amer blijft bij verzoek om jielle aanpak spaarbiljetten De Big Ben weerklinkt in Zutphen Partijbestuur AR kandidaat stellen wil Aantjes voor Kamer ogas uit varkensmest 1 Drente stroom geven Deurwaarder legt op volle veerpont beslag ok kleine partijen steunen PvdA-motie 'J si Meer werk alleen als economie met 3 procent groeit In drie provincies op lijst Volgend jaar rijkspolitie op volle sterkte iks opent vergistingsinstallatie Banken mogen meer geld steken in bedrijven In IJsselstad een week al Brits wat de klok slaat Ijsdag 10 september 1980 BINNENLAND R H S TROUW/KWARTET en onze sociaal-economi- ita redactie HAAG Tot tweemaal leeft de Tweede Kamer laa tn met algemene stem- 2 uitgesproken dat de biljetten aan toonder oei moeten worden aange- r Financiële schade door jjj aaivlucht mag niet de izijn om die aanpak ach- ms ge te laten, aldus de ene i, ingediend door de jl. De andere motie, van ,rd' BA, zegt dat de fraude- na via de toonderbiljetten PI spoedigste dient te wor- meden." amer moest gisteren stemmen n<J< ie moties die vorige week in het leiebat waren ingediend. Dat teeg onverwacht een staartje, ia! PvdA-fractieleider Den Uyl rnlijk met de kwestie ging Hij vond het onverteer- S minister Van der Stee (finan- [én zijn staatssecretaris Van >rt de spaarbiljetten voorlo- joeid willen laten uit vrees itaalvlucht. >n nogal geschokt," aldus Den ,De fraude met spaarbiljetten niet ontkend door de bewinds- ani maar toch niet bestreden om- eun e Staat der Nederlanden belang bij het voortbestaan van deze itoi we kunnen ons thans niet de to Iran deze bestrijding permitte- eeft de staatssecretaris gezegd, inner me niet dat ooit een rege- ler openlijk heeft verklaard af te zien van bestrijding van delicten en misdrijven omdat zij financiële schade vreest van die bestrijding." Publieke moraal „Dit opent de weg naar nog meer fraude. De regering zet degenen die zich wel aan de wet houden, feitelijk en moreel op de tocht. Dit is ook schrijnend in een situatie waarin van veel mensen met kleine, controleer bare inkomens offers worden ge vraagd. Dit ondermijnt de publieke moraal." Als financiële schade een beslissend argument wordt bij het tegengaan van misdrijven, zullen straks ook mi lieuwetten en bodemvergiftiging niet worden bestreden omdat anders be drijven uitwijken naar het buiten land. Ook het sanctiebeleid tegen landen die de mensenrechten schen den. staat dan op de tocht, betoogde Den Uyl. Samen met D'66 diende hij een motie in waarin de Kamer uit spreekt ,dat de overheid ten princi pale niet mag afzien van bestrijding van delicten van deze aard om de reden dat zij daarvan financiële scha de zal lijden." Hoewel de motie een politieke gevoe lige kwestie betrof, en Den Uyl er een typisch nummertje oppositie tegen de regering van maakte, kreeg hij toch kamerbrede steun. Ook Kamer leden als Verbrugh (GPV) en Nijhof (DS'70) hadden zich verbaasd over de houding van Van der Stee en zijn staatssecretaris. Van Dijk (CDA): „Deze fraude moet op de korst moge lijk termijn worden aangepakt. We zijn het eens met de motie." CDA en WD maakten daarbij wel de kanttekening dat een mogelijke fi nanciële schade bij het aanpakken van de toonderbiljetten een punt is werk „menselijkheid" moet betrach ten en dat „zelfs de indruk van intimi- dat moet worden meegewogen. „Het datie en vooringenomenheid moet ADVERTENTIE Gebakken schol met appel en champignons Per persoon 1 flinke schol. Laat de schoon gemaakte en licht gezouten vis uitlekken. Wentel ze luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter goudbruin Garneer de schol met champignons en schijven appel welke in dezelfde olie of boter zijn gebakken. Bestrooien met fijngehakte peterselie. