erpstra tart ijshockeybond Keuze Van Heumen roept twijfels op Niets Portisch op dreef Voetbal in Amerika mensen in de sport .sterdam-voorzitter wil met onafhankelijke Westberg titel binnenhalen nflict Koeperman Jurg opgelost :k Advocaat mag or Sparta spelen Verbazing rond procedure benoeming hockeycoach Knappe zege van basketbalsters Motorsportbond praat met renners die nota bene geen enkele intematio- Oud-wereldkampioen Tal vernederd AG 26 SEPTEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET'P 17 - R 21 - HS 19 TERDAM Sjoerd Terpstra is in het kleine, maar vaak oerige ijshockeywereldje, uitgegroeid tot meer dan een m elfiguur De voorzitter van Amsterdam rekent erop dat 5 club dit seizoen een einde maakt aan de hegemonie van |genveen Flyers en dus kampioen van Nederland gaat u|en. Gezien het vooral in aanvallend opzicht versterkte rspotentieel van de hoofdstedelijke ploeg lijkt die kans rdaad levensgroot. De reeds jarenlang voorspelbare ijs- JJeycompetitie zou er zondermeer mee gebaat zijn. Terp- ii; vervult verder momenteel de hoofdrol in de dans rond de "ton van ijshockeycoach Hans Westberg. Erik Oudshoorn eed. destijds door de ijshockey- f iaar Nederland gehaald, begint ^jond. wanneer de nieuwe ijshoc- mpetitie van start gaat. aan Aferde seizoen bij Amsterdam a*)g toe was het de gewoonte dat %rg tussen de bedrijven door op asis beschikbaar werd gesteld et Nederlandse team De ijshoc- nd is namelijk financieel niet w trachtig genoeg naast tech- directeur Dummy Smit ook |0 n bondscoach in vaste dienst te Terpstra wil vanaf heden met eling-Westberg breken. Enkele Y na het Olympische gebeuren e Placid heeft hij de ijshockey- duidelijk gemaakt dat men het nieuwe ijshockeyseizoen ieer op de diensten van de hoeft te rekenen Terpstra dat Westberg zich de komende den volledig moet kunnen con- ^ren op zijn werkzaamheden bij rdam Na twee mislukte sgrepen mag er niet nog een volgen „In dat geval heb ik en jestuur een verkeerd beleid ge- aldus Terpstra „En dat zou er teleurstellen." cruciale wereldtitelstrijd van (roep in het vooruitzicht heeft ,ra dit voorjaar zijn wensen om- Westberg zo vroeg mogelijk ar gemaakt. Het bestuur van r' derlandse IJshockey Bond ver evenwel in de veronderstelling Amsterdam-coach wel als ad- beschikbaar zou blijven en >lde in slaap. Het besef begon Jcht te groeien op het moment 'erpstra tijdens een persconfe- de knuppel in het hoenderhok Jf Woensdagavond wekte hij bo- jf sn de woede van NIJB-praeses y Schweers toen hij zich publie- afvroeg waar eigenlijk het speldje voor Westberg bleef na 'wereldtitels (C- en B-poule). 'ERDAM Het conflict tussen derlandse secretaris van de We- ambond, Wim Jurg en ou-we- ampioen Iser Koeperman is op- V Tijdens een in Arnhem gehou- esprek heeft Koeperman duide- emaakt dat hij niet de medede- ïeeft verspreid in Rijssen een nent te hebben ondertekend, n hij afzag van zijn rechten op latch om het wereldkampioen- 1 Die rechten zou hij verkrijgen ij de tweekamp won van titel- ir Harm Wiersma, een strijd, die 2 oktober tot en met 9 november ertien Nederlandse gemeenten gehouden. heeft Koeperman daarop zijn les aangeboden. „Ik geef toe dat lotioneel heb gereageerd, maar tegriteit van de FMJD (Wereld- ond) was in het geding," aldus ïertien Nederlandse gemeenten. t damtweekamp tussen wereld- ïoen Harm Wiersma en uitdager loeperman sponsoren, gaan zich itiatief van burgemeester Hoek- n Hoevelaken beraden over de van dit evenement De eerste ir van Hoevelaken meent dat na