Werk Jean Piaget van wereldwijde betekenis Toyota Corolla. Test 'm. Enu weet het zeker Uit brieven van lezers Kamer wil snel praten over Arabische boycot Psycholoog had eigen visie op ontwikkeling kind Regeringsbeleid wordt doorgelicht Protestbrief tegen 'alpha-hulp' CRM Bajesmanifestatie VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 RS 11 door Theo Cappon Toen deze week op 84-jarige leeftijd de Zwitserse psycholoog Piaget overleed, zullen onderwijsmensen en psychologen over de hele wereld geschokt zijn geweest. Toch hebben maar weinigen notie van de wereldwijde betekenis van Piaget voor de ontwikkelingspsycholo gie van kinderen en voor het onderwijs. Het is goed om op dit moment nog eens m vogelvlucht terug te blikken op zijn leven en werk. temeer omdat zijn iedeeën definitief zullen blijven doorwerken in talloze hedendaagse en toekomstige visies op de kinder ontwikkeling. Wie was Piaget? In 1896 geboren aan het meer van Neu chétel in Zwitserland. Over zijn jeugd weten we niet zo gek veel. maar al spoedig groeide een levendige be langstelling voor de natuur. Deze in teresse mondt uit in een biologie- studie die wordt afgerond met een proefschrift over de aanpassing van slakken in een bepaald Zwitsers meer. Dat onderzoek naar aanpas sing van organismen aan hun omge ving wordt in feite de sleutel tot al zijn latere onderzoekingen op het ge bied van psychologie. In zijn functie van hoogleraar aan de universiteit van Genève en later aan de Sorbonne in Parijs, begint Piaget systematisch onderzoek te doen naar de verstandelijke ontwikkeling van het kind. Hij begint zich te interesse ren voor de fouten die kinderen maakten bij het afnemen van intelli gentietests. Uit zijn onderzoek van onjuiste antwoorden kwam tot Pia- gets verrassing naar voren dat de antwoorden bepaalde wetmatighe den vertoonden, al naar gelang de leeftijd van het kind. Hij stelde bij voorbeeld vragen aan de kinderen over een idee (waar komt de wind vandaan?), of over een expe riment (een bal klei wordt uitgerold tot een lange sliert). Piaget was nu vooral geïnteresseerd in de redene ring van het kind (en minder in het antwoord). Verbanden Piaget is van mening dat de intelli gentie niet zozeer bestaat uit allerlei verbanden die mensen weten te leg gen tussen gegevens en feiten, maar uit wat het individu doét in zijn inter actie met de omgeving. De mens leert de wereld kennen door de concrete ervaringen die hij erin opdoet. Des te meer ervaringen iemand heeft, des te meer weet hij en des te beter wordt z'n reactie op de omgeving. Voor Pia get betekent intelligentie adaptatie wisselwerking tussen individu en omgeving). Maar er is meer: er is namelijk niet alleen een toename van verstandelij ke vaardigheden door die interactie met de omgeving; die verstandelijke groei doorloopt bovendien een aantal vaste fasen. Piaget heeft door zijn Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Inleveren (8) Met verbazing las ik in Trouw (10 sept.) onder de kop: „Spreid inko mensdaling specialisten", het idee van de heer De Korte om een tragere afbraak van het inkomensoverschot te overwegen in ruil voor een versobe ring van ziekenhuisbouw en dan bij voorbeeld door minder vierkante me ter per bed. Moet dan een patiënt behalve geld ook al ruimte om ziek te mogen zijn afstaan aan toch weer de portemonnaie van de specialisten? Waarom toch altijd de gewone man gepakt en waarom mag de ander al tijd meer hebben. Heeft de heer De Korte ooit wel eens in een ziekenhuis gelegen bijvoorbeeld op een kamer van zes. Dan weet hij ook dat het gordijn, (bedoeld voor een beetje pri vacy) om het bed precies langs het nachtkastje loopt en de buurman daarnaast aan die kant niet langs zijn bed kan lopen zelfs. Moet dat nog krapper? Als je dan erg ziek bent. heb je behoefte aan ruimte, tekort daar aan maakt je nog zieker. En hoe moe ten de verpleegkundigen dan nog prettig werken als ze de ruimte niet hebben. En is het op hygiënisch ge bied verantwoord? Ik heb daar grote twijfels over. Bennekom A. B. Rothuizen-Gelijnse Inleveren (9) De onderwijsmensen worden opge roepen tot protest en staking omdat zij een kleinigheid moeten „inleve ren" van hun overvloed, zonder dat dit tevens van andere