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visproduklen. 's-Gravenhage is niet een gegeven dat niet ter zake doet. Het minimaliseren van eventue le financiële schade moet mede wer den nagestreefd," betoogde Van Dijk. Spiegelgevecht Minister Van der Stee was „ver baasd" over het betoog van Den Uyl. „De motie-Den Uyl kan door geen zinnig mens worden ontkend. Dit is tussen Den Uyl en mij een spiegelge vecht, want we denken gelijk over deze principes. De essentie van onze opstelling is: deze fraude bestrijden op effectieve wijze en daarbij neven effecten tot een minimum beperken." Zijn verhaal kwam erop neer dat het aanpakken van de spaarbiljetten slechts het fraudegeld de grenzen over brengt, waardoor de fraude niet minder wordt, maar Nederland wel dit (zwarte) geld kwijt is. Van der Stee toonde zich opnieuw bereid tot verdere discussie met de Kamer. De met algemene stemmen aangenomen CDA-motie vraagt om „een nota binnen drie maanden" over methoden om de toonderbiljetten aan te pakken, opdat daaruit zo spoe dig mogelijk een keuze kan worden gemaakt. De minister zei erbij dat hij verwacht dat de Kamer straks „onge twijfeld positief" zal reageren wan neer de regering de „prijs" voor de financiële neveneffecten van de bil- jettenbestrijding voorlegt aan de Kamer. Drie andere moties werden gisteren eveneens met algemene stemmen aanvaard. Een PvdA-motie wil dat de regering, in overleg met organisaties van belastingconsulenten, een wette lijke regeling van het werk van deze consulenten overweegt. Een WD- motie vraagt om een onderzoek naar daal, maar voor inlevering op lonen worden vermeden en de persoonlijke levenssfeer moet worden gewaar borgd". Staatssecretaris Van Amels- foort had „het moeilijk met deze mo tie", omdat hij niet tegen de inhoud is maar wel tegen de suggestie dat de belastingdienst thans anders zou handelen. De WD kreeg alleen steun van de kleine rechtse fracties, inclu sief de CPN. Een PvdA-motie tegen beperking van de teruggave van te veel ingehouden belasting en premies kreeg alleen steun van CPN. PPR en PSP. De grote Kamermeerderheid wil het aan gekondigde wetsontwerp voor beper king van de T-biljetten afwachten om te zien wat voor argumenten de rege ring ervoor zal opvoeren. D'66-moties inzake onderzoek naar verdachte on dernemingstransacties naar het bui tenland en een verbod op verrekening van fraudeboetes met verliezen wer den, met de WD tegen, aangenomen. Premier van Agt feliciteert een van de tien gisteren op de opleidingsschool van het korps Rijkspolitie beëdigde officieren, luitenant mevrouw J. G. Boerman. Links mevrouw'Van Agt. APELDOORN (ANP) Het korps rijkspolitie in ons land komt volgend jaar voor het eerst in zijn 35-jarig bestaan op volledige sterkte. De be staande achterstand wat personeel en materieel betreft zal dan zijn weg gewerkt. Premier Van Agt zei dit gis teren tijdens een bezoek aan de rijks- politie-opleidingsschool in Apel doorn. Van Agt doopte daar een nieu we helikopter van de dienst lucht vaart van de rijkspolitie met de naam „Dries". Het korps rijkspolitie telt momenteel ongeveer twaalfduizend man personeel. Elk jaar komen er een kleine duizend personeelsleden bij ter vervanging van gepensioneerden en als aanvulling op het personeelste kort. De rijkspolitie vertelde gisteren PvdA werkgroep: DEN HAAG (ANP) De werkgroep „De rode draad" van de PvdA vindt een economische groei van drie vier procent per jaar noodzakelijk om de werkgelegenheid uit te breiden. De „informele" werkgroep wijkt daarin af van de twee procent die de PvdA in haar programma Weerwerk als groei- T - matiging voor iedereen boven mo- Helikopter 'Dries' dat zij