tegenstrijdige publikaties de ieve waarde van het evenement aid is. „Een officiële of officieuze kamp, daar heb ik geen moeite Het evenement behoudt in bei- vallen zijn propagandistische en tieve waarde Maar nu. na die m van publikaties waarin ieder- lie er maar iets mee te maken met een kort geding dreigt, de tweekamp veel van zijn verloren. Uit telefonische con- n met collega's heb ik begrepen lie er net zo over denken Van dat ik het initiatief genomen e veertien bij elkaar te halen om ogelijk een gezamenlijk stand- in te nemen" TERDAM Dick Advocaat zal enavond in de uitwedstrijd te- Go Ahead zijn competitiedebuut n voor Sparta De Rotterdamse ontving gisteren bericht van de B dat de Amerikaanse spelers- ond geen bezwaar meer heeft het spelen van de Hagenaar een Nederlandse club Wim Suurbier geldt deze rege- oog niet., Volgens trainer Barry 'es is het vrijwel zeker dat Suur- zich een dezer dagen bij Sparta lelden „Ik heb met Wim afge ven dat hij direct na de af- tóswedstrijd van Beckenbauer in York op het vliegtuig stapt naar rland Tegen de tijd dat hij hier eert, hoop ik zijn spelersvergun- te hebben. Dat hangt af van de ewerking van de Los Angeles Az- _Die club moet de Amerikaanse halbond een verklaring van geen 'ear doorgeven, waarna de *B door de Amerikanen op de fle wordt gesteld Ik zal er alles doen om dat voor zaterdag in te krijgen." LEEUWARDEN Dummy Smit heeft gister avond verklaard ln geen geval ln aanmerking te willen komen voor de functie van bondscoach Met het oog op het wereldkampioenschap ln Zwe den «april "81) noemt hij deze Job „pure zelf moord" Utrecht mag vijf spelers van OIJS Gro ningen. die overschrijving hadden aangevraagd naar de Stichtse vereniging, niet opstellen Het gaat om Al Pluymers. Rick Vangogh, Rob van Onlangs. Herble Redshaw en Brian Sproxlon De president van de rechtbank in Leeuwarden be paalde dit gisteren op straffe van een boete van 25 000 gulden per overtreding Toen Schweers daarop weer reageer de kreeg de persconferentie meer het karakter van een klucht. De NIJB is nog steeds niet in staat de vuile was binnen boord te houden. Terpstra. „Wat vergeten wordt is dat Westberg ook niets meer voelt voor de rol van bondscoach. Hij heeft na Lake Placid zelf tegen mij gezegd forget it. deze gecombineerde taak is te zwaar voor me Daar komt nog bij dat er een Nederlands team kort na de Olympische Winterspelen naar Schotland is geweest zonder dat Westberg het wist Het bestuur van de ijshockeybond heeft hem al die maanden links laten liggen Hij heeft zelfs geen telefoontje gehad. Ik kan begrijpen dat ook voor Westberg de maat vol is." Terpstra. met zijn bouwmaatschap pij ook sponsor van Amsterdam, ver liest uiteraard vooral zijn clubbelan gen niet uit het oog. Hij vervolgt: „De tegenstanders van Amsterdam kwa men in het verleden altijd extra ge motiveerd het ijs op. De spelers wis ten dat de bondscoach hen in de gaten hield. Dan zet je je beste been tje voor En Westberg op zijn beurt kon zich niet voldoende concentreren op het team van Amsterdam. Tegen Heerenveen keek hij altijd met een half brilletje naar zijn eigen team en met een half brilletje naar de Heeren veen-spelers die voor de selectie in aanmerking kwamen. Dat is geen werken natuurlijk. Daarnaast werd ik op een gegeven moment onder druk gezet door andere verenigingen. Dat Westberg voor Lake Placid uiteinde lijk Gerry Gobel liet vallen ten gun ste van zijn .eigen' John de Bruyn Sjoerd Terpstra: „Westberg is in Lake Placid voor het