Lutheranen zijn gezellige mensen Basisgroepen luiden de financiële noodklok David en Goliath in de vredesweek Ook een SS'er werd aan tafel genood Trouw Religieuzen zien weinig heil in Rooms weekblad umaktie jaarWJ-CNV. Stort uw bijdrage voorvakbonds- iongerenwerkin de derde wereld VOORBUGANf 'WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei Het is vrijdagavond. Jan en Miep zitten in hun knusse huiskamer te schemeren. Ze wonen in een lief dorp in de omgeving van de stad Utrecht en door de glazen tuindeuren zien zij hoe de donkerte zich spreidt over de bossen en de beemden. Er daalt vrede in hun hart, ze hebben geen behoefte aan een gesprek en de televisie blijft uit. Na een poos verbreekt Jan de stilte: ,,'k Denk dat ik vanavond maar es vroeg naar bed ga. ik heb een drukke week achter de rug!" „Maar schat", werpt Miet tegen, „je moet je vader nog ophalen." ..Verdraaid, ja!", komt Jans stem uit de behaaglijke diepte van zijn leunstoel, „dat was ik helemaal vergeten Moeizaam staat hij op. „Ik vind dat telkens maar een heel gezeur", zegt hij. „Pa is een beste man en een goeie lutheraan en op zichzelf is het hardstikke leuk dat hij in de diakonale raad van onze kerk zit, maar om nou aan elke vergadering een logeerpartij vast te plakken „Maar hij kan toch niet meer terug naar huls, de laatste trein naar 't noorden is allang weg als de vergadering afgelopen is", antwoordt Miep. „Weet ik wel, maar dan sta je daar buiten dat lokaal te wachten tot het de leden van de raad behaagt er een punt achter te zetten. Eindelijk is het zover, Je rijdt terug naar huis, maar dan kan je nog niet meteen naar bed. Eerst nog een praatje maken, een glaasje drinken en uitslapen is er de volgende ochtend ook niet bij, want pa moet zo nodig vroeg terug omdat moeder anders zo lang alleen is Nou ja", onderbreekt Jan zichzelf. „Ga nu maar gauw", spoort Miep hem aan en ze streelt hem liefkozend over de bol. Het is zaterdagmiddag. Mevrouw Mulder zit voor het venster van haar keurig salonnetje te kijken of de bus uit Groningen er al aankomt. Haar man had gisteren in Utrecht vergadering van de diakonale raad van de lutherse kerk en omdat hij dezelfde dag niet meer terug kan met het openbaar vervoer, blijft hij dan een nacht slapen bij hun zoon Jan, die in de buurt woont. Wacht, daar heb je 'em! Mevrouw Mulder ziet de bus naderen en rept zich naar de voordeur om haar man te kunnen verwelkomen zodra hij het tuinpad oploopt. „Hoe heb je 't gehad?", vraagt ze belangstellend. En: „Hoe was het bij de jongelui? Alles goed?" Meneer Mulder knikt en maakt een afwerend gebaar. „Laat me eventjes", verzoekt hij, „eerst een kop koffie, daarna zal ik je op m'n gemak alles vertellen." Weldra trekt de pittige geur van koffie door de propere woning. Langzaam genietend drinkt de heer Mulder zijn kopje leeg. „Hè", verzucht hij, „daar knapt een mens van op! Het is en blijft tenslotte een vermoeiende bedoening." „Hoe zo?", wil zijn vrouw weten. „Nou, die vergadering zelf is plezierig en boeiend. Maar dan moetje na afloop met Jan mee en daar natuurlijk weer praten en een glaasje drinken, terwijl je snakt naar je bed. Dat breekt me een beetje op," legt meneer Mulder uit. „Bovendien, gaat hij verder, „wil ik hen de volgende dag ook zo min mogelijk tot last zijn en daarom sta ik dan extra vroeg op om weer te vertrekken. Maar jaik kan toch moeilijk tegen Jan en Miep zeggen dat ik eigenlijk veel liever in een rustige hotelkamer kruip." „Dat zou misschien te duur worden", bedenkt mevrouw Mulder. „Dat valt wel te versieren", meent haar echtgenoot. Kijk, dergelijke dialogen vallen binnenkort te beluisteren in lutherse gezinnen in het noorden des land en in de omstreken van Utrecht, althans wanneer een in het vijf maal per jaar verschijnende blad Contact voor zending, diakonaat en ontwikkeling, geplaatste oproep vruchten afwerpt. Ik bedoel deze oproep: „De diakonale raad zou vanwege de contacten met de noordelijke provincies volgend jaar een lid uit bijvoorbeeld Groningen in zijn midden willen hebben. Vroeger al was het een probleem vanwege de reisafstand. De heer Pinkster uit Veendam heeft het een tijd gedaan maar die reis en niet meer terug kunnen op vrijdagavond, dat was het probleem. Als er nu in het noorden eens een diaken was. man of vrouw, met een zoon of dochter ergens wonende rond Utrecht (waar de raad een zes maal per jaar op vrijdagavond vergadert) of er niet te ver vandaan en waar hij/zij dan de nacht kon doorbrengen. Gezellig toch? Willen de noordelijke provincies eens in eigen kring rondkijken? We horen het dan wel." Gezellig toch? Jaja! Van onze kerkredactie AMSTERDAM In sommige zogenoemde „basisgroepen" of kritische gemeenten wordt de financiële noodklok geluid. Ook de landelijke organisatie van deze progressieve kerke lijke groeperingen ziet de toe komst met zorg tegemoet. De oorzaken van de problemen zijn niet overal dezelfde, maar een oplos sing kan alleen maar zijn: meer geld of inkrimpen. Aan dat laatste wil men vaak niet denken omdat er zoveel te doen is. In 't Eikske in het Zuidlimburgse Schaesberg is de nood naar de lippen gestegen door het conflict met het bisdom Roermond. Deze groep ont stond destijds rond pastoor Ed Mie- dema na ruzie met de toenmalige bisschop Moors. Sindsdien heeft dit conflict met de daaruitvoortvloeien- de proceskosten alle financiële reser ves uitgeput. Eind van het liedje was éen verloren rechtszaak over het ge bruik van de pastorie. De voorzitter van 't Eikske, Jan Vroomans, typeert de stand van za ken als die van het dubbeltje dat het heeft moeten afleggen tegen het tien tje. Men wil er alles aan doen om deze basisgroep toch te behouden, omdat er vooral in het bisdom Roermond een duidelijk alternatief moet blijven voor alles wat „nu zo jammerlijk scheef zit in de kerk en samenleving" van Limburg, aldus Vroomans. Laboratorium Weer anders, maar nauwelijks min der nooddruftig, is de toestand in de Amsterdamse studentenecclesia. Ook deze ontstond na een conflict met de bisschop, maar ze raakte nooit verzeild in geldverslindende waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV - Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credielbank Rekenmgnr 2300 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle -Abonnementsprijzen: Per maand 16,98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef Ö20- 5622797. Opgave mini-advertenties tel. 020-5626262 of schriftelijk aan Mini-Adv afdeling, postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam- eenvoudig net teveel en men vindt het ook niet redelijk. Zowel 't Eikske als de Amsterdamse Studentenekkle- sia proberen steun van bulten aan te trekken, omdat beide vinden dat hun voortbestaan en hun werk ook voor buiten de eigen kring van belang is. Vrijgezellen processen. Wel vertoonde de begro ting van meet af aan grote gaten. De Studentenekklesla is steeds een soort liturgisch laboratorium ge weest; liederen en teksten (vooral van Huub Oosterhuis) vonden vandaar hun weg ook naar elders. Volgens het bestuur van de ecclesia zouden de problemen al aardig zijn opgelost als dat ook wat zou opleveren. Maar er wordt druk gecopiëerd en gestencild, terwijl een betrekkelijk kleine groep die liturgische creativiteit moet be kostigen. Dat teksten en melodieën maken kost ongeveer een volledig jaarsalaris en dat is voor zo'n groep TILBURG (ANP) - De com missie voor projecten in Ne derland (PIN) van de geza menlijke Nederlandse kloos terlingen heeft negatief gead viseerd voor een subsidieaan vrage van de stichting „Com- municare". Deze stichting is aan het onderzoeken of er een echt, nieuw roomskatholiek weekblad op de markt kan worden gebracht. De initiatiefnemers hadden bij de ge zamenlijke ordes en congregaties aangeklopt en hun een kwart miljoen