Koopwoningen Houtwijk toch nog niet opgegeven Paarde-'Zesdaagse' in Aho Den Haag kan braakliggende bouwterreinen weer ophogen J Leidse fabrieksschoorsteen geveld Haagse raad wil eerst bouwen, dan eventueel verhuren Verdachte inbraak ontsnapt kort na zijn aanhouding KORT NIEUWS Voorlichting Emiliehoeve heeft succes Nieuw studiehuis in Schilderswijk Veel meer kan gemeentebestuur niet doen Jelgersmaklini mag renovatie' gaan uitvoerei Aad van Meeteren: geen paardelucht in blik Politie treedt op tegen rellen in Delft Verkeerscontrole lost inbraken op KORT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG SD TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De plannen voor de bouw van koopwoningen ln de Haagse nieuwbouwwijk Houtwijk moeten toch nog even worden doorgezet. Dit ondanks de verwachting van de woningbouwverenigingen dat de premie-koophulzen nauwelijks te slijten zullen zijn. De gemeenteraad van Den Haag wil niet zo drastisch als het college van B en W geplande koopwoningen nu al overhevelen naar de huursector. „Laten we eerst maar eens bouwen, als de hulzen dan niet verkocht blij ken te worden, kunnen ze alsnog wor den verhuurd," zo meent een meer derheid ln de gemeenteraad van CDA, WD en D'66. Wethouder Har don (ruimtelijke ordening en stads vernieuwing) kwam twee weken gele den met een plan om een aantal nog niet ln aanbouw genomen projecten voor premie-koopwoningen over te hevelen naar de huursector. De wo ningbouwverenigingen durfden de huizen niet te bouwen, omdat zij een grote financiële strop voorzien, wan neer de belangstelling voor de wonin gen niet groter wordt dan momenteel het geval Is. De woningbouwcorpora ties moeten nu toch in de premie- koopsector gaan bouwen, maar de gemeente zal de schade dekken die ontstaat wanneer de woningen niet snel genoeg worden verkocht. Hardon zei bij de presentatie van zijn voorstel, twee weken geleden, dat de raad het plan wel moest aanvaarden, omdat anders de woningbouw ln DEN HAAG (ANP) - Een onbekend gebleven man, die in de nacht van zaterdag op zondag samen met een ander op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in een Haagse super markt ls kort na zijn aanhouding uit de handen van de politie ontsnapt. De andere dader, de 20-Jarige Hage naar R. V. G. is wel opgebracht. Surveillerende agenten troffen de mannen midden in de nacht bij de Konmar-supermarkt aan de Wal dorpstraat, terwijl zij bezig waren de bestelbus vol te laden met uit het winkelbedrijf gestolen goederen. In de auto zat inmiddels voor ongeveer 60.000 gulden foto- en filmappara tuur, sigaretten en shag. De inbrekers werden aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. BIJ het uitstappen uit de politiewagen zag één van de mannen, die geen van beiden waren geboeid, kans te ont vluchten. De bestelbus bleek ook te zijn gesto len. De mannen verschaften zich toe gang tot de supermarkt door op de binnenplaats enkele stalen luiken te forceren. Drinkwater DEN HAAG De prijs van het drink water in Den Haag zal per 1 Januari 1980 met vier procent omhoog moe ten, zo verwacht het college van b. en w Wanneer er geen tariefsverhoging wordt toegepast, komt het gemeente lijk duinwaterleidingbedrijf over 1981 met een nadelig saldo van ruim 1,8 miljoen gulden te zitten. Het college wijst er in een gemeenteraadsvoor stel op dat de tariefsverhoging in ieder geval niet zo groot is als ln voorgaande jaren. B en w. voorzien dat de komende jaren de prijsverho gingen van water niet boven de vier procent uitkomen. Prins Willemplein SCHEVENINOEN De 8chevenin- gers die ijveren voor een bescherming van voetgangers bij de oversteek aan het Prins Willemplein in Schevenin- gen hebben steun gekregen van