Overheid beperkt recht van grondeigenaar te veel' INWB samen met ijftig verzekeraars UKF fervoersbonden FNV oos op sleepbedrijf 'Totaalweigeraars als misdadigers behandeld' Lidmaatschap commissie voor auteur in geding Ziekenfondsraad beraadt zich over loongrens rekening-courant administrateur(m/v) raks één alarmnummer - mit heeft huiswerk niet gemaakt' ANWB kan roeg Nederlands kalfsvlees door Fransen geboycot Advocaten schrijven Tweede Kamer: met pensioen ntslagen Vaalf jaar cel oor doodslag Vragen over meewerken aan schoolboeken Kort geding om muziek in bus Heroïne duurder na Turkse staatsgreep UKF ENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTETP 6 RHS 9 -- Henk Bakker er Brinkhuis in Hengelo ver- irde eens een stuk grond aan delingen. Die wilden daarop tui eren. Maar de gemeente vond dat i\ t goed. Per aangetekend schrij- l, waarin met politiedwang werd Jreigd, werd hem meegedeeld de verhuur in strijd was met de ^arische bestemming" van die nd. Uiteindelijk werd de zaak in minne geschikt en de stedelin- konden blijven tuinieren. Maar r Brinkhuis bleef er kwaad r. Waar bemoeide die gemeente i mee?! dit voorbeeld begint J. W. van Zundert proefschrift „Overheidsbestuur en ideigendom", waarop hij gisteren is ge promoveerd aan de Utrechtse universiteit. In deze dissertatie gaat hij na hoe in de loop der tijden het eigendomsbegrip is veran derd en hoe het onder druk is komen te staan. Tevens onderzoekt hij hoe in een groot aantal Nederlandse gemeenten grondeigenaars door overheidsvoorschrif ten in hun vrijheid worden beperkt. Negentiende-eeuwse theoretici sloegen el kaar om de oren met slogans als „eigendom is diefstal" of „eigendom is een goddelijk en geheiligd recht". In deze eeuw is algemeen geaccepteerd dat van overheidswege beper- kingen mogen worden opgelegd. Het alge meen belang kén eisen dat iemand niet de volle vrijheid heeft om met zijn grond te doen wat hij wil. Planologische richtlijnen, bestemmings plannen, bouwvoorschriften en -vergunnin gen, welstandsbepalingen (van zogeheten „schoonheidscommissies")er is een gi gantische reglementering ontstaan, een enorm apparaat van regelaars, controleurs en administratieve toezichthouders. Ge meenten stellen eisen aan grondbestem- ming en bouwhoogte, aan hekken en heg gen, aan de hoedanigheid van toekomstige huurders en kopers. Van Zundert stelt vast dat talloze van die bepalingen in strijd zijn met elementaire eisen van de rechtsstaat en goed bestuur. Betuttelend Het is niet zo dat hij het principiële recht van de (gemeentelijke) overheid ontkent om beperkingen aan de beschikking over eigendom op te leggen. Wel meent hij dat de „verzorgingsstaat" al te vaak zinloos betut telend te werk gaat. Het beoogde effect voorkómen van speculatie of een fraai aan zien van de omgeving wordt niet bereikt, terwijl de modale eigenaar wel wordt opge zadeld met allerlei financiële en bureaucra tische lasten. De promovendus ondereocht het gronduit- giftebeleld van 110 Nederlandse gemeenten. Op de grondmarkt heeft in Nederland de overheid bijna een monopoliepositie. Het gedrag van de grondaanbleder op de markt is dienovereenkomstig: de overheid pro beert de kopers op alle mogelijke manieren te binden. In de contracten zijn voorbeelden te vinden van verlplichtingen om één soort liguster- heg te gebruiken voor erfafschelding. Er zijn verbodsbepalingen voor het gebruik van voortuinen. Een huiseigenaar werd con tractueel verplicht het gekochte „als een goed huisvader te beheren". Verhuurders moeten optreden als onbezoldigd ambte naar en erop toezien dat huurders aan vesti gingseisen voldoen. In contracten komen bepalingen voor die Je eerder in een Alge mene Politieverordening zou verwachten, zo stelt de