Jnrust in Portugal na ntslag politieleiding is. Israël en Egypte kunnen elkaar moeilijk vinden Irak is beter voorbereid op oorlog èVee processen tegen 'ssidenten in Moskou seculaties over mogelijke staatsgreep Teleurstelling over tv-debat Indiër kan jaar worden vastgezet Nicaragua wil staf Somoza berechten Edmund Muskie doet opnieuw beroep op Iran Japanse hulp aan Zuid-Korea minder itserse levering# Pakistan leidt conflict met VS s IPAG 23 SEPTEMBER 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 7 m 5ABON De algemeen commandant van de Portugese politie Lopes Alves heeft eniprmiddag zijn ontslag aangeboden. Dit is aanleiding tot grote onrust onder de politie en legeren tot speculaties over pogingen tot een staatsgreep. Jan Halkes Lopes Alves heeft zijn ont- ïPk gevraagd uit protest tegen het va een ondergeschikte, lui- it-kolonel Aparicio. districts- J van de politie van Lissabon. 5l> icio werd door de minister van 'ne .nlandse zaken Eurico de Melo agen omdat hij toestemming eu| gegeven voor een interview van va jjfwacht van premier Sa Carnei- i et een blad van de oppositie. Het I sensationeel gebrachte, maar an gens weinig onthullende inter na wekte de woede van Sa Carnei- di e het ontslag van de verantwoor- commandant eiste Aparicio als Lopes Alves zijn ifficieren die voor commando- les aan de politie zijn uitge- lenfe Uit solidariteit met de ontsla- dreigen nu ook 60 andere leger- lelpren in politiedienst hun ontslag jien. Dat leidt tot een machtsva- Ifii i bij de politie hetgeen in de 'in iimige verkiezingsperiode van 0 0 loment zeer zorgwekkend wordt egerofficieren zien het ontslag Set ministerie van binnenlandse zaken als een politieke sanering die de carrière van alle legerofficieren in soortgelijke situaties bedreigt. Vol gens „betrouwbare bronnen" zal mi nister De Melo van plan zijn Oliveira Marques, een vertrouweling van de f ^(rpploMintr conservatieve presidentskandidaat liCocl «?iuiug Soares Carneiro, op de post van Apa- mando's hebben op hun beurt aange kondigd, zich van de bestaande vere niging van ex-commando's te zullen afsplitsen. ricio te benoemen. Oliveira Marques is lid van de als reactionair be schouwde Vereniging van ex-com mando's, die in strijd met haar statu ten een actieve rol speelt bij de presi dentscampagne van Soares Carneiro. Oliveira Marques zou intussen echter geweigerd hebben. Aparicio op te vol gen „omdat de korpsgeest boven de politiek gaat" De rol van de ex-commando's in de verkiezingscampagne is op haar beurt reden tot grote bezorgdheid on der de militairen. De soldaten die betrokken waren bij de omverwer ping van het fascisme op 25 april 1974, willen binnenkort een soort te genhanger van de Vereniging van Ex- Commando's oprichten; de Vereni ging van ex-militairen van de 25ste april. Politiek meer neutrale ex-com Het ontslag van Lopes Alves kan aan leiding geven tot een verandering in de hoogste legerleiding. Hij zou door president Eanes benoemd kunnen worden tot stafchef van het leger. De huidige stafchef, generaal Pedro Car doso. zou dan Eanes' plaats als opper bevelhebber van de strijdkrachten in nemen, wanneer Eanes zijn campag ne als presidentskandidaat begint, na de parlementsverkiezingen van 5 ok tober. Volgens politieke commentatoren zouden aanhangers van Sa Carneiro binnen het leger aanleiding zien om een greep naar de macht te doen. „Het is onbegrijpelijk dat Sa Carnei ro, zeer in discrediet gebracht door het schandaal rond zijn vermeende bankfraude, alles en iedereen tegen zich in het harnas lijkt te willen Ja gen," wordt door de insiders gezegd. !KOU (Reuter, AP, AFP) In twee afzonderlijke rechtza- Moskou zijn gisteren processen begonnen tegen twee lenten. Russische