jaarlijks zo'n dertigduizend reacties krijgt op haar personeelsad vertenties die vooral zijn te vinden in de radio- en televisiebladen. Opmer kelijk is, dat het aantal sollicitaties de laatste jaren vrij constant is geble ven. terwijl de werkloosheid sterk steeg. Van Agt liet zich niet uit over een eventuele opheffing van het korps rijkspolitie als gevolg van een samen voeging met de gemeentepolitiekorp sen in ons land. Wel wenste hij het rijkspolitiekorps „nog een lange tijd van jaren toe". Er werd gisteren nóg een tweede heli copter van de rijkspolitie gedoopt en wel door mevrouw A. C. M. Fonteijn- Kamps, de weduwe van wijlen mr. Fonteijn, de in 1977 overleden direc teur-generaal van de directie politie van het ministerie van justitie. Deze helicopter luistert voortaan naar de naam „Jacques", de voornaam van mr. Fonteijn. onze redacteur wetenschappen DJNDEL Er zijn centrale installaties in voorbereiding het verwerken van mestoverschotten uit de varkenshou- Met het „biogas" dat wordt gevormd bij het vergisten de mest zal in Drente stroom worden opgewekt die aan openbare elektriciteitsnet wordt geleverd. Dit deelde ister Braks (Landbouw) gisteren mee bij de opening van vergistingsinstallatie op een varkensbedrijf in Schijndel. den namelijk ook dat varkensmest stinkt: als uitgegiste mest over hun weiland is uitgereden vinden ze het gras lekkerder en grazen efficiënter, hoopt hij in praktijkproeven volgend «trof hier een nieuwe combina- ii biogas en zonne-energie. Voor ergistingsproces moet de dunne op een temperatuur van dertig worden gebracht en gehou- •j.-de tot nog toe gebouwde (drie) Jaar bevestigd te krijgen. irij installaties op praktijkschaal art dat door eigen gas te versto- iVtl Daar is ongeveer een kwart tot ide van het geproduceerde bio- foor nodig. op het bedrijf van de heer H. ie[JGaal wordt in de verwarming leels voorzien door zonnecol- ii op het dak van twee nieuwe tn. Dat betekent naar verwach- jelJwn extra jaarproduktie van vijf- zend kubieke meter biogas, al- F. Coolman, directeur van het aüjeningse Instituut voor mechani- arbeid en gebouwen (IMAG). onderzoekinstelling van het mi- trie van landbouw is bij de ont- «i ien van alle installaties nauw be- ku ;en. een ander systeem voor de inkomens belasting, waarbij de belasting tege lijk wordt betaald bij het indienen van de aangifte. Een andere WD- motie vraagt initiatieven van de rege ring om te komen tot meer uitwisse ling van gegevens tussen belasting diensten op internationaal niveau. Intimidatie Verworpen werd de WD-motie dat de belastingdienst bij het controle- Van onze redactie economie AMSTERDAM Het ziet ernaar uit, dat volgende week meer bekend zal worden over de mogelijkheid voor het bankwezen om in de toekomst met een groter belang deel te nemen in het risicodragend vermogen van par ticuliere ondernemingen. Tot nog toe was het zo, dat het de banken niet toegestaan was voor meer dan vijf procent te participeren in het risico dragend kapitaal van een bedrijf. Een werkgroep, waarin vertegen woordigers van het ministerie van financiën en van economische zaken, die terzake nauw contact heeft ge houden met het bankwezen, heeft de besprekingsronde met De Nederland- sche Bank inmiddels achter de rug. Momenteel wordt nog gestudeerd op een slotconclusie. Het lijkt waar schijnlijk, dat deze conclusie komen de week bij de presentatie van de Miljoenennota naar buiten zal komen. en salarissen in de dienstverlenende sector, de zogenaamde kwart aire sector. „In het verleden zijn aanvullende middelen in deze sector vooral ge bruikt om de secundaire arbeidsvoor waarden te verbeteren van hen die al in deze sector werkzaam waren. Wan neer de lonen