Sijna alle plannen van uriname goedgekeurd Wereldbank 'opereert' ontwikkelingslanden AGENDA kiderlandse commissieleden teruggekeerd EG laat producenten suikerbeleid bekostigen Kerktoren in Nijmegen bezet Universiteit ma l uitbreiden 'Soldaten als vee gehuisvest' IDAG 23 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 1 Trouw sept. 1979 jaren tachtig. En dat levert met een een heel ander beeld op, zie plaatje II (miljoenennota septem ber 1980). In het Trouw-plaatje eindigt de grafiek op een lager, gunstiger punt dan ze begint. De miljoenennota van vorig jaar gaf over de staatsschuld geen cijfers van na 1979. „Financiën" heeft de gegevens met enkele jaren aange vuld, waardoor hóór grafiek nu kan eindigen op een beduidend hoger punt dat ze begint. Zodat de ernstige taal van vorig jaar met geen woord hoeft te worden te ruggenomen, integendeel. Dezelfde „exacte" cijfers, en toch een heel ander verhaal. Huizen Politici hebben er een handje van zaken zodanig in te kleuren dat het in hun kraam te pas komt. Katholieken zouden zeggen: een dagelijkse zonde. Maar wat te den ken van hetgeen de bewindslieden van volkshuisvesting premier Van Agt hebben ingefluisterd toen hij de troonrede schreef? Een passage uit de troonrede. „De neergang van de bouwnijverheid is een voorwerp van grote zorg, zowel uit het oogpunt van volks huisvesting als van werkgelegen heid. Daarom is ook voor het ko mend jaar het programma van de Woningwetwoningen met tiendui zend opgevoerd." REDACTIE: HANS OOSLINOA BIJDRAGEN: JOHAN VAN WORKUM, WIM WIRTZ EN JAN BEZEMER komt er een definitieve nota, die gaat dan omstreeks januari naar de Tweede Kamer en daarna moe ten de afzonderlijke onderdelen van de nota nog eens worden be krachtigd in allerlei wettelijke re- gelingetjes, die uiteraard ook langs het parlement zullen moe ten lopen. Nou bevat die examennota ingrij pende voorstellen. Er wordt bij voorbeeld uitvoerig stilgestaan bij de bevoegdheden van de overheid in verhouding tot die van „het veld" (gelet op de vele discussies die zijn gevoerd over het grond wettelijke recht van vrijheid van onderwijs geen sinecure). Verder staat het document bol van denk beelden die menig argeloze leer kracht met gemak in de gordijnen zouden kunnen jagen. Zoals: af schaffing van de diploma's van mavo en lager beroepsonderwijs, examens doen op twee tot drie niveaus per vak, vergroting van het aantal examenvakken van zes naar zeven. „Denkt u nou werkelijk." vroeg een persvertegenwoordiger dan ook, „dat organisaties in zo korte tijd een commentaar kunnen en willen geven?" Ja, dat dacht de staatssecretaris werkelijk. Er werd gegniffeld. Immers: stel, dat hij inderdaad omstreeks Januari een definitieve examennota naar de Kamer kan laten gaan. Dan duurt het nog een hele poos voor dat de Kamer erover wil en kan praten. Vervolgens moeten er al lerlei wetsvoorstelletjes op tafel komen. En dan zijn de Kamerver kiezingen van mei vermoedelijk al gepasseerd. En aangezien de staatssecretaris in een volgende kabinetsperiode niet zal terug keren Da's mooi denk Je dan, wanneer je de koningin dat hoort zeggen. Vooral die Nederlanders, die te lijden hebben van woningnood en werkloosheid in de bouw, zullen tot hun tevredenheid hebben vast gesteld, dat er aan hen gedacht is. Een lichtpuntje in de sombere tij ding. De waarheid is echter dat er geen woning extra wordt gebouwd. Het kabinet baseert die verhoging op een meerjarenraming, die door de Tweede Kamer nooit als realis tisch is aanvaard. Het kabinet stelde bij zijn aantreden voor, ge durende de zittingsperiode 20.500 woningwetwoningen per jaar te bouwen, een lager aantal dan in voorgaande jaren. Dit voorstel was nog niet bij de Tweede Kamer ingediend of het sneuvelde. Door tweemaal flink druk op de ketel te zetten maakte de Kamer er 29.500 van. In de begroting van 1980 was het kabinet zelf al zo wijs, dat niveau te handhaven op 30.000. Ook voor 1981 heeft men het niet aangedurfd met een lager aantal aan te komen. Wél wordt nog even de oude meerjarenraming opge diept om de mensen te laten zien, dat er niet 20.500, maar 30.000 wo ningen worden gebouwd. Deze voorstelling