Van der Louw: pak verslaafde harder aan taking bij erf mislukt Wil tot actie groeit bij onderwijsbond Poepoeh, ik blijf maar complimentjes krijgen. Zogaaf kopieert onze nieuwe Veenman Repro 100. Op gewoon papier, en formaat naar keus. an der Giessen-De Noord F Medewerkers casino in arrest voor diefstal [uurbeleid 'Gevangenisstraf of gedwongen verpleging' Schoolbestuur verbiedt vegetarische kookcursus Afscheid van Raad van State 2 ouw doodgestoken Minister: meer geld opknappen woning CDA werkgroep vormt mogelijk eigen partij Geen handwerkles meer op scholen in Groningen Christelijke vakorganisatie volgt schoorvoetend naar Den Haag D'66 wil in nieuw college van GS Groningen meedoen Man verdrinkt na aanvaring op Westerschelde =5 gpERDAG 25 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 u een onzer verslaggevers v ITTERDAM Burge- ^ester Van der Louw van tterdam heeft gisteren een 0 gelanceerd om in overleg 1 het ministerie van justi- een scherper vervolgings- ~/]tld voor heroïne-verslaaf- te voeren. „Een verslaaf- die in aanraking komt met Altie zou voor de keus ge- li moeten worden: óf straf, m, redwongen verpleging", al- Van der Louw. h,fcurgemeester van Rotterdam rea- 5 de met deze en andere ultspra- '^op een vrij massale werkonder- ig van leerkrachten, gezond- rerzorgers en maatschappelijk Itureel werkers in de „heroïne- IsdT Het °ude Westen, als protest idT"het "inlijven van maatregelen n de problemen die de heroïne- aring in de wijk geeft. De actie- Het Oude Westen heeft in een ng alle hoop gevestigd op een loemd wordt uitwijkmogelijk- 'voor herotaeverslaafden. „Wat voor de prostitutie kan moet ook mo gelijk zijn voor een aanzienlijk groter probleem." vatte een woordvoerder 'van de actiegroep het gisteren samen. De actiegroep doelde daarmee op de plannen van Rotterdam de overlast gevende prostitutie te concentreren, op enkele schepen om daarmee uit wassen elders in de stad effectlever te kunnen tegengaan. Burgemeester Van der Louw wil ech ter niets weten van een dergelijk ont moetingscentrum voor verslaafden, waar al of niet oogluikend de handel in, en gebruik van drugs wordt toege staan. Van der Louw wil wel proberen binnen twee maanden met maatrege len te komen die het herolnepro- bleem in het centrum van de Maas stad tegengaan. Volgens de burge meester kan dat gebeuren door een verscherpt politietoezicht en aanpas sing van de algemene politieverorde ning voor straathandel. Wel gaf hij toe dat daarmee het verslavingspro bleem zelf niet wordt opgelost, maar dat hooguit de overlast voor de bewo ners wordt tegengegaan. Hij pleitte voor gedwongen verpleging, omdat de politie het in hoge mate als frustre rend ervaart om een verslaafde terug te moeten zenden naar het milieu waar een oplossing voor het probleem niet te vinden is. Het is daarom vaak slechts een kwestie van tijd wanneer dezelfde verslaafde opnieuw met de politie in aanraking komt. Volgens actiegroep Het Oude Westen is een ontmoetingscentrum echter de enige oplossing om confrontatie tus sen bevolkingsgroepen te voorko men. „Wij hebben vijf jaar lang kun nen voorkomen dat de zaken in onze wijk escaleren maar nu staan we met de rug tegen de muur", aldus een zegsman van de actiegroep gisteren. Eén van de middelen om de eisen kracht bij te zetten is een huuractie waarvoor zich inmiddels enkele hon derden huurders hebben gemeld. Per 1 oktober zal de huurbetaling aan de huiseigenaar (particulier of gemeen te, red.) worden opgeschort voor voor lopig één maand. De huren worden gestort op een garantiefonds om te voorkomen dat huurders financieel in de problemen komen. De huur-actie