gevraagd voor het voorbereidende onderzoek. De „PIN" die in deze za ken de religieuzen adviseert was niet overtuigd dat de communicatie bin nen de Nederlandse rk kerk zozeer in het slop zit dat wellicht alleen een nieuw blad uitkomst kan bieden. De commissie vond bovendien dat de groep „Communicare" niet erg repre sentatief is. De groep zou maar een smal draagvlak hebben en weinig in drukwekkende adhesiebetuigingen kunnen overleggen. De commissie heeft haar advies doorgegeven aan de besturen van de verschillende kloos tergemeenschappen Behalve deze genoemde groepen en andere is ook het overkoepelende or gaan in de zorgen. De bonte verzame ling van basisgroepen, verschillend van aanhang, aantal en bezigheid, vormt sinds enkele Jaren een voor zichtige federatie, met een secretari aat in Utrecht. De kosten werden over de groepen verdeeld. Dat viel helemaal niet mee, maar het ging nog net omdat de beide „coördinatoren" slechts uiterst bescheiden vergoedin gen vroegen. Maar men vindt het principieel onjuist dat die functie al leen maar toegankelijk is voor asceti sche, rentenierende vrijgezellen. Maar de groepen die het geld bijeen moeten brengen zitten zelf krap. Bo vendien spreken bureaukosten niet zo tot de verbeelding van potentiële gevers. Directe actie voor een schrij nende nood lukt gemakkelijker. Maar juist om daartegen enigszins samen hangend en slagvaardig op te treden werd dat landelijk kantoor opgericht. Op sympathisanten wordt een klem mend beroep gedaan. Temeer, zo wordt gezegd, omdat reactionaire kringen in kerk en maatschappij niets liever zien datn dit soort groep jes verdwijnt. ADVERTENTIE Fbstbus247s 3500 GL Utrecht, Het zwaard van Goliath, gewikkeld in een mantel. Tekening van Mart Kempers bij 1 Samuël 21 vers 9 (uit de zgn. Mart Kempers-bijbel van het Nederlands Bijbelgenootschap). door Aldert Schipper In de discussie tussen het Interkerkelijk Vredesberaad en de groep rondom de Shalom-, krant liet de voorzitter van de Stichting Bijbel en Vredesvraagstukken Ad de Boer zich enige tijd geleden ontvallen dat het fundamentele verschil tussen het IKV en Shalom gelegen is in de bijbel-interprestatie. Hij zei toen dat Shalom bezig wil zijn met de vragen van oorlog en vrede „in onderworpenheid aan de bijbel". Hij voegde daar aan toe: „Dat missen we bij het IKV". Over het omgaan met de bijbel in verband met de vredesvragen gaat het boekje „Vechten voor Vrede", dat zojuist is uitgekomen bij Ten Have. Het is geschreven door Nico Bouhuijs en Karei Deurloo. Het is een soort afvalpro- dukt van een serie IKON-uitzen- dingen. Maar het is wel een waar devol afvalprodukt, dat tien gul den kost. Deurloo en Bouhuijs ho ren tot het „IKV-kamp" maar pas op de laatste pagina bezwijken ze voor de verleiding God voor de IKV-kar te spannen. De bijbel is niet zo'n makkelijk boek en ze tonen aan dat het wel makkelijk gezegd is dat Je wil praten in on derworpenheid aan de Bijbel, maar dat je er met zo'n uitspraak nog niet bent. Tegenstellingen De twee laten zien dat de bijbelse verhalen, de liederen, de betogen en profetieën vol tegenstellingen en dubbelzinnigheden zitten. Zo wordt er op meer dan een manier over het koningschap in Israël ge sproken. De koning kan het sym bool zijn van de wereldgelijkvor migheid, maar hij kan ook ten tonele gevoerd worden als het beeld van de barmhartigheid. Over de oorlog wordt ook op ver schillende manieren gesproken. Er zijn teksten voorhanden waar mee je desgewenst de aanvaard baarheid van de wapenwedloop kan „bewijzen" maar er zijn ook teksten die spreken van een paci fistische houding, waarbij God je vijanden van Je afhoudt. De ver halen waarin Israël op een soms grove wijze zijn vijanden over wint, zo leggen Bouhuijs en Deur loo uit, zijn bedoeld om te laten zien dat God oorlog tegen de oor log voert. En Gods profeten lieten zich leiden door kritiek op macht en