Ook zwakzinnige wil lezen Aangepaste lectuur is dringend noodzakelijk beren tussen hier en spanje Trouw Commentaar Chir hina (1) China (2) Verandering bij raad van kerken nog ouder spelletje kat en muis poederkoffie schaakgedicht advertentie VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 5 bande zitting van het vijfde Chine- Volkscongres is deze week een ïiinde gekomen. Twaalf dagen lang L lebben de ruim drieduizend gedele geerden de redevoeringen van ver- J cheidene leiders aangehoord en de J 'oorstellen en richtlijnen, zoals die loor partij en regering waren opge- leid, zonder tegenspraak aan- aard. mïoals verwacht mocht worden, [jJ'vant nog steeds is het Chinese larlement een lichaam dat, hoewel S ie! formeel het hoogste staatsor gaan heet. niet meer kan doen dan iet beleid van de communistische >artij goedkeuren. Verheugend is list iet dat er binnen het Volkscongres memmen opgaan die aandringen op zo neer bevoegdheden voor het parle- eee,fient, maar tot op heden is he ardtentrale comité van de partij opper- t v uachtig. let Jelangrijke wijzigingen in het te- gjj eid heeft de zitting niet opgeleved. ,et feeI eerder moet dé conclusie ;ijn dat de Chinese leiders vastbesloten ijn voort te gaan op dé weg dé na q Ie turbulente jaren rondom de nd lood van partijvoorzitter Mao Ze- tin dong werd ingeslagen. Een veg en 01 en beleid waarvan de bas» werd elegd door de overleden premier ■r. hou Enlai en diens vertrouweling n )eng Xiaoping, die nu als China's terke man de uitvoering van dat eleid heeft veilig gesteld. De for- «nt nele goedkeuring door het Volks- geiongres als hoogste staatsorgaan 5J) srschaft dat beleid dc welkome lt galisering. ieen veranderingen in beleid, wel wijzigingen in de Chinese rege- ingshiërarchie, maar dat zijn wij- ,v(igingen die aan dat beleid zijn de angepast. De nieuwe premier hao Zyang, die Hua Guofeng op- °tc olgt, is een aanhanger van Dengs fleeën en heeft in feite de afgelopen est haanden het premierschap al ld aargenomen. Ook de andere ver- chuivingen versterken het leider- hi chap in het regeringsapparaat op tid en wijze die de pragmatische Deng S(i oor ogen staat. Deng heeft tevens ijn zin gekregen in een verdere ëi :rsterking van de tweedeling tus- ;gi n regering en partij: de partij als igische bewaker van het beleid jr Deng als vice-voorzitter van partij zijn zegje inhoudt) en het egeringsapparaat als manager en Puurder. ilcutelwoorden in dat beleid zijn stabiliteit, eenheid, rust en orde", als die al tijdens het elfde congres n de communistische partij in 77, een jaar na de dood van! ao. veelvuldig de toespraken van I leiders sierden. Of zoals viceprë- lier Deng Xiaoping het toen in onde bewoordingen uitdrukte, oen hij zei „dat er wel wat minder f spraat en wel wat harder gewerkt on worden". ad labiliteit om de economische op- c^ouw te verzekeren, is ook nu de idruk die deze zitting van het Rationale Volkscongres heeft 3ch- ■Irgelaten en die bedoeld is voor item en extern gebruik. De Volks- ipubliek wil naar binnen en naar j jiten toe duidelijk maken dat er efiniticf een einde gekomen is aan e woelige jaren van de Grote Pro- etarische Culturele Revolutie en y ian de onberekenbaarheid van het 4 eiderschap. Intern houdt dat in dat een eind gekomen is aan Mao's losofie van de permanente revolu- J die weliswaar het Chinese volk ideologische elan bijbracht, lar evenzeer economische proces- in verstoorde en China soms aan rand van de totale chaos bracht, de levensstandaard van de mil- len Chinezen te verhogen (en n zelf vaster in het zadel te ko rnet) heeft de leiding gekozen voor eei moderniseringsbeleid, waarin he maken van winst en het loon nar werken geen verderfelijke ka- piilistische ideeën meer zijn en warbij de planning op korte of lagere termijn geen ontwrichtende mssale campagnes meer