van zaken valt te meer op, waar in alle talen ge zwegen wordt over de verwezenlij king van het bouwprogramma. Het aantal huizen dat wordt neer gezet blijft meer en meer achter bij de papieren voornemens van het kabinet en dat is nu Juist de oorzaak van de werkloosheid. De verhoging waar de koningin het over had was er dus slechts een die ontstaat na vergelijking met een oud stukje papier. Deze opzet om het volk zo voor het lapje te houden werd vorig Jaar al duidelijk toen Beelaerts en Brokx hardnekkig weigerden om die ou de meerjarenraming op een realis tischer niveau te brengen. Had men destijds de Kamer al haar zin gegeven, zou het kabinet in deze troonrede niet zulk „aardig nieuws" voor het volk hebben gehad. Staatssecretaris Klaas de Jong Ozn. (onderwijs) is ofwel een opti mistische natuur, ofwel hij weet niet hoe het parlement werkt, of wel het is een combinatie van bei den. Wat is het geval? Vorige week presenteerde de staatssecretaris een omvangrijke examennota voor het voortgezet onderwijs aan de pers met de na drukkelijke toevoeging dat het een discussienota betrof. Dat wil zeggen: eerst gaat de nota voor commentaar naar „het veld" (or ganisaties, scholen), vervolgens Ach, het zit de staatssecretaris niet mee. Eerst schoffelt de Twee de Kamer zijn ontwikkelingsplan' voor het voortgezet onderwijs on der de aarde. En straks ligt ook zijn examennota, waaraan sinds 1978 is gewerkt, ergens onderin een la. Zo verdwijnt beleid, zoals het is gekomen. De volksvertegenwoordiging en de Eerste Kamer vergaderen deze week niet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na operaties in ontwikkelingslanden (stuwdammen, wegen, elektri citeitscentrales) is de Wereld bank nu begonnen met het opereren v&n ontwikkelings landen. De economieën van veel landen in de derde wereld zijn zo ongezond dat met het opzetten van ontwikkelings projecten alleen niet langer volstaan kan worden. Dat blijkt uit het gisteren versche nen jaarverslag van de Wereldbank. „Leningen voor structurele aanpas sing" zoals de steun wordt ge noemd zijn, aldus de bank, een poging om te voorkomen dat econo mieën van ontwikkelingslanden hele maal verlamd raken zodat geen in vesteringen meer kunnen worden ge daan. Als voorbeelden van dergelijke leningen worden onder meer ge noemd: maatregelen om minder gevoelig te worden voor de hoge energieprijzen; arbeidsintensieve investeringen, die de werkloosheid verminderen; spreiding van economische activi teiten, zodat ontwikkelingslanden niet langer afhankelijk zijn van de uitvoer van bijvoorbeeld maar één grondstof; versterking van bedrijven in de derde wereld die niet meer tegen bui tenlandse concurrentie en protectie kunnen opboksen. Dergelijke steun is bedoeld om eco nomieën van ontwikkelingslanden op lange termijn te versterken, zoals in Bangladesj, waar invoer van onder delen en grondstoffen wordt betaald, opdat de Industrie weer kan draalen, .of in Kenia, waar door de Wereldbank meegewerkt wordt aan het efficiënter maken van de industrie met het oog op de uitvoer. In de Soedan ten slotte wordt invoer van materialen voor be vloeiing van de velden gefinancierd. Irrigatie maakt vergroting van de ka toenopbrengsten mogelijk. een onzer redacteuren ITER DAM De Nederlands-Surinaamse commissie voor ontwikkelingssamenwerking heeft in grote lijnen overeenstemming bereikt over de uivoering van het urgentiepro- a van de regering van president Chin A Sen. De Nederlandse delegatie is gisteren keerd. i heeft vrijwel alle door de laamse overheid vastgelegde goedgekeurd. Slechts een lorstellen waren onvoldoende frkt, waardoor goedkeuring niet mogelijk was. De uitvoe- i de plannen gaat ongeveer [derd miljoen gulden kosten, irag dat komt uit de pot met lingsgeld die Nederland in Suriname heeft toegezegd. l de uitvoering van nog niet (keurde projecten niet te ver- t de Cons een commissie jt (de „commissie urgentiepro- die tussentijds geld be daar kan stellen voor de uitvoe- i deze plannen. ring van Chin A Sen kan nu [en met de bouw van duizend volkswoningen, een van de belang rijkste punten uit het urgentiepro gramma Ondanks de trek naar Ne