Uitgeslapen overwinteren jorg voor de juiste verzekering Kleine letters V, M' 23 SEPTEMBER 1980 OUW/KWARTET r Dick Ringlever Winteringsreizen en dit jaar een weer royalere plaats in de jrogramma's in dan jaren, vooral waar de Spanje-arrange- 4ten betreft. i lollandse regen voor enige ril verruilen voor zuidelij- n, krijgt het op een pre- erblad aangeboden. En prijzen, die in verhouding orige jaren dikwijls njft uzienlijk lager liggen. En. wat de vliegreizen be- sterk tegengevallen zo- «izoen. lijkt er de reisorga- es veel aan gelegen te zijn de overwinteringsreizen een stukje verkoopverlies te winnen. Datzelfde trouwens voor de eigena ren appartementen. Ook Ebben de afgelopen zomer ien slechtere bezetting te n gehad dan vorige jaren n dus best bereid wat aan ijs te doen. «tekent, dat het mogelijk .ivoor minder dan een tien- w er dag naar de Spaanse del Sol te gaan. Daar zit i le vliegreis in plus de huur c het appartement, maar h tal niet de luchthavenbe en de schoonmaak- ur tarief slaat aardig aan, behoeft wel enkele kant- »n. In de eerste plaats L'ffy het hier doorgaans om rtementen gaat, die een e van strand en centrum m vaak (te) klein zijn. In eede plaats omdat ze wor- e langeboden in een perio- at het ook in het zuiden niet zo zonnig en warm is e kleurenfoto's in de pro- ma's wel eens doen ver- en (veel van die foto's zijn ners genomen): de weken t voor en na de jaarwisse- Wie dichter bij het voor weg wil, betaalt soms het iudige. het belangrijkste, waar die prijs wordt bepaald, - toch wel de duur van de Entering Wie vijf maan- "fvegblijft, is uiteraard per goedkoper uit dan wie voor een paar weken t. Dat verklaart ook waar- reel prijzen dit jaar sym- leker lijken dan vorige sei- in: het aanbod van die re overwinteringsreizen is beperkt. Meer dan vorige ligt het accent op de lan- vakanties, zo van twee tot naanden. Dat de meeste reisorgamsaties ook komende winter minde vrezen te vliegen zal daarmee wel verband houden. Het aan tal vertrek- en terugreisdata is in ieder geval beperkt: eind ok tober, vlak voor Kerst en aan het begin van de krokusvakan ties. Juist de data, waarop de luchtvaartmaatschappijen óf heen óf terug met lege stoelen zitten. Eind oktober worden de laatste zomertoeristen teruggehaald en zou men dus leeg moeten heen vliegen, tegen Kerst brengt men de gasten die de jaarwisseling in het zuiden gaan doorbrengen en zou dus de terugvlucht onbezet zijn en bij de krokusvakanties van de scholen ligt dat eender. Om nu te voorkomen, dat die vluchten (lege benen) onbezet zouden blijven (wat een omzet- derving van tienduizenden gul dens per vlucht zou betekenen) vullen de reisorganisaties die gaten met overwinteraars. Hün voordeel is dan dat ze voor een veel lagere stoelprijs de- lucht in kunnen dan de „gewo ne" toerist. Soms zelfs tegen een zo voordelig tarief, dat het vrijwel voor niets gaat Dat kan blijken uit een aanbie ding van een grote touropera tor, die in de buurt van Beni- dorm in het najaar een twee persoons-appartement voor 59 dagen (inclusief vlieg reis) op de markt brengt voor 444 gulden per persoon, terwijl voor een soortgelijk (maar iets groter) appartement-sec voor dezelfde periode 808 gulden wordt gerekend. Daarbij ko men dan nog eens de kosten van eigen vervoer. Kosten Overigens dient men zich op die tarieven in de reisbrochures niet al te zeer te verkijken. Want er komt nogal wat bij. Meestal luchthavenbelasting, schoonmaakkosten en zeker verzekering (tikt flink aan voor een zo lange periode en het fs noodzakelijk). Daar komt dan uiteraard al het normale levensonderhoud nog bij. En dat kost in Spanje, waar het gros van de overwinteraars naar toe gaat, nauwelijks min der dan in duur Nederland. Vo rig jaar al hebben veel Neder landse zonzoekers zich daar da nig op verkeken. Klachten Toch is het nog altijd mogelijk die kosten te betalen uit de AOW-uitkering. Voor wie al thans niet elke avond uit eten wil. En thuis een pot klaarma ken levert geen problemen. De supermarkt is altijd in de buurt en heeft vrijwel hetzelfde as sortiment als de eigen winkels. Meenemen van blikken is dus niet nodig. Die financiële