pzet projecten derde fereld soms slordig' Acties bij kerncentrale blijven 'niet ongestraft' Woonverordening Rotterdam in kort geding aangevochten Commissarispost in Groningen lijkt niet geliefd NV bond wil modale Jkomens niet ontzien eer resten benzeen in (kkerkerk gevonden t Splitsen woningen Twee protestants christelijke academies moeten verdwijnen pectie laakt beleid ministerie: nnie Oosterbroek-Dutschun 700 vaten opgegraven htig procent van rs in Limburg It snel een baan Verpleegkundigen beboet om therapie Waarschuwing Van Aardenne: Advies spreidingscommissie aan Pais: iAG 12 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET rebnze parlementsredactie j HAAG Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking Is bij het opzetten van een aantal hulpprojecten ln de derde-wereldlanden onzorgvuldig te werk gegaan. In een r 1 gevallen zijn te vlug financiële toezeggingen gedaan. Behoorlijke voorstudies ontbra- ;n ook waren er geen prognoses van de effecten die de projecten zouden opleveren. 'vi ijkt uit een rapport van de ite tie ontwikkellngssamenwer- llivelde, waarin zij enkele bevin- ;e| meedeelt na negentig pro- ul ïa's en projecten te hebben on- it. De inspectie, die sinds 1977 e neert, tekent daarbij aan dat duizenden) om algemene uitspraken te kunnen doen over de bilaterale ontwikeklingssamenwerlcing van Ne derland. De onderzochte materie is bovendien niet representatie! voor het totaal. Daarnaast bestaat de ln- druk dat eerst de zogeheten pro- p ital onderzochte hulpactlvltei- bleemprojecten voor ondeizoek naar n, g te klein is (er zijn er enkele voren zijn geschoven. onze soc.-econ. redactie ECHT Als het aan de Voedingsbond FNV ligt worden ikomens van de middengroepen volgend jaar fors aange- De bond wil dat de prijscompensatie wordt „afgetopt" 33.000 gulden en dat de premiegrenzen voor de volksver- ringen worden opgetrokken van 46.000 tot 76.000 gulden, e maatregelen zijn bedoeld om de koopkracht van de tbetaalde werknemers en sociale uitkeringstrekkers vei- s tellen. Niettemin kraakt de inspectie enkele harde noten over de resultaten die uit de onderzochte activiteiten naar vo ren zijn gekomen. Zo constateert hij bij „heel wat" activiteiten een ge brekkige begeleiding van Den Haag uit. „De gevallen waarin de uitvoe ring daaronder heeft geleden, zijn tal rijk," aldus de inspectie. Vastgesteld wordt dat een systeer. van voortdurende en consequente project- en programmabegeleiding vanuit het ministerie ontbreekt. „Te veel is afhankelijk van persoonlijk inzicht, voortvarendheid en vaardig heid van de behandelende ambte naar." Het financiële overzicht bij lopende en vroegere projecten is vaak onvol doende, meent de inspectie voorts. Ook bij de ambassades in de hulplan- den blijkt men niet altijd voor zo'n overzicht te kunnen instaan omdat mededelingen uit Den Haag over ver richte betalingen ontbreken. Incompleet e Industriebond CNV stelt in ad Industriegids van deze week opplng van de prijscompensa- r. Deze bond wil het deel van scompensatle dat niet meer zal betaald bij voorbeeld van- 00 gulden in een speciaal •legenheldsfonds laten storten, irheid zou er dan, uit de aard en, een even groot bedrag bij storten en ze zou in overleg ■rkgevers en werknemers moe- lalen, voor welke werkgelegen- jeleinden de gelden worden ikracht leratle, die de Voedingsbond het oog heeft, levert naar ihg twee miljard gulden op. ïlft van dat geld zou gebruikt worden om de koopkracht laagstbetaalden op peil te en de andere helft zou gesto ken moeten worden ln de financiering van de sociale zekerheid," aldus bondsbestuurder Wil Winters in het blad „Bondig". „Via die forse