Afscheid valt Wieringa zwaar Tekening van een lezer Trouw Commentaar een titel met een man er aan ;er is teer Vertrekkende NCBO-voorzitter twijfelt aan koers van CDA ncune en wraakzucht 'Presentatie van kabinet verkeerd' a beraad over salaris rkrachten Driekwart van huren beneden 300 gulden wens angst kom nou broek j]ÖAG 19 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 5 fr p- P, js teer" zegt de volksmond «jit. Je moet voorzichtig om- ii met de ..goede" naam van de iscn. want voor je het in de hebt en misschien zelfs zon- uJt je het bedoelt, is er onher- bare schade aangericht. rom is het te waarderen, dat jjter De Koning gisteren publie- heeft vastgesteld, dat er shands geen enkel bewijs gele- is tot staving van Surinaamse ering over door Nederlanders Suriname gepleegde corruptie. ieder is, tenzij het tegendeel is tzen, onschuldig, zo willen wij nog aan toevoegen ongebruikelijke stap van de istcr. maar de aanleiding daar- was dan ook wel bar en boos. der zich om de eigen verant- rdelijkheid te bekommeren n journalist moet eerder filter trechter willen zijn; hij hoeft niet te generen als het drab bij achterblijft") lieten woensdag- id NRC-Handelsblad en het [-televisiejournaal zich als het rige doorgeefluik gebruiken voor uitlatingen van Surinaamse autoriteiten over de betrokkenheid bij duistere zaken van twee met name genoemde Nederlanders en een reeks van bedrijven. Het is bar en boos, dat er zo met de namen van mensen wordt omge gaan omdat zeker iedere journalist, die de gebeurtenissen in Suriname volgt, het niet kan ontgaan hoe daar de rancune en de wraakzucht dreigen te winnen van het zoeken naar recht en rechtvaardigheid. Er is daarom alle reden om zeer kri tisch te staan tegenover welke uitla ting van welke Surinaamse functio naris dan ook. Al eerder was op dezelfde loze gronden en om binnenlandse poli tieke redenen in Suriname de naam van een minister uit het kabinet- Den Uyl in opspraak gebracht. Nu zijn dan twee Nederlanders aan de beurt, die misschien wat ongebrui kelijk in Surinaamse verhoudingen zijn opgetreden, maar in elk geval door dat optreden de kans op een paar onorthodoxe, maar voor Suri name en Nederland gelukkige op lossingen hebben vergroot door Huub Elzerman WAGENINGEN Vandaag neemt de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel afscheid van zijn voorzitter Wabe Wieringa (62). Dat afscheid valt zowel hem als zijn bond zwaar. gevaar van de rancune en de kzucht als motor achter de sgang in Suriname wordt geil- erd door de terloopse mede dat de Surinamer Arthur orf (in ruil voor de garantie dat :t zal worden vervolgd) op het blik bezig is „dagelijks vellen e schrijven" over corruptiege- die hij zich herinnert. goed er aan te herinneren, edorf één van de belangrijk- ledewerkers van oud-premier was bij de laatste verkiezin- ndat hij kort na die verkiezin- itrd aangehouden en veroor- wegens door hem begane erijen. Seedorf beklaagde zich dat hij gepakt werd, maar 'buiten schot bleef. Het is Ie vraag of zo'n man nu als een bron kan en mag worden jt als de machthebbers van ige bewind gerechtelijk moe rden vervolgd renner Haakmat veront- gt zich over de huidige gang in Suriname door te naar de bijzondere rechtspleging, die na de oorlog in Nederland is toegepast. Als jurist vindt hij daar misschien bruikbaar materiaal, om die aan Surinaamse omstandigheden aan te passen, maar als een met de Nederlandse geschiedenis vertrouwde buiten staander kan ook hij weten, dat die bijzondere rechtspleging niet de mooiste bladzijde uit de Neder landse geschiedenis wordt. Hij moet daarom wel wat kieskeuriger zijn bij het kiezen van zijn voor beelden. De komende processen tegen de Surinaamse oud-bewindslieden zul len in belangrijke mate bepalend zijn voor liet beeld van de tweede Surinaamse republiek bij de buiten wereld. Een definitief oordeel daar