ambtenaren wordt gevraagd. Tegen onrecht past immers verzet? Merkwaardig dat de ze principiële houding ontbrak toen in hét verleden de lerarensalarissen werden opgetrokken zonder gelijktij dige verhoging van de salarissen der overige ambtenaren Nog merkwaar diger dat dit rechtsgevoel van „gelijk tijdig en evenredig" ontbreekt waar het gaat om de verdeling van de wel vaart in wereldverband. Tachtig pro cent van de wereldconsumptie is voor twintig procent van de wereldbevol king. terwijl de rest mag worden ver deeld onder de overige tachtig pro cent. een rest die dan nog grotendeels verdwijnt in de zakken en huizen van de schatrijke bovenlaag van die on derontwikkelde maatschappijen. Zo lang wij tegen dit fundamentele on recht niet storm lopen, klinken al die verontwaardigde kreten van mijn col lega's mij vals in de oren. Emmen S. van den Berg Werkgemeenschap „Het vaderland is me altijd nog te lief om het aan de WD, het CDA. fantas ten en extremisten over te laten", aldus dominee Spijkerboer in Trouw Mij dunkt, dat hij de zaken wel keurig op een rijtje weet te zetten om zijn keus of voorliefde voor een protes tantse werkgemeenschap in de PvdA te motiveren. Alles wat socialistisch is. is nog niet sociaal. Ook wat sociaaj is, t&hoeft nog niet socialistisch te zijn. Is een puur consumptief levens patroon wel zo erg sociaal en is het produktief ingesteld zijn beslist onso ciaal? Het begrip loon heeft betrek king op het levenspeil van de werkne mer. maar is toch evenzeer een kostenelement in de bepaling van de kostprijs? Deze uitgangspunten kun nen best weieens botsen. Is het wel waar. dat de PvdA streeft naar een evenwicht in de verhoudingen? In het verleden is daarvan maar heel weinig gebleken. De enige gedragslijn, die daarin te ontdekken viel. is die van ..zolang de lepel in de breipot Staat, dan treuren wij nog niet 'Ik geloof, dat dominee Spijkerboer op zijn woorden maar weinig serieus kan worden genomen Rotterdam J. E. v.d. Burg Kerklied (2) onderzoek naar de relatie taal/waar neming en denken bij kinderen kun nen vaststellen dat de kwaliteit van het denken In elk stadium van de kinderlijke ontwikkeling anders is. Anders gezegd, de kwalitatieve struc tuur is In elke fase anders. Deze sta dia volgen elkaar altijd In dezelfde volgorde op en ieder stadium ls on ontbeerlijk voor de volgende. Deze ontwikkeling van denkproces sen in vier hiërarchische stadia ls één van de belangrijkste pijlers voor het hele theoretische systeem van Piaget. Hij onderscheidt de volgende vier stadia: de fase van het zintuigelij k/moto- rische denken (0-2 jaar). De baby denkt en ontdekt met al z'n zintuigen en ledematen. De fase van het pre-operationele denken (2-7 jaar). Het kind leert be halve met z'n zintuigen de wereld nu ook kennen via de taaisymbolen. De fase van het concrete denken (7-11 jaar). Het kind leert echte be grippen; begrippen als abstracte ideeën los van de voorwerpen. De fase van het formele denken (11-15 Jaar). Het kind kan nu bulten het hier en nu treden en problemen en situaties van verschillende kanten in z'n gedachten benaderen. Kerngedachte Deze kerngedachte van Piaget heeft eigenlijk pas de laatste 25 jaar door- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wenst zeer binnenkort gesprek met de regering over de Arabische boycot te Israël. De bijzondere Kamercommissie, die een onderz heeft Ingesteld naar de boycot, wil weten wat er terecht ki van de toezeggingen van de regering. Een recente foto van Jean Piaget. gewerkt in de dldaktiek van het on derwijs. Overigens heeft Piaget zelf zelden onderwijskundige conclusies getrokken uit zijn visie; dit in tegen stelling tot Maria Montessori. Onderwijs dat aansluit bij die ver schillende stadia zal de kinderen bij voorbeeld niet in de leeftijd van 7-12 jaar abstract-verbaal benaderen, maar met behulp van het experiment begrippen laten ontdekken. Evenzo zal een kleuterschool het „werken" met speelleermateriaal sterk onder steunen met taal. Op het werk van Piaget is ook veel kritiek geweest, vooral van de zijde der Russische psychologen. Zij me nen dat door goede begeleiding en het aanbieden van speciaal ontwik keld materiaal kinderen al op veel jongere leeftijd op verstandelijk