Nieuwe partij welkom' 7 Callaghan niet kansloos in Labours interne oorlog Ook wat! Bellen er steeds maar relaties. èderatie pleit voor ad bejaardenbeleid Proefprojecten Open School vallen slecht Hoe we toch zulke beeldschone kopieën maken. Nou, gewoon )ud-Kamerlid Van Bennekom (ARP) niet naar CDA apport naar CRM 'Te eenzijdig feministisch gekleurd' Verbruik elektriciteit daalt Man bekent vrouw te hebben gedood Vakbonden metaal stellen wellicht per bedrijf eisen IIJOAG 26 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 pof Piel Hagen rIEBERGEN Na ruim een halve eeuw actief lidmaatschap van de ARP, is het oud- amerlid J. A. van Bennekom nu politiek dakloos. Nog niet eens omdat de partij die hij zolang et hart en ziel diende zichzelf morgen opheft, maar veel meer omdat hij de overgang naar het OA niet wil meemaken. Samen met zeventig anderen heeft hij daarom zijn lidmaatschap igezegd [et is een pijnlijke beslissing ge- iest", zegt Van Bennekom. „Als oreitter van een kiesvereniging, lid de gemeenteraad, wethouder, ïtenlid en lid van de Tweede Ka- pf heb ik zo'n beetje alle orgels Speeld Dan neem je niet lichtvaar- afscheid." besluit van de nu 75-jarige Van nnekom is. zegt hij zelf. onherroe- Hjlc. Hij heeft onoverkomelijke be- aren tegen de koers die het CDA is gen. Binnen deze partij domi- ért volgens hem het machtsdenken n de oude KVP van Schmelzer rwijl de aanhang van de ARP in de lelopen twintig jaar redelijk stabiel ef, werd de KVP gehalveerd. ..Nu oberen ze met onze hulp het hoofd iren water te houden". Van Bennekom heeft de oprichting van het CDA vanaf het begin met wantrouwen gade geslagen. „Men heeft eerst de organisatorische een heid tot stand willen brengen en is toen pas gaan denken over een poli tiek programma. Dat is de omgekeer de weg. Daardoor is het CDA geen echte eenheid geworden. Vroeg of laat zal deze haast de partij opbre ken. Het zou beter geweest zijn als er eerst een federatie was gekomen. Daar had dan altijd nog een fusie uit voort kunnen komei^' Afhaken Maar het heeft weinig zin om na te kaarten, nu de keus gemaakt moet worden tussen meedoen en afhaken. Van Bennekom verkoos het laatste. ADVERTENTIE HAAG (ANP) Wat ou- mensen willen, is hen It gevraagd. Ze worden be- igd Waar beslist wordt hun portemonnee of wel zijn ze niet vertégen- irdigd en wordt hun stem niet gehoord. Dat zal an- zijn als er een wettelijke voor het ouderenbeleid zoals de Nederlandse fede- tie voor bejaardenbeleid ft ontworpen. Daarin is iminste eenderde van de le- n aanbevolen door de orga- saties van de ouderen zelf: is duidelijk geworden uit het rap- rt. dat de Nederlandse federatie bejaardenbeleid woensdag atssecretaris Wallis de Vries van HM en andere betrokken ministe- ongevraagd heeft aangeboden. Nationale ziekenhuisraad en de tionale kruisvereniging hebben er nderheidsstandpunten bij gedaan, n geheel nieuwe tekst is volgens n niet nodig als een eerder voorster het ministerie van CRM over deze kwestie een beetje wordt bijge schaafd. De (voorlopige) raad heeft in de voor stellen van de Federatie voor bejaar denbeleid dertig leden Hij adviseert gevraagd en ongevraagd op het ge bied van het ouderenbeleid. De vijf ministeries die direct bij het ouderen beleid zijn betrokken, zijn verplicht advies te vragen over belangrijke be leidsvoornemens. De raad moet ook andere adviesorganen zoals de Soci-' aal-economische raad en de Zieken fondsraad, kunnen adviseren. De federatie acht zo'n raad noodzake lijk om recht te kunnen doen aan de belangen van anderhalf miljoen be jaarden. Het is de enige manier om een samenhangend welzijnsbeleid voor deze bevolkingsgroep van de grond te krijgen. Gewezen wordt nog op de toenemende vergrijzing van ons land. Ook ontstaan er een „nieu we" bevolkingsgroep van vitale oude ren die permanent vakantie hebben. De raad kan tevens van dienst zijn voor een samenleving die moet wor den voorbereid op vraagstukken die hiermee verband