Soord-Zuidzitting lijkt mislukt 'ools hof bepaalt regels bonden olen verspeelt invloed op wankelende ontspanning Portugal wil met Indonesië praten over Oost-Timor Geen akkoord over grondwet Canada Afghaanse minister om het leven gebracht Gesprek binnen VN is 'weinig zinvol' 'Geheim' bezoek Mugabe aan guerrillakamp Liberalen gaan Anderson steunen I^JDAG 15 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 r Nico Kussendrager yORK De speciale zitting van de Verenigde Naties »r de Noord-Zuidverhouding is vrijwel mislukt. Er is geen ioord bereikt over de gang van zaken voor acht maanden reldwijde onderhandelingen tussen olie-, ontwikkelings en [ustrielanden, volgend jaar name de Verenigde Staten. „t-Brittannië en West-Dultsland ven bezwaren houden tegen wat yen als het aantasten van de be rdheden van Instellingen als het (voor geld) en GATT (voor han- Deze zijn op het westen geënt, rij] binnen de Verenigde Naties geheel de invloed van de derde eid sterk is. De ontwikkelingslan- willen daarom de marathon vol- i jaar zoveel mogelijk binnen de gouden. oof drie weken praten en talrijke com- ftiisteksten kon de kloof niet wor- overbrugd. De zaak is daarop gespeeld naar de Algemene Ver- tring van de VN, die besloot haar ale zitting tot uiterlijk morgen- te verlengen. Langer kan omdat dinsdag de gewone Alge- Vergadering van de Verenigde j begint, waar opderwerpen als iiistan, het Midden-Oosten en post-Azië op de agenda staan. de 153 landen die aan de speciale ig deelnamen, waren 150 het met uiteindelijke compromistekst maar drie Washington. Lon en Bonn hielden voet bij stuk. ens de Amerikaanse woord- ster. Joan Spero, kan uit de worden gelezen dat eventuele tken binnen het internationale inds (IMF) op nieuw bekeken »n worden binnen de Verenigde ts De VS zijn daartegen omdat nee het mandaat van het IMF torden aangetast. nciële zaken die daar aan de orde komen zijn onder meer gun- voorwaarden voor ontwlkke- ïanden om geld te lenen, een denregeling voor ontwikkelings landen en het waardevast maken van de dollartegoeden van de olielanden. Daartegenover zouden de olielanden dan toezeggingen willen doen voor een zekere aanvoer van olie tegen voorspelbare prijzen. Belang Tijdens het weekeinde heeft zowel de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldhelm, als de voor zitter van de Algemene Vergadering, de Tanzaniaan Salim Ahmed Salim, voortdurend pogingen gedaan alsnog een akkoord te bereiken. Waldhelm heeft steeds contact gehad met de Amerikaanse regering in Wash ington, in de hoop dat deze op haar schreden zou weerkeren. Salim, die morgen het voorzitterschap over draagt aan de Westduitser Rudiger Voorzitter Salim von Welchmar, had van de speciale zitting graag een succes willen maken. Hij is vertegenwoordiger van Tanza nia bij de VN sinds 1970. Uit het feit ARNHEM (ANP) De plaatsver vangend directeur-generaal van het ministerie van ontwikkelingssamen werking, prof. Van Dam, gelooft dat de onderhandelingen tussen het „rij ke" Noorden en het „arme" Zuiden in de toekomst het beste binnen ge specialiseerde organen gevoerd kun nen worden. Van Dam vindt de ge dachte van de derde wereld, om de onderhandelingen tussen de beide blokken xoveel mogelijk binnen de Verenigde Naties te laten plaatsvin den, „weinig zinvol." Van Dam betoogde dit op een sympo sium in Arnhem, dat georganiseerd was door de Novib en het Interker kelijk vredesberaad. Van Dam komt tot zijn opvatting op grond van de speciale ontwikkelingszitting van de Verenigde Naties. Volgens Van Dam is er geen sprake van een simpele Noord-Zuid tegenstelling. Hij wees op de aparte positie van de OPEC- landen en geïndustrialiseerde lan den als Hongkong en Taiwan. In een eerste reactie op de uitspra- Weerslag ken van Van Dam zei dr. Theunis van de Novib, dat de benadering van Van Dam er in feite op neerkomt dat het ministerie van ontwikkelingssa menwerking zou moeten worden op geheven. Opsplitsing van het minis terie, wat de uitspraken van Van Dam