aspecten zijn niet de enige, die vóór boeking goed onder ogen moeten wor den gezien. Men zou zich ook eens kunnen afvragen of het wel verstandig is meteen maanden achtereen op reis te gaan. Elk jaar opnieuw doen zich problemen voor met mensen, die zich voor let eerst aan een overwintering waagden en al na een paar weken tot de con clusie kwamen dat eigen haard toch ook een hoop waard is. Verveling, weinig aanspraak, kou ook soms (als in het appar tement geen kachel aanwezig is) hebben een overwintering voor menigeen al doen uitlopen op een teleurstelling, al vormen zij op het totaal een kleine min derheid. Uit een enquête van de Consu mentenreisgids van de Consu mentenbond en de ANWB bleek begin dit jaar, dat slechts vijf procent het overwinteren wel voor gezien houdt; 85 pro cent was vast van plan nog eens op herhaling te gaan. Ook in die laatste groep zit echter een niet onbelangrijk percentage, dat met nogal wat klachten naar huis ging. Meest al sloegen die op de accommo datie. Zo vond 22 procent de keukenuitrusting niet voldoen de, terwijl ook vaak de verwar ming gebrekkig of onvoldoen de werd genoemd. Ook over de opvang van de reisorganisatie was niet iede reen tevreden: 12 procent zei zelfs tamelijk of zeer óntevre- den te zijn Anders Daaruit kan de conclusie wor den getrokken, dat men zeker de eerste keer niet met gouden bergen in het vooruitzicht op reis moet gaan. Denk er eens aan, dat het ook in zuid-Spanje grauw en guur kan zijn. Dat dus zomerkleding alléén niet voldoende is en een apparte ment of bungalow mét verwar ming noodzakelijk (vraag daar vooral naar bij het reisbureau). Besef ook, dat het in die dorp jes 's winters doorgaans lang zo gezellig niet is als 's zomers, weinig toeristen en nogal wat eetzaakjes en terrassen, die de deuren gesloten houden. Houdt er ook rekening mee te recht te komen in een apparte mentencomplex of bungalow dorp, dat maar matig bezet is en aanspraak ontbreekt. Dat kan enigermate worden opge lost door voor de versiering van de kamer wat vertrouwde spul letjes van thuis mee te nemen, want veelal doet de accommo datie nogal kaal aan. Het slagen van een overwinte- ringsreis valt of staat voor een belangrijk deel met hoe men zich er zelf tegenover stelt. Mocht er bij aankomst bij voorbeeld iets in het apparte ment ontbreken (wat vaak voorkomt), blijf dan niet zitten griepen, maar haal er gelijk de hostess bij. En vooral: bereid zo'n reis de gelijk voor. Dat begint al bij de boeking. Trek daar gerust roy aal de tijd voor uit en vraag het bureau alles. Vooral over de aard van de accommodatie. De goede reisbureaus beschikken daarvoor over de boeken van Toeristiek, waarin een veel ge detailleerdere beschrijving van het onderkomen wordt gege ven dan in de reisprogramma's. Laat die boeken maar op tafel komen. Tips Dan nog een paar tips: wie langer dan drie maan den gaat overwinteren, dient over een visum te beschikken (informatie: Spaans verkeers bureau in Den Haag, Laan van Meerdervoort 8, tel. 070- 465900); AOW kan naar Spanje wor den overgemaakt, maar dat gaat nooit automatisch. Maak dus afspraken met familie of kennissen, de bank of de giro; noteer bank- of gironummer en het telefoonnummer van de bank of van het girokantoor (in Den Haag of Arnhem); mocht u in financiële problemen raken dan is een telefoontje voldoen de om het geld meestal nog dezelfde dag te doen overma ken (neem daarvoor contact met de hostess of een bankkan toor ter plaatse); zie niet op tegen een belletje naar huis. Dat kan tegenwoor dig eenvoudig. Gewoon 07 draaien, wachten op de kies- toon en dan vervolgens achter elkaar 31, het netnummer zon der de eerste nul en het abon neenummer. Wie bij voorbeeld de ANWB-centrale in Den Haag wil bellen draait dus: 07- 3170264426. Het voordeligst belt u op het postkantoor; aan de balie van hotel of apparte mentencomplex kan het ook, maar 't is daar wat duurder; denk vooral aan een goede verzekering. Een combinatie van het ziekenfonds en een reisongevallenverzekering is absoluut noodzakelijk. Wat dat ziekenfonds betreft: vraag daarvan een speciaal formu lier, dat u recht geeft op dezelf de medische