bij CRM begrijpelijk' T RAN WEL OP IS HET LEKKER! Onderzoek naar dood bejaarden Gehandicapten willen tuinieren m had treinstel linnen vernielen Rem op besparing energie lister Gardeniers over uitlekken notulen: U-boek f 24,50 p derland kan Hipen voorkomen derde wereld' In Enschedees verpleeghuis Valse brief over kernenergie 'namens' Geertsema Politie te water pakt aasvangers Rita Eigenaar illegale alcoholstokerij overlijdt in cel Oriënteringsdag in Zwolle over vergeten hoofdstuk isorganisaties n hten nieuwe eniging op Bezwaar tegen uitbreiding van plasticfabriek AG 26 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 ADVERTENTIE en fascinerende kaleidoscoóp van onze amenleving van 1930-1980. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „De spanningen op het departement van CRM zijn een volkomen natuurlijke zaak. Het hoge tempo waarin daar wordt gedecentraliseerd is er de oorzaak van. Ook de manier waarop het gebeurt valt niet altijd goed bij de betrok ken ambtenaren." Verkrijgbaar in boekhandel en kiosk. Romen len zeer aantrekkelijk, rijk geïllustreerd, kijk- en rar sesboek dat een levendig beeld geeft van het alle- aagse leven. 50 Jaar geschiedenis, zichtbaar ge- ïrjgnaakt in de reclame door middel van advertentie- mpagnes, affiches, drukwerk en reclamefilm. ,el4n r.e® bi (ANP) De bom die in de van woensdag op donderdag station van Zwolle onschade- gemaakt. was van professionele ij. De bom had het treinstel hij werd gevonden in lichter- cunnen zetten. De actiegroep It 78" heeft gisteren een brief bom bij de Zwolsche Courant maar de politie heeft nog kerheid of de groep de bom eplaatst. bevond zich in een tas die lag bagagenet van de trein Vlissin- it'.ïwolle, die woensdagavond om uur in de Overijsselse hoofdstad iram. De conducteur vond de tas "hij de trein controleerde op spul- v e passagiers eventueel hadden ij gelaten. Terwijl hij de tas mee- ,_™naar buiten, hoorde hij getik, de politie arriveerde, was het opgehouden. het te gevaarlijk was de bom J^Sponteren, werd besloten tot het springen van het ontstekings- inisme. Om half drie in de och- iplodeerde het projectiel, dat geven met strobalen, met een vuurgloed. tiegroep „Revolt 78", die ageert het feit dat Zwolle geld uitgeeft u viering van zijn 750-jarig be staan, schrijft in de brief aan de Zwol sche Courant dat aan de bom een tijdmechanisme zat. „Acties lukken en acties mislukken. 750 jaar en de verspilling gaat door. maar we blijven ageren. Deson danks", aldus de brief. Tot nu toe hield de groep, waarvan de leden niet bij de politie bekend zijn, zich vooral bezig met meer onschuldige protes ten tegen de festiviteiten, zoals het bekrassen van een messing bord dat Zwolle cadeau had gekregen. n>l ENINGEN (ANP) „Nederland en belangrijke rol spelen bij het 'len, voorkomen en beperken rampen in de derde wereld. :htoffers van rampen in de £Jkkelingslanden worden opge- JTfloor overstromingen of een te- water en dat is nu juist een i waarover in Nederland, met aan de Hogescholen in Wage- a en Delft, grote kennis be- Dat is de mening van de Wa- jse hoogleraar in de internatio- letrekkingen, prof J. Voorhoeve, eld zijn intreerede aan de land- logeschool. Voorhoeve denkt, dat in de ont- (a lingssamenwerking een grotere rü|ik op de voorbereiding op ram- en noodsituaties op den duur meer vruchten afwerpt dan spe- D( eenmalige hulp. De arme landen tepdat geval ook minder afhanke- an buitenstaanders anomische schade van alleen al •rampen bedraagt in sommige kkelingslanden twee tot drie nt van het jaarlijkse bruto na- e produkt. Met een bevolkings im van twee a drie procent en een JDmische groei van vijf tot zes nt. dragen de natuurrampen in Srijke mate bij tot de stagnatie deze landen. 