iDumeg Holland- een daadclub' n Europa dreigt reer staalcrisis Thuiswerkkoning veroorzaakt rel Conflict Iran-Irak raakt olieprijs niet ederland goede naam op medisch gebied Directeur atoombureau pleit voor kernenergie Goudprijs snelt omhoog xportinitiatief sloeg in 'Den Haag' aan NMB sticht participatie maatschappij jarenindustrie eft het moeilijk PRESIDENT Bedrijf met 150 mensen vraagt uitstel betaling 'Jullie zijn met mij nog niet klaar' Ook geen invloed produktievermindering SDAG 23 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 11 «1! STERDAM Dumeg Holland. „We willen een daadclub zijn, geen praatclub." Dit zegt overtuiging Cor P. van den Hout (31), volgens zijn visitekaartje managing director van meg, de Dutch Medical Export Group. We praten met hem in zijn kamer op de derde etage een nieuw, modern kantoorgebouw in Gorinchem-Avelingen, nabij de snelweg Utrecht- da. „Let U maar niet op de chaos hier," verontschuldigt hij zich, doelende op de duidelijke wezigheid van schilders, timmerlieden en anderen in het nog niet voltooide gebouw. J, G. Wolters gesprek wordt dan ook voortdu- gestoord door het lawaai van iboren en timmerwerk, dat nog ra worden verricht. Morgen, als ssecretaris Beyen komt, moet er in de puntjes uitzien. „Het zal plukken." meent Cor van den Even overtuigd als hij ervan is, »t ook met Dumeg Holland wel 5,1 ikken samenwerkingsverband op ex- [ebied van een elftal (sinds kort iftai) Nederlandse bedrijven, die bezighouden met de vervaardi- van laboratoria. Een initiatief, ook in „Den Haag" aansloeg, en om een financieel ruggesteuntje kreeg van de Nederlandse over- Dubai ontstond het idee voor de oprich- van Dumeg Holland? Cor van Hout: „Ik stond in februari 1979 een stand op de medische beurs ubai De landen van het Midden- en besteden veel (olle-)geld aan jdheidszorg en ik deed voor mijn jf (C.P. van den Hout Revalida- lechniek in Udenhout) de export landen buiten Europa. aren ook andere Nederlanders een stand en hoe het gaat. Het rlandse medische wereldje is klein en als Hollanders in den ide zoek je mekaar op. Er ont- Cor P. van den Hout stond een gesprek. We zagen hoe de Engelsen daar in Dubai als één blok op de beurs stonden en we zeiden: wat zouden wij niet kunnen bespa ren, als we ook samen zouden doen. Gezamenlijk een stand bouwen, vliegtickets kopen enz. enz. Kortom, met hetzelfde geld meer doen leek ons dè uitkomst voor een aantal, elkaar niet beconcurrerende bedrijven. Aldus zouden deze niet al leen goedkoper, maar ook constanter bepaalde gebieden kunnen bewerken en ook meer service kunnen bieden. Terug in Nederland werd het idee verder uitgewerkt. Het sloeg aan bij een aantal bedrijven. We zijn met de overheid gaan praten en nu zijn we dan definitief gestart met een elftal kleine en middelgrote bedrijven. Een aantEil, dat inmiddels al tot twaalf is uitgegroeid. Er zullen er nog wel een paar bijkomen. Verder dan een stuk of vijftien willen we echter niet gaan. Anders kunnen wij het straks ook niet meer aan. En nogmaals, in geen geval mogen het bedrijven zijn, die elkaar met him produkten overlap pen. Hoe completer we echter zijn hoe beter. Een achttal andere bedrijven heeft inmiddels van interesse in Dumeg blijk gegeven. Het is namelijk zo, dat vele bedrijven het financieel en dik wijls ook fysiek niet kunnen behap pen om constant mensen over de we reld te laten reizen om hun produkten aan de man te brengen. Daar hopen wij nu wat aan te gaan doen. We willen voor die bedrijven, die elkaar hebben gevonden in Dumeg Holland, de verkoop van hun produkten en wat daar allemaal bijkomt, zoals de hele paperassenwinkel, gaan ver zorgen. Provisie Dit tegen betaling van provisie door die bedrijven in de vorm van een percentage van de omzet, die wij met hun produkten maken. Wij