houden, aldus de Nederlandse federatie voor bejaar denbeleid. Hij kan Van Agt onmogelijk zien als zijn politieke voorman. De manier waarop diens kabinet de banden met de WD heeft aangehaald, de half slachtige houding tegenover een olie boycot van Zuid-Afrika, het „gesjoe mel" met de kernwapens en de partij discipline jegens de dissidenten, het zijn voor hem tekenen aan de wand. Bij de Europese verkiezingen heeft Van Bennekom al eens op een andere partij gestemd. „Ik kan toch niet mijn stem geven aan een partij die op Europees niveau zo nauw samen werkt met Franz Josef Strauss? Als ik in West-Duitsland woonde, zou ik ook geen CDU stemmen. Ik hoop echt dat die partij de komende verkiezin gen verliest." Van Bennekom ziet zichzelf niet als een geboren dwarsligger, eerder als 'een man van vrede'. Ook zijn politie ke loopbaan gaf nooit reden om hem te verdenken van radicalisme. Het meest bekend werd Van Bennekom als onderwijsspecialist van de fractie. Met de helft van de fractie stemde hij destijds tegen de mammoetwet, om dat hij daarin een bedreiging zag voor de vrijheid van het bijzonder onder wijs. Nog steeds is hij beducht voor een te grote invloed van de overheid op het onderwijs, „maar of ik nu nog tegen een dergelijke wet zou stem men, dat betwijfel ik", zegt Van Ben nekom. Die laatste opmerking wijst op een ontwikkeling in het denken van deze oud-politicus, die zich ook op andere terreinen heeft voltrokken. Er zijn meer momenten geweest, waarop Van Bennekom tot andere inzichten kwam. Zo gaf hij ooit zijn stem aan een PvdA-motie tegen de Amerikaan se bombardemente op Vietnam, hij twijfelde al in een vroeg stadium aan de juistheid van de anti-revolutionai re Indiëpolitiek, en als Statenlid in Zeeland viel hij op door een grote gevoeligheid voor de milieuproble matiek. Dissident Van Bennekom blijft, ook na het ver scheiden van die partij, een anti-revo lutionair in hart en nieren, maar dan wel een van het dissidente soort. Dat blijkt bijvoorbeeld uit zijn opstelling tegenover de kernbewapening. Op het congres van „Niet bij brood al leen" dit voorjaar in Dronten, kreeg hij luid applaus voor zijn opmerking dat „Van Agt dan wel voor de duvel niet bang was, maar dat hij wel wat banger mocht zijn voor de demon van de kernwapens". Op het raam van zijn woning in Drie bergen heeft Van Bennekom een bil jet van het IKV hangen: „De kernwa pens de wereld uit. te beginnen uit Nederland". Hij verklaart: „Deze wa pens zijn niet meer uitsluitend be doeld ter afschrikking, maar nu ook voor een aanval op strategische doe len Ik vind dat je nooit je vertrouwen mag stellen op wapens die geen be scherming bieden, maar alleen maar vernietiging brengen. Het gebruik en bezit van zulke wapens is onchriste lijk en onmenselijk." Het kernwapendebat van eind vorig jaar in de Tweede Kamer is voor Van Bennekom de druppel geweest die de emmer deed overlopen. Daarom te kende hij onlangs het manifest waar in zeventig leden van ARP, CHU en KVP verklaarden zich niet bij het CDA te zullen aansluiten. Het evan gelisch perspectief op gerechtigheid en vrede komt binnen het CDA onvol doende tot zijn recht, menen de on dertekenaars. Het CDA blijft be heerst door het 'blok- en machtsden ken' en de ARP heeft zich daar in wezen bij neergelegd. Het is een harde conclusie en niet iedereen heeft het Van Bennekom in dank afgenomen, dat hij zijn naam onder dat stuk plaatste. „Vooral uit Zeeland, waar ik jarenlang in de ge meenteraad en de staten heb gezeten, kreeg ik kritiek te horen. Op het plaatselijke vlak functioneert de CDA vaak heel behoorlijk. Dat heb ik zelf ook wel ervaren. Daarom begrij pen veel mensen niet dat het landelij ke CDA zo moeilijk tot, stand komt. In de AR zie Je bovendien een zekere afstand tussen de partijtop en de mensen in het land. De voormannen hebben altijd wel vooropgelopen. Maar nu is de afstand kennelijk te groot. Dat bleek ook wel toen men Hans de Boer een lagere plaats gaf op de kieslijst." