De NMB verhoogt de spaamente. Hoogste rente nu 10%. IMF bevreesd voor nieuwe wereldrecessie tog meer onderwijsbonden oepen op tot demonstratie ïeschorste hartchirurg est bereid tot overleg Regeringspartijen halen geen meerderheid meer (cialisten willen geling vraag en nbod bij opleiding f66 wil post i Groningen afé uitgebrand Ruzie tussen FNV en ziekenfondsen Enquête over Kamerverkiezingen: Weinig zorgen bij apothekers: 'Alternatieve middelen schaden gezondheid niet' 9 91/4% 10% 10% 03/l °P Spaarwinstbiljetten met ccn vaste \J /4/0 looptijd van 5 jaar (nieuw Q3/|0/ °P Spaarwinstbiljetten met een vaste %J /4/0 looptijd van 6 jaar was 9';% Percentages berekend op basis van rente op rente. 8V4% 8%% Twee vrouwen bij steekpartij gewond Heuga stopt produktie kamerbreed vloerkleed Recordverlies door belangenverweving Unikap-directeur Vrije vlag nog niet gestreken HANDAG 15 SEPTEMBER 19B0 BINNENLAND FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 7 ecord aantal docenten in Den Haag verwacht ui onze onderwijsredactie EN HAAG Op 1 oktober zal er een landelijke demonstratie van onderwijzend personeel in Haag worden gehouden. Frans van Moorsel, voorzitter van de Nederlandse Federatie van iderwijsvakorganisaties (NFO), verwacht dat het record van de onderwijsdemonstratie in H ruimschoots overtroffen zal worden. Toen protesteerden 30.000 docenten tegen de luinigingen van het kabinet De Jong. demonstratie wordt georgani- rd door de NFO (120.000 docenten) het Nederlands Genootschap van faren <17.000 leden). Mogelijk zul- enkele kleinere bonden zich nog de manifestatie aansluiten. demonstratie in Den Haag wordt woensdagmiddag gehouden. Veel tenten zullen althans een deel van dae vrij moeten nemen. Dat hoeft iter niet altijd gepaard te gaan met officiële stakingsactie. dit moment is de Algemene Bond Onderwijzend Personeel (ABOP) de enige organisatie die tot staking heeft opgeroepen. Waarschijnlijk zal het Nederlands Genootschap van Le raren eveneens een stakingsoproep doen uitgaan. Verontwaardigd De meeste andere bonden wachten af wat hun leden willen. Volgens Van Moorsel zullen sommige plaatselijke afdelingen van de Katholieke Onder wijs Vakorganisatie (KOV) zeker tot staking besluiten Dan hebben zij de steun van het hoofdbestuur. in een onzer verslaggevers 1EDA Hartchirurg dr. Chris Beddermann, die eind vorige pek is geschorst door het bestuur van De Klokkenberg, tkent pertinent dat hij geweigerd zou hebben een gesprek n te gaan. Dat gesprek zou moeten gaan over zijn functione- D in deze hartkliniek op basis van een advies hierover gebracht door de ondernemingsraad. Zijn advocaat, mr. P. van den Boomen, die ook de belangen behartigt van rtchirurg dr. Peter van der Schaar (inmiddels met ontslag), eft dit gisteren in een communiqué laten weten. problemen ontstonden rond dr. ldermann nadat Van der Schaar slag had genomen. Hij deed onder supervisie hartoperaties, maar de stchrirurgen". die momenteel de toperaties gaande houden, willen hem geen verantwoordelijkheid gen ldermann staat in West-Duitsland ischreven als thoraxchirurg en lt daar ook het verplichte aantal jen geopereerd. Daarnaast deed Houston als zelfstandig chirurg eveer tweehonderd hartoperaties, bleem is, dat hij in afwachting zijn definitieve inschrijving in specialisten-registratieregister, nog een aantal maanden stage itte lopen in andere hartchirurgi- s centra om te laten zien, dat hij vak verstaat. I een onzer verslaggevers RECHT Het ziet ernaar uit, dat aantal specialisten ten opzichte de vraag naar deze