ABP brengt eigen plan Forumgebied ter tafel 83A% Sloop in centrum Leiderdorp splijt monumentencommissie Advies aan minister rampzal voor Haagse stadsvernieuwing Hoge rente nutsspaarbankS Beter dan de drie ontwerpen waaruit Den Haag wil kiezen' Burgerleden zeggen vertrouwen in wethouder op Dak parkeergai in Zoetermeer dit jaar herstelt» s B. en w. over voorgestelde beperking rijksbijdragen: NABEZ0RGIN6 VAN DE KRANT Rembrandtschool mag gaan bouwen DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET JA door Teun Lagas DEN HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is allerminst tevreden over de marsroute die Den Haag heeft gekozen bij het maken van plannen voor het al jaren braakliggende Forumgebied. Het ABP heeft een eigen ontwerp op het stadhuis gedeponeerd. Als belangrijkste geldschieter voor het gigantische bouwproject in het hart van de stad. wil het pensioen fonds invloed hebben op de planont wikkeling. De drie ontwerpen voor het gebied (dat globaal ligt tussen het Centraal Station, het Prins Bern- hardviaduct en het Spui) die in op dracht van de gemeente zijn gemaakt door de architecten Herzberger. Quist en Weeber zijn volgens het pen sioenfonds weliswaar van goede kwa liteit. maar kunnen geen van drieën goed worden gebruikt. De belangrijk ste kritiek van het ABP op de drie plannen is dat de door de gemeente verkozen architecten nogal eens kie zen voor ingewikkelde bouwwerken waaraan grote financiële risico's vast zitten. In zijn voor het pensioenfonds ont worpen plan houdt architect Leo de Jonge veel meer rekening met de fi nanciële kant van de zaak. Hij laat nauwelijks, zoals de andere architec ten hebben gedaan functies als wo nen, werken en winkelen in elkaar overvloeien, maar gaat meer uit van afzonderlijke bouwblokken. Dit ont werp van De Jonge heeft het ABP gevoegd bij de aan b. en w. gestuurde reactie op de plannen van Herzber ger. Quist en Weeber. B. en w. hebben deze reactie nog niet openbaar gemaakt. Het plan van De Jonge is niet nieuw. Het ABP liet hem al een jaar of twee geleden schetsen maken. Het gemeentebestuur van Den Haag besteedde echter nimmer aandacht aan het ontwerp. De ge meenteraad besloot drie toparchitec ten hun stedebouwkundige visie op papier te laten zetten. Na dat besluit schreef Leo de Jonge een brief aan het stadhuis waarin hij zijn verwon dering uitsprak over het feit dat zijn plan niet in de besluitvorming zou worden betrokken. Een duidelijk ant woord op die brief is door de gemeen te nooit gegeven. „Ach, wat kunnen wij doen? zegt K. R. Soeters van de afdeling onroerend goed van het pen sioenfonds over het genomen ge meenteraadsbesluit. „Wij wachten maar af. wat ons betreft had het contract over de Porumbebouwine al tien jaar geleden getekend kunnen worden. Jury Rijksgebouwendi voorkomt vordenh pand in Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Rijksgebou» heeft een vordering door de Leiden van één van haar pai de Papengracht verijdeld do meente elders in de stad drii aan te bieden. De vooreitte gemeentelijke vorderingsco het PvdA-raadslid mevroui heeft dit bekendgemaakt. Het pand Papengracht 30 geruimte tijd leeg. Voor het J het gebruikt als opslagruimt Tafehtempel. die nu in het seum voor oudheden staat, ken te voorkomen heeft de bouwendienst in april het binnen laten vernielen. DB De gemeenteraad wil het bouwcon tract met het ABP echter pas teke nen als het bestemmingsplan voor het gebied klaar is, inclusief een dui delijke stedebouwkundige opzet. De raad functioneert als jury voor de drie plannen. Soeters zegt daarover: „Ik zou niet graag als raadslid daar over beslissen. Je moet stedebouw kundig expert zijn en financieel des kundig om een goed plan uit te kiezen." In Forum dienen een concertzaal, een nieuwe bibliotheek, een sporthal en verder kantoren, woningen en win kels te komen. Soeters acht het goed mogelijk dat er woningwetwoningen in het plan worden opgenomen. Het rendement voor pensioenfonds moet komen uit premiehuurwoningen die daarbij worden gebouwd en uit