Christelijke bond verwijt 'ais onbehoorlijk bestuur Miljoenenfraude met belasting en premies Veel debiteuren willen best sneller betalen. Als u ze m de kans maar geeft. Rabobank S BV's verplicht volledige jaarrekening op te geven taatschappijleer nog ieen eindexamenvak Vijftien jaar geëist voor moord op taxi-chauffeur nkomensoffer voor onderwijzend personeel Overheid gaat misbruik tegen taatssecretaris wil mogelijkheden ader onderzoeken Vmf-Stork minder verlies Jeugdige joyriders richten schade aan Vier bedrijven hadden samen 250 zwartwerkers Leidend personeel leefde in luxe amer: aan Chili inancieel niet gemoetkomen Geld en goede raad. Bonden willen blijven praten over haven-CAO ;NSDAG 10 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 an onze sociaal-economische redactie MSTERDAM De Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel vindt dat linister Pais van onderwijs zich schuldig maakt aan chantage en aan de uitoefening van ibehoorlijk bestuur. De bond is zeer verbolgen over het plan van Pais om van het iderwijzend personeel een extra inkomensoffer te vragen. jet is absurd om de salarissen van i eigen werknemers te gebruiken n de begroting sluitend te krijgen. Bt begint toch te lijken op het onei- jilijk gebruik maken van bevoegd- •den." aldus de tweede voorzitter 0 de bond. L. H. Post bij de officiële ering van het 25-jarig bestaan van christelijke bond van overheids- fjneel bij de Vrije Universiteit en Academisch Ziekenhuis van de jdens de jubileumvoering werd be nd gemaakt dat het bestuur van de instelijke centrale van overheids- 1 onderwijspersoneel de overkoe- •lende CCOOP waarvan ook de 30 deel uitmaakt heeft beslo- het overleg met minister Pais op schorten. De centrale meent dat tzuinigingen in de lonen en salaris- En een algemeen karakter moeten ragen en dat de salarissen in het nderwijs niet mogen worden losge- oppeld van het salarisbeleid voor iet gehele overheidspersoneel. lurder Post wees er op dat mi- yer Pais 250 miljoen gulden op de frissen in het onderwijs wil verha- omdat het kabinet eerder weiger- o te gaan op Pais' plan om op de antieuitkering van alle werkne- •rs te korten. Slaagt deze inleve- igsactie niet dan kost dat volgens '^minister duizenden arbeids- itsen. Nu hij niet van de gemeenschap mag vragen de begroting sluitend te ma ken wil deze minister het eigen perso neel het gat laten dichten, aldus Post, die er ook op wees dat Pais in het kader van de wijziging van de topsa larissen bij de overheid ook zelf gaat inleveren: één gulden per maand. voorwaarden: verbetering van de ar beidsomstandigheden. verhoging van de kwaliteit van het werk en mede zeggenschap. Een dergelijke koers wijziging sluit "olgens hem ook goed aan op de geschiedenis van de chris telijke sociale beweging. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook besloten vennootschappen zullen in beginsel verplicht worden hun volledige jaarrekening open baar te maken. Dit blijkt uit een wetsvoorstel van minister De Ruiter van justitie, dat tot doel heeft onze wetgeving aan te passen aan een twee jaar terug totstandgekomen richtlijn van de EG. De overheid verschaft zich hiermee echter tegelijker tijd een nieuw wapen bij de bestrijding van het misbruik van BV's, dat in de tientallen miljoenen guldens loopt. Post wees er ten slotte op dat de ambtenarenbonden ook worden ge confronteerd met forse bezuinigingen bij het wetenschappelijk onderwijs. Het overleg met minister Pais loopt ook hier erg stroef. De leden van de christelijke vakbeweging zijn volgens hem bereid tot verdere loonmatiging als dat méér werkgelegenheid ople vert. Maar dat zal wel in een alge meen loonbeleid moeten worden ge regeld. Tegenstander „Genoeg" Prof. dr. B. Goudzwaard pleitte op de jubileumbijeenkomst voor een „eco nomie van het genoeg". De terugval lende economische groei, die over heid en vakbeweging voor enorme dillema's zal stellen, maakt het on vermijdelijk dat we een bevriezing van het inkomens- en consumptieni veau aanvaarden. In plaats van op de primaire arbeidsvoorwaarden het loon zal de vakbeweging zich naar zijn mening moeten gaan toeleggen op de zogeheten secundaire arbeids- fan onze parlementsredactie )EN HAAG Maatschappij- ïer wordt voorlopig geen fa- ultatief eindexamenvak voor het gehele voortgezet on- Hwijs Staatssecretaris De ong vindt het daar nog