)uits kiessysteem eeft goed gewerkt CNV— WELKABEL? Strop Volker-Stevin 113 miljoen gulden JA' Strijd om de 'Zweitstimme' MAARGEEN VPRO-GIDS? D DE NIEUWE VPRO-GIDS. Weer ontslagen bij Nijverdal-ten Cate Kreymborg's College look! Kreymborg!D DÉZE WEEK'N KWARTJE. iratama herkenbaar in alentvolle show Popdagen Basis en werkgelegenheid niet aangetast Ook korter werken voor zeker 300 man aR! IDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET J. den Boef jciaal-democratische kringen in West-Duitsland is men nog altijd blij dat plannen om een 3nt partij en-systeem in het leven te roepen, zo'n twaalf jaar geleden niet zijn doorgegaan. En te( berale Vrije democraten hebben nog steeds reden om de SPD van Willy Brandt dankbaar 'J kt( vorming van de grote coalitie nen zulke dingen niet meer gebeuren, de christen-democraten en so- omdat daar een absolute meerder- de« democraten onder leiding van heid (de helft ovan het aantal zetels i urt Georg Kiesinger (christen- in de Bondsdag, plus 1) vereist is om "^raat) was de afspraak ge- een nieuwe regering in het zadel te t, dat zo'n systeem zou worden kunnen brengen en daarmee de oude oerd. De CDU wilde niet langer naar huis te sturen, ücelijk zijn van de kleine liberale en de SPD zegde haar medewer- nrpmnel toe, omdat zij maar al te graag "Cl Om de intrede van talrijke kleine partijen in de Bondsdag te bemoeilij ken, hebben de naoorlogse wetgevers de „5 procents-clausule" ingevoerd. CM g ingspartij wilde worden. q rote coalitie van 1969 tot 1969 de echter geen twee-partijen- Kle em op, omdat de SPD van ge- ie. ten veranderde. Er waren con st n ontstaan met de FDP, die eind de CDU de rug had toegekeerd s oppositiepartij een meer pro- leve richting had gekozen. Het ande systeem werd dan ook niet is- iderd, omdat de SPD zich bij- es realiseerde, slechts met de FDP n een meerderheid te kunnen lc^ f Jaar blijkt nog altijd, hoe Juist m< pd destijds haar positie heeft V rieeld. Een sprekend voorbeeld "q uitslag van 1976, toen de kanse- kandidaat van de christen-de- aten. Helmut Kohl, slechts DO stemmen te kort kwam om de lute meerderheid in de Bonds- te veroveren. Dit Jaar garandeert roortbestaan van de kleine FDP schijnlijk opnieuw de prolonga- an het kanselierschap van de al-democraat Helmut 8chmldt. t tijd geleden werd de mogelijk- groot geacht dat de SPD alleen solute meerderheid in de Bonds- ud behalen. De opiniepeilingen inleiding tot deze verwachting- l brachten in de SPD een [reactie teweeg. Want het is ge- Uk om als de grote overwinnaar idverfd te worden: dat kan op 5 ier veel stemmen kosten. lgens heeft het Westduitse kies- em tot dusver goed gefunctio- I. Slechts een maal in meer dan g jaren moesten vervroegde ver- ngen worden gehouden. Dat lag sr niet aan het systeem maar aan ifvalllgheid" van vooral liberale i van de Bondsdag, die in 1972 langer medeverantwoordelijk- voor de „Ostpolitik" van kanse- Willy Brandt wilden dragen, opstellers van de Westduitse «wet, die kort na de tweede we- krlog aan het werk gingen, wa ft van doordrongen dat zij moes- ftf rekenen. met de fouten uit het iden die hadden geleid tot de val de „republiek van Weimar". Met ie streefden de wetgevers naar situatie, waarin het niet langer elijk zou zijn om regeringen naar te sturen met een „toevallige rderheid". In de republiek van fcnar tussen de twee oorlogen werd; de oppositie, die vaak van samen- ing wisselde door