bewapening (Egyptische paar den en wagens bv.). Derde Wereld Het verhaal van Saul en David slaat wellicht op ons terug, Bou huijs en Deurloo werpen de vraag op of wij ons niet te gemakkelijk vereenzelvigen met de kleine Da vid. Zijn wij niet de Goliath en moeten we David niet eerder zoe ken in de Derde Wereld? We weten hoe het verhaal in de Bijbel af loopt: David doet niet mee aan de wapenwedloop en hakt Goliath met zijn eigen zwaard het hoofd af. Dankbaar grijpen de twee theolo gen naar het boek der Openba ring. zij leggen de beelden die Jo hannes gebruikt uit en dan merk je dat er heel wat anders staat dan er staat. De zee, die er volgens Johannes niet meer zal zijn, is de zee waaruit het gewelddadige monster voortkomt en de bergen waar Jezus het over heeft in Mat- theiis 17 vers 20 zijn de super machten Egypte en Babyion. De supermachten zullen vallen. En de gladde prater, die meent God te glad af te kunnen zijn, de grote diplomaat met zijn mooie woorden? Van de mooiprater van het verderf zegt psalm 36 in de vertaling van Bouhuijs/Deurloo: „Hij is opge houden doortastend goed te doen". Daar staat tegenover: „JHWH, tot aan de hemel is jouw solidariteit, je trouw tot aan de wolkenje gerichten als de gro te oervloed: mens en dier bevijd je, JHWH!" En die solidariteit heeft effect want de psalm ein digt: „Daar vallen ze, de bewer kers van verderf, omgestoten wor den ze en ze kunnen niet op staan!" DEMAGOGIE? r0 Zaterdag jongstleden was de St aftredende voorzitter van het uil prof. Steenkamp in het VARj\ |g| programma „In de rooie haan aanwezig. Onder meer hield h in het gesprek dat hij daar v« v bezig met het herderlijk schri W van de Duitse bisschoppenconferentie ter gelegenheid van de naderend" verkiezingen Bij die gelegenh richtte hij zich vooral tegen h (j bezwaar maakten tegen dit h%ai schrijven en vroeg hen hoe ze kwamen te protesteren, want deden ze anders toch ook niet fc noemde in dat verband uitspi er van de Nederlandse raad van] jej bijvoorbeeld inzake het jy woningbeleid. De redenering! ,n deze: iemand die geen bezwaa tegen zulke uitspraken van de van kerken en ze tot in details goedkeurt, heeft het recht vei om de Duitse bisschoppen aa 1 vallen. Een alleszins merkwas opvatting. Om te beginnen ga j om de vraag of kerken uitspra mogen doen die de samenleva», raken. Uitspraken die de A samenleving raken hebben vri altijd politieke kanten. Hierin beide partijen het eens zijn: d J mogen de kerken. Misschien r: ze het wel. Dat laatste is een binnenkerkelijke vraag. In eei democratie is het hen in ieder niet verboden. Er is echter wel verschil. De uitspraak van del bisschoppen bemoeit zich rechtstreeks met de partijpoll l zittende regering van sociaal- ft democraten en liberalen word! meer verweten dat ze destaati te hoog laat oplopen. Deluitsp van de Nederlandse raad van 1M bemoeit zich niet met partijpo P1 maar met zaken die het algemi belang raken en in 't bijzonder °j zaken waarbij ménsen van ver] maatregelen gemakkelijk de dsJ kunnen worden. Dat is iets ani dan mensen beïnvloeden om oj 1 christelijke partij in Duitsland stemmen met behulp van hets h van het communisme en ondaia in die partij blijkbaar gewenst* leiderschap van ene Strauss. DUl prof. Steenkamp gesuggereerd inconsistentie is dus niet aanw 0 Demagogie? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Klundert J. Wï te Stad aan het Haringi Bergentheim C. Hakkenberg kerkapel; te Woerden (toez) J te IJsselstein; te Giessendai hardinxveld J. J. W. Mout Nunspeet. Aangenomen: naar Spijk en W. J. Burghgraef te Oldemar lo, die bedankte voor St. naar Ginneken P. A. Elderenl Amersfoort; naar Amersfoort huis- en bejaardenpast.) Ph. te Amersfoort. Beroepbaar: per 1 okt. G. C Amersfoortseweg 102 in Barn GEREF. KERKEN Beroepen: te Kampen (misJ dienst Sumba) J. G. Luinstral terberg, die dit beroep heeft nomen. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te IJsselmuidi sluis P. H. de Wit, kand. te GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hendrik Ido An R. Boogaard te Leiden. Bedankt: voor Capelle aan den Th. van Stuyvenberg te Melis] Ds. W. F. M. Lindeb Op bijna 78-jarige leeftijd is den dominee W. F. M. Linck emeritus-predikant van de meerde kerk te Zwijndrech kwam daar kort na de oorlog in 1969 met emeritaat. Eerder predikant in Serooskerke (1 ren) en Aduard. door dr. H. M. Matter De Franse televisie heeft dezer dagen een aantal uitzendingen gewijd aan Le Chambon sur Lignon, een dorp van goed drieduizend inwoners ergens in de Haute Loire dat (voor Frankrijk heel opmerkelijk) vrijwel helemaal protestants is, zodat de vrij grote kerk 's zondags vol en soms óvervol zit. Het dorp is in de publiciteit gekomen niet omdat het zelf erom vroeg, dat doen Franse protestanten niet zo gauw, maar omdat door anderen ontdekt is wat in dit dorp gebeurde toen Hitier en zijn weinig minder ontaarde bondgenoot Pétain bezig gingen om Joden, zigeuners en „politieke vluchte lingen" uit te roeien. Toen heeft de plaatselijke predikant, André Trocmé, een christen-pacifist van het allereerste uur, in zijn gemeente een actie op gang bracht die er toe leidde dat omstreeks tienduizend ten dode gedoem de mensen van de ondergang werden gered. Ik merk even op dat de naam André Trocmé bekendheid heeft gekregen niet door deze ongelooflijke prestatie. Hij zou daar zelf niet zo gelukkig mee geweest zijn. Maar doordat hij tot zijn dood in '71 de inspirerende leider was van de internationale vredesbeweging. Op gezette tijden kon men hem in deze hoedanigheid aan het hoofd van'de stoet door Parijs zien trekken. Zijn pacifisme was toen van hoogst persoonlijk waagstuk tot ideologie geworden, en daardoor was het iets anders geworden. De Bijbel en de gekruisigde Heer kwamen er nu niet meer zo aan te pas en dat heeft sommige volgelingen van hem ver vreemd. Trocmé, voortgekomen uit de protestantse „haute finance", beleeft in St. Quentin de gruwelen van '14-'18 en wordt dan pacifist. Hij breekt met zijn élitaire clan en wordt na een vlotte studie predikant in bitter-arme gemeentetjes, en daar is Le Chambon sur Lignon (toen nog niet ontdekt door het toeris me) er een van. Hij is een haast extatische figuur en een compromisloos christen. Hij zal nooit een wapen opnemen maar hij zal ook nooit liegen. Wat hij wèl zal doen is: de mens in nood helpen en dat tot iedere prijs, ook die van het eigen leven. Want dat heeft de Heer geboden en ook zelf gedaan. Zo gaat hij met zijn onverschrokken assis tent Edouard Theis en zijn even onverschrok ken vrouw Magda de oorlog in. De deur van de pastorie blijft dag en nacht open voor de mens in nood. En die mensen in nood komen al spoedig in drommen opzetten. Ze worden zoveel mogelijk over de Zwitserse grens ge bracht. Die ligt een paar honderd kilometer oostwaarts en er vallen slachtoffers, maar men gaat door Trocmé en Theis worden gearresteerd en bekennen onmiddellijk schuld. Nu ja, onmiddellijk Joden Hun wordt gevraagd of ze ervan weten dat er in hun dorp Joden ondergedoken zijn, maar ze weten nergens van. Joden? Wat zijn dat voor mensen? O, zijn dat gewone mensen die toevallig voor Hitier moeten vluchten omdat die ze per se wil uitroeien.? Ja. dan wordt het anders. Dan willen ze wel bekennen dat er heel wat van deze mensen zich in het dorp schuilhouden. Wó&r precies? Ja, dèt zal men van hen onder geen beding te weten komen. Dan maar naar het concentratie- of interne ringskamp. Als ze daar dan terecht komen en om ondui delijke redenen na enige tijd weer naar huis mogen, verkiezen ze te blijven. Ze moeten namelijk een acte van gehoorzaamheid aan „de Maarschalk" (Pétain) ondertekenen. Al leen ondertekenen. Ze hoeven zich er niet aan te houden. Dat zeggen de Duitsers zelf. A la guerre comme la guerre! In oorlogstijd