taking De Schelde slaat ver naar reparatiewerf Aantijging uit Suriname door De Koning betreurd Milieugedrag niet goed te veranderen Trans: uw gids voor een weekend aan zee. imer is akkoord met euwe Emancipatieraad Strop van 80 miljoen gulden euwe onderhandelingen bieden geen oplossing '^rzitter 'zo snel mogelijk' benoemd Ier-Smit zet iigingsbeleid Icialisten op Hoger personeel wil praten over lagere loonstijging 'Nederland moet derde kunstmaan ontwikkelen' Uitslag onderzoek Leidse universiteit Helerswinkels in Breda opgerold Verkerk: Geen haast in Antillenkwestie Resultaat OPEC- top in Wenen mistig Topconferentie in 1981 in Ottawa Prenten uit Nova Zembla BAG 19 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze sociaal-economische redactie IINGEN In navolging van het produktiepersoneel van de scheepswerf Koninklijke cHappij De Schelde, heeft een groot deel van de werknemers van de reparatiewerf de eïdepoort in Vlissingen-oost het werk neergelegd. Stakingsleider Sepers zei te verwachten de stakingen ook naar andere bedrijven in Nederland zullen overslaan. talcing die die dinsdag bij De le uitbrak duurt nog steeds Ook de heropende onderhan- »n tussen vertegenwoordigers i industriebond FNV, directie gt iöngsleider Sepers konden geen 'te singen brengen in het conflict, li os 500 tot tweeduizend man pro- ;ti epersoneel gingen in staking uit st tegen de verschillen in belo- ütibij de verschillende Rijn-Schel- ui trolme concerns, waar de Konin- Maatschappij De Schelde deel maakt. ;ers eisen van de directie dat werknemers in de produktiesfeer hogere toongroep worden ge- ook eisen zij optrekking van nlgdlonen en zijn de stakers van dat de stakingsdagen door de t moeten worden uitbetaald, ltste eis van de stakers, die and worden door de bonden met uitzondering van de eis dat de sta kingskassen voor deze actie open moeten, was dat de gesprekken met de directie heropend werden. Deze eis werd gistermiddag ingewilligd. Tij dens het gesprek zei directeur J. Smit van de Schelde niet de ruimte te hebben om volledig op het eisenpak ket van de stakers in te kunnen gaan. Loonmaatregel „We zitten met loonmaatregelen en bestaande CAO'S waaraan we gebon den zijn", zo stelde hij. In een reactie zei FNV-disctrictsbestuurder H. Bij- vank het zeer te betreuren dat de directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde in feite niet ge machtigd is om de onderhandelingen te voeren. Hij deed het advies aan de hand om de onderhandelingen dan maar door de raad van bestuur van het RSV-concern te laten overnemen. De stakers besloten na het gesprek Cl ci onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer gaat akkoord met de i ling van een Emancipatieraad, die de Emancipatiekom- si e, als raadgevend orgaan van de regering moet gaan Ken. SGP. GPV en PSP stemden n tegen het wetsontwerp van taris Kraaijeveld van dat de instelling van deze ad- moet regelen. SGP en GPV principiële bezwaren tegen icipatiebeleid, terwijl de PSP dat al het geld voor emancipa- ae parlementsredactie 1AAG Staatssecretaris Ve ilt van volksgezondheid heeft tondigd een vestigingsbeleid aan zetten voor specialisten en erapeuten. Daarnaast zal ook iet met minder haast voor (kers, huisartsen en tandartsen geling worden getroffen, zodat rspreiding van deze beroeps- in wat beter is en enorm grote ken tot het verleden gaan be- atssecretaris gaat in haar me- van antwoord uitvoerig in op nocratie binnen ziekenhuizen chtingen. Intenraden uw Veder lanceert het idee van stellen van patiëntenraden, en tenvertrouwenspersonen in huizen en inrichtingen en voor ondheidszorg buiten deze in- gen een algemene klachtenre- gaat de staatssecretaris uit- in op de financiële gevolgen lar plannen. Provincies en ge en zullen daar terdege reke- lee moeten gaan houden als ze zelf een