eiligheidsraad: de strijd Vier eeuwen strijd om de Sjatt-el-Arat et spektakel m de oorlog Europa gaat door in M.-Oosten oep op Irak en Iran Banden VS met Irak 1 zijn niet zo slecht 'Surinaamse gevangenen onschuldig' Glorieuze dag voor Poolse vakbondsleider 'Coup in Iran' Senaat VS stemt toch voor levering uranium aan India EG-begroting roept opnieuw onenigheid op )AG lAG 25 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S )RK (Reuter, AFP, AP) De Veiligheidsraad heeft Iran en Irak opgeroepen de strijd e n. De leden van de raad hadden twee zittingen nodig om tot een uitspraak te komen. p Islamitische landen binnen de Verenigde Naties heeft zich „diep bezorgd" getoond conflict tussen Iran en Irak. in Bagdad legde in een -secretaris-genraal Wald- chuld bij Iran. et veiligheidsraad hebben nog 11 nden en organisaties opge- 1 t beëindiging van de strijd. r( ongerust" en vroeg om „ma- vroeg de strijdende landen wapentuig. Naar verluidt komt Aziz van iedere actie die de naar Parijs om over de levering van situatie nog meer kan 150 moderne Alpha-Jet-gevechts- en het geschil op vreed- vliegtuigen te praten. Volgens de PubCfS macht naar de bases in de Indische Oceaan," aldus de Prawda. te beslechten. Franse pers zou Discard van de gele genheid gebruik willen maken, ling in Bagdad legde in een De Sowjet-Unie houdt zich evenals de [qvN-secretaris-genraal Wald- VS in het geschil strikt neutraal Het partijblad Prawda waarschuwde gis teren wel dat het conflict slechts „de gemeenschappelijke vijand van bei de landen, het imperialisme, alsmede de Israëlische agressors" dient. Het Pentagon wordt ervan beschuldigd v< e Cubaanse leider Fidel Ca- Iran en andere landen in het gebied zijn minister van buiten- een slag toe te willen brengen. Wash- efeen Isidoro Malmierca naar ington zou een verscherping van de n' tan gestuurd met een bood- geschillen tussen Irak en Iran nodig arin beide landen worden hebben om de „instabiliteit in het de vijandelijkheden te gebied te doen blijken en als argu ment ter rechtvaardiging van de ver plaatsing van de snelle interventie- van buitenlandse zaken jk en West-Duits land in de Algemene Vergade- de VN bij alle lidstaten op 01 ingen te helpen bij het voor- 16 an uitbreiding van het con- rankrijk, West-Duitsland, e ttannië en de VS hebben in van dinsdag op woensdag doverleg gehad over de ge- situatie rondom de Perei- De Egyptische president Sadat noemde het conflict tussen Irak en Iran gisteren een „tragi-komedie", die alleen maar ten gunste is van de Sowjet-Unie. Sadat noemde de twee partijen „gewapende pubers" die al leen maar strijden omdat er verschil van mening bestaat tussen ayatollah Khomeini en president Saddam Hoessein. De Palestijnse leider Arafat heeft gis teren een bezoek aan Bagdad ge bracht. Daarna zou hij naar Teheran vertrekken. In Bagdad verklaarde Arafat dat hij alleen maar de ontwik kelingen in de Arabische wereld on derzoekt. Walesa (in het midden met snor) temidden van aanhangers tijdens de indiening van de statuten bij de rechter. WARSCHAU (AFP, AP) Het was een glorieuze dag gis teren voor de Poolse stakings leider Lech Walesa. Toege juicht door duizenden sup porters en met rode en witte anjers in zijn hand deed hij de inschrijving van de eerste vrije vakbond van het Oost blok. iresident van Irak, Tarek andaag in Parijs aankomen, espreklngen zal voeren met L president Discard. Frank- nauwe banden met Irak, meeste olie uit dit land en yechtsvliegtuigen en ander WASHINGTON (AFP) De betrekkingen tussen de Verenig- o de Staten en Irak, die in 1967 olficieel werden verbroken, zijn möêt'i^ea 'Daarvoor' had hijgen beter dan men over het algemeen wil toegeven. Sedert de val uw durend gesprek met vice- van de trouwste bondgenoot van de VS in het gebied rond de Premier Jagieiski, die hij later „een Perzische Goll, de sjah van Iran, heeft Washington in het geheim