Henk van Ulsen leest boeiend Gerard Reve Pianist Cuypef als herboren Allman Brothers, vergane glorie j' Ik; WEL KABEL? D NOS zendt tv-gesprek met Gerard Croiset uit iSPeuwGUzeM 0P66L6T! MAARGEEN VPRO-GIDS? DE NIEUWE VPRO-GIDS. CTÊ «sta DÉZE WEEK'N KWARTJE. 'Van het een komt het ander Gênant concert in Den Haag En dan nog I Nieuwe boeken Donald Duck. Een vrolijk weekblad. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten AMSTERDAM Henk van Ulsen staat in een wit pak zoals Gerard Reve in 1966 in Carré droeg, toen hij daar uit eigen werk las op het toneel vóór een grote plant met smalle bladeren, een schommelstoel, een bankje, een tafel. Op de tafel liggen boeken van Gerard Reve met allemaal strookjes papier erin. en kartonnen in verschillende kleuren waar ook teksten van Reve op staan Het lijkt een beetje, of je bij Henk van Ulsen thuis bent. Hij neemt zo'n karton, of een boek. dat hij bij zo'n papiertje open slaat, en leest voor wat hij dan onder ogen heeft. Hij kijkt je daarbij telkens even aan, en de manier waarop hij dat doet. en waarop hij de tekst zegt. heeft iets van een uitnodigende aansporing moet je horen, hoe prachtig Reve dat onder woorden brengt, hoe raak zijn gevoelens, zijn ervaringen ontleedt, hoe openhartig hij zichzelf bloot geeft. Die houding van Henk van Ul sen geeft je de indruk, dat je bij een vriend thuis bent, die zich alle moeite getroost om je zorgvuldig deelgenoot te maken van wat hem in die schrij ver geboeid, geraakt, ontroerd, gea museerd heeft. Je weet natuurlijk best. dat je^n werJLjijkheid in het Nieuwe de la Martheater zit, waar Henk van Ulsen dit nieuwe programma „Van het een komt het ander" maandagavond voor de eerste keer in de openbaarheid bracht Na elk fragment dooft het licht even, neemt hij een ander kar ton of een ander boek. verandert van houding Maar juist die toneelmatige wisselingen geven je de indruk van iemand, die in zijn kamer alles bij de hand heeft gelegd om het je even te laten horen. Heel éénvoudig, maar wel zo dat elke tekst helder gaat leven in de specifieke toonaard, die zijn begrip er voor aangeeft Je hoort soms ook teksten, waarvan je je herinnert, dat zij indertijd aan stoot gegeven hebben Maar in de totaliteit, die hier ontstaan is, en in de integere ambiance, die Henk van Ulsen door zijn ingetogen aanpak schept, verschijnen zij in herkenbare verhoudingen, horen zij thuis in het levend beeld van de man die Reve is Ondanks het witte Reve-pak kijk en luister je dus niet naar een man, die Reve speelt, maar naar Henk van Ulsen. die je deelgenoot maakt van zijn verwantschap met verrassend goed geformuleerde gevoelens en er varingen. De keuze van de teksten is gemaakt door de Neerlandicus Sjaak Hubregtse, die, schrijft hij in het pro gramma. wel gezocht heeft naar de mooiste fragmenten, maar er natuur lijk ook rekening mee gehouden heeft, dat de acteur ze moest zeggen. Het is een goede keuze, waarin de vele motieven uit Reve's werk, en de verschillende toonaarden, die hij er bij gebruikt, boeiend oplichten. door Frits Lagerwerff >ve hte "If 1 AMSTERDAM Na negen maanden met een kwak) gezondheid ondergedoken te zijn geweest, presenteer f Cuypers zich met contrabasist Arjen Gorter en slag Martin van Duynhoven als herboren in jazzclub De Het enfant chéri van de Nederlandse jazz speelde er ah beste dagen. i Ulsen leest uit het werk van Gerard Reve Foto GNrfe Verberne „Drie sets van veertig minuten, dat