eten dus als het ware van de omzet, die wij voor de aangesloten bedrijven reali seren. Met een bescheiden staf voorlopig elf man, volgend Jaar wel licht vijftien hopen we onze taak aan te kunnen. Het moet een interes sante organisatie blijven. Een daad club, geen praatclub. Bewerken zullen we Oost-Europa, het Verre en Midden-Oosten en Noord- en Zuid Amerika. Afrika zal een volgen de stap zijn. We weten dat we in Afrika kansen laten liggen en we zul len er ook beslist heen gaan, maar eerst willen we in die landen aan het werk, waar wij zeker kunnen scoren. Binnen de EO zal Dumeg niet actief zijn. Van de export van de hele medi sche sector in ons land blijft al onge veer 90 procent binnen West-Europa (de EO). Alles daarbuiten wordt door de meeste bedrijven niet of nauwe lijks bewerkt. Bewijs daarvan is het volgende: ver leden Jaar behaalden de elf bij het Dumeg-initiatief betrokken bedrij ven (met in totaal 1700 werknemers) een omzet van 212 miljoen gulden. Hiervan had 78 miljoen gulden be trekking op export. Ongeveer 75 pro cent hiervan ging naar de EG, waar uit duidelijk blijkt dat de meeste bedrijven niet verder dan Europa kwamen met hun export. Maar dat wordt hopelijk nu anders," aldus Cor van den Hout. HIJ is het er bepaald niet mee eens, dat het bedrijfsleven wat de export be treft stilzit, zoals nogal eens wordt beweerd. „Kijk alleen maar naar ons initiatief," zo zegt hij. „Waarom moet het altijd van de overheid uitgaan? De bedrijven moeten zelf met iets komen en als „dat iets" goed is, doet de overheid echt wel wat om te steu nen. Dat is tenminste onze ervaring geweest bij Dumeg Holland. De overheid neemt in het eerste jaar van onze activiteit tot het bereiken van het break-even punt (het punt. waarop kosten en baten met elkaar in evenwicht zijn) in het kader van de regeling gebundelde exportinitiatie ven veertig pre cent van onze kosten voor haar rekening. Dat komt ruw weg neer op zo n 600.000 gulden. De deelnemende bedrijven leggen zelf de resterende zestig procent op tafel, waarvoor zij aandelen krijgen in het aandelenkapitaal. Zij worden daar door mede-eigenaren. Een goede re den om niets doms te doen," merkt Cor van den Hout op. Voordeel Voordeel van Dumeg Holland ziet hij behalve in het constanter kunnen be werken van bepaalde exportgebie- den, in het kunnen fungeren als een deskundige gesprekspartner en in het beter kunnen inspelen op veelal sa mengestelde aanvragen. Voor kopers in bepaalde landen is het vaak alles behalve interessant om van de één dit en van de ander dat te moeten kopen. Dit o.a. vanwege het risico, dat één van de verkopers misschien zijn leve ringsplicht niet nakomt. Dumeg kan bij wijze van spreken door de bij haar aangesloten bedrij ven voor de complete inrichting van een ziekenhuis zorgen. Naast de me dische apparatuur dus ook voor het meubilair, de gordijnen en wat al niet meer. Een groot voordeel. Hoe we in Oorkum verzeild zijn ge raakt? „Wel, we wilden op een cen traal punt in Nederland zitten, dicht bij de grote wegen. Onze bedrijven zijn namelijk over heel Nederland verspreid en goede verbindingen wa ren daarom van belang. Verder moest het allemaal ook weer niet te duur zijn. We vonden hier in Oorkum iets dat ons zeer geschikt leek en aan al onze eisen voldeed. Vandaar." STERDAM Nederland heeft in buitenland een goede naam op het ied van de medische wetenschap en daarvan afgeleide medische indus- Namen als An toni van Leeuwen- t, Jan Swamnierdam, Camper, Vro- Boerhaave en Donders zijn wel be id uit vroeger eeuwen. ook In de twintigste eeuw speelt NederlELnd belangrijke rol in de medische wetenschap, nen als Willem Einthoven (snaargalvanome- Karel Fredrik Wenkebach (hartfysiologie), m Kolff (kunstnier), prof Jongbloed (long time) en prof. Boerema (hogedruk-tank) heb- lun steentje daaraan bijgedragen. En nog jks worden in ons land nieuwe belangrijke dingen gedaan. Meer dan vroeger gebeurt het pionierswerk nu echter in teamverband, bin nen gespecialiseerde ondernemingen. Een elftal van die ondernemingen heeft voor wat hun export betreft de Dutch Medical Export Oroup opgericht, die de Nederlandse medische en wetenschappelijke kennis in een totaalpakket op de exportmarkt wil brengen. Het zijn de volgende bedrijven, die alles leveren wat een ziekenhuis of laboratorium nodig kan hebben: Breda Scientific in Breda, C.P. van Hout Revali- datietechnlek in Udenhout, Confectiefabriek O. H Kayser in Enschede, Etesmi J. W. Koch in Tilburg, Medec Holland in Wormerveer, Marko in Veendam, Pielkenrood-Vinitex in Krommenie, Koninklijke Utermöhlen in Amsterdam, Vitatron Medical en Vitatron Scientific in Dieren en Van Zwanenburg in Rotterdam. Onlangs heeft zich ook Gould Godart Medical Products in Bilthoven aangesloten. Bedrijven die, zo lijkt het, voorlopig van werk verzekerd zijn. Het mag met de econo mie van een land namelijk nog zo slecht gaan, de medische zorg blijft. Morgen, 24 september, zal mr. K. H. Beyen, staats secretaris voor economische zaken, speciaal be last met de exportbevordering, officieel het nieu we exportcentrum van Dumeg Holland te Gorin- chem openen. Een initiatief uit het Nederlandse bedrijfsleven dat met name vandaag de dag nu gelet op onze economische situatie de export van zo'n groot belang is, alleszins mag worden begroet. Wat wil Dumeg Holland? Wie staan erachter? We spraken met directeur Cor P. van den Hout (31) over deze nieuwe exportgroep. Een initiatief, dat aantoont dat het bedrijfsleven, waar het de export betreft, niet altijd „lauw en laks" is en zijn kansen laat liggen. AMSTERDAM (ANP) De Neder- landsche Middenstands Bank heeft als eerste bank besloten tot de op richting van een participatiemaat schappij, de Nederlandsche Midden stands Participatie Maatschappij. Hierbij wordt ingespeeld op de ver ruimde toepassing van de mogelijk heden die de wet Toezicht Kredietwe zen geeft aan de banken om deel te nemen in het risicodragend vermo gen van ondernemingen. onze redactie economie ilJS/AMSTERDAM Op 7 oktober komt de EG-ministerraad bijeen om de toestand in Europese staalsector te bespreken. De mogelijkheid bestaat, dat bij die gelegenheid de dklok wordt geluid over de Europese staalindustrie. Het uitroepen van een „manifeste is" zoals dat officieel heet, heeft op basis van het Europese Verdrag voor Kolen en Staal voordeel, dat lidstaten kunnen worden gedwongen crisisbeperkende maatregelen te len. Een van de belangrijkste maatregelen is een flinke produktiebeperking. fpv -- - der de vorige crisis nog te hebben wonnen, is de Europese staalln- trie alweer in een volgende impas- eraakt. De ooreaken zijn dezelfde: iggang van de economische acti- Iten in de hele wereld, staalpro- tle van industrielanden in op- Mt en lest best: bescherming van lgen staalindustrie in de Verenig- Itaten. Met name de Belgische en (■Duitse staalindustrie, die de vo- crisis nog net doorkwamen dank- hun financiële reserves, staan er Mid voor en zijn in ernstige finan- moeilijkheden verzeild geraakt flopen week moest de Belgische (ring en beslissing nemen ten aan- van de afsplitsing van enkele zelfstandige takken van de dcerill'. de grootste staalfabriek in fiè Cockerill levert dertig procent DHOVEN De daling van de renconsumptie zet zich in 1980 t, al gaat het niet zo hard als in Toen daalde het verbruik per >fd van 75 stuks in 1978 tot 66 ks. De sigarenindustrie had het ig Jaar moeilijk. Dat kwam be hal- door het verminderde verbruik, door stijgende loonkosten en een ire export. Tenslotte speelde het re winterweer, begin 1979, een ne- ieve rol. Dit blijkt uit het jaarver van de Nederlandse Vereniging de sigarenindustrie. prijsverhoging van 2 juli 1979 van dddeld één cent per sigaar heeft, >njkt uit het jaarverslag enig soe- 1 geboden, niet in de kostensfeer ar meer ter vermindering van het jementsverlies. Hoewel er in de Mematiek iets structureels lijkt te meent de vereniging toch dat P.