de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers (VBV). Terwijl het Actiecomité Voetgangerslichten Prins Willemplein de oplossing zoekt in verkeerslichten, meent de VBV dat er ook andere middelen denkbaar zijn. Zoals een zebra over de volle lengte van het plein of middengelei ders. Of misschien een vrije baan voor de tram, met smalle trottoirs, die dan tevens als vluchtheuvel dienst doen. De VBV wil de gemeen telijke visie dat verkeerslichten een situatie er niet altijd veiliger op ma ken niet tegenspreken, maar acht in het geval Prins Willemplein de rede natie van de gemeente op zijn minst onduidelijk. Keuringsdienst DEN HAAG De Keuringsdienst van Waren, die is gevestigd aan de Prinsegracht 50. barst uit zijn jasje. Drie gemeenteraadscommissies zul len binnenkort een voorstel bespre ken het bij de keuringsdienst om de hoek gelegen pand Brouwersgracht 2 te verbouwen ten behoeve van de dienst. In de toekomst zal de keu ringsdienst overigens verhuizen naar een nieuw gebouw op het huidige terrein van de GG en GD aan de Waldeck Pyrmontkade. Dit gebouw zal echter nog zeker acht jaar op zich laten wachten. Het is de bedoeling dat de kelder en de parterre van de Brouwersgracht 2 ter beschikking van de Keuringsdienst komt. Het mi nisterie van volksgezondheid en mili euhygiëne gaat met deze tijdelijke •oplossing akkoord. Autokeuring DEN HAAG Op initiatief van Vei lig Verkeer Nederland, afdeling Den Haag, kunnen automobilisten op za terdag 11 oktober a.s. hun auto gratis laten keuren. Vier en veertig garage bedrijven in Den Haag en omgeving doen mee aan deze actie. Men kan nu reeds een afspraak maken bij één van de garages voor een keuring, die 15 20 minuten duurt. Houtwijk onherroepelijk zou gaan stagneren. CDA, WD en D66 pikten het plan echter niet. omdat deze frac ties niet overtuigd waren van de ge ringe belangstelling voor koopwo ningen. Zondagavond Jongstleden kwamen de woordvoerders van alle fracties ln een spoedvergadering bijeen met de PvdA-wethouders Hardon en Vink (volkshuisvesting). Gistermiddag werd er op het stadhuis snel een ge wijzigd voorstel in elkaar getimmerd om aan de wensen van de meerder heid in de raad tegemoet te komen. Raadsleden uit CDA, WD en D'66 wilden liever de zaak niet in het open baar in de gemeenteraadszaal uit vechten, omdat zij niet opnieuw ln rommelige taferelen wilden verval len, zoals vorige week het geval was bij het debat over Schevenlngen- Badplaats. Verkoopbureau Alle grote fracties uitten gisteravond kritiek op de gebrekkige manier, waarop de woningbouwverenigingen hebben getrokken aan de verkoop van woningen ln Houtwijk. De kritiek kwam erop neer, dat het Bureau koopwoningen van de Federatie van Woningbouwverenigingen onvol doende heeft gefunctioneerd. Te vaak zouden potentiële kopers tussen het stadhuis en de Federatie heen en weer zijn gestuurd. Kopers die telefo nisch informatie wilden, kregen bij het verkoopbureau nogal eens een antwoordapparaat aan de lijn, zo luidde de klacht. Het college heeft toegezegd, het functioneren van het verkoopbureau kritisch onder de loep te nemen. Ook zal de belangstelling voor de koopwoningen beter worden geregistreerd. Wethouder Hardon ontkende giste ren stellig, dat hij met zijn oorspron kelijke voorstel geprobeerd zou heb ben, te tornen aan oude afspraken over het aantal te bouwen koopwo ningen in Houtwijk. Een verwijt in die richting kwam van de zijde van WD-fractleleider Ressenaar, die de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het team voorlichters van het drugsontwenningscentrum De Emiliehoeve heeft met zijn infor matie over drugsgebruik de afgelo pen drie kwartalen 1700 mensen uit Den Haag en omstreken bereikt. De Emiliehoeve zegt op