Weten wat je zegtover A. H. de Hartog Chr. geref. synode op bezoek in synagoge Rothuizen en de gereformeerde zede Ook subsidie voor onderhoud kerken Youth for Christ: weinig met homofilie te maken Trouw VANDAA( Bezinnings- en ontmoetingsdag Wereldbevolking is voor één kwart christen Katholieke raad Israël bezorgd VOORBIJGANG! Hervormde commissie: WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 KERK TROUW/KWARTET door A J Klei In het Friesch Dagblad van afgelopen zaterdag staat een commentaar onder de titel ..Weten wat je zegt." Ik kan niet nalaten (en daarom laat ik het ook niet nat hierop te reageren met: zeg dat wel Het is namelijk zo dat de vervaardiger van het artikel, dat ons waarschuwt niet zomaar wat te beweren, zonder blikken of blozen neerschrijft dat Wijlen professor dr. A. H. de Hartog, de vader van schrijver Jan, hoogleraar in de theologie te Leiden is geweest. De Hartog is echter nooit Leids professor geweest, hoe graag zijn grote schare aanhangers dat misschien wel gewenst heeft De Hartog <1869 tot 19381 werd in 1926 bijzonder hoogleraar te Utrecht: hij bezette een bijzondere leerstoel van de De Hartog- stlchting. Deze stichting was in 1917 opgericht „ter verbreiding van de inzichten op godgeleerd en wijsgerig gebied van dr A H. de Hartog". In 1931 werd De Hartog gewoon hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam voor het onderwijs in de ethiek en de wijsbegeerte van de godsdienst. Leiden kwam er dus niet aan te pas Nu weet ik veel te goed van de balk in eigen oog dan dat ik de commentator van het Friesch Dagblad zou durven terechtwijzen om een slordigheid onder een parmantig opschrift. Eigenlijk moet ik hem dankbaar zijn. want zijn vergissing heeft me een paar prettige uren bezorgd De lezer moet weten, dat ik nimmer kosten (die gelukkig gedeclareerd kunnen worden) en moeiten spaar om hem zo nauwgezet mogelijk in te lichten. Vandaar dat voor mij vaststond dat ik bij rechtzetting van de onjuiste inlichting in het Friesch Dagblad, niet zou volstaan met de mededeling dat De Hartog nooit een Leidse katheder heeft bezet. Nee, ik wilde vertellen waar en wanneer hij dan wel professor was geweest. Daartoe nam ik „Realistische theologie/De visie van A. H. de Hartog" van dr. M. van Wichen uit mijn kast en las daarin het levensbericht van De Hartog na. Nadat ik de jaartallen genoteerd had. viel me in dat het Friesch Dagblad wèl terecht De Hartog een befaamd kanselredenaar noemde. Als zodanig had hij vooral in Amsterdam zijn triomfen gevierd en wacht eens, had Nico van Schouwenburg daarover niet wat geschreven? Na enig zoeken vond ik het bedoelde boek ..Nagelaten sporen", in 1943 midden in de oorlog dus verschenen bij Ten Have in Amsterdam. Ondertitel: „Veertig jaar Prof. dr. A. H. de Hartog hervormd kerkelijk leven in de hoofdstad" en aangezien in die jaren kerkelijk leven nog bijna samenviel met domineesleven, gaat het boek over dertien meer en minder vermaarde Amsterdamse predikanten. Allicht dat De Hartog niet ontbreekt. Zó begint Van Schouwenburg zijn opstel over hem: „Grooter bekendheid dan De Hartog heeft nooit een predikant van Amsterdam gehad". De schrijver durft ook voorspellen „dat grooter bekendheid ook niemand zal krijgen". Hierover valt achteraf makkelijk te twisten en we hebben al gezien dat een christelijke krant in het noorden des lands al moeite heeft met De Hartogs levensloop (maar daar zou ik "t niet meer over hebben). Opvallend is hoezeer in de periode, die de heer Van Schouwenburg beschrijft, ons land, inclusief de hoofdstad, volop domineesland was. Geestdriftig vertelt Van Schouwenburg hoe De Hartog eens onverwacht bij een paar jonge mensen op bezoek kwam. Wij zouden zeggen: kan die man niet van tevoren een afspraak maken in plaats van Op zo'n onhandige