We moesten in een groot hotel logeren Houding overheid betreurd Junta Bolivia pakt kerk hard aan Trouw Oecumenische hulp: meer problemen Turkse christenen Deuterocanonieke of apocriefe boeken Van Klinken per 1 jan bij ADB weg Het grote jubileumboek van de V.U. wetenschap en rekenschap 1880-1980 Dagblad Trouw Waarheid Eenheid VANDAi VOORBUGANC Conferenti( VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 KERK door dr. R. Kranenborg Prachtige hotels, luxueuze maaltijden en hoge bergen vormden het decor van de bijeen komst van de europese kerken die aangesloten zijn bij de „World Alliance of Reformed Churches" (WARC) Deze bond van reformatorische kerken houdt om de vijf of zeven jaar zogenaamde gebiedssamenkomsten. Deze maand waren de Europese kerken te gast bij de Hongaarssprekende gereformeerde/hervormde kerk in Roemenië. Onze plaats van samen komst lag hoog in de Karpaten bij Brasov (Kronstadt). Het was een goede conferentie. Vooral omdat men, gezien de oost- europese situatie, in het program ma veel ruimte had gegeven voor persoonlijke ontmoetingen. Het on derwerp was „Het verbond", gepre senteerd met de bijbelwoorden „Ik zal U tot een God zijn en gij zult mij tot een volk zijn". Prof. dr. Alain Blanchy van het oecumenisch insti tuut in het Zwitserse Bossy gaf drie ochtenden lang uitvoerige medita tieve bijbelexegese over het ver bond. In discussiegroepen kon ero ver worden doorgepraat; de resulta ten van de gesprekken werden 's avonds door een panel bekend ge maakt en besproken. Contacten Er is zeker veel over het verbond gepraat en gedacht, maar mijn ster ke indruk is dat het verbond vooral praktisch werd uitgewerkt in de contacten met oosteuropese me dechristenen. Vóór de conferentie begon waren vele congresgangers al een paar dagen op bezoek geweest bij gemeentes in Hongarije en Roe menië Tijdens het congres boden de discussiegroepen gelegenheid om naar aanleiding van het thema te vragen naar eikaars situatie; het grootste deel van de middag was vrij zodat er ruimte was met kleine groepjes te wandelen; de maaltij den duurden lang, waardoor er alle gelegenheid was voor gesprek. Tijdens het congres zijn verschillen de deelnemers nog eens op bezoek geweest bij diverse gemeentes en na afloop bracht een groot aantal ge delegeerden een bezoek aan de the ologische faculteit van Cluj. Eerste ontmoeting Voor veel deelnemers was dit con gres een eerste ontmoeting met oost-Europa. Roemenië heeft dan ook alles gedaan om van deze ont moeting een succes te maken. We logeerden in grote hotels in de bergen. Het zag er keurig uit. Maar wat velen aanvankelijk niet wisten was dat we alleen dóór mochten logeren. We hadden liever minder luxueus gelogeerd in Cluj of bij mensen in de gemeentes, maar dat was niet toegestaan. Het was öf in dit nieuwe bergdorp bij Brasov óf niets. Bovendien zaten we twaalf kilometer van de bewoonde wereld af: zo konden veelvuldige contacten met de bevolking tegengegaan worden. Onze maaltijden waren uitstekend. Per warme maaltijd (twee maal daags) soms drie of vier soorten vlees. Maar er werd uiteraard niet bij verteld dat de gewone Roemeen dagelijks uren in de rij moet staan om een klein stukje vlees van niet al te beste kwaliteit te pakken te kun nen krijgen... We kregen een goede uitvoering van een Roemeense volksdansgroep Maar wie had in de gaten dat het niet toegestaan was Hongaarse volksmuziek te spelen dat terwijl onze gastheer, de hervormde/gere formeerde kerk in Roemenië zuiver Hongaarssprekend is. Maar de na tionaliteitenpolitiek werkt door tot in de