grond van deze cijfers dat in Den Haag een duidelijke behoefte aan haar voorlichting blijkt te bestaan. De gemeente zou daarom meer financiële steun moeten geven. Ruim 550 van de 1700 mensen, die door het voorlichtingsteam in de peri ode van oktober '79 tot en met augus tus '80 zijn bezocht, waren scholleren. Ook veel jongerencentra en buurthui zen werden aangedaan. Verder heeft de Emiliehoeve informatie gegeven aan justitie en politie en aan artsen en andere hulpverleners. handelwijze van de wethouder onet hisch noemde. Ressenaar wees erop, dat de verhou dingen tussen koop- en huurwonin gen enkele Jaren geleden, na een fikse politieke strijd, grondig zijn vastge legd voor een drietal nieuwbouwwij ken in zuidelijk Den Haag. De voor standers van koopwoning-bouw wis ten destijds alleen enige eer te beha len in Houtwijk. Het was overigens de bedoeling, dat flink wat premie-koop woningen tussen en in woningwetpro jecten zouden worden gebouwd, maar van dat voornemen is men te ruggekomen. Opening 3 oktober DEN HAAG Het nieuwe centrale Studiehuis Schilderswijk aan de Roefkade 736 voor onderwijs aan vol wassenen en buitenlanders zal op 3 oktober a.s. worden geopend. In de Schilderswijk werd op 1 januari 1979 begonnen met onderwijs aan volwassenen. Men startte met twee groepjes. In september moesten de leerlingen al ln 40 groepen worden ondergebracht. Het in augustus be trokken pand aan de Vaillantlaan bleek al spoedig te klein. Op het ogenblik volgen 45 groepen het on derwijs van het studiecentrum, de helft Nederlanders de helft buiten landers. Veel mensen leren er lezen en schrijven. Het Haags Cultureel Trefpunt is ver der bezig met de ontwikkeling van •een studiehuis in Duindorp. Er is een studiehuisleider aangesteld en het winkelpand Nieboerweg 65 is reeds aangekocht. Men verwacht de activi teiten van het Studiehuis volgend Jaar voorjaar te kunnen beginnen. Ook een Studiehuls in Transvaal zal, als de gemeenteraad zijn goedkeu ring geeft, volgend Jaar van start kun nen gaan. In samenwerking met in stellingen en groeperingen die de be langen behartigen van culturele min derheden, zal tevens een aanvraag worden ingediend voor een Studie centrum Culturele Minderheden. Dit centrum moet meer mogelijkhe den bieden voor „buitenlanders", dan de bestaande Studiehuizen. Er zou den voortgezette- en beroepsopleidin gen gevolgd moeten kunnen worden. Op deze manier zou tevens een oplos sing gevonden kunnen worden t.a.v. het bedreigde Brugproject Mi granten. Van Wijk/Zaalbergcomplex maakt plaats voor woningen LEIDEN Het stadsbeeld van Leiden is weer een fabrieksschoorsteen armer. Met een druk op de knop ontstak wethouder Waal (stadsvernieuwing) gisteren de explosieven onder de schoorsteen van het verder reeds gesloopte complex van de textielfabriek Zaalberg aan de Uiterstegracht. Met donderend geraas stortte de eeuwenoude pijp ter aarde. De fabriek moet plaats maken voor woningwetwoningen. De bouw hiervan begint in de eerste maanden van volgend jaar. Ook op het naastgelegen terrein, waarop de textielfabriek Van Wijk heeft gestaan, start dan de bouw van goedkope huurwoningen. In totaal komen er 88 nieuwe woningen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bouwterreinen die ln verband met de moeilijkheden op de woningmarkt braak zijn blijven liggen zouden op kosten van de projectontwikkelaar weer kunnen worden opgehoogd en geëgaliseerd. Het gemeentebestuur van Den Haag moet onderzoeken of de betrokken bouwers daartoe bereid zijn. 