uurtschap bij Rheden dreigd met ondergang an Backx' heeft vaste frond onder de voeten Buitenlandse vrouw aan gril man overgeleverd Extra matiging centraal in overleg Ook AR Uithoorn tegen komst CDA 'Visumplicht voor Turken wordt nog niet ingevoerd' Metaalwerkgevers willen koppelbazen anders aanpakken Stichting 'Blijf van m'n Lijf': Overijssel wil auto uit natuur weren Ultimatum aan Elsevier en VNU fis Bernhard opent 6 oktober nieuwe havenvakschool Treinen duurder 'Wereldbank mede schuldig aan genocide' TROUW/KWARTET H 13 Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Volgende week vrij dag, 3 oktober, is de eerste ronde in het loonoverleg tussen een delegatie van het kabinet en vakbeweging en werkgevers. Onderwerp van gesprek is het kabinetsbeleid voor volgend jaar en speciaal het verzoek van het kabinet om vrijwillig de bruto lonen extra te matigen. Minister Albeda wil twee rondes voor het loonoverleg met het kabinet. Een eerste gesprek op 3 oktober en een afrondend gesprek na het grote Ka merdebat, over het kabinetsbeleid voor komend Jaar. Dat debat wordt gehouden in de wek van 6 oktober. Komende maandag houdt de FNV Kabinet en Stichting van de Arbeid een congres over de kabinetsplannen, en zal bij het CNV de verbondsraad zich nader beraden over de wensen op loongebied van het kabinet. Als de al afgesloten CAO's voor vol gend jaar niet worden „opengebro ken" en alsnog wat de loonstijging betreft worden verlaagd, wordt voor 1981 de gemiddelde loonstijging ge raamd op acht procent. Het kabinet wil dat het blijft bij zes procent, maar het heeft niet zelf nu al een gedwon gen openbreken van al afgesloten ca o's willen aankondigen. Als vakbewe ging en werkgevers vrijwillig over gaan tot extra matiging om op zes procent loonstijging uit te komen, wil ht kabinet een miljard gulden be schikbaar stellen voor lastenverlich ting of maatregelen die werkgelegen heid bevorderen. Als middel en om op een lagere loonstijging dan acht pro cent uit te komen, heeft minister Al beda gesuggereerd de automatische prijscompensatie en voor hogere in komens de vakantietoeslag te beper ken. Bij de prijscompensatie zouden hogere invoerprijzen of in ieder geval hogere energieprijzen moeten worden uitgezuiverd. lante eeuwenoude, kleine enkdorp Worth-Rhedense Brink gezien van de rand van het veel grotere, belendende dorp Rheden. lac. Lelsz >EN Met de vreedzaamste middelen wordt op 't ogenblik een strijd gevoerd om het d van de Worth-Rhedense Brink, een heel apart plekje, waarvan de oorsprong chijnlijk teruggaat tot zo'n honderd jaar vóór Christus. Terwijl op een steenworp id zich Rheden ontwikkelde tot een flink uit de kluiten gekomen dorp, bleef het enkdorp epkleine buurtschap. Wie op de Oranjeweg aan de rand van Rheden staat, ziet richting m de weinige boerderijen van de Worth-Rhedense Brink als een verrukkelijk silhouetje de hemel gevlijd. Ach, eigenlijk nauwelijks meer dan een handjevol bouwsels, waarvan dien ook nog een aantal als aan een charmante verwaarlozing ten prooi schijnt. «th-Rhedense Brink, liggend enerzijds de autosnelweg Am- tphen, de A 48, waarachter de itroomt, en anderzijds de i Amhem-Zutphen, waarach- •indeloze groen oprijst van 't e park de Zuidelijke Veluwe- ioopt ernstig gevaar. Het ge- bestuur van Rheden wil er >n tijdje huizen bouwen, zo'n vijfhonderd. De gemeente i telt zeven dorpen, waarvan nog mooier dan het andere, s bovendien gezegend met een aan natuurschoon. Andere in de medaille is dat er zovéél emeente Rheden liggende ge- planologisch vanwege die si- li zwaar beschermd zijn. Rhe- pr [emeentebestuur wil binnen ^wanden een eerste aanzet ge- ëe bestemming van buitenge- Ddanig te veranderen dat er 6 kJ mag worden, huizen en als ook nog een tennishal. Op het tehuis van Rheden wordt ge- De gemeente stelt het principe niet bouwen niet meer ter Ie. Komen er actiegroepen we wél. Bouwgrond is bijzon aars in onze gemeente. En de jj i moeten toch wonen." zaam n heeft de Oudheidkundige Ct Rheden-Rozendaal een bro- over de historische betekenis 6 Worth-Rhedense Brink laten digen Deze is naar B en W gegaan, naar instanties die zich be