medische onevenredig sterk toeneemt, i kan daar niet onmiddellijk iets worden gedaan, want er zijn al wat afgestudeerde artsen aan i specialistische opleiding begon- Dat neemt niet weg, dat de Lan- jke Specialisten-vereniging er tvan doordrongen zou zijn, dat er itregelen dienen te worden geno om de toevloed van specialisten komende vijf jaar te kunnen op- gen. van die maatregelen kan een igingsbeleid voor specialisten maar, aldus een recent rapport de vereniging over deze proble- tek. zo n regeling heeft alleen tij- ik zin. Veel belangrijker is het bij opleiding van specialisten al reke- te gaan houden met vraag en korte termijn stelt de vereniging ele maatregelen voor. zoals prak- rerkleining en het toepassen van lagere honorering naarmate een tialist meer verrichtingen decla- t. Praktijkverkleining is echter «r tot een bepaalde grens moge- aldus het rapport. Onder die b kan een specialist zijn kennis «aardigheid niet op peil houden. irom ziet de vereniging het af tornen van het aantal medische ienten op de toekomstige oefte als een meer fundamentele ossing. Dat is echter volgens haar taak van de overheid. Bij het lieren van de stroom artsen naar pleidingen kan het centraal colle- oor erkenning en registratie van sche specialisten een belangrij- ol spelen. •VERSUM iANP) Het Ugt voor hand dat er een D'66'er wordt ,0«nd als commissaris van de ko- Sin voor de provincie Groningen, zei waarnemend fractievoorzitter [«horst zaterdag voor de VARA- io De groei voor zijn partij, ook 'volgens de jongste opiniecijfers. «vaardigen volgens Brinkhorst dergelijke post. „Wij zijn zowel op Punt van de burgemeesters als op eeld "6 commissarlssen erg onder- BOSCH (ANP) Een uitslaan- hrand heeft in de nacht van zater- 1°P zondag een café-bedrijf in het Worp Engelen bij Den Bosch vol 's in de as gelegd. Naast het café ("aden ook een bijbehorend cafe- a-een grote zaal en het woonhuis De schade loopt in de tonnen inwoner en een hond konden uit vlammen worden gered Na het vertrek van Van der Schaar werd zijn aandeel in de hartoperaties in De Klokkenberg vrij snel terugge bracht tot enige chirurgische assis tentie. Dat en het moeten lopen van nog enkele maanden stage is Bedder mann in het verkeerde keelgat ge schoten. Hij is van mening, dat de hartchirurgie voor hem geen gehei men meer heeft en wil in afwachting van zijn inschrijving als hartspecia list volwaardig in het operatieteam meedraaien. Het advies van de ondernemingsraad komt erop neer, dat Beddermann in de gelegenheid moet worden gesteld om de voor de Nederlandse registra tie vereiste aanvullende opleiding te volgen en dat hij in de tussentijd als hartchirurg in de Klokkenberg moet blijven werken. Volgens zijn advocaat zou bemidde laar prof. dr. J. M. Greep de chirurg tijdens een werkbespreking afgelo pen vrijdag dermate onheus hebben bejegend, dat deze weigerde op die manier van gedachten te wisselen. Daarop volgde de schorsing van Bed dermann, die overigens vindt dat het advies van de ondernemingsraad mo gelijkheden biedt voor een regeling van de nu ontstane moeilijkheden. Daarvoor is dan wel nodig, dat zijn schorsing wordt opgeheven. De heer Van Moorsel reageerde ver ontwaardigd op de uitlatingen die CDA-fractievooraitter Lubbers zater dag deed in het VARA-programma In de Rooie Haan. Lubbers bestempelde de bezuinigingsactie van minister Pais als een „bruusk optreden". Hij vond het ook onjuist alleen op de salarissen van de onderwijsgevenden te bezuinigen. Dan was het beter alle ambtenaren iets te laten inleveren. Maar aan de