Kunst in Schilderswijk ketst af op ambtenarij Delft nog steeds onzeker over gevaren kernreactor vinder Luit DE VRIES RIJSWUI grote voorraad ruime keu Haagse schilder Theo van Laar: 'Veel kunstenaars beginnen er al niet meer aan' 'Ik word er zo ontzettend moe van' 'Ook bewoners geloven er niet meer in' 1 Stadhuis wacht op goede cijfers over risico's Vrije busbaan en fietspad op Leids Stationsplein Nieuwe jachthaven in Wassenaar KORT GEEF UW KIND GEZONDE SCHOENEN^ EMMASTRMT10 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET 4SDA door Chris Bruijnius Ruim 40.000 mensen wonen er in de Schilderswijk in Den Haag, ongeveer evenveel als in een middelgrote Nederlandse gemeente als Gouda. Maar waar er in Gouda allerlei voorzieningen bestaan, xoals parken, sportaccommodaties en uitgaansmogelijkheden, is er in de Schilderswijk niks. De Hagenaars in dexe wijk leven in een web van nauwe, kleurloze straten. Door de stadsvernieuwing wordt het web uiteengereten, maar de scheuren en gaten worden niet of slordig gedicht. Nog tientallen jaren zal het duren voor alle oude huizen in de Schilderwsijk zijn vernieuwd of gerenoveerd. Ondertussen zitten de bewoners in de rotzooi. Dichtgespijkerde of -gemetselde huizen. Braakliggende landjes, al dan niet volgestort met puin. Grote containers, waarin dag en nacht brandjes woeden. Dit alles bepaald al jaren het beeld van de Schilderswijk, een plaatje waar de bewoners schoon genoeg van hebben. Ruim twee jaar geleden, op 3 juli 1978, bereikte het bewonersprotest tegen de verwaarlozing van hun wijk een hoogtepunt met een massale bustocht naar de gemeenteraad, waar het raadslid (en wijkbewoner) Adri Duivesteijn een interpellatie had aangevraagd over de leefbaarheid in de Schilderswijk. De toegestroomde mensen konden lang niet allemaal op de publieke tribune. We zijn toch uitgenodigd? riepen ze en op de trap van het raadhuis ontstonden schermutselingen met bodes en politie. De zaak werd gesust, maar de raad wist dat de Schilderwijk binnen was. Aan het eind van de avond namen de geïmponeerde gemeenteraadsleden een motie aan, waarin een reeks van maatregelen ter verbetering van het leefklimaat in de Schilderswijk was vastgelegd. Eén van die verbeteringen zou het opfleuren van de wijk moeten zijn, door middel van kunstwerken. De gemeentelijke commissie voor beeldende kunst (BK) startte een Project Schilderswijk. Een half jaar later kreeg een tiental Haagse kunstenaars een briefje van de commissie in de bus. Er zou begonnen worden met drie projecten en zij waren uitverkoren hier ideeën voor te leveren. Enkele weken geleden, ruim twee jaar na aanvaarding van de raotie- Duivesteijn, is het derde project in de Schilderswijk voltooid. Aan de Van Miereveltstraat ziet de voorbijganger tot zijn verrassing een automobiel tegen de muur geplakt, onderdeel van een kunstwerk van Theo van Laar. Het is het vierde „dingetje" dat de Schilderswijk in zijn eigen buurt realiseerde. Maar niet dankzij de medewerking van de gemeente. DEN HAAG Cherry Duyns op het hek. Armando erachter, op de muur van het schoolgebouw aan de Haagse Koningstraat. Hun creatie is uit het tv-programma Heren leed. „Herenlol" heet de schildering. Duyns is slechts waar te nemen vanuit een bepaalde hoek. Het is een anamorfose, geschilderd op de zijkanten van de hekspijlen. Technisch perfect, ontworpen op de tekentafel van de TH in Delft. Door Theo