tijd te komen! Maar toen ging dat zo (en van dit verhaal heb ik. dank zij 't Friesch Dagblad, opnieuw genoten): „Een jongeman, die hem steeds volgde in kerk en zaal. gaat trouwen. Hij wil. ofschoon van huis uit gereformeerd, door De Hartog worden getrouwd. Hij gaat naar de woning van dominee De Hartog Hij is gewaarschuwd door de familie van zijn aanstaande vrouw: dat doet die dominee niet. want je woont niet in zijn wijk Maar dominee De Hartog doet het wel. hoewel hij het toekomstig echtpaar niet kent en nimmer heeft ontmoet Het eerste gevolg is: de bruidegom wordt lid onzer kerk. Het jonge paar gaat wonen aan den Westerdoksdijk, zoo ongeveer tien kilometer van de toenmalige pastorie van De Hartog. Maar hij zei op den trouwdag: „ik kom jullie schoon paleis bezien"! Zij, die jonge menschen, hebben het niet geloofd op dat oogenblik. Maar op een Zondagmiddag, om half één wordt er gebeld en daar staat Ds. de Hartog. Hij had buiten gepreekt en kwam van den trein. Nü kon hij gemakkelijk zijn jonge paar bezoeken. Wèt een feest! De groote man. die in het kleine huis. in zoo'n oude buurt van Amsterdam, bij hén den broodmaaltijd bleef gebruiken en met hen bad." Ik bedwing mijn lust. verder te citeren en deel nog mee dat het maandag op deze plek gepubliceerde stukje, waarin dominee Hans Bouma enigszins bestraffend werd toegesproken, eveneens van mijn hand was (mijn naam was door een vergissing weggevallen). Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De agenda van de generale synode van de christelijke gereformeerde kerken bevatte gisteren een bijzonder ingelast agendapunt. Als voorbereiding voor de bespreking van het werk dat „evangelieverkondiging onder Israël" heet, hadden de synodele den gisteren een ontmoeting met de synagoge. ADVERTENTIE In het godsgebouw van de joodse gemeente in Amersfoort werden de mannenbroeders ontvangen door een kleine groep onder leiding van de' oud-voorzit ter van deze gemeente Ph. Rintel. die niet alleen over zijn syna goge vertelde maar ook opriep om als joden en christenen met elkaar de weg te zoeken om het leven op aarde met elkaar te beleven. In onze ge scheidenheid is belangrijke eenheid, zei hij. Synode-praeses ds. J H. Vele- ma onderstreepte dat. Eens te meer voelen wij bij alle verscheidenheid onze verbondenheid met Israël. Wij buigen beschaamd het hoofd dat wij tegenover het joodse volk zo in gebre ke gebleven zijn. Maar ook wees ds. Velema waar de heer Rintel veelvul dig over het „Eeuwig Licht" had ge sproken. op Christus die zichzelf het Licht der wereld noemde. Op voorstel van een der synodeleden werd dit samenzijn afgesloten met het zingen van het eerste vers van de Lofzang van Zacharias „Lof zij de God van Israël", wat de heer Rintel duidelijk ontroerde, als inwijding van het joodse nieuwjaar dat morgen in de synagoge gevierd wordt. Het eerste Eerder had de synode zich bezigge houden met de zaken van de theologi sche hogeschool te Apeldoorn die sinds 1978 een volledig erkende oplei ding is en nog steeds verder groeit. Prof. dr. J. van Genderen deelde mee dat in oktober het eerste doctoraal examen zal worden gedaan en ook de eerste promotie kondigt zich aan. De hogeschool telt een kleine honderd studenten, onder wie ruim een kwart dat niet christelijk gereformeerd ls Tot de verdere uitbouw behoort dat de synode gisteren het curatorium van de hoge school mandaat gaf om te werken in de richting van een lera renopleiding. Dat wordt geen aparte opleiding maar de z.g. lerarenvariant een doctoraalstudie met een eigen hoofdvak waarnaast als bijvakken pedagogiek, didactiek en methodiek van het godsdienstonderwijs, wat on derwijsbevoegdheid geeft. Rector prof. dr B. J. Oosterhoff noemde dit een „heel bescheiden handreiking" ten behoeve van al die mensen die