plossing voor crisis niet rwachten van de media Je kijkt om je heen. Maar zie je wel alles? Kreymborg's College Look! lasting vordert rente spaargeld Uitzendwerk vergroot kansen op vaste baan Nederlandse dames knipten zich naar de tweede plaats KreymborgS3 „Natuiir"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. jman Perscombinatie over werkgelegenheid: ordering bij opzettelijk verzwijgen P voorlopig t failliet Dossiers zoek na actie Onkruit Spontane groepen Open School krijgen geld Gleertsema: overheid moet grenzen actie Dodewaard geven Drie dagen 's werelds grootste kapsalon': EBDAG 25 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PRS 13 - H 15 ize soc.-econ. redactie ERDAM Wanneer politici en economen geen ant- kunnen geven op de vraag waar de economische crisis komt, dan mag men van de media (radio, televisie en ende pers) geen oplossingen verwachten. ttek. „Die creatieve rol," zei Chris- tern, „hebben de media Inderdaad." Als voorbeelden noemde hij: het uit diepen van een bepaald onderwerp en het op een bepaald terrein nauw sa menwerken van verschillende media. „Het uitdiepen van een bepaald gege ven voor bijvoorbeeld Trouw en de NCRV zal voor een aanzienlijk deel hetzelfde publiek vinden en door de intensieve bewerking een sterkere doorwerking bereiken," zei Christern. t oplossen van de grote pro van onze samenleving is de van de media waarschijnlijk Er dan wij wel eens menen, en: wie zijn die journalisten lenen dat zij de oplossingen zullen aandragen?" L A. Christern, voorzitter van idirectie van Perscombinatie ter van Trouw, Het Parool en skrant) gisteren tijdens een van het Oeneral Consultants BV (organisatie-adviseurs) in lam. Thema van het congres tide en nieuwe werkgelegen- hristern was de vraag voorge- loeverre de media een creatie- innen vervullen op het gebied werkgelegenheidsproblema- Doemdenken De presentatie van maatschappelijke en economische problemen moet vol gens de topman van Perscombinatie zoveel mogelijk gepaard gaan met de H. A. Christern presentatie van hoop en mogelijkhe den tot verbetering. „De media zullen door een evenwichtige benadering en een positieve presentatie bijdragen tot een wezenlijke bestrijding van het doemdenken, van het negativisme, dat, als het zich eenmaal genesteld heeft in het denkpatroon van een volk, daar vaak zo moeilijk uit weg is te branden," aldus Christern. Andere sprekers op het congres wa ren Threes van Dijck en Jan Peijnen- burg, respectievelijk maatschappe lijk werkster en priester die al tien jaar als ongeschoolde fabrieksarbei ders werkzaam zijn bij Philips. Zij hielden een pleidooi voor meer klein schaligheid binnen de grote bedrij ven. De Schot S. Anderson sprak over hoe hij anderhalf jaar geleden The Clyde Workshops oprichtte. In die tijd kwamen daar 65 uiteenlopende bedrijfjes van de grond, waarvan 58 nieuwe, met meer dan vijfhonderd arbeidsplaatsen. J. C. Verhey van het verzekeringsconcern Centraal Beheer pleitte ervoor WAO'ers weer in het arbeidsproces in te schakelen door hen om te scholen voor moeilijk ver vulbare vacatures. ADVERTENTIE Een fraai landschap. Een vlinder in alle kleuren van de regenboog. Een moeder egel die met 'n trits kleintjes over een bospad trip pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen Kleine ver anderingen en grote rampen Een vlug wordt pas een vlieg na cat gedaantevcruisseling vcaarvan de tussenfasen allerminst op cat vlug lijken Overal in dit 176 pagina's dikke boek groeien en bloeien de foto's en aquarellen Het nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. De bosmuis cel een appel, de steenuil eet de bosmuis. Leven is eten gegeten worden. En als je daar wat meer van weet. kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Bert Garthoff. Een man die als geen ander boeiend kan vertellen over alles wat groeit en bloeit Maar de natuur laat zich uiteraard niet alleen in woorden vangen nze soclaal- mische redactie ïAAG Mensen die de pen Jaren opzettelijk van spaargelden heb- erzwegen voor de