duldt. Oerigens ook geen tegenspraak. D laatste mogelijkheid voor de Oinezen om hun ongenoegen over ht reilen en zeilen in eigen land fcnbaar te maken, is met de ophef- fng van de zogenaamde „muur on de democratie" ongedaan ge naakt. En ook dat is door het /olkscongres goedgekeurd. De li beralisering is van economische en niet van politieke aard. Ook aan het buitenland willen de Chinese biders duidelijk maken dat de huidige periode van stabiliteit zal voortduren. Dat China vast besloten is opgenomen te worden in de rijen van moderne industriële naties en dat ook het buitenlandse beleid daarop zal worden afge stemd. Clina, dat voor zijn ambiti euze ecoromische plannen afhan kelijk is van moderne technologie, probeert buitenlandse regeringen, ondernemtrs en banken over te halen tot hvesteringen in het land. Enig vertouwen inde economische en politiete stabiliteit van het land is daarvoor onontbeerlijk en de leiders deen hun best dat vertrou wen te wéeken. Een gedisciplineer de arbeidsnarkt wekt in ieder geval meer vertouwen bij buitenlandse ondernemirs dan een opgezweepte massa rod; gardisten, die zwaaiend met het -ode boekje boeren en arbeiders /an hun werk houden. Westèrse egeringen, ondernemers en bankei houden hu eenmaal meer van gematigde pragmatische leiders dietermen als „produktivi- teit en uibreiding van de handel" hanteren <an van radicale macht hebbers dc de mond vol hebben van de revolutie. Ongetwijfed zal na de goedkeuring door het \olkscongres van dit be leid de welerse belangstelling, met name in apan en de Verenigde Staten, voir samenwerking met de Chinezen oenemen. Positieve ge luiden zijneveneens te verwachten uit de hocdsteden van de landen,1 van de A£AN, de Associatie van Zuidoost-Zziatische Naties, waarin Thailand, Ie Filippijnen, Singapo re, Maleisc en Indonesië zijn ver enigd. Dee landen hebben altijd met enige ïuiver moeten aanhoren dat de (hinese communistische partij de rarxistisch getinte bevrij- dingsbewejingen in die landen har telijk steui toezegde in hun strijd tegen de eactionaire regimes. Met mannen is Deng in de Chinese partijtop :al dat de komende jaren wel meevJlen. Zo moet ook het besluit (en de goedkeurrig ervan) tot afschaffing van de cubbele nationaliteit voor Chinezen overzee beschouwd wor den als ten gebaar van goede wil ten opzi:hte van die landen in Azië waar grote minderheden Chinezen wonen. De regeringenNn deze lan den hekben altijd hun twijfels ge had over de loyaliteit van deze minderteden, die van Peking de toestenming hadden ook de Chine se nationaliteit te handhaven en in landen als Maleisië en Indonèsië werden ze ronduit beschouwd als een potentiële „vijfde colonne" van het revolutionaire China. Met cfe formele afschaffing van de dubbele nationaliteit probeert Pe king dit wantrouwen weg te hemen, een wantrouwen dat goede betrek kingen met een aantal naaste buren vaa de Volksrepubliek steeds in de weg heeft gestaan. Zelfs zwaar geestelijk gehandicapte mensen kunnen plezier beleven aan boeken. Dat staat in het rapport „Boeken voor geestelijk gehandicapten" van het Nederlands Bibliotheek en Lectuurcentrum in Den Haag. Voor dit rapport is gebruik gemaakt van ervaringen van mensen, die dagelijks met de grote groep gehandicapten te maken hebben in inrichtingen, dagverblijven enzovoort. In ons land zijn er ongeveer 130.000 geestelijk gehandicapten, 75.000 van hen zijn in lichte mate en 55.000 ernstig gestoord. Welke boeken met name geschikt zijn voor zwakzinnigen, hebben de opstellers van het rapport (een paar bibliothecarissen, een orthopeda goog, een schrijver en een onderwijsdeskundige) zo'n beetje uitgezocht. Ze kwamen tot de conclusie, dat er veel te weinig geschikt materiaal is, zodat er speciaal voor deze gehandicapten geschreven of aangepaste boeken op de markt gebracht zouden