andere kant vond Lub bers het toch redelijk eens met het onderwijzend personeel te praten over de vraag of het niet een paar procent salaris wilde inruilen tegen meer werk. Van Moorsel: „Lubbers veroordeelt alleen de manier waarop minister Pais de korting van de salarissen in het onderwijs heeft aangekondigd. Natuurlijk is dat bruusk. Maar het gaat ons niet om de vorm, maar om de inhoud van de mededeling. Daar draait Lubbers omheen. En dan wordt het er voor ons niet beter op, wanneer Lubbers nu zegt dat je mis schien beter alle ambtenaren kunt laten inleveren. Want het onderwijs blijft een gemeenschapsvoorziening, die door het hele volk betaald moet worden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Acht van de vijfentwin tig bestuurders van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen zijn zo verontwaardigd over het optreden van drie vertegenwoordigers van de FNV in het bestuur, dat ze FNV- voorzitter Wim Kok om een gesprek hebben gevraagd. Ze vinden, dat de FNV-ers maar beter kunnen opstappen omdat zich tussen de drie en de rest van het bestuur steeds ernstige meningsverschillen voordoen. Als hun voornaamste bezwaren voe ren de acht aan, dat de FNV zonder enig overleg met hen een paar jaar geleden de Stag (Stichting algemene gezondheidsvoorzieningen) heeft op gericht en vorige maand een nota over gezondheidszorg het land heeft ingestuurd. Zij vinden, dat zij in deze nota als „onmondige amateurs" wor den afgeschilderd. Herman Bode, een van de FNV-verte- genwoordigers in het bestuur van de Vereniging van ziekenfondsen, heeft verklaard dat de gewraakte nota een discussiestuk is, waarin de FNV haar functioneren binnen de vereniging aan de orde stelt. Volgens hem is dat wel nodig omdat de opvattingen van de FNV in het beleid van de vereniging nauwelijks aan bod komen. Voorzien van gasmaskers en gestoken in speciale kledij worden Amerikaanse militai ren in het kader van de NAVO- oefening Crusader '80 met een Hercules-transportvliegtuig van Amerika naar West-Duits- land gevlogen. Ook in Nederland was zondag duidelijk te merken, dat er vandaag een grote militaire oefening wordt gehouden. Via rijksweg 67 (Eindhoven-Ven- lo) bracht het Britse leger tweeduizend voertuigen van uit België naar West-Duits- land, hetgeen weinig moeilijk heden opleverde. Wel hadden anti-militaristi sche actievoerders vlak voor de Maasbruggen de weg met autobanden geblokkeerd. Ze staken de banden aan en ver dwenen, toen de politie arri veerde. In de buurt werden pamfletten gevonden van „On- kruit". De brandweer van Venlo blus te de brand, die het wegdek beschadigde en zorgde voor lange files in de richting van West-Duitsland. De actie was gericht tegen de NAVO-oefe- ning. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De huidige regeringscoalitie CDA/WD zou, wanneer er in augustus verkiezingen waren gehouden, op nog maar zeventig zetels kunnen rekenen in plaats van de 77 bij de verkiezingen in mei 1977. Die teruggang zou te wijten zijn aan verlies van zowel het CDA (46 in plaats van 49 zetels) als de WD (24 in plaats van 28). Dit blijkt uit een enquête van Rooie Haan/Nipo onder ruim 3500 Nederlan ders, waarvan de resultaten zaterdag werden bekendgemaakt voor de VA- RA-radio. Uit een enquête van het bureau Lagendijk, in opdracht van de AVRO gehouden onder ruim duizend Nederlanders, kwam dit weekeinde naar voren, dat er een voorkeur be staat voor een regeringscoalitie van PvdA, CDA en D'66 na de verkiezin gen van mei 1981. Een dergelijke VprllPQ combinatie krijgt de steun