gezondheidsbeleid n gaan ontwikkelen, zo schrijft atssecretaris. De omvang van zondheidsapparaat zal moeten op de wetenschap dat er maar geld is. tie moet worden bestemd voor vrou wen die „aan de basis" met de vrij- heidsbelangen voor de vrouw in de slag zijn. De Kamer drong aan op spoed bij het benoemen van een voorzitter voor de Emancipatieraad. De staatssecreta ris deelde die mening en kon vertellen dat de oproep voor sollicitanten vol gende week de deur uit gaat. Advies PvdA en D'66 vinden dat de Emanci patieraad advies moet gaan uitbren gen over de effecten van het algeme ne overheidsbeleid op de positie van de vrouw. Een amendement daartoe werd door de Kamer verworpen. De Emancipatiekommissie die nu dus verdwijnt werd in 1974 ingesteld voor een periode van vijf jaar. Maar toen de kommissie vorig jaar zou moeten worden opgeheven was er nog geen alternatief. Gepoogd wordt nu zo snel mogelijk de Emancipatie raad te installeren. Dat gebeurt zodra de nieuwe wet in het staatsblad is verschenen. ADVERTENTIE nding. het maandblad voor :lie. cultuur en samenleving. In dit nummer: »E LANGE WEG NAAR VREDE De vredesbeweging en het loderniseringsbesluit Sami Faltas. I Jan ter Laak, Herman de Lange, [rouwen voor Vrede, ouders van totaalweigeraars verder o.a. Prof. M. de Jonge Karl Derksen kstellen bij: rtencentrum. Postbus 84176. ""Haag: telefoon070-512111 "r mil een proefabonnement '♦maanden voor 10.— staatssecretaris Kraaijeveld ASSEN (ANP) De Raad voor mid delbaar en hoger personeel (MHP) is bereid tot overleg met de andere werknemersorganisaties, de werkge vers en de regering over mogelijkhe den om de voor 1981 voorziene loon somstijging van acht procent vrijwil lig tot zes procent terug te brengen, zoals het kabinet heeft gevraagd. Maar veel kans van slagen geeft de MHP zo'n beraad niet. Het hoofd van de afdeling economische zaken van de MHP, J. W. Verdonk, zei dit gister avond in Assen tijdens een bijeen komst van 'de (bij de MHP aangeslo ten) Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. In de al afgesloten CAO's is volgens Verdonk al gematigd en het zal geen eenvoudige zaak zijn om die CAO's open te breken voor een extra mati ging. Zo'n extra matiging kan over de hele linie worden bereikt door de stij ging van de energieprijzen uit de prijscompensatie te halen. Maar ge- sleutel aan de prijscompensatie noemde Verdonk „uit den boze", om dat de prijscompensatie is gekozen als instrument om overeengekomen loonniveaus ondanks de inflatie op peil te houden. Principieel juister is het volgens hem, de prijscompensatie ongeschonden te laten om vervol gens, na toekenning daarvan, geen percentage initieel (echte koop krachtstijging) op de lonen en salaris sen te zetten, maar er een percentage initieel af te halen Het kabinet wil ook aan de sociale partners overlaten de aantasting van de koopkracht eerlijker te verdelen. door te gaan met de staking. Bij het gesprek dat gisteren plaatsvond, wa ren niet de vertegenwoordigers van de industriebond CNV en de Unie BLHP (beambten) betrokken. Zij hebben tijdens een gesprek met de directie geëist dat ze betrokken zul len worden bij de hervatting van de onderhandelingen tussen de directie en de bonden. De besprekingen tussen de partijen zullen overigens dinsdag wel worden voortgezet. DELFT Nederland moet een derde nationale kunstmaan ontwikkelen, daarover waren de deskundige spre kers het eens op het symposium „De uitdaging van de ruimtevaart", dat gisteren bij de 35ste verjaardag van de vliegtuigbouwkundige studievere niging Leonardo da Vinci in Delft werd gehouden. Zij verzetten zich tegen de opvatting van de Raad van Advies voor het wetenschapsbeleid, die minister Van Trier onlangs aanried om die weg niet in te slaan. Volgens de RAWB zouden wij ons moeten concentreren op een goede rol