verheidsvoorlichting at burger in de kou' iweer wony Uitspraak tegen wapens voor massavernietiging actie Nederland afwachtend Geweven Gobelin Plan van Breda; betaalbare huizen zonder subsidie Werkgever krijgt geld voor opleiding van schoolverlater BADKAMEKHMRICHTING KOOPGIDS Internationale top van wetenschap in Amsterdam Beslag gelegd op vrachtschip Krakers kondigen harde acties aan Honderden banen weg bij Skol ,^p op spoedig herstel democratie in Turkije KETJKENENBICHTING i KOOPGIDS Exclusieve weefkunst in antieke kleuren. IQAG 13 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET EV 'Js en onzer verslaggevers 'EBDAM De door de rijksoverheid gegeven voorlich- Zijn bedenkingen op een In Amster- 26iat veel te wensen over. Partijpolitiek speelt vaak een zo C°"?"LS: Jï ai-n rol. dat de burger behoorlijk in de kou komt te staan. Er tmgonderwijs isrmi het vijientwin- riej grote onduidelijkheid over zender, ontvanger en bood- tigjarig jubileum vierde Het drukbe- m t vaak treden afzonderlijke ministers als zenders op om zochte congres, dat werd gehouden radio en televisie de collega's in het kabinet te ond" det motIq ..Conaument. hoort u mij? was gewijd aan wat in de oedea ltlek op de overheidsvoorlich- I gisteren te beluisteren uit de van drs. J. J. J. O. Schoenma- •I m K)W van de afdeling voorlich- -UV jhet ministerie van volkshuis- en ruimtelijke ordening, meeste burgers', zei Schoen- ,4s het volstrekt mistig wat „JJriidte is van beslissingen van wordt gedaan als de betrokken minis- nrir,_.i «4a ofrnndarllilrp minis, fprc nortiinnlitlolr nruiramn WH inrnao )rp linet. de afzonderlijke minis- ters partijpolitiek opereren. Hij vroeg van het parlement. De burger zich af of het niet beter zou zijn als in >nt* i 8auw dat iets besloten is- eUc geval de minister-president een of ^het nog meer gaat om een meer politieke voorlichtere tot zijn int van kabinet of minister, beschikking kreeg. „Deze zouden dan aan het parlement moet wor- in nauwe samenwerking met de frac tie- of partijvoorlichtere de voorlich ting van het kabinet kunnen ver zorgen." vang 'an 4 mom :V| less bn >ptn den voorgelegd. Zelfs wordt de in druk gewekt dat het parlement iets besloten heeft, terwijl het onderwerp nog niet in behandeling genomen is." Schoenmakers zei er moeite mee te hebben dat op de departementale voorlichtingsdiensten ook een beroep ADVERTENTIE reclamewereld „miscommunicatie" wordt genoemd Van „miscommuni catie" is sprake, wanneer consumen ten een voor hen bedoelde tijding niet of verkeerd begrijpen. Niet alleen in de voorlichting, maar ook in de reclame hapert nog wel het een en ander aan de communicatie, zo bleek uit een klein onderzoek dat ter gelegenheid van het Jubileum on der een aantal reclamemakers en voorlichters was gehouden. Reclame makers waren vaker dan voorlichtere geneigd de gemaakte fouten aan zich zelf te wijten. Van de voorlichters schoof maar liefst de helft de oorzaak van de „miscommunicatie" in de schoenen van de „ontvanger" van de boodschap. een ANDER blad HEt Jii1 hebt het septem- •rnummer nog niet 26cl gelezen? Vraag dan snel een proefnummer aan; daarin o.a.: veel naar aanlei ding van de vredes- week, o.a. een artikel van H.M. von Meyenfeldt; I* het marge-theater in opkomst; "de moed om te zien", een tentoon stelling over feminis me en theologie. jaarabonnement cpdit jongerenblad ,Jbf 18,50. Geïnteresseerd? Ons xfodre 5: Weerwoord, postbus 99, !e,l> 3970 AB Driebergen ie" el. 03438-16341. iwif ens landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gisteren de 41ste nationale tentoonstelling Het Nederlandse Trekpaard in Den Bosch bezocht. Hier de prinses bij de 9-jarige bruinschimmel Jacolientje van 't