van Laar, die daar mee zijn eerste twee-eenheid realiseerde ter opluistering van de Schilderswijk. Daarna kwam een volle mond, geschilderd op de muur van de Van Ostadeschool in de Stortebekerstraat. Met de teksten „Hallo" en iets lager op een schutting „Dag lieve mensen". En een afbeelding van Laurel en Hardy, ook op een school aangebracht: de Zuldwal- school. Onlangs voltooide Theo van Laar zijn misschien wel opzienbarendste werk: op een muur aan de Van Miere veltstraat bracht hij een parkeerterrein aan. Een rode Mini hangt er te spotten met de zwaartekracht. Slechts dit laatste werk viel onder het Project Schilders wijk van de gemeentelijke commissie BK. De drie ande re kunstwerpen werden verwezenlijkt via de BKR-rege- ling (contraprestatie) van het rijk. Het ziet er naar uit. dat het gemeentelijke project voor de Schilderswijk hiermee tevens geruisloos ter ziele is gegaan De drie kunstwerken waar de gemeente mee wilde beginnen zijn gereed (naast Van Laar hebben Kees Wattjes en Alfons Braaksma een werkstuk afgeleverd) en op het stadhuis wordt bevestigd dat de la met ideëen verder leeg is. Volgens de zegsman zijn er bij de commissie gewoon geen nieuwe plannen ingediend. Terwijl er toch nog een aardig bedragje klaar ligt. De schuld van de kunstenaars dus. De man op het stadhuis vindt het ook gek. Hij geeft toe dat de commissie misschien zelf initiatieven zou kunnen ontwikkelen, maar ja, „die heeft het zo druk." Boven dien is het bij de gemeente opgevallen dat vanuit de buurt zelf, van de bewoners, geen verzoeken tot het aanbrengen van nieuwe kunstwerken zijn ontvangen. De gemeentelijke woordvoerder suggereert dat de Schil- derswijkers wellicht niet zo in hun sas zijn met de nu voltooide artistieke prestaties. .Anders zou je toch wel nieuwe aanvragen krijgen?" Oneerlijk Theo van Laar noemt de door de gemeente gepresen teerde voorstelling van zaken „oneerlijk" en verhaalt van de vele contacten die er zijn geweest tussen Haagse kunstenaars en het stadhuis. „Ikzelf heb ook zoveel ideetjes gelanceerd, waar je nooit meer iets van hoort." Van de aanpak van de commissie BK blijkt Van Laar, en hij niet alleen, knap moedeloos geworden. En moe. „Ik word er zo ontzettend moe van", zegt hij vaak. Hij vertelt dan van zijn gesprekken met ambtenaren, van de ambtelijke schijven waarlangs een idee voor een kunst werk moet lopen. Het duurt allemaal veel te lang, daar komt het op neer. Veel plannen komen helemaal niet van de grond en tussen de voorbereiding en de uitvoering van de kunst werken in de wijk, ligt zoveel tijd dat zowel de kunste naar als de betrokken bewoners hun interesse volkomen dreigen te verliezen. „Je kan niet zeggen dat ze op het stadhuis regelrecht tegenwerken," zegt Van Laar, „maar meewerken doen ze beslist niet." Hij komt vingers te kort om de gemeentelijke diensten op te tellen, die bemoeienis willen met het werk van de kunstenaar, die iets in de wijk wil doen. Een ontwerp gaat dus eerst naar de commissie BK. Dan naar een werkgroep, waarin o.m. de schoonheidscommissie zit. Vervolgens naar b. en w. voor advies. Weer terug naar de commissie, die het naar het gemeentemuseum stuurt. Daar worden de financiën geregeld. Ondertussen willen ook de plantsoenendienst en bouw- en woningtoezicht in voorkomende gevallen een woordje meespreken. Van Laar: „Je wordt er totaal krankzinnig van." Ook de voorwaarde van de commissie BK dat