is veertig minuten de man, nèt vol te houden", was het commentaar van de pianist wiens kracht in jongensachti ge flair, raadselachtige nostalgie en een grote liefde voor avant-garde pia nisten geconcentreerd is. Een groot pianist wordt Cuypers niet meer. maar als jazzmusicus en liedjescom ponist („mijn aangewaaide gave") is hij nog lang niet aan het einde van zijn mogelijkheden. Wat de opbouw van zijn muziek betreft heeft de be perking de meester gemaakt. Nie mand komt zo gemakkelijk en indrukewekkend op atonaal vuur werk van twee vingers en niemand waagt het na dergelijke stacato-pas- sages over te schakelen op Ramses Shaffy-achtige liedjes. Deze musi- ceertrant laat je niet onberoerd of afzijdig, je bent voor of tegen, daar voor zijn de conditionerende en de- conditionerende elementen te sterk. Een stuk als Romance klink draak uit de vaudeville-trai lin is een eerbetoon aan ragtimecomponist, Keith wordt met een klaterende geëerd en Breuker met ee orr werkje te< «f t dit r iê1 01 Het venijnige is nu, dat een razende vaart onder genomen wordt. Het werd knap warm in De Kroeg waa ter en van Duynhoven. onda verstanden zelden zo goed spelen. De spontaniteit vi ziek sprak voor zich. Soms mlkkige harmonie en verre v fineerde overgangen leken e ,t het voordeel dan in het nai Cuypers te werken, die me 'n gedreven spel duidelijk aan to t rug te zijn van weggeweest. ADVERTENTIE. doorstart Rijven DEN HAAG Oude glorie kan zich op verschillende manieren aandienen. Bijvoorbeeld als enthousiaste muzikanten, die hun tweede jeugd beleven, of als zichzelf reproducerende betweters, die teren op een gevestigde naam. Deze twee varianten vielen maandagavond in het Nederlands Congi esgebouw in Den Haag te beluisteren. De Allman Brothers Band uit Amerika kwam in aanmerking voor het predikaat ..vergane glorie" blijkens de weinig bezielende herhalingsoefening met genante afloop. De leden van de Blues Band uit Enge land daarentegen uit het voorpro gramma. konden hun staat van dienst wel in klinkende noten omzet ten. Paul Jones, die 15 jaar geleden naam maakte als voorzanger van Manfred Mann, heeft deze band on langs opgericht. Hij kan nu zijn oude liefde, de Chicagoblues. uitleven met collega's als Tom McOuinness en Hugh Flint. Deze blanke blues, die in de jaren zestig in Engeland veel op gang maakte, lijkt een herleving door te maken gezien de vele formaties die op dit moment in dit genre opereren De Blues Band wist vakmanschap met enthousiasme te combineren. De slide-gitaar van McOuinness was een lust voor het oor, terwijl zijn zang en die van Jones van veel voeling met de blues getuigden. Zodoende viel er. ondanks de abominabele akoestiek aanvankelijk van een heerlijk avond je te genieten De Allman Brothers Band zou echter roet in het eten gooien. Als eerste en beste maakte zij naam met de zoge- Foto Les van Romen Dan Toler (links) en Dicky Betts van The Allman Brothers Band tijdens hun optreden in Den Haag. noemde Southern rock. Daarin staan twee in duet of duellerende sologita- risten centraal die tintelend improvi seren met ondersteuning van een stu wende ritmesectie. Na de dood van Duane Allman (in 1970) konden de Allman Brothers dit patent nog handhaven getuige de elpee Brothers and Sisters. Na enkele sterfgevallen en strubbelingen werd de band in 1978 opnieuw opgericht. De onlangs verschenen elpee. Reach for the Sky en nieuwe financiële „moed" vormen de redenen voor de