Woud. BREDA (ANP) Het gemeentebe stuur van Breda heeft in samenwer king met een bureau voor ruimtelijke ordening in Vught, een plan ontwik keld voor de bouw van betaalbare stalen woningen zonder rijkssubsidie. Het gaat om de kwalitatief goede woningen voor woningzoekenden met een bruto inkomen tussen de 24.000 en 33.000 gulden Het gemeentebestuur wil voorlopig als experiment zestig van deze wonin gen bouwen in het uitbreidingsplan Haagse Beemden. Verwacht wordt dat in de eerste helft van 1981 met de bouw kan worden begonnen. Woning zoekenden die voor dc huizen in aan merking komen, zullen aan netto woonlasten ongeveer 350 gulden per maand kwijt zijn. Hierbij is wel reke ning gehouden met huursubsidie en in geval van koop met het fiscale voordeel. De reden dat de gemeente Breda deze huizen wil bouwen zonder aanspraak te maken op rijkssubsidie, is dat een nieuw beroep op de subsidiepot ten koste zou gaan van de subsidiëring van bestaande projecten voor de bouw van woningwet-, premie a- en premie b-woningen. Miscommunicatie Schoenmakers, die van „miscommu nicatie op grote schaal" sprak, uitte Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkgevers kunnen 120 gulden per week subsidie krijgen van het ministerie van sociale zaken, wanneer zij een schoolverlater/ster Ln dienst nemen en een vakopleiding geven in het kader van het leerling stelsel. Minister Albeda (sociale za ken) heeft deze nieuwe regeling giste ren afgekondigd. ZIJ gaat maandag in en loopt tot 28 juni volgend Jaar Er is 35 miljoen gulden voor uitgetrokken. De subsidie geldt alleen voor school verlaters die tussen 1 en 15 september als werkloos ingeschreven stonden bij een arbeidsbureau. Bovendien moet de betrokken jongen of het meisje voor Het krijgen van de gewen ste vakopleiding zijn aangewezen op een primaire vakopleiding in het leer lingwezen. De directeuren van de ar beidsbureau^ beslissen of in een be paald geval de subsidie wordt toege kend. De subsidie wordt slechts gege ven als anders de schoolverlater/ster verstoken zou blijven van de vakop leiding. Regeling stakingsrecht ambtenaren komt later ENSCHEDE (ANP) - Het voorberel- den van de regeling voor het sta kingsrecht van ambtenaren kost zo veel tijd dat de minister van binnen landse zaken Wiegel er niet in zal slagen de door de Eerste Kamer aan genomen motie-Voogd/Van Dam uit te voeren. Volgens die motie zou de regeling voor januari 1981 aan de Tweede Kamer moeten worden aan geboden. Dat zal nu zeker drie maan den later worden. ADVERTENTIE. Rijk geïllustreerd. Boordevol tips, ontwerpen, ideeën voor inrichting en verbouwing van uw droom badkamer. Prijs* en leveranciersinfor matie. Subsidies. Overal verkrijgbaar. 104 pagina's f 4^5' Andere Welke-koopgidsen: Keukens, Slaapkamers, Tuin, Openhaarden, CV/lsolatie, Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De algemene vergadering van de Internationale raad van wetenschappelij ke unies (ICSC) dringt er bij wetenschapsmensen overal ter wereld op aan, een beroep te doen op hun regering om te komen tot voortgaande beperking van massavernietigingswapens, en vreedzame middelen te zoeken om hun onderlinge geschillen te beslechten. ROTTERDAM (ANP) De interna tionale vervoerefederatie ITF heeft gisteren in Dordrecht het vrachtschip „Hans Oldendorff" aan de ketting gelegd, enkele uren na aankomst van het schip in de Dordtse zeehaven. De „Hans Oldendorff" is een oude be kende van de federatie. Volgens ITF inspecteur Johan Altena heeft de re derij zich niet gehouden aan het ar beidscontract, dat in april in Rotter dam werd afgesloten na een staking van de bemanning. Het gaat volgens Altena ditmaal om drie Indonesiërs, een Filippijn en een Spanjaard, die