van 22 procent. In de Rooie Haan werd verder meege deeld, dat de oppositiepartijen PvdA en D'66 samen met CPN, PPR en PSP momenteel kunnen rekenen op 75 ze tels. Dit onder meer als gevolg van een licht herstel voor de PvdA (45 zetels nu tegen 41 in mei) en een stabilisatie van D'66 met een nage noeg gelijkblijvende winst van acht naar 22 zetels. UTRECHT (ANP) De Nederlandse apotheker lijkt zich weinig zorgen te maken over alternatieve geneesmiddelen. In de genezende werking ervan heeft hij weliswaar niet veel vertrouwen, maar hij wil het de patiënt niet al te moeilijk maken om eraan te komen. De apotheker gaat er daarbij vanuit, dat er geen schadelijke bijwerkingen zijn en wil zich verder niet mengen in de relatie arts-patiënt. Het CDA vertoont volgens dit onder zoek voor het eerst sinds de vorige verkiezingen een verlies (drie zetels), hetgeen de vraag wie in mei 1981 de grootste partij wordt, weer openlaat. De WD zou op een verlies komen te staan van vier zetels (nu 28). Dit blijkt uit een onderzoek, dat het pharmaceutisch weekblad van de apothekersorganisatie KNMP heeft ADVERTENTIE Als gevolg van de stijging van de rente op de kapitaalmarkt gelden met ingang van maandag 15 september 1980 de volgende rentetarieven: NMB VasteTèrmijn Spaarrekeningen^ 83/4% op spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar was 81,1% op spaarrekeningen met ccn vaste termijn van 3 jaar was 8' op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar was 990 op spaarrekeningen met ccn vaste termijn van 5 jaar was 95 i%) op spaarrekeningen met een vaste termijn an 6 jaar* was 951%) NMB Spaarwinstbiljetten aan toonder met een vaste looptijd. O JL 0/ op Spaarwinstbiljetten met een vaste O i~Z /0 looptijd van 2 jaar was 8° 1 O3/10/ op Spaarwinstbiljetten met een vaste O/4/0 looptijd van 3 jaar nieuw 9 0/ op Spaarwinstbiljetten met een vaste /0 looptijd van 4 jaar nieuw NMB Premiespaarbiljetten aan toonder met een variabele Voor bijstortingen op eerder geopende Vaste Termijn Spaarrekeningen met een looptijd van 7 jaar geldt eveneens een rente van 10% was 951%). ()p reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. looptijd. indien het Premicspaarbiljct na 2 jaar '0 wordt verzilverd (was 8%) V indien het Premicspaarbiljct na 3 jaar '0 wordt verzilverd (was 8'/»%) O3A0/ indien hei Premicspaarbiljct na4 jaar O /4 /0 wordt verzilverd ongewijzigd) Q3/. 0/ indien het Premicspaarbiljct na 5 jaar kJ 4/0 wordt verzilverd (was 9' Percentages af gerond en berekend op basis van rente op rente. Dc rentevergoeding op alle overige spaarvormen blijft ongewijzigd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK gehouden onder zo'n zeventig apo thekers. Het laatste nummer is hele maal gewijd aan niet-universitaire geneeswijzen en alternatieve medi cijnen. Bijna alle ondervraagde apothekers leveren deze middelen, zij het dat de meerderheid dat alleen doet op re cept van een arts. Negentig procent van hen heeft de indruk, dat het gebruik ervan toeneemt. Wel schort het bij de apothekers veelal aan ken nis over de achtergrond van deze me dicijnen, zodat ze als „geneesmidde len-deskundigen" niet op vragen van patiënten kunnen ingaan. De apothekers zijn dan ook van me ning. dat ze tijdens hun studie wat te horen zouden moeten krijgen over bij voorbeeld antroposofie, Oosterse ge neeswijzen en natuurgeneeskunde. Met name in verband met de kwali teitsgarantie achten veel apothekers een nadere regulering noodzakelijk, bij voorbeeld via voorschriften van de overheid over bereiding, controle en