laatst in dienst van Oranje geweest." heeft bij het bestuur van Tilburg Trappers kwaad bloed gezet. Dus nogmaals: Westberg is in Lake Placid voor het laatst in dienst van Oranje geweest Hij blijft alleen beschikbaar voor vragen over de tegenstander De Nederlandse IJshockey Bond denkt voorlopig aan een soort drie manschap: Smit (mogelijk supervi sor), Jastremski (bench-coach) en een nog onbekend ijstrainmer Vandaag worden de eerste gesprekken gevoerd met die mister X die in het bezit van een A-diploma zou zijn. In Tilburg wordt een topoverleg gehouden tus sen Schweers. Smit. Terpstra en Wes- terberg in een laatste poging de Zweed toch nog te strikken voor een adviserende rol. Terpstra: „Ik heb tegen Schweers en Smit gezegd: zo'n driemanschap zie ik niet zitten. Ik begrijp ook niet hoe Westberg in deze club moet functioneren." Terpstra wil in het laatste jaar van zijn drie-jaren plan het team Amster dam vooral als publiekstrekker pre senteren Enerzijds hoort daar een nationale titel bij Om dat te bewerk stelligen is er extra spelersmateriaal aangetrokken Ed Nienhuis (doel man), Peter McNamee (verdediger), Jim van der Lee (verdediger), Andy van der Lee (voorhoedespeler). Phil McKenzie (voorhoedespeler) en John van der Griendt zijn de gelederen komen versterken bij de thuiswed strijden van Amsterdam gaat verder het showelement meer de boventoon voeren. De oefenwedstrijd tegen het Zweedse Falun (11-5) werd opgeluis terd door een compleet orkest met showgirls. „Dit kost ons mets De kosten worden gedekt door deelspon- sors. Niettemin begin ik me af te vragen hoe lang we met De Bisschop op deze wijze nog moeten doorgaan De slechte economische situatie treft ook de bouwmaatschappij. Weliicht dat we op deze voet en dit seizoen nog een jaar verder gaan en ons dan gelei delijk terugtrekken. Dat is voor Am sterdam en de bouwmaatschappij het beste Anders wordt de club veel te duur door Fred Buddenberg AMSTERDAM Met het jubileumtoernooi van de internationale vrouwenhockeyfederatie (IFWHA), dat vanaf vandaag tot en met zondag in het Schotse Ayre plaatsvindt, neemt Huib Timmermans na drie jaar afscheid als coach van de Nederlandse vrouwenploeg. Zijn opvolger wordt Gijs van Heumen, zoon van Wim van Heumen, die sinds jaar en dag fungeert als de coach van het nationale mannenteam. De aanstelling van Gijs van Heumen is niet door alle betrokkenen met gejuich begroet. Integendeel, de komst van de 28-jarige Gijs van Heumen heeft al aan veel kritiek bloot gestaan De werkwijze van de Nederlandse hockeybond (KNHB) in de opvol gingsprocedure van Timmermans heeft alom de nodige verbazing ge wekt. Van een open sollicitatie is geen sprake geweest, hoewel al lang bekend was dat Timmermans zijn functie zou neerleggen. De afspraak tussen de KNHB en Timmermans was dat de 52-jarige docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding in Amsterdam zich na de Olym pische Spelen van Moskou (waar zo wel de Nederlandse mannen als' vrouwenploeg ontbrak, maar dat even terzijde) zou terugtrekken. De hockeybond heeft nog geprobeerd Timmermans voor een nieuwe perio de te strikken, maar de Amstelvener vond het beter om er mee op te houden De vrouwelijke selectiegroep had graag Joost Bella,art. de succesvolle coach van HCKZ, als opvolger van Timmermans gezien, maar het hoofd bestuur hield er een andere mening op na. Bondsvoorzitter Sijmons:, Er AMSTERDAM De nationale vrouwenploeg is voor het wereldkampioenschap in Buenos Aires <27 maart 5 apnl) ingedeeld in poule