Van boomstamkano tot zeilschip oorlog met 't leger? kletskoek! jg QUW Commentaar echte oorlog Scheepsarcheologisch museum van klasse in Ketelhaven verdachte duif Één op de vier niet genoeg iG 24 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET cn maand of wat geleden zou n voorspeld dat er op en bij ^velden aan de Perzische Golf hte oorlog zou uitbreken zón- - n dit direct de derde wereld- tot gevolg zou hebben, zou ?I n minst op scepsis zijn gesto- och ziet het er naar uit dat n Irak elkaar nu te lijf mogen jj zonder dat de buitenwereld daadwerkelijk in mengt bij alle oorlogen is het zin- af te vragen welke partij test gelijk of het minst onge- »eft Welk gelijk is groot ge- je om bombardementen op ste- if dorpen te rechtvaardigen? lier is het dan nog na te gaan ijen ordinair grensconflict zo* hand kan lopen dat een de oplossing moet brengen la eeft waarschijnlijk deze week apitale beoordelingsfout ge- door te denken dat het met ;t geweld zijn territoriale aan- zou kunnen regelen. De t^e verdeeldheid in Iran en de met de traditionele wapenle- Jpier Amerika zouden de se strijdkrachten wel dermate lakt hebben, dat Iran snel zou ten. was kennelijk de redene- in zekere zin moeten de lraak- jnmen een soort manna voor nders in Teheran zijn geweest sjk was de vijand weer tast- eworden en kon heel het land aan voor één zaak: Irak zo u mogelijk terugslaan. En wat lische aanvallen hadden i zijn ook de eerste be- ïgen van het vliegveld bij nian hadden weinig om de hak- lokte zulke sterke reacties „verzwakte" tegenstander at een oorlog onvermijdelijk dl N n elatief gelukkige omstandig- st roor de buitenwereld is dat leze twee landen zijn slaags d en juist op dit moment iet conflict bij voorbeeld zijn ochten vóór Khomeini's aan- rs de sjah ten val brachten en rak nog onvoorwaardelijk de van Moskou genoot, dan zou ienis van de grote twee on- delijk zijn geweest. Nu kun- Verenigde Staten en de -Unie zich met goed fatsoen erughoudend betonen. Washinton is een keus tussen ree strijdende partijen onmo- De zijde van Iran kiezen is loten vanwege de gijzeling e Amerikaanse ambassadestaf ïheran en het heftige anti- ikanisme van de Iraanse isla- he revolutie. Irak steunen be- echter tezelfdertijd dat de ngskwestie onoplosbaar en in het zicht van de presi- verkiezingen van november is oor Carter een uitermate on- ïkkelijk visioen. ADVERTENTIE Gegrilleerde makreel Haal de graat uit de gewassen en afgedroogde i makreel, maar laat de vis aan de rugzijde aan elkaar. Leg nu de vis in mengsel van olie. zout. peper, citroensap en gehakte ui en laat dit goed in het visvlees trekken Leg de vis op rooster - 8 a 10 cm van de warmtebron - met witte kant naar boven Ongeveer 10 min. grilleren en af en toe bestrijken met samengesmolten boter en olie Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Productschap woo» Vis en Visproducten 's-G»avenhaae Voor Moskou is het dilemma mate rieel iets minder groot. Maar de laatste maanden trachtten de Rus sen juist de verhouding met het anti Amerikaanse Iran te verbeteren zonder Irak voor het hoofd te sto ten. Nu op grond van het oude. maar geleidelijk uitgeholde vriend schapsverdrag Irak meer dan enige morele steun te geven, zou het faillissement van dit beleid beteke nen. En de machtsverhoudingen in Iran zijn ongetwijfeld ook voor Moskou te ongewis om op dit paard te durven wedden en daar mee Irak definitief van zich te ver vreemden. Inmenging van de landen in de directe omgeving is om andere re denen al even onwaarschijnlijk. Ongetwijfeld zullen verscheidene Arabische landen het als hun plicht zien een van beide partijen alle steun toe te zeggen, maar de landen die oorlog hebben gevoerd met Is raël weten wat die solidariteit voor betekenis heeft aan het front Voor de Arabische wereld ligt het op het eerste gezicht voor de hand de zijde van het Arabische Irak te kiezen in zijn strijd tegen het