in internationale ruimte vaartprojecten. Maar prof. drs. W. Bloemendal, voorzitter van het indu strieel consortium (Philips/Fokker) dat bijna met onze tweede kunst maan klaar is, geloofde daar niet in. De derde satelliet moet er komen om de positie te behouden die Nederland in de ruimtevaart heeft verworven, betoogde hij. Het risico is dat het technisch en organisatorisch inzicht in een volledig satellietsysteem weg valt, waardoor het niveau van toe komstige opdrachten terugloopt. Op dit argument werd destijds ook tot de ontwikkeling van de tweede satelliet besloten. Het produktiepersoneel van de ochtend- en avondploeg bij de scheepswerf De Schelde in Vlissingen is ook gisteren niet aan het werk gegaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister De Koning van ontwikkelingssa menwerking betreurt het dat Nederlanders worden beschul digd van corruptie, terwij daarvoor geen enkel bewijs is geleverd. De minister zegt dat in een gisteren uitgegeven verklaring, naar aanleiding van berichten in de pers over bekende Nederlanders die bij die corruptie zouden zijn be trokken. In zijn verklaring betreurt De Koning het dat „beschuldigingen zijn geuit jegens Nederlanders die jarenlang in het kader van de Commissie ontwik kelingssamenwerking Nederland-Su- riname nuttige werkzaamheden heb ben verricht ten behoeve van Suri name." De minister reageerde hiermee op een bericht van het NRC/Handelsblad. dat woensdag in verband met de Su rinaamse corruptiezaken de namen noemde van het oud Kamerlid voor het CDA, Hannie van Leeuwen, en de oud-president-commissaris van de Ogem, K. Fibbe. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Via een mentaliteitsverandering kan het milieuge drag van een mens nauwelijks worden veranderd. De keus voor bepaalde gedragingen wordt vooral bepaald door de direct te ervaren voor- en nadelen van dat gedrag en door de mening over dat gedrag in de sociale omgeving. Wel is het doelmatig om milieuvriendelijk gedrag dwingend voor te schrijven of te vergemakkelijken. Tot deze conclusie komt de vakgroep sociale- en organisatiepsychologie van de Leidse universiteit in het rap port „Achtergronden van milieuge drag", dat gisteren aan minister Gin jaar van milieuhygiëne is overhan- vrijwel geen beweegreden vormt om de auto meer te laten staan. Statiegeld 4 Fosfaatvrij wassen daarentegen died. Mensen «un <nw het^algemeenwordt met beïnvloed door de directe afweging van voor-en nadelen, maar een algemene betrokkenheid bij het milieu en door factoren zoals gedrag van de omgeving en erover praten. Het gebruik van fosfaatarm waspoe- der kan volgens de psychologen wor den bevorderd door middel van voor lichting en opvoeding. wel milieu-vriendelijk, zo hebben de Leidse onderzoekers kunnen vaststel len, maar laten in hun besluitvorming milieu-overwegingen meestal geen belangrijke rol spelen. Het milieu vriendelijk gedrag wordt vooral be paald door de gevolgen, met name de financiële. Openbaar vervoer Selectief autogebruik blijkt te wor den beïnvloed door de mate waarin men gewend is die auto te gebruiken en door de mate, waarin men denkt dat deze onmisbaar is. Het selectief autogebruik zou kunnen worden be vorderd, aldus het rapport, door men sen die geen auto bezitten of van het openbaar vervoer gebruik maken, te belonen (door tariefsverlaging). „Dit verdient de voorkeur boven het te zeer straffen van autobezit. Hoewel het particulier autobezit als de bron van alle kwaad kan worden gezien, heeft het duurder maken van het autorijden zolang de tarieven van het openbaar vervoer niet lager wor den nog steeds geen wezenlijke bijdrage geleverd aan het beperken van autogebruik en -bezit." Uit het onderzoek komt naar voren, dat de toenemende energieschaarste Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie van Bre