huidige Europese toemee. Het dubbelconcert in Den Haag werd echter een voorspelbare aangelegenheid die eens te meer dui delijk maakte, dat deze band is blij ven stilstaan. Twee drumstellen, twee toetsenbespelers, twee gitaristen en een bassist die dikwijls wordt onder steund met de baspartijen van Greg Allman. Het is overbodige overdaad die de klankkleur niet ten goede komt. Dick Betts en Dan Toler lieten bij vlagen wervelende gitaarsoli ho ren, maar misten naast enkele techni sche misgrepen inspiratie en bezie ling De combinatie van oud (Whippin' Post) en nieuw werk (Angelina) liet geen noemenswaardige ontwikkeling horen. Jessica kondigde na ruim een uur het einde aan. Helaas werd de toegift op het Haagse concert inge ruimd voor een oeverloze. 25 minuten durende demonstratie van de twee slagwerkers, die op een schoolconcert niet had misstaan. Het publiek kon er desondanks niet genoeg van krijgen, waarmee duidelijk is dat de eens ma gische naam Allman Brothers letter lijk dient te worden genomen. bi vjfc al Fj lijft u heen en weer ■^schakelen tussen de 3 Duitse zenders, de 4 Belgische, 3 Franse en 3 Engelse? Of koopt u de nieuwe VPRO-gids? Met de komplete buitenlandse programma's. Elke week 35 pagina's Buitenland. Vanaf dinsdag 23 september in de winkels. Ter kennismaking voor slechts 25 cent. door Riet Dlemer HILVERSUM Op 20 juli jl. overleed in Utrecht de paragnost Gerard Croiset. Niet alleen in Nederland, maar ook ver daarbuiten genoot de helderziende bekendheid vanwege zijn gave om kwalen te genezen en als dat niet meer mogelijk was men kwam immers met de ergste gevallen bij hem het lijden te verlichten. Daarnaast werd zijn hulp regelmatig ingeroepen, als hij die al niet zelf had aangeboden, bij het opsporen van, vermiste personen. In de derde plaats heeft Croiset altijd van harte meege werkt aan wetenschappelijk onder zoek. Hij liet de parapsychologen let terlijk op zijn handen kijken Zijn laatste bijdrage aan de weten schap gaf hij een paar weken voor zijn overlijden. Met een experiment dat scheikundigen hadden georgani seerd werd aangetoond dat de mense lijke geest (in dit geval die van Croi set en zijn medewerker Wamer Tho- len) de materie kan beïnvloeden. Dit gebeurde aan het universitaire cen trum in Diepenbeek in België, in sa menwerking met de universiteiten van Gent en Mons en Toronto (Cana da). De paragnosten trachtten uit sluitend door hun paranormale ver mogen een wijziging aan te brengen in de moleculaire ordening van de chemische stof: in chloroform opge loste alcohol. Uitzending Televisie-opnamen van de proefne ming vormen de afsluiting van het programma „Gesprek met Croiset" dat zondagmiddag wordt uitgezon den tussen half vier en vijf uur op Nederlank I. Hoofdmoot is een pro gramma dat al in 1972 is gemaakt en waarin liefst zest interviewers rond om de stoel van Croiset zaten ge schaard. Onder hen bevonden zich prof. dr. W. H C. Tenhaeff. prof. dr. H van Praag, programma-leider NOS- Een heel weekeinde (26-27 septem ber) vol jazz in het centrum van Bre da: vrijdagavond dixie-landorkesten :n een tiental horeca-bedrijven, zater dagmiddag een straatparade en op zondagavond in de stadsschouwburg tien binnen- en buitenlandse orkes ten. 