een project slechts met inspraak van de buurtbewoners mag worden gerealiseerd werkt vertragend, maar dat kan de kunstenaar billijken. „Voor die muur aan de Van Miere veltstraat ben ik met vijftien ideeën naar de buurtbewo ners gestapt. Hadden die ze alle vijftien verworpen, en zelf iets anders voorgesteld, dan had ik dat gemaakt. Ik wilde eerst Koot en Ble als Jacobse en Van Es op de muur schilderen. Die horen natuurlijk in de wijk. Maar daar hadden de bewoners toch bezwaren tegen. Figuren uit een televisieprogramma zijn misschien over een paar jaar vergeten, zeiden ze. En je moest ze ook op de t.v. gezien hebben om het te kunnen waarderen. Ook een portret van Marilyn Monroe beviel niet erg. Over het ontwerp met de Mini was iedereen direct enthousiast. Het typeert natuurlijk ook het grote parkeerprobleem in de buurt." Kokosmat Als in september '78 wethouder Van Lier de post kunst zaken van zijn collega Vink overneemt, is Van Laar de eerste om de wethouder te herinneren aan de aangeno men motie over de leefbaarheid in de Schilderswijk. „Bij zijn installatie zei ik tegen Van Lier: herinnert u zich nog die motie Verduyn Lunel over dé Schilderswijk. Zegt Van Lier: nee, dat was de motie Duivesteijn. Mooi zo, zeg ik, dan weten we waar we over praten." Tijdens deze bijeenkomst toonde Van Lier zich nogal gereserveerd over het aanbrengen van muurschilderin gen op panden die op de nominatie voor sloop staan. Theo van Laar: „Toen heb ik hem verteld dat ik mijn opa vlak voor hij stierf op zijn verjaardag toch nog een nieuwe hoed heb gegeven. Ik wist dat hij het niet lang meer zou maken, maar voor de man was die nieuwe hoed een hele opkikker." Volgens de kunstenaar was de wethouder nogal onder de indruk van zijn verhaal. Bij die gelegenheid vertelde de schilder Van Lier meteen van zijn plan voor een „aardigheidje" in de buurt. Hij wilde op de Vaillantlaan, op de plek waar de straat vanuit het viaduct bij de Parallelweg wat omhoog loopt, een grote kokosmat schilderen. Met in het middeh het woord „Welkom". Van Lier leek enthousiast, maar Van Laar hoorde er verder niets meer van. Tot een half jaar later. Hij ontving een brief van de gemeente waarin zijn voorstel werd afgewezen, omdat dit wel eens tot een „ongewenst sneeuwbaleffect" zou kunnen leiden. Van Laar: „Dit is een goed voorbeeld. Kom je met een plan, denken ze op het stadhuis blijkbaar: nee hoor, dit kan niet. Dit is zo leuk, dat zou wel eens een sneeuwbaleffect kunnen geven. En dan wijzen ze het af." Afstomping Van Laar kan zich behoorlijk kwaad maken, wanneer de kunstenaars gebrek aan initiatieven wordt verweten. „Ik had een ontwerp gemaakt voor tasjes voor de leerlingen van de Zuidwalschool. Met een afdruk van de Laurel en Hardyschildering op hun school. Een honora rium wilde ik er niet eens voor hebben. Het duurde vijf maanden voor de gemeente duizend gulden voor materi aalkosten afschoof. de Veel kunstenaars beginnen er al niet meer aan, met een ideetje bij bewoners komt, zeggen die ,Ji en lopen fluitend door. Ze geloven er niet meer i ai Theo van Laar ziet de muurschilderingen in de derswijk als een poging de afstomping tegen te ga in de oude wijken al ver om zich heen heeft g-1 „Vooral de oudere mensen zijn erdoor aanget leven al zolang in een troep, die weten niet beti ergens mee bezig bent hoor je ook soms van <flK kan je dat geld niet beter gebruiken. Maar <k jongeren. In