studeren zonder het voornemen om de pastorie in te gaan. Dat zijn mo menteel de meesten Spiegelen Een jarenlang onderzoek naar de mo gelijkheden van een stage-periode voor de aanstaande predikanten werd gisteren afgesloten met het be sluit. hiertoe niet over te gaan. Finan cieel is het namelijk niet te realiseren De synode koos in plaats daarvan nu voor het mentorschap. Het is bedoe ling dat een beginnende predikant van zijn classis voor een bepaalde tijd een ervaren predikant toegewezen krijgt „zodat deze zijn praktisch han delen kan spiegelen aan de kennis en ervaring van zijn oudere broeder" De rijkssubsidie die de hogeschool sinds 1977 krijgt (48 procent van de totale exploitatiekosten) gaf verschil lende synodeleden reden ongerust heid of Apeldoorn haar volledige vrij heid van richting en inrichting wel zou kunnen behouden. Synode-prae ses ds. Velema. tevens president-cu rator, stelde voor te besluiten dat het subsidiepercentage nooit hoger zal worden dan 48 procent en daarmee beneden de helft blijft. Een beslissing daarover werd nog niet genomen. ROTTERDAM Werkzoekenden die bij het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Rotterdam staan ingeschre ven kunnen sinds kort zich maximaal een week oriënteren bij een bedrijf, om zo vast te stellen of zij daar willen werken. Volgens de directeur van het GAB, P. H. li Suijker, komt het vaak voor dat een sollicitant en een werk gever het niet eens kunnen worden, omdat er nog te veel onzekerheden en vragen overblijven. van de Vereniging tot bevordering van het gereformeerd kerkelijk leven Woord en Geest Reformatie en Reveil Op zaterdag 13 september a.s. plaats: Grachtkerk Lievevrouwestraat 15, Amersfoort. Aanvangstijd: 10.30 uur (sluiting 16.00 uur), zaal open 10 uur. Programma: 1Overzicht van de werkzaamheden en bestuursverkiezing. 2. Spreker: drs J. C. Schouten te Baambrugge. „Het geestelijk leven in de gemeente" 3 Gespreksforum 4 Orgel en samenzang o.l.v Jan Teeuw te Rotterdam 5 Optreden van de befaamde Belgische muziek- en declamatiegroep o.l.v. Willy Appermont. Nadere inl. te verkrijgen bij sekr ds G. Meijering te Scherpenzeel, tel. 03497-2859 Proefnrs. Woord en Geest zijn verkrijgbaar bij: M J. v Gelderen. Weimansweg 21 3075 MJ Rotterdam, tel. 010-840074 Alle vrienden en belangstellenden zijn hartelijk welkom' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Youth for Christ heeft in haar werk slechts Incidenteel met homofilie te maken. Dit schrijft de heer J. C. van Beek, voorzitter van de stichting Youth for Christ Neder land. in „Inhoud", informatie-magazine van Youth for Christ. Hij doet dit in zijn reactie op de beschuldiging van het COC, dat binnen Youth for Christ homoseksualiteit onderdrukt wordt. ROME (ANP) Een kwart van de wereldbevolking hangt het christelijk geloof aan. In het jaar 2000 zullen de christe nen nog slechts een vijfde deel van de wereldbevolking uit maken. Wel zullen de katholie ken, de orthodoxen en de pro testanten samen nog de groot ste religieuze groep vormen. De katholieke missie-organi satie „Aimis" maakte deze cij fers in Rome bekend. Volgens „Aimis" zijn er op het ogenblik 1.194.364.000 christe nen. Van hen zijn er 749.430.000 katholiek, 108.815.000 orthodox en 344.199.000 protestant, angli- kaans of lid van een andere kerk. Dertig procent van de wereldbevolking heeft offici eel geen geloof. 