'Seksualiteit jongeren erkennen' Tekening van een lezer gele trui voor een kinderdorp 'Oi/IV Commentaar Symposium over school, jeugd, seks en relaties onmogelijke matiging (1) onmogelijke matiging (2) idertelefoons kunnen doorgaan tijgers spiegelbeeld purdey piet :RDAG 25 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Schelling, de voorzitter van de igsbond FNV, eist dwars te- ict kabinetsbeleid en waar lijk ook tegen dat van zijn FNV in, voor volgend jaar 'leaving van de koopkracht tot L iet modale inkomen. Hij is iee allerminst een vreemde- in Jeruzalem. Geluiden met Ie matiging hetzelfde negatie- eet kwamen eerder al van instaande Nederlanders als •cteur van het Centraal Plan- prof. dr. Van den Beid, en d-minister van financiën, de il prof. dr. Witteveen. itoog van laatstgenoemde he mt er op neer. dat een verder- nivellering weieens buiten- n schadelijk kan zijn voor conomie. Zo wijzen zij er op t aanpakken van met name de inkomens een merkbare ne- invloed heeft op onze natio- besparingen. die een goede j voorraad vormen, waaruit eerders kunnen putten. Bo- - en hier is Witteveen aan jord op de partijraadsverga- van de VVD van afgelopen Jag is inkomensvermeerde- i een belangrijke prikkel voor m vooruitgang. Pakken we daar- e hogere inkomens te hard aan, dan vernietigen we in feite de motor van onze economie. De conclusie van beide heren is duidelijk: het principe om in kom mervolle tijden de sterkste schou ders de zwaarste lasten te laten dragen moge rechtvaardig lijken, het mag niet. De hogere inkomens hebben financiële ruimte nodig, want anders stort onze economie in elkaar. En neem het onder die om standigheden Cees Schelling eens kwalijk wanneer hij op goede gron den meent te moeten opkomen voor de inkomenspositie van zijn werknemers. Maar nu ter zake: noch Witteveen c.s. noch Schelling c.s. bieden enig perspectief in de huidige economi sche moeilijkheden. Sterker nog: hun uitsluitend op „meer" gerichte oplossingen vormen een treffende illustratie van de moeilijkheden waarin ons land langzamerhand verzeild is geraakt. Kernpunt daar van is, zoals troonrede en miljoe nennota duidelijk hebben gemaakt, dat de gezamenlijke aanspraken van zowel de particuliere- als de collectieve sector te omvangrijk zijn geworden en dus ook niet meer goed gemaakt kunnen worden door de economische groei. Een stapje terug is daarom de aangewezen weg. De vraag is alleen hoe. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de polikliniek voor geboortenregeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt mor gen een groots opgezet symposium gehouden over „seksuele en relationele vorming in het onderwijs". Deze dag is met name bedoeld voor onderwijsgevenden en mensen die be trokken zijn bij voorlichting over seksualiteit aan jongeren. Dat dit onderwerp nogal in de belangstelling staat blijkt wel uit het feit, dat het aantal aanmeldingen het aantal plaatsen (300) verre overtreft en deze dag ruimschoots van tevo ren al is „volgeboekt". Op het symposium zal veel worden gesproken over de relatie tussen seksueel gedrag en school, over seksualiteit en anti-conceptie en over de rol van het onder wijs en de ouders hierin. Ouders noch school weten vaak goed raad met de seksualiteit van jongeren, waardoor deze veelal aan hun lot worden overgelaten, aldus Willem de Regt. Hij is gezinssocioloog bij de Rutgers-stichting en één van de zeven inlei ders. door Keet de Leeuw DEN HAAO „Jongeren worden op het gebied van de seksualiteit eigenlijk nauwelijks nog serieus genomen. Niet door de ouders, maar ook niet door de scholen, al zijn er natuurlijk uitzonderingen. Die jongeren worden in alle opzichten aangezet tot leren, behalve als het om sex gaat. Kennelijk gaat men er van uit, dat ze wat dit betreft in een paradijselijke situatie verkeren." i i ?l is uit het bovenstaande wel rer maken dat een matigingsbe- tijonder een minimum aan soli- niet