in- enbelasting, zullen in pe een .navordering* J krijgen van vijftig pro- an de alsnog te betalen tag. Dit staat in een cir- die de directeur-gene- van de belastingdienst lugustus heeft gestuurd ie belastingkantoren in nd. Tot en met 4 oktober f 225a Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de vootTaad strekt. Dit voorjaar moesten belastingbeta lers voor het eerst op hun aangiftebil jet in vullen wat zij bezaten aan spaarrekeningen en spaarbiljetten en dergelijke. Aangenomen werd steeds dat nogal wat rente-inkomsten wer den verzwegen, met name rente van spaarbrieven aan toonder. Uit die op gave op het laatste aangiftebiljet kan de belastingdienst opmaken of ver- Pi/»htenn*>r moede lijk ook al over eerdere Jaren «ïviiwuuci dan 1979 inkomsten uit rente is ver zwegen. dienst daar nu alsnog achter, dan moet twaalfhonderd gulden (acht honderd plus vijftig procent boete) worden betaald. Heeft de betrokkene zelf duidelijk gemaakt wat in 1978 was verzwegen, dan wordt de navor dering achthonderdtachtig gulden (tien procent boete). Vijf jaar b onzer verslaggevers ftDAM De dreiging van Bissement van het Instituut tdische psychotherapie (IMP) terdam is voorlopig afgewend, medewerkers zich garant wil len is de bank bereid het kre- het instituut te verhogen. een woordvoerder van het *It de bankier van het insti- Algemene Bank Nederland gisteren laten weten alsnog eld te willen lenen. De 75 vaste «kers van het IMP zullen een e storten in een garantiefonds. Wen dit zelf voorgesteld om *8 van het instituut te voor een woordvoerder is daar- voortgang van de behande- B vierduizend cliënten voorlo- ^aarborgd. Begin dit jaar Jjto het licht dat het Instituut Wische psychotherapie in ern- toanciële moeilijkheden was •n. mede door een administra- wos. Er zou nu nog een „gat" biljoen gulden zijn tussen het jermogen en de schulden aan u en de therapeuten. Belastingbetalers echter die dit voor- Jaar zelf al gegevens over eerder ver zwegen rente hebben aangereikt op het formulier, dus zonder dat de be lastinginspectie het zelf moest ont dekken, krijgen een boete van slechts tien procent. De belastingdienst kan tot vijf jaren terug navorderingen op leggen over eerder voor de belasting dienst onbekend gehouden inkom- .sten. Iemand die, bijvoorbeeld, over 1978 tweeduizend gulden Inkomsten uit rente vereweeg en overigens dat jaar bruto rond 45.000 gulden verdiende, heeft toen achthonderd gulden (veer tig procent van tweeduizend) belas ting ontdoken. Komt de belasting- DEN HAAG (ANP) Uit het archief van de Rijks Verdedigings Organisa tie, een onderdeel van TNO, in Den Haag zijn gedeelten van twintig ver trouwelijke dossiers zoek na de bezet ting van het kantoor door de anti militaristische actiegroep Onkruit, twee weken geleden. De actievoer ders gooiden bij die gelegenheid de administratie van de organisatie op straat. Volgens een woordvoerder van de verdedigingsorganisatie gaat het om „lager geclassifiseerde" dossiers. Dat zijn stukken met een relatief laag dienstgeheim. De dienst weet niet of- de Onkruitleden de dossiergedeelten hebben meegenomen of dat ze zijn weggewaaid toen ze uit het raam wer den gegooid. Niettemin is er aangifte van diefstal gedaan. Het rondschrijven aan de belasting kantoren geldt als richtsnoer voor de belastinginspecteurs. De inspecteurs moeten zelf uitmaken of in bepaalde gevallen er omstandigheden zijn waardoor niet gesproken kan worden van „grove schuld", en die dan een lagere boete dan 50 procent recht vaardigen. De directeur-generaal van de belastingdienst doet regelmatig dergelijke circulaires uitgaan. Meest al lekt er echter niets van uit Van onze parlementsredactle DEN HAAG De ongeveer driehon derd zogeheten spontane groepen van de Open School krijgen elk een bedrag van 2.500 gulden. Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft dat meegedeeld aan de gemeen ten waar de groepen zijn gevestigd. Hij voert hiermee een amendement uit van zijn partijgenote mevrouw Oinj aar-Maas (WD), die bij de begro tingsbehandeling voor dit jaar had gevraagd één miljoen gulden voor die spontane groepen uit te trekken. De groepen zijn ln de loop der Jaren min of meer spontaan van de grond geko men en hebben zich de werkwijze van de Open School zoveel mogelijk eigen gemaakt. Dat het zo lang heeft geduurd voor dat het geld vrijkwam, schrijft minis ter Pais toe aan het overleg dat hier over gevoerd moest worden met het ministerie van CRM. Dit departe ment stelt soms ook geld voor de spontane groepen beschikbaar via de rijksbijdrage-regeling sociaal-cultu reel werk. Het extra bedrag dat er nu overheen komt. moest daarmee in overeenstemming worden gebracht. ARNHEM (ANP) De commissaris van de koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, vindt, dat de over heid binnenkort precies moet aange ven tot hoever de actievoerders, die hebben aangekondigd de kerncentra le in Dodewaard op zondag 19 okto ber te blokkeren, kunnen gaan. De ministers van justitie en binnenland se zaken, die nu met vakantie zijn, zullen daar begin volgende maand met andere betrokken autoriteiten over praten, aldus Geertsema. Hij verklaarde dit gisteren tijdens een vergadering van provinciale sta ten van Gelderland ln Arnhem. Frac ties van de PvdA en PPR in die staten drongen aan op een de-escala- tie van de komende acties tegen de centrale, die uiteindelijk bedoeld zijn om Dodewaard te sluiten. Beide frac ties vinden, dat de overheid in feite te weinig doet om een escalatie te voor komen. Mr. Geertsema ontkende dit. Hij wees erop, dat de waarnemend burge meester van Dodewaard als eerste' betrokkene de actievoerders heeft aangeboden over de actie te spre ken," aldus Geertsema, die tevens lid is van de raad van commissarissen van de Gemeenschappelijke Kerne nergiecentrale Nederland ln Dode waard. „Mochten de actievoerders niet met mij persoonlijk willen pra ten, dan kunnen ze altijd nog terecht bij een aantal gedeputeerden," aldus Geertsema. De Gelderse commissaris vindt het niet nodig alle veiligheidsmaatrege len, die thans rond de centrale wor den genomen, publiekelijk bekend te maken. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Nederlandse Bond van Uitzendbureaus (ABU) ziet uitzendarbeid als een niet onbelangrijke mogelijk heid voor werklozen om aan de slag te komen. Het tijdelijk werk vormt bovendien een overbrugging naar ander, soms vast werk. De bond baseert deze conclusies op een gisteren gepresenteerd onder zoek naar de doorstroming van uit zendkrachten. Uit het ondereoek is gebleken dat uitzendkrachten, die vóór de uitzendbaan die zij tijdens het ondereoek hadden, werkloos wa ren. Via de uitzendbaan kreeg 31 pro cent vast werk en 30 procent tijdelijk werk, al dan niet na bemiddeling door het uitzendbureau. Van de uitzend krachten die na de uitzendbaan in een vaste baan terecht kwamen is 44 procent gaan werken bij de werkge ver naar wie men het laatste werd uitgezonden. 25 procent werd na de uitzendbaan opnieuw werkloos. Wisselend De bond is van mening dat uitzendar beid meer mensen in het arbeidspro ces inschakelt. Uit de cijfers van de bond blijkt dat van de ondervraag den die tijdens het ondereoek een uitzendbaan hadden 82 procent vijf maanden na de uitzendbaan nog steeds in het arbeidsproces was opge nomen. Vóór de desbetreffende uit zendbaan had 55 procent werk. Uit zendkrachten vormen volgens het on derzoek een nogal wisselend bestand. Cijfers over de lengte van de periode waarin uitzendkrachten arbeids plaatsen in de bedrijven bezet hou den, heeft de bond nog niet. Een woordvoerder zei echter dat het mi nisterie van sociale zaken die cijfers ook niet heeft, terwijl het wel beweert dat te vaak vaste arbeidsplaatsen door uitzendkrachten worden bezet. Gewillig lieten 130 studenten van de Erasmusuniversiteit zich kappen. door Annemarie Koppen ROTTERDAM De meer dan tweeduizend kapsters en kappers, die in de Rotterdamse Ahoy-hallen deelnamen aan het wereldkampioenschap kappen, zijn gisteren met of zonder prijzen weer afgereisd naar de tientallen landen van