meerdere pogingen gedaan om een opening te vinden naar Bagdad. buitengewoon aardig persoon" noem de, die bereid leek de vrije vakbonden te helpen. Walesa zei dit voor een menigte van tienduizend mensen, die Walesa overhandigde de statuten van zich bij zijn vakbond hebben aange- de „Solidariteitvakbeweging" aan rechter Stanislaw Pawela, die binnen veertien dagen de oprichting officieel sloten. Solidariteit zegt nu in het hele land drie miljoen leden te hebben. „De beweging die we op gang hebben gebracht kan niet worden gestopt, maar wel vertraagd", waarschuwde hij. Walesa en de andere sprekers werden herhaaldelik onderbroken door toe juichingen. Hij verzekerde dat hij geen moeilijkheden verwachtte bij de registratie van de nieuwe vakcentra le. Overigens zei hij zich arbeider te blijven voelen en niet van plan te zijn vakbondsfunctionaris te worden. Wa lesa zei verder dat de nieuwe vakcen trale geen centralistische structuur zal hebben. Het belangrijkste was de basis in de afzonderljke bedrijven. De sociale instellingen die tot dusver door de oude bonden werden be heerd, moeten aan de arbeiders toe behoren en kunnen hun dus niet wor den ontnomen als zij de oude vakor ganisaties verlaten. Steeds weer riepen hij en de andere leden van de oprichtingscomité's op tot eenheid van actie. De Amerikaanse regering werd ge sterkt om verder te gaan door de verslechtering van de betrekkingen >AD, TEHERAN (AP, AFP) Ondanks de voortdu- dreiging van nieuwe luchtaanvallen gaat het open leven in de Iraakse hoofdstad Bagdad en de Iraanse Sstad Teheran min of meer zijn normale gang. Op de en in beide hoofdsteden wordt druk gepraat over de hten over het verloop van de strijd. Uit transistorra- klinken de militaire deuntjes, waarmee het front- rs wordt afgewisseld. als onvoorwaardelijke steun aan het beleid van Saddam Hoessein. De enige aanduiding dat er iets aan de hand is in de Iraanse hoofdstad Teheran zijn de lange rijen wachtenden bij winkels, ben zinepompen en andere verkoop punten van eerste levensbehoef ten. De eerste schok van de aanval op de luchthaven Mehrabad bij Teheran lijkt men weer volledig te boven. Van paniek is geen sprake. Ook Teheran is 's avonds en 's nachts verduisterd. Revolutionai re gardisten zorgen ervoor dat er dan ook geen mensen meer op straat lopen. Duidelijke maatrege len ter bescherming van de bevol king zijn er overigens niet ge nomen. Wel heeft de oorlog alle politieke geschillen voorlopig in de ijskast gezet. Linkse groeperingen die al bijna verboden of verdwenen wa ren, bieden zich nu om strijd aan om tegen de Irakezen te gaan vechten. Op het terrein van de universiteit wordt gedemon streerd tegen Irak. Wel groeit in Iran de vrees, dat militairen in het land van de drei gende omstandigheden gebruik ronds en 's nachts is Bagdad zullen maken om het huidige regi- »l verduisterd. Wanneer de si- me omver te werpen. Bij de eerste s gaan dient de bevolking een bombardementen door Iraakse Ie schuilplaats te zoeken met vliegtuigen van het vliegveld Meh- oog op mogelijke bombarde- rabad, meenden vele bewoners iten. Toch begeven vele bewo- dat er sprake was van een opstand van de hoofdstad zich bij het in het eigen leger. gdad lijkt het merendeel van ïnsen optimistisch gestemd, ptimisme wordt gevoed door en, radio en televisie, die alle. toezicht van de Iraakse au- iten staan. Volgens de kran- ljn er alleen dinsdag al 67 Ise vliegtuigen neergeschoten de luchtmacht, het luchtaf- eschut en de SAM-7 raket- raarover Irak beschikt. De met het hoopvolle nieuws grif van de hand. Inwoners e hoofdstad scheppen tegen op hoeveel vijandige toe zij wel naar beneden heb- ien komen. aakse televisie zendt voort- ïd beelden uit van militaire leuvres, maar de reportage loest suggereren dat een opti- isch kijkende president Sad- Hoessein een bezoek bracht slachtoffers van de bombar- inten van de afgelopen