kan toren en winkels. Wat voor bebou wing echter precies in Forum financi eel haalbaar is, blijkt op dit moment Het stedebouwkundig ontwerp voor bet Forumgebied zoals dat is ingebracht door het ABP. Het plan is ontworpen door architect Leo de Jonge. volstrekt onduidelijk te zijn. Het pen sioenfonds beschikt nog steeds niet over één essentieel gegeven: de kos ten die aan de gemeente moeten wor den betaald voor de grond, die in erfpacht zal worden uitgegeven. Dui delijk is wel dat Den Haag stevig renteverlies aan het lijden is op de peperdure centrum grond die er door de trage planontwikkeling nu jaren ongebruikt bij ligt. Maar ook zonder een goede afweging van de kosten te kunnen maken, zegt Soeters „een beetje angst" te hebben voor sommige dure stedebouwkundi ge oplossingen die de drie architecten hebben bedacht. „Dat voel je gewoon aan, dat het te duur zal worden", zegt de ABP-man. Hij wijst daarbij op de ideeën om de trambaan in het gebied en het daarop aansluitende Muzenvi- aduct voor trams te overbouwen met kantoren. De met sloop bedreigde panden Jaagpad 6 tot en met 12 langs de Oude Rijn in Leiderdorp. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De vijf burgers in de commissie die het Leiderdorpse gemeentebestuur adviseert over monumenten- behoud hebben hun vertrouwen in wethouder Meerburg, de voorzitter van de commissie opgezegd. De burgerleden heb ben hun ontslag gevraagd, omdat Meerburg de commissie stelselmatig buiten de besluitvorming over sloop van monu mentale panden laat. wordt op het gemeentehuis niet meer gewerkt aan de plannen om de lintbe bouwing langs de Oude Rijn door het ministerie van CRM tot beschermd dorpsgezicht te laten aanwijzen. Daarom zijn enkele actieve dorpelin gen nu met deze aanvraag bezig. Weeber Het ABP heeft, ondanks de voorkeur voor het eigen plan, toch een keuze moeten maken uit de drie schetsen waarover de gemeenteraad zich wil uitspreken. Bij het pensioenfonds be staat een „lichte voorkeur" voor het plan van Weeber. Dat heeft vooral te maken met Weebers prestatie het ge vraagde bouwvolume dicht te bena deren. In het, door de raad opgestel de, progrmma van eisen staat dat er in Forum 150.000 vierkante meter moet worden gebouwd aan woningen, kantoren, bedrijven, winkels en soci aal culturele ruimten. Weeber blijft daar in zijn plan 500 vierkante meter onder Hareberger en Quist komen allebei vele duizenden meters bouw oppervlak tekort. Het ABP haalt met name Horeberger fors onderuit: Hij. komt in zijn plan welliswaar aan een respectabel bouwvolume, maar be reikt dat door ruimte te gebruiken buiten de grenzen van het contract- gebied. De architect gaat onder meer uit van bebouwing op en onder het Prins Bernardviaduct. Al deze invul lingen werden door het ABP echter keurig uit het plan geschrapt, het geen na enig rekenen de heer Here berger bracht op een tekort van maar liefst dertigduizend vierkante meter vloeroppervlak ten opzichte van het programma van eisen. Wilma Het ABP stelt nog niet goed in te kunnen zien of het verantwoord is het Forumgebied minder vol te bouwen dan wordt voorgesteld in het pro gramma van eisen. Dit inzicht ont breekt met name omdat er geen goe de financiële berekingen kunnen wor den gemaakt. Wordt er vaart ge bracht in de opbouw van Forum, dan zal het ABP de projectontwikkeling en bouwactiviteiten voor een deel overlaten aan bouwbedrijf Wilma. Wilma bezit een stuk grond binnen de grenzen van het plangebied, zal dat overdoen aan de gemeente en heeft in die onderhandelingssituatie inmid dels bedongen bij de bouw een vinger in de pap te mogen hebben. Omdat Wilma het Forumproject onmogelijk alleen kan bouwen en omdat het ABP de risico's graag spreidt, worden er echter meer projectontwikkelingsbe drijven bij het gebeuren betrokken. Volgens Soeters is het goed mogelijk dat er rond Wilma een bouwconsorti- um wordt gevormd van verscheidene maatschappijen. ,ch ZOETERMEER (ANP) Het centrum Meerzicht in Zoet Vel waarvan in juni 23 winkels werden gesloten, nadat een lange scheur