volgens Theunis Inhouden, zou ten koste gaan van de kwaliteit van de hulp. Hij vindt dat Van Dam met zijn uitspraken de solidariteit met de derde wereld doorbreekt. dat Salim vorig jaar het voorzitter schap aanvaardde bleek naar eigen zeggen het belang dat de derde we reld aan de Verenigde Naties hech ten „De ontwikkelingslanden be schouwen de VN als een werkelijk wereldomvattende instelling waar hun stem gehoord kan worden en waar een begin gemaakt kan worden met de oplossing van de wereldpro blemen", nam Salim toen alvast een voorschot op druk van het westen zoveel mogelijk binnen organen als het IMF en zo weinig mogelijk binnen de VN te bespreken. Hij betreurde het bij die gelegenheid dat de westerse landen vaak klagen dat de VN niets kan bereiken, maar aan de andere kant niet bereid zijn de volkerenorga nisatie de middelen daartoe te geven. Salim heeft gelijk gekregen. Van wat hij als zijn belangrijkste taak be schouwde „het verbeteren van de sfeer binnen de Algemene Vergade ring" is weinig terecht gekomen. Onder leiding van de nieuwe voorzit ter Rudiger von Welchmar moet nu gepoogd worden alsnog een akkoord te bereiken over de procedure van de ontwikkelingsmarathon volgend Jaar. Als de derde wereld daartoe tenminste nog bereid is. In de verwar ring die het afgelopen weekeinde in het VN-gebouw aan East River be stond maakten diverse zegslieden van ontwikkelingslanden duidelijk dat zij eerst intern beraad willen. Sommigen twijfelden sterk aan het doorgaan van de mammoetconferen tie in 1981, ondanks de belangen over en weer: geld (olie- en ontwikkelings landen) en energie (industrielanden). Het hoogstwaarschijnlijk mislukken van het vooroverleg over de ontwik kelingsmarathon, heeft ook zijn weer slag op de ontwikkelingsstrategie voor de komende tien Jaar. Daarover was in vrij algemene termen overeen stemming bereikt (volgend jaar zou immers de mammoetconferentie wor den gehouden). Maar de derde wereld is daarop teruggekomen. Zij wil nu slechts de strategie ter kennisneming van de Algemene Vergadering van de VN sturen, zonder deze langer als een officieel stuk te beschouwen. SCHAU (AP, Reuter, AFP) De Poolse regering heeft maatregelen aangekondigd die de hting van onafhankelijke vakbonden mogelijk moeten maken. De maatregelen houden lit de vakbonden zich moeten laten registreren bij het gerechtshof in hoofdstad Warschau. het verzoek om inschrijving van nieuwe vakbond moeten de be lenen een lijst met namen van oprichtingscomité en de statuten ie vakbond overleggen. De recht- ;ial dan nagaan of deze statuten istemmen met de grondwet en wettelijke bepalingen. Dit gisteren het officiële Poolse «au PAP mee. In geval van ig van het verzoek om in- ijvlng kunnen de aanvragers in gaan bij het hooggerechtshof, arschause rechtbank kan een irijving ongedaan maken als de- strijd is met de bestaande wet- de Poolse grondwet is de lei- .'vende rol van de communisti- artij verankerd. ïlders van 75 Poolse bedrijven gebied van Nowa Huta hebben i dissidenten in Warschau on- slijke vakbonden opgericht, bedrijven behoren de Lenin- wieken die na de tweede we- log in de buurt van Krakow gebouwd en die met de erbij ide huizen, winkels en scholen torbeeld van een „socialistische tlstad" moesten dienen Naar idt hebben in de stad Bielsko- bedrijven besloten tot op ing van een eigen vakbond. De bond van arbeiders van de scheepswerven in het noordelijke Gdansk die wordt geleld door Lech Walesa heeft al degenen die een onaf hankelijke bond willen oprichten op geroepen woensdag naar Gdansk te komen om de problemen die zich kunnen voordoen te bespreken. De Poolse veiligheidspolitie heeft af gelopen week stakers ln de zuidelijke stad Kielce met gevangenisstraf be dreigd als zij het werk niet wilden hervatten, zo meldden dissidente kringen uit Warschau gisteren. Het dreigement zou zijn geuit tegen arbei ders van de Polmostal-fabriek. Het was het eerste bericht over intimida tie van stakers sedert de Polen het recht hebben om vrije