derland in de afgelopen jaren heeft Suriname nog steeds een groot tekort aan goedkope woningen. In het verle den zijn er wel plannen gemaakt en gedeeltelijk uitgevoerd, maar hele wijken bleven half afgebouwd staan. Ook voor verbetering van de land bouw is veel geld uitgetrokken. Steun Hoeveel geld precies waarvoor be schikbaar is gesteld, is nog niet be kend President Chin A Sen heeft aangekondigd vandaag een nadere toelichting te geven op de bijeen komst van de Cons. Het probleemloze verloop van de onderhandelingen DOFFICIER Mr. C. van Kleren (50) zal tot nieuwe hoofd- er van justitie in Amsterdam n benoemd. Hij volgt mr. A. N. haert (63) op, die op 1 december ensioen gaat. Mr. Van Steende- thans plaatsvervangend hoofd i hoofdafdeling staats- en straf- van het ministerie van Justitie, ostus 1967 werd mr. Van Steen- benoemd tot subsituut-officier istitie in Den Haag, waar hij tot i officier aan het arrondisse- parket verbonden bleef. Als officier van justitie heeft mr. Steenderen nog zijdelings be ng gehad met de zaak-Menten. ember 1976 werd hij belast met iderzoek naar de onbekende tip- die Menten zou hebben inge- over diens voorgenomen (en dslukte) arrestatie op 15 no-' van dat jaar. EMEESTERS Tot burge er van de Brabantse gemeente ode is met ingang van 1 okto- B. G. J. C. Fasol benoemd. De asol, nu nog wethouder van swaard, is 43 jaar en lid van A. Hij volgt J. P. M. van Oo«- op die met vervroegd pensl- (waarbij de omstreden kwestie van de inflatiecorrectie van het in 1975 toe gezegde bedrag zorgvuldig is verme den) betekent in feite een belangrijke steun voor de aanpak van het Surina me van na de staatsgreep. Uitvoering van het woningbouwproject en de oprichting van een beter stelsel van sociale voorzieningen zullen de popu lariteit van het huidige bewind in Suriname verhogen. De voorstanders van kleinschalige ontwikkelingsprojecten hebben niet geheel hun zin gekregen. Ook voor het zogeheten Kabaleboproject, een omvangrijk plan voor een water krachtcentrale met grote stuwmeren en dammen, is geld uitgetrokken. Aanvankelijk vormde dit plan onder deel van het gigantische West-Suri- nameproject, waarbij de stuwdam de energie zou leveren voor de ontgin ning en verwerking van bauxiet. Nu dit bauxletplan naar de achtergrond is verdwenen, hoopt men de vrijko mende energie te kunnen gebruiken voor de ontwikkeling van de rest van het land. Dr. Glenn Willemsen, die vorige week aan de universiteit van Rotterdam promoveerde op een proefschrift over Suriname, zei in een toelichting op zijn studie dat dit Kabaleboproject toch noodzakelijk ten goede komt aan buitenlandse ondernemingen. Hij uitte het vermoeden dat het West- Surinameplan slechts in de ijskast is gezet om bauxietbedrijven als Bllli- ton de kans te geven in een lager stadium met veel subsidie en weinig eigen investeringen toch tot ontgin ning over te gaan. Controle Mr. C. van Steenderen oen is gegaan. Met ingang van dezelf de datum is J J. Bulte uit Lichten voorde benoemd tot burgemeester van St. Pancras. De heer Bulte is 43 Jaar, roomskathollek en lid van het CDA (KVP). J. Jonkers (41) uit Mep- pel is, eveneens per 1 oktober, be noemd tot burgemeester van Zweel- oo. De heer Jonkers is hervormd en lid van de PvdA. Om te zorgen dat de goedgekeurde projecten ook werkelijk en efficiënt worden uitgevoerd, heeft de Cons een begeleldings- en controlecentrum op gezet. Suriname en Nederland dragen elk een miljoen gulden bij voor de Instandhouding van dit centrum. Volgens prof. Van Dam, hoofd van de Nederlandse sectie van de Cons, is de helft van de in het verleden goedge keurde projecten niet uitgevoerd. Een deel van deze projecten zullen nu in het nieuwe programma worden op genomen. Een beeld van de bezette St. Stevenskerk in Nijmegen. NIJMEGEN (ANP) De toren van de St. Stevenskerk in Nijmegen is giste ren bezet ter ondersteuning van elf Nijmeegse dienstweigeraars die an derhalve week terug werden opge pakt bij de korte bezetting van het, TNO-gebouw in Rijswijk. De zeven bezetters kochten gister morgen beneden aan de toren kaart jes voor een bezoek. Aan de toren hingen zij spandoeken op met tek sten