herkomst. De organisato ren van „Hairstyling *80", zoals het driedaagse evenement heette, zijn dik tevreden: ruim 65.000 bezoekers passeerden de rinkelende kassa's. Nederland kwam het best voor de dag bij de dames: Riet van de Burg uit Goor, Jos Nederkoorn uit Oss, en Mary ten Cate uit Den Haag, eindigden op de tweede plaats. De herenploeg van Enge land en de damesploeg van Frank rijk sleepten de hoofdprijzen in de" wacht. De Nederlandse heren- ploeg werd zevende. De „kap-kampioenschappen" gingen niet onopgemerkt voorbij aan het Rotterdamse stadsbeeld. De metro-reizigers, die gewoonlijk de treinen op het traject Rotter- dam-CS-station Zuidplein bevol ken, moesten zondag, maandag en dinsdag vaak met een staanplaats genoegen nemen, terwille van de duizenden kappers en bezoekers. Ook de modellen spoedden zich elke dag naar en van het Ahoy- complex. Maar zo'n zestig studen ten van de Erasmus-universiteit moesten zich 's morgens om zeven uur eerst melden bij de kappers- school aan de Mauritsweg voor de laatste selectie voor optreden als model. Commercieel Zij waren model voor het eerste wedstrijdonderdeel voor heren, het commercieel kapsel. Deze mo dellen hadden enkele dagen tevo ren een permanentbehandeling ondergaan om een vrijwel identie ke haarstructuur te krijgen. Dit was nodig om de kappers en kap sters, die hun hoofd onder handen zouden nemen, gelijke kansen te geven. Na een laatste wasbeurt gingen zij met het natte koppetje richting Ahoy. Bezoekers die genoeg kregen van de wedstrijden, waar op de num mers vrije en verplichte kapsels keurige maar ook bizarre hoofden waren te zien, konden terecht in de tentoonstellingsruimten. Standhouders prezen hier op een oppervlakte van 20.000 vierkante imeter hun waren aan. Bij de kap pers-accessoires sprak vooral een computer aan, die na een druk op de knop aan de kapper vertelt welke behandeling het haar van de cliënt het meest nodig heeft. Sommige stands waren tot thea tertjes omgebouwd, waar voortdu rend shows en demonstraties wer den gegeven door bekende kap pers, onder wie de wereldberoem de Alexandre de Paris. Deze onge kroonde koning van de haarmode had in zijn drukke agenda een plaats opengelaten voor de WK Hairstyling '80. Waar het natuurlijk allemaal om draaide, waren de wedstrijden om de wereldtitel. Er is heel wat voor nodig om mee te kunnen doen aan de tweede WK, die om de twee jaar wordt gehouden. Via voorse lecties als nationale en Europese wedstrijden wordt er een equipe van drie dameskappers/sters en een van drie herenkappers/sters samengesteld. Deze equipes oefe nen bijna dagelijks en een maal per week wordt gezamenlijk ge traind in Utrecht, waar speciaal aandacht wordt besteed aan vak technische ontwikkeling en nieu we modetrends. Strijdtoneel De vijfentwintig deelnemende landen waren vertegenwoordigd door 2500 kappers/sters. Strijdto neel was de ijshal van het sportpa leis, die was omgebouwd tot „de grootste kapsalon ter wereld", voorzien van 178 kaptafels, pomp- stoelen (om in de hoogte te draai en) en droogkappen. Op de vingers gekeken door scheidsrechters, die er nauwlet tend op toezagen of er niet onreg lementair werd gewerkt, dongen de deelnemers drie dagen lang naar de prijzen. Hun prestaties werden bovendien vertoond op een vijftig vlerkante meter groot videoscherm, dat het gebeuren dichter bij het publiek bracht. De spanning werd nog vergroot door pas aan het slot van het driedaagse evenement de uitsla gen bekend te maken. De uitsla gen waren: heren: 1. Engeland. 2. Italië, 3. Denemarken, 7. Neder land; dames: 1. Frankrijk, 2. Ne derland, 3. Zweden. De College Look. Dat is de nieuwe mode. die een beetje aan vroeger doet denken. Dat zijn veel strepen, veel ruiten, veel kombi- natiemogelijkheden. Dat is een nieuwe trend die op dit moment snel furore maakt. Nü bij Kreymborg. Melton jack van 90% Wol/ 10% polyamide. Ruit- voering. Marine. 155.- Shetland pullover. Veel kleurkombi- naties. 42. BREESTRAAT BEVERWIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15