over kan dus nog niet worden gege ven. Wel is er aanleiding op grond van berichten over de voorberei ding uiting te geven aan sombere voorgevoelens. ..Voorbeelden stellen voor de be volking". kan autoriteiten in moei lijke omstandigheden misschien be vrediging geven. Het recht zelf legt dan wel vaak het loodje. Er vertrekt ook niet elke dag een bondsvoorzitter van wie minister Wiegel in een afscheidswoord op merkt: „Zijn woord had gezag." die door ex-minister De Oaay Fortman „een geharnast verdediger van de aparte rechtspositie van de ambte naar" wordt genoemd, en door CNV- voorzitter Harm van der Meulen „een volbloed CNV'er". Het zijn allemaal de ijdelheld strelende kwalificaties, maar het vakbondswerk heeft ook zijn minder plezierige kanten. Zijn collega. ABVA/KABOvoorzitter Jan Dutman laat weten: „Zinvol en open overleg. Naar elkaar luisteren. Eikaars argumenten op hun waarde beoordelen. Dat was Zijn stijl. Het moet Wabe pijn gedaan hebben, de afgelopen Jaren een kabinet tegen over zich te hebben gevonden, dat die stijl volstrekt niet waardeerde. Nog hoor ik zijn ook vaak felle beto gen, waarin Je als goed luisteraar hoorde doorklinken: Minister, luister toch alsjeblieft." „Dat is waar," geeft Wieringa toe. „Ik heb Wiegel inderdaad wel eens emo tioneel toegeroepen: „Man, luister nou eens een keer." Ik ben er van overtuigd dat hij heeft geprobeerd er voor de ambtenaar het beste van te maken, maar hij kwam pas naar ons, wanneer er na een stevige knokpartij in het kabinet een compromis was bereikt. Aan zo'n compromis zat hij dan vast, van reéel en open overleg kon geen sprake meer zijn en op die manier werden de bonden telkens met de rug tegen de muur gezet. Ik vind trouwens dat dit hele kabinet zich op een verkeerde manier presen teert, psychologisch volkomen fout. Men wist dat er moeilijke Jaren voor de boeg stonden ook door het kabi net-Den Uyl werd er al gewerkt aan bezuinigingen op de overheidsuitga ven maar dit kabinet heeft nooit een poging gedaan om de ambtena renbonden deelgenoot te maken van de problemen. Er was best met ons te praten over de bestrijding van uit wassen, over scheefgegroeide verhou dingen en over een eerlijke verdeling van de pijn, maar het kabinet heeft de zaken zo ontactisch gepresen teerd, dat er binnen een jaar al geen goed garen met de vakbeweging was te spinnen, niet met de vakcentrales, en ook niet met de ambtenaren bonden." Bijbelvast De christelijke ambtenarenvakbewe ging ziet nu donkere wolken zich samenpakken boven de hoofden van het overhelds- en onderwijzend per soneel haar voorzitter node gaan. Maar ook Wieringa zelf legt pas na lang aarzelen de voorzittershamer neer. In het voetspoor van zijn vader heeft hij de christelijke vakbeweging Jaren en Jaren gediend. Hij is er ge pokt en gemazeld, behoort nog tot het type vakbondsbestuurder dat niet uit de traditie van de christelijke vakbeweging is weg te denken: Mar kant, welbespraakt en bijbelvast. Wieringa is per 1 augustus jongstle den benoemd tot voorzitter van de Raad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en tot voor zitter van de Buitengewone Pen sioenraad. In de eerste functie houdt hij zich bezig met de behandeling van bezwaarschriften tegen beslissingen van het ABP, voor de tweede functie de raad kent onder meer verzets- pensioenen toe was iemand nodig met connecties in het voormalig ver zet. (Hij was tot aan zijn arrestatie in maart '44 actief in de LO/LKP-groep Westland). „Er is door de minister nog al wat druk uitgeoefend om deze functies te aanvaarden," zegt hij na enige aarzeling. Ik had mijn tijd best willen uitdienen bij de vakbeweging, maar toen de gelegenheid zich voor deed om terug te gaan naar mijn geboorteplaats Wageningen, waar ik de ouderlijke woning weer kon be trekken, heb ik besloten het toch maar te doen. Na al die jaren had ook mijn gezin