576 miljoen mensen zijn aanhangers van de islam, verder zijn er 518 miljoen hindu's en meer dan 300 miljoen boedhisten en aan hangers van Confucius. Het joodse geloof heeft op het ogenblik 15 miljoen aanhan gers, van wie er drie miljoen in Israël leven. ADVERTENTIE waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-913456 telex 13006 Rekenmgnr 23 00 12 57a Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM'DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 labornementen en Dezorging) tel 010-115588 i redact* tei 115700 (uitsluitend voor advertenties Westbiaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) lel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD-OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50 95 Per half jaar 101.90 Per |aar 201 60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936868 of schr.tteli|k aar Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schril- lelijk aan onze Amsterdamse adressen De zomer is nog niet voorbij., De heer Van Beek: „Wij zijn ons er van bewust, dat homofilie een com plexe zaak is en hoewel wij kennis genomen hebben van de wijd uiteen lopende gezichtspunten hierover, voelen wij ons bepaald geen specialis ten op dit terrein. Daarom laten wij de (theologische) discussie graag over aan de kerken, waar het gesprek over dit onderwerp volop aan de gang is. Veelzeggend is het. dat het COC m zijn aanval op Youth for Christ het motto hanteert 'geloof je gevoel' en ons tegelijkertijd het recht ontzegt ons geloof op een andere plaats te zoeken. Wij komen van tijd tot tijd in pastoraal contact met gelovige ho moseksuelen, die geen vrede met zichzelf hebben en die verandering zoeken. Het COC gaat er van uit, dat verandering niet mogelijk is en wil homofielen het recht ontzeggen die na te streven. Wij willen en kunnen anderen niet opleggen, zich te richten naar Bijbelse uitgangspunten. Wij trachten dat zelf wél te doen en wij achten het ons grondwettelijk recht, dat anderen ons hierin respecteren". Aldus de heer Van Beek. s-HERTOGENBOSCH De Katho lieke Raad voor Israël heeft in een brief aan minister Van der Klaauw om diplomatieke stappen gevraagd om het groeiend isolement van Israël tegen te gaan. De raad schrijft zijn brief in verband met het besluit de Nederlandse vertegenwoordiging van Jeruzalem naar Tel Aviv te ver plaatsen. De raad denkt dat de politieke lijn in Israël zich zal verharden en hij vindt dat Nederland, op grond van de hech te vriendschapsband met Israël, en uit bezorgdheid over de toenemende kans van uitbreiding van het conflict in het Midden-Oosten alles in het werk moet stellen om een verder Is raëlisch isolement te voorkomen. DEN BOSCH Uit de Koninklijke academie voor kunst en vormgeving in Den Bosch is in de nacht van maandag op dinsdag voor ongeveer zeventigduizend gulden aan fotoma teriaal gestolen. Ook verdween een groot aantal affiches die enkele dui zenden guldens waard zijn, aldus de politie van Den Bosch gistermiddag Van de dader(s) ontbreekt elk spoor De dader(s) is(zijn) het pand binnen gekomen door een ruit in te slaan. Wat gebeurt er nou? Het is een hoogst onbevredigeni zaak met de woningnood. Telke opnieuw wordt er plechtig verkl dat er iets tegen de achtergrond van de krakerij, namelijk de permanente woningnood gedaa worden. De stad Amsterdam me een goede zet te doen door te be; i dat voortaan geen goedkope woningen meer opgekocht moei worden om er vervolgens door verbouwingen dure koopwoning kooplagen van te maken. Op die manier onttrekt men immers goedkope woningen aan het bes dat beschikbaar is voor mensen inkomens onder de vrije sector.) z.g. woningdistributie. Maar dei van Amsterdam blijkt verkeerd zijn. Ze is door de Kroon ongeda gemaakt. Hoe dat juridisch ligtl ik niet beoordelen, maar hier ziti scheef. Eén van de grote knelpun is immers het relatief geringe arsenaal van huurwoningen in di betaalbare sector. Wordt die seci kunstmatig ten gerieve van huizenkooplieden nog kleiner, d ontstaat er een reeël onrecht. Di deugt er iets niet in de afsprake we met elkaar maken. Daartegt moeten niet alleen de woningzoekende protesteren, n ook zij die reeds een woning heb Ik schrijf dit omdat het een nog steeds