ineens met Jani Sadr Sowjet-Unie gaat Polen meer voedselhulp geven )ost en West spelen oorlog in Duitsland Premier Portugal overtrad kieswet oodstraf geëist tegen Kim Afghanistan krijgt extra hulp Moskou Waarschuwing voor president [«(eng Samrin 1 zetel VN Spanning in Chili tijdens referendum Zwarte landen streven naar eigen koers Huis VS voor bouw zenuwgasfabriek Australië volgende maand naar stembus SSfcpAG 12 SEPTEMBER 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET ïan HERAN (AFP, Reuter, DPA) De bezetters van de de lerikaanse ambassade in Teheran hebben gisteren laten eidlrken dat zij er ook nog zijn. De islamitische studenten mirschuwde dat „stemmingmakerij binnen iran tegen de b* eling" niet getolereerd kon worden. riepen bekende nationale grootheden op tot het bijleggen van de politieke die zich concentreren op de te- verschillen in het land. BIJ die oproe- - pen was echter tegelijkertijd veel kri tiek te horen op de omstreden toe spraak van president Bani Sadr, waarin hij zich keert tegen zijn poli- rmee mengden de studenten zich e binnenlandse politieke conflic- ?Za' die zich concentreren op de te- raal" stelling tussen president Bani laf I f en de orthodoxe premier Rajai. en verklaring keerden de studen- die sinds 4 november 52 Ameri- LISSABON (Reuter, AFP) Premier Francisco Sa Carnciro van Portugal heeft de kieswet overtreden en loopt daardoor kans op een gevangenisstraf van twee jaar. Dit is althans het oordeel van de nationale verkiezingscommissie, die belast is met het toezicht op de komende verkiezingen van 5 oktober. De commissie kwam tot de conclusie dat de premier vorige maand een officiöle televisie-uitzending heelt misbruikt voor verkiezingsdoelein den. In de gewraakte uitzending las Sa Carnelro een verklaring voor, waarin hij de beschuldigingen van de oppositie ontkende dat hij op illegale wijze een schuld van bijna een hall miljoen gulden aan de nationale bank had weggewerkt. Tijdens het voorlezen van die verklaring voor de televisie was de premier omringd door zijn ministers. De communistische partij diende daarop een klacht in bij de verkie zingscommissie. De Portugese kies wet verbiedt olliciële personen van hun lunctie gebruik te maken bij de verkiezingspropaganda. De meerder heid van de commissie vond de klacht gegrond. De rechter zal nu de zaak moeten onderzoeken en kan maximaal twee jaar gevangenis en 45.000 gulden boete opleggen. De cen trum-rechtse Democratische Allian tie van Sa Carneiro heelt inmiddels aangekondigd tegen de communisten een aanklacht wegens laster in te dienen. 'Majoor Otelo de Carvalho heelt giste ren protest aangetekend tegen de weigering van de regering de inschrij ving van zijn partij alsnog te erken nen. De majoor was één dag te Iaat met de inschrijving van zijn linkse partij voor deelname aan de verkie zingen. ban nse diplomaten gijzelen, zich te- tieke tegenstanders van de ortho- can de opvatting dat „Iran na de doxe islamitische republikeinse lt elingsactie zeil gijzelaar van de partij. ^aierikanen is geworden". In een nelijk tegen Bani Sadr gerichte Bani Sadr liet zich gisteren echter niet onbetuigd en verklaarde dat hij op zijn post zal blijven en op de eenheid van zijn volk zal toezien. HIJ zei geen acht te slaan op de kritiek die de orthodoxe islamieten op hem richten. De president, die sprak op een bijeenkomst ter herdenking van. een revolutionaire ayatollah, kreeg een grote ovatié van de aanwezigen, die scandeerden „Bani Sadr, wij staan achter je". n daring werd gezegd dat het volk 1 actie steunt en dat de revolutio- av( e leider Khomeini er achter staat. en e Iraanse kranten van gisteren Pv| nde ubs GKOK (AFP) De door Viet* gesteunde regering van Cam- :ult a heelt de secretaris-generaal de Verenigde Naties gevraagd rprj noodzakelijke maatregelen" te zlcljien om de zetel van Cambodja in over te dragen aan de heersen- enlegering in Pnom Penh. oproep werd tevens gedaan aan de zitter van de 35-ste vergadering de Verenigde Naties in New York, over enkele dagen gaat beslissen lie! r de slepende