zwijgen de wetten, ook de zedelijke wetten Je koopt je vrijheid met een belofte en lapt dan die belofte aan je laars. Maar niet alzo Trocmé en Theis. Daar véchten ze juist tegen. Dus géén vrijlating. Vervalsingen Na enige tijd worden ze toch vrijgelaten, terwijl de overige gevangenen worden afge voerd om nooit terug te keren. Onder de klem van Trocmé's prediking en pastoraat wordt heel het dorp in dit christelijke avontuur meegesleept. Ieder verbergt Joden en erkent dat desgevraagd tegenover de „autoriteiten", maar de Joden blijven onvindbaar Als het voedselprobleem onoplosbaar wordt, ver vaardigen Theis en zijn jonge assistente Ga- brielle Barraud valse persoonsbewijzen en bonkaarten, want men dreigt te verhongeren. Maar nu ontstaat er een volledige crisis. Trocmé en zijn vrouw willen niets met deze vervalsingen te maken hebben. Ook papieren leugens zijn leugens en dus van God verbo den. Tot aan zijn dood is Trocmé gekweld geweest door de herinnering aan deze ver meende zondeval waarin Theis hem had mee gesleept. „La candeur est perdue" (de on schuld is verloren) is de reactie van zijn vrouw stellig een zinspeling op Eli's kreet als de ark door de Filistijnen is geroofd: De glorie is weg! (1 Samuel 4 vers 21v.). Aan tafel De poort van de pastorie, waaraan zo veel honderden mensen in doodsnood aanklopten en die altijd openging, is er nog. Men kan er niet zonder ontroering binnen gaan. Hij ging altijd open. Ook wanneer de vijand toegang vroeg. Ook toen de SS ds. Trocmé kwam arresteren. Het gezin (minus de afwezige Trocmé) was aan tafel. De SS-man deelde mee, dat hij Trocmé kwam arresteren. Ja, maar hij was niet thuis en het was nu etens tijd. Waarom zou de man niet aanschikken en meeëten? We moeten bidden voor degenen die ons vervolgen. Waarom zouden we ze niet aan tafel nodigen? En dan komt de wapenstilstand. Plotseling zijn alle vluchtelingen weg. Trocmé en zijn dorp zijn weergeven ver als vijf jaar geleden. Zijn beroemde „Collége Cévenol" gaat bijna op de fles door geldgebrek en met z'n enige pak en z'n enige paar schoenen aan moet hij naar Amerika om geld bij elkaar te scharre len voor het behoud van zijn schepping waar aan zo velen zo veel te danken hebben. In Amerika -blijkt men alles te weten van Jean Moulin, die voor De Gaulle de „Binnenlandse strijdkrachten" organiseerde maar niets van een zekere Trocmé die mét gezin en gemeente duizenden van de ondergang redde. Jean Moulin kreeg een eregraf in het Panthéon maar de naam van André Trocmé komt zelfs niet voor in de laatste editie van „Larousse", het bekende woordenboek waar haast i staat. Onderzoek In '79 verscheen er van de hand Amerikaanse Joodse criminoloog Phil lie een boek over deze dingen. Hij had bestudering van de misdaden van de sers een draad in handen gekregen di Le Chambon leidde. Hij stelde een ond in ter plaatse en legde de resultaten dit boek waaraan hij de bijbelse tit „Lest innocent blood be shed" Op geen onschuldig bloed worde vergotei citaat uit Deutoronium 19 vers 10. Het geleden in het Frans vertaald onder d „Le sang des innocents" Het bloe onschuldigen). Een bewerking in het lands is al in voorbereiding Geen enkel boek is volledig en ook di Vergeefs zoekt men er de naam in van mé's voorganger, ds. Guillon, die later meester van Le Chambon en „Conseil néral" (een hoge, départementale" Ju- werd, en die al vóór Trocmé het gewe verzet had doordacht en gepropageerd, dit terloops. De staat Israël verleende aan Trocmé i zijn gemeente een hoge onderscheidt! de hoogste erkenning kwam van een officier. Waarom, zo vroeg Trocmé oorlog aan deze man, heeft de SS le Chi sur Lignon niet uitgemoord zoals juli Oradour en Vassieux gedaan hebbel man antwoordde: Tegenover jullie chri en geweldloos verzet voelde de SS zich teloos. Dr. H. M. Matter te Baarn is gereforf emeritus-predikant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2