persbureau Tass te bekend dat de religieuze dis- t Lew Regelson heeft bekend "l! dig te zijn en toegaf dat hij had beerd de Russische staat met 111 lp van propaganda te ondermij- :ai Volgens Tass zou Regelson be- hebben getoond voor deze ver- De vrouw van Regelson, Lud- zei na afloop van de eerste gisteren dat haar echtgenoot uze inhoud van zijn geschrif- ide houdt en dat hij alleen ikend heeft dat zijn geschrif- inlijk anti-Russisch" waren, in had zelf verklaard dat hij lische propaganda had ver iet het beleid van de staat" indere proces in Moskou ging Wjatsjeslaw Bakhmin, bekend ijn kritiek tegen het politieke uik n psychiatrische klinie- Hij werd evenals Regelson ervan uldigd dat hij anti-Russische verspreidde. Persbureau Tass rer dit proces dat verscheidene gen „met hun verklaringen dui- hadden aangetoond dat Bakh- «huldig was aan de vergrijpen foor hij terechtstond. Bakhmin olgens Tass een verklaring heb- fgelegd waarin hij de beschuldi- n „niet ontkent". iffen rocessen tegen de twee dissiden- forden vandaag voortgezet. Re- kan een maximumstraf van jaar werkkamp te wachten en vijf jaar binnenlandse bal- :hap. Maar als een verdachte bekent krijgt hij gewoonlijk chtere straf opgelegd min kan een maximale straf chten van drie jaar gevangenis. Ison en Bakhmin zijn respectie ve vierde en vijfde dissident die (gelopen weken in de Sowjet- terechtstaan. In dissidenten en wordt dit als een „post-Olym- ie campagne" beschouwd. Op- ïd is dat Tass ongewoon gede erd melding maakt van de pro cessen. Dit wordt gezien als een po ging van Moskou om de kritiek van het westen op het dissidentenbeleid iets af te zwakken zo vlak aan de vooravond van de toetsingsconferen tie in Madrid over de Helsinki-ak- koorden. Joodse emigranten Joodse emigranten uit de Sowjet- Unie, die een uitreisvisum voor Israël hebben gekregen mogen zich voor taan niet meer in West-Berlijn vesti gen. Dit heeft het bestuur van deze stad besloten. Uitzonderingen wor den gemaakt voor gezinshereniging. De grenzen van de opnamecapaciteit van de stad zouden zijn bereikt De Joodse gemeenschap in West-Berlijn gaat met de nieuwe maatregel ak koord. Sinds 1974 heeft West-Berlijn bijna 2500 Joodse emigranten uit de Sowjet-Unie opgenomen. In Tsjechoslowakije is een lid van de groep Charta '77, Tomas Petrivy, ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Petrivy had in de zomer van 1978 namens Charta contacten ge legd met het Poolse comité voor sociale zelfverdediging KOR. Hij werd destijds bij de grens aangehou den en ondervraagd. Toen hij een maand later opnieuw probeerde naar Polen te gaan kwam het tot een schermutseling met een douanebe ambte die hem zijn papieren wilde afnemen. Volgens de rechtbank had hij de douanebeambte met de vuist ge stompt en op grond daarvan wordt Petrivy nu tot twee jaar veroordeeld. De douanebeambte getuigde voor de rechtbank overigens dat Petrivy hem nauwelijks had aangeraakt. De rech ter zei daarop: „U vergist zich, de verdachte heeft zich niet ingehouden, maar u hebt de klap ontweken." Zondag zijn in Praag twaalf leden van de comité voor ten onrechte ver oordeelde personen (VONS) aange houden. Vier van hen zijn later weer in vrijheid gesteld. BALTIMORE (UPI, Reuter. AP) Het eerste televisiedebat voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen heeft tot een teleur stelling geleid. Het debat waar de huidige president Carter niet aan wenste deel te nemen verliep erg vlak en de twee tegenstan ders de Republikeinse kandi daat Ronald Reagan en de onaf hankelijke kandidaat John An derson waren het opvallend met elkaar eens. De twee kandidaten gebruikten de uitzending voor kritiek op de president in plaats van kritiek op