algemeen voorkomend verschijnsel is dat mensen die eenmaal wonen aan geen woningnood denken. Ze liggena niet in het water en zijn niet van een nat pak te halen. Wat gebeui nou? Zo kan het niet blijven. En straks heeft niemand het rechten klagen als opnieuw conflicten tol uitbarstingen komen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Voorschoten H. M gert te Almelo; te Vroomshooj Swets te Musselkanaal; te Ten J D Wulster te Schevening Nootdorp (toezi J. Eschbach schede (part-time); te Ouden (toez) Ph J Leenman te Weddei time); te Staphorst J. J. Wind Nieuweroord. Aangenomen: naar Moordred Bos kand. te Maam. die bed voor Beilen (toez). Kolderveen- terveen. Nieuw Loosdrecht en land. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Daarlerveen P 1 Wit kand te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Veenendaal A. Baal Urk. OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Oosterland A. P de Meer te Kinderdijk GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd tot predikant met bijl dracht voor de geest. vera, van land- en luchtmacht, L. F A cher, voormalig luchtmachtpn Tilburg. DEN HAAG (PNHK) Naar het oordeel van de bou» restauratiecommissie van de hervormde kerk moet niet al de restauratie, maar ook het onderhoud van histori kerkgebouwen door de overheid gesubsidieerd worden 1 de kerk alléén is dat onderhoud zowel financieel als bouwt nisch een vrijwel onmogelijke opgave. Deze opmerkingen staan in het ver slag over 1979 van de commissie. Over dit onderwerp wordt daarin ge- door dr. C. Rijnsdorp Het jongste boek van dr. G. Th. Rot huizen heet Een bezige bij, of de gereformeerde zede bestaat niet meer. Het is een uitgave van Kok te Kampen, telt met inbegrip van 39 pagina's Aantekeningen, een Regis ter van Namen en een Inhoudsopga ve, 186 bladzijden en kost 25. Dit is naar mijn overtuiging Rothuizens beste en rijpste boek tot nu toe. Twee grondfactoren hebben hiertoe geleid. In de eerste plaats zijn herkomst uit, en geworteld zijn in. een gerefor meerd milieu, gevolgd door een voortgaand proces van jarenlang worstelend leven en den ken. Ten tweede de lange voorgeschiedenis die dit boek heeft gehad en die het tot een bezon ken en „ingeklonken" produkt hebben ge maakt. zoals colleges en radiolezingen over het onderwerp in kwestie, gesteund door uitgebrei de studiën. Maar hoofdzaak is de levensver bondenheid van de auteur met zijn thema. Dit onderwerp is immers de gereformeerde zede. haar geschiedenis, specifieke karakter en. in het algemeen gesproken, het verdwijnen van deze specifiek gereformeerde zede Levensbelang Want wat hier aan de hand is, is van levensbe lang voor de protestants-christelijke samenle ving, die immers nog bestaat Het gaat. mede via dit boek. niet over een boek. maar over een situatie die luid roept om analyse en bezinning, niet maar incidenteel, zoals in de kerkelijke pers gebeurt, maar principieel, op een brede basis en op wetenschappelijk niveau. Voor een deel bevat dit boek een academische discussie. zoals over de zogenaamde Weber-these (het calvinisme zou tot kapitalisme hebben geleid) en over de verhouding van calvinisme tot puri tanisme Deze bezinning vormt de achtergrond van een totaalbeeld van de gereformeerde ze de, in specifieke zin. in Nederland. In de eerste plaats haar geschiedenis, zoals ze is voortgeko men uit een typisch Nederlands calvinisme. Dan haar specifieke karakter, mede bepaald door algemeen-Nederlandse eigenaardighe den. deugden en gebreken. De gereformeerde zede had haar lichtkant en haar schaduwzijde. Men kan die positieve en negatieve zaken zelfs alfabetisch op een rijtje zetten. Te waarderen zijn in de specifiek-gereformeerde zede: zin voor controle, degelijkheid, discipline, efficien cy. energie en ernst. Voorts „een