volksmuziek. Toegestaan' Roemenië, ingesteld op toeristen. Iemand van het Roemeense minis terie van godsdienstzaken vertelde uitvoerig hoeveel activiteiten de kerk waren „toegestaan". Het was echter opvallend dat het woord „toegestaan" zoveel door hem werd gebruikt: godsdienstige rechten hoeven toch niet te worden toege staan, die heb je of je hebt ze niet. Het was mooi te horen dat het de Hongaarse kerk in Roemenië toege staan was eigen publikaties te heb ben, maar er werd niet bij gezegd dat het aantal publikaties dat toe gestaan wordt zeer gering is, dat de inhoud gecontroleerd wordt en dat de oplaag zeer beperkt is. Zo werd er een mooi beeld van het socialisme in Roemenië geschetst. Maar ik heb goede hoop dat in de vele gesprekken er andere dingen gezegd zijn en dat veel Westeurope anen ontdekt hebben dat er achter de schitterende presentatie een werkelijkheid verborgen zit die niet zo prachtig is. Minderheid Het was goed voor de Hongaars- sprekende kerk in Roemenië dat het congres in hun land gehouden werd Want deze kerk heeft onze aandacht hard nodig omdat zij on der de vele protestantse kerken in Oost-Europa in een bijzonder moei lijke positie zit: ze is als reformato rische kerk een minderheid in een overwegend orthodox land, ze is als kerk bestaande uit Hongaren een minderheid in een land dat in meer derheid Roemeens spreekt, met een regering die duidelijk aan de kant van de Roemeenssprekende meer derheid staat; ze is als kerk een minderheid in een staat die atheïs tisch wil zijn en die binnenlands een harde politiek voert. Daarom tvas het goed dat we hun gasten waren. Daarom had de kerk ook een groot aantal predikanten naar dit congres afgevaardigd, en daardoor had de WARC de gelegen heid tienduizend bijbels aan te bie-i den. Het is te hopen dat de komen de tijd veel westerlingen de nu ge legde contacten met hun Oosteuro pese medechristenen weer zullen opnemen. Boeiend Een verslag als dit is uiteraard zeer persoonlijk. Er zou meer te vertel len zijn. Het was bij voorbeeld ook boeiend leden van andere Westeu- ropese kerken te ontmoeten. Je komt tot de ontdekking dat je el kaar veel te weinig kent; eigenlijk zou je ieder jaar een dergelijk con gres moeten houden, maar ja, wie zal dat betalen? Het was verder prettig dat er geen resoluties, statements of verklarin gen uit deze bijeenkomst moesten komen. Dat levert meestal urenlan ge discussies op over woordjes en komma's en bevordert de onderlin ge verstandhouding niet. Al met al was het een conferentie met een goede sfeer; er was een duidelijk gevoel van eenheid en gemeen schap, en een besef dat de gemeente van de Heer over alle grenzen heen een realiteit kan zijn. Rest me nog te vermelden dat in het nieuwe „central committee" de Ne derlanders dr. K. Blei uit Haarlem en prof. dr. G. Meuleman uit Am sterdam gekozen werden. Dr. R. Kranenborg te Amsterdam was een van de afgevaardigden van de gereformeerde kerken naar deze bijeenkomst van de WARC. ADVERTENTIES yan onze kerkredactie UTRECHT De stichting Oecumenische Hulp (SOH) betreurt de houding van de Nederland se overheid tegenover de Turkse christenen. SOH zegt dit in haar zojuist gepubliceerde jaarverslag over 1979. SOH bepleit een quoteringssysteem voor opvang van vluchtelingen uit Turkije en voorzieningen voor emi- ^gratie naar onder meer Australië. Maar volgens het verslag vinden deze ^suggesties slechts gering gehoor bij de betrokken ministeries en het par lement, tot schade van de Nederland se samenleving in de toekomst. SOH voorziet, dat de houding van de over