Ari sche Iran. Maar daarmee zou zij tevens de islamitische revolutie in de rug aanvallen en daarmee de kans vergroten op een soortgelijke revolte in eigen land. En algemener nog. de ervaring van de afgelopen jaren heeft geleeerd dat het goed is radicalen met woorden te steunen maar hun niet die hulp te geven die het mogelijk maakt dat zij hun radicale ideeën ook in de praktijk brengen. Want welk land aan de Perzische of Arabische Golf staat van ongeduld te trappelen om Irak de rol te gunnen van politieagent in de Golf. waar de sjah altijd zoveel aanspraak op maakte? Momenteel zijn er twee wezenlijke gevaren voor de gehele wereld. In de eerste plaats is er het risico dat één van beide partijen de strijd niet volhoudt tot er onder druk van buitenaf een gewapende vrede tot stand komt. In dat geval wordt het machtsevenwicht in dit labiele ge bied hoe dan ook zó drastisch ver stoord dat nieuwe spanningen er het gevolg van moeten zijn. Het andere gevaar schuilt in de afsluiting van de Straat van Hor- moez en in de gisteren begonnen aanvallen op de olie-installaties. De wereld zal niet direct in de kou komen te zitten als er een paar dagen geen tankervaart door de straat mogelijk is. Maar wordt de bedreiging van de energievoorzie ning serieus, dan zullen Oost en West hun ziel niet in lijdzaamheid bezitten. Nu al wordt er druk ge speculeerd over de vraag of Wash ington zijn vloot de Straat van Hormoez zal laten schoonvegen. De gevolgen van zo'n ingreep zijn voorlopig niet te overzien. door Jan Sloothaak De inpoldering van een stuk Zuidenee heeft ons meer opgeleverd dan een paar polders. We hebben er ook een scheepsarcheologisch museum van klasse aan overgehouden. Ons land kent verschillende scheepvaartmusea, maar voor scheepsarcheologie kunnen we eigenlijk alleen terecht in Ketelhaven. Begonnen als museum voor scheepswrakken uit het IJsselmeer is het inmiddels uitgegroeid tot een museum van nationale en in feite internationale betekenis. Ook wrakken uit andere landsdelen, en daarmee een stukje geschiedenis van de boomstamkano tot en met het zeilschip, tillen het museum tot boven regionale betekenis uit. Vijftig jaar geleden in 1930 dus kwam de Wieringermeer als eerste van de Zuiderzeepolders droog te val len. De directie van de toen opgerich te Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders, was meteen al van mening dat er ook op oudheidkundige vondsten moest worden gelet. Die kwamen toen in Leiden en Hoorn terecht. La ter werden ook de Noordoostpolder en Flevoland ingepolderd. Om een lang verhaal kort te maken: In 1947 werd op het voormalige eiland Schok land in.de Noordoostpolder een kerk je ingericht tot museum. Steeds meer oudheidkundige vondsten kwamen daar terecht. Later kwam er een af splitsing. Alles wat te maken had met scheepswrakken ging toen naar Ke telhaven. Met die oudheidkundige vondsten van allerlei aard, is het nog steeds niet gedaan. Romantiek Schepen spreken ons zeevarend volk je nog steeds tot de verbeelding. Om de ontdekkingsreizen van onze „Hol landse jongens" hangt een waas van romantiek, waarin fraai houtsnij werk. boegbeelden en bollende zeilen opdoemen. Over de scheepsbouw- techniek weten we echter bar weinig. Dankzij de „wrakkenspecialisten" in de IJsselmeerpolders zijn we er de laatste Jaren echter steeds meer over aan de weet gekomen. „Van de scheepsbouwgeschiedenis is eigenlijk maar weinig bekend. Ook de scheep vaartmusea hebben nauwelijks mate riaal over de bouw. Bouwtekeningen zijn schaars, wel zijn er maten en mallen die iets vertellen over de con structie en verder schilderijen." ver telt drs. H. R. Reijnders, hoofd sectie oudheidkundig bodemonderzoek van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol ders. De medewerkers van deze sectie heb ben een tipje van die sluier kunnen oplichten. In de polders zijn tegen de 350 wrakken of fragmenten van sche pen gevonden. Het