zighouden met zaken als historie, mo numentenzorg en landschapsbe scherming, en naar de Rhedenaren die in de omgeving van het bedreigde gebied wonen. „De bewoners van de Brink en ook de mensen die er nu zo'n prachtig gezicht op hebben, staan positief tegenover ons streven dit enkdorp voor de ondergang te behoe den," aldus de secretaris van de Oud heidkundige Kring, de heer P. G. J. Breukink. Hij kan zich vinden in de omschrijving dat de Worth-Rhedense Brink eigenlijk als enkdorp in de knop is blijven steken. Er kwam niet alleen geen kerk, maar er vestigden zich ook geen ambachtelijke bedrijf jes. Zo bleef het een puur agrarische gemeenschap, en zoiets is zeldzaam geworden. Het is dat soort landschap, en nu vergeten we de snelweg maar even, waar zoveel schilders gek van waren, Voerman, Goed vriend, enzovoorts. En waar Nescio in de zomer van 1947 op zijn reisje langs de IJssel de zon uit het water zag spetten, de ene rij bomen net even boven de andere uit, en de koeien wazig in de wei. Alleen klimt er nu geen geel korenveld meer naar boven, want die zijn er bijna niet meer. Boerderijen óp de Worth-Rhedense Brink (worth betekent waard, laag land, een weidegebied aan de rivier, in dit geval de IJssel) worden al in stukken van rond 1400 genoemd. Die zijn dan cijnspiichtig aan de Hof te Rheden. Zo was Deric van Heerde „III molder corns" schuldig, te beta len door Hilla van Heerde „uyten goede te Brunck". Het betreft hier een hoeve, die de naam De Brink droeg. Waarschijnlijk heeft Johan van Wijnbergen midden zeventiende eeuw er een herenhuis laten bouwen, dat hij de naam „Den Brlnck" gaf. Vorige eeuw is het ge sloopt, maar de tegenwoordige boer derij De Brink is er waarschijnlijk nog een overblijfsel van. In het enk- dorp hebben drie boerderijen een naam: De Brink, Den Haesenberch en De Munnikhof, de andere zijn naam loos. In het gebied werden naderhand enkele buitenplaatsen gesticht, De Kruishorst, Vóórhelde en Rhederhof. Tussen de landbouwgronden slinge ren, enigszins verdiept, een paar weg getjes, wat knotwilgen houden er zich als stille asceten op, en verder zijn er wat resten van houtwallen, die het wild van de Veluwe moesten keren. Wie meent dat we hier te maken hebben met een middeleeuwse neder zetting, vergist zich nogal. De heer H. Kerkkamp, die zich veel met de histo rie van deze streek heeft beziggehou den, meent dat men rustig kan terug gaan tot de prehistorie. Het zal zo'n honderd Jaar vóór Christus zijn ge weest, dat personen, behorend tot een Saksische stam. zich vanuit Duitsland, de LQneburgerheide of zo, met him vee via de zijriviertjes van de Rijn naar het stroomgebied van de IJssel zullen hebben begeven. Zij zijn waarschijnlijk de stichters geweest van de Worth-Rhedense Brink, een evolutie die ook te maken zal hebben met hun cultus, een heidense die in latere eeuwen werd gekerstend. Een deel van deze mensen is naderhand verdergetrokken, bijvoorbeeld naar Engeland. Rheden, pal er naast, werd een behoorlijk dorp, maar de Worth- Rhedense Brink bleef zeer klein. Toch voelt men zich er tot vandaag toe een zelfstandige gemeenschap. De gemeente heeft de naam „Worth" officieel afgeschaft. Maar de bewo ners gebruiken het woord nog altijd. En er is niet alleen een voetbal club „Rheden", maar ook een voet balclub „Worth-Rheden". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De afdeling Uit hoorn van de ARP heeft zich op een vergadering uitgesproken tegen de totstandkoming van het CDA. Als reden werd genoemd dat men er niet van overtuigd was dat de drie partij en, AR, CHU en KVP nu al in staat waren om in één partij op te gaan. Volgens de heer Nachtelaal vormde het optreden van het KVP-bestuur tegen het Tweede Kamerlid Stef Dijkman de druppel die de emmer deed overlopen. Deze werd door het bestuur van zijn partij op de vingers getikt omdat hij in Juni een motie van afkeuring steunde die door de opposi tie was ingediend. Eerder had de afdeling Almelo zich al uitgesproken tegen de fusie van de drie partijen in het CDA. DEN HAAG (ANP) „Er is geen sprake van dat Nederland er aan denkt tegelijk met de Bondsrepu bliek, op 5 