vakbonden op te richten. Na de beëindiging van de stakingsgolf en de overeenkomst tus sen stakers en regering is het op ver schillende plaatsen in Polen nog tot stakingen gekomen. Gestaakt werd onder meer voor hogere lonen. De grootste niet-communistlsche or ganisatie in Polen, de Verenigde Boe renpartij wil een eigen plaats krijgen naast de communistische Verenigde Arbeiderspartij. De Boerenpartij wil „volledig deelnemen aan het leven van het land". De Boerenpartij is de tweede politieke macht in Polen na de Arbeiderspartij. Volgens de Boe renpartij moet het „politieke systeem worden geperfectioneerd" en moet er op „alle niveaus een scheiding komen tussen wetgevende, uitvoerende en politieke macht, waarbij de wetge vende macht dient te prevaleren bo ven de uitvoerende" aldus de Boeren partij. Volgens deze partij hadden de stakingen niet alleen „economische", maar ook „sociaal-politieke" achter gronden. De Poolse regering heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de dissident Edmund Zadrozynski vrijgelaten. Zijn vrijlating was een van de eisen van de stakende havenarbeiders in Gdansk. Hij zat sedert juli 1979 in arrest „wegens diefstal en zwendel". MTOKO (Zimbabwe) (Reuter) De Zimbabweaanse premier Robert Mugabe heeft voor zover bekend voor het eerst een bezoek gebracht aan een van de kampen waar de guer rillastrijders na het bestand in het land verblijven. Staatsra dio en -televisie maakten geen melding van het bezoek en journalisten werden geweerd. Het bezoek zou bedoeld zijn geweest om het moreel in het kamp X-ray, bij het plaatsje Mtoko, 160 kilometer ten oos ten van de hoofdstad Salisbu ry, weer wat op te vijzelen. Ontevreden militairen uit het kamp hebben de afgelopen maanden tot vier maal toe de politiepost van Mtoko aange vallen en de landbouwbevol king het leven zuur gemaakt. Mugabe zou het bezoek ook geheim hebben willen houden om kritiek van andere militai ren te voorkomen dat zij „ver waarloosd" worden. Verve ling en frustratie vieren hoog tij in de kampen. In totaal wachten nog 25.000 ex-guerrillastrijders op een nieuwe toekomst. Integratie in het nieuwe leger is moeilijk omdat verschillende stromin gen elkaar ervan verdenken de oppermacht in handen te wil len nemen. Bovendien zijn lang niet alle guerrillastrij ders nodig in het leger. door Jan Halkes LISSABON De Portugese regering wil met Indonesië onderhandelen over het vluchtelingenprobleem in Oost-Ti- mor. Tegelijkertijd zal de Portugese regering op diplomatiek niveau actie voeren om tot een definitieve oplossing van het Oost-Timor-probleem te komen. De voorgenomen contacten met Indonesië zullen echter in geen geval een erkenning inhouden van „de in Oost Timor geschapen situatie". Portugal wil met Indonesië praten over de terugkeer van in Portugal geboren Portugese burgers die nog op Oost-Timor zijn. Ook staat Portugal open voor de opvang van Oosttimore- zen die zich willen voegen bij hun familie in Lissabon. Van de in Lissa bon verblijvende vluchtelingen wil op haar beurt een groep van 65 Oostti- morezen naar hun door Indonesië be zette vaderland terug. Met Australië, de Verenigde Staten en eventuele an dere landen, wil Portugal praten over de opvang van de overige vluchtelin gen die zich als zodanig bij het Inter nationale Rode Kruis in Oost-Timor hebben opgegeven. Ook zal Portugal met twee miljoen gulden deel nemen in de IntemaUonale hulp aan Oost Timor. Met hetzelfde voorbehoud van nlet- erkenning van de Indonesische heer schappij op Oost Timor, wil Portugal ook met Indonesië praten over een politieke oplossing van de kwestie. In het kader van een „omvangrijk pro gramma van besprekingen" zal Por tugal hetzelfde doen met „alle verte genwoordigers van het Oosttimorese volk" en de Portugese politieke par tijen. Bij deze diplomatieke actie zal verder Nederland geraadpleegd worden en voorts de Verenigde Staten, Austra lië, Japan, China, de vroegere Portu gese koloniën en de landen van de Europese Gemeenschap. „Wij