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De rijksinspectie voor het voortgezet- en volwassenenonderwijs is niet erg te spreken over een aantal proefprojecten van de Open School. Vorig jaar bezocht zij enkele projecten die speciaal bedoeld zijn voor vrouwen, en volgens de inspectie waren die door het vormingswerk zo „eenzijdig-feministisch" gekleurd dat sommige vrouwen af haakten. „Terwijl plaatselijk het hele Open Schoolwerk door deze kleur werd bepaald." J. A. van Bennekom zwaard optreden als lijsttrekker? Zijn de huidige dissidenten in de CDA-fractie bereid om mee te doen? En is het mogelijk met andere groe peringen samen te werken?" Mocht het niet lukken om een nieu we, evangelische partij te stichten, dan weet Van Bennekom nog niet op welke partij hij volgend jaar moet stemmen. De PPR vindt hij iets te veel de bijwagen van de socialisten, de PvdA is teveel een optelsom van uiteenlopende groeperingen, en in beide partijen zo hij toch de evangeli sche inspiratie missen. Omgekeerd vindt hij de nooit tot wasdom geko men Evangelische Volkspartij weer te bevlogen. Het is duidelijk: wie vanaf zijn jeugd anti-revolutionair is geweest en de stap naar het CDA niet kan meema ken, heeft niet een, twee, drie een nieuw politiek onderdak gevonden. Een nieuwe, evangelische partij, die voldoende steun kreeg van de kiezers, zou Van Bennekom welkom zijn. „Maar ik ben 75 en zal niet meer het voortouw nemen." Over de ervaringen van de inspectie worden enkele harde noten gekraakt in het Jaarverslag van het ministerie van onderwijs en wetenschappen over vorig Jaar. Daarbij wordt echter ook vastgelegd dat de Open-School- werkwijze van grote betekenis kan zijn voor de maatschappelijke weer baarheid en persoonlijke ontplooiing van veel volwassenen. Volgens de inspectie wordt er bij de proefprojecten veertien in getal nog te weinig gewerkt aan de intro ductie van de Open-School-werkwiJ- ze in bestaande instellingen voor on derwijs en vorming. Minister Pais en zijn collega's van CRM en sociale zaken willen volgend Jaar met deze introductie beginnen en het totale aantal projecten dan op dertig bren gen. De vorming zou dan zoveel mo gelijk bij instellingen voor het vor mingswerk moeten komen en de scholing zoveel mogelijk bij onder wijsinstituten. Deze splitsing in vor- mings- en scholingsprojecten zou wel eens ingegeven kunnen zijn door de vrees dat het vormingswerk bij de Open School gaat overheersen. Norm De inspectie meent dat een aantal teams van de Open-School-projecten hun eigen werkwijze zo pretentieus tot norm hebben verheven, dat zij zelf het „introductledenken" (de intro ductie van de Open-School-werkwij- ze in bestaande instellingen) hebben geblokkeerd. Sympathie Toch is Van Bennekom niet pessimis tisch. „De lijn van de dissidenten in de Kamer, van de werkgroep 'Niet bij brood alleen' en nu van de 'zeventig' (die inmiddels uitgegroeid zijn tot honderd) blijkt vooral sympathie te wekken bij Jongeren. Zij herkennen iets van zichzelf in deze opstelling en dat geeft mij hoop, dat we tot een nieuwe bundeling van krachten kun nen kortien. Maar hoe dan? Moet er een nieuwe partij komen, zoals wordt gesugge reerd in het gisteren aangekondigde manifest van de werkgroep „Niet bij brood alleen"? Van Bennekom weet het niet. „Er moet natuurlijk wel gauw iets gebeuren, want de verkie zingen staan voor de deur. Of je een nieuwe partij moet oprichten hangt af van vier factoren. Hoeveel mensen scharen zich achter ons en is dat genoeg om zes, zeven zetels te be machtigen? Wil professor Goud- ADVERTENTIE ARNHEM (ANP) Het elektri citeitsverbruik in Nederland is de eerste negen maanden van dit Jaar met een half procent gedaald, ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. In de prognoses van de gezamenlijke elektriciteitsbedrijven wordt nog rekening gehouden met een stijging van drie procent. Volgens directeur J. Bakker van de gezamenlijke