en hun secundaire ar beidsvoorwaarden aanzienlijk beter zijn dan in andere sectoren, is een inlevering van loon gerechtvaar digd," vindt de groep. De stap terug in deze sector moet volgens de werkgroep de nodige ruimte maken voor nieuwe economi sche groei, zodat daarna weer meer middelen naar de collectieve sector kunnen vloeien. „Wij hebben hier dui delijk te maken met een faseringspro bleem, dat overigens de lonen en sala rissen van de laagstbetaalden nauwe lijks raakt." De werkgroep pleit voorts voor ver schuiving van de uitgaven naar inves teringen in openbaar vervoer, stads vernieuwing en energiebesparing. UTRECHT (ANP) De „Detam" heeft in 1979 bijna 1300 miljoen gul den uitbetaald aan sociale verzeke ringsuitkeringen, ofwel vijf miljoen gulden per werkdag. Het totaalbe drag dat werd uitgekeerd steeg in vergelijking met 1978 met negentien procent. De Detam is een bedrijfsvereniging voor detailhandel, ambachten en vrouwen die met hun man meewer ken in het eigen bedrijf. De cijfers staan in het voorlopige jaarverslag van de Detam. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het AR-partijbestuur wil mr. W. Aantjes voor de komende Kamerverkiezingen kandidaat stellen in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. Het CDA komt in deze provincies, waar de oud-CDA-fractieleider zijn meeste aanhang heeit, met twee van zijn zes regionale kandidatenlijsten uit. Een terugkeer van Aantjes in de Tweede Kamer is, gezien de lage plaats die hij op de lijsten zal krijgen, alleen mogelijk als hij voldoende voorkeurstemmen haalt. Op basis van de opkomst bij de vorige verkie zingen zou het benodigde aantal on geveer 27.500 zijn. Hetzelfde geldt voor het oud-AR'CDA-Kamerlid me vrouw Hannie van Leeuwen, die het ARP-bestuur kandidaat wil stellen in Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel en Gelderland. Het ARP-bestuur heeft beide kandi daten niet opnieuw gevraagd of zij bij verkiezing bereid zijn in de Kamer terug te keren. Vice-voorzitter Kuiper zei gisteren: „We hebben hen dat al in het voorjaar gevraagd bij het samen stellen van de groslijst. Zij hebben daar toen in beginsel positief op gere ageerd. We gaan het dus niet weer doen." De plaatsing van Aantjes en me vrouw Van Leeuwen op twee regiona le CDA-lijsten is meer dan waar zij op grond van hun positie op de AR-lijst (35e en 33e) recht zouden hebben. Volgens Kuiper heeft het bestuur hiermee willen symboliseren wat een belangrijk aantal kiesverenigingen wilde. Op de advieslijst die het partijbe stuur in het voorjaar de partij in stuurde, kwamen beide oud-Kamer leden niet voor. De kiesverenigingen beslisten evenwel anders. „En daar is noeal wat voor nodig," aldus Kuiper. Het partijbestuur heeft Aantjes en mevrouw Van Leeuwen in die regio's kandidaat gesteld, waar zij zo heeft de groslijst aangetoond hun mees te aanhang hebben. Volgens Kuiper is dit niet minder dan correct. „Het zou toch geen zin hebben Aantjes kandidaat te stellen in bij voorbeeld Friesland, waar hij bij de kandidaat stelling door geen enkele kiesvereni ging is genoemd." Overigens moet de AR-partij raad, die voor het laatst bijeenkomt op 27 sep tember, de beslissing van het bestuur nog goedkeuren. VLISSINGEN (ANP) De gerechte lijke deurwaarder Uit Middelburg heeft gisteren beslag gelegd op het lijndienstschip „Olau Kent", dat een vaste dagelijkse veerdienst onder houdt tussen Vlissingen en het Engel se Sheerness. Op dat moment waren er 350 passagiers en ruim vijftig au to's aan boord. Alles moest van het schip af en de passagiers werden met te tweeduizend mestvarkens en onderd fokzeugen wordt per jaar Bögduizend kubieke meter bio- verwacht, waarmee van de be- acfte