wordt bestempeld als een politieke actie, bedoeld om druk uit te oefenen op de gemeente. Volgens de jongste gegevens is de Kruiskade en directe omgeving in het centrum van Rotterdam voor 2000 verslaafden het centrum van de hero ïnehandel. Onder hen bevinden zich zo'n duizend Nederlanders, vijfhon derd zogeheten Kruiskade-Surina- mers. tweehonderd Molukkers en driehonderd jongeren van verschil lende nationaliteiten. Van de groep verslaafden staat vast dat slechts tien procent vla diverse hulpverle ningsprogramma's wordt bereikt. Hoewel ook de actiegroep Het Oude Westen van mening is dat er meer hulpverlening moet komen, staat men op het standpunt dat erkend zal dienen te worden dat een groep ver slaafden eenvoudig niet geholpen wil worden en dat daarvoor verblijfs- voorzieningen getroffen moeten worden. ADVERTENTIE i een onzer verslaggevers lilt TTERDAM Een poging om op de scheepswerf van Van Qiessen/De Noord ln Alblasserdam een staking te ontkete- 5] is mislukt. Gisteravond zijn op de werf alle ploegen aan ■werk gegaan. aantal werknemers legde gister- het werk neer uit protest te- uitblijven van een CAO. Ook Bij een aantal eisen die op niveau liggen als die van de bij de werf De Schelde in De wilde «tie in Alblas- sloeg echter niet aan. Volgens dJürecteur sociale zaken O S. W Wijk werd de stakingspoging on- n door ongeveer tachtig van uiiduizend werknemers, a lufker Van Wijk noemt de mislukte van gisteren „enigszins voorba- De bedrijfsleiding heeft zich gisteren voor drie dagen terug- ifcken met de centrale onderne- traden van de werven om te n over het beleidsplan dat de heeft gemaakt. In dat plan is meer een herwaardering van opgenomen. lil sens Van Wijk zijn de onderne- g gsraden gisteren akkoord gegaan 3, t de voorgestelde constructie. Nog e week zal de herziene functie- sling worden voorgelegd aan de bonden. Vandaag wordt gepraat r het plan van de directie van Van Olessen om in vijf jaar het uur- lement met twintig procent te logen. Volgens het ministerie van sociale zaken kan de directie van de Rijn- Schelde-Verolme-werf De 8chelde in Vlissingen alsnog dispensatie vragen om veertien bazen in een hogere loon- groep te plaatsen. De loonmaatregel biedt de mogelijkheid ontheffing te krijgen wanneer het gaat om her waardering van functies. De Schelde heeft, toen het bedrijf de veertien bazen in een hogere toongroep plaat- ste, echter geen ontheffing gevraagd en daarom in strijd met de loonmaat regel gehandeld. De loontechnlsche dienst heeft de directie van De Schel de gezegd dat zij öf alsnog dispensa tie kan vragen öf de hogere plaatsing ongedaan moet maken. De kwestie van de veertien bazen is de aanlei ding geweest van de stakingen die nu ruim een week bij de RSV-werf aan de gang zijn. Van onze onderwljsredactle OUDEWATER Als gevolg van een conflict tussen de organisatoren en de Christelijke lagere huishoudschool in Oudewater gaat een vegatarische kookcursus in de school niet door. Het bestuur van de school heeft de cursus in het schoolgebouw verboden. Niet omdat het iets tegen vegetarisch koken heeft, maar omdat de voorlich- ting, die bij de aankondiging van de cursus is gegeven, niet juist is. De organisatoren wijzen in hun voorlichting namelijk op het ge vaar van inspuitingen van de die ren met hormonen en antibiotica. In de toelichting op de cursus wordt verder ingegaan op de grote voedselverspilling, die de produk- tie van dierlijke eiwitten met zich mee zou brengen. In dit verband lezen de toekomstige cursisten in de toelichting verder over de hon ger ln de derde wereld. Mejuffrouw J, Schipper, de direc trice van de huishoudschool zegt