elektrici teitsbedrijven is die opmerke lijke daling te danken aan de teruggang in de economie. Het bedrijfsleven neemt veel min der stroom af dan was voor speld. Ook in de privé-sfeer werd wat minder afgenomen, voornamelijk door het goede weer van de laatste weken. Energiebesparingsacties be ginnen langzamerhand vruch ten af te werpen. In de komen de jaren zal besparing nog meer resultaat te zien geven. ARNHEM (ANP) De politie in Arn hem heeft een 33-jarige inwoner van die stad aangehouden, die ervan wordt verdacht woensdagmiddag zijn 26-jarige ex-vriendin Oera Schui ling met twintig messteken om het leven te hebben gebracht. De ver dachte heeft volgens de politie inmid dels bekend. De al anderhalf jaar geleden verbro ken verhouding tussen het slachtof fer en de verdachte zou de aanleiding zijn tot de steekpartij. Vorig jaar pro beerde de man Oera Schuiling in Eist dood te rijden, maar dat mislukte. Hij werd toen wegens poging tot dood slag veroordeeld tot een half Jaar gevangenisstraf. De eisen die Open-Schoolwerkers stellen waar het gaat om het aantal groepen dat straks door een full-time medewerker kan worden begeleid, noemt de inspectie pretentieus. Zij meent dat een Open-Schoolwerker een royaal aantal uren werk kan ver richten. Aan de andere kant. zegt de inspectie, blijft de hoognodige uiV breiding van voorzieningen voor de Open School onbetaalbaar als men zoveel wekelijkse uren meent te moe ten claimen voor overleg, rapportage, deskundigheidsbevordering en wer ving. Als landelijke CAO mislukt UTRECHT (ANP) De vakbonden in de metaalindustrie hebben de me taalwerkgeversorganisatie FME ge waarschuwd dat het ontbreken van een landelijke metaal-CAO en van goed overleg in de bedrijfstak kan inhouden dat de werknemers in de bedrijven zelf gaan proberen de CAO- eisen boven water te krijgen. Die werknemers kunnen dan rekenen op steun van de vakbonden, zo blijkt uit de brief aan de werkgeversorgani satie. Bestuurder Bram Sonneveld van de Industriebond CNV zei dat de bonden de metaalwerkgevers willen waar schuwen dat ze zich door het ontbre ken van een metaal-CAO extra moei lijkheden op de hals kunnen halen. Nu het centraal overleg in de metaal is gestrand willen de vakbonden bij' de afzonderlijke ondernemingen gaan proberen hun eisen erdoor te krijgen. Sonneveld zei, dat bij indivi duele bedrijven waar de werkgever niet met de bonden wil praten, reke ning moet worden gehouden met ar beldsonrust. De werknemers kunnen in zo'n situatie kiezen voor eigen op lossing en invulling van hun arbeids voorwaarden en de vakbonden zullen zich in dat geval dan achter ljun leden opstellen om hun gerechtvaar digde verlangens te verwezenlijken. Ook als het in een later stadium zou lukken het gesprek over een landelij ke metaal-CAO alsnog te hervatten zijn de bonden niet van plan zich te distantiëren van wat er dan inmid dels bij de ondernemingen zelf is be reikt. ADVERTENTIE BUITENLAND or Bert van Panhuis arcongressen van de Britse Labourpartlj blinken doorgaans niet uit nor harmonie en eensgezindheid. Het doet dan ook steeds weer komisch n het gezelschap in het congrescentrum (om en om Blackpool en ighton) nadat het elkaar dagenlang voor rotte vis heeft uitgemaakt de inden kruiselings ineen te zien slaan voor het rituele zingen van „De Jde Vlag" en „Auld Lang Syne". 1 jaar zit er aan het slotgebeuren wellicht i nog bitterder smaak, want „Blackpool" rdt volgende week het toneel van één van belangrijke veldslagen tussen links, hts en midden in de Labourpartij. Wie er t wint. de tientallert jaren durende log zal hij er niet mee beëindigen. de recente geschiedenis van de Labour- tij zijn er verscheidene hoogtepunten tweedracht aan te wijzen. Zo'n twintig geleden probeerde de gematigde Hugh atskell de partij te behouden voor een «durige periode van oppositie. De linker- ugel wist succes te behalen op punten als l afwijzen van de gemengde economie, de werping van de Europese