oktober, een visumplicht in te voeren voor Turken." Dit zei gisteren de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag. Nadat de visumplicht in de Bondsre publiek is ingevoerd zal Nederland een uitgebreide studie maken van de consequenties en implicaties van dat besluit voor ons land, bovendien moet Nederland een dergelijke beslis sing nemen in overleg met de Bene lux-partners. Bij inleidende bespre kingen bleek dat met name België weinig voelde voor een visum-plicht. DEN HAAG (ANP) De Contact groep van werkgevers in de metaalin dustrie (CWM) is het niet eens met een van de wetsontwerpen tegen de koppelbazen. De CWM, een organisatie van met name kleine en middelgrote onderne mingen heeft bezwaar tegen het wets ontwerp waarin een hoofdaannemer aansprakelijk wordt gesteld voor niet slechts de betaling van premies en belastingen door zijn directe onder aannemer maar ook door de onder aannemer van die onderaannemer. De CWM vindt dat hierdoor bonafide hoofdaannemers misschien zullen moeten opdraaien voor de praktijken van malafide onderaannemers. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de CWM dat het in de praktijk voor een hoofdaannemer vaak onmogelijk is om alle schakels die bij een be paald bouwproject zijn betrokken op hun deugdelijkheid te controleren. De CWM voelt dan ook meer voor een verantwoordelijkheid per schakel, met gebruikmaking van vrijwarings verklaringen. De Sicilae vereeke- ringsraad heeft zo'n methode voorge steld. Bij detailhandel 2,5 pet onder minimumloon DEN HAAG (ANP) In de detailhan- del ontving vorig Jaar een op de veer tig werknemrs (2,5 procent) die onder de wet minimumloon vielen, minder dan het wettelijk minimum. De on derbetaling bedroeg gemiddeld 8,3 procent van het minimumloon. Veer tig procent van de werknemers ont ving precies het minimumloon. Dat blijkt uit een onderzoek van de loontechnische dient van het ministe rie van sociale zaken. De dienst deed zijn onderzoek in de tweede hellt van 1979 onder 2530 detailhandelsbedrij ven met minder dan tien werkne mers. AMSTERDAM (ANP) Een buitenlandse vrouw die voor gezinshereniging naar Nederland komt, is met huid en haar overgeleverd aan de nukken en grillen van haar man. De Nederlandse wet dwingt haar als het ware zich alles te laten welgeval len, want als ze haar man verlaat, verspeelt ze haar recht op een geldige verblijfstitel. Dit is een van de con clusies die de Amsterdamse stichting „Blijf van m'n Lijf" trekt uit ervarin gen met 33 „crepeergevailen" onder buitenlandse vrouwen. ZWOLLE (ANP) De provincie Overijssel wil het gemotoriseerde ver keer gaan weren uit natuurgebieden. Er komt een speciale werkgroep die samen met de gemeenten gaat bekij ken welke maatregelen er in dit ver band kunnen worden getroffen. Het doeltreffendst is volgens de provincie het verbieden van auto's, motoren en brommers op zandwegen. Die zouden alleen mogen worden gebruikt door fietsers en wandelaars. De provincie voelt veel voor een verordening ver- keers be perking ter bescherming van de natuur, zoals Gelderland die kent. Sinds 1973 kent Nederland de wet op de gezinshereniging, die aan buiten landers die legaal in Nederland ver blijven, de mogelijheid biedt hun vrouw en minderjarige kinderen te laten overkomen. De vrouwen die op die basis naar Nederland komen, heb ben een afgeleide status. Ze mogen blijven, mits ze bij hun echtgenoot wonen. Zodra ze hun echtgenoot ver laten, na mishandeling of bedreiging, ven-alt de grond van hun verblijf en wordt hun vergunning niet verlengd. Hetzelfde geldt voor minderjarige kinderen die van huis weglopen. Het Amsterdamse Blijf van m'n Lijf huis wordt de laatste tijd dagelijks geconfronteerd met de desastreuze gevolgen van deze beleidslijn: „Steeds meer Turkse en Marokkaan se vrouwen kloppen bij ons aan, om dat ze door hun man mishandeld zijn of zelfs met moord en doodslag wor den bedreigd", aldus een woordvoer ster. „Wij kunnen hen nauwelijks hulp bieden, omdat ze volkomen vo gelvrij zijn en ieder moment de grens over gezet kunnen worden. Boven dien hebben ze geen uitkering, zodat hun onderhoud zwaar op ons budget drukt. De