te veg voor. Eerst moeten de ogelijkheden worden onder- icht en pas daarna om- reeks 1986 kan er worden slist over eventuele invoe- ïg van het vak als nieuwe uzemogelijkheid in het udexamenpakket voor het ïhele voortgezet onderwijs. fJong heeft dat laten weten in een ief aan de Tweede Kamer. Hij rea- ert hiermee op een motie van het tdA-Kamerlid Van Kemenade, die rd ingediend tijdens het begro igsdebat over onderwijs eind vorig sr. Daarin werd gevraagd om de ïgelijkheden voor het facultatieve ndexamenvak maatschappijleer te derzoeken Tot nu toe wordt er een in het lager beroepsonderwijs idexamen afgenomen in maat- lappijleer, maar dan via een lioolondenzoek. lijke aspecten bij maatschappijleer een duidelijke rol. In zijn brief schrijft de staatssecreta ris dat het aantal lesuren in maat schappijleer zou moeten worden uit gebreid als het vak eindexamenvak zou worden. Hij wil eerst een werkgroep instellen die moet gaan werken aan een exa menprogramma en aan een leerplan. Dat zal zeker tot 1982 duren, ver wacht hij. Later zouden er vijf of zes experimenten moeten worden opge zet in verschillende sectoren van het voortgezet onderwijs Prof. Goudzwaard verklaarde zich een tegenstander van een overheid, die bij de loonvorming als trendsetter gaat optreden. „Elk protest tegen de overheid als werkgeefster zal dan di rect het effect krijgen van een poli tiek protest," aldus Goudzwaard Bo vendien vond hij het een bezwaar dat voor het overheidspersoneel de rela tie tussen loonkosten en werkgele genheid niet zo duidelijk is. „Een industriearbeider kan die relatie wel zien, of anders gezegd: Groenevelt zal Dutman tot rede moeten brengen en niet andersom." De overheid zou vol gens hem wel als strendsetter kunnen optreden bij zaken als verbetering van de werksituatie, inspraakmoge lijkheden en dergelijke. „Dat zal dan ook de specifieke invalshoek moeten zijn van de christelijke organisaties van overheidspersoneel," aldus Goudzwaard. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het Vmf-Stork concern heeft in de eerste helft van dit jaar een verlies geleden van 14 miljoen, tegen 21 miljoen in de over eenkomstige periode van vorig Jaar. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat er nu geen her structureringskosten ten laste van het resultaat zijn gebracht. Vorig jaar was dat 3 miljoen. In het tussentijds bericht wordt opgemerkt, dat de voorziening voor herstructurerings kosten voor zover nodig in de tweede helft van dit Jaar zal gebeuren en dat het bedrag mede afhankelijk is van de te ontvangen overheidssteun. Wat het resultaat voor het gehele Jaar betreft wordt medegedeeld dat, on voorziene omstandigheden voorbe houden, het verlies zonder herstruc tureringskosten lager zal zijn dan vo rig jaar. Intussen blijkt de personeelssterkte met ruim vijfhonderd man te zijn gedaald van 15.694 tot 15.164. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wonters bekijkt samen met L. C. van Dalen, voorzitter van de landelijke stuurgroep „sociaal culturele activiteiten werklozen" het eerste exemplaar (tweede druk) van het boekje „Geen werk, maak er werk van!" Het boekje bevat informatie over ontslag, voorzienin gen, vrije tijd, ander werk, sollicitaties en veel adressen. Het is bij alle arbeidsbureaus gratis verkrijgbaar. Van onze rechtbankverslag gever ROTTERDAM De Rotter damse officier van justitie, mr. P. J. Wurzer, heeft giste ren vijftien jaar gevangenis straf geëist tegen de uit het Engelse leger gedeserteerde G. D. (21). De man wordt er van verdacht samen met zijn Duitse vriendin Heicke B. (20) de 33-jarige taxichauffeur Willem Stakenburg te hebben vermoord in de nacht van 19 op 20 januari van dit jaar. Op de dag van de moord had het tweetal een plattegrond van de Maas stad gekocht om een geschikte plaats uit te zoeken om volgens plan een taxichauffeur te beroven. Heicke bel de vanuit een afgelegen straat om een taxi. De Engelsman ging achterin zit ten. zijn vriendin nam plaats naast de Rotterdamse taxichauffeur. De gebeurtenissen volgden zich daar na razendsnel op. Verdachte trok zijn slachtoffer achterover en gebruikte een uitbeenmes dat hij bij zich had. Zijn vriendin stak van opzij op de chauffeur in. Door de paniek die daarna bij het tweetal ontstond kon den zij het geld van de chauffeur niet vinden. Met hun in de buurt gepar keerde oude volkswagen