het bestaan talrijke kleine partijen, in dit cht te gemakkelijk gemaakt. Dit gebeuren, zonder dat de verant- rdelljke partijen in staat waren later zelf een regering te vormen, simpel was ook de manier waarop 's' ontbinding van het parlement kon 0 den aangestuurd, als men de vor- van een nieuw kabinet niet ge- achtte. In West-Duitsland kun- In de praktijk betekent dit dat alleen partijen voor zetels in de Bondsdag in aanmerking komen, die ten minste vijf procent van de in totaal uitge brachte geldige stemmen behalen, of in ten minste drie districten een „di rect mandaat" veroveren. Deze clausule heeft ertoe geleid dat sinds 1961 nog maar vier partijen in de Bondsdag zijn vertegenwoordigd: de SPD, de CDU, de CSU (Beierse zusterpartij van de CDU) en de libera le FDP. WELKOM. WAAR U OOK VANDAAN KOMT. Ook wie ver van huis werkt, vindt bij het CNV een thuis. Een gastvrij onthaal met extra aandacht juist voor hun vaak andere problemen. Het CNV maakt geen onderscheid tussen binnen- en bui tenlandse werknemers. Het CNV werkt voor iedereen even hard. Ook voor u. Maar dan moet u wel lid worden. Doen. Vandaag nog. dat spreekt me aan lk word CNV-litf Stuur mij nadere infor Postcode: Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond Als de Westduitsers op 5 oktober naar de stembus gaan om een nieuwe Bondsdag te kiezen, mogen zij twee stemmen uitbrengen, de „Erststimme" en de „Zweitstimme". De grote partijen zijn daar niet erg gelukkig mee, omdat de kleinere partijen er handig gebruik van proberen te maken. Het ls dit jaar zeker niet voor het eerst dat een oneigenlijk gebruik van de „Zweitstimme" de grote partijen en met name de Sociaal-democrati sche partij van kanselier Helmut Schmidt, parten kan spelen. Bij de verkiezingen van 1972 was dat geen probleem, omdat de toenmalige kan selier Willy Brandt het voortbestaan van de liberale coalitiepartner FDP wilde garanderen en ermee instemde dat partijgenoten in sommige kies districten hun „Zweitstimme" op de FDP uitbrachten. Dit Jaar echter denkt de SPD er niet over. stemmen weg te geven. Vanzelf sprekend hoopt men in deze partij de absolute meerderheid te behalen, maar haar streven is er in de eerste, plaats op gericht, de grootste partij in de Bondsdag te worden. Lukt dat, dan is de mogelijkheid uitgesloten dat de christen-democratische kanse lierskandidaat Franz Josef Strauss aan de macht komt, als de FDP en de Groene partij onder het vereiste mi nimum van vijf procent van de stem men zouden blijven en daardoor geen zetels in de Bondsdag krijgen. De FDP die thans geheel op eigen kracht haar voortbestaan moet pro beren te verzekeren, heeft de aanhan gers van de regeringscoalitie ge vraagd om hun „erststimme" op de 8PD uit te brengen en hun „Zweit stimme" op de FDP. Het lijkt een eerlijke verdeling, maar in werkelijk heid wil de FDP hier goede sier ma ken op kosten van de SPD. Deze partij spaart dan ook kosten noch ADVERTENTIE E ADEMAKERS Metaal, heeft het te halfjaar 1980 een winst ge- ikt van 43.000 gulden. Over heel wordt echter rekening gehouden verlies. De ooizaak daarvan is >t tekort aan produkUepersoneel 0 segvallende resultaten van lang- tnde orders uit voorafgaande Ja- In 1979 werd een verlies geleden 1,14 miljoen gulden. INRAF NONIUS zal de eerste van 9 Üen aangekondigde instrumenten- teken die In het noorden des ds zullen worden gevestigd, neer- en in Veendam. De vestiging zal 985 