gem-top te goed van vertrouwen Kolen beginnen aan opmars ij Tornado >0 man weg eel bestuursfouten ten onrechte aan Udink verweten reca vijf ocent urder originele amerikaanse aandelen verhandelbaar op Beursplein 5. Shell: Nederlands 'energiebeleid' laat te wensen over 1 rERDAG 13 SEPTEMBER 1980 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 Peter van Lakerveld en Pauline van de Ven --moest de ambassadeur eraan te pas komen om erop toe te zien dat Be rend Jan Udink niet de lik in draaide Udink kwam in de raad van bestuur H in 1973, kort voordat voor Ogem het «STERDAM De gouden handdruk van de Ogem aan drs B. J. Udink; de zaak waar het tij keerde De rente steeg en de renta Emaal mee begint. Eind Januari komen de leden van de raad van commissarissen van Ogem ."""til bedrijven pingen da in. Udink, als voorzitter van de raad van bestuur gewoonlijk aanwezig, is er deze keer niet ÏÏ^téid mët'r«T»niMtf« "k"d De commissarissen besluiten: drs B. J. Udink moet het veld ruimen. Zijn negatieve Imago tenbeheersing en het tn stand hóuden dt de Ogem. Udink vindt het unanieme verzoek van de commissarissen om op te van d' marges Onder de leiding van ipen op een achternamiddag op zijn bureau. Kort daarna stapt president-commissaris k'dmk tunctioneerde de raad van be Iers bij hem binnen, die hem anderhalf miljoen aanbiedt als hij vrijwillig opstapt t, die er niets voor voelt in func- blijven als de hele raad van en daar tegen is. neemt reling aan en gaat. geen twee weken later weigert de van commissarissen van Ogem jc te betalen. De reden: Udink ;zich aan wanbeleid schuldig ge- De inzet: de anderhalf mil- gulden, die Ogem bij nader in- toch liever op zak houdt. Vrijwil- iet veld ruimen was voor Udink ding, maar stilzwijgend de klacht ibeleid" slikken en daarmee te- anderhalf miljoen gulden laten ijjten gaat hem te ver. Hij schakelt 'raadsheer H. L. J. Roelvink in, een proces, en zet zijn aanval op er. Op niet mis te verstane wijze iet de grootst mogelijke nauw- igheid worden daarin alle klach- ran de commissarissen weerlegd, eksels en notulen van vergade- n leveren het bewijs van Udinks buld. lad van commissarissen, tot dan Jïlecht geïnformeerd en slechts Tend op een persoonlijke campag- ie gedelegeerd commissaris K. e schijnbaar tegen Udink voerde mei 1979. schrikt zich een onge- De uitspraak van een (openbaar) Is kan op een haar na worden komen. Alle klachten worden te- inomen, de anderhall miljoen I aan Udink uitbetaald en Fibbe zijn titel van gedelegeerd com- iris neerleggen. De raad van be- van Ogem, tot dan toe volko- :ijriin het ongewisse over de hele ld mag de proceskosten betalen. q, p van de Ogem wankelt. ige lijst Fibbe, degene die later de grote M ispeler van Udink zou worden, is enzeggelijk de man geweest die Igem groot heeft gemaakt. Uit P nvoudig gereformeerd gezin af had Fibbe zich opgewerkt recteur van het installatiebe- drs. B. J. Udink drijf Croon in Rotterdam. Croon was een jaar of twintig geleden overgeno men door Ogem en op een goede dag maakte Fibbe de overstap naar de raad van bestuur van het moederbe drijf. Van dat moment af gingen er zich bij de Overzeese Geis en Electriciteits Maatschappij, een onderneming met een lang en sterk koloniaal getint verleden (stichtingsjaar 1863) grote veranderingen afspelen. Het begon ermee dat binnen enkele jaren de hele oude raad van bestuur opstapte of met pensioen ging. In dezelfde tijd begon Ogem onder lei ding van Fibbe bedrijven over te ne men. Het werd een lange, tientallen namen omvattende lijst waarvan we slechts opnoemen: Instrumentenfa briek 't Hart in Rotterdam, het me taalbedrijf F. W. Braaf in Delft, Plaatwerkerij B am mens in Maarssen. het Electrotechnisch bureau Eekels in Hoogezand, de technische groot handel R. 8. Stokvis in Rotterdam en het bouwbedrijf J. P. van Eesteren, eveneens uit de Maasstad. Niet on vermeld mag blijven, dat Ogem in 1969 een nauwe samenwerking aan ging met de Technische Unie (nu OTRA), een onderneming