'Bouw voor huishoudens goedkoper kui Van een onzer verslagj DEN HAAG Bij het| van woningen voor a" den en twee-persoonj dens moet de overheü naar de basisfilosofie, di mers moeten komen i meenschappelljke voo gen. De afgelopen jaren kosten voor de bouw var gj voor kleine huishouden.» ,r hoog opgelopen. le Deze stap terug bij de I ting van één- en tweep< ,r£ huishoudens wordt bepli gf directeur Van der Gallën ac gemeentelijke dienst v nt- volkshuisvesting in Den j Volgens Van der Galiën jc vaak ten onrechte kleine ,n gen gebouwd met eigen i ningen als toilet, keua-g douche. De kosten va jjj bouwstijl zijn zo hoog et ombouwen van grote voor de huisvesting van gj huishoudens een onmt zaak is geworden. De dli je huisvesting pleit er vooi ke gaan van vier-kamerwoi die de voorzieningen krii i voor één gezin, maar worden door bijvoorbee tweepersoonshuishoudei j' vier alleenwonenden. Eet, architect moet een dei 3 opzet maar eens verder n ken, vindt Van der Galifii stelt zijn wethouder, Vin] iii daar een bedrag van 50.Q lc den voor beschikbaar te 1 er Veel meer kan het gemeentebestuur volgens een ambtelijke werkgroep niet doen. nu er op tal van plaatsen ln de stad bouwprojecten zijn uitgesteld of afgesteld terwijl er al wel is ge sloopt. De gemeente maakt geen kans op succes wanneer er juridische stappen tegen de betrokken bouwonderne mers zouden worden ondernomen. De ambtenaren hebben ook onderzocht wat de mogelijkheden zijn om te voorkomen dat er in de toekomst na afgite van een bouwvergunning wel gesloopt, maar niet, zoals was afge sproken, wordt gebouwd. Geconclu deerd wordt dat de gemeente bij het afgeven van een bouwvergunning nooit de verplichting kan opleggen het bouwplan ook daadwerkelijk uit te voeren. De bouwvergunning schept een recht om te bouwen, van een verplichting is in het systeem van de Woningwet geen sprake. Zoals eerder vermeld, gaat Den Haag wel het systeem van een bankgarantie hanteren, om te voorkomen dat projectontwikkelaars door financiële moeilijkheden moe ten afzien van uitvoering van plan nen. Wanneer een bouwer bij de plan uitvoering in financiële problemen raakt, moet hij een bank achter zich hebben staan die bijspringt. In Den Haag zijn de afgelopen maan den „dode" bouwputten ontstaan aan ondermeer de Groot Hertoginne- laan, de Stationsweg en de Waldorp straat. Bij enkele andere projecten, waar wel de sloper, maar nimmer een ploeg bouwvakkers aan de slag ging, zou het werk na enkele maanden ver traging toch nog op het punt staan te worden uitgevoerd, zo weet de amte- lijke werkgroep. WEENS CONCERT De Oosten rijkse zangeres Slgrun Quetes en de pianist Ben Hurrelbrinck geven woensdag een concert in het K&O- gebouw aan de Oude Vest in Leiden, waarin de stad Wenen centraal staat. Aanvang: 20.15 uur, toegang: 4 en 4,50 gulden. TONEEL Toneelgroep Theater komt op woensdag- en donderdag avond met de voorstelling Het Pu bliek (van de toneelschrijver Ger Thijs) in de Konklijke Schouwburg van Den Haag. Aanvang: 20.15 uur. Van onze correspondent LEIDEN Na een periode 5; tig jaar onderhandelen hee j, zijn fiat gegeven aan de ree gedeeltelijke nieuwbouw v.1C chiatrische Jelgersma-kli Oegstgeest. Staatssecretaris Veder-Sn volksgezondheid en mille deelde de gemeente Leiden mee dat de eerste fase van t bouwproject doorgang ka Deze eerste fase behelst een voor 72 patiënten van de kl ke nu nog in een pand op i van de psychiatrische inrii degeest zijn gehuisvest. 