'Extra heffing op sigaretten voor kankeronderzoek' NIJMEGEN (ANP) Twee biochemi ci aan de Nijmeegse universiteit stel len voor om elk pakje sigaretten met twee cent extra per jaar te belasten om zodoende het onderzoek naar kanker te kunnen blijven bekostigen. Een dergelijke extra heffing zou jaar lijks dertig miljoen gulden opleveren De twee onderzoekers, prof. Bloe mendal en dr. Vermorken, schrijven dit in een brief aan Nederlandse en andere Europese politici, waarin zij uitleggen dat het Koningin Wilhelmi- nafonds door geldgebrek niet langer in staat is om alle projecten te finan cieren. Het tweetal vindt dat het voorstel best in Europees verband kan worden besproken. Met spijt constateren de onderzoe kers dat de talloze acties tegen het roken onvoldoende resultaat hebben opgeleverd. Dit zei minister Gardeniers van CRM gisteren in de Kamercommissie waar over het uitlekken van de notulen van de top van het departement werd gesproken. Twee weken geleden pu bliceerde het Welzijnsweekblad deze notulen over een vergadering van een half jaar terug. De hoogste ambtenaren van het de partement zeiden toen dat er een geest van defaitisme op het ministe rie heerste. Men merkte op dat het departement niet slechts een griepje had. maar kanker. Ook werd ge klaagd over het slecht functioneren van bewindslieden Er zou sprake zijn van een grote leegloop op het depar tement en de verhoudingen tussen de ambtenaren onderling zouden volko men scheef liggen. Minister Gardeniers heeft inmiddels bij verschillende gelegenheden ver klaard dat dit alles overtrokken is en dat het begrijpelijk is dat de ambte naren zich in ongunstige zin uitlaten over de gang van zaken bij het parle ment. Aanleiding tot alle wrijving is het proces van decentralisatie, waarbij CRM de spits heeft moeten afbijten. Deze overheveling van macht uit Den Haag naar provincies en gemeenten gaat blijkens de notulen niet van een leien dakje. De voorganger van mevrouw Gardeniers, mr. Van Doorn, heeft een directie coördinatie en planning Ingesteld, die zich bezig houdt met die decentralisatie. Rond deze directie spelen de conflicten zich af. Een rapport voor intern gebruik over de manier waarop deze directie werkt en met de andere directies om gaat, was de aanleiding voor de ver gadering, waaraan de hartige zinsne den zijn ontleend. ..Je kunt het ambtenaren moeilijk kwalijk nemen, dat ze verknocht zijn met hun beleid. In veel gevallen gaat het om zaken, zoals het maatschap pelijk werk, die ze zelf van de grond hebben gekregen en men kan begrij pen dat het uit handen geven van dat werk een pijnlijke zaak is. Daar komt nog bij dat bij het overhevelen naar lagere overheden vaak de eigen posi tie op het spel staat. Dat leidt er toe dat de directie coördinatie en plan ning aan de ene kant staat en de rest aan de andere kant. Die tegenstelling is ingebouwd," aldus de minister Vooral het Kamerlid Kosto (PvdA) viel hard uit naar de minister in ver band met haar verdediging van de gang van zaken op haar departement. In verscheidene publikaties heeft zij na het uitlekken van de notulen ge steld, dat de schuld van alle narig heid lag bij haar ambtsvoorgangers en dat de verhoudingen tussen de ambtenaren al ziek waren voordat ze aantrad. Kosto meende dat dat een politieke doodzonde is, omdat het ambtenaren verboden is zelf hun mond open te doen. Hij sprak van fundamentele en kapi tale fouten in het gedrag van de mi nister en eiste daarvoor verontschul digingen. Als verdediging voerde de minister aan dat de citaten in ver schillende kranten weliswaar juist zijn, maar dat zij in de schoenen van Van Doorn staand niet veel anders gedaan zou hebben. Die laatste toe voeging is er naar 's ministers mening ten onrechte uitgelaten. Maar het nam met weg dat zij haar eigen uit spraak betreurde Intelligentie Kosto tilde met Mertens (D'66) en Jansen (PPR) zwaar aan de conflic ten. zoals die nu naar buiten zijn ARNHEM (ANPI Een zich „Stich ting macht en elite" noemende groe pering heeft gezegd verantwoordelijk te zijn voor de valse open brief, die dezer dagen „namens" de Gelderse commissaris der koningin mr. W. J. Geertsema is gestuurd naar „vijfhon derd Nederlanders die beslissen over het gebruik van kernenergie in ons land". De brief, op briefpapier dat tot voor kort werd gebruikt door het kabinet van de commissaris, is