waarin Ogem een belang kreeg van 60 pro cent. ïnze Haagse redactie HAAG Horecabedrijven mo- lun prijzen vanaf heden met een f vijf procent verhogen. Het mi- j/jie van economische zaken pu- rae gisteren de nieuwe prijzen- ikking voor deze bedrijfstak, het Konsumenten Kontakt eer- t eze week al met ergernis vast- - komt het ministerie tegemoet le verlangens van het Bedrijfs- Horeca. Een woordvoerder van igfedrijfsschap noemde de mede- en van het ministerie dan ook t*g". rijsverhoging van 4.8 procent ,jj slechts worden toegepast door fnemers. die zich aan de vorige oorschriften gehouden hebben een groot aantal horeca- Erfgoed Jnemers is de afgelopen tijd al '.(jegaan tot illegale prijsverhogin- De minister honoreert die over- is het grief van Konsu- ih Kontakt „De horeca onder- krijgen van de minister zelfs dan je gevraagd hebben". Het fsschap horeca had becijferd, prijzen met vier procent om- louden moeten, gelet op de kos- jgingen in de bedrijfstak. inze redactie economie N-LEUR Bij Tornado in Et- iur moeten voor het eind van ar 250 van de 560 werknemers ien De produktie van huishou- e artikelen wordt nog dit jaar fligd. de industriële tak (trans en verhandelingsmateriaal en - en persprodukten) blijft voort- akbonden en de directie van To- zijn het vrijdag eens geworden deze reorganisatie van het be- De bonden gaan nog wel praten Cin leden over een garantie van Igische moederbedrijf Bekaert de uitvoering van het sociaal waarvan de inhoud daarna door ie en vakorganisaties verder zal en vastgesteld. ADVERTENTIE NM SLAVENBURGS BANK Slavenburg,dé bank om rekening mee te houden Ook in het buitenland Coolsirtgei 63 3012 AB Rollerd.iin leleloon (0101 695911 Curacao. Brussel Antwerpen. Hamburg. Frankfurt Dusseldorf. Zurich door het concern op dit ogenblik met een veel te grote renteverplichting zit. Maar er is meer. Alle bedrijven die kandidaat waren voor overneming werden op hun verleden beoordeeld: wat was hun gemiddelde rendement over de laatste vijf jaar. De vraag of er in al deze nieuwe dochters voldoen de bestuurskracht overhielden als de oude eigenaars er uitstapten, werd evenwel niet serieus genoeg bekeken. Tot nadeel van het concern. Want de praktijk was nogal eens dat wanneer het effect van de oude bestuurders was uitgewerkt (die hadden nog voor veel orders gezorgd) de opvolgers niet voldoende kracht hadden, waardoor de resultaten terugliepen. Al weer achteraf geredeneerd was dat niet verwonderlijk. Menig bedrijf was na melijk aan Ogem te koop aangebo den. omdat er in eigen huis geen goede opvolger te vinden was. Fibbe ging op 1 januari 1978 met pensioen, nog voor zijn zestigste ver jaardag. Op die datum trad hij toe tot de raad van commissarissen. Kort voor zijn vertrek dacht Fibbe nog eenmaal een goede slag te slaan door aan een journalist mee te delen dat Ogem kans maakte op een nieuwe order in Saoedi-Arabië, niet een van 1,4 miljard, zoals het Damman-pro ject, maar opdrachten ter waarde van 10 miljard gulden. Deze mededeling kwam op een onverstandig vroeg ogenblik. De onderhandelingen met de Arabieren waren nog in een zeer vroeg stadium en de al te spoedige publiciteit was er dan ook een van de oorzaken van, dat de relaties met de Arabieren (zeer gevoelig in dit soort zaken) moeilijker werden. Later is dit ten onrechte aan Udink verweten Udink Udink was niet die vertrouwenwek kende man die Fibbe wel was. Vol gens mensen die hem kennen is Udink vooral iemand met een onbe dwingbare lust een grap uit te halen, waarvoor hij zich de rest van zijn leven de haren van spijt uit het hoofd rukt. Een voorbeeld is de opmerking die hij maakte tegen een stewardess, in de lucht tussen Nederland en de Verenigde Staten. Wijzend op zijn koffertje vertrouwde Udink haar toe dat hij een tijdbom in zijn bagage meevoerde. De bemanning van het vliegtuig vatte deze mededeling nog al hoog op en in de Verenigde Staten stuur volgens ingewijden zeer goed. De raad van commissarissen werd voor het eerst