geloven dat het wenselijk Is het recht van het Timorese volk op zelf beschikking te garanderen," zei mi nister Pinto Balsemao voor de Portu gese radio; „Dat zal alleen lukken met sterke steun van de internationa le gemeenschap." Sceptisch Abilio Araujo, woordvoerder van de Oosttimorese bevrijdingsbeweging het Fretilin, toonde zich sceptisch ten aanzien van de voorgenomen rege ringsacties. Het Fretilin beschouwt zich als de enige vertegenwoordiger van het Oosttimorese volk en zal aan geen enkele bespreking mee doen waar ook andere zogenaamde verte genwoordigende organisaties worden toegelaten. Volgens een woordvoerder van de In donesische ambassade in Den Haag kan er van een „nieuw zelfbeschik kingsrecht" geen sprake zijn. „Oost- Timor werd in 1976 bij Indonesië in gelijfd en Portugal kan de klok nu niet meer terug draaien." aldus de woordvoerder. Indonesië is wel bereid op Portugees initiatief over het vluchtelingenprobleem te spreken. Maar dat zal dan toch inhouden dat Portugal de realiteit op Oost-Timor „onder ogen moet zien", aldus het Indonesische standpunt. ISLAMABAD (AP, Reuter) Afghaanse opstandelingen heb ben de Afghaanse minister van grenszaken Faiz Mohammed en twee regeringsfunctionarissen om het leven gebracht. Dit heeft een woordvoerder van het Afghaanse verzet gisteren meegedeeld. Minister Mohammed had ongeveer 56.000 gulden bij zich om de stam der Zadrans in het dorp Laka Tigra om te kopen. Nadat hij het geld had ver deeld werd hij samen met zijn mede werkers gedood Minister Moham med speelde een belangrijk rol in de regering Daoed die in april 1978 ten val werd gebracht. Hij was ook de drijvende kracht achter de politiek van president Karmal om het verzet uit te hollen door stammen met geld Van onze correspondent OTTAWA Zes dagen van uitputtende grondwetsbesprekin gen tussen de Canada's eerste minister Pierre Trudeau en de premier van de tien provincies tussen Newfoundland en Brits Colombia hebben geen kader voor verdere samenwerking Cede Suezkanaal binnen 's werelds grootste federatie opgeleverd. [0 (Reuter) Japan heeft de he regering plannen voorge- »oor een tweede Suezkanaal, zo het Japanse ministerie van irt bekendgemaakt. Het ka- komt evenwijdig aan het be te kanaal te liggen over een van 162 kilometer. Het wordt leter op zijn breedst en ongeveer leter diep. Passage van tankers ISO 000 ton is mogelijk, aldus het nse ministerie. Vermoedelijk gt Egypte nog dit jaar een lening apan voor het project. De werk- nheden zouden in 1994 klaar moe- zijn. Met trillende stem vertelde Trudeau zijn collega's uit de provincies en het teleurgestelde publiek dat ondanks het mislukken hij niet bereid is de „balkanisatie" (het uiteenvallen) van Canada te aanvaarden. Op voorhand wees de Canadese premier daarmee druk vanuit de provincies voor meer regionale bevoegdheden van de hand. Toen hij de laatste dag van de zes daagse vergadering begon hoorden omstanders Trudeau mompelen: „Is dit het begin van het einde of het einde van het begin." Op de agenda van de besprekingen in Ottawa stond meer regionale zeggen schap met name op economisch gebied met voldoende macht voor de federale regering om Canada als eenheidsstaat te bestuderen. Canada is al, zo hield Trudeau de verzamelde premiers voor. de meest gedecentrali seerde federatie ter wereld. De macht van Ottawa nog verder aantasten be tekent, aldus de premier, dat Canada uiteenvalt in rijke en arme regio's, waarbij de eerste de laatste zullen vermorzelen. Van hun kant verweten de premiers van de provincies Trudeau een weinig soepele en zelfs autoritaire houding. Trudeau (midden) voor het gesprek met de premiers uit de provincie. over te haien de kant van de regering te kiezen. Volgens andere onbevestigde berich ten zou ook minister van openbare werken Nazar Mohammad om het leven zijn gebracht door dezelfde stam. Een piloot van de Afghaanse lucht vaartmaatschappij „Ariana Afghan" heeft gisteren in het Westdultse Frankfurt verklaard dat ook troepen van