vluchtten zij hals over kop via Frankrijk naar Spanje. Omdat zij de autosleutels tijdens de ren verloren hadden moest een toch tra ampje worden geforceerd. politie aangaf. Tijdens de rechtzit ting verklaarde D. vlak voor zijn daad overvallen te zijn door hallucinaties. De taxi-chauffeur deed hem denken aan de man met wie zijn vrouw hem bedrogen had. In het requisltor van de officier kwam naar voren dat hij er ernstig rekening mee gehouden had, dat de twee bewust naar iemand ge zocht hadden die alleen werkte en daardoor kwetsbaarder was. Heicke D. zal zich vermoedelijk op 23 oktober moeten verantwoorden voor haar aandeel in de moord voor de rechtbank in Buckeburg. De rechtbank in Rotterdam doet op 23 september uitspraak. Momenteel zijn alleen naamloze ven nootschappen, onderlinge waarborg maatschappijen en een aantal coöpe ratieve verenigingen verplicht jaar lijks hun balans en verlies- en winst rekening plus toelichting te publi ceren. Niet alle BV's zullen blijkens het voorstel onder de publikatieverpllch- ting voor de volledige jaarrekening vallen. Kleine BV's mogen volstaan met het openbaarmaken van een be knopte balans met toelichting. Dit zijn de BV's die aan twee van de drie in het ontwerp opgesomde voorwaar den voldoen: Activa ter waarde van hoogstens drie miljoen gulden. Een netto omzet van ten hoogste zes miljoen. Ten hoogste vijftig werknemers. Controleren Ook schrijft het wetsontwerp in be ginsel voor. dat de middelgrote en grote rechtspersonen hun Jaarreke ning door een accountant moeten la ten controleren. Voor een aantal mid delgrote BVs Is deze verplichting nieuw. Voor deze vennootschappen zal de regeling echter pas over enige Jaren in werking treden als gevolg van een overgangsbepaling. Het wetsvoorstel bevat verder een aantal voorschriften inzake de gege vens die in balans, verlies- en winstre kening en toelichtingen moeten wor den opgenomen, die gedetailleerder zijn dan de bestaande. De voorschrif ten omtrent waarderingsregels wor den sterk uitgebreid. Volgens de ministers kunnen, on danks deze vernieuwingen, de grond trekken en de ruime werkingssfeer van het huidige jaarrekeningsrecht worden gehandhaafd. UTRECHT (ANP) De politie is be zig met het verhoren van een twintig tal jongelui, die ervan worden ver dacht voor bijna een ton schade te hebben aangericht op het Utrechtse industrieterrein Lageweide. De jon gens, van dertien tot achttien jaar, hadden zich toegang verschaft tot twee bedrijfsterreinen, waar zij een spoor van vernielingen achterlieten door met allerlei voertuigen „botsau tootje" te spelen. Bij een frisdrankenfabriek wisten zij zich meester te maken van vijf hef trucks, waarmee zij op elkaar en op stapels frisdrankflessen inreden. ALMELO (ANP) Vijf bedrijven in de wegenbouwsector zijn betrokken bij een omvangrijke fraude, die politie, belastingdienst en fiscale-inlichtingen- en opsporingsdienst aan het licht gebracht hebben. Door 250 mensen illegaal voor zich te laten werken hebben de ondernemers zeker 2,5 miljoen belasting en sociale premies ontdoken, aldus de politie. Uitkeringstrekkers, allen uit Almelo en omgeving, hebben er naar schatting van de politie samen enkele miljoenen guldens aan overgehouden. In verband met deze fraude zijn 21 mensen aangehouden. Spoor De afdeling zware criminaliteit volg de lange tijd het spoor van deze auto. De zaak werd uiteindelijk opgelost toen Heicke zichzelf bij de Duitse De politie kwam de zaak op het spoor toen eind 1979 een 36-jarige Henge- loër een uitkering van de sociale dienst wilde hebben, terwijl hij een inkomen had als directeur van een bedrijf in Almelo. In de administratie van die firma ontdekte de politie on der andere valse facturen met beta- lingen aan niet of niet meer bestaan de ondernemingen. In werkelijkheid <eerplan olgens de staatssecretaris moeten J wat problemen worden opge- st wil maatschappijleer een faculta- tf eindexamenvak kunnen worden lor het gehele voortgezet onderwijs, de eerste plaats is er geen duidelijk erplan voor het vak. Dit komt door- t de docenten maatschappijleer schillend denken over de doelstel en, aard en inhoud van het vak. komt bij, aldus De Jong, dat het oeilijk is om te meten in hoeverre 'leerling het vak in de vingers heeft, sschien kunnen wel de kenrusas- Men worden getoetst, meent de Balssecretaris. Maar als het gaat