promovendus vast Hij heeft het voorts niet begrepen op de welstand, waarbij aanwijzingen kunnen worden gegeven omtrent het uiterlijk van gebouwen en andere opstallen. In heel veel gevallen legt de gemeente beperkingen op aan „vervreemding" (doorverkopen) van het gekochte. Volgens Van Zundert zijn de talloze voorbeelden van „kettingbedlngen", waarbij rechten en plichten van eigenaar overgaan op de volgende eigenaar, Juridisch niet waterdicht. Beleid Het lijkt er soms op dat in gronduitgiftecon- tracten (privaatrecht) een beleid wordt ver wezenlijkt dat verder gaat dan wat de (pu bliekrechtelijke) voorschriften en verorde ningen voorschrijven. De overheid, aldus Van Zundert, heeft bij gronduitgifte be voegdheden die haar publiekrechtelijk niet toekomen. Dit nu is tegen de rechtsstaat. Hij wijst ook op de grote problemen waar eigenaars voor komen te staan als zij bepa lingen willen aanvechten. De moraal van Van Zunderts proefschrift is dat er een geleidelijke en ongewenste uit holling plaats heeft van het eigendom. Met zoveel woorden zegt hij „eigendom" een belangrijk element te vinden in onze cul tuur. Het moet niet alleen worden ge taxeerd op de gelds- of gebruikswaarde. Eigendom is maatschappelijk belangrijk, en de overheid moet hiermee niet lichtvaar dig omspringen. Zijn dissertatie kan ook aanleiding zijn voor hoogst actuele bespiegelingen over de rol van de overheid in de verzorgingsstaat. De promovendus zegt het niet met zoveel woorden, maar zijn betoog is wel een illu stratie bij de stelling dat de verzorgings staat bezig is zijn doel voorbij te schieten. Het regelen en reglementeren is doel in zichzelf geworden, in plaats van een middel om het algemeen belang te behartigen. Promotor van Van Zundert is prof mr R. Crince le Roy, die naam heeft gemaakt met een beschouwing over de „vierde macht", het zich verzelfstandigende ambtelijke ap paraat. Zijn promovendus noemt dit woord niet. Maar wel onderstreept hij impliciet de risico's van een zich uitbreidend gezagsap- paraat dat om zichzelfs wille de burgers opzadelt met niet ter zake doende vrijheids beperkingen. in een onzer verslaggevers ISTERDAM De ANWB voert op het ogenblik besprekin- met vijftig verzekeringsmaatschappijen om tot een bun- ling van krachten te komen bij hulpverlening in binnen- en itenland. Het is de bedoeling, dat de vijftig al per 1 januari treden tot de alarmcentrale voor de binnenlandse hulpver- ling. Later zal daar de buitenlandse hulpverlening bij- inen. vijftig maatschappijen werken op ogenblik al samen in de Verkeers- rmdienst van Centraal Beheer in eldoorn, die echter alleen helpt bij [evallen in het binnenland. Omdat maatschappijen hun dienstverle- ook tot het buitenland willen breiden, hebben zij met de toeris tenbond contact opgenomen. ZIJ vin den, dat de alarmcentrale in het bui tenland de meeste ervaring heeft. Hoewel de ANWB dit ontkent, houdt de concurrentie in de branche er reke ning mee, dat de bond met dit plan een tegenwicht wil vormen tegen de een onzer verslaggevers JTTERDAM De vervoersbonden FNV zijn boos omdat de f-'c*'e van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationa- n/r: JJ_, l;; Zijn huiswerk" niet heeft gemaakt. MlÜdenKadei DIJ twee Jaar geleden opgerichte SOS- centrale van de Europeesche, Elvia en Schlencker. Deze combinatie brengt nu de Internationale Automo bilisten Verzekering op de markt als tegenhanger van de Internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB. Vooral dit jaar heeft zij daarmee aan zienlijke successen geboekt. Deson danks zegt de ANWB dit Jaar nog zeven procent meer kredietbrieven te hebben verkocht dan vorig jaar. Overigens zijn de onderhandelingen over samenwerking, die al anderhalf jaar duren, nog