goed geïnformeerd over het reilen en zeilen van het be drijf. Er kwamen concernstaven Er werd wat structuur in het mam- moetbedrijf gebracht. Overwogen werd ook of de Ogem niet in een ander gebouw moest worden gehuis vest. Udink onderhield bovendien zeer goede contacten met de onderne mingsraad. De ondernemingsraad zei daarom ook haar vertrouwen op in de raad van commissarissen, toen Udink aan de kant werd gezet. Udink heeft twee lucratieve orders weten af te sluiten. Het project voor de aanleg van 150 elektriciteitscen trales in Indonesië, een order van 200 miljoen, die Ogem een behoorlijke winst opleverde. En het Dammanpro ject achteraf gezien waarschijnlijk voor Ogem te hoog gegrepen, maar toch goed voor een winst van rond de vijftig miljoen gulden Die overigens nog voor een groot deel inoet binnen komen Omtrent zaken die zich in het Mid den-Oosten afspeelden, werd Udink aanvankelijk geadviseerd door M. Rabbani. tdie op zijn beurt weer werd geadviseerd door Ogem-com- missaris Blaisse). Zegslieden schat ten de inbreng van Rabbani bij het in de wacht slepen van orders in het Midden-Oosten, op nul komma nul. Rabbani had een contract met de Ogem op basis waarvan hij enkele miljoenen verdiende toen Ogem de vanaf 15 september Heeft u de folder "originele amerikaanse aandelen" nog niet ontvangen? Verzendt dan een briefkaart zonder postzegel aan Vereniging voor de Effectenhandel Antwoordnummer 24 1000 RA Amsterdam en schrijf links naam, adres en 'fotder Deze wordt omgaand toegezonden opdracht m Damman verwierf. Toen Rabbani's contract met de Ogem ge ruime tijd later verliep, wilde hij geen verlenging, maar een heel nieuw con tract. Dat zou hein niet alleen een zeer vorstelijk salaris opleveren, maar bovendien een paar miljoen voor elke order die Ogem in het hele Midden-Oosten zou weten te ver werven Dat was naar de smaak van Udink wat veel gevraagd. Deze gaf dan ook aan bestuurslid L. Koopmans de op dracht. zo'n nieuw contract niet te ondertekenen Toen Rabbani merkte dat zijn pogin gen de Ogem onder druk te zetten geen effect sorteerden, en Udink on vermurwbaar bleek, ruimde hij het veld. echter niet zonder er eerst voor te zorgen dat zijn visie op deze hele zaak, en vooral zijn visie op B. J. Udink, de kranten haalde. In Zwitser land gaf hij een geruchtmakend in terview weg, waarbij Udink werd af geschilderd als een olifant die vrolijk heen bajerde door de porceleinkast die het Midden-Oosten heet Charisma De vraag rijst of als Fibbe iets kan worden verweten, dezelfde verwijten ook niet kunnen worden gemaakt aan zijn medebestuurders en aan de commissarissen. Zij waren erbij. In gewijden wijzen in dit verband op Fibbe's charisma. Hij is een innemen de man. die vertrouwen wekt, daarbij is hij zeer intelligent, Fibbe is zo iemand waarbij sommige mensen hun kritisch vermogen verliezen en klakkeloos aanvaarden wat hij zegt. In de raad van commissarissen be stond een minderheid waaronder de toenmalige AMRO-bestuurder Plan- tinga, die waarschuwde tegen de ex pansie met geleend geld. Die zich afvroeg: groeien we niet te hard? Maar volgens Fibbe waren er geen problemen en de commissarissen slikten dat. Zij werden trouwens niet al te uitvoerig geïnformeerd door Fib be. Aanvankelijk zonder veel protest, later beklaagden commissarissen zich wel over het gebrek aan infor matie Wie valt over die atmosfeer van te weinig kritiek, moet wel beseffen, dat het heel lang goed ging met Ogem. of schijnbaar goed. En dat Ogem een onoverzichtelijk geheel vormt waar minder gunstige ontwikkelingen vaak niet snel werden opgemerkt Structuur Diezelfde onduidelijke structuur is naast de teruglopende rentabiliteit en de hoge rentelasten de derde oor zaak van de slechte gang van zaken. Het Ogem-concém bestaat uit 250 bedrijven, die zeker vóór de komst van Udink nauwelijks enige samen hang vertoonden. Het was doodnor- K Fibbe maal dat een toeleverancier in de bouw 95 procent van zijn omzet van buiten het concern haalde