houding, interesse en kritisch be- rielingsvermogen, ligt dat volgens anders. Daarnaast spelen vol- ns De Jong ook levensbeschouwe- EN HAAG (ANP) De Tweede Ka- er heeft gisteren twee moties aan- nomen waarin er bij de regering op >rdt aangedrongen Chili op financi- gebied niet tegemoet te komen lens de „ernstige en stelselmatige hending van de mensenrechten". In n motie van de Tweede-Kamerle- 0 Van der Spek (PSP) en Wöltgens *dA) wordt verzocht in het kader m de herverzekering door de staat o exportkredieten aan Chili geen hiwe kredietlimieten vast te stellen om van verhoging van de bestaan- limieten af te zien. Alleen de WD *mde tegen deze motie een tweede motie van Van der _?k en Wöltgens wordt de regering Tocht niet in te gaan op het aan- w van Chili om schulden die in 1975 in aangegaan af te lossen, mits Ne- !«and instemt met een herziening in het aflossingsprogramma voor de «ulden uit 1973 en 1974. De WD. de het GPV en DS70 stemden *en deze motie. Veel van uw debiteuren willen u best sneller betalen. Als u ze dat maar gemakkelijk maakt. Door ze bijvoorbeeld direkt bij levering een mach tiging tot automatische incasso te laten tekenen. Dat scheelt iedereen rompslomp. En u hebt sneller uw geld. De Rabobank kan u over dergelijke incassosystemen veel vertellen. En ook over de manier waarop dat geld dan op uw rekening wordt bijgeschreven. Vlug, en met een rekeningafschrift waar uw boekhouding wat aan heeft. Omdat het zo kan worden opgesteld, dat het aansluit op uw eigen administratie. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Een brochure hierover ("Hoe via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant".) alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. bleek het geld bestemd voor uitbeta ling aan zwart-werkers in eigen be drijf of in andere bedrijven. Hiertoe behoorde onder andere het kabeileg- bedrijf Twente BV, dat eind januari 1980 failliet ging. De politie ging het reilen en zeilen van dit bedrijf bekij ken en het bleek dat de directeur, de bedrijfsleider en de uitvoerder goede ren ter waarde van 160.000 gulden aan de failliete boedel hadden ont trokken Via de boekhouding van Twente BV kwam men er achter dat ook een bedrijf in Coevorden was betrokken bij de zaak. Terwijl de politie een deel van de administratie had meegeno men ging de rest van de boekhouding In vlammen op. Een Enschedeër, werkzaam als uitvoerder bij het Coe- vordense bedrijf, bekende de brand in opdracht van de directie te hebben aangestoken om zo bewijsstukken te laten verdwijnea Uit verder speurwerk bleek dat nog twee Almelose firma's en een bedrijf in Lochem (met de Almelose directie) een rol speelden in de affaire. Het leidinggevend personeel van de on dernemingen kon door het ontduiken van de belasting en sociale premies in luxe leven. Zij kochten onder meer onroerend goed in 8panje. De periode die de uitkeringstrekkers voor de fir ma's hebben gewerkt, loopt van enke le weken tot drie A vier jaar Een aantal van hen verdiende er volgens de politie achthonderd tot durend gulden per week zwart bij. De politie sluit niet uit dat het aantal zwartwerkers nog groter zal blijken dan de 250, die haar nu bekend zijn. Tegen allen zal proce-verbaal worden opgemaakt De bedrijven in deze fraudezaak had den over het algemeen veel werk doordat ze belasting en sociale pre mies ontduikend, laag konden in schrijven bij aanbestedingen De fir ma's die legaal functioneerden zijn blij dat die oneerlijke concurrentie nu is verdwenen, ajdus de Almelose politie. ROTTERDAM (ANP) - De CAO- groepsraad havens van de vervoers- bonden FNV heeft gisteren unaniem het laatste CAO-aanbod van de werk gevers in de havens van Rotterdam en Amsterdam afgewezen. Maar er is. aldus een woordvoerder van de bon den. nog wel sprake van enige onder handelingsruimte. Het gesprek moet daarom worden voortgezet In een eerste reactie zei werkgevers onderhandelaar O Zeebregts van de Scheepvaartvereniging-Zuid in Rot terdam verheugd te zijn. dat de on derhandelingen nog niet helemaal zijn doodgelopen. De werkgevers zul len aan een verzoek tot heropening van het gesprek dan ook zeker gehoor geven, ook al zouden de vijftien oor spronkelijke eisen van de bonden uit gangspunt blijven. Of de werkgevers bereid zijn water in de wijn te doen. wilde hij niet zeggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9