zetelkwestie. Giste- •t i werd in de Thailandse hooldstad gkok een bericht opgevangen de Cambodjaanse staatsradio waarin minister Hun Sen van idse zaken vroeg om een be- ig van de „ontoelaatbare en ige aanwezigheid van de Rode Jiek" bij de VN in New York. il voor Cambodja wordt daar Ijd ingenomen door de aan- van het regime Pol Pot. ring van Pol Pot viel op 7 Ü1979 tijdens een Vietnamese Jehtie in Cambodja. Heng Sam- pde nieuwe machthebber in het Na een opsomming van Pol j wandaden, concludeerde de djaanse minister dat de rege- A Pnom Penh rechtens en teite- ichouwd kan worden als de, echte en legale vertegenwoordi- i Cambodja. Opgeheven De Revolutionaire Raad van Iran, het orgaan dat heelt geregeerd sinds de val van de sjah vorig jaar, heelt zlch- zell donderdag ontbonden, volgens op de totstandkoming van een nieu we regering. Hojatoleslam Moham med Javad Bahonar, een lid van de raad, zei op een persconferentie dat de bevoegdheden van het orgaan woensdag waren overgedragen aan de nieuw-beno'emde regering en het majalis (parlement). Hij zei dat de raad was gevormd bij besluit van Imam Khomeini op ^ja nuari 1979, toen hij nog In balling schap in Frankrijk verbleef. De in vloedrijke raad, oorspronkelijk gedo mineerd door geestelijken, kreeg ver volgens van Khomeini de macht het land te besturen na de omwenteling van februari Generaal Pinochet ontvangt de communie uit de handen van le gerbisschop Gilmore aan de vooravond van het referendum. Gilmore is een van de weinige priesters die de militaire junta blijft steunen. SANTIAGO (Reuter, DPA) Onder een gespannen toestand zijn de Chile- nen gisteren naar de stembus gegaan, om te stemmen over het omstreden referendum dat generaal Pinochet heelt uitgeschreven. De bij zeven mil joen stemgerechtigde Chilenen zijn op allerlei manieren onder druk gezet om „Ja" te zeggen tegen een nieuwe grondwet, die veel macht geelt aan de militaire dictator. De eerste resultaten zullen niet voor morgennacht bekend zijn. Aan de vooravond van het referendum was het zeer onrustig in de hoofdstad Santiago. Demonstrerende jongeren raakten slaags met de politie, die echter niemand arresteerden. De be togers lieten duidelijk horen de nieu we grondwet een mislukking te vin den en waren van mening dat er van vrijheid bij het stemmen geen sprake was. De Chileense regering heeft de Uitzonderingstoestand in het land verlengd. SALISBURY (AP, Reuter) In Zim babwe zijn vertegenwoordigers van negen zwarte landen, die econo misch afhankelijk zijn van hiid- Afrika, bijeengekomen om te bekij ken hoé ze het beste een eigen koers kunnen varen. Premier Robert Mu gabe opende gisteren de conferentie en leverde felle kritiek op multina tionale ondernemingen die zich „ver rijken" met de natuurlijke hulpbron nen uit landen van de derde wereld. Mugabe zei dat de zwarte staten in zuidelijk Afrika zich moeten bevrij den van de buitenlandse economi sche uitbuiting die hen heeft ge maakt tot „marionetten of eeuwige bedelaars." „We blijven op econo misch gebied door economische meesters overheerst, zoals ons vroe ger door politieke meesters ons poli tiek beleid werd opgelegd." De landen, die op de conferentie zijn vertegenwoordigd (Zimbabwe, Zam bia, Botswana, Malawi, Lesotho, Swaziland, Mozambique, Angola en Tanzania), bespreken in Salisbury hoe ze minder afhankelijk van Zuid- Afrika kunnen worden. Na de onaf hankelijkheid lijkt het redelijk wel varende Zimbabwe het voortouw te willen nemen in de strijd voor econo mische zelfstandigheid van de staten die Zuid-Afrika omringen. Premier Mugabe zei dat de multina tionals een „leeuwedeel opeisen, ter- wijl ze voor ons een muizeportie overlaten". De zwarte landen zijn de „gevangenen" van ongunstige han- dclsvoorwaarden, aldus Mugabe. Ze verkopen hun grondstoffen goed koop, terwijl ze voor wat ze invoeren „buitensporig hoge" prijzen moeten betalen, „lloe dan ook we zijn de eeuwige verliezer. Zij trekken steeds aan liet langste eind", zo zei de pre mier van Zimbabwe. WARSCHAU (AP, AFP, Reuter) De Sowjet-Unie heeft Polen toegezegd in de toekomst meer voedsel en andere goederen te zullen leveren. De overeenkomst tussen de twee landen was het resultaat van een gesprek tussen de Poolse vice-premier Jagielski en de Russische leider Leonid Breznjew. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een militaire begrotingswet aangenomen waarin geld is uitge trokken voor de bouw van een fabriek voor nieuwe zenuwgassen. De pro- duktie van zulke strijdgassen is door de Amerikaanse wet uitgesloten ten zij de president verklaart dat het land er een overweldigende behoefte aan heeft. Maar de regering-Carter heeft de betreffende voorziening juist sterk bestreden: het zou voorbarig zijn en nadelige invloed hebben op buiten lands beleid en wapenbeheersing. Voorstanders spraken van een ver standige voorzorgsmaatregel, die nog geen beslissing inhoudt om ook strijdgassen te gaan produceren. T )EL (AP, Reuter; Het militaire gerechtshof in Zuid-Korea heeft gisteren de doodstraf II st tegen Kim Dae-Jung, de voornaamste politieke tegenstander van het regime daar. wordt ervan beschuldigd dat hij Zuidkoreaanse regering op Blddadige manier wilde omver- len. Kim wordt door de militaire wiring gezien als de inspirator en achter de schermen van de stu- endemonstraties in Kwangjoe, mei dit jaar bloedig door mili- nln m werden neergeslagen, vet (Verdedigers van Kim Dae-Jung M laarden gisteren dat de militai- een bekentenis van Kim hadden 0 dwongen. Zij schilderden Kim af bei een man die gelooft in de demo- ■rt! Ie en gekant is tegen studenten hui ons tra ties, bei Amerikaanse vertegenwoordigers hebben sterk geprotesteerd bij de nieuwe Zuidkoreaanse regering Chun over de procesgang tegen Kim Dae- Jung. Ook de Japanse minister van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de uitkomst van het proces de betrekkingen tussen de twee landen ernstig kan schaden. Kim werd in 1973 uit Tokio ontvoerd door Zuidko reaanse agenten. Volgens de verdedigers heeft Kim tij dens zijn gevangenschap martelin gen ondergaan. Normaal gesproken worden verdachten in Zuid-Korea 20 dagen vastgehouden, maar Kim zit al sedert mei gevangen. Kim wordt er ook van beschuldigd dat hij samen werkte met het communistische Noord-Korea, toen hij in Japan en de Verenigde Staten vertoefde. Het proces tegen Kim is op 14 augus tus begonnen en werd algelopen za terdag voor onbepaalde tijd uitge steld. Tegen 23 medeverdachten wer den gevangenisstraffen van drie tot twintig jaar geëist. Onder de 23 be vinden zich hoogleraren, studenten en voormalige leden van het parle ment. Over de omvang van het in Moskou gesloten akkoord werd niets bekend gemaakt Het Russische persbureau Tass maakte slechts melding van „geslaagde besprekingen over econo mische aangelegenheden", die heb ben geleid tot een uitgebreide leve ring van „fabrieks- en voedselproduk- ten". Een van de directe aanleidingen van de recente stakingsgolf in Polen was het grote gebrek aan een aantal voedselprodukten, met name vlees. Volgens het Amerikaanse dagblad Los Angeles Times hebben de Ver enigde Staten tijdens de afgelopen crisis in Polen tweemaal rechtstreeks contact opgenomen met de Sowjet- Unie. Volgens de krant heeft de Ame rikaanse regering er tijdens die con tacten bij Moskou op aangedrongen zich te beheersen in de houding te genover de gebeurtenissen in Polen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde geqn reactie geven op het bericht. De Los Angeles Times schreef niet te weten op welk niveau het contact tussen de twee wereld machten had plaats gevonden. NEW DELHI (Reuter) De zoon van de Indiase premier Gandhi, Sanjay is niet door sabotage om het leven ge komen. Dit zeggen Indiase deskundi gen, die een ondereoek hebben ge daan naar het vliegtuigongeluk in Juni waarbij Sanjay werd gedood. Volgens het onderzoek was er geen ontploffing en was er niet aan de motor en het besturingsmechanisme geknoeid. In Polen is de officiële communisti sche vakbond gisteren ook aan de weg gaan timmeren, blijkbaar in een poging zoveel mogelijk leden te be houden, nu velen