de afgelopen maan den globaal maar de helft kregen van wat ze volgens ITF-contract zouden moeten verdienen. Het drietal heeft nu 25.000 dollar te goed. De „Hans Oldendorff' staat geregis treerd in Singapore maar is volgens de ITF eigendom van rederij Olden dorff in Lubeck. Volgens Altena heb ben de Duitse eigenaars toegezegd, dat ze nog in de loop van het weekein de een bankgarantie zullen afgeven voor het gevraagde bedrag, waardoor de „Hans Oldendorff" weer zou kun nen vertrekken. ARNHEM (ANP) Het landelijk overleg kraakgroepen is van plan door middel van „duidelijke acties" en een grote demonstratie op zater dag 4 oktober in Den Haag fel van leer te trekken tegen de door de rege ring voorgestelde leegstandswet. Door die wet worden circa 30.000 kra kers en huurders zonder een woonver gunning met ontruiming bedreigd. Het betekent voor krakers erop of eronder, aldus een verklaring van het kraakgroepoverleg. De resolutie van deze strekking die gisteren in Amsterdam werd aange nomen, zal geen enkele directe uit werking hebben. Maar het is voor het eerst sinds vele jaren, aldus ICSU- bestuurder prof. T. A. Malone, dat de internationale wetenschappelijke ge meenschap formeel haar grote be zorgdheid uit over de bewapenings wedloop, die „het hele voortbestaan van de mensheid bedreigt." Die be zorgdheid werd tot nog toe alleen verwoord door actieve minderheids groepen. De bij verrassing door de Japanse delegatie ingediende resolu tie brengt de waarschuwende roep om ontwapening op het niveau van de formele organisaties. De ICSU overkoepelt de academies van weten schappen van ruim zeventig landen, en achttien internationale unies van wetenschappelijke verenigingen op evenzoveel verschillende vakge bieden. Malone herinnerde aan een uitspraak die de Britse staatsman Lord Noel- Baker (90) onlangs in Breukelen deed op de Pugwash-conferentie, waar schijnlijk de vooraanstaandste van die actieve minderheidsgroepen: „Een idee waarvoor de tijd rijp is, kan niet meer worden tegengehouden." Als zo'n idee zag Noel-Baker de al zo vaak opgeworpen gedachte om de steeds groeiende geldstroom voor be wapening om te buigen in de richting van hulp aan ontwikkelingslanden. Als een ander teken van verandering zag prof. Malone dat de ICSU voor het eerst in zijn bestaan zal worden voorgezeten door een geleerde uit de derde wereld. De aftredende presi dent prof. C. de Jager (Utrecht) werd opgevolgd door de Ghanese prof. D. A. Bekoe. De toepassing van wetenschap en techniek voor ontwikkelingsproble men was een belangrijk onderwerp op de 18e algemene vergadering van de ICSU. Er is een boek over in voor bereiding dat volgens Malone „baan brekend" moet worden op hetzelfde niveau als destijds het plan-Pearson en onlangs het rapport van de com missie-Brandt in de economische sec tor waren. De ICSU gaat verder, in samenwer king met de UNESCO en de weerkun dige organisatie van de VN, een we reldomvattende klimaatstudie coör dineren. Ook is een niet van regerin gen of zakelijke belangen afhankelijk rapport over het opbergen van radi oactief afval in voorbereiding, dat over een jaar of twee klaar zou kun nen zijn. Van een onzer verslaggevers BREDA Bij de bierbrouwerij Skol in Breda zullen enkele honderden van de 2400 werknemers moeten verdwij nen. Tot deze conclusie komt een organisatiebureau na doorlichting van het bedrijf. Het bedrijf, dochter van de Britse biergigant Allied Breweries, heeft dit jaar een miljoenen-verlies geleden, dat niet goedgemaakt kan worden met de verkoop van frisdranken en wijn. Het organisatiebureau is van mening, dat Skol de concurrentieslag in Ne derland verloren heeft. Het bedrijl werkt op het ogenblik maar op de helft van de