plaatsbleden aan 100 werkne- rs. In het najaar van 1981 begint noduktie met 10 15 man perso- Met de bouw van het bedrijf is «veer zes miljoen gulden ge- j lijft u heen en weer ■^schakelen tussen de 3 Duitse zenders, de ■4 Belgische, 3 Franse en 3 Engelse? Of koopt u de nieuwe VPRO-gids? Met de komplete buitenlandse programma's. Elke week 35 pagina's Buitenland. Vanaf dinsdag 23 september in de winkels. Ter kennismaking voor slechts 25 cent Voor iedereen bereikbaar. r Pieter Terpstra lACHTEN Rients Gratama heeft voor zijn nieuwe caba- programma „Alle Hulde", waarvan hij in de schouwburg Lawei te Drachten de première gaf, alle teksten zelf chreven. De laatste jaren gebruikte hij nogal eens teksten anderen maar dat kwam de homogeniteit niet ten goede, zo stond er nu weer een herkenbare Gratama op de anken. Weliswaar niet met een programma dat je de ene rrassing na de andere bezorgt maar wel heel goed en tuigend van talent, zowel wat teksten als presentatie be eft. i uitgangspunt is een praatje en 'liedje die hulde brengen aan hen ln deze UJd moedig en optimis- blijven en dat motiefje keert ug in een bijzonder geestig stukje r dierenliefde. In het nummer utspot met radijzen" blijkt hoe J het vier man sterke combo niet n muzikaal maar acterend in het Rramma wordt betrokken. John jtes. die met de pianist Addy ■teele de composities heeft ver- rRd. mag wel in het bijzonder ge- «nd worden als vaardig bespeler n gitaar, fluit en accordeon waar- n hij in het nummer „Pientere «sten" op fantasierijke wijze aller grappige instrumentjes heeft toe- »oegd. conférence van Gratama, zo nu en even op de actualiteit afgestemd, verder wel zo dat ze best een p» seizoen mee kan, is spits. Het voorlaatste nummer, een persiflage op het Europese parlement, is een hoogtepunt en het daarop volgende enthousiaste lied „Europa" vormt een, zij het niet verrassende, maar wel stemming makende finale Van een liedje ais „Het leven ls een man nequin met kromme benen", mogen er 12 in een dozijn gaan, het wordt zo vrolijk gebracht dat men dat graag op de koop toe neemt. En een liedje over het verdwijnen van het Frans als leervak bij het middelbaar onderwijs is zo raak en charmant en een kort en krachtig nummertje als „Kater" zo geestig dat men zich over het niveau van het programma geen zorgen hoeft te maken. Als een originele filo sofie tenslotte de overdenking „Fout" (ik ben eigenlijk altijd fout geweest behalve in de oorlog) Al met al maakt het programma „Alle hul de" zijn titel zeker waard. Sad Café Vanavond wordt in de Amsterdamse Meervaart een tweevoudig debuut gevierd. De Engelse formatie Sad Café, gees teskind van 10 CC's Eric Stewart brengt daar haar eerste plaat uit. Dit eerste Nederlandse concert dient als ondersteuning hiervan. Johnny G De popmuziek kan rare fenomenen voortbrengen die zich eigenzinnig een aparte plaats we ten te veroveren. Jona Lewie is zo iemand, die tegenwoordig redelij ke bekendheid geniet. De even eens Britse Johnny G doet aan hem denken. Beiden zijn bezeten van muziek in al zijn uitingsvor men of het nu cajun, blues of rock roll betreft. En alle twee weten ze deze stijlen.tot een eigen geluid te smeden. Hij maakt vanaf van avond een korte tournee door ons land via Paradiso-Amsterdam, De Piek-Vlissingen (morgen), De Gi- gant-Apeldoorn (zaterdag) en De Lantaarn-Rotterdam (29). Dexy's Midnight Runners Deze Britse soulformatie liet wegens