aftop ping kan de koopkracht van de laagstbetaalden op peil blijven en kunnen we ook de sociale zekerheid betalen zonder dat de loonsom van de bedrijven hoeft te stijgen," aldus Winter. De voor de volksverzekeringen brengt ook een miljard in het laatje. Nu ligt de premiegrens bij 46 mille en men sen die meer verdienen hoeven over dat inkomen geen premie te betalen. Volgens de voedingsbond is die pre miegrens in de loop van de jaren sterk achtergebleven bij de loonont wikkeling. Als de premiegrens daar mee gelijke voet had gehouden zou de grens nu bij 76 mille hebben gele gen en volgens de voedingsbond zou dat alsnog kunnen gebeuren. verhoging van de premiegrenzen or de volksverzekeringen brengt ADVERTENTIE EVREEMDEZOON euwe sterroman ie gebonden ichts Ótcrroman rkrijgbaar bij uw boekhandel KERKERK/ROTTERDAM (ANP) In opgegraven va- n Lekkerkerk-West zijn opnieuw resten tolueen en ook. een gevonden. Dit staat in het wekelijkse rapport over de idverversing" in Lekkerkerk. n benzeen zijn ook gevonden in indwater in een vier meter die- die uitgegraven werd. Volgens oordvoerder van de provincie lolland mag daaruit niet wor- geleid, dat overal in het grond- benzeen zit. Het is waarschijn- dat er in de buurt van de put it zit met resten benzeen. Het n de put om zeer geringe hoe den. Het rapport gaat over de de van 2 tot 8 september. Die heeft het totaal aantal vaten iht op zevenhonderd. De con- ties vaten verschillen nogal In tot vonden de graafploegen 81 In de week van 2 tot 8 septem- n 134 vaten opgegraven, waar- 8 nog vol. Uit chemische analy- de eerder opgegraven vaten is het rapport gebleken, dat aten gevuld zijn met kunsthar- ilkomstig uit de verfindustrie) laarbij soms resten tolueen en an (oplosmiddelen). dere vaten zijn vet-achtige ver ben aangetroffen. In twee ge- 1 ging het om lood, als compo- van waarschijnlijk verfstoffen, fe chemicaliën uit de Lekker- bodem zijn: silicium, calcium, zink, aluminium en titaan. Deze fc stof dient als kleurstof in verf. ^RD vier van de vijf school ss van de technische lagere en w Limburg vindt binnen waanden na de diplomering Dit blijkt uit een onderzoekje ioor directeuren van lts-en is taur j. Wintraecken van de lts in d ziet hierin het bewijs, dat fgen die een technische oplei- I volgen goede toekomstkansen Pn. Steeds meer ouders gaan dat P- °ok meisjes gaan nu in toene- mate naar de lts. De inspectie heeft op haar speurtocht verder waargenomen dat projectdos siers vaak incompleet zijn en weinig systematisch worden bijgehouden. Uit het rapport blijkt dat informatie over de projecten dan ook gemakke lijk verloren kan gaan. Slordigheid op dit gebied, aldus de inspectie, komt het meest voor op het departement en veel minder bij de ambassades. Bij haar ondeizoek heeft de inspectie ook vastgesteld dat er nog veel te weinig activiteiten worden geëvalu eerd. Het besef dat dit wel moet ge beuren is echter inmiddels tot de meeste verantwoordelijke instanties doorgedrongen, blijkt uit het rapport. Overigens heeft de inspectie ook kri tiek op het geringe aantal onderzoe ken dat zij heeft kunnen doen. Voor naamste oorzaak hiervan is een ge brek aan mankracht. De bedoeling was dat de inspectie dit jaar negen vaste inspecteurs zou hebben. Er zijn er nu slechts vier, en binnenkort wordt een vijfde aangetrokken. Het rapport van de inspectie is, hoe wel dat niet de bedoeling was, inmid dels naar de Tweede Kamer ge stuurd. In een begeleidende brief schrijft minister De Koning (ontwik kelingssamenwerking) dat het rap port is uitgelekt en dat hij de Kamer daarom alsnog van de inhoud laat kennisnemen. Verder deelt hij mee dat er „over enige