vergoedingen als thuis. Met dat formulier gaat u, eenmaal in Spanje, naar het lokale kantoor van het Spaans ziekenfonds Instituto Nacional Previsión (niet vergeten). U krijgt daar een bokje met bon netjes, waarmee u terecht kunt bij elke huisarts of specialist en in elk ziekenhuis. Stap zonder die bonnetjes nooit zomaar bij een arts binnen, dat kan in de papieren gaan lopen; anders ligt het wanneer men particulier verzekerd is. Neem dan een afschrift van de polis mee. Houd er wel rekening mee dat artsen en ziekenhuizen bo ter bij de vis vragen. Zorg dus voor enige financiële reserve, bij voorbeeld in de vorm van girokaarten (het goedkoopst) of Eurocheques; wie medicijnen gebruikt, wordt door het Spaans ver keersbureau geadviseerd deze mee te nemen. Plus een door de arts in het Latijn opgesteld herhalingsrecept; wat het vervoer betreft: wie niet gaat vliegen, maar per ei gen auto reist, dient aan de Spaanse grens een stempel in het paspoort te vragen (om te kunnen aantonen hoe lang u in Spanje bent). Per bus kan men ook. Via het reisbureau kan dat geregeld worden met Iberbus (355 gulden voor een retour zonder overnachting; met een nachtstop meer); wie op de hoogte wil blijven van het gebeuren in Nederland kan het best een radio met kor- te-golf-ontvangst meenemen (om Radio Nederland Wereld omroep te kunnen ontvangen). Informatie over deze uitzendin gen en een sticker, die u op uw radio kunt plakken, kunt u aanvragen bij Radio Neder land Wereldomroep, postbus 222. Hilversum (tel. 035-16151). t Ben Smit op wintersport gaat, t zich niet alleen vol- ide verzekeren tegen isico's van een derge- vakantie, maar ook weten wat wèl en niet in de verzeke- is begrepen. Wie ver- nt dat goed na te n, kan nog wel eens onaangename ver ingen komen te tn. paar algemene richtlijnen tt algemeen doet men er. an de wintersportverzeke- goed aan. als men is aan- ten bij een ziekenfonds, te en. dat men naar het bui- ind gaat en waarheen. In aantal gevallen moet dan ögenaamd E III formulier en ingevuld. aantal ziekenfondsen deze verklaring afge- ft; zij betalen dat soort uit de zogenaamde aan- ugsfondsen. daarin is nog is geen eenheid bereikt. is er de aansprakelijk- tverzekering voor particu- die de risico's dekt van itmatige daden, die men t sporten, skiën bijvoor kan begaan. Er zijn tien ïgels. opgesteld door de de Fédération Internatio- de Ski. die kunnen worden houwd als wettelijke ver sregels. Als men door te Igen tegen één van deze 's een ongeluk veroor- is men wettelijk aan- «lijk Zo goed als het be- dat de ski's en bindingen afgesteld, wettelijk aan- telijk kan worden gesteld. niet goed is gedaan en door schade wordt ge- Uze reisverzekering, die men 1 afsluiten voor de gehele antieperiode. dus vanaf het «ent. dat men thuis weg gaat tot aan de terugkeer, dient voor de schade aan baga ge, ziektekosten, extra reis- en verblijfkosten. Meestal is daar bij de wintersport alléén inbe grepen als daarvoor een extra wintersportpremie is betaald, die bij vrijwel alle maatschap pijen 2.- per persoon per dag bedraagt. Los van deze wintersportpre mie kan men. afhankelijk van de premie, drie tot vier combi naties kiezen, waarbij de be dragen, die worden uitbetaald,' variëren in hoogte. Om een voorbeeld te geven, reisbagage kan men verzeke ren voor bedragen van 3000.- tot 6000,- Bij enkele geldt dan voor de laagste verzeke ring een eigen risico van 250.-. In de praktijk blijkt, dat bij de meeste maatschappijen de combinatie C (of 3) de beste dekking geeft. Daarin is onder meer opgenomen een vergoe ding van 50.000,- als men per ambulancevliegtuig zou moe ten worden gerepatrieerd, te gen 35.000.- voor de combina tie B Als men zich realiseert, dat bij dat naar huis brengen per vliegtuig, in doorsnee vier stoelen moeten worden gere serveerd. dan wordt duidelijk dat de kosten enorm kunnen oplopen De kosten voor een reisonge- vallen/bagageverzekering lo pen bij de meeste maatschap pijen niet veel uiteen. Ze liggen (als we het op combinatie C houden) tussen 2,- en 3,- per dag. met wintersportdekking inbegrepen tussen 4,- en 5.