°P de langere termijn niet al te «imistisch hoeft te zijn. [de 18 aangesloten sigarenfabrie- werkten vorig jaar bijna 3500 toen. Bovendien waren bij het in PW gevestigde nevenbedrijf nog 2300 mensen in dienst, sigarenverbuik bedroeg vorig (met tussen haakjes het verbruik W8): grote sigaren: 347 (387) mil- P. senorita s 662 (691) miljoen en toe senorita's plus sprietjes 1140 I») miljoen. van het totale Belgische staalver- bruik. Met de afsplitsing is een bedrag ge moeid van 1,5 miljard gulden, een bedrag dat grotendeels gefinancierd moet worden door de belastingbeta ler. Sinds twee jaar heeft de Belgi sche staat namelijk belangrijke aan delen verworven in de Belgische staalindustrie. De afsplitsing heeft bovendien tot gevolg, dat het aantal arbeidsplaatsen dat moet verdwijnen aanmerkelijk groter zal zijn dan de 5000 (van de in totaal 45.000) waar mee rekening was gehouden in het herstructureringsplan van 1978. als de lidstaten van de EG niet de handen ineen slaan, de problematiek in de staalsector alleen maar zal wor den aangewakkerd, met alle gevolgen voor de werkgelegenheid van dien. Een verdere achteruitgang in de Eu ropese staalindustrie zal de economi sche crisis voelbaar versterken. Dat is de reden waarom de Europese com missie tracht alle lidstaten te winnen voor een vrijwillige produktiebeper king. Maar de producenten zijn tege- lijke eikaars concurrenten en zij heb ben minstens evenveel moeite met elkaar, als met de huidige staalcrisis. Sigvard Eklund Belasting Ook in Frankrijk is het de belasting betaler die een flink deel van de aan zienlijke schuldenlast van de belang rijkste staalondememing op zich neemt. Binnen twee jaar verdwijnen een slordige 20.000 arbeidsplaatsen uit de Franse staalindustrie, volgens het laatste herstructureringsplan. In Engeland betaalt de belastingplichti ge eveneens de schulden van de (staatonderneming) British Steel; in Italië idem dito wat de schulden van de „Italsider" (eveneens een staats greep) betreft. In Nederland participeert de over heid (minderheidsbelang) evenals overigens de gemeente Amsterdam, in Hoogovens. Hoogovens maakte de laatste twee jaar wel winst, maar de andere dochtermaatschappij van moedermaatschappij „Estel": Hoechs in Duitsland, draait flinke verliezen, waarin de Nederlandse winst volledig opgaat Falen Het Amerikaanse streven de impor ten uit Europa zoveel mogelijk te beperken, straalt af op de hele Euro pese staalindustrie. In elk land wor den de problemen in deze sector ech ter op andere wijze bestreden. Dat is tegelijk de belangrijkste ooreaak voor het falen van een Europees anti crisis beleid. Het plan voor een vrij willige produktiebeperking van der tien procent, dat al in juli van dit jaar werd gelanceerd, ketste af op tegen stand van de Bondsrepubliek en Italië. De Europese Commissie vreest dat, SCHAESBERG (ANP) Euro- stroom in Schaesberg, waar ongeveer 150 mensen werken, gaat uitstel van betaling vragen. Dat hebben directie en commissarissen van het bedrijf, gespecialiseerd in installatiewerk zaamheden in de industriële sfeer en utiliteitssector, gistermiddag meege deeld. Het minder worden van de bedrijvig heid in Zuid-Limburg in de loop van de jaren zeventig was volgens directie en commissarissen aanleiding om re gionale spreiding na te streven en nieuwe projecten in de electronica- sfeer te gaan ontwikkelen. „De aan loopkosten voor deze verbreding van activiteiten zijn echter groter geble ken dan de