tijd" èen samen vattend rapport van de inspectie zal komen. Op grond daarvan zullen dan wel algemene uitspraken kunnen worden gedaan over de Nederlandse bilaterale ontwikkelingssamenwer king. Miljoenenschade door brand in meubelzaak NIJMEGEN (ANP) Een grote brand in het magazijn van Vissers Meubelen B.V. aan de Pabrieksweg in Nijmegen heeft naar schatting mil joenen guldens schade aangericht. Brandstichting wordt niet uitge sloten. Het magazijn, met daarin veel tapij ten, werd geheel verwoest. De brand weer ging het vuur met tien wagens te lijf. Een min of meer boven het maga zijn hangende hoogspanningslijn van de provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij werd tijdelijk uitge schakeld. Vissers Meubelen is twee jaar geleden ook door brand ver woest. Het bedrijf was toen gevestigd in een oude kerk in de Nijmeegse binnenstad. De Kamer debatteerde gisteren verklaring van de regeling wo- Van links naar rechts: Van Dam naar aanleiding van de nietig ningsplitsing in Amsterdam. Duinker, Salomons (Allen (PvdA), en Dijkman (CDA) Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Mag een gemeente, daartoe aangezet door het volgens haar ontwijken van een behoorlijke wetgeving, zeil woonruimteverordeningen vaststellen waarmee gedacht wordt de woningnood het hoofd te bieden? Deze vraag zal moeten worden beantwoord door de president van de Rotterdamse rechtbank als gevolg van een door een aantal financierings maatschappijen tegen de gemeente Rotterdam aangespannen kort geding. Vervolg van pagina 1 Gemeenten moeten tegen een toevallige koper van een woning kunnen zeggen: er zijn nog twintigduizend wachtenden •voor u." Voorraad PvdA, D'66 en CDA menen dat Brokx weliswaar juridisch de enige juiste weg heeft bewandeld, maar nemen het hem kwalijk dat hij niet eerder gemeenten in staat heeft gesteld op een juiste juridische basis greep te houden op hun goedkope voorraad huurwoningen. Het heeft nog wel enige voeten in de aarde gehad voordat het CDA ak koord kon gaan met de tekst van de oppositiemotie. Zo moest een passa ge, waaruit een veroordeling van het handelen van Brokx kon worden ge lezen, worden gewijzigd. Voorts wenste het CDA zich nog niet uit te spreken voor een verbod van verkoop van goedkope huurwonin gen in de wet, zodat een passage daarover in de motie ruimer moest worden gesteld. CPN-Kamerlid Bakker nam het de PvdA kwalijk dat zoveel concessies aan het CDA werden gedaan. WD- Kamerlid De Beer. die zich tegen de motie verklaarde, noemde hem na de aanpassingen „poeslief voor Brokx". Het geding werd gisteren toch door gezet ondanks het feit dat een soort gelijk raadsbesluit van de Amster damse gemeenteraad door de Kroon is geschorst. Rotterdam, zo bleek gis teren, wenst zich niet neer te leggen bij die schorsing en wil een uitspraak van de rechtbank. Volgens de beide advocaten van de eisers moet de vraag of de door Rot terdam aangenomen woonruimtever ordening op juridische gronden juist is ontkennend worden beantwoord. Rotterdam wil met de op 28 augustus aangenomen verordening voorkomen dat goedkope huurhuizen worden verkocht. En daarmee gaat de ge meente in de fout zo stelden de eisers. De Rotterdamse verordening is in strijd met de woonruimtewet van 1947, strookt niet met de woonruim tebeschikking van 1974, verdraagt zich niet met de woningwet, komt in de knel met het burgerlijk wetboek, en staat op gespannen voet met het Europees Verdrag zo hielden de advo caten namens de financieringsmaat schappijen de president van de recht bank voor. Zij vonden het een trieste zaak dat Rotterdam zich niet heeft willen neerleggen bij de uitspraak van de Kroon en