da leek net iets te veel op soort- ke beelden van begin april, een Iraanse aanval op Iraaks sgebied veel slachtoffers urwerk of de ging Y id van de sirenes naar de da- if de balkons van hun huizen het om vuurwerk. komt bij dat vele Irakezen en slapen. Dat heeft minder de oorlogshandelingen te ma- en meer met de hoge tempera- Wel houden de bewoners Van 'oofdstad zich aan de verduis- gsmaatregelen. De meeste "lobilisten hebben de kop- ;n van hun auto's blauw ge- lerd. er gaat het leven zijn normale l Winkels zijn open, het open- vervoer functioneert gewoon, ^n is het verkeersbeeld iets jger dan anders. optimisme van de Iraakse be king wordt verder gevoed door berichten in de media dat de iele Arabische wereld achter de van Irak staat. Met instem- 'g citeren de kranten de woor- van Chadli Klibi, secretaris eraal van de Arabische Liga, moet hebben gezegd dat hij grote bewondering voor presi- 1 Saddam Hoessein heeft. Met ^nk wijst men ook telkens Er op de openlijke steunbetui- gen van Jordanië en Noord- jen overigens de enige twee ®en die zich zo openlijk aan de van Bagdad hebben ge- aafd- Ook de uitlatingen in de ssische pers worden uitgelegd Buitenlanders Echt moeilijk hebben de buiten landers het in de gebieden waar gevochten wordt. Velen van hen nemen de wijk, vooral n^ar Koe weit en Jordanië. Ook al ligt het burgerluchtverkeer stil, toch ver drongen buitenlanders zich giste ren bij de kantoren van de lucht vaartmaatschappijen in de hoop een plaatsje op een vlucht naar het buitenland te kunnen vinden, bij voorkeur naar de oliestaat Koeweit. Een deel van de twaalfhonderd in Koeweit aangekomen mensen was werkzaam op een petrochemisch complex dat in aanbouw is bij de Iraakse havenstad Basra. Bij bombardementen op dit complex zijn twintig Irakezen, vier Ameri kanen, vier Britten en één Italiaan omgekomen. Het aantal slachtof fers was zo groot doordat de Iraan se vliegtuigen niet de installaties maar de woongebouwen aanvie len. Onder de in Koeweit aangeko men buitenlanders bevindt zich ook een aantal Nederlanders. Vol gens een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade zijn er on der de in Irak werkzame Nederlan ders geen doden of gewonden ge vallen. Overigens weigeren de Koeweitse autoriteiten buiten landse verslaggevers met de vluchtelingen te laten praten. tussen Iran en Irak, nadat ayatollah Khomeini het daar voor het zeggen kreeg. Bovendien toonde de Iraakse president Saddam Hoessein de wil om de hechte banden met Moskou wat te laten vieren. Washington is ervan overtuigd dat Irak, na Egypte de belangrijkste mili taire macht in de Arabische wereld en tweede olieproducent onder de OPEC-landen, een steeds belangrij kere rol gaat spelen. In april wees de onderstaatssecretaris van politieke zaken David Newson erop, dat het van belang was voor de VS om de betrekkingen met Irak te normalise ren. Op het ogenblik wonen ongeveer tweehonderd Amerikanen, onder wie 21 diplomaten, in Irak. Tussen de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Europese Gemeenschap zal blijven proberen een rol te spelen in het Midden-Oosten. Tot nu toe zijn de resultaten echter nog niet noemenswaardig. Dit viel op te maken uit de speech van de voorzitter van de Europese Ministerraad, de Luxemburgse minis ter van buitenlandse zaken Thorn, voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Thorn heeft de afgelopen weken be sprekingen gevoerd met Israëliërs en Arabieren en de Palestijnse Bevrij- twee- en driehonderd werken er bij de dingsbeweging PLO over „een even- olieraffinaderijen en hun aanwezig- tueel vredesinitiatief zoals de Euro heid vormt voor de Iraakse regering geen enkel probleem. Ondanks het feit dat de twee landen geen betrekkingen op ambassadeni veau hebben, worden de relaties op handelsgebied steeds beter. De VS importeerden in 1979 voor 1,2 miljard gulden aan olie uit Irak, terwijl