elkaar. Overigens een groot deel van de Ameri kaanse televisiekijkers had geen belangstelling voor het debat „Slechts" vijftig miljoen kijkers vonden het debat interessant ge noeg. Een van de grote televisiemaat schappijen had op het laatste moment besloten een ander pro gramma in te lassen. Zo keken veel Amerikanen naar de film Midnight Express in plaats van naar het debat. Naar verluidt is president Carter niet van plan aan andere debatten mee te doen waaraan ook Anderson meedoet. Het is daarom moge lijk dat de Amerikaanse televi siestations afzien van verdere debatten tussen de twee andere kandidaten, omdat daar toch te weinig belangstelling voor be staat en de twee kandidaten niet van plan zijn elkaar als grootste tegenstanders te zien. De aanhangers van de drie kan didaten verklaarden gisteren overigens dat hun eigen kandi daat het meest heeft geprofi teerd van het gehouden tv-de bat. „Reagan had een gladverlo pen presidentiële prestatie gele verd." „Carter had er goed aan gedaan niet te komen" en „An derson had zichzelf aan het pu bliek vertoond als een belangrij ke kandidaat". Het vervoer in West-Berlijn was gisteren nog steeds chaotisch. Passagiers werden gisteren met speciale bussen over het gebied van de DDR naar West-Berlijn gebracht. WEST-BERLIJN (DRA AFP) De stakers bij de stadsspoorweg in West-Berlijn zijn niet langer bereid tot onderhandelingen met de Oostberlijnse autoriteiten. Het stakingscomité heeft het stadsbe stuur van West-Berlijn verzocht na te gaan of het beheer over dit stadsspoor overgenomen kan worden door de Westberlijnse au toriteiten. De Senaat zou daartoe besprekingen moeten voeren met de geallieerden en met de Oost- dultse autoriteiten. Tevens deelde het comité mee dat de stakers hebben besloten hun actie voor onbepaalde tijd voort te zetten. De staking duurt al zes dagen. De ongeveer 600 stakende werknemers op een totaal van 3.450 man Stadtbahnpersoneel in West-Berlijn eisen loonsverho ging en betere arbeidsomstandig heden. De burgemeester van West-Ber lijn, Dietrich Stobbe, heeft afwij zend gereageerd op het verzoek van de stakers om na te gaan of de Stadtbahn onder Westberlijns be heer geplaatst kan worden. De stakers zijn bij ons aan het ver keerde adres, zei hij. Hij meende dat de Oostduitse spoorwegen niet hun verantwoordelijkheid als werkgever mogen ontwijken. Het stakingscomité meent dat de Oostduitse autoriteiten ondanks herhaalde verzoeken geen bereid heid tot onderhandelingen heb ben getoond. Daarom zijn de sta kers niet langer bereid onder hun leiding te werken. De Stadtbahn, het Westberlijns stadsspoor, wordt geëxploiteerd door de Oostduitse spoorwegen, maar de installaties vallen onder de sou- vereiniteitsrechten van de drie westelijke geallieerden (de Vere- nigde Staten, Engeland en Frank rijk). NEW DELHI (Reuter) Met ingang van vandaag kunnen Indiase burgers voor maximaal een jaar in preventie ve hechtenis worden genomen als de nationale regering of een deelstaat vindt dat zij een bedreiging vormen voor defensie, veiligheid, openbare orde of „bevoorrading en diensten essentieel voor het leven van de ge meenschap". President Sanjiva Red- dy tekende gisteren een daartoe strekkend besluit. Gebruik van de maatregel zal worden begeleid door een adviescommissie van drie men sen, voorgezeten door een opper rechter. Preventieve hechtenis werd vorige maand al ingevoerd in twee van de 22 deelstaten, na omvangrijke ongere geldheden tussen bevolkingsgroepen en relletjes tegen prijsstijgingen. Oppositieleider Subramaniam Swa- my noemde de maatregel het toege ven van volledig falen door de rege ring van premier Gandhi. „Een rege ring die niet binnen de bestaande wet kan regeren, verdient niet