verpakking. De enquête van het bureau-Lagen dijk wijst uit. dat D'66 voor de drie huidige grote partijen de meest ge wenste coalitiepartner is. De naam van oud-premier Den Uyl wordt door 29 procent genoemd op de vraag wie de nieuwe premier moet worden. Van Agt volgt met 28 procent, Terlouw met twintig, Lubbers met elf en Wie gel met tien procent. Premier Van Agt liet overigens giste ren voor de AVRO-radio weten bereid te zijn in een volgend kabinet zitting te nemen samen met oud-premier Den Uyl. Naar zijn mening mag een formatie daarop niet stranden, als de verkiezingsuitslag daartoe zou leiden. ROTTERDAM (ANP) Bij een vechtpartij zaterdagmiddag in Rot terdam-Noord zijn twee Turkse vrou wen gewond geraakt. Beiden zijn vol gens de politie met messteken in de rug opgenomen in een ziekenhuis. De twee vrouwen werden het slacht offer van een familievete, die op straat met messen werd uitgevochten toen de twee twistende families el kaar tegenkwamen. De politie heeft drie aanhoudingen verricht. STEENWIJK (ANP) Kamerbreed tapijt van Heuga-Bonaparte zal bin nenkort niet meer in de winkels te koop zijn. De algemene vergadering van aandeelhouders van Heuga-Bo- naparte wil de produktie ervan name lijk stopzetten, wegens onaanvaard baar grote verliezen bij dit bedrijfs onderdeel. De plannen betekenen ontslag voor 168 mensen die werk zaam zijn in de fabriek in Steenwijk. Daarnaast moeten nog eens tachtig arbeidsplaatsen verdwijnen in ver band met reorganisaties in andere onderdelen van het Van Heugten (Heuga )concern. De directie probeert op dit moment een aantal van de bij de reorganisa ties betrokken bedrijfsonderdelen te verkopen om het aantal ontslagen tot een minimum te beperken. Onder handeld wordt onder andere met Be- tap in Genemuiden. Na afronding van de reorganisatie zal het concern zich toeleggen op de verkoop van tapijttegels over de hele wereld. NIEUWLEUSDEN (ANP) De ge dragingen van voormalig algemeen directeur W J. Suur van Unikap in Nieuwleusden, fabrikant van Union fietsen, zijn Unikap duur komen te staan. Dezer dagen is gebleken, dat de Unikap-directeur alsmede enige stafleden zich hebben schuldig ge maakt aan „belangenverweving" Di recteur en stafleden zijn contracten aangegaan met andere bedrijven, wasiruit voor Unikap financiële nade len voortvloeiden. Dat er sprake is geweest van belan genverweving, blijkt uit een rapport dat werd samengesteld door externe accountants. Deze gaven daarop Uni kap het advies, de kwestie in der minne te schikken. De kosten die hiermee gepaard gingen (2,5 miljoen gulden) werden in zijn totaal afge boekt op het resultaat van 1979. Het verlies dat Unikap in dat boekjaar leed, kwam daardoor in totaal op een record van 3,8 miljoen gulden te staan. Directeur Suur is in maart van dit jaar op non-actief gesteld, naar aan leiding van de conclusies uit het on derzoek. De totale omzet van Unikap steeg in 1979 met achttien procent tot 65.3 miljoen gulden. In 1978 behaalde de onderneming nog een winst van 144 000 gulden. GENEVE (AP) Na twee weken ver gaderen zijn de leden van de Unctad het niet eens kunnen worden over het al of niet afschaffen van de 'vrije vlag', hier beter bekend onder de naam 'goedkope vlag'. De vergade ring is zaterdagochtend beëindigd, en zal in 1981 worden voortgezet Het afschaffen van de vrije vlag heeft tijdens de conferentie veel weerstand ondervonden van westerse industrie landen. De communistische landen ondersteunen de wens van de Derde Wereld tot afschaffing ervan. De Der de Wereld beschikt slechts over zls