da heeft dinsdag met elf arrestaties een einde gemaakt aan zeven druk bezochte „winkels" in gestolen goe deren. Het betreft woonhuizen waar regelmatig een geroganiseerde groep ervaren winkeldievegges spullen afle verde die dan door buurtbewoners werden gekocht. De politie heeft eerst een onderzoek ingesteld om er achter te komen wie de „leveran ciers" waren. De aanhouding is zo gedaan dat alle verdachten tegelijk gepakt konden worden. Vier van hen wordenifrerdacht van diefstal en zeven van Heling. De poli tie sluit niet uit dat er meer arresta ties worden verricht in deze zaak. Buurtbewoners die de clientèle van de zaken vormden zullen worden ge hoord. Op het moment van de inval len zijn 311 kledingstukken in beslag genomen ter waarde van tien duizen den guldens plus 18 duizend gulden contant geld. Bij het kopen van dranken in statie geldverpakking speelt het aanwezig zijn daarvan in de winkel een rol en de duidelijke voor- en nadelen van de glasverpakking. Over dat laatste wordt overigens erg verschillend ge dacht. Het kopen van dranken in statiegeldverpakking kan worden be vorderd door ervoor te zorgen, dat de consument in de winkel kan kiezen uit wegwerp- en statiegeld-verpak king. Die keuzemogelijkheid blijkt nogal eens te ontbreken. Om het afwegen van de kosten en baten te beïnvloeden stelt het rap port voor een heffing te leggen op wegwerpverpakkingen en de op brengst ervan te gebruiken om het statiegeld te verhogen. DEN HAAG (ANP) Er komt een vertrouwensman die moet nagaan of er in Emmen uitsluitend conventio nele munitie zal worden opgeslagen. Staatssecretaris Van Eekelen van de fensie heeft met dit plan ingestemd. De munitie zal in deze Drentse plaats worden bewaard voor extra mensen die aan de Amerikaanse strijdkrach ten in Almelo en Hardenberg worden toegevoegd. DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid mevrouw Verkerk (VVD) heeft voor uitstel gepleit van de ron detafelconferentie waarin besluiten moeten vallen over de toekomst van de Nederlandse Antillen. Zij deed dit gisteren tijdens het overleg van de Kamercommissie voor de Antillen met de voorzitter van de koninkrijks werkgroep. mr. B. W. Biesheuvel. Mevrouw Verkerk vindt dat de Antil len tijd moeten krijgen het eerst in tern eens te worden. Biesheuvel is, net als de minister voor Antilliaanse zaken. Van der Stee, er voor de eerste rondetafelconferentie zo spoedig mo gelijk te houden. Het liefst dit jaar nog. „Anders", aldus Biesheuvel, .zullen de verkiezingen in Nederland de conferentie naar een veel later tijdstip doen verschuiven". In het rapport van de Koninkrijks werkgroep wordt gezegd dat de Antil len aansluiting zouden moeten zoe ken met andere landen in de regio voor wat betreft de defensie. „Bewust zijn in het rapport geen namen ge noemd, omdat de kwestie nog prema tuur is", aldus mr. Biesheuvel. Offi cieus wilde hij wel de Verenigde Sta ten, Venezuela en Mexico noemen. WENEN/ABOE DHABI (Reuter) De leden van de OPEC (de organisa tie van olie-exporterende landen) zouden het tijdens hun bijeenkomst in Wenen toch eens zijn geworden over een verkleining van de produk- tie met tien procent. Dit meldt het persbureau van de Verenigde Arabi sche Emiraten „WAM". Volgens het bureau is het besluit niet officieel bekend gemaakt, rqpiar zal het snel merkbaar worden op de in ternationale oliemarkt. Het persbu reau heeft uitgerekend dat het over schot op de wereldmarkt inmiddels is opgelopen tot 6,7 miljard vaten (van 159 liter). De Emiraten zullen zelf In ieder geval hun produktie met 10 procent (of 170.000 vaten) verkleinen. Volgens de krant was deze informatie afkomstig van de Surinaamse vice- premier André Haakmat. Deze ont kende gisteren echter ten stelligste namen te hebben genoemd tegenover wie dan ook. „Het is net als met elke rechtszaak. Er