Irak voor één miljard gulden minder aan landbouwprodukten, machines en andere zaken importeerde uit de VS. Op 31 juli ging het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zelfs akkoord met de verkoop van acht gasturbines door General Electric, bestemd voor vier fregatten die voor de Iraakse marine worden gebouwd in Italië. Het Huis van Afgevaardig- den keurde dit project goed, in tegen stelling tot de Senaat. Een speciale commissie van het Amerikaanse Con gres zal zich er aanstaande woensdag over buigen. De normalisatie van de betrekkingen vindt in het congres flinke tegen stand. Verscheidene invloedrijke se natoren willen bijvoorbeeld voorko-, men dat vijf vliegtuigen van het type Boeing aan Irak worden verkocht. Opvallend was dat Washington zich deze zomer nauwelijks verzette tegen de verkoop door Frankrijk van ver rijkte uranium aan Irak. Voorzover bekend hebben de pogingen van Was hington het ijs te breken in de diplo matieke betrekkingen met Bagdad nog weinig weerklank gevonden in dit land. BONN (UPI) Twaalf Iraanse offi cieren hebben contact met 70.000 Iraanse ballingen om een staats greep voor te bereiden in Iran. In ongeveer twintig kampen langs de grens tassen Irak en Iran worden ongeveer 45.000 Iraanse deserteurs opgeleid voor de staatsgreep. Dit meldt het Westduitse weekblad Stern. Volgens Stern biedt Irak hulp bij de actie. In Bahrein en Oman zouden ongeveer 25.000 voormalige Iraanse militairen wachten op een oproep om tot de aanval over te gaan. In Egypte zouden zich nog eens 3000 man elitetroepen, die vroeger de sjah dienden, gereed houden. De twaalf officieren, onder leiding van generaal Oveissi, bevinden zich in Parijs. Het geld voor de coup is afkomstig van prinses Asjraf, de tweelingzuster van wijlen de sjah en verder van Iraanse ballingen in Pa rijs. De prinses zou al achttien mil jard gulden beschikbaar hebben ge steld. De staatsgreep zou op 6 okto ber, de verjaardag van de sjah, moe ten worden uitgevoerd. pese topconferentie deze zomer in Venetië had besloten. Alhoewel minister Van der Klaauw toen nog de mogelijkheid openhield dat zo'n initiatief er niet zou komen als de besprekingen negatief uitval len, is hut wel duidelijk dat de Euro pese activiteiten op dit punt voorlo pig in ieder geval doorgaan. Thorn zelf sprak in New York over „het uitwerken van richtlijnen en concrete voorstellen, waardoor Euro pa een rol kan spelen bij het zoeken naar, en het uitvoeren van een vre desregeling". Hierbij gaat het er vol gens Thorn om „twee essentiële reali teiten, de staat Israël en het Pales tijnse volk, te verzoenen en te doen samenleven. Het verlangen naar vei ligheid is niet uitsluitend een Israëli sche aangelegenheid", aldus Thorn. Hij zei voorts in zijn gesprekken de eis tot terugtrekking van Israël uit (de) bezette gebieden en het recht op zelfbeschikking van het Palestijnse volk te hebben gevoeld „als een diep verlangen naar rechtvaardigheid". Gaston Thorn Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De op ver denking van het beramen van een linkse staatsgreep gear resteerde Surinaamse militai ren en leden van de Revolu tionaire Volkspartij zeggen volstrekt onschuldig te zijn. Zij schrijven dit in een brief, die onlangs uit de strafgevan genis Santa Boma in Parama ribo werd gesmokkeld. Het weekblad Haagse Post publiceer de gisteren delen uit deze brief, waar in de arrestanten zich erover bekla gen dat ze al anderhalve maand zon der officiële aanklacht vastzitten Het zijn drie voormalige leden van d€ Nationale Militaire Raad (Joeman Mijnals en Sital) en vier voormanner van de Revolutionaire Volksparti; (Cumberbatch, Playfair en de gebroe ders Naarendorp). In toespraker heeft legerbevelhebber Desi Bouterst er regelmatig op gezinsspeeld dat zij van plan waren om met hulp var, Cuba een staatsgreep te plegen teger de regering van (toen nog) premiei Chin A