niet helemaal rond. Hoewel de bond en maatschappijen het wel met elkaar eens zijn, is on langs het overkoepelend orgaan van assurantie-tussenpersonen (UVAT) in actie gekomen toen het 1 tcht ki^eeg van de tot dan geheim gehouden plannen. Zij vrezen dat de ANWB hen het brood (provisie) wel eens uit de mond zou kunnen gaan stoten Dit aspect was eerder voor het verzekeringscon cern Stad Rotterdam aa leiding uit het overleg te stappen. Dit bedrijf gaat er van u t, dat verze keringsmaatschappijen de deuren wel kunnen sluiten als de tussenper sonen op non-actief woraen gezet. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Israël, heeft gisteren in Jeruzalem zijn geloofsbrieven aan president Y. Navon overhandigd. Op weg naar de Israëlische president inspecteerde de heer Verkade een erewacht. RIJSWIJK (ANP) De boycot die de Franse Consumentenbond dezer da gen heeft aangekondigd tegen Frans kalfsvlees, zal een desastreuze uit werking hebben op de prijs van Ne derlands kalfsvlees dat naar Frank rijk wordt geëxporteerd. Dat verwacht voorlichter Sickenga en het Produktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk. De woordvoerder zegt niet te verwachten dat de ko persstaking in Frankrijk zal leiden tot een verhoogde vraag naar Neder lands kalfsvlees, omdat Nederlands vlees niet als zodanig herkenbaar wordt aangeboden. De controle op het gebruik van hormonen is in Ne derland echter wel strenger dan in andere EG-lidstaten. De woordvoerder van het prodtikt- schap zei te hopen, dat deze hormo nen-affaire aanleiding zal zijn, de voorwaarden en controlemaatregelen op dit punt binnen de Europese Ge meenschap te uniformeren. Vorig jaar exporteerde Nederland in totaal voor 127 miljoen gulden aan kalfs vlees naar Frankrijk. dens het voortgezette overleg over nieuwe CAO voor de vijfhonderd pers is de Smit-directie niet met uitgewerkt voorstel gekomen wat treft één van de belangrijkste eisen de bonden, namelijk herstructu- Ing van de lonen. Volgens een zegs- n van de vervoersbonden was dat lens de vorige overlegronde afge- oken. t overleg zal nu worden voortgezet 2 oktober. De directie van Smit zal alsnog met het gevraagde voor- moeten komen, zegt een woord- rder van de bond, wil er geen stlge vertraging ontstaan. De sle- 8 zullen naar het oordeel van de ld dat niet accepteren met alle so's van dien. De vervoersbonden ten niet uit dat er opnieuw een stig conflict ontstaat tussen direc- en slepers, als Smit op 2 oktober met „iets acceptabels" op tafel mt. directie van het sleepbedrijf is wel i informatie gekomen over de be- fsresultaten. Daaruit blijkt dat er joenenverliezen worden geleden de stadssleepdiensten. Volgens de rvoersbonden ontbraken gegevens winstgevender jaren. pers stuurden daarop de bonden weer terug naar de onderhandelingstafel met het oorspronkelijke pakket ei sen: herstructurering van de lonen (het opnemen van overwerk en reis kostenvergoeding in het vaste loon en het handhaven van de werkgele- genheidsgarantie. Eerder is overeenstemming bereikt over het afsluiten van een tweejarige CAO, herstel van de automatische prijscompensatie, een extra vakan tiedag en een loonstijging van één procent. De Smit-directie voelt niets voor een toeslag voor vuil en onaan genaam werk en twee procent initiële loonstijging. AMSTERDAM Om het middenka der te verjongen wil de ANWB met ingang van 1 januari volgend jaar een eenmalige „super-Vut" invoeren. Alle afdelingschefs, die dan vijftig jaar of ouder zijn, zulle met hun 58ste al met pensioen mogen. Zij moeten daar volgend jaar over beslissen. Het plan, afkomstig van de directie, is voorgelegd aan het dagelijks be stuur van de ereniging, dat daarover medio volgei ae maand en beslissing zal nemen. UTRECHT (ANP) De be- handeling van totaaldienst- weigeraars in de militaire strafinrichting in Nieuwer- sluis is mensonwaardig. Mensen die om politieke redenen ie dere vorm van dienstplicht weigeren, worden in deze gevangenis behan deld als gevaarlijke misdadigers, compleet met isolatie, geboeid en af zonderlijk luchten en allerlei kleine pesterijen. Dit stellen de advocaten van de to taalweigeraars in een open brief aan de ministers van Justitie en defensie, de Tweede Kamer en de orde van advocaten. De advocaten doen in de brief een dringend beroep op deze instanties om ervoor te zorgen dat er een einde komt aan deze wijze van behandeling. Dew brief is geschreven naar aanlei ding van de ervaringen van tien to taalweigeraars die van 11 tot 17 sep tember in Nieuwersluis zaten opge sloten. Door hun verblijf daar vielen zij onder het militaire strafrecht, waardoor het mogelijk was hen vier dagen lang volledig geïsoleerd te hou den. Ook voor de advocaten was het in die periode niet mogelijk om con tact op te nemen met hun cliënten. Toen daar in de loop van 15 septem ber verandering in kwam, bleek het slechts mogelijk om onder toezicht met de dienstweigeraars te praten. Zij werden bovendien alleen naar hun advocaten gebracht als zij zich lieten boeien, welke regel ook bij het luch ten van toepassing was. Pesterijen De advocaten maken ook melding van mishandeling van een van de dienstweigeraars toen hij met geweld naar een psychiater werd gebracht: de gevangene zou enkele stompen in de maag hebben gekregen en men zou zijn been hebben omgedraaid. Daarnaast vonden er allerlei pesterij en plaats, zoals het midden in de nacht aanzetten van de radio, het nat gooien van bedden en het niet toe staan om naar het toilet te gaan, aldus de open brief. De dienstweigeraars uit Nieuwersluis zijn een week geleden verspreid over diverse huizen van bewaring in Ne derland. Tegen deze verspreiding zijn zij enige dagen geleden een honger staking begonnen. Smit-directie heeft verder nog- lals benadrukt dat niet de garantie in worden gegeven dat er tijdens de optijd van de CAO geen gedwongen itslagen zullen vallen. De bond wil n dergelijke garantie opgenomen sn in de arbeidsplaatsenovereen- imst. Vorige keer was de weigering in Smit op dit punt aanleiding voor vervoersbonden om het overleg lortijdig af te breken. De havensle- in een onzer verslaggevers OTTERDAM De Rotterdamse chtbank veroordeelde gisteren de 1 het Engelse leger gedeserteerde D. (21) tot twaalf jaar gevangenis- raf met aftrek voor doodslag. Bewe- i werd verklaard dat de Engelsman zamen met zijn Duitse vriendin feke B. (20) de 33-jarige Rotter- ®ise taxichauffeur Willem Staken- ffg heeft doodgestoken in de nacht fl 19 op 20 januari van dit jaar. *ee weken geleden eiste de officier justitie vijftien jaar voor moord, p rechtbank achtte voorbedachte pte niet bewezen. bedoeling van het misdrijf was om Md van een taxichauffeur te stelen. hun daad zijn de twee, nadat ze pergeefs naar geld hadden gezocht, Pis over kop gevlucht. Bij toeval zijn P daders gearresteerd omdat Heicke f haar mond had voorbij gepraat. f*arna ze meteen bij de politie werd ^gegeven. Zij zal zich vermoedelijk |P 23 oktober moeten verantwoorden 'oor haar aandeel in de beroving met dodelijke afloop voor de Duitse in Buckeburg. De Unie van Kunstmestfabrieken B.V s een internationaal werkende industrie op het gebied var kunstmestst' ffen met produktiebedrijven in Amsterc n. Geleen, P«rnis en IJmuiden, benevens een aantal ves iginge'n in hp buitenland. Op de afdeling Concernadministr tie van ons r ntraal kantoor te Utrecht vragen wij ee Voor deze funktie zoeke i wij iemand r it een middelbare opleiding, praktijkdiploma boekhoud°n en MBA, tevens praktische