een vegetarische cursus als „Ko ken van natuurvoeding zeker toe te Juichen. Maar er moet wel eerlij ke voorlichting bij worden gege ven. Waarom wordt extra gewezen op de gevaren van hormonen en antibiotica, terwijl bekend is. dat dit wettelijk verboden is' Zij heeft het bestuur van de school, de Gelderse CBTB om advies ge vraagd met als gevolg, dat de cur sus niet doorgaat De Nederlandse vegetarische bond zegt verbaasd te zijn en ver oordeelt het ingrijpen van de christelijke lager huishoudschool „Het is Juist goed. dat veel mensen met de vegetarische leefwijze ken nis maken opdat zij tot een bewus te voedingskeuze kunnen komen." aldus de vegetarische bond. De Raad van State heeft gisteren in een bijzondere sitting onder voorzitterschap van koningin Beatrix af scheid genomen van tijn scheidende vice-voorxitter dr. M. Ruppert. Met ingang van 1 oktober zal dr. Ruppert worden opgevolgd door de vroegere minister van defen sie, mr. W. Scholten. Dr. Ruppert (69) is ruim zeven Jaar vice-voorzitter van de Raad van State geweest. Hij was al lid van dit college vanaf 1959. Voor die tijd heeft de loopbaan van dr. Ruppert zich hoofdzakelijk afgespeeld in de christelijke vakbeweging. Na in de oorlog illegaal werk voor de christelijke vakbeweging te hebben verricht, werd hij in 1946 voorzitter van het CNV. Hij bleef dat tot 1959. Tijdens de vergadering overhandigde koningin Beatrix aan dr. Ruppert de versierselen die behoren bij de onderscheiding van commandeur in de orde van de Nederlandse leeuw. Op de foto zwaait dr. Ruppert tijdens zijn laatste vergadering naar een bekende, terwijl koningin Beatrix en prins Claus toekijken. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De Haagse politie heeft vijf medewerkers van het casino in Scheveningen aangehouden op verdenking van verduistering van speelgel den. Onder het vijftal, vier Britten en een Italiaan, bevindt zich een bedrijslei der, zijn assistent, en een zaalchef. De politie kwam in de nacht van dinsdag op woensdag in actie na de tip van een medewerker van het casino, dat er d:e nacht geld verduisterd zou worde Rechercheurs hielden de vijf medewerkers ln de loop van de nacht aan in hu:» woningen toen bleek dat een bedrag van vijfendertigduizend gulden uit het casino verdwenen was Bij de verdachten werd vierendertigduizend gulden teruggevonden. De politie zei gisteren dat inmiddels twee gearresteerd" v i hebben bekend. De arrestaties werden gisteren openbaar gemaakt door de nationale stichting casinospelen. De politie wilde aanvankelijk de zaak niet naar buiten brengen mdat verder gewerkt moet worden aan het onderzoek naar de werkelijke omvang van de fraude in het Scheveningse casino. In verband met het lopende onderzoek weren een mededelingen gedaan over de manier waarop de vijf medewerkers geld achterover hebben gedrukt De bewakingsdienst van de Nationale stichting casinospelen liet vorige maand, drie man, een croupier en twee spelers oppakken, die nu worden verdacht van fraude. Een week na de arrestatie werd in Valkenburg opnieuw een kassier aangehouden die op heterdaad werd betrapt toen hij een greep deed ln de kas. ADVERTENTIE P KHEM (ANP) Een onbekende t! i heeft gistermiddag om kwart f rijf in de wijk Malburgen-oost in hem een naar schatting 20-jarige iw met messteken om het leven racht. De aanleiding tot deze kpartij is de politie onbekend. De iw werd neer gestoken voor een ling, die zij wilde binnengaan. 