passeren vele namen dc revue, maar er zullen eerst concre te bewijzen op tafel moeten komen op grond van het onderzoek dat nu ter voorbereiding van het proces wordt ingesteld." aldus Haakmat. De Surinaamse vice-premier noemde het hoogst gevaarlijk en volkomen onjuist om nu al namen te noemen. „Zolang er geen bewijzen zijn, wor den er geen uitspraken gedaan." Als mocht blijken dat er Nederlan ders bij de corruptiezaken zijn be trokken en dat vervolging in Surina me onmogelijk is, zullen de dossiers aan de Nederlandse justitie worden overhandigd, aldus Haakmat. Vervolg van pagina 1 Hierbij werd nog aangetekend, dal daarbij niet in aanmerking werd ge nomen het eventuele resultaat van df eindafrekeningen van een aantal ai uitgevoerde werken. Een afwikkeling hiervan in dit jaar zou, zo werd toer nog optimistisch opgemerkt, de nega tieve invloeden op het resultaat gro tendeels, zo niet geheel, teniet kun nen doen. Uitgelekt Uit het nu onder de druk van de omstandigheden gepubliceerde be richt blijkt dat de strop minstens 80 miljoen gulden moet zijn, gezien het verschil tussen de ruim 80 miljoen winst vorig jaar en het voor dit jaar te verwachten verlies. Dit nieuws is ken nelijk uitgelekt. Op de effectenbeurs viel de koers van de aandelen Volker Stevin (van ƒ20 nominaal) gisteren terug van 45 tot 38. Het beurs be stuur greep daardop in door een op schorting van de handel tot nader order. Een besluit dat door de raad van bestuur van Volker Stevin, ge zien de koersontwikkeling, werd on derschreven. Bij Volker Stevin waren eind vorig jaar 20.844 mensen in dienst. Van hen werkten er 9.101 in Nederland. De omzet op basis van opgeleverd werk kwam vorig jaar. wat Nederland be treft. uit op 1.160 miljoen gulden. Buiten Nederland bedroeg de omzet aan uitgevoerd werk 1.784 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) De volgende economische wereld-topconferentie van de staats- of regeringsleiders van de Verenigde Staten, Canada, Japan en de vier grote EG-landen zal waarschijnlijk op 20 en 21 juli 1981 in de Canadese hoofdstad Ottawa worden gehouden. Nederland spant zich er voor in, zo heeft minister Van der Klaauw meegedeeld, dat ter voor bereiding van deze wereldtop onder Nederlands voorzitterschap een Eu ropese topconferentie wordt ge houden. Nederland zal in elk geval de Europe se topconferentie voorzitten, die in de tweede helft van maart in Maastricht wordt gehouden. Een tweede Europe se top ohder Nederlands voorzitter schap zou dan vóór 1 juli moeten plaats vinden, omdat Engeland per 1 juli het voorzitterschap van de EG- raad van Nederland overneemt. In het Amsterdamse Rijksmuseum is een tentoonstelling te zien van gerestaureerde prenten, afkomstig uit een verzameling voorwerpen, die Barentz en Heemskerk na hun overwintering in 1596-97 op Nova Zembla achterlieten. De prenten werden daar in 1871 teruggevonden, maar door de ijselijke omstandigheden waren zij aaneengekoekt tot een harde massa van papier maché. Zo zijn ze gedurende vele jaren tentoongesteld in het Rijksmuseum. Nu is echter een restauratieproject afgesloten, waarbij gebruik werd gemaakt van een nieuw procédé. IVet behulp van enzymen zijn de prenten vezeltje voor vezeltje van elkaar losgemaakt en uiteindelijk konden er ruim vierhonderd gravures worden geconstrueerd. ADVERTENTIE Weekend Bergen v.a f142,-. Een kort bezoek aan deze kustplaats, die zowel aan bos als aan zee ligt is al leszins de moeite waard. Maar Trans kent nog veel meer reizen in eigen land. Deze zijn uitvoerig beschreven in de kleurrijke nieuwe Trans gids: .Vakantiereizen in herfst winter en lente 80/81iTri O S Haal 'm even bij het NS-station, de Rabobank of r uw reisbureau. Of bel030 - 62.78.44. VdKllïltieiVlZeyi Trans: het aktieve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9