Gemeenschap eenzijdige nucleaire ontwapening litskell realiseerde zich dat de Labourpar- 'n het internationale scala van socialisti- partijen een buitenbeentje en binnen westerse bondgenootschap een onbe- «iwbare factor dreigde te worden. Boven- verloor de partij haar positie van een wnatief voor de Tories, die onder Harold jcMillan en Alec Douglas Home een 1ode van gematigdheid doormaakten. ichten Jdaar dat Gaitskell zich niet bij de ne- "agen neerlegde. „Ik zal vechten en nog te vechten" bezwoer hij de partij, tot het *id zou zijn bijgesteld. Voor hij in het Ün van de jaren zestig overleed kon hij 8 de vruchten van zijn onverzettelijkheid 'hken De toetreding van Groot-Brittan- tot de Europese Gemeenschap eiste in '2 en 1975 ook wel z'n tol in de partij. pas sinds vorig jaar zit Labour weer !t een interne oorlog die in alles herinnert aan de jaren van Gaitskell en die „de ernsti ge crisis" in het bestaan van de beweging wordt genoemd. De hamvraag is wie de hoogste macht moet hebben, de gematigde democratisch-socia- listen die de dienst uitmaken in Lagerhuis fractie en (schaduw)kabinet, of de hele en halve marxisten die een meerderheid heb ben in het partijbestuur en de afdelingen. Belangrijkste vertegenwoordiger van de eerste, nu nog machtigste stroming is par tijleider en oud-premier James Callaghan Het gezicht van de tweede wordt bepaald door oud-minister Tony Benn. Deze wil zó de handen vrijhouden voor het fundamen tele gevecht, dat hij na het aantreden van de conservatieve regering van Margaret Thatcher geen plaats in het Labour-scha- duwkabinet wilde aanvaarden. gres van volgende week zal zich moeten uitspreken over de voorstellen. Intussen krijgt Callaghan de ene vernede ring na de andere te slikken. Ten eerste schreef het partijbestuur van Labour begin juni een speciaal congres uit ter bespreking van een pamflet dat alles had van een verkiezingsprogramma. Alle stokpaardjes van het bestuur stonden in „Vrede, werk en vrijheid", van grootscheepse nationalisa ties zonder vergoeding en invoercontroles tot uittreding uit EG en NAVO en eenzijdi ge ontwapening. De volgende stap van het bestuur was het opstellen van een „ontwerp-programma" waarin deze punten waren verwerkt. Het bestuur heeft geen enkele bevoegdheid om iets dergelijks te doen en Callaghan zei dan ook meteen dat hij er geen boodschap aan heeft De strijd is gestreden, tijd voor een verbroederend lied. In het midden Labourleider James Callaghan. Afdelingen De linkervleugel heeft zijn positie de afgelo pen Jaren met zorg opgebouwd. Grote groe pen linkse socialisten, marxisten en trots kisten hebben vooral in de grote steden sleutelposten veroverd in de afdelingen. Die waren daarvoor over het algemeen een toonbeeld van politieke apathie. Vooral de gematigden waren nauwelijks actief en het verwijt dat deze partijleden grotendeels zelf schuldig zijn aan de „verlinksing" van de afdelingen is beslist niet uit de lucht ge grepen. Die andere opbouw van de afdelingen heeft doorgewerkt naar bestuur en congres. In het 29 leden tellende partijbestuur zijn de verscheidene geledingen van de Labourpar tij vertegenwoordigd. Vooral via de sectie Afdelingen (7 leden) en de sectie Vrouwen (5 leden) heeft „links" zijn positie versterkt. Tel daarbij enkele linkse vakbondsverte genwoordigers, de representanten van de jongeren en de coöps, en de verhouding links-gematigd binnen het bestuur is 17-12. Dat partijbestuur heeft het Callaghan en de gematigden bijzonder lastig gemaakt en is bezig de functie van de partijleider uit te hollen. Tijdens het vorige congres moest Callaghan al buigen voor de eis dat zittende parlementsleden bij iedere nieuwe verkie zingen door hun afdeling worden getest op hun socialisme Zijn prestige werd echter vooral aangetast door het besluit van het congres voortaan het opstellen van het verkiezings- en partij programma niet meer over te laten aan de partijleider. Er is een „commissie van