0NINGEN (ANP) Bij een ver- rsongeluk in Groningen is giste- tde 22-jarige Harm Jan Rijskamp die plaats dodelijk gewond ge- ■Vervolg van pagina 1 Om bewoners bij de inspraak houvast te geven wordt vooraf garantie gegeven over het huur- ig, dat min of meer onafhanke van de bouwkosten tot stand L laerts en Brokx vonden dat op die e de prikkel ontbreekt om de K "kosten te beperken en willen 4 rom met ingang van 1981 de I, "kosten in stadsvernieuwingsge len nadrukkelijk betrekken in de irprijsberekenint; zekerheid grote steden vrezen dat dat tot se huren zal leiden en een grotere fkerheid onder de bewoners van Ajvernleuwingswijken. Van der stelde in de raad van de arbeid er al bewoners groepen in Rotter- het overleg over nieuwbouw- en hebben stopgezet en meen- dat die houding van bewoners tot sneeuwbaleffect zal leiden. „In terdam alleen al zijn daar duizen- irbeidsplaatsen mee gemoeid. »r heel Nederland kan het gaan om k voor tienduizenden bouwvak- 5>? aldus Van der Ploeg. gemeente Amsterdam onder- ftjft de zorg van de Rotterdamse «ouder. Ook daar vreest men pro ften met bewonersgroepen wan- !r de garantiehuren worden losge- [ft- Het algemeen verbond bouw- njf, dat al eerder bij de regering 1 de bel trok om zijn zorg te uiten e; de werkgelegenheid in de bouw, ft nog geen oordeel over de gevol- van de voorgenomen wijzigingen huurbeleid. „We studeren nog die zaak." zo laat het verbond bouwbond CNV is positiever over Plannen van de overheid. Het CNV dt het een goede zaak. dat de TOeid bewoners meer gaat vragen net produkt wonen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Particulieren kunnen voor de verbetering van hun woning een aanmerkelijk hogere bijdrage van het rijk krijgen. Minister Beelaerts van Blokland van volks huisvesting heeft de subsidies met ingang van 1 september van dit jaar met omstreeks veertig procent ver hoogd. De minister heeft hiertoe besloten nadat eerder bleek dat de belangstel ling voor het opknappen van wonin gen door particulieren aanmerkelijk terugliep. Op de post verbetering par ticuliere woningen (een belangrijke pijler voor de stadsvernieuwing) dreigde Beelaerts omstreeks twee honderd miljoen gulden over te hou den. Onder druk van de Tweede Ka mer beloofde de minister daarom eind augustus zijn subsidieregels te wijzigen ten einde particulieren te stimuleren him woning te verbeteren. De maximale bijdragen ineens voor verbeteringen zijn verhoogd van 21.000 naar ongeveer 29.000 gulden. Deze bijdragen gelden voor woon- en bouwtechnische voorzieningen. Eige naren die woningen verhuren kunnen voortaan ook volledig gebruik maken van deze bijdragen. Verhuurders die een aantal verbete ringen tegelijk laten aanbrengen ko men voorts in aanmerking voor een extra bijdrage van tien procent ineens. Het maximum bedrag voor tijdelijke instandhouding is eveneens met veertig procent verhoogd. SCHIEDAM (ANP) - De leden van de CDS werkgroep „Niet bij brood alleen" hebben de mogelijkheid van eigen partijvorming nog niet opgege ven. Dat blijkt uit een vertrouwelijke notitie van voorzitter Wests tra te aan sympathiserenden van de werkgroep. Volgens Weststrate vordt de drang tot afhaken van het CDA binnen de werkgroep geleidelijk aan sterker. Tegelijk met de notitie is een even eens vertrouwelijk manifest uitge bracht, gericht aan het hele Neder landse volk. Het manifest bevat een ontwerp-program op de terreinen van buitenlands beleid, vrede en veilig heid, volkshuisvesting en het sociaal- economisch beleid. In het manifest zegt de werkgroep ook een christelij ke partij na te streven. Voorzitter Weststrate nodigt in zijn notitie mogelijk toekomstige aan hangers uit om te zijner tijd afzonder lijke gesprekken te hebben in het gebouw van de Tweede Kamer. Van de kant van de werkgroep wordt aan deze gesprekken ook deelgenomen