capaciteit. Volgens de Unie BHLP gaat het om driehonderd tot vierhonderd werkne mers. De unie heeft hoop dat zij via de normale afvloeiing het bedrijf zui len kunnen verlaten. Het rapport wordt woensdag aan de bonden aangeboden. nze Haagse redactie HAAG De Nederlandse regering heeft gematigd en afwachtend gereageerd op de ire staatsgreep ln Turkije. Gezien de chaos die in het land dreigde, wilde het ministerie ïitenlandse zaken in de eerste officiële reactie niet direct een keiharde veroordeling van nu Utaire coup uitspreken. rdt in de verklaring „met be- 1 D )id kennis genomen van de m over de staatsgreep in Tur- 19 Ike gelukkig tot dusver zon- «hergieten is verlopen. Ge- eu Doet worden dat het democra- Qoj in Turkije, waarmee Ne- zich ten nauwste verbon- fit, zeer spoedig volledig zal hersteld". De regering hoopt iQ dat „voor de grote problemen or Turkije zich geplaatst weet, socratische wijze een oplossing :p evonden," aldus de verklaring tenlandse zaken. re banden tussen Nederland ije bestaan onder meer uit tojke lidmaatschappen van 0 en de Raad van Europa en eiatieband tussen Turkije en d5 opese Gemeenschap. Minister ef r Klaauw heeft begin septem- 5tj 1 officieel bezoek aan Turkije en; 'f en is daarmee waarschijn- fci laatste buitenlandse rege- ïiufftegenwoordiger die bij de regering van voor de coup op Is geweest. coup beweren dat ze dat willen, maar even vaak vergeten ze dat snel. De Turkse generaals hebben echter al twee keer eerder de macht gegrepen en die weer aan de volksvertegen woordiging teruggegeven, dat biedt dus enige hoop. Nederland moet er avond niet naar uit dat de terug- via de Europese en NAVO-kanalen op vlucht zal doorgaan. Het vertrek van aandringen dat de generaals ook ongeveer tachtig vakantiegangers spoedig een concreet tijdschema voor dit weekeinde naar Turkije is voor- herstel van de democratie op tafel lopig uitgesteld. De ANVR houdt leggen. Gebeurt dat niet, dan zullen Op het ogenblik verblijven ongeveer 130 Nederlandse vakantiegangers in Turkije van wie er komend weekein de enkele tientallen naar huis zou den terugkeren. Omdat het lucht ruim is gesloten, zag het er gister contact met het ministerie van bui tenlandse zaken. de betrekkingen van de Europese Ge meenschap met Turkije moeten wor den bevroren." Van der Stoel is dit jaar op bezoek geweest in Turkije (en van plan bin nenkort weer te gaan) en heeft daar toen ook gesproken met een der lei dende generaals, nu de secretaris van de nieuwe militaire raad, generaal Sal tik. „Hij maakte toen de indruk diepe zorgen te hebben over de chaos De Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken zal maandagoch tend met minister Van der Klaauw mondeling overleg plegen over de nieuwe situatie. Doorslaggevend voor de Nederlandse opstelling zal volgens oud-minister van buitenlandse zaken mr. M. van der Stoel (PvdA) moeten worden het uitzicht dat de Turkse. l?11 en."et onvermogen van generaals bieden op werkelijke terug- P°u.tlci daar wat aan te doen. Saltik is keer naar democratische verhou dingen. „Je hoort vaak dat generaals na een ADVERTENTIE Rijk geïllustreerd. Volop tips, ontwerpen, ideeën voor in- y richtingen verbouwing van uw droomkeuken. Produktinfor- matie. Subsidies en kosten. Overal verkrijgbaar. y 132 pagina's f 475 y Andere Welke-koopgidsen: Badkamers, Slaapkamers. Vloeren, Hobby gereedschap, y Camera's, HifhStereo, Elektr. y orgels, Openhaarden, CV/lsolatie, Tuin. Accres Uitgevers. 