heid in de toekomst nog moeilijker op te lossen problemen zal veroorzaken, met name voor de lagere overheden. Zelfs wanneer tussen de vluchtelin gen uit Turkije een aantal niet-vluch- telingen zijn, constateert SOH discri minatie in de behandeling ten opzich te van Vietnamese bootvluchte lingen. Intussen gaan de pogingen van SOH om in het kader van de wereldraad van kerken voor de Turkse christe nen een oplossing te vinden, onver minderd voort. „In totaal 45.000 me dechristenen waarvan 17.000 in Istan- boel, kunnen we niet in de steek la ten," aldus het jaarverslag. Tegelij kertijd houden deze plannen in, dat andere kerken in evenzeer benarde omstandigheden in het Midden-Oos ten bij deze initiatieven worden be trokken. Een aantal projecten voor deze groepen, waarvoor overheids steun noodzakelijk is, is in voorberei ding. Bootvluchtelingen Over de bootvluchtelingen uit Viet nam schrijft SOH, dat het maar ten dele politieke en voor de rest econo mische vluchtelingen zijn. Nederland ontving met een warm hart 2218 Viet- namezen. Maar, aldus SOH. „deze groep zal ons volk nog voor onvoor stelbare problemen stellen, waarop we als kerken, als Vereniging Vluch telingenwerk Nederland en als ge meenschap nog totaal geen antwoord hebben. Hoe groter de omvang van deze groepen, hoe dieper onze gast vrijheid op de proef wordt gesteld" In de SOH werken de Nederlandse hervormde kerk en tien kleinere ker ken samen. In 1979 ontving SOH 4,4 miljoen aan giften. Daarvan werd 3,1 miljoen uitgegeven aan projecten. Verder werd uit het voedselhulppro gramma van de Nederlandse regering voor een bedrag van 4,6 miljoen aan voedings- en voedselhulp geboden, waarmee de totale „omzet" van SOH over 1979 op 7,7 miljoen kwam. De oorzaak van het feit, dat in 1979 veel minder werd uitgegeven dan ont vangen werd, ligt in het feit dat in de laatste maanden van het jaar nog zeer grote bedragen werden ontvan gen (onder andere voor Cambodja), waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordt8 Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credretbank Rekeningnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797 Opgave mini-advertenties tel 020-5626262 of schriftelijk aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend !schritteii|k aan onze Amsterdam se adressen ADVERTENTIE Boeiende geschriften die voor veel christenen behoren tot het geheel van de bijbelse godsopenbaring. Gebundeld in een boekje met: goed leesbare tekst formaat van een huisbijbel geringe omvang In stevige gekleurde band Formaat 14x21 cm Bestelnr 078 Prijs 15 excl. verzendkosten Verkrijgbaar bij de boekhandel en het Nederlands Bijbelgenootschap Postbus 620 - 2003 RP HAARLEM Tel 023-259501 die pas in 1980 konden worden be steed. Duidelijk maakt SOH in haar jaar verslag onderscheid tussen „voedsel hulp" en „voedingshulp". Met voed selhulp, dat wil zeggen het uitdelen van eten, is SOH erg voorzichtig ge worden. Het is nogal eens voorgeko men, dat de boeren ter plaatse uit de markt werden geprijsd door het hulp- voedsel dat gratis werd aangeboden. Nadat de oorzaak, van de hongers nood, veelal een langdurige droogte, was verdwenen, bleek de schade aan de landbouwstructuur ter plaatse zo groot, dat er een blijvend voedselpro bleem was ontstaan. Daarom stuurt SOH alleen nog voed sel in acute noodsituaties en richt men zich verder op voedingshulppro gramma's waarin het gaat om land bouwvoorlichting en lessen in voe dingsleer. Ook wil SOH geen financiële adoptie van individuele kinderen meer. De werkwijze is namelijk veel te kost baar