overstappen naar de afgedwongen vrije vakbonden. De voorzitter van de centrale raad voor het vakbondsWezen, Romuald Jan- kowski, verklaarde dat de stakings golf van de afgelopen weken „duide lijk heeft aangetoond dat onze bewe ging ihgrijpende wijzigingen nodig heeft". Jankowski, die tijdens de stakings golf in zijn huidige functie werd be noemd, zei het goed mogelijk te ach ten dat nu in Polen twee vakbondsor ganisaties naast elkaar staan. „Er zal genoeg werk zijn voor ons en voor hen." Hij vond dat de regering de met de stakers overeengekomen 21 pun ten nu ook moet uitvoeren. Jankows ki zei verder dat de vakbond van de partij niet langer omschreven moest worden als „officieel". „Beide vak bonden zijn nu immers officieel." De vakbondsleider was echter nog 'onzeker over mogelijke samenwer king tussen de bestaande en de nieu we organisatie. Hij zei uit te zien naar een ontmoeting met Lech Walesa, de stakingsleider die als sterke man uit de onderhandelingen met de regering naar voren is gekomen. Jankowski maakte deze opmerkingen op een ontmoeting met journalisten, waarbij ook het vertrek van partijleider Gie- rek aan de orde kwam. Gevraagd of de regel in de arbeidswet, die zegt dat niemand om gezondheidsredenen kan worden ontslagen, ook op de par tijtop van toepassing is, zei hij: „De wettelijke bepalingen zijn bindend voor iedereen." Hij wilde er verder niets meer over zeggen. De officiële vakbond (die van de par tij dus) gaat een pamflet verspreiden onder 40.000 aangesloten groeperin gen. In het geschrift, met de titel „aan al diegenen die voor herleving van de vakbonden zijn" wordt de dertien miljoen Poolse arbeiders gevraagd de oude bonden te veranderen in „auto nome, zelfbeschikkende" vertegen woordigingen vjan de werkende klasse. Poolse stakingsleiders kondigden gis teren de oprichting van een nationale onafhankelijke vakbondsorganisatie aan, die geen plaats zou bieden aan de huidige bestuurders van de bond van de communistische partij. NEW DELHI (AFP, UPI, AP) De laatste tijd is een groot aantal advi seurs uit de Sowjet-Unie cn Cuba in Afghanistan aangekomen om te hel pen bij de wederopbouw van het* sterk uitgedunde gedemoraliseerde Afghaanse leger. Dit werd vernomen uit diplomatieke kringen in New Delhi. De komst van de ongeveer duizend Russen en honderd Cubanen zou sa menhangen met de introductie van nieuwe wapens in de strijd tegen de opstandelingen. De Afghaanse presi dent Karmal heeft een oproep ge daan aan jongeren om de strijd aan te binden tegen de opstandelingen. Honderden studenten zouden zijn op gepakt om in het leger te dienen. Sommigen van deze jongeren zijn slechts vijftien jaar oud. aldus Af ghaanse diplomaten in India. Naar verluidt gebruiken de Russen in Afghanistan kogels van vijf en een halve millimeter dikte, waarvan de uitwerking te vergelijken is met die van dum-dumkogels Het gebruik van deze kogels is volgens internatio nale afspraken verboden. Dum-dum kogels hebben de eigenschap grote gapende wonden te veroorzaken en beenderen te versplinteren. De kogels vervormen in het lichaam, zijn van staal en zijn voorzien van insnij dingen. Ten noordoosten van de Afghaanse hoofdstad Kaboel hebben opstande lingen een eind gemaakt aan een door de Russen geleid offensief. De Rus sen zouden meer dan 20 tanks en pantserwagens 13 helikopters en 2 MIG-straal jagers hebben verloren. Een week geleden waren de Russen de nauwe en kronkelige vallei die al sedert 1978 door opstandelingen be zet wordt gehouden, binnengevallen. Bij Rocha, 120 kilometer ten noord oosten van Kaboel zouden zij tot staan zijn gebracht. CANBERRA (Reuter) - Op 18 okto ber zullen in Australië algemene ver kiezingen worden gehouden. Dit heeft premier Malcolm Fraser giste ren in het parlement bekendge maakt. De verkiezingen zijn twee maanden voor het aflopen van de termijn van drie jaar van de coalitie regering van de Liberale Partij van Fraser en de National Country Party. Het parlement zal op 19 september worden ontbonden. Fraser kwam in december 1975 aan de macht na' een grote