te be staan", aldus Swamy. MIAMI (AFP) Nicaragua gaat de Verenigde Staten vragen om uitleve ring van de familie van de onlangs vermoorde ex-president Somoza. en teruggave van hun bezittingen aan Nicaragua. Dit verklaarden twee ho ge ambtenaren van het Nicaraguaan se ministerie van defensie die zondag in Miami waren aangekomen. Van onze correspondent JERUZALEM De voorbe reidingen van de besprekin gen tussen Egypte en Israël over het Palestijnse zelfbe stuur komen maar moeilijk van de grond. In Israëlische regeringskringen is men ui terst teleurgesteld over de „vertragingstactiek" van Egypte. Tijdens het laatste bezoek van de Amerikaanse onderhandelaar Sol Li-, nowitz aan Israël en Egypte zou afge sproken zijn dat de twee landen hun besprekingen samen met de Verenig de Staten onmiddellijk zouden her vatten ter voorbereiding van de top van president Carter, premier Begin, en president Sadat vlak na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in no vember. Maar Egypte wil pas met Israël op 14 oktober rond de tafel gaan zitten. Israël meent echter dat er dan niet voldoende tijd zal zijn om de top voor te bereiden. In een vraag gesprek met het dagblad Haaretz ver klaarde de leider van de Israëlische onderhandelingsdelegatie, Jozef Burg: „Ik begrijp niet wat er gebeurd is." Burg vreest dat de Egyptische vertragingstactiek verband houdt met een wijziging van Egyptische standpunten. Verkiezingen Egypte ging slechts schoorvoetend akkoord met het door Linowitz geuite verzoek de autonomie-onderhande- lingen zo snel mogelijk te hervatten. Werkelijke onderhandelingsresulta ten verwacht men in Cairo pas na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. Sadat wilde Carter best een handje helpen in de verkiezingsstrijd en stemde daarom in met een vroeg tijdige hervatting van de besprekin gen die hij eerder in verband met de kwestie-Jeruzalem had afgebroken. Bovendien, aldus een van de Egypti sche onderhandelaars, „wilden wij de vaart erin houden". Premier Begin heeft laten weten niet aan de voorbereiding van de top eind dit Jaar te zullen werken zolang de autonomiebesprekingen op zowel technisch als ministerieel niveau niet zijn hervat. De Israëlische houding in de huidige impasse werd hevig bekri tiseerd in de Israëlische pers. Zo merkte het middagblad Jediot Ahra- not op: „Onze regering is nu van plan de weg van zelfbedrog te bewandelen. Het wil Washington verzoeken Sadat aan de onderhandelingstafel te bren gen. Wanneer wij dit inderdaad zou den doen zou dit het treurigste hoofd stuk van het hele drama zijn. Want als wij Sadat verheffen tot degene die Israël smeekt om te verschijnen dan zal het resultaat zijn dat Israël ge dwongen wordt verdere concessies te doen om hem tot een reactie te be wegen." Premier Begin lijkt zich echter voor lopig uitsluitend op de VS te willen verlaten. Nogal hooghartig reageerde hij gisteren op een bericht in het dagblad Maariev dat Roemenië hem tot een bezoek aan Boekarest wil uitnodigen. De Roemeense president Ceaucescu speelde een belangrijke rol achter de schermen bij de tot standkoming van Sadats bezoek drie jaar geleden aan Jeruzalem. Hoge Egyptische functionarissen hebben in de afgelopen weken bezoe ken gebracht aan Boekarest om de impasse in de vredesonderhandelin gen met Israël te bespreken. In een officiële verklaring liet Begin gisteren weten dat hij tijdens zijn bezoek aan Boekarest in augustus 1977 de Roe meense premier voor een tegenbe zoek aan Israël had uitgenodigd. Hoe wel er inmiddels een nieuwe premier in Roemenië is heeft dit tegenbezoek zich nog niet voltrokken. Begin brengt een tweede bezoek aan Boeka rest afhankelijk van de komst van de Roemeense premier aan Israël. Dit