denkbaar is. De werk- van Cees Schelling mogen et idee hebben, dat zij alleen t4atigingskar moeten trekken. Ïncipe van de sterkste schou- z. moge dan in de ogen van i veen op den duur averechts kken. een verwaarlozing van ginsel bewijst alleen maar het van Schelling en dat zou de huidige omstandigheden ibfens fataal kunnen zijn. echter meer. Niemand vindt lezierig in te moeten leveren, eer daar niet een concreet per- tegenover staat. Het minste dit verband verwacht mag in is enig inzicht op een verbe- van de werkgelegenheid., p dit punt blijkt het kabinet gal zwakke kaart te verdedi- lo heeft de loonmatiging de >pen jaren in zoverre succes dat ons loonkostenniveau pzichte van het buitenland is terd. Tegelijkertijd moet ech- 'orden vastgesteld dat deson- onze uitvoer naar het buiten- :rop achteruit is gegaan en de ;elegenheid is verslechterd, matiging zonder meer biedt nog geen garantie op meer En ook al is het misschien dat zonder loonmatiging on- onomie er nog minder roos- ig voor zou staan, erg aantrek- is het onder die omstandighe- liet om van een deel van het af te zien. Troonrede en miljoenennota staan op dit punt niet sterk. Zowel werk gevers als werknemers klagen daar om steen en been over het kabinets beleid, of liever gezegd over het ontbreken ervan. Het moge waar zijn, dat het kabinet voor een deel onvermijdelijk als de kop van jut functioneert, veel van die kritiek is toch terecht. Zo heeft de weten schappelijke raad voor het rege ringsbeleid in juni een aantal be hartigenswaardige aanbevelingen gedaan om onze industrie te verste vigen, maar het kabinet heeft er tot nu toe nog niet echt iets mee ge daan Ook in het aanpakken van de knel punten op de arbeidsmarkt laat het kabinet te veel verstek gaan. Er liggen tal van mogelijkheden voor maatregelen, en vakbeweging en werkgevers, die vorig jaar faalden zelf eensgezind oplossingen aan te reiken, lijken bereid zich te schik ken in een beleid waarin de regering nu zelf de verantwoordelijkheid op zich neemt. Voorts ontbreekt het al evenzeer aan voldoende gerichte maatregelen om de werkgelegen heid te stimuleren. Er staat het kabinet nog heel wat te doen om het gesprek volgende week met werkgevers en vakbeweging tot een succes te maken. Het getij lijkt echter al zo ver verlopen dat met evenveel recht de vraag gesteld mag worden of we dergelijke maatrege len nog van dit kabinet mogen verwachten. Willem de Regt zet zich fel tegen deze opvatting af. Als gezinssocioloog ver bonden aan de Rutgers-stichting houdt hij zich bezig met het ontwik kelen van lesmateriaal voor basis scholen ten aanzien van seksualiteit en rolpatronen. In zijn werk wordt hij regelmatig geconfronteerd met de problemen, die jongeren hebben op dit gebied en het beeld wat daaruit naar voren komt heeft weinig weg van een paradijs. „Het is een mythe om te denken dat jongeren seksueel helemaal bevrijd zijn en dat er daarom niet veel aan dacht aan besteed zou hoeven te wor den," aldus Willem de Regt. „Het is een misvatting die in stand wordt gehouden, doordat ouderen menen dat jongeren alles kunnen en dat er niet één meer groen is. Ze weten im mers alles al en de taboes van vroeger gelden niet meer." Daarbij speelt ook een rol, dat in deze samenleving een heleboel dingen zijn toegestaan. Er is meer bloot te zien, je kunt gemakkelijk aan voorbehoed middelen komen en ook het kopen van voorlichtingsmateriaal gaat niet meer vanonder de toonbank. Kort om, aan biologische en technische kennis is veelal geen gebrek, maar dit is slechts één zijde van de medaille. Opvoeders Daarmee is immers nog niets gezegd over vrijheid en openheid, want daar ontbreekt het juist aan. De tijd van geboden en verboden ligt dan wel achter ons, maar jongeren worden allerminst aangemoedigd hun eigen seksualiteit te ontdekken en daarmee te experimenteren. Willem de Regt: „Ze mogen of beter geformuleerd: moeten van alles en nog