onderzoek daar van is nog lang niet voltooid, maar allengs is meer bekend geworden over de constructie van de schepen. Een pronkstuk in Ketelhaven vor men de resten van de enige zeventien de eeuwse vrachtvaarder die tot nu toe is achterhaald. Het moet een prachtig zeilschip zijn geweest, onge veer dertig meter lang. In het mu seum heeft het wrak een plaatsje gekregen in een „vochtige" tent waar de balken en planken zo langzaam drogen dat het hout niet gaat werken en splijten. In Ketelhaven gaan ze echter nog veel verder terug in de tijd. De geschiedenis van de scheepsbouw in ons land begint met een boom- Museum Schokland in de Noord-oostpolder stamkano. Normaal vallen opgravin gen onder de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) van het ministerie van CRM. Scheepsopgravingen zijn echter een specialisme geworden van de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders (mi nisterie verkeer en waterstaat). Daar om kreeg deze dienst in 1972 het verzoek om de berging en conserve ring van een boomstamkano bij Zwammerdam op zich te nemen. La ter bleken er nog vijf schepen te lig gen. daterend uit de Romeinse tijd, maar van inheemse scheepsbouwtra- dltle. „Inboorlingen" hebben de voorgan gers van onze Rijnaken (waarvan de langste 23 meter) waarschijnlijk in opdracht van de Romeinen gebouwd om stenen aan te voeren voor een Romeins fort. De wrakken lagen bij wat eens de kade was van het Ro meinse castellum „Nigrum Pullum". Wellicht zijn ze maar één keer ge bruikt om de stenen stroomafwaarts te vervoeren en zijn de schepen, een maal aangekomen, afgedankt. Ze weer stroomopwaarts te laten varen zal wel te moeizaam zijn geweest, meent O. A. de Weerdt, educatief medewerker van het museum voor scheepsarcheologie te Ketelhaven. De Rijksdienst voor de IJsselmeer-' polders heeft inmiddels een jarenlan ge ervaring opgedaan met het conser veren en in laboratoria wordt nog steeds gezocht naar verbetering van de methoden. Later zijn nog een mid deleeuwse boomstamkano bij Am- hem en middeleeuwse scheepsfrag- menten in het centrum van Utrecht geborgen. Versneld De meeste vondsten zijn echter ge daan in de IJsselmeerpolders en het IJsselmeer zelf. Van de 350 wrakken en fragmenten zijn er inmiddels te gen de honderdvijftig goed onder zocht. Overigens is er maar een tien tal overgebracht naar het museum. De schepen vergaan echter snel sinds ze boven water liggen en er komt nu een versneld onderzoek en inventari satie van alle vindplaatsen. Later kunnen de beste exemplaren dan na der worden onderzocht. Overigens wordt er vaak meer gevon den dan de wrakken zelf. De inventa ris vertelt veel van de manier waarop de schippers indertijd leefden en Tekeningen, bi) voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon werkten. In de scheepswrakken werd vaak nog een min of meer complete hulshouding aangetroffen. De in 1878 gebouwde en zes Jaar later vergane Groninger tjalk „De Zeehond" is er een gaaf voorbeeld van. De gevonden ladingen geven enig in zicht in het goederenvervoer over de Zuiderzee in de loop van de eeuwen. Overigens zijn er geen wrakken ge vonden in de IJsselmeerpolders die verder teruggaan dan halverwege de veertiende eeuw. Er is onder meer een „koggeachtig" schip van omstreeks 1400 gevonden. Dit soort schepen werd gebruikt in de tijd dat tientallen Europese steden samen het „Hanze verbond" sloten. Het enige echte Koggeschip althans de resten daarvan is in Bremen gevonden, hoewel niet iedereen er voor honderd procent van overtuigd is dat het in derdaad écht is, aldus drs. Reijnders. In de IJsselmeerpolders zijn welis waar diverse soorten schepen gevon den, maar men hoopt ooit nog eens een oorlogsschip te vinden uit de tachtigjarige oorlog. In 1573 is er slag geleverd met de Spanjaarden op de Zuiderzee, maar daarvan is niets te ruggevonden. De museumstaf heeft de stille hoop dat er wellicht iets van wordt