lijkt een harde eis omdat Roemenië het enige communistische land is dat diplomatieke betrekkingen met Is raël onderhoudt en daarom voorzich tig moet manoeuvreren. Zowel de Israëliërs als de Palestijnen in de bezette gebieden lijken niet zo enthousiast over de bemoeienissen van de Europese gemeenschap met het conflict in het Midden-Oosten. Israël heeft hevige kritiek op de hui dige Midden-Oostenpolitiek van de negen dat te pro-Arabisch zou zijn. De Palestijnen menen dat de EG niet ver genoeg gaat in haar steun aan de Palestijnse zaak. Maar officieel zal Israël alle medewerking verlenen aan het bezoek van de Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken. Gas ton Thom, die tevens voorzitter is van de Europese onderzoekscommis sie in het Midden-Oosten. Thorn wordt maandag voor een driedaags bezoek aan Israël en de bezette gebie den verwacht en zal onder meer pre mier Begin en Palestijnse leiders ont moeten. De Palestijnen op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook heb ben een document opgesteld waarin hun recht op nationale onafhanke lijkheid wordt onderstreept en de Is raëlische bezettingspolitiek en de ak koorden van Camp David worden verworpen. Het Oost-Jeruzalemse dagblad Al Sjaab merkte in dit verband verleden week op: „Waneer Europa niet in staat is de navelstreng die het poli tiek en strategisch aan de VS ver bindt te verbreken dan is Europa's rol in het Midden-Oosten nog steeds non grata. Wij willen niet onbeleefd zijn want wij bereiden ons op de ont vangst van Gaston Thom voor, maar wij willen herhalen dat wij gedwon gen zijn te zeggen: „Adieu aan de Europese rol". NEW YORK (AP, Reuter, AFP) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Edmund Muskie heeft gisteren een beroep gedaan op Iran de Amerikaanse gijzelaars vrij te la ten. Bovendien bood hij aan voor alle Iraanse grieven een oplossing te vin den „op basis van wederzijds respect en gelijkheid". Muskie deed deze uit spraken bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Muskie verklaarde dat de VS hun strafmaatregelen tegen Iran zullen intrekken en „ons deel zullen doen om eerlijk de tussen ons bestaande problemen op te lossen", zodra de 52 Amerikanen naar huis worden ge stuurd. De Amerikanen worden nu al 325 dagen vastgehouden. Muskie gaf echter niet toe aan de Iraanse eis dat de VS hun verontschuldigingen moe ten aanbieden voor hun vroegere ge drag in Iran tijdens het bewind van de onlangs overleden sjah. De in Iran ingestelde commissie voor onderzoek van de kwestie van de gij zelaars kan haar werk pas over een maand beginnen. Dit duurt volgens een vooraanstaande Iraanse parle mentariër Hasjemi Sabaghian zo lang „omdat het zo moeilijk is te kiezen uit zoveel parlementariërs". Sabaghian was met dertig andere parlementariërs op bezoek in ae be zette Amerikaanse ambassade om materiaal te onderzoeken dat de „Amerikaanse misdaden moet be wijzen" Het parlementsdebat over de gijze laars zal vandaag normaal doorgang vinden. De voorzitter van het Iraanse parlement Rafsanjani verklaarde dit gisteren. Het conflict met buurland Irak zal volgens hem geen invloed op het debat hebben. Als vonnis Kim wordt voltrokken: TOKIO, SEOEL (Reuter) De Ja panse premier Zenko Soezoeki zei gisteren dat Japan zijn technische en economische hulp aan Zuid-Korea zou kunnen beperken wanneer het doodvonnis van de dissidente Kore aanse leider Kim Dae-Joeng zou wor den voltrokken. (Reuter. UPI) Zwitserland geen „gevoelige" nucleaire ifcrk an Pakistan geleverd. Dit aarde een woordvoerder van de Ing na een bericht in de Wash- Post van gisteren, dat Ameri- anwege zulke leveranties stap- had ondernomen. Zwitserland door Amerika geleverde kern- istof niet