Sen. Die plannen zijn volgens Bouterse gesmeed tijdens een „geheime bijeen komst" op 5 augustus in een hotel. In de uit de gevangenis gesmokkelde brief schrijven de vier leden van de Revolutionaire Volkspartij dat het daar om een normale vergadering ging en dat het woord staatsgreep niet eens is gevallen. „Zelfs het voe ren van acties is niet ter sprake geko men. Laat staan het bewust voeren van acties om de regering ten val t€ brengen en/of de Legerleiding de laar. uit te sturen. Er zijn geen planner gesmeed. Nog minder snode plannen Wij hebben ook niet .bekend' snodi plannen te hebben gesmeed," aldu de brief. WASHINGTON (AP, Reuter) I Amerikaanse Senaat heeft zich gist ren achter president Carter opgeste en toegestaan dat aan India 38 t< verrijkt uranium wordt geleverd. De Senaat stemde met 48 tegen stemmen voor levering, nadat h Huis van Afgevaardigden vorig we< tegen evering had gestemd. Pre dent Carter, een duidelijk voorsts der van verkoop aan India, heeft all gedaan om de Senaat te beweg voor levering te stemmen. Enkele 5 naatsleden werden door hem pt soonlijk benadeeld. Tegenstanders van de verkoop v. het verrijkte uranium wijzen er dat de Amerikaanse poging om verspreiding van kernwapens teg. te gaan hierdoor in een slecht ds licht kan komen. India heeft immt geweigerd het non-proliferatievi drag te ondertekenen. Voorstanders van de levering zegg dat de verkoop juist India ertoe k brengen om zich aan de internatior le regels te houden en het verdrag ondertekenen. BRUSSEL (ANP, AFP) In Brussel is opnieuw onenig heid ontstaan over de begro ting van de Europese Ge meenschap. De ministerraad heeft gisternacht danig ge schrapt in de begroting, met als gevolg boze reacties van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur). Vorig jaar ontstonden er moeilijkhe den doordat het Europees parlement de begroting verwierp. Een conflict tussen het hoogste orgaan (de minis terraad) en het dagelijks bestuur, zoals zich nu voordoet, is nog niet eerder voorgekomen. De Europese commissie gaf gisteren een verkla ring uit, waarin het schrappen in de begroting fel werd aangevallen. „De Commissie gelooft niet dat de ont- werp-begroting een goede basis is voor de activiteiten van de Europese Gemeenschap en neemt afstand van de gevolgen van de beslissing van de ministerraad," aldus de verklaring. Dinsdag al, nog voordat de raad z. met de begroting ging bezighoud, had een delegatie uit het Europi parlement zich uitgesproken teg het „statische karakter" van het o. werp. Daarna is de raad, tijdens c marathonzitting, nog eens fors in 1 ontwerp gaan schrappen. Toen budget-ministers van de EG gist ochtend daarmee gereed ware bleek dat ze de zogenoemde vastlc gingskredieten met 2200 miljoen gi den en de betalingskredieten nr. 2178 miljoen gulden verminderd hl den. De EG-commissie ergert zi vooral aan de besnoeiing op de uit{ ven voor het regionale-, het socia en het energiebeleid en op ontwikl lingshulp. door James Dorsey JERUZALEM Al eeuwen lang vormt de Sjatt-al-Arab („rivier van de Arabieren") de inzet van een voortdu rende machtsstrijd tussen Iran en Irak, „Het huidige conflict tussen de beide landen," aldus Israëlische ken ners van de Perzische Golf, „maakt deel uit van de erfenis van het Otto maanse rijk." De wortels van het conflict gaan terug tot de zestiende eeuw toen de Perzische heerser Se- lim de eerste delen, van Oost-Irak bezette. Sindsdien is de 180 kilometer lange strook tussen de Perzische Golf en de huidige Iraanse stad Khoramshah omstreden gebied. Pas in 1847 met het verdrag van Ereaum-en met de protocollen van Istanboel van 1911 en 1914 wisten Iran en Irak een nogal vage over eenkomst te sluiten. In deze twee documenten werd afgesproken dat de oostelijke oever van de Sjatt-al-Arab de grens tussen de twee landen zou vormen. Toen hier echter olie werd ontdekt, bleek Iran geen vrede meer