aangetroffen als de Marker waard droog valt. Verrassend Zo levert het „nieuwe land" dus steeds nog oude vondsten op. Hoe wel. wat heet nieuw. De „Swifterbant- vondsten" bewijzen dat er in de buurt van Lelystad al mensen hebben ge leefd in de middensteentljd (8000 tot 4000 Jaar voor Chr.). In de jaren zestig werden wat dit betreft verrassende vondsten gedaan door het Biologisch Archeologisch Instituut te Gronin gen. Dit onder beheer van prof. A. E. van Giffen staande instituut was in 1941 al begonnen met onderzoek na dat de Noordoostpolder droog viel. Medewerkers van het instituut heb ben veel blootgelegd Over de Swifterbant-vondsten zegt drs. Reijnders: „U moet zich voorstel len dat het in de prehistorie een Bies- bos-achtig gebied is geweest." Bij de uitmondingen van IJssel en Vecht werden rivlerduintjes ge vormd. In de middensteentijd leefden daar mensen van de Jacht. Ook zijn er sporen gevonden van bewoning uit het begin van de nieuwe steentijd, toen de mens een begin maakte met de landbouw en veeteelt. Omstreeks 3300 voor Chr. moet er bij Swifter- bant een vrij groot aantal nederzet tingen zijn geweest De vondsten hebben onze geschiede nis verrijkt. Voor het eerst bleek aldus Reijnders dat ook in nattere gebieden op lagere gronden mensen hebben geleefd die niet alleen van de jacht maar ook van veeteelt en land bouw leefden. Soortgelijke vondsten waren wel al langer bekend op hogere gronden (Limburg). Overigens is de voorgeschiedenis van de Zuiderzee uit nóg vroegere tijden achterhaald. Een groot aantal zwerfstenen uit de ijstijden kwam bij het droogvallen van de Noordoostpolder bloot te li- Een kano uit de Romeinse tijd. enkele jaren geleden gevonden bij Zwammerdam, nu te bezich tigen in museum Ketelhaven. geen in de buurt van Urk. in ee: groter gebied dan waar ook elders L- ons land. Er is nog steeds onderzoe gaande door monsters uit rotsen in d Scandinavische landen te gebruike als vergelijkingsmateriaal. Ander vondsten hebben betrekking op d jongere tijd. deels bijvoorbeeld o het voormalige eiland Schokland zei Dat werd tot halverwege de vorig eeuw bewoond, maar moest toen w> gens het steeds dreigender oprukke van de zee worden ontruimd Ec aantal overblijfselen uit die tijd is nog. Zoals het kerkje op een (inde tijd op het eiland opgeworpen) ter waarin thans het museum Schoklar is gevestigd. Uitbreiding Minister Tuijnman van verkeer waterstaat heeft onlangs de eers fase van een uitbreiding van dit m seum gestart. Als de uitbreidii straks gereed is blijft het kerkje (u 1834) een centrale plaats inneme Reijnders wil het geheel inricht) met de archeologische vondsten v; Swifterbant. Op de rivierduintjes oeverwallen zijn vondsten geda. waarmee volgens hem een gewelc leuke expositie is in te richten. E vijfduizend jaar oud skelet, sierrad als doorboorde stenen, barnsteenk) len die op het voorhoofd werden f dragen, een hangertje van git en all< lei werktuigen van vuursteen, be en hertshoorn kunnen samen het vi tekaartje van het museum Schc land gaan vormen. De meeste ste» soorten van de sieraden worden t plaatse niet gevonden. Dat wijst contacten met andere streken, zov in de directe omgeving (Urk, Drentl als mogelijk veraf gelegen gebied als Frankrijk en Duitsland. De uitbreiding houdt verder dé boi van expositie-, voorlichting-, entr en depotruimtes in oude Schoklam stil in. Bij de één miljoen gulö kostende eerste fase is ook het hers van een beschoeiing begrepen. indertijd het afkalven van de t< moest tegengaan. De tweede, and half miljoen kostende fase. moet v gens plan volgend jaar beginnen, één van de gebouwtjes komt een si ciale expositie over het voormal: eiland zelf. Dit eiland is zoveel mo; lijk in het landschap uitgespaard, een ander gebouw zullen de zwerfs nen en hun ijstijd-geschiedenis c« traal staan. Ook komt er onder me een gebouw voor wisselexpositi Jaarlijks komen er nu al een vijft duizend