B met Australië. Oostenrijk. België. Canada en Spanje Poule A wordt gevormd door West-Duitsland. Argentinië. Japan, Frankrijk. Mexico en de Sow Jet-Unie Nederland moet op dit mondiale kampi oenschap de titel, behaald in Vancouver vorig jaar. verdedigen was een aantal mensen dat kwalita tief gezien in aanmerking kwam. Wij volgden die jongen van Van Heumen al een tijdje en hadden vertrouwen in zijn capaciteiten. Je moet in iemand geloven en vertrouwen hebben in zijn technische kwaliteiten en zijn kwali teiten om met een groep om te gaan". Over de keus van de speelsters (Joost Bellaart), zegt Sijmons „Ik heb nooit namen gehoord vanuit de speelsters- hoek Bellaart was wel één van de kandidaten Op een gegeven moment was het heel eenvoudig, dan kies je voor kwaliteit en zodoende heeft het bondsbestuur de keus laten vallen op Van Heumen. Bellaart is een sympat hieke man en ik wil per se niet zeggen dat hij niet geschikt zou zijn voor bepaalde zaken" In hockeykringen wordt gefluisterd BANJA LUKA - De Nederlandse vrouwenbasketbalploeg heeft in de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap in Banja Luka (Joegoslavië) Bulgarije, win naar van het Olyrrtpische zilver in Moskou, verslagen 83-81 De wed strijd werd pas beslist na twee verlen gingen De eindstand was 63-63. de score na de eerste verlenging 70-70 Bij rust leidde Nederland met 34-29 De ploeg heeft voor Nederlandse be grippen ongekend volwassen ge speeld in een duel waarin het verschil in de score vrijwel steeds op de vin gers van een hand kon worden geteld. De punten voor Nederland werden gemaakt door: Lia van Reemst 10, Carla de Liefde 19. Gerda de Ridder 7, Anita Blangé 25. Irene Maarschalker- weerd 10. Dulcien Seca, Marja Hei voort en Ellis Bosch 4 Poule A Sowjet-Unie-Polen 94-40 (49-21). Neder land-BulgariJe 83-81 (34-29) Poule B Joegoslavië Tsjechoslowakije 8M7 (40-36). Roemenië-Honga- nje 69-59 (32-27) Standen poule A 1 Sowjet-Unie 4 pnt. 2 Polen 2 pnt (116-150). 3 Nederland 2 pnt (126-186). 4 Bulgarije 0 pnt Poule B 1 Hongarije 2 pnt 138- 1281. 2 Tsjechoslowaijke 2 pnt (145-141). 3 Joego slavië 2 pnt (139-146). 4 Roemenië 2 pnt (130-137). VUGHT Het bestuur van de Neder landse Motorsportbond (NMB) is be reid een gesprek te voeren met de uit zes coureurs bestaande rennerscom missie Deze commissie is na het ont slag van NMB-secretaris Cees van der Kruys (hij stuurde een vals telegram naar organisatoren van een race in België) een onderzoek begonnen aan de hand van de gegevens van Van der Kruys. Volgens de commissie waren ook de NMB-bestuursleden Van Bok hoven. Van Roon en Van Kurongen op de hoogte van het vereenden van het telegram De drie bestuursleden ontkennen de beschuldigingen van het zestal cou reurs Eigenlijk wilde ik heel erg graag naar Washington toe. Maar gezond verstand dreef collega Kees en mij tot het afzeggen van deze reis. Want wat had het voor zin op woensdag nog eens te komen met gesprekken uit Amerika als de Duitser en ook de AVRO op zondag en maandag al wedstrijdbeelden hadden vertoond en alle dagbladen wel iets hadden gebracht van de finale om het Ame rikaanse voetbalkampioenschap Cosmos-Strikers Maar toch1 Washington Amerika dus, een land waar iets gezonder over sport en sportmensen gedacht wordt dan bij ons. een andere we reld dus, een bredere horizon wel licht. zoiets trekt me toch zeer. Maar ja, dat gezonde verstand, dat is soms ook wel eens aanwezig. We gingen dus niet. zegden de inter views met Cor van der Hart en de rest van de