onderneming kon dragen. Daarnaast hebben ook de rentelasten geleidelijk het rendement uitgehold. Hierdoor zijn geldmoeilijkheden ont staan". aldus de leiding van Euro- stroom. Door om uitstel van betaling te vra gen hoopt het bedrijf, met vestigin gen in Schaesberg, Rotterdam en Antwerpen, rust te krijgen „om de gezonde en perspectief biedende de len van het bedrijf te reorganiseren". Daarmee denkt de leiding van het bedrijf een deel van de werkgelegen heid te kunnen behouden. Het tot dezelfde Flbeon-groep behorende en- gineeringbureau Consulting, met 65 werknemers, is niet bij de surséance van betaling betrokken. WENEN (Reuter, AP) Directeur-generaal Sigvard Eklund van het Internationaal bureau voor atoomenergie (IAEA) waarschuwde gisteren de westelijke industrielanden en Japan tegen inkrimping of zelfs stopzetten van hun programma's voor kernenergie. Hij noemde de toenemende tegenstand, terwijl stijgende olieprijzen het evenwicht van de wereldeco nomie aantasten, paradoxaal. Eklund sprak op de jaarlijkse algemene vergadering van de VN-organisatie. „Totdat de vraag naar nieuwe nucle aire capaciteit weer aantrekt, blijft de grondvraag: hoe en hoe lang kan de kernindustrie overwinteren of zelfs maar overleven zonder nieuwe bestellingen", zei Eklund. Hij zag al tekenen van een „onheilspellende te rugloop" in geschoolde mankracht. Het zal alle zorg vereisen, betoogde hij, om te verzekeren dat kernenergie niet in de wieg gesmoord wordt. Het aantal kerncentrales in bestel ling was vorig jaar met acht terugge lopen: tegenover acht nieuwe orders stonden zestien annuleringen. In de eerste helft van dit jaar (tonden te genover negen orders (alle in West- Europa) tien annuleringen (alle in de Verenigde Staten). Alleen in Frank rijk en de communistische landen is kernenergie een duidelijke groeisec tor. In totaal leveren nu 235 commer ciële kerncentrales acht procent van de wereldproduktie van elektriciteit. Volgens verwachting gaat dit percen tage de komende vijf jaar oplopen tot vijftien. „We zullen elke geavanceerde ener gietechniek nodig hebben", aldus van onze redactie economie AMSTERDAM Het kort geding dat het Konsumenten Kontakt op grond van de Wet Misleidende Reclame tegen het thuiswerkbureau van G. had aangespannen, is giste ren op een rel uitgelopen. Daarmee ging de suggestie van de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr B. J. Asscher, om een onafhankelijk accountant het bedrijf van G. te laten doorlichten om de feiten boven water te krijgen, in rook op. De rel ontstond, toen de advocaat van het Konsumenten Kontakt, mr E. J. Dommering, opmerkte dat de handtekeningen op de door O. overlegde bewijsstukken dubi eus waren, omdat het steeds de zelfde handtekeningen waren. O. verloor daarop zijn zelfbeheersing en begon te tieren, te schelden en te dreigen. Daarop zag mr Asscher zich ge noodzaakt na O. nog enige ke ren verzocht te hebben zijn mond te houden en zijn beurt af te wach ten aan de tirade van G. een einde te maken door hem het woord te ontnemen en hem de rechtszaal uit te sturen. Bekende Dommering noemde G. „een oude bekende" en verwees in dit ver band naar krantenberichten waar uit bleek dat de officier van justi tie destijds over elfduizend klach ten beschikte. Het waren klachten van mensen die op een thuiswerk advertentie reageerden, vervol gens een stencil ontvingen met het verzoek een „waarborgsom" of „dossier- en administratiekosten" van dertig tot vijftig gulden te betalen en daarna nooit meer iet» hoorden. Volgens de advocaat van het Konsumenten Kontakt lever de dat G. postzakken vol envelop pen met waarborgsommen op. Hij bracht voorts in herinnering, dat G. begin 1978 door de Amster damse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens oplichting. Opnieuw Op 27 