personeelsproblemen verstek gaan op Rotterdam New Pop. In middels zitten ze weer in de run. De Effenaar-Eindhoven (van avond), Paradiso-Amsterdam (morgen) en Eksit-Rotterdam (Za terdag). By Cooder en John Hiatt Een concert van belang vormt een avond met de gitarisVZanger Ry Cooder. In de loop der jaren heeft hij een muzikale ontdekkingsreis door Amerika gemaakt zowel in ruimte als ln tijd. De vele stijlen die hij van een geheel eigen signa tuur weet te voorzien maken hem tot een uniek artiest. Het voorpro gramma houdt een verrassing in met de Amerikaan John Hiatt. Hij is een songwriter die aanvankelijk bekendheid kreeg via anderen (Robert Palmer bijvoorbeeld). Naast componeren heeft hij blijk gegeven van een sterke podium persoonlijkheid zoals vorig jaar bij zijn eerste bezoek was te con stateren. Samen geven zij concer ten in Carré-Amsterdam (maan dag), Vredenburg-Utrecht (dins dag), Vereeniging-Nijmegen (1 okt), Schouwburg-Sittard (2), Doelen-Rotterdam (5) en Ooster- poort-Groningen (6). Undertones Vijf Ierse tieners met een onblus baar enthousiasme, zo kunnen The Undertones genoemd worden. Zij spelen simpele doch zeer aan stekelijke rock, die onlangs op New Pop veel enthousiasme los maakte Dinsdagavond brengen ze een bezoek aan Paradiso Meer poen voor pop Op 15 plaatsen in ons land treden aanstaande zaterdag de popcol lectieven naar buiten. Per stad zullen een aantal groepen optre den om aandacht te vragen voor hun amateurstatus en penibele positie. Van onze redactie economie ROTTERDAM De drie geweldige tegenvallers die Volker-Stevin heeft moeten incasseren (en die in 1980 zullen leiden tot een verlies van 28 miljoen, terwijl in 1979 nog een winst van 80 miljoen werd gemaakt), hebben de gezonde basis van dit aannemingsconcem niet aangetast. Er wordt als gevolg van deze stroppen (van in totaal 113 miljoen) ook geen invloed op de werkgelegenheid als geheel verwacht. moeite om het kiezersvolk duidelijk te maken, dat de „Erststimme" ver geleken bij de „Zweitstimme" maar een betrekkelijke waarde heeft. Directe mandaten De „Erststimme" is bedoeld om de kiezer in staat te stellen, in zijn of haar kiesdistrict op de kandidaat te stemmen die de voorkeur geniet. Wie de meeste stemmen behaalt, al is het maar met een verschil van één stem, is overwinnaar en ontvangt wat men noemt een „direct mandaat". De helft van het aantal Bondsdagzetels (248 van de 496) bestaat uit directe man daten. Behalve wanneer er „Oberhangman- date" zijn, heeft de „Erststimme" he lemaal geen Invloed op de uiteindelij ke zetelverdeling ln de Bondsdag, want daarvoor is uitsluitend de „Zweitstimme" beslissend, „über- hangmandate" kunnen alleen wor den behaald als het aantal „directe mandaten" van een partij in een deel staat hoger uitvalt dan waarop zij volgens de op haar uitgebrachte „Zweitstlmmen" recht heeft. Het aantal Bondsdagleden wordt dan ho ger dan 496. Voor het laatst gebeurde dat ln 1961. Met de „Zweitstimme" wordt op de partijen in de deelstaten gestemd. Het in geheel West-Duitsland op een partij uitgebrachte aantal stemmen wordt volgens een systeem van even redige vertegenwoordiging in zetels omgezet. De toewijzing van deze ze tels geschiedt volgens de lijsten van de deelstaten, nadat het aantal be haalde „directe mandaten" van het totaal ls afgetrokken. Op die manier krijgen ook degenen, die in hun dis trict geen „direct mandaat" konden bemachtigen, een kans op