1 bouw wordt pal aan het hoo van de Jelgersmakliniek dat eveneens op het terrein geest staat en uit het eim negentiende eeuw stamt. De gemeente is eveneens vi renovatie van dit innmidde hoofgebouw te hand te kosten van de nieuwbouw een kleine zeven miljoen g der-Smit vindt dit bedrag zo schrijft zij in haar bri schort een definitieve 0 hierover op tot de begroting steld door John Bakkes Van een onzer verslaggevers DELFT De politie van Delft heeft in de nacht van zondag op maandag opgetreden tegen relschoppers in de Delftse binnenstad. Bij de politieac tie werden vijf Delltenaren en een Hagenaar opgepakt. De ongeregeldheden begonnen even na middernacht bij een café, waar tientallen jongeren zich verzamelden. Politieagenten, die poolshoogte kwa men nemen, werden met stenen beko geld. Bij de ongeregeldheden werd één politieauto zwaar beschadigd. ROTTERDAM Een verkeerscon trole heeft het afgelopen weekeinde licht gebracht in twintig inbraken en diefstallen uit huizen en auto's in Rotterdam. De Rotterdamse politie hield tijdens een routine-controle een auto aan met drie mannen ln de leef tijd van 22 tot 24 jaar. In de wagen lag de buit van een diezelfde dag gepleegi de inbraak. ROTTERDAM Aan de twaalf consumentenbeurzen die jaarlijks binnen het tentoonstellingscomplex van Ahoy' wor den gehouden, wordt binnenkort een nieuwe toegevoegd. Dertiende in de rij van publiekstrekkers is Paard Ahoy'. Onder deze naam zal op 28 november een grote zesdaagse internationale paardesportmanifestatie van start gaan. CONCERT Het ensemble Fiori Musicali (Baldrick Deerenberg, blok fluit; Pie ter Dhont, hobo; Chris Farr. orgel) geeft vandaag een concert in kasteel Hofwijck in Voorburg Toe gang 9 gulden, aanvang: 20 uur. CARILLON De stadsklokkenis- te Heieen van der Weel speelt woens dag werken van Walther, Kee, Brahms, Chabrier en Haydn op het carillon van de Haagse Toren. De uitvoering duurt van 12 tot 13 uur. VRUCHTENBUURT - Het wijk beraad Vruchtenbuurt belegt woens dagavond een informatiebijeen komst over de Haagse wijk in Huize Eykenburg, Kruisbessenstraat 12. Een medewerkster van het gemeente archief houdt een lezing en verder worden dia-programma's vertoond. De verantwoordelijke man voor dit gebeuren Is Aad van Meeteren, direc teur van het tentoonstellingsbureau Excon in Rotterdam. In zijn vak is hij geen onbekende. Met zijn voorlich tingsmanifestatie „Seksualiteit" in 1976 bewees hij oog te hebben voor nieuwe mogelijkheden op tentoon- stelllngsgebied Dat deze beurs niet verder kwam dan 1978 heeft hem nau welijks ontmoedigd: „Financieel ge zien was „Seksualiteit" een grote strop, maar uit oogpunt van organi satie heb ik er alleen maar van ge leerd." Van Meeteren: „Met Paard Ahoy' is het net als destijds met Seksualiteit. Je bent steeds bedacht op het uitwer ken van nieuwe manifestaties. De ideeën spelen soms al jarenlang door je hoofd. Je wacht alleen nog tot de tijd rijp is om met zoiets te komen." Het plan om een tentoonstelling met paarden te organiseren ontstond al in 1977. Van Meeteren: „Om mij te oriënteren heb ik een bezoek aan de Salon du Cheval in Parijs gebracht. Ik heb daar gezien hoe het niet moet. De levende have staat er her en der verspreid tussen de stands. De com mercie rond de paardesport heeft daar zo'n omvang gekregen dat men zelfs paardelucht-in-blik verkoopt. Al met al kwam het erg negatief over. Ik had ook de idee dat paardesport nog teveel een elitair gebeuren was. Het plan is toen in de bureaula ver dwenen." Populair Een bezoek aan de fysiotherapeut bracht Van Meeteren de idee van een paardesportmanifestatie weer in her innering. „Ik lag op de tafel om ge masseerd te worden en toen kwam het gesprek op paarden. Die thera peut bleek een vreselijke paardengek te zijn. Zijn enthousiasme werkte zo aanstekelijk dat ik op pad ben ge gaan om te kijken of een tentoonstel ling nu misschien wel haalbaar zou zijn. Uit mijn contacten met mane ges, stoeterijen en de sportbond bleek dat de paardesport de laatste jaren een enorme vlucht heeft geno men. Overal in het land worden pony en ruiterkampen georganiseerd. De ruitersport is voor een breed publiek mogelijk geworden. Nederland kent zo'n 300.000 