september 1979 kreeg G. voorwaardelijke invrijheidstel ling. Naar het oordeel van het Konsumenten Kontakt moet hij kort daarna zijn activiteiten heb ben hervat. Hierbij werd gewezen op activiteiten in België onder de naam Retura en vooral op een uittreksel uit het handelsregister over de oprichting van Multi Hol land in Hilversum op 1 oktober 1979. „Drie dagen na de datum van voorwaardelijke invrijheids- stelling en dan zat er nog een weekend tussen," aldus mr Dom mering. Hij leidde hieruit af dat het straf recht als speciale preventie had gefaald. Daarom eiste hij een ver bod dit soort op thuiswerkadver tenties op straffe van een dwang som van tienduizend gulden per overtreding. Dit zou. aldus mr Dommering, wel eens een effectief wapen kunnen zijn omdat het G daar kan treffen, waar hij het ge voeligst voor is. namelijk geld. Hetze G. sprak in zijn verweer over een al jaren durende hetze van de con sumentenorganisaties tegen hem. „Ik heb 51 bedrijven en dus vrij veel post," aldus G. Hij ontkende financieel veel beter te zijn gewor den, omdat de advertentiekosten hoog waren, terwijl van degenen die reageerden er maar bitter wei nig wilden werken. Om dit te on derstrepen verhaalde hij van een proef met duizend mensen, waar van er uiteindelijk maar vijfen veertig met (thuis)werk wilden be ginnen. Hij noemde zijn advertenties (*pn „uitnodiging tot solliciteren" -en zag het als een noodzaak eefst mensen aan te trekken, alvorens thuiswerk van derden aan te kün- nen trekken. Op een vraag van mr Asscher hoe groot de kans is dat een „sollicitant" inderdaad ook thuiswerk krijgt, antwoordde G. dat zo iemand 95 procent kans maakt. Tot slot beklaagde G. zich. dat de consumentenorganisaties een klacht niet „echt" onderzoeken. „Alles wat ik naar voren breng wordt in de wind geslagen." Toen mr Dommering het verweer van G. nog eens op een rijtje zette en over dubieuze handtekeningen sprak, sprong deze woest op. -,,U draagt uw naam met ere mijnheer dom-mering, u bent dom. Maar jullie zijn met mij nog niet klaar, jullie rothonden met jullie geou wehoer. Geef mij mijn stukken terug, fk zal een kort geding tegen jüllle aanspannen", schreeuwde G. Mr Asscher zei aan te nemen, dat G. wel geen medewerking meer zal willen verlenen. Hij bepaalde de uitspraak op 2 oktober. ROTTERDAM (ANP, Reuter, AFP) Noch de gevechten tussen Iran en Irak, noch de aangekondigde inkrimping van de olieproduktie hebben tot nu toe invloed gehad op de vrije oliemarkten in Rotterdam en Singapore. Marktkringen wijzen erop dat Iran en Irak eikaars olie-installaties nog ontzien zodat de gevechten vanuit oliestandpunt nog niet ernstig worden gevonden. Eklund, „inclusief kernenergie, om te overleven in een wereld die binnen twintig Jaar vijftig procent meer men sen op de been moet houden en tege lijkertijd wordt geconfronteerd met gestaag afnemende grondstoffen." Eklund oefende kritiek op landen die kerninstallaties bouwen of bedrijven die niet onderworpen zijn aan het inspectiesysteem van de IAEA tegen spreiding van kernwapens. LJMUIDEN. 3725 kg tong. 235 kisten tarbot en griet. 530 kisten kablejauw. 1247 kisten schelvis. 1559 kisten wijting. 1175 kisten schol. 70 kisten schar. 35 kisten makreel. 175 kisten diverse Prijzen per kilogram: tarbot 1830-1499. gr. ton 1428-1418. gr.ri. tong 1459-1398. kl.m. tong 1634- 1581: tong I 1848-1612. tong H 1629-1518- Per 40 kilogram: tarbot 604-399. griet 548-398 kabeljauw I 240-174. kabeljauw n 2340-168. kabel Jauw n 194-146. kabeljauw IV 174-140. kabeljauw V 148-54; schelvis I 148-130, schelvis n 130-36 schelvis m 90-81 schelvis IV 51-37.60 makreel II 25-21,80 schol I 140-108, schol U 102-92, schol III 9061, schol IV 54-50. wijting UI 68-40; tongschar 247-144. ham met kop 258-178. heek 334-242. schar 86-50 Besommingen: KW 22 27.500. 