in het parkeerJ^ ontdekt, zal vermoedelijk vi e eind van dit jaar zijn herst bouwer van het complex, de bouwmaatschappij Intervam, deze week met de reparatie. Dit heeft de eigenaresse van keicentrum Ennia NV, gisten gedeeld. Twee winkels zullen de werkzaamheden een ken dicht moeten. De Intervi voor de bewoners boven het centrum enkele weken geit vangende parkeerruimte a: Een stak van het Forumgebied, gezien vanaf het Prins Bernhardviaduct. Wat voor bouwplannen er in Forum ook worden uitgevoerd, het gebied zal ovpr dP «trhndp ril* dp oHnifPiii*81 altijd worden gedomineerd door de torenhoge ministeriegebouwen die er den hebben is nog overleg ttJ rijn opgetrokken. met Intervam. Illen kn» Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Elk bedrag dat zal worden gekort op het geld dat Den Haag aan het Rijk gevraagd voor een aantal vernieuwingsplannen in de oude wijken zal ernstige, zc rampzalige consequenties hebben voor de voortgang van de stadsvernieuwing. Dit hebl en w. van Den Haag laten weten, na berichten dat volgens een advies van de „Werkcomi r Stadsvernieuwing" Den Haag van het gevraagde bedrag van rond 120 miljoen gulden s f een bedrag van 47 miljoen zou toekomen. Het aan de minister gerichte advies van de commissie werd vorige week onthuld door het PvdA-raadslid Adri Duivesteijn. Het gaat om een groot aantal herindelingsplannen voor o.a.* gebieden in de Schilderswijk en de Rivierenbuurt. Volgens de werkcommissie, waarin vertegenwoordigers van provincie en rijk zitten, heeft de gemeente de op brengsten van de stadsvernieuwing veel te laag geschat, terwijl de rijks uitgaven drastisch moeten worden beperkt. Al met al komt het advies erop neer dat Den Haag niet meer dan ruim een derde van de gevraagde som zou krijgen. „Desastreus" voor de stadsvernieu wing, noemde Duivesteijn het, en het college is het met hem eens. In een verklaring zeggen b. en w. dat hoewel het advies van de commissie nog ge volgd moet worden door een advies van Gedeputeerde staten aan de mi nister en nog een aantal posten zoals de praktijk uitwijst zullen worden aangepast, verwacht moet worden dat van een totale vergoeding van het door Den Haag berekende nadelige saldo geen sprake zal zijn. stadsvernieuwing, komt het „Ernstig, zo niet rampzalig" voor de tot de conclusie. ADVERTENTIE ds Spaarselect-extra-rekening rente Bij elke terugbetaling wordt 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Behalve bij opname t.b.v. huwelijk of aankoop eigen huis. Eén van de burgerleden, de vice-voor- zitter van de commissie, Van der Vliet zei gistermiddag: „Wethouder Meer burg is een cultuurbarbaar. Hij speelt dubbel spel: aan de ene kant zegt hij dat hij een monumentenbeleid voert en dan wijst hij op het bestaan van de monumentencommissie, maar aan de andere kant drukt hij de sloop van beeldbepalende panden door" Het opstappen van de burgerleden betekent hoogstwaarschijnlijk dat de monumentencommissie wordt opge heven. De burgerleden vormden de meerderheid in de commissie, die ver der bestaat uit twee ambtenaren en wethouder Meerburg. De directe aanleiding voor de ver trouwenscrisis is de sloop van het pand aan Hoofdstraat 90. die door de commissie was voorgedragen voor de monumentenlijst. Hoofdstraat 90 was één van de karakteristieke pan den in het oude deel van het dorp en de sloop heeft een groot gat geslagen in de gevelrij. Over de sloopplannen had het college van b en w geen Uw krant onverhoopt niet ontvangen Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogeli|k. maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij uw nabezorgd in DELFT nummer 015-1^2519. b g.g 070- 469445 Voor LEIDEN nummer 070-469445 advies van de monumentencommis sie gevraagd. De burgerleden uiten in een brief aan b. en w. ernstige kritiek op het besluit de polder Buitenhof ten behoeve van woningbouw met zand op te spuiten. De opspuitingen zullen volgens de burgerleden veel schade toebrengen aan de Zijlmolen. Verder blijkt uit de brief dat de monumentencommissie is gepasseerd in