aan aardgas op zo'n bedrijf driekwart wordt ondervangen, omisch is dat op bedrijven met dan tweeduizend varkens nu al jibel, zei ing. H. R. Poelma, de ^wjBsspecialist van het IMAG, reke- met 35 procent investeringssub- uit WIR- en andere potten. zo inepanelen k dabei zijn overigens de zonnepa- -n voor deze toepassing (nog) niet !e huidige gasprijzen. Ook andere onderdelen zijn in de installatie domen om vast ervaring voor de tja 0mst op te doen- Het ministerie economische zaken en de Euro- Gemeenschap staken elk hon- duizend gulden subsidie in het 00 eet, v« !ïei Pr°bleem van de mestover- ij !lten verhelpt de installatie overi- 1 s weinig, zei de minister (en zijn Oantse gehoor grinnikte zuur). De ;pste massa heeft nog hetzelfde v en dezelfde bemestingswaar- net grote voordeel is alleen dat ^uweiijks meer stinkt, zodat bij assing „de intensieve veehoude- peen gunstiger daglicht komt". ■D iL?®11113 Zae daarin ook een mo-' 1* technisch voordeel. Koeien vin- Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN Op ieder héél uur barst in deze dagen boven het oude Zutphen het machtige geluid van Big Ben los. Weliswaar via een band, dus ingeblikt, maar toch het originele geweld van Big Ben, dat in Londen tot op een afstand van twintig kilometer te horen is. De apparatuur is in Zutphen geplaatst in de Wijnhuistoren, en wie op een terrasje aan de Markt als het weer zover is de ogen sluit, zou zich in Londen kunnen wanen en helemódl wanneer men dan ook nog op de achtergrond de leuke muziekjes van Engelse straatartiesten hoort. De IJsselstad maakt er deze week een Britse week van. Niet alleen maar met wat op Engeland afgestemde winkel etalages. wat Engelse me nuutjes in de restaurants en wat Engelse tentoonstellin kjes ook dat! maar ook met. meer dan honderd geim- porteerde Engelsen, tot en met een drietal bobbies (poli tiemannen) toe. Samen met de Zutphense politie regelen de bobbies het verkeer, of ze zijn op bezoek, bijvoorbeeld bij één van de bejaardencen tra. En het zijn échte bobbies, en niet maar een paar als zo danig aangeklede figuren. Waarom die Engelse week in Zutphen? Die houdt verband met de kermis. Die werd vroe ger in de binnenstad gehou den, maar dat werd allemaal te gevaarlijk in dat kleinscha lige centrum met z'n dicht opeengestapelde historische percelen. Om die reden werd de kermis naar de rand ver plaatst. Gevolg daarvan was flat de oude kern in die dagen een doodse indruk maakte. Om daarvoor compensatie te vinden, is begonnen met één maal 's jaars een 'buitenland- week' te houden en nu is dat dan een Engelse week. Van straat gepikt Gemeentevoorlichter Gerard Schiphorst en muziekhande laar Harry Wieten, lid van de Stichting Aktie Zutphen, die de zaak heeft georganiseerd, hebben de artiesten die deze week overal in Zutphen optre den, letterlijk in Londen van de straat opgepikt. Een hele tijd geleden al, in Covent Gar den, waar de Londense straat artiesten na behoorlijke selec tie, geconcentreerd zijn, be roepsmensen, maar ook stu denten die iets willen verdie nen. Allen aan wie het werd gevraagd, zijn gekomen: volksdansers, een jongleur, muzikanten, een soort kope ren Ko. enzovoorts. Ook reis de een meisje mee dat in Lon den ballonnetjes pleegt te ver kopen, en ze doet dat nu ook in Zutphen. Natuurlijk ont breken de klanken van een onvervalste Schotse doedel zakband niet; het is een groep uit Hawick. In Zutphen rijden deze week dubbeldekkers, Londense taxi's en een Engelse post koets. Een Engelse brieven besteller helpt de PTT een handje. Dagelijks doet hij in een andere wijk de ronde. Op het hoofdpostkantoor wordt een tentoonstelling van Britse postzegels gehouden, In de De IJsselmunt een