meesten gaan dan ook na verloop van tijd in arren moede weer terug naar huis". UTRECHT (ANP) De dienstenbon den FNV hebben de directies van Bruna, Elsevier en VNU een ultima tum gesteld inzake de fusie van de drie ondernemingen, die alle actief zijn op het gebied van het uitgeven en verkopen van boeken. De bond wil dat er voor 10 oktober overeenstemming komt over het soci ale beleid van het nieuwe samenwer kingsverband. De dienstenbond vindt de voorstellen van de directies op het gebied van de arbeidsvoor waarden onaanvaardbaar, omdat er onrechtvaardige verschillen blijven bestaan tussen de CAO's in de be drijven. Volgens de bond moet er een harmo nisatie plaatsvinden van de diverse pakketten op basis van de contracten bij Elsevier en VNU. Tweede moge lijkheid voor de dienstenbond is dat er afzonderlijke arbeidsvoorwaarden pakketten worden overeengekomen. Mocht er geen akkoord komen over het sociale beleid, dan zullen de dien stenbonden FNV zich „met alle hun ten dienste staande middelen" ver zetten tegen de fusie, waarvan zij de economische en sociale noodzaak toch al niet inzien. «n onzer verslaggevers rERDAM Prins Bernhard zal maandag 6 oktober ln Rotterdam de nieuwe Haven- en lerschool „Jan Backx" openen. Hiermee zal de stichting Vervoer- en Havenopleidingen, school beheert, dan officieel de „sprong" naar het vaste land hebben gemaakt. Tot voor deed het voormalige hotelschip Cillcia, beter bekend als de „Jan Backx", ruim dertien lienst als school. Het schip verouderde zodanig, dat de stichting naar een vervangende t op de wal zocht. Het schip is inmiddels versleept naar Spanje, waar het zal worden opt. maanden geleden werden de leasen gegeven op het schip de „Jan <bt lag afgemeerd aan de voet van de Euromast. De eerste plannen om vaste grond onder de voeten te krijgen, dateren van 1973. De stichting had al snel haar oog laten vallen op het voorma lig terrein van de scheepswerf Wilton Fijenoord aan de Westkousdijk ln Delfshaven. De plannen leken schip breuk te lijden, omdat de gemeente Rotterdam het betreffende gebied voor woningbouw had bestemd. Uit eindelijk werd het bestemmingsplan aangepast en konden de plannen uit gevoerd worden. Het gebouw, waarvoor de eerste paal twee jaar geleden de grond in ging, beslaat een oppervlakte van onge veer tienduizend vierkante meter. In het langwerpige gebouw zijn onder andere ondergebracht zestien theo rie- en vijf praktijklokalen. Verder zijn er drie gymnastieklokalen Om het gebouw aan te laten sluiten bij de wijk Delfshaven, kan het ook voor andere doeleinden dan onder wijs worden gebruikt. Zo maakt een tafeltennisvereniging gebruik van twee gymnastieklokalen. In samen werking met de gemeente heeft deze Ook de richtlijn die staatssecretaris Haars van justitie onlangs heeft vast gesteld biedt volgens de betrokkenen nauwelijks uitkomst. Volgens deze richtlijn kunnen vrouwen die drie jaar „verblijf bij echtgenoot" achter de rug hebben, in principe in aanmer king komen voor een zelfstandige verblijfsvergunning. Jan Westhoff van het Amsterdams Advocatencol- lectief zegt daarover: „Wij zien ons daardoor genoodzaakt die vrouwen een volkomen onverteerbaar juri disch advies te geven: ga terug naar Je man en probeer het zolang moge lijk uit te zingen, anders ben je kans loos." Geldige gronden Ook na deze periode van drie Jaar blijft de positie van buitenlandse vrouwen eigenlijk uitzichtloos. Welis waar komen ze dan in aanmerking voor een zelfstandige verblijfsvergun ning, maar er moeten „geldige gron den" zijn voor de voortzetting van hun verblijf. In de praktijk betekent dat bijna altijd het hebben van werk en daar is sinds de „1-november-wet" weinig kans op. Ook teruggaan naar het thuisland is welhaast uitgesloten omdat een vrouw die haar man ver laat in landen als Turkije en Marokko geen schijn van kans heeft op een menswaardig bestaan. Ze kan op nie mand rekenen voor onderdak of fi nanciële steun omdat ze haar familie en schoonfamilie te schande heeft gemaakt en daarmee een „outcast" is geworden. UTRECHT (ANP) De treintarieven gaan met ingang van 1 oktober met gemiddeld vijfeneenhalf procent