het besluit tot sloop van de panden Jaagpad 6 tot en met 12, pal langs de Oude Rijn. Bijzonder geïrriteerd zijn de burgerleden over het uitstel van de restauratie van het monument op de hoek van de Hoofd straat en de Bruggestraat. Ook hier over is geen advies ingewonnen. De verhouding tussen de monumen tencommissie en Meerburg is al ge spannen, sinds de wethouder aantrad in december 1978. Met de voorgan gers van Meerburg, wethouder Drenth en wijlen-wethouder Gordijn was de samenwerking veel beter. Al een half jaar na de installatie van Meerburg vroegen de burgerleden een gesprek met b en w. aan om de verhouding met de wethouder te ver beteren. Sinds het aantreden van Meerburg Van onze correspondent LEIDEN Na dertien jaar onderhan delen tussen het rijk en de gemeente Leiden is definitieve overeenstem ming bereikt over de nieuwbouw van de Rembrandtscholengemeenschap. De scholengemeenschap voor mavo. 'havo, en atheneum is nu gevestigd in diverse over Leiden verspreide nood gebouwen. Het nieuwe gebouw komt in de Koedel, in de wijk Zijdwest. Het terrein ligt al jaren bouwrijp op de bestemming te wachten. Kabel-tv Bij de aansluiting van het bejaardentehuis Carel v.d. Oever op het Haagse kabeltelevisienet is deze week het feit gevierd dan nu half Den Haag op de kabel zit. De N.V. Case ma heeft al meer dan 100.000 aansluitingen tot stand gebracht en kon trots mededelen dat de achterstand op het schema geheel is weggewerkt. Sterker nog, de nieuwe abonnees worden al sneller aangesloten dat aanvankelijk in de bedoeling lag. Ongeveer gelijktijdig bereikt ons het bericht dat b. en w. het aantal zenders willen uitbreiden. Als het aan het college ligt, kijken we binnenkort naar zes extra kanalen, waarop onder meer drie Engelse zenders. Vanuit de Haagse bevolking blijkt een groot aantal verzoeken te zijn gedaan voor de Engelse tv-programma's, terwijl ook het feit dat in Den Haag een van de Nederlandstalige Belgische zenders (BRT 1) niet te ontvangen is, de mensen danig stoort. De Vereniging van Leraren in levende talen kwam ook met een verzoek om tenminste één Franse zender op te pikken. Nu stellen b. en w. wat zwaarwichtig dat gestreefd moet worden naar een „evenwichtige opbouw van het programmapakket". In beginsel zou van elk der omringende landen tenminste één programma moeten worden doorgegeven. Het huidige pakket is in 1977 meer samengesteld op ontvangstkwaliteit. Met als gevolg dat de Duitser met drie programma's wel wat nadrukkelijk is vertegenwoordigd. Ook in de toekomst zal de ontvangstkwaliteit toch wel de doorslag blijven geven. Hoopvol is dat bij een experiment in Rijswijk is gebleken, dat de beelden uit Engeland voldoende kwaliteit hebben om in het Haagse pakket te worden opgenomen. Hoewel de kwaliteit sterk afhankelijk blijft van atmosferische omstandigheden. De praktijk zal zijn „goed weer - goede ontvangst". Wat betreft de Franse zenders ligt het problematischer. Bij metingen naar de signaalsterkte van de Franse tv-programma's was het resultaat bedroevend. Vaak werd in 't geheel geen signaal opgevangen. Voorlopig kunnen we elke dag „live" uit Frankrijk dan ook wel vergeten. B. en w. hebben uiteindelijk voorgesteld aan de gemeenteraad (die er zich maandag a.s. over zal uitspreken) om het Haagse pakket uit te breiden met: BRT 1, drie Engelse zender (BBC 1 en 2 en ITV), een tweede Franstalige Belg (RTB 1) en een informatiekanaal waarop eventueel ook experimenten met satelliettelevisie en een lokale omroep uitgevoerd kunnen worden. Voor wat, hoort wat, zegt het college erbij en na ingewikkelde berekeningen is men tot de conclusie gekomen dat de Hagenaar voor die zes extra kanalen wel 1,20 per maand extra moet gaan betalen. C. B. Deal -1- De confessionele partijen in Nederland weten dankzij hun middenpositie vrijwel altijd de bestuurlijke touwtjes In handen te houden. De doodenkele keer dat zij in de oppositiebanken plaats moeten nemen, kunnen KVP, ARP en CHU, of het CDA, een duidelijk gebrek aan ervaring dan ook niet verhullen. Nee, de