de wijk is niets voor ze te doen. Ze 11 J spelen op braakveldjes. Alle invloeden van buiten negatief. De onderwijzers op de scholen won radeloos van. Het gaat er mij niet om mooie din maken, niet om het maskeren van de ellende, ma L een accentverlegging. Als je iets afbreekt, stel*^ tegelijkertijd iets positiefs tegenover Zoals veel beloftes aan de Schilderswijk, dreigt n ook de opfleuring van de wijk in de vergetelhi geraken. Van Laar: „Er zouden nog tientallen I gerealiseerd kunnen worden. De gemeente heeft het begin af aan al verkeerd aangepakt. Bij vo< door maar tien Haagse kunstenaars aan te sc voor ideeën. Waarom geen open inschrijving wi Nederlandse kunstenaars op kunnen reageren. 2 de Amsterdamse Kinkerbuurt is gebeurd. Van aangeschreven kunstenaars hier in Den Haag h n één geen tijd, is de ander te oud en ziet de volgei \t niet zo zitten in deze wijk. Dan wordt je keus bepi uj Van Laar zit overigens niet op een nieuwe opdrai i verfraaiing van zijn wijk te wachten. Hij heeft ge dat zijn andere werk er tijdens zo'n project volle inschiet. En de gesprekken met ambtenaren frus n hem. „Als ik weer een nieuwe opdracht van de gen te aanneem loopt mijn vrouw bij me weg," zegt hi; spanningen zijn heel groot. Zo moest ik om te beg al -een papier ondertekenen, waarin stond dat voorschot van 10.000 gulden voor materiaalkost* moeten terugbetalen als het werk door mijn U niet afgemaakt werd. Volgens de betrokken amb zou ik het ook moeten terugbetalen als ik ziek wei vroeg: en als ik van de steiger te pletter val? Zej ambtenaar: ,dan moet je vrouw het terugbetalefl zijn leuke condities om onder te werken." Van een onzer verslaggevers DELFT Goede recent opgestelde gegevens over de risico's van de kleine kernreactor op het terrein van de Technische Hogeschool in Delft, zijn nog altijd niet voorhanden op het stadhuis in die plaats. De gemeente Delft zit evenwel te springen om een bruikbare gevaaranalyse. Een woordvoerder op het Delftse stadhuis zei gisteren „het sterke ver moeden" te hebben dat de gevraagde risico-gegevens wel bestaan. Die zou den moeten liggen op het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne of in een bureaula bij het Interuni versitair Reactor Instituut. Delft heeft gegevens over de mogelijke ge varen van de reactor toegestuurd ge kregen toen het IRI enkele maanden geleden met het plan kwam het com plex uit te breiden. De gemeente liet toen weten geen genoegen te nemen met „verouderde gegevens" en teken de bezwaar aan tegen het plan. In antwoord op vragen van het PPR- raadslid Wolf heeft het college van b. en w inmiddels te kennen gegeven geen heil te zien in een veel verder gaand verzoek aan de regering (zoals Wolf wilde) om de kernreactor in z'n geheel te sluiten. Een dergelijk ver zoek maakt geen kans serieus te wor den bekeken, zo meent het college. Ook hier schort het Delft weer aan bruikbare gegevens om eventueel een dergelijk verzoek te onderbouwen. dan wel geplaatst kan worden," stelt de woordvoerder van de gemeente „Bovendien kunnen we niet zomaar sluiting van het complex eisen, zon der aan te geven waar de kernreactor WASSENAAR De Water sportvereniging Wassenaar heeft plannen voor de aanleg van een jachthaven voor ple ziervaartuigen langs de Zijlwe tering, die van de noordelijke gemeentegrens via de Rijn naar de Kager Plassen loopt. De plannen zijn door de gemeente gunstig ontvangen. •De