on derzoek" ingesteld die suggesties moest doen voor een andere structuur van de partij. Aangezien links ook een duidelijk meerderheid had in deze commissie, wa* het niet verwonderlijk dat de voorstellen merendeels in het straatje waren van het partijbestuur. Een derde nederlaag kwam toen de bestuur ders besloten Labour officieel te laten deel nemen aan een grote „ban-de-bom-manifes- tatie" volgende maand. Callaghan heeft zich meteen gedistantieerd van de mars en maakte ook duidelijk dat hij een uitspraak over eenzijdige ontwapening zonder meer naast zich meer zal leggen. De partijleider wees daarbij op de ernstige consequenties HOQG PTIJS voor de NAVO en de Oost-Westbetrekkin gen als dit de officiële Labourpolitiek zou worden. Rodgers heeft het helemaal verbruid door samen met de oud-ministers Shirley Wil liams en David Owen een open brief van drieduizend woorden in het links-liberale dagblad The Guardian te plaatsen. ^De bende van drie" zoals ze meteen weinig origineel werden genoemd, trad in' 211e openheid aan als de vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de partij en dreigde min of meer uit de Labourpartij te zullen treden als de linkervleugel de belangrijkste ideologische geschilpunten de gemengde economie, het EG-iidmaatschap en de een zijdige ontwapening zou winnen. De drie zouden in dat geval een nieuwe demficra- tisch-socialistische partij oprichten - Ze kregen van de linkervleugel het advies maar meteen op te krassen en de libérale leider David Steel probeerde hen te winnen voor een radicaal hervormingsgezinde Coa litie. Daaraan zou dan ook de huidige voor zitter van de Europese Commissie. Roy Jenkins, moeten deelnemen. Rodgers, Willi ams en Owen hebben echter duidelijk laten weten geen heil te zien in een nieuwe cen trumpartij zonder grondslag en historie. Ze willen eerst vooral via versterking van de eigen rechtervleugel van Labour werken Vernedering Na wekenlang gedelibereer heeft de com missie voorgesteld het verkiezings- en par tijprogramma in handen te geven van par tijbestuur. partijleider en een speciaal ver kiezingscollege. Dat college zou ook de par tijleider moeten aanwijzen, iets wat nu nog een zaak is van de fractie in het Lagerhuis. Het bestuur had het aanwijzen van de leider helemaal aan het congres willen laten. In dat geval zou Tony Benn een grote kans maken de meest linkse leider in de geschie denis van Labour te worden en daardoor onaanvaardbaar voor de kiezers. Het con- Raketten Dat de gematigde vleugel deze slag net als twintig jaar geleden nog lang niet heeft gewonnen, blijkt ook wel uit de manier waarop William Rodgers. de schaduwminis- ter van defensie wordt behandeld. Zijn uit spraak ten gunste van de stationering van kruisraketten op Britse bodem heeft hem op voet van oorlog met het bestuur en de linkervleugel van de fractie gebracht en men heeft zijn aftreden geëist Tekenend voor de verhouding is dat het Labourhoofd- kwartier onlangs in een partijui rending over de defensie niet Rodgers liet spreken, maar de Schot Robin Cook, die een fervent tegenstander is van kernwapens. Het zal er volgende week hard aan toegaan op het congres. Maar waarnemers geloven dat Callaghan uiteindelijk op punten zal winnen dank zij de hulp van de bonden met hun blokken stemmen. Callaghan heeft on langs op het TUC-congres de bonden al gepaaid en voor een hoge prijs de erken ning dat Labour de politieke arm van de vakbeweging is? willen de bonden hem wel steunen. De grote vraag is daarna wat Callaghan vervolgens zal doen: blijft hij aan als partij leider of ziet hij een mooie gelegenheid om eervol het politieke toneel te verlaten. Nie mand durft er een zinnig woord over te zeggen, al zijn de adviezen om nu de leiding over te dragen talloos Treedt Callaghan terug, dan valt de beslissing eind oktober, begin november. Tot zolang zullen de spe culaties de informatie beheersen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11