mede daarom voegden de eisers een dwangsom toe aan hun eis tot intrekking van de gewraakte ver ordening. Van Rottetdamse zijde DEN BOSCH (ANP) De rechtbank heeft de 32-jarlge verpleegkundige H. L. en diens 34-jarige collega C. O. veroordeeld tot driehonderd gulden boete ieder wegens het opzettelijk benadelen van.de gezondheid van een patiënte in het psychiatrisch door gangshuis De Genderhorst in Veld hoven. Als onderdeel van een „therapie" dwongen de verpleegkundigen, de 24- jarige geestelijk gehandicapte vrouw tot het drinken van een grote hoe veelheid zoute koffie en het roken van vijftien sigaretten in een kwartier tijd. werd ingebracht dat er een blijvende behoefte is aan goedkope huurwonin gen vanwege de grote woningnood in de stad, waarbij vooral de zwakkeren in de maatschappij de dupe zijn. Rotterdam telt momenteel 30.000 wo ningzoekenden waarvan er achtdui zend urgent zijn. Deze situatie is er de laatste jaren niet beter op geworden doordat veel woningzoekenden over gingen tot het kopen van relatief goedkope huurwoningen waardoor het aanbod van huurwoningen af nam. De per 1 september van kracht geworden Rotterdamse woonruimte- verordening staat niet meer toe dat huurwoningen met een huurwaarde van maximaal 570 gulden per maand (koopwaarde maximaal 140.000 gul den) worden verkocht voor eigen be woning. De financieringsmaatschap pijen zien door deze maatregel een aanzienlijke waardedaling van naar schatting vele miljoenen guldens in de lucht hangen voor de enkele dui zenden huurwoningen die zij behe ren. De president van de Rotterdam se rechtbank hoopt voor 30 septem ber een uitspraak te doen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is zeer verbolgen over de verwijten van staatssecretaris Brokx aan het adres van de vereniging. „Wie de feiten op een rij zet weet dat wij helemaal niet hebben gedraald. Onze leden, de gemeenten, zitten te springen om behoorlijke regelgeving voor woonruimte." De staatssecretaris stelde dat hij van goede wille is om zo snel mogelijk een woonruimteverordening op tc stellen, waarvan gemeenten gebruik kunnen maken. „Ik draaf al zestien maanden achter de VNG aan om overleg daarover. De snelheid waai mee de VNG werkt is te vergelijken met die van een slak" zo zei Brokx. De vereniging liet gisteren wetea dat overleg met de staatssecretaris aanvankelijk niet op gang kwam omdat Brokx niet bereid bleek me de gemeenten over alle met wonei samenhangende problemen te spr< ken. De gemeenten meenden da Brokx het probleem veel te beperk opvatte. Nadat Brokx toestemde li een breder overleg en de verenigin half augustus voorzitter en lede voor een te vormen commissie aar meldde, is niets meer van de staat secretaris vernomen, zo Iaat de ver< niging weten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Pogingen om de kerncentrale te Dodewaard te blokkeren of het bedrijfsterrein te bezetten zullen „niet onge straft" blijven. De regering vindt het volstrekt ontoelaatbaar als tegenstanders van kernenergie via een blokkade of bezet ting „het recht in eigen hand nemen." Minister Van Aardenne Van onze parlementsredactie DEN HAAG De protestants christelijke pedagogische academies „Groen van Prinsterer" in Doetinchem en „De Klokkenberg" in Nijmegen zullen moeten verdwijnen. Dat vindt de spreidingscommissie opleidingen basisonderwijs, die nu een eindadvies heeft uitgebracht aan minister Pais. Tegen de dreigende verdwijning van beide academies is dit jaar al heftig geprotesteerd door studenten en do centen. Maar uit het advies van de spreidingscommissie blijkt dat dit te vergeefs is geweest. De commissie gaat ervan uit dat de huidige 135 