wat leren om later het leven beter aan te kun nen behalve als het om sex gaat. Dan is er opeens sprake van een „behoed zame ontmoediging" bij de opvoe ders." Dit blijkt ook uit het rapport over jeugd en seksualiteit van het Neder lands instituut voor sociaal-sexuolo- gisch onderzoek (NISSO), dat vorig jaar is verschenen en waarin de my the van openheid en bevrijding wordt doorgeprikt. De onderzoekers Cees Straver en Joop de Boer komen tot de conclusie dat dit een fabeltje is en dat als er al gesproken kan worden van openheid die meer te vinden is bij leeftijdgenootjes, die veelal met de zelfde problemen te maken hebben of die net te boven zijn gekomen. Ou ders en andere opvoeders weten er meestal geen raad mee, staan er wat gegeneerd tegenover of laten de zaak op haar beloop. Vandaar de term „be hoedzame ontmoediging", hetgeen neerkomt op een vaag ontraden, zo niet afraden. Willem de Regt: „De problemen waar jongeren mee zitten, liggen niet zo zeer op het biologische vlak, maar spelen zich met name af in de relatio nele sfeer. Hoe ga ik met mijn eigen seksuele gevoelens om en krijg ik daar greep op. Het punt is, dat ook in voorlichtingsboekjes daar maar bit ter weinig aandacht aan wordt be steed. Het seksuele functioneren in engere zin komt uitvoerig aan de or de, maar er wordt nauwelijks inge gaan op belangrijke vragen als: hoe leg ik contacten en wat betekent een relatie?" Verliefd Onder de titel „Vrijen is meer danis de Rutgers-stichting zelf deze zomer met een voorlichtingsbro chure gekomen, waarin wèl op deze problemen wordt ingegaan. Het boekje is bestemd voor jongeren van twaalf tot achttien jaar en uit een steekproef is gebleken, dat het bij hen een gunstig tot zeer gunstig ont haal heeft gekregen. Er wordt niet alleen geschreven voor lichamelijke veranderingen in de puberteit, veilig vrijen, homoseksualiteit en ge slachtsziekten, maar ook over ver liefd worden, omgaan met elkaar en rolpatronen in de relatie tussen jon gens en meisjes. Willem de Regt: „Er lijkt in gedrag en houding van jongeren op seksueel gebied veel veranderd en het NISSO- onderzoek wijst uit, dat ze op een jongere leeftijd voor het eerst met elkaar naar bed gaan, maar veel sek suele problemen zijn dezelfde geble ven. Daarmee doel ik niet zozeer op zaken als „Hoe moet ik neuken" of „Hoe voorkom ik dat ik zwanger word" als wel „Hoe kom ik in con tact" en „Hoe ga ik met mijn gevoe lens om en verwerk ik de spanning van het verliefd zijn?" Hij legt uit, dat deze jongeren in een bepaalde ontwikkelingsfase verke ren, waarin seksualiteit gedefinieerd wordt als toenaderingsgedrag. „En dat wordt gekoppeld aan daadwerke lijke seks. Dan komen er vragen naar boven als: doe ik het wel goed, niet te vaak of bijvoorbeeld te weinig? Of: hoe moet ik nou zoenen, wat is nu eigenlijk zelfbevrediging en een clito ris, waar zit dat ding?" Volgens de gezinssocioloog vinden jongeren haast nergens antwoord daarop en het gevolg is dat ze er mee blijven rondtobben. „Helaas wordt nog bij seks teveel gedacht aan de .daad' op zichzelf, terwijl het veel meer is dan louter en alleen met el kaar naar bed gaan. Voor een deel is seks natuurlijk best te isoleren en er Gezinssocioloog Willem de Regt: „Opvoeders weten er geen raad mee". bestaat wat dit betreft een verschil tussen jongens en meisjes. Meisjes vinden de relatie belangrijker, terwijl jongens heel goed seks kunnen heb ben zonder een relatie aan te gaan. maar meisjes zijn hard bezig hun achterstand in te lopen." Voorsprong Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. IflJK(ANP) De telefonische liensten voor kinderen mogen et ministerie van CRM een coör- r aanstellen. Deze krijgt tot ansluiting te vinden bij de be- le algemene telefonische hulp en. Overneming door de be- le hulpdiensten zal een perma- ftnanciering en daarmee de toe van de kindertelefoon verzeke- gemeenten Amsterdam, Rot- Utrecht, Groningen, Heerlen