moeten worden. Bovendien zouden de biblio theken zich wel eens wat meer mogen interesseren voor deze groep mensen, die ze tot nu toe maar links hebben laten liggen. Wij spraken over dit onderwerp met twee bibliothecarissen van het Nederlands Bibliotheek- en Lectuurcentrum, die aan het rapport hebben meegewerkt. door Clsca Dresselhuys maar eenvoudig gebeurt. Tenslotte hebben deze mensen dagelijks, te ma ken met werk, collega's, openbaar vervoer, geld, kantines en dergelijke. Voor de ouderen in deze categorie is eigenlijk geen lectuur voorhanden. DEN HAAO „Het is toch treurig, dat je een veertigjarige geestelijk gehandicapte man, die al jarenlang in een sociale werkplaats werkt, alleen maar naar huis kunt sturen met boekjes als „Jip, Jap en Job in de sneeuw". Zijn leesvaardigheid is inderdaad wel die van een schoolkind, maar zijn belangstelling gaat heel wat verder. Maar voor deze groep bestaat er Stevig papier geen aangepaste lectuur. Heel jammer." Sancia Simonis en Mieke Starmans, beiden werkzaam als bibliothecaris bij het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum in Den Haag heb ben zich de laatste tijd zeer intensief beziggehouden met wat geestelijk ge handicapten zouden kunnen en wil len lezen. En ook met wat er in feite voor hen beschikbaar is: helaas bitter weinig. Volgens de twee vrouwen lijden hier niet alleen geestelijk gehandicapten onder, maar ook andere mensen, die moeilijkheden hebben met lezen. Of bij voorbeeld analfabeten: mensen, die dan wel niet kunnen lezen en schrijven, maar die zich toch al tien tallen jaren staande hebben weten te huoden in de maatschappij. Het is te gek, dat er voor al deze mensen alleen maar kinderboekjes te krijgen zijn, wanneer ze willen leren lezen. Wat leest nu bijvoorbeeld een zwaar geestelijk gehandicapte, waar heeft hij plezier m en wat begrijpt hij? Het blijkt, dat het bij deze groep niet echt om lezen, zoals wij dat bedoelen, gaat. Meer om het bekijken van pla ten en foto's, die direct met de eigen omgeving en het dagelijkse leven te maken moeten hebben. Kleuren-fo- to's van flink formaat, waarop bij voorbeeld de kat van die gehandicap te, zijn stoel of bed, een plant, die voor z'n raam staat, enz. staan. Het blijkt dat dergelijke afbeeldingen wel degelijk herkend worden en dat de gehandicapte er plezier aan beleeft. i Kijken Voor oudere zwaar gehandicapten zou je kunnen denken aan dia-series over dezelfde dagelijkse onderwerpen en aan kijk- en vertelboeken, die in groepen worden voorgelezen en beke ken. Het blijft bij deze groepen bij kijken, „echt" lezen is er niet bij. Bij matig geestelijk gehandicapten blijkt al weer meer mogelijk te zijn. Ook hier zijn de individuele foto-boe ken erg in trek. Zelf kunnen lezen is ook hier nauwelijks aanwezig, maar toch blijkt het leren van bepaalde kernwoorden, zoals uitgang, ingang, WC, station en dergelijke tot de mo gelijkheden te behoren, waarbij het heel ijn is, dat er steeds meer bordjes met tekens en afbeeldingen in plaats van woorden komen in allerlei open bare gelegenheden. Tweede klas De licht gehandicapten kunnen na lang oefenen wel zelf lezen, maar ze komen meestal niet uit boven het niveau van de tweede klas lagere school. Voor deze groep is het hebben van eigen aangepaste leesboekjes erg belangrijk. Voor hen is het heel verve lend, dat er alleen maar kinderboek jes zijn, die ze bij wijze van spreken tot hun dood toe moeten lezen. Juist bij deze groep zitten heel wat mensen in sociale werkplaatsen, zodat je veel meer onderwerpen dan „aap, noot mies" kunt behandelen, wanneer het Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Voor de groepen „moeilijk lerend" en „zwakbegaafd" is er gelukkig al weer aanzienlijk meer te lezen, ook voor de ouderen in deze ca,tegorie. Tot wat de jeugd hier leest behoren boeken van