kennis van de moderne talen. Ervaring in debiteuren- en crediteurenadmims* atie is gewenst. Goede kontaktuele eigenschappe alsmede ervaring in het werken met een geautomatiseerde debiteuren- en crediteurenadministratie is vere' c. Gevraagde medewerker zal na gebleken geschiktheid na *en half jaar de funktie van chef debiteuren- en credite irenadministratie gaan vervullen. Leeftijd: vanaf 30 jaar. Voor deze funktie bieden wi' naast een goed salaris, vakantietoeslag (8%), gratifikatie (max. 8.34%), studiekosten vergoeding, vergoeding woon-werkverkeer, premiespaar regeling e.d. Indien uw belangstelling heeft voor deze funktie dan nodigen wij u uit uw r°aktie te zenden aan de afdeling Personeelszaken, t.a.v. de beer C. van Manen, Unie van Kunstmestfabrieken B.V. Maliebaan 81postbus 45, 3500 AA Utrecht. Telefonisch bereikbaar onder nummer 030 32 92 56. Van onze onderwljsredactie DEN HAAG Mag iemand die in een adviescommissie zit voor het opstellen van leer plannen meewerken aan schoolboeken van commer ciële uitgevers? Het Tweede- Kamerlid Van Kemenade (PvdA) heeft deze kwestie in schriftelijke vragen voorge legd aan de staatssecretaris sen van onderwijs, De Jongen Hermes. Aanleiding tot deze vragen is de aan- kondiging van de Leidse uitgeverij 0pÊTe£6Veit Spruyt, Van Mantgem en De Does BV, dat in februari volgend jaar een nieuwe leerpakket voor het vak eco nomie voor vwo-scholen zal verschij nen. Als bijzonderheid wordt gemeld dat deze methode goed aansluit bij de voorstellen van de adviescommis sie voor het economie-onderwijs. Als eerste auteur van het leerpakket wordt genoemd dr. R. Schöndorff. adviescommissie ook schoolboeken schrijver was. Ook was hij bestuurder van een vereniging van economie leraren en redacteur van een vaktijd schrift. Of een combinatie van advies- en schrijversfuncties is toegestaan, is de vraag. Toen de adviescommissies voor de verschillende vakken in 1977 werden ingesteld bepaalde de toen malige minister van onderwijs, dr. J. A. van Kemenade. dat personen met zakelijke belangen niet bij de ontwik keling van leerplannen betrokken moesten worden. Dit om de onafhan kelijkheid van de gegeven adviezen te waarborgen. ARNHEM (ANP) Mag tij dens openbare busreizen cassettemuziek worden ge speeld of de radio aan staan zonder betaling van au teursrechten? Die vraag wordt vrijdag voorgelegd aan de president van de rechtbank in Arnhem door de Buma, het bureau voor muziek- en auteursrecht. Een en ander gebeurt via een kort geding, dat de Bu ma heeft aangespannen te gen een touringcarbedrijf in Ede, dat tot dusver wei gert auteursrechten te be talen. DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de staatsgreep in Turkije is de prijs van heroïne in Nederland aanzienlijk gestegen. In sommige plaatsen is de prijs van een gram heroïne bijna ver dubbeld. Dit heeft een woordvoerder van de centrale recherche-informatie dienst gisteren meegedeeld. Volgens de woordvoerder is het ver schijnsel niet nieuw. „Het komt vaker voor dat na politieke moeilijkheden in een land waar veel verdovende middelen vandaan komen de prijzen daardoor beïnvloed worden". Hande laars houden partijen vast omdat ze vrezen dat hun aanvoerlijnen door de staatsgreep zijn geblokkeerd. Dit heeft tot gevolg dat de drugs moeilij ker te krijgen zijn en de prijs dus omhoog gaat, aldus de woordvoerder. Voor een gram heroïne betaalt de gebruiker op het ogenblik rond de tweehonderd gulden. Unie van KunslmesKabrieken ov Het Is deze dr. Schöndorff die tot eind vorig jaar deel uitmaakte van de be trokken adviescommissie. Na protes ten van de kant van een aantal lera ren maakte de heer Schöndorff eind vorig jaar tijdens een hoorzitting be kend, dat hij zijn lidmaatschap van de commissie zou neerleggen. Deze leraren hadden bezwaar gemaakt te gen de vermenging van functies van Schöndorff, die behalve lid van de RIJSWIJK De Hollandsche Beton Groep (HBG) heeft uit Dubai en Pa kistan opdrachten ontvangen voor een gezamenlijk bedrag van 125 miljoen. De opdracht in Dubai betreft de bouw van de Dubai Tower voor de Arab Bank for Investment and Fo reign Trade. Gelegen aan de Dubai Creek zal dit 23 verdiepingen tellende kantoorpand met een hoogte van 87 1 meter verrijzen in een van de meest 1 exclusieve gedeelten van de stad. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van 60 miljoen gulden. Maar in ieder geval binnen de com missie-economie is deze bepaling vrij geïnterpreteerd. Ook in de subcom missie voor economie-mavo zaten twee schoolboekenschrijvers. Een van hen, de huidige voorzitter van de Nederlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties, Van Moorsel, heeft zijn adviesfunctie inmiddels op gegeven. Ook zal hij de van zijn hand verschenen leerboeken niet meer bij werken of vernieuwen. Medewerkers van de Stichting Leer plan Ontwikkeling in Enschede ver plichten zich bij indiensttreding hun medewerking aan commerciële pro jecten te staken. Ook daar wordt ken nelijk een scheiding van belangen noodzakelijk geacht. De vraag is nu hoever dit principe kan worden doorgevoerd. NFO-voor- zitter Van Moorsel zegt: „Je moet wel openheid betrachten over wat je doet. Maar een zekere vermenging van functies acht ik niet verkeerd. Vaak zijn mensen die al eens een methode geschreven hebben, bij uit stek deskundig op het gebied van leerplanontwikkeling Weer je hen uit adviescommissies, dan ben je meteen een stuk deskundigheid kwijt. Omge keerd, mensen die schoolboeken schrijven, blijven dat toch doen, en zij kunnen dan net zo goed van het werk van adviescommissies gebruik maken." Van onze sociaal-economi sche redactie AMSTELVEEN De Zieken fondsraad gaat morgen be slissen of de loongrens voor de verplichte ziekenfondsver zekering nu 40.250 gulden volgend jaar op 42.300 of op 42.400 gulden moet worden gebracht. De raad, die over de loongrens een advies moet uitbrengen aan staatsse cretaris Veder-Smit (volksgezond heid) heeft zelf van zijn commissie verzekerden een verdeeld pre-advies gekregen. Ieder jaar wordt de loongrens aan de hand van de loonontwikkeling vast gesteld Volgens het gebruikelijk aan passingsmechanisme zou de loon grens in 1981 op 42.400 gulden moeten komen, maar een deel van de com missie wil uitgaan van de door de regering gewenste „opschoning" van de indexcijfers. Dat wil zeggen dat enkele onderdelen van de loonont wikkeling. zoals het vakantiegeld en bijzondere toeslagen, buiten be schouwing blijven. De regering is voor die schoning, om dat op die manier de stijging van de aan de lonen gekoppelde sociale uit keringen kan worden beperkt. De loongrens voor de ziekenfondsverze kerden zou daardoor honderd gulden lager uitvallen. De tegenstanders voeren aan dat het aantal verplicht verzekerden minder stijgt als de loon grens honderd gulden lager wordt dan bij het gebruikelijke aanpas singsmechanisme het geval zou zijn. In 1981 zou dat voor de ziekenfondsen een financieel nadeel van 17,2 miljoen gulden opleveren. AWBZ-premie omlaag De premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten kan volgend jaar omlaag van ruim 3,2 procent tot iets meer dan 3 procent (3,05 procent). Dit blijkt uit een ontwerp advies dat de Ziekenfondsraad eveneens mor gen zal behandelen. De verlaging is mogelijk doordat er voor eind 1980 een overschot wordt geraamd van 315,2 miljoen gulden. De totale kos ten van de AWBZ worden voor 1980 geraamd op ruim 8,1 miljard gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9