hoewel Ogem verschillende bouwonderne mingen in zijn pakket heeft. Dit voor beeld staat niet alleen. Die geringe samenhang gaf ook niet, in de ogen van de toenmalige bestuurders. Want als Ogem grote buitenlandse op drachten zou verwerven, dan zouden alle krachten snel gemobiliseerd kun nen worden. Bij het Dammanproject is het inderdaad zo gegaan. Maar toen deze opdracht voltooid was en Nederland inmiddels In een economi sche recessie terecht was gekomen, bleken heel wat bedrijven niet meer mee te kunnen: Boten die op de gol ven van de hoogconjunctuur in de Ogemvloot waren meegevaren. maar die ten ondergaan, nu de barometer op storm staat Een zwakke interne structuur was er ook bestuurlijk. Fibbe was voorstan der van een raad van bestuur met een zeer kleine staf en daaronder een groot aantal werkmaatschappijen. Onder Udink is daar wel wat aan veranderd. Toch is één ding opval lend. Alle leden van de raad van be stuur die de laatste jaren zijn be noemd; mensen als Bartels, Boersma, Koopmans en uiteraard ook Udink zelf, kwamen van buiten af in het concern. De dochters leverden geen enkele bijdrage aen de concemtop. met uitzondering van Fibbe dan. die van dochter Croon afkomstig was. Die grote afstand tussen bestuur en werkmaatschappijen heeft de Ogem zeker geen goed gedaan. In het algemeen kan men zich afvra gen of een zogeheten conglomerate, een concern als Ogem met vele niet samenhangende activiteiten, wel een geschikt soort onderneming is om economische slechte tijden door te komen. Vrijwel steeds was het Fibbe zelf die de onderhandelingen over een over neming voerde. Hij bleek geknipt voor die bezigheid. Als we ons even tot de kleinere transacties bepalen: voor iemand die een bedrijf van de grond af heeft opgebouwd, is het ook emotioneel niet gemakkelijk alle teu gels uit handen te geven. Maar Fibbe gaf de indruk dat het bezit in goede handen kwam, aan. Ogem kon een oude eigenaar,zijn erfgoed gerust toe vertrouwen. Ogem kon destijds de jaren zestig en begin jaren zeventig ai die aan kopen uit eigen middelen betalen. De vennootschap had schadevergoedin- gen ontvangen voor genationaliseer- de gas- en elektriciteitsbedrijven in de derde wereld en zag verder kans om tegen een gunstige koers nieuwe aandelen uit te geven. Maar Fibbe ging door, ook toen het minder gemakkelijk was eigen geld bronnen aan te boren. Geld lenen was echter geen groot probleem want de balanscijfers van het concern zagen voordvoerder van het ministerie er gezond uit. Misschien wel gezonder «leren, dat de economische dan de werkelijkheid want Ogem had troledienst een verscherpt toe- de gewoonte de overgenomen bedrtj- zal uitoefenen op de horeca- ven volgens een gunstige waarde- n ringsgrondslag in de balans op te nemen waardoor het eigen vermogen er ten opzichte van de schulden ge flatteerd gunstig uitzag. Van het geleende geld deed Fibbe opnieuw aankopen. De Internatio naal georiënteerde groothandel Lin- deteves-Jacoberg werd (tegen de zin van de toenmalige medebestuurder Van Heusden) onderdeel van het Ogem-concern. Een overname van de elektrotechnische industrie Holec ging niet door (gelukkig maar achter af». wel kreeg Ogem een meerder heidsaandeel in de betonplatenfa- briek Schokbeton. En bovendien een veertig procent belang in het Duitse bouwbedrijf Beton und Monierbau. welke deelneming later een strop van bijna 30 miljoen gulden opleverde. Het was Fibbe die het groene licht gaf voor het contract met de Duitsers en niet Udink, zoals vaak is gezegd. Ver der werden de nodige middelen gesto ken in projectontwikkeling. Bestuurskracht De omvangrijke investeringen mei geleend geld. zijn de hoofdoorzaak van Ogems grote schuldenlast waar- door J. G. Wolters AMSTERDAM Twintig jaar geleden draaide Nederland in feite de 'kolenknop' om. De mijnen gingen dicht. Onze potka cheltjes die overigens nu weer voor veel geld bij de antiquairs te koop zijn verhuisden naar de vuilnishoop. Nederland had zijn aardgas. Er was olie en naar