, met de gebeurtenissen, na hun verdrag met Zuid-Jemen, de inval in Afghanistan, de 'veiligheldsgorder die de Sowjet-Unie ln Afrika zou heb ben gevormd tussen Angola en Mo zambique en de nauwe banden met Ethiopië." „Daarom," aldus Sadat, „vraag ik om wapens. Omdat ik mijn land en diegenen die door Egypte beschermd moeten worden wil verde digen, zowel Arabische landen als Is lamitische landen ln Afrika. De vroegere Iraanse premier SJapoer Bakthlar meent dat het akkoord dat Irak en Iran ln 1975 gesloten hebben nog steeds van kracht ls en dat de „huidige crisis het resultaat is van maanden anarchie en chaos die is opgeroepen door de zogenaamde Iraanse leiders Bakthlar hoopt dat het bewind van ayatollah Khomeini zal vallen, maar zei ook dat hij aan de zijde van Iran staat en het nooit zal aanvaarden dat Iran een centimeter terrein prijs zal geven. Bakthlar, die de laatste premier on der de sjah was, ls het afgelopen Jaar menigmaal in Bagdad geweest. Hij ontkende dat hij ook de laatste tijd Irak bezocht zou hebben. „Ik ging ergens anders een, nog verder weg." Ex-premier Bakthiar, die altijd te genstander van de sjah is geweest, sprak tegen dat ln Irak 40.000 Iraanse deserteurs zouden zijn die klaar staan om de macht over te nemen in Iran. Het Westduitse weekblad Stern had deze week gesuggereerd dat er plannen zijn om op 6 oktober op de verjaardag van de sjah een staats greep te plegen in Iran. Bakthiar zei daar niets vanaf te weten, maar voeg de eraan toe dat er „in Iran gewapen de Iraniërs zijn die wachten op een gelegenheid om het systeem van Khomeini" aan te vallen. Echter niet op dit ogenblik, aldus Bakhtlar. DAR ES SALAAM (Reuter) De Tanzaniaanse president Julius Nye rere heeft zich opnieuw kandidaat gesteld, maar daarbij verklaard dat het zijn laatste vijf jaar als president zijn. De Tanzanianen gaan 26 oktober naar de stembus. Eerder had Nyerere (58 nu en leider van Tanzania sinds de onafhankelijkheid in 1961) verklaard niet ln aanmerking te willen komen voor de kandidatuur. TURIJN (AFP, UPI) In geheel Ita lië hebben ongeveer anderhalf mil joen arbeiders in de metaalindustrie gestaakt uit protest tegen plannen van het Fiat-concern om 24.000 werk nemers te ontslaan. In Turijn waar de hoofdvestiging van Flat ls, hielden 70.000 arbeiders demonstraties. In Napels namen 20.000 arbeiders aan de actie deel en In Palermo op Sicilië 2.000. In het noorditallaanse gewest Lombardije bleven donderdag als ge volg van een algemene staking alle openbare bureaus, de grote winkels en scholen vier uur dicht, terwijl het openbaar vervoer stil lag. De vakbonden, geleid door de me- taaiarbeiders en onder aanvoering van de communistische partijleider Enrico Berlinguer, ageren tegen de weigering van de Fiat-directie om een compromisvoorstel van de minister van arbeid Franco Foschl te aanvaar den. Volgens dit compromis zou Fiat afzien van massale ontslagen in ruil voor een pakket met vervroegde pen sionering en het overplaatsen van ontslagen arbeiders binnen en bulten het concern, de grootste particuliere onderneming van Italië. De communistische partij en de met haar verbonden vakbonden grijpen de problemen bij Fiat aan om te proberen de zes maande oude coali tieregering van de christen-demo craat Francesco Cosslga ten val te brengen. De Fiat-fabrieken in en rondom Tu rijn liggen al sinds 11 september stil als gevolg van wilde stakingen en vakbondsbijeenkomsten. De volgen de grote stap die de vakbonden van plan zijn, ls een algemene staking van vier uur op 2 oktober. or J. den Boef i campagne voor de op 5 oktober te houden verkiezingen voor de stduitse Bondsdag wordt meer beheerst door de persoonlijke strijd ssen kanselier Helmut Schmidt en zijn tegenvoeter FTanz Josef rauss. dan door de programma's die de door hen vertegenwoordigde rtijen het kiezersvolk hebben aangeboden. «h zijn de programma's wel degelijk van &ng, zelfs als men aanneemt dat de rege- gscoalitie van sociaal-democraten en li- falen waarschijnlijk zal worden geprolon- W. In dat geval moeten de programma's a de SPD en de FDP op elkaar worden wtemd Na de verkiezingsdag treden fiingsverschillen die tijdelijk naar de 'tergrond waren gedrongen, weer aan de l En bij nieuwe coalitie-besprekingen zal e partij proberen, zoveel mogelijk van to eigen program verwerkelijkt te igen. 