meer na gebruik in krijk mogen laten opwerken. dit werd door de Zwitserse dvoerder ontkend. Er was een weken geleden wel met de Ame- 'en gepraat over de levering van «rse apparatuur. Maar de zaken Jnerika in verband bracht met ogelijke ontwikkeling van een staanse kernbom, stonden vol- Zwitserland niet op de lijst van dlge technieken die de „Club tonden" was overeengekomen «rland verklaarde zich bereid ver uitbreiding van die lijst te fn, maar die uitbreiding moest wel geleden voor alle betrokken Dl. fis de Washington Post zullen jPig geen vergunningen voor hang van Zwitserse brandstof ten gegeven, totdat Bern met een ed*gend antwoord komt. Ameri- 8e functionarissen noemden het -uiterst gevoelige kwestie". Van onze buitenlandredactie De Iraakse president Saddam Hoes sein voelt zich kennelijk erg zeker van zijn zaak. Terwijl zijn speciale afgezant Tarek Aziz zich in Moskou van de steun van de Sowjet-Unie ver zekert, heeft de Iraakse president op dracht gegeven bombardements- vluchten uit te voeren op een groot aantal Iraanse vliegvelden. Wat er aanvankelijk uitzag als een beperkte grensoorlog, lijkt uit te groeien tot een volledi ge strijd tussen twee naties. Inzet van die strijd zijn niet alleen meer de twee gebieden ten noorden en ten zuiden van de Kasr-e-Sjirin en het verloop van de grens in de Sjatt-al-Arab, de grensrivier tussen Iran en Irak die wordt ge vormd door de gemeenschappelijke beneden loop van Euphraat en Tigris. Het gaat nu om de verwerving van de hegemonie in het gebied van de Perzische Golf. Gebrek Irak heeft een redelijke kans om een zich niet al te lang voortslepende strijd te winnen. Het land beschikt, volgens gegevens van het Inter nationaal Instituut voor Strategische Studiën over een leger van 242.250 soldaten en over 2750 tanks van Russische makelij en honderd Franse AMX-tanks. De Iraakse luchtmacht bestaat voor het grootste deel uit diverse soor ten Russische Mig-straaljagers. Franse Mira ges en helikopters, ook van Franse makelij. De Iraakse marine heeft de beschikking over twaalf raket-snelboten, twaalf torpedoboten, vijf patrouilleboten, tien patrouillevaartuigen voor vlak langs de kust. vijf mijnenvegers en vier landingsschepen. Al deze vaartuigen ko men uit de Sowjet-Unie Op papier zijn de Iraanse strijdkrachten onge veer even sterk. Het land beschikt over 240.000 militairen en 1985 tanks. De Iraanse lucht macht heeft 445 gevechtsvliegtuigen van Ame rikaanse makelij. Het punt is echter dat het de Iraanse luchtmacht sedert de machtsoverna me van ayatollah Khomeini met een toene mend gebrek aan reserve-onderdelen kampt, zodat moeilijk uit te maken is hoeveel Iraanse toestellen nog effectieve acties kunnen uitvoe ren. Voor de marine geldt hetzelfde. Tot 1979 telde dit legeronderdeel 20.000 man, drie torpe dojagers, vier fregatten, twee schepen voor de kustbewaking, twee mijnenvegers, veertien be wapende hovercrafts en enkele landingsvaar tuigen en bevoorradingsschepen. Maar ook hiervan is nog maar een deel in bedrijf Irak heeft zijn bevolking de afgelopen weken propagandistisch volledig op een oorlog met Iran voorbereid. In de kranten verschenen steeds meer pagina's met frontberichten, waar in er de nadruk op werd gelegd dat het land zich voorbereidde op een „bevrijdingsoorlog". Bij die bevrijding gaat het om een aantal gebieden dat sedert het grensverdrag, dat in 1975 in Algiers door de sjah en de toenmalige vice-president Saddam Hoessein werd onder tekend, aan Iran toebehoort, maar dat nu weer door Irak wordt opgeëist als „Arabisch erf goed". Prestige Om de bevolking in de goede stemming te brengen vlogen toestellen van de Iraakse luchtmacht laag over de hoofdstad Bagdad, terwijl wijkcomités