's Morgens wordt het feest geo pend met een zogenaamde jazz-mis om 11.30 uur in de schouwburg televisie Carel Enkelaar en televisie presentator Jack van Belle Een bevredigend antwoord waarom het ruim acht jaar heeft geduurd voor dit programma wordt uizgezonden kon Carel Enkelaar, vriend van Croi set. bij de voorvertoning gisteren niet geven. In al die jaren moet er toch wel eens een passender gelegenheid te vinden zijn geweest. Het programma is namelijk alleszins de moeite waard, al spreek ik natuurlijk voor mezelf, want er is bijna geen discutabeler onderwerp te vinden dan paranorma le begaafdheid Autobiografie „Gesprek met Croiset" is een soort autobiografie geworden van een boei end verteller die bekend stond als een sympathieke karakteristieke figuur. Hij blijkt daar zelf anders over te denken en schildert zich af als eigen zinnig. Een eigenschap die hij in zijn positie wel nodig heeft gehad om aan vaard te worden. Zijn vader, vertelt hij, was een idea list in theorie, een reizend toneelspe ler. die zich vestigde in de kolonie Walden van Frederik van Eeden. In de praktijk liet hij in zijn vrijdheids- drang zijn gezin stikken. Gerard werd in diverse pleeggezinnen opgevoed en verhuisde naar alle hoeken en gaten van het land. Hij zegt nauwelijks on recht ervaren te hebben en kon zich. overgevoelig als hij was. nauwelijks concentreren Op twaalf ambachten van boerenknecht tot kruidenier volgden dertien ongelukken Hij had al sinds zijn zesde jaar ver- scijnselen waargenomen die voor hem normaal waren en waarvan hij er pas in de loop der jaren achter kwam. dat de meeste mensen die niet had den. Zo zag hij regelmatig op zijn kamertje fel licht met schaduwbeel den erin. In die tijd deed hij zijn eerste paranormale waarneming toen hij bij een meisje dat was gevallen de heup aanwees omdat hij wist „dat die gebroken was" Toen hij kruidenier was kwam hij er bewust achter „de gave" te hebben. Hij was toen vijfentwintig jaar en gehuwd en ging zich langzamerhand bezig houden met genezingen. De stap naar de wetenschap nam Croiset zelf toen hij direct na de Tweede Wereldoorlog aan parapsycholoog dr Tenhaeff eenTilmpje liet zien van genezingen. Vanaf die tijd ontstond er een samenwerking en vriendschap tussen beiden. Croiset beweert dan ook in het pro gramma dat Tenhaeff hem gericht heeft leren denken. Hij zegt: „Ik zie minder dan vroeger, gerichter en se lectiever" Maar dat twee persoonlijkheden te genover elkaar stonden blijkt wel uit opmerkingen van prof. Tenhaeff gis teren na het zien van de film: „Croiset was een fantastische proefpersoon, maar een erbarmelijk filosoof". Prof. Tenhaeff vindt ook dat Croiset te veel over zijn leven vertelt en hij verwijt hem zijn emotionaliteit. Tenhaeff mag daar zo over denken, anderen die zondagmiddag het pro gramma bekijken zullen misschien een afwijkende mening hebben. Juist die persoonlijke eigen aanpak van Croiset geeft wat mij betreft het interview zijn charme. De man is he lemaal zichzelf geweest en dat is zijn goed recht. Kruisverhoor Slaat hij wat op hol dan is er altijd in het interview wel een van de zes men sen paraat om hem met een vraag af te remmen Maar als er zoveel inter viewers zijn kan het niet anders of de belangstelling van de geïnterviewde wordt als in een kruisverhoor alle kanten opgetrokken. Verder heeft het geen zin om over een programma dat acht jaar geleden is gemaakt nog iets op of aan te merken Dat geldt echter wel voor het in el kaar zetten van het hele programma Voor iedereen bereikbaar. Gerard Croiset het gesprek met Croiset. zijn crema tie en de experimenten aan de Belgi sche universiteit. Zonder enige over gang zijn alle onderdelen klakkeloos aan elkaar geplakt, althans bij de voorvertoning. Politieke tekeningen van K. Wille men. Uitg. Pegasus, Amsterdam. 