tentoonstel ling van Britse munten en in de Burgerzaal worden repli ca's van een aantal Britse kroonjuwelen geëxposeerd. Daar wordt ook een beschei den expositie gewijd aan de Zutphense partner Shrewsbu ry, een plaatsje aan de rivier de Severn, hoofdstad van de graafschap Shropshire, met veel vakwerkhuizen uit de zes tiende eeuw en fraaie voor beelden van panden in Queen Anne-, Georgiaanse en Victo riaanse stijl. De „evolutio nist" Darwin werd er geboren en Lord Hill, de beroemdste generaal van de Duke of Wel lington. Dickens logeerde er eens in de Lion en schreef later: „Mijn logies bestaat uit de wonderlijkste vertrekjes. De zolder kan ik met de hand aanraken. Vanuit de vensters kijk ik naar beneden. Schuin- links zie ik de scheefste zwart witte huizen, die alle vormen schijnen te hebben, behalve rechte". Kleurrijk Eén van de kleurrijkste perso nages, die Zutphen deze week binnen zijn poorten heeft is stellig Ted Wilson in zijn prachtige, met goud gegalon neerde, rode kostuum. Hij is „town crier", stadsomroeper, te Toppesfield (Essex). En als zodanig niet de eerste de bes te, want hij is kampioen op dit gebied. Hoewel juist even AO- W'er (al kennen ze dat begrip in Engeland niet) roept Ted Wilson in zijn woonplaats nog steeds alle belangrijke nieuwtjes om. Berichten over bruiloften en geboorten, maar ook over de gemeenteraad en het koningshuis. Wie hem nu in Zutphen hóórt, kan niet an ders dan tot de conclusie ko men: wat Big Ben is voor Lon den, dat moet Ted Wilson voor Toppesfield zijn. Ted Wilson, de stadsomroeper van Toppesfield (Essex) actief in Zutphen. bussen naar het Belgische Zeebrugge vervoerd, waar ze in de loop van de dag alsnog met een Belgische veer pont via Dover naar de plaats van bestemming konden afreizen. De inbeslagneming gebeurde op ver zoek van een Frans scheepsbevoorra- dingsbedrijf. Dat had voor vele ton nen belastingvrije artikelen aan de eigenaar van de „Olau Kent", de Deense rederij Ole Lauritsen in Ko penhagen. geleverd, die ze echter niet heeft betaald. De voorraden waren bestemd voor de Franse veerboot „Nuit St. Georges", die momenteel voor reparatie in de binnenhaven van Vlissingen ligt. Op die voorraden had de deurwaarder maandag al beslag gelegd. Behalve de passagiers, is ook de „Olau Line UK" in Vlissingen de du pe van een conflict waar zij niets mee te maken heeft. De Olau Line UK heeft de „Olau Kent" gehuurd van de Deense rederij. Volgens plaatsvervangend general manager M. van der Lee van de Olau Line UK kon door de moeilijkheden ook de avondafvaart van de „Olau Kent" niet doorgaan, zodat voor deze passagiers eveneens een regeling via Zeebrugge moet worden getroffen De directie van de Olau Line UK heeft er inmiddels met kracht bij de Deense reder op aangedrongen zijn verplichtingen na te komen. Van der Lee hoopt dat vandaag de zaken zijn rechtgezet en de dienst Vlissingen- Sheerness kan worden hervat. Ongerustheid bij journalisten van Elseviers Magazine UTRECHT (ANP) De journalisten van Elseviers Magazine hebben in een brief aan de Nederlandse Vereni ging van Journalisten hun ongerust heid uitgesproken over een dreigende actie bij de grafici van drukkerij Boom Ruygrok in Haarlem (waar het blad nu nog wordt gedrukt). Zij vre zen dat het vernieuwingsproces van het magazine wordt doorkruist. Uitgeverij Bonaventura b.v. wil het drukken van Elseviers Magazine overbrengen naar de Utrechtse druk kerij Boekhoven Bosch waar op glan zend papier in rotatieoffset kan wor den gedrukt. In Haarlem zijn die faci liteiten niet. waardoor het blad vol gens de journalisten nog steeds op een slecht soort krantenpapier wordt gedrukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3