Annie Scmidt, Dolf Verroen, Jaap ter Haar, de tienerserie van Lemniscaat. De ouderen blijken wel uit de voeten te kunnen met eenvoudige streekro mans zoals die van onder meer me vrouw Visser-Roosendaal, Annie Oos- terboek-Dutschun, Jos van Manen- Pieters, Toon Kortooms. Algemene voorwaarden voor boeken voor geestelijk gehandicapten zijn, dat ze op stevig papier gedrukt moe ten zijn, duidelijke letters zonder ver sieringen moeten hebben, elke zin moet op een nieuwe regel beginnen, er moeten niet meer dan 25 tot 35 regels op een pagina staan, de boeken moeten niet dik zijn en er moeten duidelijke, eenvoudige illustraties in staan, liefst foto's. Wat de inhoud betreft: hoofdzaak is dat het verhaal herkenbaar is en, afhankelijk van de leeftijd en het niveau, niet te kinder achtig. Het verhaal moet altijd goed aflopen, het moet in een bekende omgeving spelen (niet ergens in een ver, vreemd land), er mogen niet te veel problemen en nuances in voorko men, de handelingen in het boek ^moeten duidelijk zijn en logisch in oorzaak en gevolg. Voor jeugdige geestelijk gehandicap ten blijken boeken over de natuur, planten, dieren, het gezin, thuis, huis houden, eten, school, ziekenhuis, wa renhuis, winkel, supermarkt, kerk, godsdienst, verkeer en vervoer, sta tion, auto, bus, tram, trein, boerderij, emoties zoals lachen, huilen, angst, lief vinden, niet lief vinden, plagen, lichaam, seksualiteit en dergelijke erg in de belangstelling te liggen. Voor ouderen komen daar nog be paalde dingen bij, zoals eenvoudige toneelstukken, verhalen voor pop penkastspelen, musicals, eenvoudige bewerkingen van bestaande boeken en sprookjes, bijbel voor volwasse nen, gebeden, avonturenromans, boe ken naar aanleiding van televisie-se ries of televisie-bekendheden, een voudige boekjes over hobbies. Hobby Het komt vaak voor, dat geestelijk gehandicapten erg handig zijn en een hobby hebben. Wanneer ze hier iets over willen ezen, zijn er alleen maar ingewikkelde boeken, die meestal veel te moeilijk zijn. Aan de andere kant blijkt uit ervaringen van biblio theekmensen, dat sommige geeste lijk gehandicapten boeken aan kun nen, die ver boven hun leesniveau liggen, omdat ze zo geïnteresseerd zijn in het onderwerp. Zo las een jongen alle boeken van K. Norel ('En gelandvaarders') omdat zijn vader hem hier eens een van had voorgele zen. Ze lagen eigenlijk boven zijn macht, maar hij beleefde er enorm veel plezier aan en las ze van a tot z. Sancia Simonis en Mieke Starmans zouden heel graag een eigen tijd schrift voor geestelijk gehandicapten willen. Dat zou heel gevarieerd moe ten zijn, met veel foto's, er zouden ook korte leesstukjes in moeten staan, bij voorbeeld over dierenver- zorging, televisieprogramma's, over hoe je jezelf kunt redden in bepaalde dagelijkse situaties, iets in de voor lichtende sfeer (over geld of seksuali teit). Naar hun idee zouden veel ge handicapten zo'n eigen tijdschrift heerlijk vinden. Ze zouden er lang mee doen. het vaak over lezen en echt het gevoel hebben, dat het iets van henzelf was. De bestaande tijdschrif ten, zelfs tienerbladen als Tina, zijn toch te moeilijk. 'Werk genoeg' Mieke Starmans, die speciaal belast is met de lectuurvoorziening van ge handicapten, is van plan de komende tijd het land door te reizen, om te kijken wat ze verder met de aanbeve lingen uit het rapport kan doen. ..Ik ga naar bibliotheken toe, naar inrich tingen, maar ook naar schrijvers en uitgevers, zowel in binnen- als buiten land. Aan bepaalde schrijvers zou je kunnen vragen of ze iets in hun al uitgegeven boeken zouden willen aanpassen, waardoor wij ze kunnen gebruiken voor de geestelijk gehandi capten. Aan uitgevers zou je kunnen vragen of ze willen meewerken aan bij voorbeeld het uitgeven van zo'n speciaal tijdschrift of van aangepaste boeken. Er is op dit gebied nog niets gebeurd, dus ik heb werk genoeg." Wat in het rapport niet beschreven is. maar waarover wel wat gegevens be kend zijn, is het feit, dat geestelijk gehandicapten meestal dol zijn op televisiekijken. Daarom zou er een tijdschrift voor hen ook ruime aan dacht aan t.v.