o hebben een kindertelefoon. Dit heeft staatssecretaris Kraai je- veld-Wouters van CRM gisteren mee gedeeld, toen zij uit handen van de voorzitter van de nationale commis sie internationaal jaar van het kind, mr. Th. H. Bot, het eindrapport over de activiteiten en initiatieven van vo rig jaar kreeg aangeboden. In het rapport wordt een aantal aanbevelin gen gedaan zoals over het gehandi capte kind in het ziekenhuis, kinde ren en verkeersveiligheid, de achter stand van anderstalige kinderen en een speelruimtewet. Willem de Regt: „Ik merk dat meisjes leren om gemakkelijker met hun sek suele gevoelens om te gaan en vooizie dat ze een voorsprong krijgen, omdat ze dan én hun eigen seksualiteit we ten te hanteren en raad weten met het aangaan van een relatie. Jongens zijn daar volledig onthand mee en ik beveel dan ook een soort training voor jongens aan, waarin ze kunnen leren met hun eigen seksualiteit en die van anderen om te iaan. Dat lijkt me hard nodig Hij bevestigt dat je globaal kunt stel len, dat jongens „instrumenteel" wat vaardiger zijn, terwijl bij meisjes de „gevoeligheid" meer een kans krijgt. „Dat is toch wel het rolpatroon, maar, zoals gezegd, zijn er tendensen die wijzen op een verschuiving." Dat er nog heel wat dient te gebeuren, voor dat de „behoedzame ontmoediging" zal veranderen in een desnoods „behoedzame" aanmoediging, daarvan is ook Willem de Regt over tuigd. „De houding van ouders ten opzichte van seks en jongeren is veelal nog heel ontwijkend en getuigt van wei nig vertrouwen. Eigenlijk hebben ze geen begrip voor een stapsgewijze opbouw van het seksuele leven van hun kind. Van wederzijds vertrouwen is vaak geen sprake. Ouders weten niet wat ze er mee aan moeten en omgekeerd, wat alleen maar leidt tot verkeerde advizen." Dat constaterend kom je vanzelf op de vraag wie hierbij dan wel deze jongeren zou kunnen helpen en het antwoord daarop luidt: de scholen en de daaraan verbonden leerkrachten. Ook daar wordt echter nauwelijks aandacht besteed aan seksuele en relationele vorming, afgezien dan van de biologieles en het „menselijk li chaam" Voorrecht Los daarvan blijft het een cruciaal punt of het een exclusief voorrecht van de ouders is hun kinderen seksu eel op te voeden of dat toch ook het onderwijs daarbij wel degelijks een taak heeft. Willem de Regt: „Het al gemene beeld is dat ouders er geen raad mee weten en het dus niet doen. Het zou natuurlijk leuk zijn, als er in het gezin zoveel openheid bestond, dat die seksualiteit gewoon bij de totale opvoeding werd meegewonen De praktijk wijst echter anders uit en ook al gaat het hier en daar mogelijk beter, ik merk er nog te weinig van.' Hoewel hij geen pasklare oplossing aan de hand kan doen, is hij wel van mening, dat de seksuele ontwikkeling van mensen onderdeel uitmaakt van de hele leerontwikkeling. „Jongeren zijn bezig dat alles te ontdekken en als school ontkom je er dan ook niet aan daar aandacht aan te besteden. Daarbij gaat het niet alleen om leren, maar tevens om met eigen ervaringen aan de slag te kunnen. Er zou al een heleboel gewonnen zijn, als de eigen heid van jongeren en hun seksuele problemen zou worden erkend. Op dit moment wordt er nooit over gepraat en het bestaan ervan domweg ont kend, wat ik heel merkwaardig vind. Hij vervolgt met: „Op de scholen ge beurt op dit gebied momenteel geen barst. Ja, alleen soms incidenteel, maar er is geen sprake van een be paalde methodiek en dat terwijl de behoeften van de leerlingen er beslist niet minder op worden Willem de Regt wil niet eenzijdig één bepaalde groep de schuld geven, maar niet ontkend kan worden, dat de leerkrachten een groot struikel blok vormen. „Zij zitten met hun ei gen seksuele moeilijkheden en voelen er maar bar weinig voor die klassi kaal te behandelen. En dat valt niet te voorkomen, als je over seksualiteit en relaties gaat praten." Samenspel Zelf is hij voorstander van