als „Dienstweigeraars vrij" en „Militarisme nee". Onder de toren was het zeer druk: er was markt en er werden opnamen gemaakt voor een televisieshow. Om kwart over vijf ver lieten de bezetters de toren. Zij wer den opgewacht door een zestigtal sympathisanten. Een uitnodiging van burgemeester Hermsen van Nij megen voor een gesprek namen zij niet aan. De elf Nijmeegse dienstweigeraars, die in verschillende huizen van bewa ring zijn ondergebracht, zijn sinds vorige week vrijdag in hongerstaking. MAASTRICHT De rijksuniversi teit Limburg heeft van minister Pais toestemming gekregen voor een uit breiding tot drieduizend studenten. Dit aantal mag binnen enige jaren worden bereikt. Omstreeks 1990 zal de universiteit dan zesduizend stu denten tellen. De drieduizend studenten zijn ver deeld over geneeskunde (825), sociale gezondheidskunde (550), rechtsge leerdheid (1100) en tweede fase oplei dingen (500). Minister Pais heeft ver der toestemming gegeven voor de stichting van een opleiding tot tolk- vertaler. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan zal de Limburgse universiteit op 9 Januari vier eredoctoraten toe kennen. Brian Abel-Smith, hoogle raar in de economie aan de Londen School of Economics, krijgt deze on derscheiding voor zijn werk op het terrein van de economie van de ge zondheidszorg. John Evans ontvangt een eredocto raat vanwege zijn bijdragen aan een nieuwe opzet van de medische studie. Uitgangspunt van deze opzet is dat onderzoek, onderwijs en medische praktijk tijdens de opleiding nauw bij elkaar aansluiten. Die aanpak is ook in Maastricht gevolgd. Dr. J. J. van Rood. hoogleraar in de inwendige geneeskunde te Leiden, wordt eredoctor vanwege zijn studie op het gebied van de immuno-haema- tologie en zijn bemoeienis met de organisatie Europtransplant. Tenslotte wordt een eredoctoraat toegekend aan dr. J. O. H. Tans, oud- lld van de Tweede Kamer, die de eerste voorzitter van het Maastricht se college van bestuur was. HAAG een betoog houdt over een lomisch onderwerp en zijn taal extra kracht wil bijzetten, t dat met cijfers, liefst in de a van staatjes of grafieken. Ie feiten, exacte cijfers, die je niet wegpraten. ik cijfers kunnen je echter be- egen. vooral als ze je als exacte onweerlegbare, feiten worden [ediend. De miljoenennota ver-, laft een goed voorbeeld van hoe met precies dezelfde cijfers toch i totaal andere indruk kunt op pen bij de lezer, simpel door i andere wijze van opdienen l het gerecht. onderwerp is de staatsschuld, aren waarschuwt de minister financiën dat het financie- Itekort van de overheid elk veel te groot is. Dit gat tussen nsten en uitgaven moet deze ster proberen te dichten met Isleningen, en als dat niet he al lukt met geldschepping als lillend stopmiddel. Die lenin- worden in twintig of dertig afgelost. Elk jaar komen er we leningen bij, terwijl de ou- IDg lang niet zijn afgelost. De Isschuld zwelt dus angstwek- d op. Vorig jaar sprak de mil- lennota daar ernstige taal i en onderstreepte dat met Indrukwekkend staatje met ers gevaarlijk een hoog bedrag staatschuld is, hangt echter t alleen af van de hoogte van bedrag op zich, maar ook van loogte van het totale nationale omen. Hoge inkomens kunnen grotere schulden dragen. Wat miljoenennota vorig jaar had |uimd, werd door een nijvere iuw-redacteur goedgemaakt, uurtje rekenen aan de hand gegevens die links en rechts de rijstebrij cijfers van de mil- nennota waren opgepikt, leer- dat de staatsschuld uitgedrukt percentage van het natio- Inkomen, in 1970 groter was vorig jaar september. Het re- iwerk werd neergelegd In een |ek, zie plaatje I (Trouw sep- iber 1979). De boodschap is Wijk: het gaat met de staats- 'uld de verkeerde kant op. maar erg als het vroeger was is het nu niet. Een kleine correctie dus de ernstige taal in de miljoe- mota ige week deed „financiën" ech- 'een tegenzet. Het Trouw-plaat- "aat nu ook in de miljoenenno- met dezelfde uitkomsten, maar wel uitgebreid met de ramln- Q voor de eerste helft van de DEN HAAG (ANP) Het Landbouw schap maakt zich ernstig zorgen over het plan van de Europese landbouw ministers om de suikerbietentelers