Nederlandse gang in Amerika af en dobberden het week end in eigen land rond. Met natuur lijk wel de knop op kwart voor twaalf zondagavond gezet Bij de ARD, want hier was het wel te zien. Voetbal mag zich over het algemeen niet veel in mijn aandacht verheu gen. Een botte, vaak ordinaire trap en veel gepraat heeft me van deze vaderlandse lekkernij doen afkeren De manier waarop hier ten lande geschopt wordt is bijna gênant. De wijze waarop er gespeeld wordt eveneens en de manier waarop de hoofdrolspelers hun „werk" gin an- cieel omgezet willen zien (en dat vaak ook vocaal uiten), is misselijk makend. Oké. open vizier, mannen een kans geven en dan maar gaan kijken. Southem Comfort in de hand. lang leve Amerika en dan een Duitse commentator die snapert en zevert Het gaat, tenminste als je dat zo noemen mag. over mijn helden van weleer Over Jan van Beveren. die ik ineens iets met geblondeerd haar zag verschijnen. In een truitje dat net niet netjes zat. maar wel stond te keepen als de beste Gek hoor. dat keurige hoofd van die Beef. daar op zo'n Amerikaans tv beeld Met Strikers op de borst heel gek En daar zat Cor van der Hart. In een korte broek, hoewel een foto in de dagbladen van maandag hem toon den met een lange broek aan Maar dat moet een plaatje geweest zijn uit de eerste helft toen Van er Hart zwaar teleurgesteld, een zwaar te leurgestelde Gerd Müller (Der Bom ber is back) naar de spelersbank begeleidde Go, wat zat Cor daar nog eens trots aan het begin van de tweede helft Weg van dat natrap pende Nederland, heerlijk vrij in het land van Bourbon en Beer. Weg van alle geroddel, nu gewoon bij de finale van het Amerikaanse voet balkampioenschap. En wie deed hem wat? Niemand toch' En daar liep ook Wim Rijsbergen, een held nog uit de zomer van 1974. toen iedereen nog bewoog over een voetbalveld en na afloop de pers te woord gestaan werd met korte, en vooral hakkelig uitgebrachte waar heden. Rijsbergen liep ook nu soms nog wel even, maar erg overtuigend was het niet meer Hij legde vooral ballen in de breedte, vaak bij die afschuwelijke Edelgermaan Bec kenbauer en dat was het dan. Een paar ton per jaar en wat is het leven toch zwaar! En daar liep ook Koos Waslander. ook zo'n speler van diezelfde kapsa lon en juwelenwinkel. Koos was ver vanger van Der Bomber mocht ik vernemen en hij kon de Strickers naar de titel schieten maar deed dat niet. Een doelman, ik schat de vroe gere Torwacht van München 1860. pakte de door Waslander ingerolde schuivers rustig en wierp het leder vervolgens richting Der Kaiser Beckenbauer kan nog altijd voet ballen. dat kon je aan die vier mo menten dat hij echt iets deed nog wel zien. hij versnelt nog immer door het midden voor de bekende één-twee. maar of hij zoiets bij HS ook nog kan betwijfel ik zeer De Amerikaanse jaren lijken voor alle gelouterde Europese profs meer dan dubbel te gaan tellen En wat te zeggen van Theofilo Cu- billas. dat prachtige uit Ebony ge houwen mens die vroeger (wat is vroeger? Han Hollander. Bob Spaak of Herman Kuiphof) pas seerbewegingen maakte waar hele tribunes vol mensen in trapten en waar zeker een cameraman van de televisie zich in verslikte zodat we aan de buis nooit echt de uitkomst van die schijnbewegingen goed konden zien. Cubillas liep ook mee, met die mooie en vooral onschuldi ge blik op dat nog steeds jonge gelaat. Maar oh wat erg. er gebeur de niets meer met mijn held van toen. En toen pas zag ik hem goed De Duitse commentator zei het nog zo treffend: der