't de buitenlandse politiek betreft, die lens de verkiezingscampagne een belan de rol heeft gespeeld, staat bij alle par- f het behoud van de internationale vre- v°orop. Ondanks verzet in eigen ge led e- 1 wil de SPD het Noordatlantische mili- 118 bondgenootschap trouw blijven. Te genover de Verenigde Staten wil zij echter tegelijkertijd meer nadruk leggen op de Duitse en Europese belangen. De partij streeft naar evenwicht tussen Oost en West en ziet geen verantwoord alternatief voor de ontspanningspoli tiek. Anders dan de SPD zegt de liberale coalitie partner FDP dat de ontspanning „ondeel baar" is. Niettemin is ook zij ondanks de Sowjet-invasie in Afghanistan vóór voortzetting van de ontspanningspolitiek. Zij wil deze echter niet tot Europa beperkt zien, maar ook buiten dit werelddeel in praktijk zien gebracht CDU en CSU willen de nauwe banden tus sen West-Europa en de Verenigde Staten politiek en militair versterken, eventueel door een hogere financiële bijdrage aan de NAVO te betalen. De twee partijen zijn voor een vreedzaam samenleven met de Sowjet- Unie en de andere Oosteuropese landen. Zij willen de met deze staten gesloten „Ostver- tr3ge" met name op economisch gebied uitbreiden op voet van gelijkheid. De Duitse hereniging staat hoog in het chris ten-democratische vaandel geschreven. Staatsschulden De hoge staatsschulden (450 miljard Mark) vindt de SPD verantwoord, omdat zij de regering in staat hebben gesteld om in twee Jaar tijd 650.000 nieuwe banen te scheppen. Zij ontkent dat de schuldenlast Inflatie in de hand werkt of tot belastingverhogingen zal leiden. Beweringen van de oppositie over een geldhervorming, noemt de SPD onzin. Daartegenover beschouwt de FDP de schul denlast als een tijdbom. Zij vreest toene mende inflatie en belastingverhogingen als niet spoedig aan de snelle groei er van een eind wordt gemaakt. Ook meent de FDP dat de staat een te grote invloed uitoefent op het economische proces in West-Duits land. De linkervleugel van de partij is min der kritisch. Volgens de CDU/CSU verbrandt de regering van Helmut Schmidt thans „het hout waar aan onze kleinkinderen zich moeten war men". Bij een nieuwe recessie zou er bij de al bestaande schuldenlast geen financiële speelruimte meer over zijn. Binnen" enkele jaren zouden de nieuw op te nemen kredie ten zelfs niet meer toereikend zijn om de rente over de bestaande schulden te beta len. Meer inflatie en belastingverhogingen worden volgens de christen-democraten on vermijdelijk. Veiligheid De SPD toont zich tevreden wat de „bin nenlandse veiligheid" betreft. Een pro bleem vormen nog de rechtse en linkse radicalen ln overheidsdienst. Slechts ln zeer concrete gevallen zouden zij geweerd mo gen worden. De antl-terreur-wetgeving, die binnen de partij fel wordt gekritiseerd, zal opnieuw worden bezien maar wordt voorlo pig gehandhaafd. Wat de dienstweigering betreft wil de SPD een regeling, die neer komt op bijna volledige afschaffing van het gewetensonderzoek. Verder dan de SPD gaat de FDP, met minister van binnenlandse zaken Gerhard Baum voorop. Zij wil revisie van de anti- terreur-wetgeving „omdat de vrijheid niet beschermd hoeft te worden tot de dood er op volgt". Politieke debatten ook met degenen die thans de staat afwijzen zou den voorrang moeten hebben boven het toepassen van het strafrecht. En verder is de partij van mening dat een treinbestuur der minder „trouw aan de grondwet" hoeft te zijn dan een politie-agent. Het strafrecht wordt volgens de CDU/CSU onvoldoende toegepast, waardoor misbruik van het demonstratierecht mogelijk is ge worden. De twee partijen eisen een verbod van „passieve bewapening" zoals vermom mingen en het dragen van wapenstokken. Vreedzame demonstranten zouden ver plicht moeten worden, ruimte te maken voor de politie als zich gewelddaden voor doen. De anti-terreur-wetten zouden ge handhaafd moeten worden vanwege hun preventieve werking. Energie Wat de energie-politiek betreft, kan de SPD zich sinds haar partijcongres van december in Berlijn veroorloven, de keus voor kern energie open te houden. De teger standers wordt voorgehouden dat later altijd nog van kernenergie kan worden afgezien. Voor lopig moet echter een deel van de energie behoefte door de kerncentrales worden ge dekt. Voorrang hebben echter binnenlandse kolen en alternatieve energiebronnen. Ook moet op omvangrijke besparingen worden aangestuurd. De FDP aanvaardt de noodzaak van kern energie en maakt het van deze houding uit tot haar grootste zorg dat alles wordt ge daan om de veiligheid van de bevolking te garanderen. De FDP wil tegelijkertijd stre ven naar het overbodig maken van kern energie door besparingen en het aanwenden van alternatieve energiebronnen. De onze kerheid onder de bevolking moet door volle dige openheid worden weggenomen. Voor de CDU/CSU ls kernenergie volledig aanvaardbaar, mits het radio-actieve afval op verantwoorde wijze kan worden opge borgen en strenge veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Deze partijen zijn ook voorstander van besparingen, het verbete ren van de bestaande energiewinning het zoeken naar nieuwe bronnen van energie, alsmede het gebruik van meer kolen. Voor komen moet worden „dat de economische, sociale en staatsorde ineenstort." Om de afhankelijkheid van olie te verminderen, moeten zowel kolen- als kerncentrales wor den gebouwd, oordeelt de CDU/CSU

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7