procent van alle schepen op de we reld. De export van deze landen vormt echter een groot deel van de lading van koopvaardijschepen. Het probleem met schepen die onder vrije vlag varen, is dat de eigenaren ervan niet juridisch aansprakelijk kunnen worden gesteld voor schade die hun vaartuigen veroorzaken. Daarbij worden in vrije-vlaglanden vaak ondermaatse veiligheidsstan daarden gehanteerd. Van onze redactie economie AMSTERDAM Evenmin als andere gezaghebbende internationale instellingen heeft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hoop op een spoedige opleving van de economische bedrijvigheid in de wereld. Het sluit zelfs de mogelijkheid van een nieuwe wereldrecessie niet uit. Het fonds stelt in zijn jaarverslag, dat eind deze maand aan de in Washing ton te houden jaarvergadering van IMF en Wereldbank zal worden aan geboden, dat de wereld te lijden heeft van een hoge inflatie, sterk stijgende energiekosten, geringe produktiviteit en een teruggang van de handel. Op gemerkt wordt echter ook, dat het trage tempo van de wereldeconomie als een rem op de inflatie heeft ge werkt. Voorzichtiger Het IMF wijst er voorts op, dat de elkaar opvolgende ronden van olie prijsverhogingen weliswaar tot een voortdurende toeneming van de over schotten van de olie-exporterende landen hebben geleid, maar dat deze voorzichtiger zijn geworden met de besteding van al dat geld voor hun HppI SOmhpr binnenlandse economische ontwik- keling. Na de drastische olieprijsver hogingen van 1973 waren ze dat niet. Dat had een enorme inflatie en veel sociale onrust ten gevolge. talingsbalans voor dit jaar op niet minder dan 115 miljard dollar. Verle den jaar was het 68 miljard dollar en in 1978 maar vijf miljard dollar. Wat het bruto nationale produkt (de waar de van alle geproduceerde goederen en diensten, aangaat, blijft het IMF bij zijn raming van één procent groei in 1980. Het tekort van de gezamenlijke indu strielanden zal, aldus het IMF, dit jaar nog groter worden. Verleden Jaar bedroeg het al 10 miljard dollar, na nog een overschot van 33 miljard dollar in 1978. Het zou dit jaar wel eens kunnen oplopen tot 50 miljard dollar, zo meent het geldfonds. Voor 1981 raamt het de vooruitzichten niet veel beter. Het IMF schat het overschot van de olie-exporterende landen op hun be- Voor de ontwikkelingslanden die geen olie bezitten, zien de vooruit zichten er in elk geval heel somber uit. zo stelt het jaarverslag van het IMF vast. Vorig jaar zagen ze hun betalingstekort stijgen tot 55 miljard dollar. Dit jaar zal het mogelijk 70 miljard dollar worden en volgend jaar nog meer. De schulden van de arme landen zon der olie zijn al groot. Het is. volgens het IMF, twijfelachtig of ze de kosten van nog meer leningen zullen kunnen dragen. Het fonds meent dat het trou wens helemaal de vraag is, of de par ticuliere geldschieters in de rijke lan den nog wel bereid zijn om de arme landen kredieten te verschaffen in dezelfde omvang als ln het verleden. Dergelijke leningen krijgen een steeds selectiever karakter en deze tendens zou in 1981 wel eens sterker kunnen worden, aldus het IMF. dat eraan toevoegt dat zijn rol als geld schieter hierdoor wellicht zal toe nemen. In elk geval heeft het IMF op dit moment voldoende middelen ter be schikking. Het wordt echter steeds moeilijker geld van de rijke Arabi sche olielanden te krijgen, omdat het IMF niet bereid is de Arabische be vrijdingsorganisatie PLO als waarne mer tot de komende jaarvergadering toe te laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7