25 ƒ16.300, 29 14.400, 51 20.500. 77 17.100. 88 14.500. 113 10 900. 117 12.500. 137 14.300, 145 19.400, 149 12.600, 152 20.400. 167 12.300, 175 21.000. 189 7 27.800, 194 25.500. 221 7 17.900, 226 ƒ19.400. 8CH 258 20 300. WR 32 14.000 WH 57 15.000, UM 44 33 300. IJM 154 13.100, UM 207 11.500. UM 209 13.000, een Deens vaartuig de R1 11 37.200 Steeds meer OPEC-landen besluiten om him produktie met tien procent te beperken. Nadat Algerije en de Ver- nigde Arabische Emiraten al voor het weekeinde deze beslissing aankon digden, doen nu ook Iran, Venezuela, Nigeria en Indonesië mee. Dat zegt althans het goed geïnformeerde weekblad Middle East Econonomic Surveys (MEES) dat in Nicosia ver schijnt. Deze landen gaan minder produceren, omdat volgens MEES Saoedi-Arabië zijn dagelijkse pro duktie handhaaft op 9.5 miljoen va ten (van 159 liter). Irak heeft even eens besloten tien procent terug te gaan. Dat is opvallend omdat het land in tegenstelling tot bijna alle OPEC-landen in het eerste halfjaar 6.6 procent meer heeft geproduceerd dan in de eerste zes maanden van 1979. Evenwicht De teruggang ln de produktie is be doeld om het evenwicht tussen vraag en aanbod op de oliemarkt te herstel len. Men schat het overschot op het ogenblik op 2,5 3 miljoen vaten per dag bij een produktie van 27 miljoen vaten. Dit overschot is één van de redenen, dat een prijsstijging op de vrije oliemarkten is uitgebleven plus het feit dat de industrielanden een voorraad hebben van honderd dagen. Als er geen paniek ontstaat, zie ik voorlopig geen reden voor prijsstij gingen, zei een handelaar in Singa pore. Oliekringen in Rotterdam merken verder op dat Saoedi-Arabië nog steeds niet officieel een prijsverho ging van 2 dollar per vat heeft aange kondigd. Olie uit dat land zou van 28 naar 30 dollar gaan. Men verwacht die beslissing pas op het komende jubileumcongres van de OPEC, begin november in Bagdad. De nieuwe prijs zou dan per 1 januari ingaan. De prijzen van ruwe olie op de Rotter damse „apotmarkt" blijven zich be wegen rond de 31 dollar per vat. bij kalme handel. Op de produkten- markt is de prijs van benzine en nafta licht gestegen tot respectievelijk 316 en 264 dollar per ton. De prija van gasolie bleef op 268 dollar pet ton vrijwel onveranderd. Het feit dat de produktie-val li» Iran tegen de verwachting in weinfe in vloed bleek te hebben op de voor- raadsituatie, heeft volgens Rotter damse oliekringen ook een prijsstabi- liserend effect gehad op de Rotter damse vrije oliemarkt LONDON (AP, Reuter) De steeds heviger wordende grensgevechten tussen Iran en Irak hebben maandag voor een stijging van de internationa le goudprijs gezorgd Het begon in Hongkong waar de goudprijs bij zeer koortsachtige handel steeg tot 708,50 dollar per ounce (van 31,1 gram). De markt sloot op een prijs van 701,50 dollar, vergeleken met een vorig slot van 688,50 en een slotprijs van 687 dollar vorige week vrijdag in New York Berichten over Russische troepenbe wegingen aan de grens met Polen en de mededeling dat Algerije net als Iran, Irak en de Verenigde Arabische Emiraten zijn olieproduktie met tien procent vermindert, droegen verder aan de vaste stemming bij. Ook in London werkten dezelfde fac toren maandag een stijging van de goudprijs in de hand. In de ochtend kwam een officiële prijs van 698.75 dollar uit de bus. na een opening van 699,50 dollar en een hoogste notering van 703 dollar in de loop van de ochtend. Sinds medio februari is de Londense goudprijs niet boven de 700 dollar uitgekomen Op 12-februari werd een prijs van 703,75 dollar genoteerd. Het slot van maandag was 710 dollar In Amsterdam steeg de prijs voor onbe werkt goud van 41.780-42.480 tot 43.900-44.600 per kilo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13