128 blz 21 gulden Van uitgeverij Elsevier te Amster dam zijn de volgende boeken: Het jaar in woord en beeld, encyclope disch jaarboek 1980 (370 blz geen prijsopgave). Diabetes, van dr R. Pet- zoldt en prof. dr K. Schöffling (119 blz 18.90). De monarchie in Neder land, onder redactie van dr C. A. Tamse (240 blz 39,50). Zeevogel- gids, van H. Heinzel en G. Tuck (292 blz 39,50). Het grote Weight Wat chers kookboek (152 blz 35 gul den). 200 objectieven tips van E. Voo- gel e P. Keyzer (100 blz 10,90). Flitstechnieken in de praktijk, door P. Charpentier (141 blz 36,60) Bij uitgeverij Ploegsma zijn versche nen; En toch draait ze kinderprent- boek van Mitsumasa Anno. 50 blz 17,90. En Het mysterieuze motel, (ondertitel: het verhaal van de ont dekking) van D. Macaulay (die ook de tekeningen maakte), 80 blz 27.50. ROTTERDAM De 29-jai ,r per de Roo van het Rotten?1 harmonisch Orkest heeft prijs gewonnen op een inten d( dirigentenconcours in de Fr |ji Besangon. Hij mag het vol| J zoen bij het symfonieorkest sangon een gastdirectie uitvjla Roo, die bij het Rotterdams rr monisch tweede fagotist is, de de afgelopen jaren al di kesten in Nederland, Belgi Verenigde Staten. Het concoiir gewonnen door de Engelsm a than Seers. Er waren 32 ka; uit 16 landen voor deelnemi i. lecteerd a Het Westduiste circus Krc tevreden over de tournee di afgelopen maanden door N heeft gemaakt. Meer dan mensen bezochten de voorst die op 2 juli in Amsterdam bt De Gouden Ganzenveer Koninklijke Nederlandse sbond is dit jaar toegekend mr. H. de la Fontaine Verwe tus hoogleraar aan de Ui van Amsterdam. Hij kfirjgt d een vergulde ganzeveer van k wegens zijn verdiensten verhoging van het aanzien Nederlandse cultuurbezit De officiële première vi het nieuwste stuk van d schrijver Herbert Achternbi staande zaterdag bij de to Globe, is uitgesteld. De v< gen worden wel vanaf die speeld. maar van een prem geen sprake zijn nu het Scl haus Bochum, die de opdracl stuk gaf, zijn première heeft uitstellen. Van een wereld waarbij de pers wel aan* mogen zijn, is inmiddels afgt lezer zal pas over de Globe- ling geïnformeerd worden ru clële wereldpremière in Boei Muziek van de Zwitserse nist Frank Martin, die jaret Nederland woonde, wordt uit tijdens twee concerten, op 27 ber om 20.15 uur in de kiel Concertgebouw, Amsterdam september om 14.15 uur in zaal. Doelen. Rotterdam. Ai is de negentigste geboorteda reeds overleden componist, renden onder meer Erna Spo sopraan. Danielle Dechenne Badura-Skoda piano en Tew tin (een dochter) flamenco-d Twee cantates van J. S. 39 Bring dem Hunrigen dein nr 46 Schauet doch und seb ken op 28 september in de kerk, Amsterdam in het kal een avonddienst. Jan Pasve het Westerkerkensemble. Linden is liturg, aanvang 19.3J de toegang is uiteraard gratii ADVERTENTIE Het weekblad Donald Duck van deze week heeft een extra leesbijlage. Omdat het Kinderboekenweek is, vind je een 16 pagina's tellend spannend detective verhaal in nr. 39. Aan dat verhaal zit ook nog een spannende prijsvraag vast. Maar die kan je alleen oplossen als je het verhaal goed gelezen hebt Over die prijsvraag en de mooie prijzen die je kunt winnen lees je meer in Donald Duck nr. 40 Donald Duck is overal verkrijgbaar Halen dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4