overwinning op het Labour-bewind van Gough Whitlam. Zijn meerderheid van 55 zetels was een record. In december 1977 schreef hij, een jacr voor het aflopen van de termijn, weer verkiezingen uit. Toen keerde hij te rug met een meerderheid van 48 ze tels. De meeste politieke waarnemers den ken dat Fraser dit jaar voor de derde keer de verkiezingen zal winnen, al is het met een kleinere meerderheid dl onze militaire medewerker legers van de NAVO en het Warschau Pact houden deze maand ltscheepse herfstmanoeuvres. Met het oog op de huidige situatie in U 9 wordt met veel belangstelling gekeken naar de oefening „Wapen- oi derschap 80", die de grootste gecombineerde oefening van de id len van het Warschau Pact is sedert de inval in Tsjechoslowakije in Deze oefening vindt plaats in Oost-Duitsland, tegen de westgrens Polen aan. Maar ook de oefening van de NAVO, Reforger 80 geheten, er zijn. vs bedoeling van de NAVO-oefenlng is om: lobilisatie eenheden op te roepen en olgens te verplaatsen naar West-Duits- arate eenheden over grote afstanden te laatsen, nheden in te zetten in diverse oefensitu- l aven en eenheden te oefenen n nationa- NAVO-procedures en om vitale instal- jt. commandoposten, logistieke- en ha- istallaties en geallieerde aanvoerlijnen heiligen. >rger is de afkorting van Reinforce- j» for Germany, versterkingen voor island. Oefeningen als deze worden re- wd natig gehouden om troepen die normali- gestationeerd zijn op het grondgebied de Verenigde Staten op grote schaal -•^ West-Europa te verplaatsen om de 'O-eenheden daar te versterken. Door- te worden deze eenheden naar Zuid rand overgebracht, maar dit jaar gaan 'aar Noord-Duitsland om een belangrij- taak te vervullen bij de Noordelijke '«■groep. usader gebied speelt de grootste naoorlogse se oefening, Crusader 80. Deze oefening uiteen in drie kleinere oefeningen. De tSquareleg) vindt plaats in Engeland ^oogt de beveiliging van vitale punten op een deel van het Britse grondgebied en het verplaatsen vanuit Groot-Brittannië van ongeveer tienduizend man parate troe pen en twintigduizend reservisten naar West-Duitsland. De tweede oefening (Jog trot) zal het opzetten van haven- en vlieg- veldfaclllteiten omvatten, alsmede die voorzieningen die nodig zijn pm eenheden en voorraden over grote afstanden te ver plaatsen. Daartoe zal onder andere een deel van de Britse veerdiensten naar het vaste land worden gebruikt Eenmaal in West-Duitsland aangekomen zullen alle Britse eenheden deelnemen aan een derde oefening (Spearpoint). Deze be gint op 17 september. Op die dag zal de, „vijand", bestaande uit de Amerikaanse tweede divisie, bijgenaamd Hell on Wheels, een aanval uitvoeren die de kenmerken moet hebben van een mogelijke Russische aanval. De Britse Vierde Pantserdivisie zal proberen de losgebroken vijand onder con trole te krijgen en hem te stoppen door middel van een op agressieve wijze gevoerd vertragend gevecht. Interventie In de loop van 17 op 18 september zullen eenheden van de 82e Airborne Divisie (Pre cies 36 Jaar na hun landing bij Grave en zuid van Nijmegen) per parachute afsprin gen boven het gevechtsveld. Deze eenheden komen rechtstreeks vanaf hun standplaats Tanks van het Warschau-Pact oefenen in het zuid oosten van de DDR. Fort Bragg in de Amerikaanse staat North Carolina en zullen na een non-stop vlucht over de Atlantishe Oceaan direct worden ingezet. Deze 82e Airborne Divisie maakt deel uit van de nieuwe Amerikaanse inter ventiestrijdmacht, die na de Iraanse crisis werd geformeerd. De divisie kan in haar geheel per vliegtuig worden vervoerd, hoe wel dit een zeer groot aantal vliegtuigen vergt. De Amerikaanse regering studeert momen teel op de samenstelling en de uitrusting van de eenheden van de interventiemacht. De bedoeling is deze een zodanige inhoud te geven, dat de eenheden zich in afwach ting van de komst van nieuwe versterkin gen gedurende enige tijd op het gevechts veld kunnen handhaven. De komende oefe ning moet wat dat betreft de nodige aanval lende informatie opleveren. Op 26 september zullen