Süd-Afrikaner Shoe maker wat prachtig! Want dat was een vergissing hoor. het ging hier immers om onze regelrechte landgenoot Lex Schoenmaker. Ha genaar welteverstaan. Nou nou' Maar nu de donkere tweelingbroer van Robert Redford. met de kousen op fantastische hoogte afgezakt en met een serie juwelen om de nek die de indruk weergeven met een pro fessionele patser van doen te heb- bondsbestuur op hun voorstel (Joost Bellaart) geen acht heeft geslagen. Aan de speelsters is nooit meege deeld waarom Bellaart ongeschikt zou zijn en waarom Gijs van Heumen wel de juiste man was. Van Heumen, /-\i in mi i 1 nale ervaring heeft en nooit eerder A actief bezig is geweest met de coach ing van vrouwenhockey. Dit hoeft persé geen nadeel te zijn. Huib Tim mermans was drie jaar geleden de eerste man. die het vrouwenteam ging begeleiden. Timmermans zegt over de keus van Van Heumen: „De bond had er beter aan gedaan iemand anders te kiezen." door Mart Smeets ben En er liepen nog wat Engelsen, een Nederlander die Pot heette en van een amateurclub afkomstig was. een stuk of twee glimmende vedetten uit Uruguay of Paraguay En op de bank zat Hennes Weiswei- Ier, de coach uit het land waar die schuine petten dit soort hoofden zo goed afkleedt. Weisweiler is de tech nische leider van de Cosmos en die club werd dus winnaar Door goeie goals van die Italiaan die zo goed Engels spreekt Chinaglia Laatstgenoemde passeerde onze Jan van Beveren soepeitjes met welgemikte en vooral priemende schoten en die acties waren precies de enige die het aanzien in deze wedstrijd waard waren. Voor de rest was het absoluut materiaal voor de vuilnisman, regelrecht vodden, niet om aan te zien Slordig, traag, mets In feite het volstrekte niets, mooi ingepakt, voorzien van vier herha lingen per doelpunt en met het schotgemiddelde van iedere speler onder in het beeld Goed verzorgd niets is ook niets. Vergeleken met ons Nederlandse voetbal stelde dit niets voor en had ik daar dan toch zo heel graag naar toe willen gaan0 Voor interviews met een coach die verloor (Van der Hart) en misschien wel met Johan Neeskens als we hem ergens in een achteraf cafeetje zou den kunnen vinden. Ik had dat hele maal zien zitten. Het zou een mooie uitzending worden, leuke indruk ken van soccer. American style Of was het misschien toch wat anders? Wilde ik gewoon Amerika weer even meemaken? Het sportieve gedeelte dan. Het honkbal en football en puur enthousiasme op de tribunes en vooral uren sport op de televisie Even weg van de kruidenierstoe standen in Nederland? En was Cos mos-Strikers voor een goeie blik semafleider0 Zal ik dat nu nog mee maken: voetbal gaan gebruiken als excuus. Zwak hoor!!!! Huib Timmermans dat vooral de invloed van bestuurslid Cornells van belang is geweest voor de aanstelling van Gijs van Heumen Cornelis is goed bevriend met Wim van Heumen. zodat de link snel ge legd was Sijmons: „Deze suggestieve gedachten raken kant nog wal. Gijs van Heumen komt niet uit de koker van Cornelis, maar uit de koker van het hele bondsbestuur Omdat Corne lis de familie Van Heumen het best kent, heeft hij op een goed moment de telefoon gepakt, maar de verkie zing is door het hele bondsbestuur gedaan" Gijs van Heumen greep het aanbod van de KNHB met beide handen aan. Als enige voorwaarde stelde Van Heumen dat hij zijn werkzaamheden als coach van de mannenploeg van het Vughtae MOP mocht blijven ver vullen De hockeybond maakte hier geen probleem van en tijdens de afge lopen zaterdag gehouden bondsver