een zetel. Grootste partij Bij de zetelverdeling is de „Zweit stimme" ook in ander opzicht van belang, omdat het daarbij gebruikte systeem van de Belg d'Hondt de grootste partij het meest bevoor deelt. Ook dit systeem van verdeling is voor de SPD reden, voor elke stem te vechten. Dit jaar mogen 42,8 miljoen West duitsers van 18 jaar en ouder naar de stembus gaan, 23,2 miljoen vrouwen en 19,6 miljoen mannen. Niet minder dan 3,6 Jongeren tussen de 18 en 22 jaar kunnen voor het eerst hun stem uitbrengen voor de Bondsdag. Ver kiesbaar zijn alle kiesgerechtigen, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en tenminste één jaar de Duitse na tionaliteit bezitten. In totaal dingen 2961 kandidaten naar de 496 zetels in de Bondsdag. Zij vertegenwoordigen vijftien partijen, twee minder dan in 1976, waarvan alleen die van de christen-democra ten, sociaal-democraten, liberalen en communisten in alle 248 districten vertegenwoordigd zijn. Behalve de Groene partij, die in 229 districten opereert, doen nog een partijtjes op groepen mee, die of rechts van de CDU/CSU, dan wel links van de DKP (communistische partij) staan. Dit blijkt uit een gisteravond door Volker-8tevin uitgegeven halfjaarbe richt, waarin de gang van zaken uit gebreid uit de doeken wordt gedaan. Hierbij kan in herinnering worden gebracht dat vorige week onder druk van een koersval van de aande len op de effectenbeurs al een kort communiqué werd uitgegeven, waar in werd medegedeeld dat het eindre sultaat over 1980 „vermoedelijk nega tief" zou zijn. Oman De belangrijkste oorzaak van het ka pitale verlies ls Inderdaad, zoals wij al sohreven in de krant van afgelopen vrijdag, het leidingwerk in Oman, Daar worden ernstige moeilijkheden ondervonden, welke voor een deel in de inschrijvings- en uitvoeringspro- blematiek liggen. Het verlies op dit "werk (waarvoor in 1979 als een voor ziening werd getroffen van ƒ11 mil joen) zal kunnen oplopen tot ruim 70 miljoen. Hierbij wordt hoopvol aangetekend, dat het tempo waarmee dit werk wordt uitgevoerd, een gunstig effect zal hebben op de uiteindelijke afreke ning. Daarmee is bij de verliesprog- nose echter geen rekening gehouden. Het verlies wordt daarnaast veroor zaakt door twee bruggenprojecten in de Verenigde Staten en in Engeland. De oplevering van deze bruggen zal de komende jaren plaatsvinden, maar er wordt nu al rekening gehou den met verliezen van in totaal 26 miljoen, nadat op één van de werken in 1979 al een voorziening werd ge troffen van 6 miljoen. optimaal werden gehanteerd. De kans dat bij toekomstige werken zich soortgelijke ontwikkelingen zullen voordoen, is inmiddels aanmerkelijk beperkt. Hierbij komt dat, met uitzondering van de bovengenoemde drie projec ten, de resultaten van de andere acti viteiten dit jaar op ongeveer hetzelf de peil liggen als vorig Jaar. Daarom ook komt de raad van be stuur van Volker-Stevin tot de ver wachting dat de negatieve ontwikke ling van 1980 ln 1981 zal worden „om gebogen" in een positieve. Wanneer hierbij rekening wordt gehouden met de normale risico's bij het aannemen van werken zeker in het buitenland kan daarna een verder herstel van de winst worden verwacht. Bij Volker-Stevin werkten eind vorig jaar ruim 9.100 mensen in Nederland en ruim 11.800 in het buitenland. De omzet Li ons land was vorig jaar 1.160 miljoen en in het buitenland 1.784 miljoen. Van onze redactie economie ALMELO Het