handtekeningen verzamel den onder een petitie waarin steun werd be tuigd aan de opstelling van president Saddam Hoessein. Afgelopen zondag vonden in diverse steden van Irak massabijeenkomsten plaats waar leuzen klonken als „Met onze ziel. met ons bloed zullen we Saddam verdedigen" en „Geef ons wapens om tegen de Perzen te vechten". Gistermorgen publiceerde de federa tie van Iraakse vakbonden een manifest waar in stond dat alle proletariërs zich als vrijwillig ter beschikking stelden om de eer van Irak en van de glorieuze arabische natie te verdedigen. De Arabische eer vormt een belangrijk ele ment in de activiteiten van president Saddam Hoessein. Door Arabische gebied te heroveren, verwerft hij zich niet alleen populariteit bij de eigen bevolking, maar verhoogt hij ook zijn prestige in de Arabische wereld. Na het ak koord van 1975 is er ernstige kritiek op Irak uitgeoefend van Arabische zijde op de uitver koop waaraan de regering in Bagdad zich zou hebben schuldig gemaakt. De eerste reacties uit Moskou duiden erop dat ook de Sowjet-Unie de Iraakse opstelling te genover Iran steunt. In hoeverre dit van harte gebeurt, is nog niet geheel duidelijk. De laatste weken is er sprake van een lichte verbetering in de betrekking tussen Iran en de Sowjet- Unie. Wanneer Moskou Bagdad op dit moment zonder enige terughoudendheid in zijn aspira ties steunt, kan het verdere toenadering tot Iran voorlopig wel vergeten. Als het conflict tussen Iran en Irak zich inder daad gaat uitbreiden tot een volledige oorlog, is het niet ondenkbaar dat dit gevolgen zal hebben voor de olieaanvoer uit de Perzische Golf. De grote verzekeringsagenten in Londen beraden zich al op een verhoging van de verze keringspremies voor tankers. Bovendien komt de oorlog aan de vooravond van de twintigste verjaardag van de OPEC, de organisatie van Olie Producerende en Exporterende landen, die volgende maand in Bagdad wordt gevierd. Het is niet aan te nemen dat Iran de topconfe rentie die bij die gelegenheid in Bagdad zal worden gehouden, zal bijwonen. Dit zal zeker niet zonder gevolgen blijven voor de zozeer gewenste samenhang binnen die organisatie. Soezoeki ging in een interview voor de televisie duidelijk verder dan de eerdere Japanse uitingen van officië le bezorgdheid. Wanneer de zaak van Kim Dae-Joeng zich zou ontwikkelen tot wat wij vrezen, aldus de premier, dan zal dat Japan zeer sterk beper ken in het uitstrekken van de helpen de hand. Dit standpunt was ook aan Zuid-Korea duidelijk gemaakt Kim werd vorige week door een mili taire rechtbank ter dood veroordeeld op grond van opstandige activiteit Tegen het vonnis is beroep aangete kend. De publieke bezorgdheid over het lot van de voormalige Koreaanse presidentskandidaat is in Japan zeer groot, omdat Kim in 1972 door de Koreaanse geheime dienst uit een hotel in Tokio werd ontvoerd. Hij had bij een verkiezing in 1971 ternauwer nood verloren van de toenmalige lei der Park Tsjoeng-Hee. De socialistische Internationale kon digde gisteren in Londen aan dat een bezoek van een delegatie aan Zuid- Korea voor onbepaalde tijd was uit gesteld omdat de autoriteiten in Se oel een bezoek aan de gevangen Kim niet hadden toegestaan. Het Zuidkoreaanse parlement beves tigde gisteren de benoeming van pre mier Nam Doeck-Woo tot premier, met 157 tegen 16 stemmen. De voor malige minister van economische za ken onder president Park was eerder deze maand tot waarnemend premier benoemd door de nieuwe president generaal Tsjoeng Doo-Hwan Elf par lementariërs onthieloer. zich van stemming, een kleine dertig waren al eerder tijdens een reeks zuiveringen door Tsjoen van hun zetel ontheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7