om hoog. De prijs van de NS-kortlng- kaart, 375 gulden, blijft echter het zelfde. Deze (gezins-)kaart geeft een jaar lang recht op een korting van vijftig procent op enkele reizen, van veertig procent op retours en tot nu toe van 25 procent op week- en maand abonnementen. Het kortingspercen tage voor de abonnementen wordt per 1 oktober op dertig gebracht, al dus de spoorwegen. Het reductiepercentage op het kin- derretour gaat terug van vijftig naar veertig. Voor een avondretour moet 1,75 gulden (was 1,50 gulden) meer worden neergeteld dan de enkele reis- prijs en de toeslag op het weekendre tour gaat van een gulden naar 1,25 gulden. „Losse" enkele reizen en retours zul len over het algemeen iets meer dan 5,5 procent duurder worden. Vanuit de meeste lokalen hebben de leerlingen van de haven- en vervoerschool „Jan Backx" uitlicht op de Nieuwe vereniging zelfs een eigen kantine in het schoolgebouw kunnen bouwen. Bij de plannenmakerij is ook reke ning gehouden met het feit dat het schip de „Jan Backx" tevens dienst deed als vergader- en conferentiecen trum voor de haven en de scheep vaart. Op de tweede verdieping van het nieuwe gebouw zijn dan ook twee vergader- en conferentieruimten (140 m2 en 30 m2), met een bar, gesitueerd De „Jan Backx" telt momenteel 225 leerlingen, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, die de dagopleiding van het lager beroepsonderwijs vol gen. Hierna kan men zich verder be kwamen in de technlsche-administra- tieve richting. Deze opleiding biedt plaats aan honderd leerlingen. Zij volgen een dag en een avond onder wijs en lopen de rest van de week stage bij diverse haven- en vervoers- kantoren. Sinds enkele jaren wordt aan de „Jan Backx" ook een oplei ding gegeven van het middelbaar be roepsonderwijs. Deze opleiding, die momenteel wordt gevolgd door tach tig leerlingen, is specifiek gericht op een toekomstige werkkring in de ver voerswereld. Naast de „Jan Backx" heeft de stich ting ook de supervisie over de Prof Ruttenschool (driehonderd leerlin gen) en de dr. Stakenburgschool (38 leerlingen en 2300 cursisten). De Rut tenschool richt zich vooral op de ope rationele opleiding. De Stakenburg- school verzorgt een hogere vakoplei ding aan volwassenen. De „Jan Backx" en de „Prof. Rutten" worden volledig gesubsidieerd door het Rijk. Ook de „Dr. Stakenburg kan rekenen op rijkssubsidie, maar wordt daarnaast ook ondersteund door de gemeente en de werkgevers organisaties. Het nieuwe gebouw van de „Jan Backx" heeft Th miljoen gulden ge kost BRASILIA (ANP) De Wereldbank is medeschuldig aan volkerenmoord. Deze instelling helpt de Braziliaanse regering om een weg aan te leggen en dat betekent voor de betrokken indi anenstam in die buurt een definitief doodsoordeel. Aldus een verklaring van de Raad van de Braziliaanse bis schoppen voor missie onder de indi anen. De raad doet een beroep op de we reldopinie om het leven te redden van de laatste zeshonderd Indianen van de Nambikwarastam, die aan het be gin van de eeuw nog zo'n tienduizend leden telde. In de jaren zestig werd de stam onder het mom van „Vooruit gang van Brazilië" en „Nationale vei ligheid" naar onvruchtbare gebieden verjaagd. Honger, mazelen en door blanken, overgebrachte geslachts ziekten decimeerden de gelederen. De overlevenden hebben zich de laat ste jaren weer enkele kleine gebieden ln hun oude land kunnen verwerven, maar hun leven is voortdurend be dreigd door de exploitanten van de grote landbouwbedrijven. De nieuwe weg is alleen maar voor deze bedrijven gunstig, maar loopt dwars over de akkers van de india nen. De bisschoppelijke raad vindt het plan nog extra onmenselijk, om dat het wegtracé enkele holen kruist die de indianen beschouwen als „hei lige woningen der geesten". Volgens een Nambikwara-mythe vergaat de wereld als de blanken die geesten ontdekken. AMSTERDAM De faillissements kamer van de Amsterdamse recht bank heeft dinsdag voorlopig uitstel van betaling verleend aan de bouw en ontwikkelingsmaatschappij Van* dervliet-Wernink Beheer Tot be windvoerder is aangesteld mr H. Warners te Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13