-persoonlijkheden en programma's moeten worden be steed. Wat heel erg aanspreekt zijn kinderprogramma's, zoals Pommetje Horlepiep. Bassie en Adriaan, de Stratemakeropzee-show en ook J. J de Bom en Lawaaipapegaai. Verder kijken gehandicapten graag naar programma's als Toppop. de Show- bizquiz, de Willem Ruisshow, bepaal de programma's van André van Duin (Te land. ter zee en in de lucht) en spelletjes-programma's als Steden- spel, Spel zonder grenzen en Zes kamp. Wat de radio betreft: er wordt eigenlijk alleen maar naar de popzen der Hilversum 3 geluisterd. AMERSFOORT Kardinaal Wille- brands heeft de raad van kerken la ten weten niet in het bestuur van de raad te willen blijven, omdat hij we gens zijn werkzaamheden in Neder land en Rome voor deze taak in de praktijk nooit tijd heeft. Dr A. H. van den Heuvel is voorzitter geworden van de sectie Internationale zaken. Hij volgt als zodanig mevrouw dr. M. Klompé op die lid blijft van de sectie. Niemand zal er zo bij stilstaan, maar wie de Spaans; zon tege moet reist, moet onderweg hoe dan ook beren passeren. Niet dat je ze zomaar ziet, wint er zijn er op die route nog maar erg weinig en die er nog zittenzijn vreselijk schuw en laten zici maar liever helemaal niet zieE. Geen mens hóeft dus bang te zijn een beer tegen het lijf te lqpen, zeker niet langs de snelweg naar Breda en evenmin in België. Pas in het uiterste zuiden van Frankrijk kun je nog een beer-op-afstand verwachten. Beien zitten wat la douce France betreft, alleen nog in de Franse Fyreneeën, en dan nog maar met ï'n twintigen onge veer: een stuk of zes in het mid den en oostelijke deel samen en zo'n vijftien in het westen van dit gebergte. Een he?l klein voorraadje beer dus in Frankrijk, het kleinste aantal van alle Europese landen zelfs. In Rusland zitten de mees te, wat iedereen waarschijnlijk ook verwacht: 23.000, maar ook in Roemenië zijn er nog heel wat: 5700. In Joegoslavië vind je er volgens statistieken van een jaar geleden tenminste nog 2600, in Zweden 600, Tsjechoslowakije heeft er een dikke 400, Finland iets mirder, en zelfs in Italië moe ten nog 85 tot 115 beren rond zwerven. In Noorwegen en Span je huizen er een stuk of honderd en de rest valt te verwaarlozen, behalve natuurlijk als je zelf toe- vallignet een van die veertig Bul gaarse, een van de 35 Poolse of een van de 25 Griekse beren voor je voeten krijgt. Een beer blijft tenslotte een beer en meestal geen kleintje ook; die in de Pyre neeën, bruine, variëren in ge wicht van vijfenzestig tot twee honderd kilo, waarbij de licht voetigere dieren uiteraard de vrouwtjes zijn. In het begin van onze jaartelling kon je vrijwel overal in Frankrijk nog beren verwachten (maar ja, wat zag je toen niet in ons land?) en dat is dus aardig afgezakt. Die paar Franse beren worden nog bedreigd met uitsterven ook. Ten eerste heb je daar de berenjacht hoewel sinds een kleine vijf entwintig Jaar streng verboden verder stropers die voor een vacht nog wel vijfduizend gulden vangen, herders die beren probe ren te vergiftigen om hun kuddes te beschermen, en last but not least de toeristen, van wie er steeds meer komen en met hun vakantiedrukte de rust van de beren verstoren. Tegen de vergif tigingspogingen doen de autori teiten wel iets, maar tegen de toeristen juist niets. Vorig jaar hebben beren éénen tachtig scha pen en één koe verslonden een beer moet toch ook wat en dat mag van de overheid zo blijven; de gedupeerde boeren krijgen dan wel vergoeding voor de slachtoffers. Maar het toerisme wordt alleen maar