ho ger plan kunnen worden gebracht. Vraag blijft natuurlijk, wat de uitein delijke effecten zijn van een kunst matig versnelde rijping. Piaget heeft als bioloog-psycholoog gewaarschuwd dat dit niet straffeloos kan en mag plaatsvinden. Zo heeft de regering beloofd een be roep te doen om het bedrijfsleven, om de zogeheten negatieve goederenver klaring zoveel mogelijk uit te bannen. Door zo'n verklaring af te geven laat Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een veertigtal on dernemingsraden van instellingen voor gezins- en bejaardenzorg heeft in een brief aan de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de alpha-hulp die het ministerie van CRM wil in voeren. Alpha-hulp is gebaseerd op het feit dat iemand twee ochtenden per week legaal .zwart" mag verdienen. Er hoeven dan geen belastingen en soci ale premies te worden ingehouden. Hulpkrachten kunnen op die manier de helft goedkoper worden ingezet. Daar staat echter tegenover dat geen enkele rechtszekerheid of sociale voorziening te krijgen. Bovendien hebben de instellingen voor gezins- en bejaardenhulp in feite geen greep meer op deze hulpkrachten. Dat gaat volgens de instellingen ten koste van een goede verzorging van bejaarden en hulpbehoevende gezinnen. Bovendien houdt hulp meer in dan twee keer per week even wat werk. verrichten. De bedoeling van CRM is op deze manier nog eens 63 miljoen gulden extra te bezuinigen. Het initi atief voor het protest is uitgegaan van de stichting maatschappelijke dienstverlening Groningen. De pro testerende ondernemingsraden verte genwoordigen 20.000 hulpverleners in heel Nederland. een bedrijf weten dat goederen, onderdelen daarvan niet uit li afkomstig zijn. Veel Arabische 1 delspartners van het Nederland» •drijfsleven eisen zulke verklarinj Het centraal orgaan voor de ecoa sche betrekkingen met het bui land ziet slechts in „een aantal gt len" mogelijkheden om de afgifte die verklaringen te voorkomen, fe gevallen moet echter wel een pot ve goederenverklaring verstrekt den. schrijft het centraal orgaan de aangesloten organisaties uit bedrijfsleven. De bedoelde doem ten bevatten de mededeling, ulti land de desbetreffende goederëi komstig zijn. De Tweede Kamer wil nog dit n van de regering meer weten ovt afgifte van goederenverklaringe andere boycotmaatregelen. Vo« oktober zou de regering in eenl de huidige stand van zaken mc beschrijven, aldus voorzitter Var. Bergh (PvdA) van de bijzondere mercommissie. UTRECHT (ANP) In Utrecht vandaag en morgen een lande bajesmanifestatie gehouden. Da meer begrip te kweken voor de blemen waarmee mensen worda confronteerd die ooit eens hebben, en een inzicht te geven i leven in de gevangenis. Ook kui ex-gedetineerden er hun hart ten. Verder is er een forum-discu een optreden van de popg „Braak", er zijn films te zien en expositie, en voorts wordt er wasknijperwedstrijd gehouden, a de organisatoren. De manifests! in het gebouw Rasa. Pauwstrat Utrecht. ADVERTENTIE Politiek alternatief We moeten afleren de eigen visie zo zeer als algemeen geldend te achten dat we haar zonder meer vereenzelvi gen met de prediking van de leer van het Koninkrijk van God. Het is veel gemakkelijker de ander vanuit je ei gen visie te beoordelen en te veroor delen. Alles wat er niet mee in over eenstemming is, wordt afgewezen. Maar we moeten veel meer leren naar elkaar te luisteren. Prof. Runia schreef aatst een mooi artikel over polarisatie! Het samen onderweg zijn heeft tijd nodig! De nieuwe mens moet langzaam groeien, zoals leven groeit en dan schrijf Je elkaar niet af en sticht maar weer een nieuwe partij en maakt scheuring voor men op weg is gegaan. Verwerpelijk tot en met!!! Dit alles gezien in het Licht van Hem. wiens Liefde de hele aarde omvat. Dokkum W. E. Torensma Kokende theoloog Rosemary Ruether zegt: vertrouw geen theoloog die niet kan koken. Kokende theoloog: Vertrouw geen olifant die niet kan touwtje springen; Vertrouw geen paard dat niet kan bridgen; Vertrouw geen geit die niet kan koppeltje duiken; Vertrouw geen vlieg die niet kan diepzeeduiken. Over de kookkunst van Augustinus, Calvijn. Noordmans, Miskotte en Karl Barth zijn we helaas niet inge licht. Naar de kookkunst van Doro- thé Sölle ben ik