daar wel recht op." Gemengde gevoelens De NCBO-voorzitter draagt, zoals ge zegd, vandaag met gemengde gevoe lens de voorzittershamer over aan zijn opvolger L. H. Post, de huidige tweede voorzitter. Het gebeurt op een moment waarop veel van zijn leden met het snoeimes worden bedreigd en het ziet er naar uit dat niet alle aan vallen op hun portemonnee en rechts positie kunnen worden gepareerd. Wieringa. „Tegen matiging hebben wij nooit bezwaar gemaakt. Het over heidspersoneel volgt via het zoge heten trendbeleid de loonontwik keling in het bedrijfsleven en elke loonmatiging in het bedrijfsleven werkt dus automatisch door in de ambtenarensalarissen, en trouwens ook in de sociale uitkeringen. Waar wij bezwaar tegen maken is tegen extra lasten, die aan ambtenaren af zonderlijk worden opgelegd. Die ex tra lasten worden bovendien en dat vind ik de zwaarste fout gepresen teerd als een vaststaand gegeven. Eén voorbeeldje: Wij hebben gepro beerd de pijn van de Bestek-kortin gen zo eerlijk mogelijk te verdelen. Het ging om gemiddeld zo'n halve procent matiging en wij wilden toen van de laagstbetaalden een inko mensoffer van 0,1 procent en van de hoogstbe taalden 0,9 procent vragen. Dat kon niet, omdat „in de politiek" was vastgesteld dat de ruimte 0,3 tot 0,7 was. Er kon niet eens over één tiende procent worden onderhandeld. Wiegel zag" in dat hij daarmee elke ruimte aan de bonden om te manoeu vreren ontnam. Ik ben ook maar een van de zestien ministers, zei hij toen." Onbillijk Ook de manier waarop de voorstellen van minister Pais 250 miljoen loon matiging in ruil voor werkgelegen heid zijn weggeveegd, vindt de scheidende NCBO-voorzitter onbil lijk. „Iedereen schreeuwt om kleinere klassen, om onderwijs voor andersta ligen. om moeder-mavo's, maar het geld is er niet, komt er voorlopig ook niet en Pais zit met een begroting die voor 90 procent uit personeelskosten bestaat. Hij kan dus geen kant op. Ik ben ervan overtuigd dat er in een breed overleg met alle betrokkenen een oplossing was gevonden, zeker de christelijke onderwijsorganisaties zouden zich niet aan een dergelijk Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. nze parlementsredactie - HAAG Begin oktober wordt tra overleg gehouden tussen de ibtenarencentrales en minister van binnenlandse zaken over 0ian-Pais om 265 miljoen gulden onigen op de salarissen van het ^jspersoneel. De bewindsman de centrales gisteren toe de ^iijsminister uit te nodigen aan erleg deel te nemen. btenarencentrales stelden zich standpunt dat de onderwijssa- n. thuis horen in het georgani- ^Bverleg tussen hen en de minis- binnenlandse zaken. Ze zijn er dat iedere minister een eigen Held gaat voeren. De toekom- foorzitter van de christelijke ïarencentrale Post zei, dat zich ongeloofwaardig maakt het beleid inzake de onderwij s- ten overlaat aan de minister Iderwijs. „Dat werkt rechtson- eid en onzekerheid in de aldus Post. ktrekken er Wiegel kondigde aan, dat hij eerste week van oktober con creet zal aangeven hoe hij de bezuini ging van achthonderd miljoen gulden op de ambtenarensalarissen wil reali seren. De bewindsman wil, zoals be kend, de koopkracht van het over heidspersoneel gelijktrekken met die van werknemers in het bedrijfsleven. De ambtenarencentrales zijn bereid tot gesprek hierover, maar gerust zijn ze niet. Zij menen, dat het gelijktrek ken van de koopkracht geen achthon derd miljoen gulden zal opleveren en vrezen bijgevolg dat de ambtenaren extra zullen moeten inleveren. „Dat zou voor ons onaanvaardbaar zijn," aldus een woordvoerder van de groot ste ambtenarencentrale ABVA-KA- BO AMSTERDAM/BOSTON Drie le den van de milieu-organisatie Green peace zijn gisteren gearresteerd, toen ze weigerden het Spaanse consulaat in Boston te verlaten. Ze protesteer den daar tegen de Spaanse walvis- jacht en tegen het feit, dat de „Rain bow