pedagogische academies en opleidingsscholen voor kleuter leidsters straks moeten worden ver vangen door 61 geïntegreerde oplei dingen voor het (nieuwe) basis-onder wijs. Dit met het oog op de integratie van kleuter- en lagere school ln 1983. Die 61 nieuwe opleidingen zullen naar levensbeschouwelijke richting over het gehele land worden verspreid. Dit betekent dat er voor het openbaar algemeen bijzonder Onderwijs 21 nieuwe instituten zullen komen, voor het rooms-katholieke onderwijs ook 21 en voor het protestants christelijk onderwijs negentien. „De Klokkenberg", vindt de commis sie, moet verhuizen naar Eindhoven, waar nu een protestants christelijke opleiding voor kleuterleidsters is ge vestigd. De commissie meent dat die keus voor de hand ligt, omdat het nieuwe instituut een belangrijk deel van Noord-Brabant en geheel Lim burg moet bedienen. Centraal Eindhoven ligt wat dat betreft cen traal en bovendien zal daar de identi- THpnf ifpit teit goed tot uitdrukking kunnen ko- men, vanwege de vestiging van een rooms-katholiek en open/algemeen- bijzonder opleidingsinstituut. Arnhem zal straks bovendien een openbaar/algemeen-bijzonder en een rooms-katholieke instituut gevestigd zijn, aldus het advies. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft de Gelderse stroomgroe- pen, die, met acties dreigen, te ver staan gegeven dat er geen sprake kan zijn van sluiting van de kerncentrale. „De regering kan vanzelfsprekend niet jngaan op uw ultimatum om vóór eind september de kerncentrale te Dodewaard stil te leggen. Het is be kend dat de meerderheid van de Tweede Kamer voorshands van me ning is dat de kerncentrale moet blij ven functioneren", aldus Van Aar denne in een brief aan de dreigende actiegroepen. Ook in brieven aan de exploitant van „Dodewaard", aan het gemeentebe stuur en aan de Tweede Kamercom missie voor kernenergie heeft de mi nister zijn „stellig en afwijzend ant woord" aan de actievoerders meege deeld. De bewindsman ziet het ulti matum als „een fundamentele aan tasting van de beginselen van onze democratische rechtsorde." Boven dien is een blokkade of bezetting in zijn ogen ontoelaatbaar, omdat de veiligheid van het personeel van de centrale en de inwoners van Dode waard in gevaar zou kunnen komen. De minister maakt gewag van „ern stige radiologische gevolgen" (stra lingsrisico's die kunnen ontstaan). gisteravond organisatoren van de ac tie „Dodewaard gaat dicht." Volgens deze zegslieden zullen de actievoer ders een gesprek met de minister evenmin uit de weg gaan. Gesproken werd over een „openbaar debat" met de minister. Bestuursleden van enkele politiel partijen hebben gisteren een oproi gedaan aan „ieder in Nederland o via vreedzame, buitenparlementai activiteit" sluiting van de kemce trale in Dodewaard na te streven. PvdA-voorzitter Van den Berg, PS! voorzitter Meertens, vice-voorzitt Boeker van de PPR en voorzitt' Renes van de Evangelische Progre sieve Volkspartij verklaarden gist ren gezamenlijk, dat de Nederland: kerncentrales (Dodewaard en Borss le) zo snel mogelijk gesloten moetf worden. „De Klokkenberg" is de oudste chris telijke pedagogische academie in ons land en staat bekend als een „open Instituut", dat confrontatie met an dere levens- en wereldbeschouwingen niet uit de weg gaat. De academie heeft al eerder een protestants chris telijke adviescommissie verweten protestantse zending te willen bedrij ven door het vestigen van de acade mie in Eindhoven. De „Groen van Prinsterer"-academie in Doetinchem zal, als het aan de spreidingscommissie ligt, naar Arn hem gaan. De commissie twijfelt aan de levensvatbaarheid van „De Groe ne", de Doetinchemse