bondgenoten van de Sowjet-Unie aan de gevechten deelnemen. In Af ghanistan zijn niet alleen militaire adviseurs uit Cuba. Vietnam. Tsje- choslowakije en Zuid-Jemen aanwe zig, maar ook geregelde troepen uit die landen, aldus de piloot die asiel heeft gevraagd in de Bondsrepubliek. Volgens hem heeft de Afghaanse luchtvaartmaatschappij nog maar zeven piloten over die niet naar het Westen gevlucht zijn. NEW YORK (AFP, UPI) - De libera le partij in New York heeft besloten de onafhankelijke John Anderson tij dens de presidentsverkiezingen te steunen. Het is voor de eerste maal sedert 36 jaar dat de liberalen de democraten niet steunen. De vice- voorzitter van de liberalen. Raymond Harding zei dat dit besluit was geno men omdat zijn partij „teleurgesteld" is in de regering-Carter. Het opzeggen van steun aan Carter kan betekenen dat hij in New York net te weinig stemmen krijgt om de 41 kiesmannen achter zich te krijgen. Herman Amelink Westen heeft tot dusver afwachtend en voorzichtig gereageerd op de «rtenissen in Polen. Deze terughoudendheid is ingegeven door de S dat geharnaste uitspraken aan het adres van de communistische hthebbers of steun aan de stakers m hun sympathisanten zal leiden harde actie van de Sowjet-Unie. En zouden de Russen daadwerkelijk Tgaan tot een ingreep naar het voorbeeld van Praag in augustus 1968. is het met het toch al delicate ontspanningsproces tussen Oost en 1 voorlopig wel gedaan. uiterst moeilijk om uit te maken of de e van het Westen doorslaggevend is net beleid van het Kremlin ten opzich- n Polen. Aan verbaal geweld tegenover "«ten heeft het in Moskou tot dusver ontbroken Zeker in een jaar waarin zij wgne moeten voeren in verband met rende verkiezingen, was niet te ver- 'kn dat Schmidt. Carter en Reagan en zwijgen over de gebeurtenissen in n In de Bondsrepubliek is de verhou- met Oost-Europa (en hetgeen de rege coalitie de afgelopen tien jaar bereikt ler verbetering daarvan) inzet van de lezmgsstrijd tussen Schmidt en fcx Voor Amerikaanse presidentskan- *n zijn de Poolse Amerikanen een aan- Ie||jk kiezerspotentieel. andbeeld tie van de Russen op de uitspraken van westelijke leiders en aspirant-leiders liegt er niet om. Het Russische persbureau Tass beschuldigde Carter ervan dat hij de menser.reehtencampagne uit zijn vorige verkiezingsstrijd kennelijk weer uit de doos had gehaald, en zijn Republikeinse tegen stander Ronald Reagan, die bekend staat om zijn communistenhaat, kreeg zo moge lijk nog dieper uit de zak. De campagne tegen de in feite nog veel terughoudender- opstelling van de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt wordt vooral via de Oostduitse kanalen gespeeld. De Westduit sers krijgen het bijvoeglijk naamwoord „re vanchistisch" weer op de borst gespeld. Toch is niet aan te nemen dat de Sowjet- Unie andere dan puur ideologische bedoe lingen heeft met dit soort opmerkingen. Er is de Russen veel aan gelegen dat de ideeën van de Poolse stakers zich niet in Oost- Europa verspreiden Het aanscherpen van het vijandbeeld is een zeer gebruikelijke methode om de onderlinge samenhang van een bondgenootschap te versterken. En consolidatie van het oostelijke bondgenoot schap is op dit moment meer dan ooit noodzakelijk. Dat Moskou serieus zou menen dat het Westen welbewust van plan is een omwen teling tot stand te brengen in Oost-Europa, Is nauwelijks aan te nemen. In de slotakte van Helsinki is de onschendbaarheid van de grenzen en daarmee indirect de huidige afbakening van de Russische en westelijke invloedssfeer vastgelegd, terwijl ook de wij ze waarop het Westen gereageerd heeft op eerdere onrust in Polen, Hongarije en Tsje- choslawakije nu niet direct duidt op agres sieve bedoelingen. Zelfs de inval in Afgha nistan heeft op wat langere termijn gere kend geen negatieve gevolgen voor het ont spanningsproces in Europa gehad. de nadruk op naleving van de mensenrech ten. Bovendien werden afspraken gemaakt voor een intensivering van de wetenschap pelijke en