en bovendien worden de gea dopteerde kinderen te veel geïsoleerd in hun omgeving. Echte kinderhulp gaat via de omweg van waterpompen voor veilig drinkwater, vla landbouw programma's en voedingsvoorlich ting, via coöperaties, via scholen an nex schooltuintjes en via medische zorg, aldus het jaarverslag. SOH had vorig jaar een kinderdorp in Thailand kunnen steunen. In plaats daarvan koos SOH voor en actie groep die de kinderhandelpraktijken in Thailand onderzocht. Langs een omweg had dit project tot gevolg dat er een „eiland van hoop" is ontstaan in de strijd om honderdduizenden kinderslaven te bevrijden. Dat acht SOH een betere besteding van het geld. LEUSDEN (GKN) De directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, dr. J. van Klinken, zal deze functie met ingang van het komende jaar neerleg gen. Hij vertrekt op eigen verzoek en met wederzijds goedvinden van hem en de generale synode, die zijn voor tijdig afscheid betreurt. Sinds de oprichting van het Alge meen Diakonaal Bureau in 1960 heeft hij daar leiding aan gegeven. Het vertrek van Van Klinken hangt sa men met zijn overtuiging dat hij niet meer in de huidige structuren past. Een eeuw wetenschapsbeoefening en we tenschapsbeschouwing aan de Vrije Uni versiteit 596 blz„ geb. 87,50 (Laden V.U.-gemeenschep kunnen dit boek voor de prijs van 49,50 bestollen bil de V.U.- boekhandel) De auteurs hebben zich niet willen beperken tol een feitelijke historische weergave, maar hebben ook een bijdrage willen geven aan het afleggen van een verantwoording De bijdragen zijn van: Veenhof, Diepenhorst, Kuilman, Lan- gevoort, Slllevls Smit, Jonker, Lever, Vlijm, Van de Fllert, De Vries, Slertsema, Van Deursen, Knol, Wieringa, Kuiper, Sanders, Elsenga en Klapwijk. en absoluut geen bedlectuur is. Maar voor liefhebbers van de geestelijke worstelsport is deze turf een bron van genoegen. En alle mensen die wel eens twijfelen aan het bijzonder karakter van de VU moeten dit boek zeker lezen om genezen te worden van hun achterdocht." Verkrijgbaar in de boekhandel Uitgegeven door de VRIJE UNIVERSITEIT en KOK KAMPEN. ft Weekblad van de Vereniging tot opbouw en bewaring van het Gereformeerde leven „SCHRIFT EN GETUIGENIS" WEKELIJKS THEMA: „GEEN EENHEID ZONDER DE WAARHEID" AARZEL NIET EN ZEND ONDERSTAANDE bon in aan: J P Wijsman. Kortonjolaan 22. 5644 KA Eindhoven (tel. 040-113622) Ondergetekende verzoekt: O een gratis proefnummer O een abonnement op „W&E" 24,- p. I halfj.) O een proefabonnement (ca. 3 m.) ad 10.'- O studenten een speciaal J tarief Als u 10,- gireert op giro nr. 3845401t.n.v. W& E te Eindhoven krijgt u I zonder verdere administratie het proefabonnement. J door Koos Koster De Boliviaanse junta gaat niet voorbij aan de kerkdeu ren. Dat blijkt niet alleen uit de arrestatie (of „verdwij ning") van ds. Mortimer Arias en pater Tumiri, waar me vrouw Marga Klompé giste ren o.m. namens de Commis sie Justitie et Pax een veront rust telegram over aan de jun ta stuurde. Begin deze maand hebben de rooms katholieke bisschoppen van Bolivia een buitengewone zitting van de bis schoppenconferentie in Cochabamba gehouden. Daarin ging het over de gespannen verhouding tussen kerk en staat na de staatsgreep van 17 juli. Even tevoren had generaal Garcia Meza. de cocaïne smokkelende dicta tor, een brief aan het Vaticaan ge stuurd om uit te leggen dat de nieuwe regering „christelijke, humanistische en westerse idealen" nastreeft. Deze brief had kennelijk enige uitwerking, want in de bisschoppenconferentie ontstond een botsing tussen diege nen die geen