geregistreerde amateurs, dat zegt wel genoeg", aldus Van Mee teren. Vervolgens is hij met Ahoy' gaan pra ten over een totaalmanifestatie, ge richt op de leek en recreatieruiter. Van Meeteren: „Ik wil het publiek een zo goed mogelijk pakket aan infor matie en recreatie aanbieden. Door de overweldigende belangstelling van het bedrijfsleven en tal van andere organisaties en instellingen heb ik tamelijk selectief kunnen zijn. Hoe wel de organisatie nog niet eens afge rond is lijkt het er op dat ik het totale volume van het tentoonstellingscom plex (20.000 m:) voor Paard Ahoy no dig heb." Totaalmanifestatie Paard Ahoy' wordt de eerste „totaal"- paardesporttentoonstelling in Neder land van deze grootte. Er wordt een overzicht geboden van huisvesting, recreatiemogelijkheden, transport, lectuur, kunst, ruitersportartikelen, wedstrijdsport, voeding, fokkerijen, ambachten, oude rijtuigen en be roemde paarden. Zo zal ook het be roemde paard „Black Beauty" van de gelijknamige Engelse televisieserie te zien zijn. In een apart theater worden films vertoond en lezingen gehouden. In een van de hallen wordt een bin- nenmanege aangelegd van maar liefst 1500 m'. Rondom deze manege komen 2000 zitplaatsen, waardoor het publiek uitstekend de shows, de monstraties en wedstrijden, die vrij wel aaneensluitend zullen worden verreden, zal kunnen volgen. In haar manege aan de Duyvenvoordestraat bereidt de Bereden Brigade van de Rotterdamse politie zich haar deelname aan Paard Ahoy '80. Van Meeteren: „Ik wil voorkomen dat het een prestatieslag wordt tijdens Paard Ahoy'. We streven naar een zo groot mogelijke variatie in de pro- dukten. Dit geldt trouwens ook voor het show- en demonstratieprogram ma. Het wordt geen hippisch con cours. Daarvoor moeten de mensen maar naar het Kralingse Bos gaan." Er wordt onder andere een manege- demonstratiecompetitie gehouden: 25 manegehouders krijgen elk 20 mi nuten de tijd om een show op te voeren. Dit wordt volgens de Excon- directeur een jaarlijks terugkerend evenement: „Die jongens dopn al maandenlang stinkend hun best op hun bijdrage. Dat wordt iets heel nieuws, variërend van sprookjes tot klassiek toneel te paard." Huzaren Andere onderdelen zijn: dameszadel rijden, een medeshow te paard, pro fessionele springdemonstraties met dito uitleg, een optreden van de Ne derlandse Cavalarlsten (de oude hu zaren) en demonstraties van de Rot terdamse Bereden Politie, 's Werelds beste ruiters presenteren zich met een American Time Jumpingshow, waarin adembenemende staaltjes van wendbaarheid en snelheid wor den getoond. In een speciale „handenarbeidstraat" komen de oude ambachten aan bod: zadelmakers, hoefsmeden, stallen- bouwers etc. In de hal komt een ten toonstelling „paard in de kunst". Ver der worden er posters met paarden verkocht waarvan de opbrengst naar de Nederlandse Gehandicapten Vere niging gaat. Op zaterdag 29 novem ber houdt de Nederlandse Hippische Sportbond een symposium over de integratie van de paardensport in het leerplan van scholen. Paard Ahoy zal ook voor me beroepsmatig aan de paan verbonden zijn een trefpunt In de (nieuwe) Leuvehal, meer dan 100 boxen en een gebouwd voor een export-gel ternationale paardenveiling. Van Meeteren: „De paardei in Nederland staat hoog aan ven. De omzet in de paarden net zo groot als de uitvoer wereldberoemde bloèmboll kennen in Nederland drie in# nale paardenveilingen plus tal willekeurige verkooppun stoeterijen. Ik denk dat er v< handel is om in Rotterdam e< grote jaarlijkse paardenveilii ten te zetten". Richard O'Sullivan, hoofdrol de tv-series „Dick Turpin' about the house", zal op 28 n de officiële opening verrichte

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6