door prof. Goudzwaard, de geestelij ke vader van het CDA verkiezings program Niet bij brood alleen. Prins Johan Friso. zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is vandaag twaalf jaar geworden. GRONINGEN (ANP) Onderwijs in handwerken en handenarbeid door gespecialiseerde leerkrachten op de openbare lagere scholen in de ge meente Groningen gaat het volgend schooljaar verdwijnen. B. en w. heb ben nagerekend wat de financiële mogelijkheden voor het openbaar on derwijs zijn. Als het extra aandacht voor onderwijs in oude wijken door gang moet vinden, moet er elders een financieel offer worden gebracht De maatregel betekent dat 37 mensen (volledige arbeidskrachten en partti mers) ontslag aangezegd krijgen. De klasseleerkrachten gaan nu de lessen geven. Als de gemeenteraad met de plannen van b. en w. instemt zullen ze binnenkort worden bijgeschoold. ADVERTENTIE door Piet Hagen AMSTERDAM „Als christelijke onderwijsbond zijn we veel te aardig tegen Pais. We doen wel mee aan de demonstratie op 1 oktober, maar waarom roept de Protestants-Christelijke Onderwijsvakorganisatie niet op tot werkonder breking of staking?" Het bestuur van de Protes- tants-Christelijke Onderwijs vakorganisatie zit in een moeilijk parket. De anders nogal gematigde katholieke onderwijsbond KOV heeft de protestants-christelijke zus terorganisatie ditmaal links gepasseerd met een ongewoon felle actie. Ook werkonderbre king en zo nodig staking wor den als strijdmiddel gehan teerd. De algemene bonden ABOP en NGL hebben even eens tot staking opgeroepen. Bij dit soort vragen uit de zaal zit bestuurder Evert de Jong te stralen. Het zou hem een lief ding waard zijn, als zijn bond zich harder zou opstel len tegenover het voorstel van minister Pais om 265 miljoen gulden te bezuinigen op de salarissen van de leerkrach ten. Zo'n uitzonderingspositie voor één groep kun je als vak bond niet over je kant laten gaan, heeft hij betoogd. Terwijl de grote onderwijs bonden zich opmaken voor de massale demonstratie in Den Haag (er worden meer dan vijftigduizend leerkrachten verwacht), raadpleegt deze bond zijn achterban. De Haagse bestuurders maken een tiendaagse veldtocht door dertig plaatsen om de menin gen van de leden te peilen. mag belemmeren. Nu is daar op woensdagmiddag nog wel een mouw aan te passen en de voortgang van het onderwijs is ook een rekbaar begrip, maar erg strijdlustig klinkt het niet. Een voorstel van het hoofdbe stuur van de christelijke on derwijsbond om op 1 oktober tot werkonderbreking over te gaan, strandde echter op een veto van de verenigingsraad. Dat betekent dat deelneming aan de demonstratie de voort gang van het onderwijs niet „We zijn een pluriforme bond," zegt Evert de Jong. „Er zijn leden die vinden dat we hardere acties niet uit de weg moeten gaan. Er zijn er zelfs die een meerdaagse staking zouden willen uitroepen. Maar er zijn ook leden die een de monstratie onder werktijd al revolutionair vinden. Ik vind dat beide groepen recht van spreken hebben. Maar als bond moet je natuurlijk wel één beleid voeren en daar moeten we vanavond maar eens grondig over spreken." De opkomst op de vergade ring van het district Amster dam valt tegen: nog geen hon derd aanwezigen. Zou de rest de korting op het salaris van maximaal twee procent al ge accepteerd hebben? Dat lijkt onwaarschijnlijk. Maar te zeg gen dat de achterban kookt van woede, zou ook overdre ven zijn. Aanvankelijk hebben de ge matigden de overhand. Het gaat toch ook bar slecht met onze economie? Kijk eens op de Amsterdamse werven: er wordt toch geen schip meer gebouwd? Nee, we moeten een stap terug