mond open wensen te doen over de omstandigheden en die bisschoppen, die de machthebbers openlijk wensen te veroordelen. Voor dat laatste bestaan wel enkele redenen. Volgens cijfers van het oecu menisch comité voor hulp aan gevan genen. hebben twee priesters van het bureau van het aartsbisdom van La Paz, 450 gevangenen in verschillende gevangenissen in de hoofdstad kun nen bezoeken De rest, 3000 in totaal, volgens deze bron, is overgebracht naar vijf gevangenissen of concentra tiekampen buiten de provincie La Op het platteland zijn nog priesters en nonnen voortvluchtig, omdat ze bij terugkeer naar hun parochie met een in de kraag gegrepen kunnen worden. De kerk in Oruro, een mijn- stad ten zuidoosten van La Paz, waar een jezuïet een felle preek tegen de junta hield, was na de preek binnen tien minuten door de politie omsin geld. Maar de priester kon nog net ontsnappen. Directeuren van mijnon dernemingen, afhankelijk van het staatsmijnbedrijf Comibol, hebben in een document bij de junta er op aan gedrongen dat „de religieuze activi teiten in de mijnstreek beperkt die nen te blijven tot de uitoefening van de christelijke cultus". Ze vragen te gelijk de militairen „de medische pos ten, apotheekjes, bibliotheken en an dere activiteiten, die religieuzen in de mijnen verrichten, in de toekomst over te hevelen naar de bevoegde organen van de staat". Een priester in een van de mijncentra zegt dat je alleen present kunt zijn onder de mensen om hen te helpen, maar ver der op dit moment niet veel kunt doen. Zonder de steun van de officiële kerk. zijn we nergens, vindt hij. Een zuster spreekt over het „gedwongen zwijgen", waaraan het mijnwerkers- proletariaat onderworpen is. We zou den moeten spreken, maar we zijgen, zegt ze bedachtzaam. Hulpverlening Het oecumenisch comité voor hulp aan gevangenen, dat moeizaam op gang komt en in bureaucratische rompslomp dreigt te verzanden, heeft inmiddels enkele commissies in het leven geroepen: voor ballingen (onge veer 500 Bolivianen bevinden zich op ambassades in de hoofdstad) en ver volgden; voor boeren; ontslagen ar beiders en voor juridische bijstand. Tegelijk heeft dit comité samen met de bisschoppelijke commissie van het aartsbisdom vier bijkantoren in Cochabamba, Santa Cruz, Llallagua en in de mijnstreek in het duiden van Bolivia geopend, waar mensen aan gifte kunnen doen van de vermissing, verdwijning of foltering van hun fa milieleden. Een clandestien informa tiebureau is bezig de laatste hand te leggen aan een uitvoerig dossier of TEKENEN VAN HOON? Gisteren eindigde ik met de opwekking om ook te zoekei tekenen van hoop. Misschiei we ze inderdaad wel zoeken ef dan akelig genoeg, maar ze zj wel. In het groot valt de steei sterker wordende betrokken! die mensen krijgen bij de wereldproblemen. De gehele r politieke situatie veroorloof»" ons niet dat we de straat op d om onze sympathie te betuigj de Poolse stakers in de havi de fabrieken, maar we leefde! mee. Hun optreden leerde onj andere Polen kennen en als a gebeurtenissen van de laatst^ mede een gevolg zijn van hel van de paus, dan ben ik ber negatieve opmerkingen da: terug te nemen. Wel met behi mijn legitieme vragen ten aai van de wijze waarop de kerk i| wereld moet staan en sprekei dat voor het eerst in dertig ji Poolse radio afgelopen z een katholieke mis heeft uitgezonden. Dat vind ik wat j wel eens zo kunnen zijn dat wa die tekenen van hoop vooral J het ijzeren gordijn moeten zij dingen kunnen mij moed gevj tegenover onder andere het ft de massa-moordenaar Somoztp Verenigde Staten onder