textielconcem Nijverdal-ten Cate zal collec tief ontslag aanvragen voor 175 werknemers, verspreid over drie vestigingen. Voor driehonderd personeelsleden bij Ten Cate over-all wordt werktijdverkorting aangevraagd. Ook bij Ten Cate Sports en Ten Cate Technical Fabrics overweegt het bestuur korter te werken. Fusie De drie projecten, zo wordt ver klaard, werden aangenomen in de be ginperiode van de fusie tussen Volker en Stevin. Dat was in een tijd, dat de procedures voor inschrijvingen op werken in het buitenland nog niet Lening Investeringsbank AMSTERDAM Tot en met vrijdag 3 oktober kan worden ingeschreven op een 10,5 procent, 13-jarige obliga tielening van ƒ150 miljoen van de Europese Investeringsbank. De uit- giftekoers wordt uiterlijk 1 oktober voorbeurs bekendgemaakt De da tum van storting van de lening is 3 oktober. Deze inkrimpingen zijn al de tweede dit jaar bij Nijverdal-ten Cate, de grootste textielonderneming van Ne derland, waar ongeveer drieduizend mensen werken. Een paar maanden geleden ging de noodlijdende doch teronderneming Ten Cate Fashion Fabrics grotendeels dicht waarbij slechts 130 van de bijna 500 arbeids plaatsen behouden konden blijven. De nieuwe reorganisatie is volgens het bestuur nodig in verband met teleurstellende bedrijfsresultaten in het eerste halfjaar van 1980. Nijver dal-ten Cate leed toen een verlies van 5,9 miljoen gulden. Over het hele Jaar 1979 werd nog een winst geboekt van 2,3 miljoen. De ontslagen vallen in Nijverdal (84 man), Almelo (78 man) en Hengelo (13 werknemers). Onder hen zijn zowel produktie- als stafme dewerkers. Het ontslag van 175 medewerkers is volgens Nijverdal ten Cate een direct gevolg van de achteruitgang in de traditionele textielindustrie. Zo heeft met name de sluiting van Fibrotex/ Eurocover in Enschedé geleld tot een daling van het aantal weeforders bij Ten Cate. Maar ook de marktversto rende invloed van goedkope weefsels uit onder andere Amerika, heeft steeds meer gevolgen voor de weef- sector van Nijverdal ten Cate. De moeilijkheden in met name de sportsector (het bedrijf produceert ondermeer zeilplanken) beschouwt Nijverdal als tijdelijk. Ze zijn naar de mening van het bedrijf ontstaan door de slechte zomer. De verkoopresulta ten van Ten Cate-Sports zijn hierdoor bij de prognoses achtergebleven. Dit heeft zijn terugslag gehad op de werkmaatschappijen die aan Ten Ca te-Sports leveren. Van tijdelijke aard beschouwt Nijver dal eveneens de problemen die voort vloeien uit de inzinking van de bouw markt. Vooral de werkmaatschappij, die tapijtstoffen weeft, ondervindt daarvan de meeste moeilijkheden. Met de vakbonden is de reorganisatie besproken. Directie en bonden ko men in elk geval voor 10 oktober weer bij elkaar. Vanavond komen de ka derleden van de Industriebond CNV bij elkaar om de situatie te bespre ken. Ook de Industrie-bond FNV gaat zich binnenkort leraden over de te volgen gedragslijn. De College Look. Dat is de nieuwe mode. die een beetje aan vroeger doet denken. Dat zijn veel strepen, veel ruiten, veel kombi- natiemogelijkheden. Dat is een nieuwe trend die op dit moment snel furore maakt. Nü bij Kreymborg. Dick Holthaus blazer. Manne. Badge 8.-. 235.- Lambswool V-hals slip over. 96% Wol/4% nylon. 6 kleuren 37- Flannel Stretch broek. 97% Wol/3% lycra. Bruin, blauw, grijs. |25.- Regimental sjaal. 9.- BREESTRAAT BEVERWIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11