te kunnen hebben met het feit dat de meeste steden en de waterweg op Iraaks grondgebied lagen. Iran wendde zich tot de Volkerenbond in een poging de gemaakte af spraak te herroepen. Na langdurige onderhandelingen deels in Genève onder toezicht van de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië bereikten de grootvader van de onlangs overleden sjah van Iran en de toenmalige premier van Irak, Nuri el Said, overeenstemming. In een in 1937 in Teheran ondertekend verdrag werd afgesproken dat het „Thalweg-principe" op het gebied rond de stad Abadan zou worden toegepast. Manipulatie Dit principe, ontleend aan het internationale recht, bepaalt dat wanneer een rivier twee landen scheidt, de stroombedding de grens vormt en dat de rivier gemeenschappelijk be heerd wordt. Israëlische historici menen dat Iran en Irak in 1937 tot een akkoord kwamen omdat beide landen (Irak was toen nog een monarchie) onder invloed van het Westen ston den en daarom gemakkelijker te manipuleren waren. Met de omverwerping van de monarchie in Irak in 1958 laaiden de meningsverschillen opnieuw op en waren grensincidenten weer aan de orde van de dag. Toen tien jaar later de Baath-partij het roer in Irak overnam, ver klaarde de nieuwe Iraakse minister van buiten landse zaken dat het Thalweg-principe op de Sjatt-al-Arab niet meer van toepassing was. Hij eiste dat Iran de Iraakse soevereiniteit over de rivier zou erkennen. Dit betekende in wezen dat Iran onder meer van de belangrijke olie- stad Abadan afstand moest doen. De sjah van Iran reageerde in 1969 op de nieuwe Iraakse houding door het verdrag van Teheran op te zeggen. Iran voelde zich toen sterk genoeg om een conflict met Irak aan te kunnen. Als redenen voor de verwerping van het verdrag van Teheran noemde de sjah: dat het Thalweg-principe op de gehele Sjatt-al-Arab van toepassing zou moeten zijn dat Irak de ontvangen heffingen niet voor het onderhoud van de rivier gebruikte dat Iran het verdrag in 1937 niet uit vrije wil maar onder druk van Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie had ondertekend. Enkele dagen later stuurde de sjah het Iraanse koopvaardijschip Ibn Sina, begeleid door ge vechtsvliegtuigen en marineschepen, over de Sjatt-al-Arab. Irak was toendertijd niet ste genoeg Iren tegen te houden en de Iraar provocatie werd gewoonte. Tegelijkertijd v< leende de sjah steun aan de Iraakse Koerdt die binnen Irak streden voor meer zelfbestui "Tijdens de in maart 1975 in Algiers gehoud OPEC-top wist de toenmalige Algerijnse pre dent Boumedienne een vergelijk tussen twee landen voor elkaar te krijgen. Irak de op twee belangrijke punten concessies: h aanvaardde opnieuw de toepassing van h Thalwegprincipe op de gehele Sjatt-al-Arab deed afstand van territoriale eisen. In n hiervoor staakte Iran de steun aan de Iraak Koerden. Drie maanden later ondertekende de sjah i de huidige Iraakse president Saddam Hoesse in Bagdad een verdrag waarin de afspraki van Algiers werden verwerkt. Israëlische ke ners van de Perzische Golf denken dat Hot sein nu poogt de geschiedenis opnieuw recht trekken. In 1975 werd kritiek op hem uitgeo fend omdat hij de eerste Iraakse leider we: die territoriale concessies aan Iran deed. Met de terugkeer van ajatollah Khomeini na Iran verslechterden de betrekkingen tuss< beide landen opnieuw aanzienlijk. Khomeini niet vergeten dat Hoessein hem in oktob 1978, nadat hij veertien jaar in Irak in ballin schap had geleefd, uiteindelijk de deur wet Vandaar dat Khomeini Hoessein er van b schuldigt een „ongelovige" te zijn, terwi Hoessein zegt dat Khomeini poogt de Sji moslims in Irak (de meerderheid van de bevc king) tot een opstand tegen het Baath-regin aan te zetten. Voor Hoessein was dit voldoenc reden om het verdrag van 1975 te annulere waarmee de weg naar het huidige conflict vr was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7