gadering werd de benoeming van Gijs van Heumen officieel bekrach tigd. Voor de speelsters kwam de aanstel ling van Gijs van Heumen als een volslagen verrassing. In de gesprek ken met Timmermans over diens op volging had niemand uit de selectie- groep ooit de naam van Van Heumen naar voren gebracht. De grootste grief van de speelsters is dat het De nieuwe hoofdklasser MOP is even min gelukkig met de dubbelfunctie van Gijs van Heumen. die nu voor het tweede jaar het hoogste mannenteam van de Brabantse vereniging onder zijn hoede heeft. De grootste angst, die de bestuursleden van MOP heb ben, is dat Van Heumen in de toe komst meer tijd zal gaan besteden aan de vrouwen van de KNHB dan aan de mannen van MOP. Geheel ongegrond is deze vrees niet. Zo kan Van Heumen komende zondag niet aanwezig zijn bij het duel van MOP tegen Schaerweijde. omdat hij mee gereisd is naar Schotland. Na het toernooi in Ayre neemt hij de scepter over van Timmermans en begin okto ber staat de eerste grote gebeurtenis al voor de deur. In die periode ver toeft het Nederlandse vrouwenteam in de Verenigde Staten, waar een drietal oefenwedstrijden zal worden gespeeld Al deze tijd moet MOP het zonder de coach doen en daarover is men in Vught allerminst tevreden Gijs van Heumen is onder de indruk van de kritiek die zijn benoeming al bij voorbaat heeft los gemaakt. Angstvallig houdt hij de boot voor interviews af Een eerste afspraak komt moeizaam tot stand en door een misverstand gaat de ontmoeting niet door. Een tweede afspraak komt er niet. Een vraaggesprek had veel twij fels weg kunnen nemen Twijfels die er nu nog zijn. maar die er ook waren bij de benoeming van zijn vader Wel licht een goed voorteken. TILBURG In de zesde ron de van het schaaktoernooi in Tilburg spitste ieders aan dacht zich uitsluitend toe op twee partijen. De strijd die in deze partijen gestreden werd vergoedde veel voor vier snel le remises in de resterende partijen. Het juweeltje van de dag was Por- tisch-Tal In het klassieke damegam biet bracht zwart zijn dameloper naar b7, een ontwikkelingsmethode af komstig van Tartakower. Portisch deed het direct al heel subtiel met 14 Tel. waarna zwart eigenlijk geen goed plan meer tot zijn beschikking had De manoeuvre die Tal uitvoerde leidde regelrecht tot een zeer slechte pionnenstelling en vooral de 'blinde' batterij Lb7-pion e4 is krachteloos De stelling blijft wel geladen maar Portisch behield alle kansen. Met 27 h4 bond hij Tal op het spel die al snel de moeilijkheden niet meer de baas kon. Voor het publiek was het natuurlijk erg leuk dat de oud-wereldkampioen zich heus mat liet zetten, ingeleid door twee zwakke zetten op de 32e en 33e zet. Meestal heeft men Tal die bezigheid zelf zien uitvoeren. De andere vechtpartij was die tussen Hübner en Larsen De Deen had de laatste ronden uitsluitend nullen en enen gescoord en hij wilde daar nu wederom remise aan toevoegen. De Caro-Kann verdediging was in zijn handen met zwart een sterk wapen en ook ditmaal kreeg hij zonder moeite gelijk spel. Zelfs waren zijn plannen iets inhoudrijker dan die van Hübner. ook al leek diens stelling heel goed Hübner maakte echter al vrij snel een blunder die hem een volle pion kost te. De Duitser kromde zijn rug tot het uiterste om geen al te smadelijke nederlaag te lijden maar meer dan wat technische problemen leverde het Larsen niet op Laatstgenoemde was zeer optimistisch over de afge broken stelling en waande zich zeker van de winst. Wit: Portisch (Hon) Zwart: Tal (Sow) 1. c2-c4 Pg8-f6, 2. Pbl-c3 e7-e6, 3. Pgl- f3 d7-d5, 4. d2-d4 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7- h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6, 8. Tal cl Lc8-b7, 9. Lfl-e2 Pb8-d7,10. c4 xd5 e6 x d5, 11. 