nieuwe jachthaven zal ruim te gaan bieden aan 130 tot 140 bootjes. Inwoners van Wasse naar komen als eerste voor een ligplaats in aanmerking. Na de ingebruikneming van de nieuwe jachthaven kunnen de ligplaat sen langs de Zijlwetering gelei delijk aan worden opgeheven. Ook kan de winterberging aan de Oosterdorpsweg plaats ma ken voor de geplande woning bouw Wanneer de gemeente raad met de plannen akkoord gaat, hoopt de watersportver eniging nog voor de winter het graafwerk te kunnen laten be ginnen. ADVERTENTIE Begrafenissen-Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikba*. Ruime parkeergelegenheid VVillem de Zvsiigerlaan 179 Postbus 412. 2300 AK Leiden. 7elcfoon 071-142644* Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er komt op het Leidse Stationsplein (aan de kant van de Universiteitsgebouwen) een vrije baan voor bussen. Met de aanleg is de gemeenteraad maandag unaniem ak koord gegaan. Bussen kunnen via de rijstrook de dagelijks voorkomende files op dit traject passeren De streekvervoermaatschappijen hebben in het verleden meermalen geklaagd over de langdurige strem mingen, die de bussen op het Sta tionsplein oplopen. Door de files ont staan fikse afwijkingen van de dienstregelingen. Tegelijkertijd met de aanleg van de busbanen worden vrijliggende fiets paden tussen de rotonde bij het be lastingkantoor en de Stationsweg aangelegd. De reconstructie van het Stationsplein kost één miljoen gul den, die het rijk voor het grootste gedeelte betaalt in het kader van een stimuleringsproject voor het open baar vervoer CHU Op de laatste ledenverga dering van de CHU-afdeling Den Haag, die op 11 oktober opgaat in de CDA-afdeling, zijn donderdag de oud-wethouder B. Bol en minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting) de gastsprekers. De vergade ring begint om 20 uur in hotel Bei-Air, Johan de Wittlaan 30. CARILLON - De Haagse stads- klokkeniste Heieen van der Weel speelt donderdag op het carillon van de Oude Kerk in Scheveningen wer ken van Valente, Stanley, Cimarosa en Brahms. De uitvoering duurt van 12.30 tot 13.30 uur. ORGELCONCERT De organis ten Jan J. van den Berg en Gerard Bal geven donderdagavond een con cert in de Nieuwe Kerk van Delft. Zij spelen een aantal werken samen (vierhandig). Aanvang: 20.15 uur, toe gang: 5 gulden. "Op zieken zult gij de henden leggen...en zij zullen genezen worden" Mare. 16:18 GELOOFSGENEZINGSDIENST o.l.v. Johan en Willy Maasbach a.s. donderdagmorgen van 10 tot 12 uur CAPITOL EVANGELIE CENTRUM, Loosduinsekade 222, Den Haag Toegang vrij! ledereen is welkom! Leuke schoenen met volmaakte pasvorm. Wel zo gezond vooral voor later. U vindt ze bij 't Konijn Benjamin. Oe nieuwe kinderschoenenspeciaalzaak met deskundig personeel en 'n grappig speelhuisje voor veel kmderplezi Kom maar es kijken 't Konijn Benjami Goed voor de kindervoe Print Hendrikstraat li Dan Haag, tal 070-6375 Gaopand dinadag t/m vrijdi 9-6 uur. Zatardag 9-5 u Ta baraikan mal tram 3,10. 11 an but TELEFOON 98.23.23 CENTRUM Koopcentrum tti'lalinft nuur ki'uzi'! kontant: 2% korting 3-maandsrekening netto huurkoop tot 18 EIGEN FINANCIERING, LAGE RENTE RADIO - T.V. - VIDEO - HI-FI STEREO-SETS VERWARMING HUISHOUDELIJKE APPARATEN MEUBELEN - SLAAPKAMERS TAPIJTEN - GORDIJNEN VITRAGES - ZONWERING kledingcheques koopcentrum mat goede vakmeneen op alk gebit

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6