doen. Allemaal. En als nu een offer van het onder wijzend personeel wordt ge vraagd. misschien moet je dan toch Somber college Het sombere college econo mie dat onze vorstin op Prins jesdag mocht voorlezen, heeft zijn uitwerking kennelijk niet gemist. Het volk is doordron gen van de noodzaak tot mati ging. Dat blijkt uit alles. Zelfs de felste tegenstanders van Pais zien dat wel in. Maar toch Waarom moeten de leerkrachten opdraaien voor de kosten van een ge meenschapsvoorziening, waarbij heel het volk belang heeft? Waarom worden alle ambtenaren en trendvolgers dan niet over één kam gescho ren? Of. nog beter, waarom worden niet alle loontrekkers gelijk behandeld0 Wel naar draagkracht, maar toch niet zo dat één groep meer moet bloeden dan de rest? Evert de Jong hoort het met genoegen aan. Heeft hij niet gezegd, dat de bonden, inclu sief de Protestants-Christelij ke Onderwijsvakorganisatie, nooit kunnen aanvaarden dat de onderwijssalarissen wor den losgekoppeld van die van de overige (semi-►ambtena ren? En in zijn hart vindt hij allang, dat wat Pais nu pres teert. een staking waard is. De actiebereidheid groeit met het uur „Ik heb een zesde klas." zegt een van de aanwe zigen. „en daar zitten 39 kin deren in. Denken ze nu echt dat je op onderwijs kunt be zuinigen?" Iemand anders vraagt zich vertwijfeld af. of „die honderdvijftig mensen op het Binnenhof dan alle maal zand in hun ogen hebben." Meerderheid Aan het eind van de vergade ring blijkt dat een meerder heid op 1 oktober naar Den Haag zal gaan. Al dan niet per gereserveerde trein. „Je kunt niet de andere bonden de kas tanjes uit het vuur laten ha len. De leden van de bond moeten in groten getale aan wezig zijn. We moeten het par lement duidelijk maken dat het plan van Pais onaan vaardbaar is. Als dat er bij de algemene beschouwingen in de Kamer niet uit komt. dan is de zaak verloren." En als het parlement toch be zwijkt voor de druk van het kabinet? „Dat zien we dan wel." zegt Evert de Jong. „maar daar ga ik niet van uit." Van onze correspondent GRONINGEN Het bestuur v£n D'66 in de regio Groningen wil dot ook de kleine partijen in de Pro vinei al" Staten van Groningen worden b.» trokken bij de vorming van een nieuw c-uilege van Gedeputeerde Staten In een brief aan het gewestelijk be stuur van de PvdA herinnert D'66 a:»n de afspraken die de progressieve p:.r tijen (PvdA. D66. CPN en PSP> in 1978 met elkaar hadden gemaakt over een coalitie. Er zou een progres sief college van Gedeputeerde Staten worden gevormd, waarin de PvdA vier zetels zou hebben en D'66 en de CPN ieder een. De problemen binnen de PvdA, waar van drie leden zich toen afplitsten in de VPS (Verontruste Partij van de arbeid Socialisten) waren er onder meer de oorzaak van dat van die coalitie niets terecht kwam en er een college gevormd werd van CDA. WD en VPS. Dat college staat inmiddels, zoals be kend. op springen; vanavond praten de drie grote partijen (WD. CDA PvdA) op uitnodiging van de CDA met elkaar over een nieuw te vormen afspiegelingscoDege. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN Op de Westerschel de is gisteren het vijfhonderd ton metende Belgische binnenvaartschip ..Isola" aangevaren door de onder Pa namese vlag varende coaster ..Arios" De Isola werd zodanig beschadigd, dat zij binnen de minuut zonk Twee van de drie opvarenden vader, moeder en zoon Le Clerk uit Merksem konden worden gered. De vader van schipper Le Clerk wordt vermist Omtrent de toedracht van dit scheepsongeval is nog weinig bekend „Welkom, beste jongen. Een buiten boordmotor kan er altijd bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3