voorzien van een nagemaakte handtekening van Geertsema. De commissaris kreeg gisteren op zijn huisadres een exem- paar van de brief met een begelei dend schrijven van de Stichting macht en elite, waarin deze schrijft dat de Nederlandse burgers geen en kele invloed kunnen uitoefenen op de besluitvorming rond kernenergie. Mr. Geertsema is commissaris van de kerncentrale in Dodewaard. Minister Gardeniers gekomen en gaf vooral blijk van be zorgdheid over de voortgang van de decentralisatie. Volgens de minister is die vrees ten onrechte. „Met alle te verwachten moeilijkheden denk ik toch voldoende te hebben aan het ambtelijke apparaat, zoals het er nu zit. Wat intelligentie en motivatie be treft is het beslist adequaat." aldus de minister Om de huidige moeilijkheden te kla ren, heeft ze zich voorgenomen nog deze regeerperiode haar departement te reorganiseren. Dat heeft ze bij haar aantreden niet willen doen, omdat dat toen niet verantwoord was. „De reorganisatie die Van Doorn heeft ingezet was niet volledig," zo stelt mevrouw Gardeniers in een interview in het Welzijnsweekblad dat vandaag verschijnt. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De inspectie voor de volksgezondheid in Overijssel stelt een onderzoek in naar de dood van zeven bewoners van het Enschedese verpleeghuis ,,'t Kleine Vaert" Zij zijn in de loop van augustus en sep tember gestorven aan een raadse lachtige ziekte, waarvan vermoed wordt dat het hier om de zogeheten veteranenziekte gaat. Vijf andere be jaarden liggen nog in een ziekenhuis in Enschede met dezelfde ziektever schijnselen. Bij het onderzoek van de inspectie in ondermeer de Leidse internist dr L Meenhorst betrokken. De veteranen- ziekte. die zich voor het eerst open baarde in 1976 in Amerika bij militai ren die in Vietnam hadden gevoch ten. zou worden verwekt door iets. dat ligt tussen een bacterie en een virus. Van de Amerikaanse oud-strij ders stierven destijds in een korte periode 29 mensen De ziekteverschijnselen van de be jaarden uit Enschede komen groten deels overeen met die van de Viet- nam-veteranen. Die verschijnselen zijn hoofd- en spierpijn, benauwd heid. hoesten en darm- en maag klachten. Volgens het ministerie van volksgezondheid is er wel een medi cijn tegen deze ziekte, maar dat kan pas worden toegediend, als men eerst zeker weet dat het om de veteranen- ziekte gaat Bij het onderzoek zijn ook het rijksinstituut voor de volks gezondheid en de GG en GD van Enschede ingeschakeld THOLEN i ANP» De rijkspolitie te water in Zeeland heeft gisteren vier mannen aangehouden, die ervan wor den verdacht grote schade te hebben toegebracht aan mosselpercelen in de Oosterschelde vlakbij Tholen. w Volgens J. Slabbekoorn. groepscom mandant van de rijkspolitie te water worden bij het zoeken naar zagers, een geliefd aas voor zeevissers, grote oppervlakten mosselpercelen ver nield De zagers zijn namelijk vooral te vinden onder de mosselen. Begin dit jaar kon de politie een grote groep zagerspitters aanhouden, die met de verkoop van dit aas vele duizenden guldens bleken te verdienen. Die groep bleek voor vele tonnen schade te hebben toegebracht aan de Zeeuw se mosselpercelen. „Hoe vind je m'n muts? Die draag ik zélf Van onze correspondent VESSEM De eigenaar van een boerderij in Vessem bij Eindhoven is gisteren kort na zijn aanhouding in het politiebureau in Eersel overleden aan een hartaanval. De 59-jarige A. van A. werd aangehouden na een inval in zijn boerderij, waarbij een clandestiene alcoholstokerij werd ontdekt. Bij de inval werd ook de 38- jarige J. van de H. uit Bergeyk aange houden. Volgens de politie was A. van A., een hartpatiént, goed in staat geweest een verhoor te ondergaan. Daarna was hij buiten wat rond gaan lopen. Toen hij het politiebureau weer bin nenging, zakte hij in elkaar. Tijdens het verhoor zei hij nergens van te weten; hij zou de schuur aan een hem onbekende man hebben verhuurd. De stokerij bestond uit twee ketels en acht gistbakken van drieduizend liter met een totale capaciteit