op te laten draalen voor de kosten van het suikerbeleid van de Europese Ge meenschap. In een brief aan minister Braks (landbouw en visserij) zegt het landbouwschap deze zogenaamde zelffinanciering van het marktbeheer een verwerpelijke zaak te vinden. Volgens de Europese raad van land bouwministers moet de discussie over een nieuwe marktordening voor suiker op 1 november zijn afgerond. In dat besluit van de raad staat te lezen dat eventuele meerkosten van het exportbeleid bij de producenten in rekening zullen worden gebracht. Dit betekent volgens het Landbouw schap invoering van het principe van zelffinanciering van het marktbeheer in de sector suiker. In de brief aan Braks schrijft het Landbouwschap het onjuist te vin den, producenten volledig op te sche pen met de financiële gevolgen van een beleid dat door de gemeenschap wordt gedicteerd en waarop produ centen zelf geen Invloed kunnen uit oefenen. Omdat door een gemeen schappelijk suikerbeleid de behoef ten van de consument veilig worden gesteld, acht het Landbouwschap het volkomen redelijk dat de EG ook financiële verantwoordelijkheid blijft dragen voor dat beleid. VVDM over Oirschot: Van onze correspondent OIRSCHOT „Een groot aantal sol daten op de legerplaats Oirschot is gehuisvest als varkens". Dat zegt een woordvoerder van de Vereniging voor dienstplichtige militairen. De WDM heeft daarover al verschillende keren geklaagd bij de legerleiding maar vol gens de woordvoerder zonder resul taat. Volgens de WDM zijn veel soldaten ondergebracht ln oude gebouwen die slecht zijn onderhouden. Douches en toiletten werken niet en het kalk valt van de muren. „De huisvesting is bijzonder onhygiënisch. Verschillen de militairen hebben op de leger plaats Oirschot huidaandoeningen opgelopen," aldus de woordvoerder van de WD. De soldatenvakbond vindt dat de problemen onaanvaardbare vormen hebben aangenomen nu een dubbele lichting dienstplichtigen is opgeko men. Daardoor verblijven op de leger plaats momenteel zo'n driehonderd tot vierhonderd soldaten meer dan normaal. „De dienstplichtigen wor den behandeld als vee. De legerlei ding heeft kleine zalen volgestopt met soms veertig soldaten," aldus de WDM. De leiding van de legerplaats Oirschot kon gisteren geen commen taar geven. De commissie van het Jaar van het kind 1979 heeft gisteren het rapport van het afgelopen jaar aan koningin Beatrix overhandigd. Links mr. Th. Bot, voorzitter van de nationale commissie voor het Jaar van het kind; rechts Johan dos Santos, voorzitter van de Kinderraad. Het is voor het eerst dat de Wereld bank zich op het terrein van „structu rele aanpassing" begeeft. Tot dan toe leek dat voorbehouden aan het IMF, het Internationale geldfonds. Dat krijgt vaak als kritiek te horen dat het te zware eisen stelt aan het ont wikkelingsbeleid van landen ln de derde wereld, vaak ten koste van de armste bevolingsgroepen. De Wereld bank zal zich, zo wordt gezegd, min der bemoeien met het interne beleid. „Dat zou ons impopulair maken." Overigens wordt er ook op gewezen dat de bank slechts een naar verhou ding beperkt bedrag voor dergelijke aanpassingsactiviteiten beschikbaar heeft. Dit Jaar is dat zevenhonderd miljoen gulden, volgend Jaar wordt naar een verdubbeling gestreefd. In totaal werd vorig jaar door de Wereldbank samen met de Interna tionale ontwikkelings associatie (IDA; de dochter ale leningen tegen zachte voorwaarden verstrekt aan de armste ontwikkelingslanden) geleend aan de derde wereld voor een bedrag van 23 miljard gulden. Het leeuwen deel ging naar landbouw en platte landsprojecten (ruim zeven miljard gulden), krachtopwekking (bijna vijf miljard) vervoer (bijna drie milard). Voor de nog Jonge activiteit van de Wereldbank als het zoeken naar en gebruiken van olie, gas en kolen in ontwikkelingslanden zelf werd bijna een miljard gulden uitgetrokken; vier keer zoveel als het jaar daarvoor. In Marokko en Tanzania werkte de We reldbank mee aan het doen van proef boringen naar olie. De bank hecht veel waarde aan het minder afhanke lijk maken van de derde wereld van Invoer en energie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9