Warrior" sinds 18 juni door de Spaanse autoriteiten wordt vastge houden. Wabe Wieringa: afscheid als voorzitter breed overleg hebben onttrokken. Maar wat gebeurt er? Pais verliest in het kabinet zijn pleidooi om op de vakantietoeslag te bezuinigen en prompt stelt hij voor het onderwij zend personeel extra te belasten. Bui ten elk overleg om. Op zo'n manier jaag je natuurlijk iedereen tegen de steigers op." Wieringa heeft met lede ogen gezien hoe het sociaal-psychologisch kli maat de afgelopen jaren stap voor stap is verslechterd De bereidheid om te matigen heeft eronder geleden, ook de bereidheid om samen oplos singen te zoeken. ..Ik zie niet in", zegt hij, „waarom er binnen het onderwijs niet gesproken zou kunnen worden over een herverdeling. Waarom moet elke hoogleraar hetzelfde verdienen? In de lagere regionen heb je de meest verfijnde classificaties. Een gemeen telijke tuinman in een kas heeft een ander salaris dan de tuinman in het park. Waarom zie je dat soort verfij ningen in de hogere regionen, bij hoogleraren bij voorbeeld, niet terug?" CDA Toch zijn het niet de uitschieters van minister Pais die Wieringa met zorg vervullen. Het hele kabinet voert, on danks de aanwezigheid van geestver wante CDA'ers een koers waarin hij zich steeds moeilijker in kan herken nen. De kritiek op de koers van het kabinet slaat uiteraard ook terug op de partij die de ploeg van Van Agt in het zadel houdt: het CDA. Top-bestuurders uit CNV en CDA hebben al maanden geleden met veel bezorgdheid vastgesteld dat de CNV- achterban en het CDA uit elkaar groeien. Dat partij en vakbeweging steeds verder van elkaar vervreemd raken, blijkt op CNV-bijeenkomsten. waarop de leden forse kritiek leveren op de koers van het kabinet èn van het CDA. Het gaat dan vooral om de vraag waarom het CDA parlementai re besluiten steunt of aanmoedigt die lijnrecht ingaan tegen wat het CNV en zijn leden willen. „Ik begrijp best", zegt Wieringa, „dat partij en vakbeweging verschillende verantwoordelijkheden hebben. Maar als christelijke organisaties mo gen we elkaar toch aanspreken op de bijbelse boodschap? Ik wil heus niet beweren dat de bijbel een handboek is voor de oplossing van allerlei con crete sociale vraagstukken, maar wel dat het geloof, waartoe de bijbel op roept, zich verwerkelijkt in de ver houding tot de naaste, zeker wanneer die naast in nood verkeert. Deze soci ale motieven een helper te zijn voor de naaste voor de bejaarde, de wedu we, de werkloze, de laagstbetaalde hebben in de ARP altijd een grote rol gespeeld. Het CDA ontwikkelt zich daarentegen meer en meer tot een kleurloze middenpartij, die zich naar mijn smaak te veel laat leiden door de macht van het getal. In machtelo ze pogingen om de linker- en rechter vleugels bij elkaar te houden, wordt er compromis op compromis gesloten en het resultaat is een partij waarin niemand zich herkent. Wanneer me neer de fabrikant wil bedanken om dat het CDA te links is. laat hem vertrekken!" „Ik vind dat iedereen lid moet zijn van een vakbond en een politieke partij, maar in mijn geval moet het wel een échte christelijke partij zijn De laatste tijd raak ik steeds meer in twijfel of ik na de opheffing van de ARP wel lid kan worden van het CDA. Ik geef toe. een goed alternatief is er voor mij niet." „Het CDA", zegt Wabe Wieringa tot slot resoluut, „zal moeten waken voor het verwijt uit Openbaringen: Omdat gij lauw zijt en roch heet, noch koud. zal ik u uit mijn mond spuwen." DEN HAAG (ANP) Ruim 77 pro cent van de woninghuurders in ons land betaalt een huur. die minder dan driehonderd gulden per maand be draagt. De helft van de huuders heeft een huur van minder dan 203 gulden per maand, bijna een kwart van de huurders betaalt minder dan 150 gul den en nog eens een kwart betaalt tussen de 150 en 200 gulden per maand Ruim 28 procent woont voor huren tussen de 200 en 300 gulden per maand. Deze gegevens, die betrekking heb ben op 1977, komen uit een onder zoek, dat het Centraal Bureal voor de Statistiek, op verzoek van het minis terie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft ingesteld. Het onderzoek is ingesteld in het najaar 1977-voorjaar 1978. Ongeveer 55.000 personen werden ondervraagd. De helft van de huurders besteedde minder dan 11,1 procent van hun net to-inkomen aan huur en de helft meer dan 11,1 procent. In 1915 telde Europa 42 Ameri kaanse prinsessen. 