van zo'n vijfduizend liter alcohol per week. De stokerij draaide ongeveer een half jaar en heeft in die periode 3,5 mil joen gulden belasting ontdoken. De rijkspolitie had in 1977 ook al een inval gedaan in dezelfde boerderij Toen vond men een gedeeltelijk ont mantelde stokerij. De twee mannen die toen werden aangetroffen maar die niets ten laste kon worden gelegd, waren dezelfden die gisteren zijn aan gehouden. Op een rijkspolitiebus in Heythuysen is een fietsenrek gemonteerd. De agenten kunnen dan met de bus met de fietsen naar hun wijk en daar met de fiets patrouilleren. Deze actie vindt plaats in het kader van de bezuinigingen die bij de rijkspolitie worden doorgevoerd. Elektriciteitsproducenten betalen te weinig aan 'concurrent' Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het ministerie van economische zaken vindt dat de Samenwerkende elektriciteits- produktiebedrijven (SEP) de ont wikkeling van warm te-kracht koppeling in ons land in zeker zin belemmeren. Directeur-generaal Tieleman (energievoorziening) van het ministerie uitte dit ver wijt gisteren in de raad van com missarissen van de SEP In een gecombineerde installatie pro duceert een bedrijf wamrte en elektri citeit, in eerste instantie voor eigen gebruik. De elektriciteit die het zelf niet nodig heeft, kan aan het openba re net worden geleverd. Het belang rijkste probleem zit in de vergoeding die de elektriciteitsbedrijven daar voor aan hun kleine „concurrenten" willen betalen. De SEP wil de elektriciteit wel afne men, maar daarvoor in principe al leen de in de centrale uitgespaarde brandstof vergoeden. Zij voelt weinig voor een vergoeding voor het ter be schikking gestelde produktievermo- Van een onzer verslaggevers ZWOLLE In Zwolle wordt vandaag de oriënteringsdag „aangepast tuinie ren" gehouden. Tot voor kort was tuinieren voor gehandicapten een vergeten hoofdstuk in de Nederlandse gehandicaptenzorg. In Engeland, Zweden en de Verenigde Staten (oorlogsinvaliden) is men al veel verder met aangepast tuinieren. EN (ANP) Ongeveer 25 reis- -,"ouders en kleinere reisorga- hebben besloten een eigen, kelijke belangenvereniging leven te roepen. Die vereniging volgens de initiatiefnemers als latief dienen voorxde Algemene flandse vereniging van reisbu- MANVRi j^cte aanleiding tot het oprich- een nieuwe vereniging zijn de menten van de reisorganisa- jjhristoffel en Relax, hetgeen in «wereld grote verwarring heeft Knt. aldus de initiatiefnemers. Bij de term aangepast tuinie ren behoeft men niet alleen te denken *aan lichamelijk ge handicapten, en zeker niet al leen aan mensen in een rol stoel Aangepast tuinieren kan ook een uitkomst zijn voor bejaarden, voor mensen met een slechte rug of voor mensen die snel moe worden. Verwacht wordt dat er een be langrijke stimulans van de oriënteringsdag zal uitgaan. De dag wordt ook gezien als een voorbereiding op een vol gend jaar te houden symposi um in het kader van het door de Verenigde Naties uitgeroe pen jaar van de gehandicap ten. Ook kunnen de gegevens die beschikbaar komen, van belang zijn voor de inrichting van een instructietuin op de Floriade '82 in Amsterdam. De Stad Zwolle, die haar 750- jarig bestaan viert, heet van ouds de stad van de Blauw vingers Dat voert terug tot een eeuwenoude rivaliteit tus sen Zwolle en het nabijgele gen Kampen Kampen moet volgens het verhaal eens een partij oude klokken van Zwol le hebben gekocht. Kampen betaalde met losse centen, zo dat de Zwollenaren zich blau we vingers hebben geteld. Als woordspeling daarop heeft de Overijsselse hoofdstad een tijdje geleden met een stand op de afdeling Plantsoenen op een internationale beurs van Hanzesteden, zich gepresen teerd als „Zwolle, stad met de groene vingers". Te zien was hierbij hoe als het ware een hand met groene vingers van uit het landschap tot in de stad doordringt. Zes sprekers voeren op de oriënteringsdag het woord vanuit verschillende invals hoeken onder wie medici, acti viteitenleiders en ergothera peuten. De laatsten zijn men sen die onder andere