- Leden van de Nederlandse Ski Vereniging zijn. op grond van hun lidmaatschap, tegen win tersportrisico's verzekerd en op het eerste gezicht lijkt dat aan trekkelijk. Maar laten we hier een paar dingen naast elkaar zetten en terwille van de duide lijkheid wat vereenvoudigen Men moet lid zijn, dat kost ƒ47.50 per Jaar èn bovendien Elk jaar moeten vele tientallen wintersporters-in-het-gips naar huis worden gevlogen. En dat kan, voor wie niet deugdelijk verzekerd is, fors in de papieren gaan lopen. een aanvullende verzekering van 13,50 sluiten omdat men anders een onvoldoende scha- dedekking heeft. Dan nóg zijn de uit te keren bedragen aan de lage kant. Er is bijvoorbeeld niets opgenomen omtrent re- patriëringskosten per vlieg tuig. bij bagageschade wordt maximaal ƒ4.000,- uitbetaald met een eigen risico. Bij combi natie C van de meeste verzeke raars is dat 5.000,- zonder ei gen risico. Leggen we de premiebedragen naast elkaar, dan betaalt men aan de Nederlandse Ski Vereni ging 60,- per jaar. Voor dit zelfde bedrag is men met een combinatie C vijftien dagen verzekerd tegen hogere uitke ringsbedragen. Conclusie: al leen als men meermalen per jaar op wintersport gaat, is het te overwegen, dat lidmaat schap van de N.S.V. op de koop toe te nemen. Voorwaarden Nog één opvallende bijkom stigheid: in de polisvoorwaar den van de Europeesche vin den we iets over vergoeding voor de kosten van (niet ge bruikte) skipassen, liften, huur en lessen. Kijk goed. vóórdat een verzekering wordt afgeslo ten of een dergelijke bepaling er in staat. Voor automobilisten kennen we tegenwoordig, naast de ANWB met zijn Internationale Reis- en Kredietbrief en Alarm centrale, de SOS-centrale van de drie grote verzekerings maatschappijen. Elvia, de Eu ropeesche en OWJ Schlencker. Ook hier is het ondoenlijk alle verschillen en overeenkomsten op te sommen. We beperken ons tot enkele kenmerkende. Allereerst de kosten. Bij de ANWB kost het lidmaatschap 23,- en de IRK nog eens 22,50 (een abonnement is goedkoper), waarvoor men een heel jaar onder de pannen is. De premie voor de Internatio nale Automobilistenhulp Ver zekering (IAV), op grond waar van de SOS-centrale helpt, be draagt: voor een periode tot en met elf dagen 18,-, 23 dagen 23.- en langer 28,- Verschillen Wat krijgt men daarvoor? In grote trekken gaat het om hulp aan gestrande automobilisten en repatriëring van zieken, ge wonden en overledenen. Een paar verschillen: de IAV verzekert voor de hele wereld, de ANWB sluit Nederland uit. Bij het terugroepen wegens problemen in de familie be perkt de IAV zich tot de eerste en tweede graad, de ANWB heeft geen beperking. Als het motorrijtuig is uitge vallen, is er bij de IAV een mogelijkheid een andere auto te huren of reiskosten vergoed te krijgen, de ANWB heeft dit uitgesloten. Let bij het aangaan van een verzekering vooral op de kleine letters, want ook een echte win tersportverzekering kent uitzonderingen. Maar één voorbeeld: bij de meeste maatschap pijen is men niet gedekt als men zich als alpine skiër buiten de pistes begeeft. Die uitsluiting geldt eveneens voor enkele andere sporten. Zo val len bijvoorbeeld skibob en rodelen nog maar bij drie maatschappijen on der de dekking, bij de andere niet. Voor veel reisorganisaties was dat aanleiding de bekende rodelpartijtjes af te schaffen. Wat eenvoudiger is het met wat meer alledaag se sporten als schaatsen en curling. Die vallen doorgaans onder de nor male reisongevallen verzekering. Voor langlauf beeft men echter weer een winter sportdekking nodig. Extra verblijfkosten worden door de IAV wèl, door de ANWB niet gedekt Er is enig verschil in de manier waarop men kosten van repa ratie langs de weg vergoedt. Beide centrales bemiddelen als men in geldnood komt. De IAV kent geen kredietverlening, de Internationale Reis- en Kre dietbrief van de ANWB heeft kredietcoupons voor 1500.-. die men echter niet overal en altijd kan gebruiken. Voorts moet men er aan denken, dat men een annuleringskosten verzekering kan sluiten, bij en kele maatscf ïppijen inclusief een vertreksvertraging en af brekingsvergoeding. t T int pi M -'IÏT

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19