de kolen werd niet meer omgekeken. In de loop van twee decennia kan nale oliehandel omvat zeventig pro- echter heel wat veranderen. De olie- cent van de totale olieproduktia crisis van 1973 bracht ons land tot de - werkelijkheid terug. Een harde wer kelijkheid, want onomstotelijk werd aangetoond dat de oliehoeveelheden in de wereld allesbehalve onuitputte lijk zijn. En hetzelfde geldt ten aan zien van het beschikbare aardgas. Het ziet er niet naar uit, dat het potkacheltje uit vroeger dagen ooit nog weer eens in onze huiskamers zal verschijnen, anders dan voor curiosi teit. Het stoken van kolen voor ver warming van onze woningen Ls wel definitief ten einde Dat de belangstelling voor kolen met de jaren evenwel steeds meer zal toe nemen is buiten kijf. Al was het al leen maar om deze kolen ergens an ders (in elektrische centrales bij voor beeld) te kunnen inzetten, opdat wij het aardgas in onze woningen zo lang mogelijk kunnen behouden Voorraden Gigantisch mogen de kolenvoorra- den worden genoemd, waarover de wereld beschikt. Bij de huidige stand van de techniek wordt aangenomen, dat niet minder dan 635 miljard ton economisch winbaar is. Dat Ls ruim vijfmaal zoveel als de oliereserves en bijna zevenmaal zoveel als de aard gasreserves groot zijn. Gemeten naar het huidige verbruik is de beschikbare hoeveelheid steen kool voldoende voor driehonderd jaar. Ter vergelijking, de huidige voorraad olie in de wereld zal, zoals het er nu uitziet, nog een 25-tal jaren meekunnen en de wereld aardgas voorraad een 55-tal jaren. Kortom, de conclusie lijkt alleszins gewettigd, dat het belang van kolen voor onze toekomstige energievoorziening al leen maar groter zal worden. Reden, waarom ook een concern als Shell in het verleden groot gewor den in de olie de bakens zal moeten verzetten en daarmee ook al druk doende is. De heer A. B. Beelaerts van Blokland, manager kolen van Shell Nederland Verkoopmaatschappij, ziet het in elk gevalwel helemaal zit ten met de kolen. Nog maakt de tota le internationale handel in kolen maar zeven procent uit van de totale produktie van kolen de intematio- maar hier komt hard verandering in De kolenindustrie wordt snel interna tionaal, zo zegt hij, zoals ook de olie- industrie internationaal is. OCEC Vrees voor een machtsconcentratie in de vorm van een OCEC, een Organi sation of Coai Exporting Countries, naar het voorbeeld van de OPEC (Or ganisation of Petroleum Exporting Countries» heeft hij niet. De combina tie van een grotere beschikbaarheid van kolen in samenhang met een wij dere geografische spreiding zal niet gauw leiden tot een soort OCEC. zo meent hij. Toch heeft ook hij zijn zorgen. Zor gen, die niet alleen verband houden met de gevolgen van de verbranding van steenkool voor het milieu. Het gaat hierbij vooral om de transport problemen. die om de hoek zullen komen kijken, wanneer de internatio nale kolenhandel goed op gang komt. Niet alleen zullen de kolenschepen vrijwel zeker almaar groter worden in de toekomst, ook zullen de laad- en losfaciliteiten in de havens klaar moeten zijn om de kolenschepen te kunnen ontvangen. Volgens de heer Beelaerts is het zeer de vraag, of de betrokkenen wel op tijd zullen inzien welke (grote) investeringen in de transportketen van de steenkool zul len moeten plaatsvinden. Ten bewij ze van het belang van deze investerin gen wijst hij erop. dat tweederde van de prijs die een afnemer in Nederland vandaag de dag voor zijn kolen moet neertellen. transportkosten zijn Slechts éénderde heeft te maken met de eigenlijke mijnkosten Energietekorten Iets geheel anders, waarover hij zich ook zorgen maakt is het antwoord op de vraag: wat gaat er in de negentiger jaren precies op energiegebied gebeu ren. De rol van olie en gas neemt duidelijk af. Zonne- en windenergie zullen de energietekorten niet kun nen opvangen. Kernenergie is om streden. Kolen bijken het enige alter natief te zijn als antwoord op de dreigende energietekorten En wat doet