niet benieuwd (wel naar haar boeken). Waar haalt Rose mary de baarlijke nonsens vandaan' Hummelo ds. F. J. Dun Profeten en technici Afgaande op uw verslag van 16 sept. „Gelovigen en technici: betere relatie nodig," stelt dr M. J. Mulder dat de oudtestamentische profeet geen „voorspeller" was maar een „spre ker" Kijk, dat kan nu niet bij een Nederlander (ik ben er zelf ook één) dat men twee dingen tegelijk is. Dus én „voorspeller" én „spreker" of pre diker (de oudtestamentische profeet was bovendien in de meeste gevallen ook nog (Schrijver). Het is niet moei lijk uit de schrift zélf te bewijzen dat de oudtestamentische profeet én „voorspeller" (voorzeggen is beter) én prediker was. Vergelijk alleen maar Micha 5:1 met Matth. 2:4-6. Dit is nog met vele andere voorbeelden te ver menigvuldigen. Nu kan men stellen dat het niet de eerste taak was van de profeet om te „voorspellen". Dat is juist. Een betere definitie van de oud testamentische profeet is dan ook dat hij tussen de prediking door voorzeg gingen doet (door de Geest geïnspi reerd) opdat de gemeente zijn juiste houding kan bepalen óók met het oog op de toekomst. Dus waarin de taak en opdracht naar voren komt voor heden én toekomst. Vandaar dat óók het nieuwe testament profeten kent, al worden ze thans dan niet erkend. Wat de techniek betreft, daarvan kan gezegd worden wat men reeds bij de uitvinding van de boekdrukkunst zei- de: een reuze stap ten hemel en een reuze stap ter helle. Naaldwijk D A Wols D kont al rjjden in een komplete Corolla IS Economie va 12.995,- Wat mag tegenwoordig 'n ruime middenklasse- auto kosten? Iedere autofabrikant heeft hierover zo z'n eigen gedachtenToyota biedt u 'n zeer kompleet uitgeruste Toyota Corolla 1.3 2-deurs Economic voor de sympathieke prijs van f12.995,-. Voor dat bedrag biedt Toyota u een ruime komfortabele wagen, die bovendien zuinig en betrouwbaar is. Wat heet kompleet? De Corolla Economie heeft in standaarduitvoering: slaapstoelen. 3-punts rolgordels, rultewissers met 2 snelheden, 'n elektrische ruitesproeier, uitstelbare achterzjjruiten, rembekrachüging, achteruitrjjlampen, 'n knipperlichtinstallatie, 'n aanjager met 3 snelheden en elektrische achterruitverwarming. De onlangs geheel vernieuwde carrosserie is strak, elegant en chic. En past helemaal in de smaak van de jaren tachtig. De krachtige 1.3-motor levert een vermogen van 44,13 kW/60pK en neemt genoegen met normale benzine. Het benzineverbruik bjj 90 km/u konstant is 1 op 15.6 bjj 120 km/u konstant 1 op 11.8 en in stadsverkeer 1 op 11,8. (Volgens ECE-norm.) Wie zich door z'n auto niet de kaas van het brood wil laten eten. doet er dus goed aan om een nieuwe Corolla aan te schaffen. Vandaagdedag. Maar ook vanwege het langdurig probleemloos autorjjden in de toekomst. Corolla Liftback. Wie 'n sportief geljjnde auto zoekt, maar bovendien vier volwassenen royaal de ruimte wil geven, houdt er wat Toyota betreft geen onvervulbare wensen op na Voor u is daar de wondermooie Toyota Corolla liftback. Met 1.3-motor, of met 1.6-motor van 55,lkW/75 pk of de nóg sterkere SE versie van 63,2kW/86pk. Prjjzen v.af 15.795,- (1.3 Liftback DX.) Als de christelijke gereformeerde sy node zó door gaat om zich druk te maken over die mooie gezangen alsof er geen belangrijker dingen zijn, haak ik af en ga naar de Nederlandse Gere formeerde kerken. Dan kunnen mijn kinderen tenminste weer volop mee zingen uit het liedboek, wat ze iedere week op school leren! Eindhoven D. Mulder BEILEN Hoogeveens Autobedrijf De Zuidmaten 4 Tel 05930-4633 G0RINCHEM Automobielbedrijf Schouten BV Schelluinsestraat 8.Tel 01830-32889 NOORDELOOS Automobielbedrijf Schouten BV Botersloot 17.Tef.01838-1304 R0TTERDAM-IJSSELM0NDE Autom bedr Noteboom BV,Burg v. Slijpelaan 3 Verl Stadionweg.Tel. 010-323644/827311 ROTTERDAM Dunantgarage BV Rochussenstraat 223Tel 010760166 ROTTERDAM Goosen s Autobedr Kortekade 63-69.Tel. 010131642 ROTTERDAM Goosens Autobedr Nieuwe Binnenweg 31i.Tel. 010766833 RIJNSBURG Garage Dijksman BV Oegstgeesterweg 17-23.Tel 01718-20500/20941 URK Autom bedr. P Bakker B.V.. t Rif l.Tel 05277-1583/1506 SMILDE Hoogeveens Autobedr Kanaalweg 96-98.Tel 05927-2597

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8