bezoekers. Toekomstmuziek Dat geldt trouwens ook voor het n seum voor scheepsarcheologie, c een tiental jaren geleden dus e apart onderkomen kreeg in Ketell ven. Het is gevestigd in een loods c bij de drooglegging van de Flevop der is gebruikt. Ook dit musei moet eigenlijk worden uitgebreid, zijn wel plannen, maar voorlopig dit toekomstmuziek. Dat betekt dan dat allerlei materiaal, inclus thans in depot gehouden wrakken, lang niet ten toon kan worden i steld. Eigenlijk had hij de hele zaak liever buiten de publiciteit ge houden. Maar nu gisteren een groot ochtendblad in een vette kop aankondigde: „Max Tailleur verklaart Leger des Heils oorlog", wil Tailleur wel kwijt dat dat „kletskoek" is. „Ik wil er hele maal geen rel van maken. Het Leger doet ook heel goed werk, net als wij. We hebben beiden dezelfde doelstelling: mensen helpen. Daar ga je dus zeker geen oorlog mee voeren. En als er al sprake van een verschil van me ning is. dan is dat een zaak tus sen het Leger en ons. Daar heb ben buitenstaanders niets mee te maken". De kwestie waar het om draait, is bepaald niet van vandaag-of gis teren. „Het is al een jaar of vijf. zes zo dat in bepaalde plaatsen afdelingen van het Leger des Heils kleding gaan ophalen net voordat wij er met onze actie „Geef Max de zak" aan het werk gaan En het Leger is nu eenmaal groter dan wij. Als zij met zeven tig auto's aan de slag gaan en wij met maar vijf, dan hebben wij uiteraard meer last van hen dan zij van ons. Ik kan een hele lijst overleggen van gemeenten waar dat gebeurd is. Ik weet zelfs van gemeenten waar afdelingen van het Leger dat moedwillig gedaan hebben Die zijn naar het ge meentehuis gestapt om te vra gen: wanneer komt Max Tailleur hier kleding inzamelen? Dan wil len wij een maand van tevoren. Die afdelingen proberen natuur lijk zoveel mogelijk in te zame len. Maar ze moeten niet verge ten dat dit onze enige bron van inkomsten is. terwijl het Leger ook nog meubelen, oud papier en allerlei andere goederen inza melt. giften krijgt, de kerstpotten en de girokaartenactie heeft. Ik heb de commandant van het Le ger des Heils geschreven, want ik denk dat die er helemaal niks van weet hoe die afdelingen werken". Natuurlijk lijdt de actie „Geef Max de zak" schade bij zulke incidenten. Niet iedereen heeft zoveel kleding weg te geven, dat ie een week of wat na een inzame ling meteen weer de „zak van Max" kan vullen. En het kan zo makkelijk geregeld worden. „Ik heb ze al verschillende keren aan geboden om gegevens uit te wis selen." zegt de heer Tailleur, „maar dat is nooit gebeurd. Ik heb ze geschreven dat ze net als alle andere groeperingen op cha ritatief terrein voor elke inzame ling toestemming moeten heb ben. ook als je kleding inzamelt. Wij hebben nog nooit ingezameld zonder toestemming, het Leger wel eens." Alle gemeenten hebben nu een brief van de Max Tailleur-stich ting gekregen met het vriendelij ke verzoek er met het uitgeven van vergunningen voor inzame lingen rekening mee te houden, dat de beide instellingen elkaar niet in de wielen rijden. „Als wij aankloppen voor toestemming en het Leger houdt ergens bin nenkort al een inzameling, dan zou zo'n gemeente ons bijvoor beeld kunnen schrijven: Het spijt ons, maar komt u over een half jaartje maar terug, want die en die gaat al inzamelen." Gelukkig lijdt het werk van de Max Tailleur-stichting er niet on der. De vakanties voor reumapa- tiênten lopen goed en er zijn be sprekingen gaande om volgend jaar nog veel meer te gaan doen. Wordt directeur Tailleur nooit eens kwaad als hem weer eens zo'n onnodige hindernis in de weg wordt gelegd? „Ik word er af en toe wel eens moedeloos van. Dan denk ik: hoe is het mogelijk dat een vereniging met in het blazoen de Heer zoiets doet? Dat zal de Heer toch niet goed vinden?" Gewoonlijk dienen vrouwen al leen ter versiering van auto's en motoren die extra in het zonne tje gezet