economische contacten In de door alle Europese landen (behalve Albanië), de Verenigde Staten en Canada ondertekende slotakte, hebben de dissiden ten in Oost-Europa een document in han den gekregen, dat zij tegen hun regeringen kunnen gebruiken wanneer daarin gefor muleerde rechten worden aangetast. Dat de Sowjet-Unie, juist nu de tweede vervolgcon ferentie over de akkoorden van Helsinki in de Spaanse hoofdstad Madrid wordt voor bereid, een aantal krachtige maatregelen tegen dissidenten heeft genomen, toont wel aan dat de leiders in het Kremlin niet erg gerust zijn over de mogelijke gevolgen van de nieuwe vrijheid in Polen. Op dat punt willen ze kennelijk ook gerust flink wat kritiek over zich heen laten gaan Helsinki Een onbeantwoorde vraag is wel in hoeverre de gebeurtenissen in Polen niet eigenlijk een indirect gevolg van het ontspannings proces zijn. zoals dat neergelegd is in de slotakte van Helsinki Was voor Moskou het belang van de afspraken die gemaakt wer den aan het slot van de Conferentie over Europese Veiligheid en Samenwerking in 1975 vooral gelegen in het vastleggen van de bestaande invloedssferen, het Westen legde De Westduitsers hebben al steun toegezegd aan Polen, en men mag aannemen dat de Amerikaanse regering binnenkort zal vol gen. Deze westelijke steun aan de noodlij dende economie van het land. onderstreept in feite de legitimiteit van het huidige be wind in Warschau nog eens nadrukkelijk. ElgGPI TO! gaan vullen, dan is een Russisch Ingrijpen haast niet meer te vermijden. Moskou wil niet dat er aan de fundamenten van het bestel gerommeld wordt Steun Het is niet moeilijk te voorspellen dat de kritiek op de Sowjet-Unie in Madrid niet mals zal zijn Na de Russische inval in Afghanistan, heeft het Westen zich voorbe reid op een scherpe veroordeling van het Sowjet-beleid De terughoudendheid waar mee het Westen op de gebeurtenissen in Polen heeft gereageerd, maakt het mogelijk om deze kritiek ook zonder reserve te laten horen. Het paradoxale van die hulp is overigens wel dat het de Poolse regering de middelen verschaft om voorlopig weer een einde te maken aan de typisch sociaal-economische kant van de onrust, waardoor ook de poli tieke beweging wat kan worden ingedamd Zo beschouwd is het merkwaardig, dat Mos kou de Polen gewaarschuwd heeft om op al te grote schaal hulp van het Westen aan te pakken. Beter te begrijpen is de afkeer die de Rus sen hebben van de hulp die de westelijke vakbeweging, en dan vooral de niet van communistenhaat gespeende Amerikaanse AFL'CIO. wil geven en voor een deo] al heeft gegeven aan de nieuwe onafhankelij ke vakorganisaties in Polen Deze hulp kan ondermijnend worden uitgelegd en is voor een deel zeker ook 7,0 bedoeld Niet voor niets heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie (van Poolse af komst) deze hulp proberen tegen te houden Als de Poolse arbeiders in staat zijn om met buitenlandse steun weerstandskasson te Een bijkomend gevolg van de huidige ge beurtenissen in Polen en de wisseling die deze tot gevolg hebben gehad in de top van partij en regering is. dat Polen de komende jaren minder tot een wat zelfstandige rol In het ontspanningsproces in staat zal zijn Vooral de laatste jaren was de nu afgezette partijleider Edward Gierck uitgegroeid tot een staatsman die erin slaagde de manoeu vreerruimte die hij van de Russen kreeg maximaal uit te buiten Hij was gastheer voor de ontmoeting eerder dit jaar tussen de Franse president Giseard d'Estning en diens Russische ambtgenoot Brrznjew en hij heeft de afgelopen jaren met dr regel maat van dc klok bezoeken gebracht aan westelijke landen, waar hij groot aanzien genoot. De ideologische teugels worden nu annfj* haald Hoe serieus dat gebeurt blijkt wel uit het weer inschakelen van de Russiscl)e stoorzenders op de golflengten van de wes telijke radiostations die naar do Sowjrt- Unie uitzenden Ook daarover zal in Madrid wel oen hartig woordje vallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5