een di „Viva Somoza" naar z'n graf e( gedragen is. Ze geven me ooki |g tegenover het feit dat Straussi de Duitse verkiezingsstrijd ni n< ontziet om geruchten in de we ;a brengen als zou zijn rivaal Scq_ van plan zijn de kerkbelasti nadele van de kerk te veran aparte vraag is of het met die f kerkbelasting zo moet blijvi lijkt me nog altijd een onges toestand voor kerk en wereld t| Zo zie Je maar weer hoe moeill om tekenen van hoop te v zomaar weer in datgene wat j« en ook niet verborgen mag b Wie kan nog enige connectie onderhouden met zulke beden van het geloof? Ook al zitten z| vooraan in de kerk? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt: voor Kamperland tinge, kand. te Roodeschool. Afscheid: op 28 sept, van Eln (studentenpast.) N T. Bakker, ben. gew. hoogleraar prot. tl sche faculteit te Brussel (BeljL Schoonebeek M. Mulder, weg?t legerpred. te Assen (wordt in dienst bevestigd); van Wilft (Ov) W. B. Harleman, wege bijst. past. te Hansweert; i lemsstad A. Schipper ber. te I gen; van Waddinxveen J. Vi !1 wegens em; van Rljk-Rijsen M. van Waarde wegers vervr. 1 V'ehl (Gld) als part-time pr bep. 277e) G. Bouman, ber. te broek Intrede: te Rotterdam-Hilleg n B. Duisterhof uit Verseke; te (NOP) kand. E. van der Sluis t ningen; te Dronten W. F. 81 e; Amsterdam-Gaasperdam te 1 tr aan Zee: D. Driebergen uit E l( GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Hollum land) kand. J. W. Breukelaar li derhorst den Berg. Afscheid: van Zaltbommel P. Amersfoort G. Hengeveld ben. part-time secr. raad van A'foort; van Loppersum K. H ring ber. te Haulerwijk; van I Ubels ber. te Putten (Gld); Intrede: te Vaassen G. Tromj te Vaassen. Bevestiging: te Leidschendai Prinsenhof) als part-time pre Jacobi-van Duijne, kand. te dorp; te Rotterdam-Hillegi Schiebroek (ziekenh. past.) Snoek uit Oostvoorne. zwartboek met precieze gegevens en cijfers over de wandaden van de jun ta. Een lijst met de namen van elf leden van pinkstergroepen en andere kleine protestantse gemeenschap pen, die sinds een week vermist of gevangen genomen zouden zijn, doet de ronde in La Paz. Onder leiding van kolonel Arce Go mez, Bolivia's gevreesde minister van binnenlandse zaken, en met mede werking van de vice-minister voor godsdienstzaken, de Falange-priester Luis Rojas, is momenteel een vervol gingscampagne aan de gang tegen die sectoren van de kerk, die het lot van de armen in Bolivia ter harte gaat. Zevenentachtig procent van de sala ristrekkers in dit prachtige Andes- land krijgt een loon uitgekeerd dat onder de 250 gulden per maand ligt. hoewel het minister.j van arbeid heeft toegegeven dat een Boliviaanse familie doorsnee 550 gulden nodig heeft om rond te komen. GEREF. KERKEN (VRIJG) BEROEPEN: te Lelystad P. H. kand. te Kampen. Bedankt: voor Drachten J. C. Schildwolde. Afscheid: van Den Bosch (a dingspred. Suriname) K. Verli te Zuidhom. Bevestiging: te Zeist (past. D< gaart) D Los, voorh. pred. te stad (Zuid-Afrika) CHR. GEREF. KERKEN. Bevestiging te Veenendaal (past-streekziekenhuis te kom): J. de Jong uit Zaand Zwolle (t.b.v. dovenpastoraat): de Jonge uit Stadskanaal. Afscheid van Huizen (NH): C. 1 Weele wegens emeritaat; op van Rotterdam-Karlingen: duin wegens emeritaat. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Utrecht-Centfl Utrecht-Noord: J. A. Hamers I merveer. Het voorland van de kerke# het gelijknamige boekje van 1* vormd evangelisatorisch voor kerkeraadsleden met apd re belangstelling, 4-5 oktober, en Wereld, Driebergen (tel 12241).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2