Nederland? Komt er in blemen. Het is een proces, waarbij de vergassing van steenkool geschiedt onder hoged ruk en bij een zodanig hoge temperatuur, dat alle in de ko len aanwezige as smelt. De as verlaat het proces voornamelijk in de vorm van een glasachtige slak. die o.a. in de wegenbouw zijn toepassing zal kun'; nen vinden. Het vrijkomende gas is een schoof gas zonder bijprodukten. Het is g^ schikt als stookgas voor de industrie, voor de produktie van waterstof of synthesegas, dat op zijn beurt weer kan worden gebruikt voor de berei ding van amoniak, methanol en vloei bare koolwaterstoffen. De proefin stallatie van Shell bij Hamburg (Har- burg) kan 150 ton steenkool per das verwerken. Ze is sedert 19 novembe] 1978 met regelmatige tussenpozen bedrijf. Bij het toegepaste (Shell KoppersJ-procédé komt ongeveer ZT. procent van de energie uit de steen kool in het gas terecht. De resterende 20 procent is ruim voldoende om de fabriek te laten draaien. Er is dus sprake van een hoge technische effi ciency Tweede slag De kolenvergassingsintallatie van Shell op het terrein van de raffinaderij te Hamburg-Harburg. Op de voorgrond de installatie, waarin de vergassing van de kolen plaatsvindt. ons land een uitbreiding van de kern energie. of komt die niet. De heer Beelearts constateert in dit verband niet zonder spijt, dat er in ons land op energieterrein duidelijk een gebrek aan beleid is. De Nota Energiebeleid van de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken) en Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne i geeft geen beeld van enige beleidsafstem ming van beide bewindslieden, noch is er een afweging van prioriteiten Manoeuvreren Er is van geen enkel compromis op welk punt ook sprake. En daar moe ten wij als industrie dan doorheen manoeuvreren. Het maakt ons echter als Shell wel wat uit. of we wel of niet moeten rekenen op uitbreiding van bijvoorbeeld de kernenergie. Dat ver schil betekent namelijk wel het ant woord op de vraag, of we ons moeten klaarmaken voor een markt van 13 of van 28 miljoen tonkolen De heer Beelaerts van Blokland ver telt een en ander in Hamburg, waar we een bezoek brengen aan de kolen- vergassingsinstallatie. die Shell daar heeft neergezet ten koste van 60 mil joen Duitse mark. Een investering, die Shell geheel uit eigen zak heeft betaald, dus zonder subsidie van de overheid Kolenvergassing kost Shell in Ham burg 20 miljoen mark per jaar. De fabriek ziet het bedrijf als een moge lijk antwoord op tal van milieu)pro- De installatie in Harburg is te zien als een tweede stap de eerste st ap was een proefinstallatie voor kolenver gassing met een capaciteit van 6 ton kolen per dag op het terrein van het Shell-laboratorium in Amsterdam - op de weg naar enkele grotere, renda bele kolenvergassingsinstallaties (ca paciteit 1000 ton kolen per dag) in Nederland (op het Moerdijk—terrein van Shell) en in Noord-Duitsland (aan de Noordzeekust, mogelijk bij Wil- lemshafen) Deze 1000-tonners bekeken voor Shell een stap naar meer commercie le installaties, die echter pas tegen midden van de neguntiger jaren te verwachten zijn. Dat zullen dan ko lenvergassingsinstallaties zijn met een capaciteit van zeker 2500 a 3000 ton kolen per dag Op het moment echter moet er nog dik geld bij. wat Shell niet deert want men heeft ver trouwen in de toekomst van de kolen- vergassing. Een vertrouwen, dat de Duitse regering kennelijk ook heeft, want die koestert plannen kolenver gassingsinstallaties te gaan subsi diëren. In Nederland overweegt Shell even eens een kolenvergassingsinstallatie neer te zetten naar alle waarschijn lijkheid op haar Moerdijk-vestiging, al is de beslissing nog niet definitief genomen. Deze installatie zal dan gas gaan leveren aan de PNEM-centrale in Geertruidenberg. Shell heeft niet het plan subsidie aan te vragen. ..We willen vooralsnog liever eigen baas blijven. Aan pottekijkers hebben we geer. behoefte

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25