17 Ameri kaanse hertoginnen, 19 Ameri kaanse burggravinnen, 33 Ameri kaanse markiezinnen, 46 Ameri kaanse „ladies" getrouwd met „Sirs" dus 64 Amerikaanse ba ronessen en een heel legertje (136) Amerikaanse gravinnen. Het aardige van deze opsomming is, dat al deze dames al vóór hun huwelijk inderdaad van puur Amerikaanse bloede waren, maar dan zonder een spoortje blauw er in. Maar daarom niet getreurd. Het ging altijd om erfdochters van omhoog gevallen, steenrijk geworden Amerikanen die niet op een miljoentje keken als het om een goede partij voor de dochters ging. Het blauwe bloed kochten ze dus wel even voor ze. Dat daar een man aan vast zat was niet te vermijden, en trou wens. de titel die de bruid door haar huwelijk veroverde, daar ging het om, dus het maakte niet veel uit of de adellijke echtge noot blond of donker, klein of groot, jong of oud was. „Dollarprinsessen" werden die Europese Amerikaansen ge noemd. De Amerikaanse roman schrijver Henry James schreef al eerder enkele romans over zulke Engelse „prinsessen", en nu is het Ruth Brandon, van wie dezer dagen in Londen het boek „De dollarprinsessen" is verschenen. Ze beschrijft daarin de „Ameri kaanse invasie in de Europese aristocratie van 1870 tot 1914" en dat is ook de ondertitel van haar boek. Het was natuurlijk een bof voor de verarmde Europese adel, dat er zoveel Amerikaansen klaar stonden om hen met hun geld boven an te helpen. De edelen lieten zich dan ook graag kopen en zo kwam de handel in titels en geld rondom de eeuwwisseling tot grote bloei. Niemand geneer de zich voor de vaak ongegeneer de manier waarop de rijke vrouw een man of de verarmde een vrouw zocht. In 1901 stond deze advertentie bij voorbeeld in de Amerikaanse kranten: „Engels edelman met zeer oude titel wenst onmiddellijk huwelijk met zeer welgestelde dame. Leeftijd en uiterlijk onbelangrijk." De da me in kwestie moest wél 25.000 pond een kapitaal in die tijd meebrengen, „in baar geld aan haar toekomstige echtgenoot uit te betalen". De rijke Amerikanen hadden al gauw door dat het bezit van een fortuin buiten Amerika niet auto matisch maatschappelijk aan zien betekende, maar als je een echte prins, graaf, hertog of wat ook als schoonzoon had, kwamen de zaken er natuurlijk anders voor te staan. Vaak waren het de moeders die de beste partij voor hun dochters uitzochten en die dochters tot dat grote moment erg kort hielden. En als een rijk meisje nee zei tegen een hertog of graaf, tien tegen één dat ze dan al een prins achter de hand had, nog mooier dus. Er volgde een sprookjeshuwelijk, maar de dol larprinses kreeg meestal al gauw door dat geld niet gelukkig maakt. In de annalen van de dol larprinsessen komen dan ook meer drama's dan liefdesgeschie denissen voor, hoe romantisch het voor hen allen ook leek te beginnen Er zijn maar een paar gevallen bekend van Amerikaansen die het zowel in de liefde als met hun hoge positie troffen: Mary Leiter uit Washington, die aan de zijde van haar geliefde Lord Curzon tot onderkoning van India bracht, en Jenny Jerome, totover haar oren verliefd op Lord Ran dolph Churchill; zij zouden de ouders van Winston Churchill worden. Nog korter geleden is de transatlantische romance tussen de Britse koning Edward de Achtste en Wallace Simpson. Zij kreeg wél haar geliefde, maar zonder bijbehorende