een sa menspel tussen ouders en school, die met elkaar dienen te zorgen voor een stukje begeleiding van de jongeren Het is onzin om te zeggen: seks houden we helemaal thuis in de pri- vacysfeer, maar je kunt ook niet stel len, laat de school het maar opknap pen. Met een betere samenwerking hoeft die seksualiteit niet problema tisch te zijn, kan de weerstand bij veel ouders wegvallen en zal er een eind komen aan de houding van veel opvoeders, die nu meestal neerkomt op het maar laten aanmodderen van de jongeren. Ze moeten serieus geno men worden en hun eigen seksualiteit mag niet meer onder tafel worden gewerkt." „Dessa anak-anak" wordt het ge noemd, kinderdorp. Het ligt op Java en is een aantal jaren gele den gebouwd door Terre des Hommes, een hulporganisatie die geen nadere toelichting behoeft. Het kinderdorp is modern opge; zet. De kinderen wezen en kin deren die door de ouders in de steek gelaten zijn, in elk geval allemaal ouderloze kinderen wonen in aparte huizen, geleid door een echtpaar Gezinsver vangende huizen dus, zoals we ze hier ook kennen. Het dorp, waar zo'n tachtig negentig kinderen wonen, is nu aan uitbreiding toe. Er moeten een paar huizen bij komen, maar eerst moet het geld er zijn, ruw geschat zo'n zestien duizend gulden. Voor dat doel houdt de werk groep Bergen op Zoom van Terre des Hommes zondagmiddag van af twee uur (Plein 13 in Bergen op Zoom) een „souvenirjagers- markt", waar vele tientallen goed gekke, zeldzame en zelfs unieke voorwerpen van de meest uiteen lopende bekende Nederlanders worden geveild. Niet dat de werk groep denkt op deze manier het hele bedrag voor dat kinderdorp bij elkaar te krijgen, maar ze hoopt toch wel dat de fans van al die bekenden naar Bergen op Zoom komen om een stukje per soonlijk eigendom van de door hen bewonderde persoon voor een redelijk bedragje aan te schaffen. Onder die bekenden zijn Simon Carmiggelt, Martine Bijl, Pussycat, Pleuni Touw, Her man Emmink, prins Bemhard, Jan Janssen, Alexander Pola, Jos Brink, Rien Poortvliet, Mies Bouwman, Cor Witsche, Theo Olof en Herman van Veen. Bij voorbeeld, want er zijn er nog veel meer die leuke, voor verza melaars begerenswaardige voor werpen hebben afgestaan. Een aantal van hen zal er zelf bij zijn en sommigen zullen nog optre den ook. Nu zullen sommigen misschien denken dat het gaat om voorwer pen als een papieren zakdoek van smartlappenvader Abraham, een tulp van Herman Emmink. een afgekloven potloodstompje van Rien Poortvliet, een feestneus van Cor Witschge of een anjer van prins Bemhard. Doodgewo ne voorwerpen, waarvan de waar de helemaal tot nul gereduceerd zou zijn als de feestneus van de prins, de anjer van Pierre Kart- ner, de tulp van Rien Poortvliet, de zakdoek van Herman Emmink en het potloodstompje van Cor Witschge afkomstig zou zijn. Zo is het dus niet. Op de veiling zijn boeken, platen, kleding en aller lei echt leuke voorwerpen. Het knikkerzakje bij voorbeeld, dat de WD'er Ed Nijpels in zijn jeugd gebruikte, het strikje dat Jos Brink op de feestavond voor koningin Juliana's zeventigste verjaardag droeg, de toeter met hoedje en vlaggetje waarmee Corrie Vonk een tijdlang op het toneel verscheen, een gouden platen cassette van Wim Kan, de gele trui van Joop Zoetemelk, de regenboogtrui, een pijp van Rien Poortvliet, .de kabaja die Wieteke van Dort in de Late Late Lien- show droeg, twintig nooit in de winkel gekomen platen van Ted de Braak, jurken van Martine Bijl en Pussycat, en boeken van diverse regeringsfunctionarissen. Wieteke van Dort die een groot deel van de organisatie voor haar rekening heeft genomen, is er ui teraard bij, en haar impresario Paul Brandenburger fungeert als veilingmeester. Misschien niet zo'n bekende naam tussen al die beroemdheden, maar de man die hem daarbij assisteert is des te bekender: Hans van Willigen- burg. Éénmaal mevrouw Van Winkel uit Someren en tweemaal haar kanarie, omdat