de Britse eenheden, daarbij gesteund door de versterkingen die uit Engeland werden aangevoerd, de situa tie weer vast in de hand hebben. Bij het bewerken van de „vijand" zal onder meer gebruik worden gemaakt van middelen van psychologische oorlogvoering. Met behulp van onder andere luidsprekers en pamflet ten zal men trachten de vijand in verwar ring te brengen en hem tot overgave te bewegen. Voorbereiding Zowel de oefeningen van het Warschau Pact als van de NAVO werden al lang geleden aangekondigd. De voorbereidingen op militair en civiel gebied van een oefening van een omvang als nu is voorzien, vergen tenminste één jaar. Tot die voorbereidingen behoren, naast het ontwerpen van de oefe ning zelf, het verwerven van toestemming van de diverse burgelijke autoriteiten, het regelen van het gebruik van havens, wegen, spofjrlijnen, vliegvelden enzovoorts, en de daarbij behorende steun in de meest uitge breide zin, zoals het voorlichten van de bevolking in de oefengebieden en de rege ling van de mogelijke schade. Ook het Nederlandse grondgebied vervult, te zamen met dat van België een uiterst vitale rol bij de aanvoer, ondersteuning en verplaatsing van de oefenende NAVO-een- heden. Nederlandse territoriale staven en burgelijke instanties zijn nauw bij de oefe ningen betrokken. Naast de oefeningen met parate eenheden zal het eerste Nederlandse legerkorps de komende dagen worden ver sterkt met een mobilisabel bataljon, waar van het personeel zal worden opgeroepen in werkelijke dienst. Nadat dit bataljon is ge formeerd, zal het zich naar Duistsland ver plaatsen en zich voegen bij de daar reeds aanwezige troepen. Op de Noordzee en de Atlantische Oceaan zullen van 10 tot en met 24 september meer dan zestigduizend man. 170 marineschepen en vierhonderd vliegtuigen deelnemen aan de oefening Team Work 80. Deze eenheden komen uit negen NAVO-landen. Zij zullen worden geoefend in het beschermen van konvooien, het uitvoeren en beschermen van amfibische operaties, onderzeebootbe- strijding, enzovoorts. GOTERSLOII (AP) De tanks van de NAVO kunnen bij hun oefeningen in het noorden van Duitsland beter dwars door een aardappelveld oprukken dan over verharde landwegen. Want elke kilometer verharde weg die wordt ver woest kost het bondgenootschap 160.000 mark en voor tienduizend vierkante meter omgeploegd aardappelveld ge ven de militairen slechts 18.000 tot 22.000 mark. Nog goedkoper is een op mars over suikerbieten en koolrapen: 6.000 mark per tienduizend vierkante' meter. Wat schade aan landbouwgronden be treft is het veruit het goedkoopst 's whi sters te oefenen. De manoeuvres van februari 1979 kostten 2,3 miljoen mark aan schadevergoedingen, die van dc zo mer ervoor het viervoudige. Teams van de Bundeswchr die zich op de psychologische oorlogsvoering heb ben toegelegd krijgen de komende we ken de handen vol. Zij moeten de bewo ners van de streek waar de oefeningen worden gehouden steeds voorbereiden op naderende gevaren zoals oprukken de tankcolonncs. Overal zijn al affiches aangepakt waarin met nadruk wordt gewaarschuwd kinderen niet tc laten spelen met gevonden munitie of ander wapentuig. België De grote afwezige bij alle NAVO-oefenlngen is België. De financiële situatie van de Bel gische defensie is zo benard geworden dat deelname aan deze oefeningen niet meer mogelijk is. Reeds eerder werd gemeld, dat de Belgische luchtmacht vanaf 1 september niet meer inzetbaar mag worden geacht. Het aantal vlieguren van de straaljagerpilo ten zou wegens brandstofgebrek zijn terug gelopen van 250 per man per jaar (de NA- VO-limiet) naar 165. Ook werd al gedreigd een deel van de nu nog in West-Duitsland gelegerde eenheden (in totaal ongeveer 26.000 man) terug te halen. Het ziet er naar uit, dat België zich. net als' Denemarken, op korte termijn zal moeten afmelden uit het militaire deel van de NA VO. De bondgenoten van België zullen niet in staat zijn dit gat naar behoren te vullen. In de praktijk betekent het dat hun taak wordt verzwaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7