0-0 c7-c5, 12. Le2-b5 Ta8- c8. 13. d4 x d5 b6xc5. 14. Tfl-el Pd7- b6, 15. Ddl-e2 Pf6-e4, 16. Pc3xe4 d5 x e4, 17. Lh4xe7 Dd8xe7, 18. Pf3- d2 Tf8-d8, 19. Tcl-c2 Td8-d5. 20. Pd2- c4 De7-g5, 21. Pc4-a5 Lb7-a8, 22. Tel- cl Tc8-d8, 23. Pa5-b3 Td8-c8, 24. h2-h3 Dg5-e7, 25. Tc2-c3 Td5-f5, 26. De2-c2 De7-e6, 27. h3-h4 Tg5-e5, 28. Pb3xC5 De6xaZ, 29. Lb5-e2 Kg8 h7. 30. Pc5- b3 La8-d5, 31. Pb3-c5 Ld5-a8, RE. h4- h5 Pb6-d5, 33. Pc5 x e4 Pd5 x c3, zwart geeft het op. Afgebroken partijen uit de vijlde ronde Hort- Portisch 1/2-1 '2. Tal-Andersson 12-12, Karpós. Hübner 14). Larsen-Ttmman 0-1 Zesde ronde RibU (HonFTlnunan iNed) 12-12. Hübner iWdl)-Larsen (Deni afgebroken. Kavalek (Vsti-Karpov (Sow) 12-1/2. idersson (Zwei-So- sonko (Ned) 12-12. Portisch (Honi-Tal i8owi 14). Spasski Sow»-Hort <TSJ> 12-12 12 Portisch. Spassk) en Karpow 4 punten. 4 A Hort. Timman en Sosonko 7 10 Ribl). Kavalek Tal en Andersson 2 12. 1112 Hübner en Larsen 2 en 1 afg WATERPOLO - De Nederlandse bekerhouder AZC Alphen ts zonder te spelen overgegaan naar de tweede ronde van het Europa Cup 2- toemoot Het Tsjechische Novaki heeft afge zegd van deelname aan de voorronde WIELRENNEN Het Australische koppel Al lan Clark gaat aan de leiding in de zesdaagse van Londen VOETBAL De Nederlandse militairen heb ben in Bramsche met 3-1 verloren van West Duitsland Willy Janssen van PSV maakte het Nederlandse doelpunt HOCKEY - Ties Kruce Is weer terug in de selectie van het Nederlands mannenteam dat zich voorbereidt op een drietal wedstrijden te gen Australië Kiuize speelde in Januari van dit jaar zijn laatste wedstrijd en raakte daarna geblesseerd De selectie van Wim van Heumen ziet er als volgt uit Claushuis. Van Grimberger, Tim Steens. Ties Kruize (HCKZi. Hermans Hii len iAmsterdam). Van der Have. Leefers >HGC> Leopold (Laren). Doyer. Diepeveen (Bloemen daalt. Den Har tog (Oranje Zwarti. Lltjens (Kam pong) en Pierik (Hattem) VOETBAL Ajax en AZ"67 hebben de compe tlliewedstrljd van 19 oktober verplaatst naar zaterdag 18 oktober Plaats van handeling Olympisch Stadion, aanvang 19 30 uur VOETBAL Vriendschappelijke interlands Zweden-Bulganje 3-2. Hongartje-Spanje 2-2. Itallë-Portugal 3-1 WIELRENNEN De Tsjech Karei Rank heeft op de baan in Praag een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 kilometer Zijn tijd 2 18 185 Deze tijd was een verbetering van 42,75 seconden van het oude record, dat sinds 1971 op naam stond van de Deen Lund Straffen ZEIST - De Eindhovenaar Wouters is door de tuchtcommissie betaald voetbal geschorst voor vijf wedstrijden Hij kreeg voorts een boete van 250 gulden Tijdens de wedstrijd DS 79-Eindho ven werden Wouters en de DS'79-speler Smeets door arbiter Van Ettekoven van hel veld gezonden nadat beide spelers tot een handgemeen waren gekomen DS'79 gaf er de voorkeur aan dat de zaak-Smeets mondeling wordt behandeld Visser van NEC werd voor vier wedstrijden geschorst en Otto van FC Twente voor Drie Beide spelers kregen 300 gulden boete De commissie legde voorts de volgende straffen op Ouyt (Volenda.-r. 1 wedstrijd en 250 gulden boete Lalopua Hera clesi 2 wedstrijden en een voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar alsmede honderd gul den boete

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19