opleiding heeft volgens de commissie niet het groot ste verzorgingsgebied. Studenten uit Arnhem zouden niet voor het meren deel naar Doetinchem gaan, maar naar andere plaatsen in de buurt. In Over de protestants christelijke pe dagogische academie „De Eekhorst" in Assen wordt gezegd dat de speciale identiteit van deze academie geen reden is om haar in Assen of elders in het land te handhaven. De Asser aca demie leidt de studenten al sinds haar oprichting in 1955 bewust op voor zowel het openbaar als het bij zonder onderwijs. In dat licht presen teert deze opleiding zich als een „con frontatie-instituut". Een minderheid van de spreidings commissie vindt om die reden dat het. instituut in stand moet worden ge houden. Maar een meerderheid wil de academie verplaatsen naar Hooge- veen, waar eveneens een nieuwe aca demie zou moeten komen. Minister Pais heeft inmiddels toege zegd dat hij spoedig met een voorlo pig plan zal komen voor de definitie ve spreiding van de opleidingen-nieu- we-stijl. Hij zal daarover gaan praten met de overkoepelende onderwijsor ganisaties. Gesprek Van Aardenne is bereid tot een ge sprek met de «ctievoerders-in-spé, waarin hij zijn standpunt uiteen kan zetten. Ook zegt de minister dat hij geen enkel bezwaar kan hebben te gen andersoortige acties, zoals de monstraties, „mits zulks geschiedt binnen de grenzen van de wet." De bewindsman raadt de stroomgroe- pen aan in het geval van demonstra ties eerst contact op te nemen met de (loco)burgemeester van Dodewaard. „We waren al van plan met de burge meester te gaan praten", reageerden Bejaarde onder auto GROESBEEK (ANP) De 74-jarige W. Derksen uit Nijmegen is bij een verkeersongeval in het Gelderse Groesbeek omgekomen. De bejaarde man liep op het midden van een rij weg buiten de bebouwde kom, toen hij werd geschept door een auto. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De belang stelling om mr. E. H. Toxo- peus op te volgen als commis saris der koningin in Gronin gen is niet bijster groot. Er heeft zich nog geen enkele ge gadigde gemeld. Dit zei minis ter Wiegel gisteren toen hij met Provinciale Staten sprak over de opvolging van de commissaris, die per 1 novem ber lid is geworden van de Raad van State. De bewindsman werd door een deel van de Staten met enige argwaan bejegend, vooral toen hij zei dat hij ook rekening moet houden met de landelijke verdeling van commissa- risposten over de politieke partijen. „Dat landelijke politieke aspect heeft er nu Juist toe geleid dat in een socia listische gemeente als Muntendam een D'66-burgemeester is benoemd", aldus Roel Vos (PvdA). Hij vond dat Groningen als roodste provincie in 'het land nu eindelijk eens een socia list als commissaris moest krijgen. D'66 hield het op een „progressieve" commissaris. Het CDA vond de poli tieke kleur van minder belang dan de bekwaamheid. De WD wilde op nieuw een liberaal. De CPN vond dat ook communisten in aanmerking Mr. Toxopeus moeten komen. Een motie van c geroyeerde PvdA'er Tamminga di het in ieder geval geen liberaal moei zijn, werd verworpen. Onduidelijk Minister Wiegel zei na afloop dat j met al de wensen met betrekking tc de politieke kleur niet zo duidelij lagen. Van verschillende kanten wer gewezen op de politieke spanninge in Groningen en daarom werd d wens geopperd een „bindende figuur naar Groningen te dirigeren. Ander wensen waren dat de nieuwe ma- geen „afdankertje uit Den Haag" e geen „overgangspaus tot zijn penale nering" mag zijn, maar daarentegen wel een man die initiatieven durft t nemen om de grote werkloosheid L de provincie tegen te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9