liberalen met hun vlotte babbel en de socialisten met hun grote mond zijn een stuk bedrevener in de rol van oppositievoerders. Onder redactie van Chris Bruijnius. Bijdragen: Marcel ten Hooven Ook in politiek Leiden kan het CDA niet wennen aan de ondergeschoven positie die het sinds 1974, toen de partij uit het college van burgemeester en wethouders werd gewipt, inneemt. Als een losgeslagen schip met uitgevallen motor zwalkt het sindsdien rond. En om in de sfeer van deze beeldspraak te blijven ook mr. H. (Helmuth) E. A. Driessen stijgt in zijn positie van oppositieleider niet boven het niveau van een stuurman met Panamees diploma uit. Is het verwonderlijk dat wethouder Waal in een interview met deze krant twee jaar geleden klaagde over het gebrek aan politiek tegenspel van het CDA? Ook in de dans om de burgemeesterspost, die in juli werd afgesloten met de benoeming van mr. C. H. Goekoop (WD), is de CDA-fractievooreitter weer even de grenzen van de politieke tactiek uit het oog verloren, zo is deze week gebleken. Deal-2 Er is een brief uitgelekt aan de voorzitter van het Leidse PvdA- bestuur, L. Jonker, waarin Driessen hem uitnodigt voor een gesprek over een curieus ruilhandeltje dat hij in gedachten had. Driessen, aldus moest één en ander in zijn werk gaan, zou één van de serieuze PvdA-kandidaten voor het burgemeesterschap steunen als afspraken over een terugkeer van het CDA in het college van b. en w. gemaakt konden worden. Een dergelijke deal zou volgens de oppositievoerder niet tot de onmogelijkheden behoren, want hij had uitzijn contacten met Kamerleden begrepen dat de regering niet onwelwillend stond tegenover een verandering van politieke kleur van de Leidse burgemeester (die sinds de oorlog, op de heer Van Kinschot (CHU) na, lid van de WD is geweest). Het zou een leuk cadeautje van Driessen aan zijn partij zijn geweest. Maar het ging allemaal niet door. Jonker reageerde niet op de uitnodiging. Afspraken vooraf? Met het CDA? Kom nou. CDA- deelneming aan het volgende college van b. en w. zou een veel te hoge prijs voor een PvdA- burgemeesterzijn. En stel je voor dat die PvdA'er dan ook nog de Haagse wethouder Van Lier één van de belangrijkste kandidaten zou worden. Daar had de Leidse PvdA, die niet veel met Van Lier op heeft, helemaal geen trek in. Een slechte zet van Driessen, want hij had natuurlijk van te voren kunnen weten dat de reactie van de PvdA afwijzend zou zijn. Was het immers niet die partij, die in 1974 de portefeuille van de burgemeester uitkleedde tot de strikt wettelijk voorgeschreven taken? En had de PvdA-loco-burgemeester Waal al niet meermalen in besloten kring gezegd dat het werk van een burgemeester in Leiden „niet meer dan drie uur werk per dag is"? Voor dat baantje lever je natuurlijk geen wethouderszetels in. MTH nvsll g Belazerij Met een piekfijn theatraal gevo maken Zoetermeerse gemeenteraadsleden zich in het openbaar geregeld kwaad over weigering van de provincie om toestemming voor de bouw var. u twee nieuwe wijken te geven, "h bekend staat de provincie de bc van maar één stadsuitbreiding In het bijzonder burgemeester Hoekstra weet sterk op de emoï van zijn toehoorders in te spelen wanneer hij het heeft over de „halsstarrige houding" van de provincie. De algemene teneuri de Zoetermeerse woede-aanvi is dat de provincie de woningzoekenden in de Haagse region belazert. Over belazerij gesproken. Daar weten ze in Zoetermeer ook raad mee. Kort geleden gleed het m informatiebulletin van de stadd Zoetermeerse brievenbussen binnen. Al in de eerste zin op pi 1 wordt de waarheid op haar kop gezet: doodleuk beweert de gemeentelijke voorlichtingsdiö zonder enig voorbehoud dat „Zoetermeer over enkele jarent nieuwe wijken gaat bouwen", woord over het feit dat de pre daar wel anders over denkt. In het bulletin word je opgeroep mee te doen aan de inspraak vrt de nieuwe wijken. Je krijgt niett horen dat je dan meepraat over wijk, die misschien nooit wordt gebouwd sli

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6