bevorderd. Er worden twee nieuwe wegen in het gebied aangelegd, waarvan er één op maar een meter of hon derd van een berenbehuizing gaat lopen. De kans is groot dat de op hun rust gestelde beren hun Franse nationaliteit voor de Spaanse zullen .verruilen, want in de Spaanse Pyreneeën is nog wel rust en ruimte voor ze te vinden. Niet zó erg als ze daardoor kun nen overleven, maar door zo'n verhuizing zijn de Fransen hun laatste beren dan wel mooi kwijt. Nauwelijks hebben we het vreug devol voortbestaan van die Chi nese boer van 142 kunnen door geven, of in, Indonesië menen ze de oudste ter wereld te hebben ontdekt, een Indonesische dus. Het Indonesische dagblad Piki- ran Rakyat verhaalt van me vrouw Nenek Emeh die in Ban doeng woont en volgens haar ei gen verklaring 160 jaar oud is. Helemaal na te gaan is dat niet. Eerst denk je dat hier zo'n aardi ge stenen sierkater zit, waar de muizen toch vol ontzag naar sta ren, want je weet maar nooit Maar Dominó is een echte kater en ook de muizen horen tot het land der levenden. De stevige Hamburgse kat had nog nooit eerder muizen gezien en kijkt hier eerst zogezegd de kat uit de boom. En voor zo'n kat zijn de- muizen (voorlopig) natuurlijk niet bang. maar vast staat dat mevrouw Emeh bij het eerste huwelijk van de latere president Soekarno, in de dertiger jaren, al over dè hon derd was. De krant vindt dat de Indonesische regering de leeftijd van mevrouw Emeh precies moet laten nagaan, maar zelf heeft de oude vrouw absoluut geen inte resse. „Ik ben zo langzamerhand doodmoe van dit leven", zei ze, „en ik zou het echt niet erg vin den als er nu eens een eind aan kwam." Hij werd wel „de vader van de Nescafé" genoemd, Max R. Mor- genthaler, die nu op zijn tachtig ste jaar in zijn huis aan het Meer van Genève is overleden. Al in de vorige eeuw kende men in ver scheidene landen patenten op poeder- en vloeibare koffie, maar de Zwitserse scheikundige Mor- genthaler vond het eerste goed houdbare poederprodukt uit, dat zonder gevaar voor bederf op gro te schaal kon worden geprodu ceerd. Zijn Nescafé werd in 1940 al in meer dan vijftig Amerikaan se steden verkocht en het zijn vooral Amerikaanse soldaten ge weest die het prodükt later in het bevrijde Europa populair ge maakt hebben. Zoals beloofd komen we nog even terug op de brief van ir. Torbijn uit Den Haag. die met zijn oplos sing van de „verdwijn van de aarde-puzzel" een compleet „schaakgedicht" met drie cou pletten meestuurde. Het gaat om de schrijver van het gedicht die de heer Torbijn zelf bestuurs lid van de Koninklijke Neder landse Schaakbond niet heeft kunnen achterhalen. Eens moet het vers op een kalender of in een of ander blad gestaan hebben, maar zelfs de Koninklijke Biblio theek in Den Haag bracht geen uitkomst. Erg oud kan het in elk geval niet zijn. daar is de stijl niet naar. Misschien zijn er lezers die er meer over kunnen vertellen. „Dit is een fascinerend spel zei je en je leerde me een degengevecht van gedachten te kruisen op een vlak van zwart wit. Er is geen weg terug zei je en je nam mijn pionnen enN lopers mijn paarden en to rens en mijn koningin. En toen mijn koning met jou was weggegaan bedacht ik dat zwart wit niet èlles is. Je kunt in zoveel kleuren op nieuw beginnen." Krokodil Zeker een half uur hebben er op de luchthaven van Port Moresby in Papoea Nieuw Guinea geen vliegtuigen kunnen landen en vertrekken, omdat op de belangrijkste landings- en startbaan een flinke krokodil zat te zonnen. Het ongeveer één en een kwart meter lange beest liet zich pas na een half uur verjagen. Kleine advertentie in een Am sterdams huis-aan-huis-blad: „Wij hebben een kinderwagen te koop. Wie heeft voor ons een klei ne diepvriezer?" Wat onmiddellijk de vraag op roept: en dat arme kind dan?

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5