bestude ren waartoe gehandicapten, met aangepaste apparatuur, nog in staat zijn. Verder is de „groene wereld" aanwezig, zoals tuinarchitecten, hoof den van beplantingen en an dere overheidsdienaren. Ook komen vertegenwoordigers van het onderwijs, bejaarden tehuizen en gehandicapten. Belangrijk is vooral de mede werking van de gehandicap ten. Wat kan bijvoorbeeld een visueel gehandicapte vanuit de praktijk vertellen, of een rolstoeler die al geruime tijd vanuit die positie zijn tuintje verzorgt? Diverse aspekten komen aan de orde. Bijvoor beeld aangepast tuinieren als therapie, als hobby en als be roep. Op Werkenrode in Groesbeek worden gehandi capten onder meer voor de tuin opgeleid. En dat is iets wat stellig nog verder kan worden uitgebreid Organisatie De oriënteringsdag (de eerste ooit in Nederland gehouden) is voorbereid door een werk groep waarin zijn vertegen woordigd de Nederlandse Ver eniging voor Revalidatie, de Stichting Aanpassingen voor Gehandicapten, het Rijkscon sulentschap voor Tuinaanleg Het vignet van de oriënteringsdag „aangepast tui en Onderhoud, de Stichting Bouwcentrum Rotterdam en de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De 2e maatschappij telt 148 afdelingen met 47 000 leden De heer G. Mostert. hoofd af deling Plantsoenen van Zwol le en een van de organisatoren van de oriënteringsdag „Zij zouden zich best eens kunnen afvragen of de maatschappij in dit opzicht geen taak heeft ten behoeve van de gehandi capten." Om het aangepast tuinieren te bevorderen, heeft het con sulent tuinaanleg en onder houd in Wageningen een Ne derlandse bewerking verzorgd van het boekje „The easy path to gardening." Dit boek je. waarin het accent mis- schièn een beetje te sterk bij de rolstoeler ligt. geeft tal van wenken voor het aangepast tuinieren. Ook wordt een in druk gegeven van de talrijke hulpmiddelen die er speciaal voor het aangepast tuinieren al op de markt zijn. Een vraag die op de oriënteringsdag ook aan de orde komt is de moge lijkheid om met steun van de overheid een jning voor een gehandicapte, uitgebreid met een aangepaste tuin te verwe zenlijken gen (de extru investering in de instal latie). omdat de openbare centrales zelf nog steeds een overcapaciteit hebben. De overheid zo dan maar in de kosten moeten bijspringen. Het algemeen belang bij warrnte- kradhtkoppeling is dat gecombineer de opwekking van elektriciteit en warmte aanmerkelijk minder brand stof kost dan in aparte installaties. Het is dus een bijdrage aan het op besparing gerichte energiebeleid. Maar economische zaken vindt dat de gemeenschap in dit geval niet ex tra hoeft op te draaien voor energie uit industriële warmte-krachteenhe- den. Tieleman denkt dat de ontwik keling van gecombineerde opwek king in zekere mate door deze situatie wordt „gefrustreerd". Geïnteresseer de bedrijven weten niet waar zij aan toe zijn. kunnen voor plannen geen duidelijke kostenanalyse maken. Tieleman is voorzitter van de com missie die nog dit jaar aan de rege ring over de praktische mogelijkhe den vanwarmte-krachtkoppeling zal rapporteren. VLISSINGEN iANP» De Vereni ging milieuhygiëne Zeeland IVMZ) maakt bij gedeputeerde staten be zwaar tegen de voorgenomen uitbrei ding van de Dow Chemical schuim- plasticfabriek in Terneuzen Als schuimgas worden bij de produktie chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK) gebruikt, die de ozonlaag hoog in de atmosfe0*- aantasten. Het zijn dezelf de gassen die als drijfgas in spuitbus sen om die reden aan een produktie- beperking worden onderworpen Dow zou volgens de vereniging na de uitbreiding jaarlijks 160 ton CFK in de atmosfeer brengen, anderhalf pro cent. van de totale uitworp in Neder land De vereniging vraagt gedepu teerde staten in de vergunning te bepalen dat de uitworp niet boven het niveau van 1979 mag komen en eind volgend jaar tot de helft van dat niveau moet zijn teruggebracht Bin nen enkele jaren zou een vervangen de grondstof moeten worden inge- voerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3