moeten worden, maar dit keer is het andersom: de zwa re motor en de vrachtwagen zijn er ter versiering van Matty en Lenny Vermeulen, negentienja rige tweelingzusjes uit het Gel derse Vaassen en hun „groot rij bewijs". Binnen een jaar hebben ze allebei zoveel verschillende rij-examens met goed gevolg ge daan, dat ze nu niet alleen achter het stuur van een personenauto mogen zitten, maar met hetzelf de recht een vrachtauto, autobus en motorfiets mogen besturen. De tweelingzusjes hebben intus sen wél ieder hun eigen auto in de prak gereden en zijn beiden een keer met de motor onderuit gegaan, maar ze kwamen er steeds zonder kleerscheuren af. Allebei werken ze in een zieken huis, wat hun ouders een veilig gevoel moet geven: Lenny op een röntgenafdeling, Matty als labo rante. Een in Tel Aviv verdwaalde post duif heeft de voorpagina's van de kranten daar gehaald, omdat het dier serieus verdacht werd van spionage voor de Arabieren. Een vriendelijk gezin vond de duif verzwakt en uitgehongerd in het raamkozijn, haalde de vogel bin nen en gaf hem te eten. Het dier bleek een opgevouwen papiertje aan de poot te hebben met een boodschap in het Arabisch. Er van overtuigd dat het beestje een boodschap aan Arabische sabo teurs moest overbrengen, ging zijn gastheer haastig met hem naar de politie Pas toen die de boodschap had laten vertalen bleek dat er eerder van een vre- des- dan een spionageduif kon worden gesproken. „Je kunt hem het beste als een soort geluksvo gel beschouwen", legde een poli tieman uit. „losgelaten door een pasgetrouwd paartje, in de hoop dat hij een oud Arabisch gebed aan Allah overbrengt, waarin ge vraagd wordt om een lang, geluk kig leven en veel kinderen" De geluksvogel mag voorlopig op het politiebureau blijven, en als het echtpaar hem niet komt ha len krijgt hij de vrijheid terug Eén van elke vier Amerikaanse vrouwen, 25 procent dus, wordt vóór haar achttiende jaar aange rand of op een andere panier ge molesteerd. Een kleine twee mil joen vrouwen in de V.S. worden door hun echtgenoten mishan deld. Minstens, want veel. mis schien wel de meeste van die ge vallen worden nooit bekend. Har de cijfers, afkomstig uit Ameri kaanse statistieken en dus (meestal) waar Ze zijn nu in elk geval in een groot deel van noor delijk Amerika bekend, want op het congres over geweld tegen vrouwen in Denver (Colorado) za ten zevenhonderd vrouwen uit dertig Amerikaanse staten plus een flink aantal landen buiten de V.S. De spreeksters die de statis tische cijfers de zaal in slinger den. waren schrijfster Lyn San- ford en Barbara Millman van een instelling in Denver, vergelijk baar met de Nederlandse Blijf van m n lijf-huizen Blijkbaar heeft president Carters broer Billy niet genoeg aan het omstreden geld uit Libië. Hij biedt tenminste in kranten die in Atlanta verschijnen in die buurt woon hij zelf souvenier- tjes aan die bij zijn broers inhul diging als president in 1976 zijn uitgegeven. Billy vraagt er 150 dollar (driehonderd gulden) per stuk voor. omdat ze volgens de tekst in de advertentie „beperkt in oplaag" en „onvergelijkbaar in investeringswaarde" zouden zijn. maar kenners beschouwen dat als geld-uit-de-zak-klopperij. De souveniertjes zijn niet meer dan 25 gulden waard, zeggen ze BIJ elke nieuwe opzienbarende actie van broer BUly herhaalt het Wit te HuLs steeds dat wat Billy doet. zijn eigen zaak is Bijna de beste Op de Euro pese kampioenschappen bloem- sierkunst in de Zwitserse stad Bazel is Pjet van der Burg (34) uit Berkel-Rodenrijs tweede gewor den. Hij moest het tegen vijftien andere nationale kampioenen opnemen Jonge dieren Van 3 tot en met 5 oktober zijn op de 29ste nationale jongdierententoonstel ling in de Irenehal in Utrecht hoenders, sier- en watervogels, duiven en pelsdieren te zien en bovendien ials extraatje) exoti sche vogels, kanaries en par kieten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5