positie. reien op, maar de voorgedrukte wensen ontbreken, zodat die naar verkiezing ingevuld kunnen worden. Per serie van tien (dub bele kaarten met enveloppen) kosten ze een tientje, twee series twintig gulden enzovoort. Wie ze wil kopen, moet dat geld storten op giro 29.84.600 ten name van de NSGK in Amsterdam De op brengst gebruikt de stichting voor de recreatie en vakantie van de kinderen in de NSGK- kinderhuizen. Er zijn drie van die huizen, het vierde is in aan bouw. In de tehuizen worden ernstig lichamelijk gehandicap te kinderen verzorgd die naar een mytyl- of tyltyl-school moe ten, maar daar te ver vandaan wonen om thuis te kunnen blijven. Deze „jeneverbes met bont zand oogje" (dat zandoogje is het vlin dertje) is een van de tien wens kaarten die de (35-)jarige Neder landse Stichting voor het Ge handicapte Kind dit jaar uit geeft. De vijf vogelkaarten (gete kend door Marius Kolvoort die onder andere voor NCRV's „Ja Natuurlijk" tekende) en de vijf kaarten met bes-dragende hees ters (van de illustratrice Guusje Kaayk) zijn bedoeld om voor kerst en nieuwjaar te versturen, maar in feite zijn ze voor alle gelegenheden geschikt. Welis waar staan er vrij winterse tafe- Angst om slachtoffer van een ge weldmisdrijf te worden blijkt de zaak alleen maar te verergeren. Er komen steeds meer vuurwa pens in omloop, doordat de ang- stigen zich ter verdediging gaan bewapenen. In Amerika is het al zo ver gekomen dat meer dan de helft van de Amerikanen met een vuurwapen rondloopt om huis en haard te beschermen; van de rest had een groot deel al veel langer zo'n ding. „De vrees voor mis daad verlamt langzaam maar ze ker de Amerikaanse samenle ving." zegt dr. John Crothers Pol lock. die een telefonisch onderzoek onder duizend Ameri kanen heeft verricht „De Ameri kanen zijn vandaag de dag bang voor elkaar." Stadsbewoners zijn het bangst, en an hen springen de vrouwen, het zwarte deel van de bevolking en de armen er weer uit. Bij jonge en gekleurde men sen vind je de meeste wapens, vooral in het zuiden van de V S.. waar zeven van elke tien huis houdens bewapend zijn. Uit het onderzoek blijkt dat de angst voor misdaad veel groter is dan de misdaad zelf en dat die angst bezig is de leefstijl van miljoenen te veranderen: 86 procent doet niet meer open zonder eerst te weten wie er op de stoep staat, autodeuren gaan op slot als de bestuurder er in zit, vrienden wachten tot in de nacht op een telefoontje dat het bezoek heel huids thuis is aangekomen, en de helft van de ondervraagden wil graag meer belasting betalen als daardoor de politie de burgers beter kan beschermen stroomvoorziening, maar toen een trein met het textiel beklede stuk bovenleiding passeerde, raakte de broek verward in de beugel van de trein en rukte ze venhonderd meter kabel af Hoe die ouwe broek op de boven leiding terecht is gekomen, dat weet niemand. Maar een feit is dat het kledingstuk van bijzon der remmende invloed is geweest op het treinverkeer: dankzij de broek heeft er drie uur lang tus sen Frankfort en Wiesbaden geen trein gereden. Niet alleen veroor zaakte het dmg storing in de Reactie van een lezer van dc NCRV-gids op een in die gids geplaatste brief over ontwikke lingshulp. waarin honden- en kat tenbezitters werd aangeraden hun geld- en voedselverslindende viervoeters maar liever gelijk met de borrel en de tabak weg te doen: „Wat het vlees betreft, weet men niet dat de meeste hon den pens eten en/of hart of lever. Ik zou niet graag m'n zwarte broeder met een van die porties willen opschepen." En verder: „Hondenbezitters betalen belas ting. Zeg dat er één miljoen hon den in Nederland zijn, dan beta len hun bazen gemiddeld 40 per jaar of samen veertig miljoen. Stel dat er geen honden meer waren, zouden die veertig mil joen naar ontwikkelingshulp gaan? Kom nou!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5