1 Telefoon 02940-18181' veel meer een intellectueel dan bij voorbeeld de kolonels die in Grieken land de macht grepen, maar dat zegt op zichzelf niets," aldus Van der Stoel Hij is indertijd bekend geworden we gens zijn verzet tegen de Griekse jun ta, met name ook in de Raad van Europa. „De leden van de Raad van Europa hebben zich verplicht demo cratische instituties in stand te hou den. Als de Turkse generaals geen duidelijk plan hiervoor hebben, dan wordt dat in de Raad van Europa ook een probleem," aldus Van der Stoel. Beroep De liberaal De Koster, de Nederland se voorzitter van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa, heeft gisteren een beroep gedaan op de generaals af te zien van politieke arrestaties. De Koster zegt zeer be zorgd te zijn over de machtsoverna me, maar hij wil nog geen oordeel uitspreken op voorwaarde dat de mi litaire leiders een snelle terugkeer naar normale parlementaire demo cratie verzekeren. ADVERTENTIE Uiterste intekendatum: 30 september 1980 Afmetingen: 160 x 58 cm. Kleurrijk De Gobelin is kunstig geweven in sfeervolle antieke kleuren. Dit exclusieve reeds ingelijste wandtapijt, geeft een tafereel weer uit de vorige eeuw JDe aardappeleters en spinster". Oude tradities, kunstnijverheid verdwijnen. En zo is ook echte weefkunst zeldzaam geworden. Zoals de thans aangekondigde Geweven Gobe lin. Kunstig is de klassieke afbeeldinggeweven in dit wandtapijt. Sfeervol door de verschillende antie ke kleuren. Een hoogtepunt stammend uit een ver verleden, getuigend van uitmuntend vak manschap. Vrijblijvend op zicht Intekenaren ontvangende Geweven Gobelin, in gelijst in massief eiken, vrijblijvend 2 weken ter beoordeling. Mocht dit exclusieve kunstwerk niet aan de verwachtingen beantwoorden, dan is men gerechtigd het te retourneren. De normale prijs voor het geheel bedraagt f422,-. Echter voor levering direct aan verzamelaars kan de speciale intekenprijs gesteld worden op slechts f 297,50. Desgewenst kan voldaan worden in 4 opeenvol gende maandelijkse termijnen van elk f77,-. In de prijs zijn begrepen: de Geweven Gobelin, de massief eiken lijst, het inlijsten, de verpakkings- en verzendkosten. 1980 Het Hollandsche Huys B.V.. Postbus 21.3633 ZT Garantie. Met nadruk dient gesteld dat dit aanbod niet be treft een machinaal bedrukte stof. Het oud hol landsche tafereel is ingeweven in het wandtapijt, hetgeen wel zeer uitzonderlijk genoemd mag worden. De perfecte kwaliteit, kleurstellingenaf werking van de Gobelin worden onvoorwaarde lijk gegarandeerd. De fraaie massief eiken lijst, in tijdloos gladde uitvoering, wordt vakkundig om de Gobelin aangebracht De superieure kwaliteit wordt schriftelijk en voor altijd gegarandeerd. Trots bezit. Gerust mag gesteld worden, dat deze Geweven Gobelin met rustieke afbeelding inantieke tinten een trots bezit is voor nu en vele generaties. Een opvallend kunstwerk en sieraad, waarmede een ieder bewondering zal oogsten. Intekenen tot 30 september 1980. De speciale intekenprijs kan gegarandeerd wor den voor vrijblijvende reserveringen tot 30 sep tember 1980. Telefonische informatie; 02943 - 4262. VREELAND. Reg. nr. K.v.K. Utrechi5509l. .Intekenformulier. GetvevenGobelin In open envelop zonder postzegel aan: Het Hollandsche Huys B.V. Antwoordnr. 70 3600 XK VREELAND Gelieve mij vrijblijvend ter beoordeling te zenden de exclusieve Geweven Gobelin, in gelijst in massief eiken. Mocht het kunstwerk mij niet bevallen, dan heb ik het recht te re tourneren. Indien ik besluit het te behouden, voldoe ik als volgt: (s.v.p. hokje aankruisen) f297,50 inéén keer □4 maandelijkse termijnen a f 77,- Ik ontvang een uitgebreide schriftelijke be vestiging, waarin opgenomen de verklaring, dat de sublieme kwaliteit voor altijd wordt gegarandeerd. Dhr/Mevr5 Str.nr Plaats Postcode Intekenen tot: 30 september 1980. Levering en betalingsvoorwaarden gedeponeerd ïerOnlTie L'irecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9