die het tot natio naal kampioen gebracht heeft. Zo klein als het is, wist het dier tje tot de top van de nationale toptien vanzangvogels door te dringen: het kan haarfijn hef liedje „spiegelbeeld" fluiten, hier dus in beeld gebracht. Haar tweede slachtoffer binnen een maand heeft tijgerin Zeya zelf het leven gekost. Een paar minuten nadat ze voor de tweede keer een verzorger had gedood, kwam eigenaar John Aspinall van de particuliere dierentuin in Bekesbourne dichtbij de En gelse stad Canterbury en schoot haar neer. Eind vorige maand had Zeya, een zeldzame Siberische tijgerin, de eerste ver zorger van de roofdieren Brian Stocks (29) doodgebeten, toen hij haar verblijf schoonmaakte. De ze week overkwam oppasser Bob Wilson hetzelfde, toen hij met twee collega's aan de schoon maak was. Voor alle zekerheid was Zeya in de kooi er naast gezet, maar haar tien weken oude jong zat nog in het schoon te maken verblijf. Op een gegeven moment zag het moederdier kans over de bijna 3'A meter hoge af scheiding te klimmen. Bob Wil son zag het gebeuren, schreeuw de „wegwezen!" tegen zijn colle ga's en was zelf nauwelijks meer een halve meter van de deur, toen de tijgerin toe sloeg. De collega's die met hooivorken vruchteloos probeerden het dier van het slachtoffer weg te krijgen, zeggen dat Zeya Bob direct met een knauw in de nek doodde en hem vervolgens naar het tijgerbassin sleepte. In Rome heeft een Bengaalse tij ger een arm van een 32-jarige bezoekster afgerukt, maar daar had de bezoekster het zelf ook wel naar gemaakt. Volgens de politie was de vrouw over het hek geklommen en had haar handen door de tralies gestoken bestemming schept en dat je ver antwoordelijk bent voor je eigen beslissingen. Eens was alles wat ik wilde: roem. Nou, ik heb er van geproefd, het wés opwindend, maar er is veel meer in het leven dan dat. Wat ik nu ook doe, één ding is zeker: ik wil geen roem en glamour meer zoeken." Purdey is dus terug. Niet als wreekster Purdey, maar als we haar Joanna Lumley noemen, weten negen van de tien mensen niet over wie het gaat. Toch heet ze zo, maar we mogen de komen de weken Sapphire zeggen als we het over haar hebben. Zo heet ze in de nieuwe (korte) serie waarin ze nu op het scherm te zien is Dossier Saffier en Staal') en ook daarin is ze weer tot even boven menselijke prestaties in staat als toen ze nog als wreekster rond dartelde. Niet dat ze in het dage lijks leven zo is. „Ik leef meestal in een complete chaos," vertelt ze in de Varagids. Maar tegelijk ge niet ze van haar leven. ..Soms wens ik wel dat ik mijn tanden kon zetten in een echte, stevige rol. Al mijn vrienden schijnen bezig te zijn met aanzienlijke to neelgezelschappen." Vroeger was ze daar wel eens jaloers op. be kent ze. maar dat is over: „Ander mans gras is niet langer groener, ik ben niet meer jaloers op ande re mensen. Toen ik jonger was en er iets fout ging, gaf ik altijd andere mensen de schuld. Nu ben ik 32, ik besef dat je je eigen Piet Ekel zie je haast nooit op de televisie. Maar horen kunnen op lettende kijkers en luisteraars hem des te vaker. Hij is nu al meer dan dertig jaar „stemmet jesmaker". wat natuurlijk iets heel anders is dan stemmingma ker. In tekenfilms, hoorspelen, op kinderplaten en in allerlei andere radio- en t.v.-programma's is zijn stem te horen. Vlak na de ooriog begon hij als imitator, weet Tele- vizier (bij gebrek aan t.v. toen dus alleen op de radio). Sinds hij als Malle Pietje Swiebertje more le steun verleende kent iedereen hem. En ook al zien we hem nu niet. hij zorgt wel dat hij er bij blijft. Want hij mag dan Malle Pietje geweest zijn. hij is niet gek. TER HERINNERING Bij de opening van het testament van een Londenaar bleek, dat hij aan zijn beste vriend honderd flessen whisky had nagelaten „ter herin nering aan de duizenden borrels die we samen hebben ge dronken"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5