hardnekkig streven maatschappelijk te stijgen" (bl. 7). methode, zin voor het nuttige, pioniersgeest, plichtsbetrachting, precisie, de idee van rent meesterschap. aanleg voor een totaliteitsvisie, tucht, werkwoede, althans ijver. Minder fraai zijn een zekere bewustzijnsvernauwing, bur gerlijkheid, geestelijke inteelt, de mentaliteit van de middenklasse als overwegende trek, paternalisme, prestatiemoraal, weinig waarde ring voor sport, spel, kunst en literatuur, ver standelijkheid. de „demonie van de vlijt" (9) en een tot systeem geworden werkheiligheid. Onderscheid Belangrijk is in dit verband het onderscheid dat de schrijver maakt tussen zedelijkheid en zede „De zede richt zich in de eerste plaats op de daden, het uiterlijke gedrag, de zedelijkheid daarentegen ook en zelfs in de eerste plaats op de innerlijke gezindheid." Rothuizen sluit zich hier aan bij de ethicus De Vos. „Wie dus zegt: „De gereformeerde zede bestaat niet meer", die heeft daarmee niet gezegd dat ook de gereformeerde zedelijkheid passé is (88). En tegen het einde van het boek zegt hij: „De binnen uit is hier sprake van een inbraak van buiten aj. En wel het na de tweede wereldoor log zo sterk gewijzigde geestesklimaat, respec tievelijk het algemeen levensgevoel, dat zich internationaal manifesteert. Dat is tegen ge schiedenis en traditie, het verwerpt het hiërar chisch denken en de hiërarchische praktijk op elk gebied. Het is anti-elitair, weet nauwelijks meer van christendom, is naakt-menselijk. Verontrusting Prof. dr. G. Th. Rothuizen uitdrukking "de gereformeerde zede bestaat niet meer' kan, zo gezien, worden bijgevallen. Maar ook aangevuld met de uitspraak: „Ze leeft elders en anders voort" (107). Op pag. 85 haalt Rothuizen een uitspraak van Kuitert aan, luidende: „De gereformeerde wereld ver dwijnt omdat de gereformeerden in de wereld zijn komen te staan". Nu is 'wereld' een ruimer begrip dan 'zede' en dit helpt mij aan een korte nabeschouwing, minder over Rothuizens waar devolle boek dan over de zaken die hier in het geding zijn. De verbreking van het gerefor meerde isolement was het gevolg van een in nerlijke expansiedrang, dat typisch calvinis tisch kan heten, een streven van binnen uit dus. Maar veel meer nog dan een uitbraak van Het is nauwelijks in formule te brengen, maar alomtegenwoordig. Natuurlijk zijn er enclaves „oude-wereld" en ze laten zich gelden ook. maar in de weinig produktieve vorm van ver ontrusting en isolatie. Het traditionele calvi nisme weet met deze nieuwe geest geen raad; het is te zeer in zichzelf besloten, te zelfgenoeg zaam ook, om de onmiskenbare kern van zijn waarden spontaan te actualiseren. Een groot obstakel hierbij is dat ellendige denken in partij-categorieën dat van echt na-denken ont slaat: men denkt in kleuren als zwart en rood. in termen als progressief en conservatief en men beschikt over drie lijstjes met namen. De mensen van de eerste lijst kun je vertrouwen en desnoods blindelings volgen. Zij van de tweede lijst zeggen wel eens wat aardigs en als ze dood zijn kan er een gematigd-waarderende necrologie worden geschreven. Met reserves natuurlijk. De derde lijst is een zwarte lijst: naar hen die daarop voorkomen hoef je niet te luisteren, wat ze ook beweren, tenzij als stof voor polemiek of protest. Dit met veronachtza ming van Paulus' raad om te onderscheiden waarop het aankomt. Het gaat er maar niet om het beste te hopen van een dan toch nog aanwezige christelijke zede. maar er moet heel wat worden afgeleerd „Dichten is afleren" zei Bloem, maar denken ook. zegd, dat door de scheiding van en staat de last van het onder! van monumentale kerkgebouw de schouders van kerkbesturen In de vorige eeuw was dat niet omdat praktisch de hele bevo kerkelijk was en aldus voor he'. derhoud zorgde. Nu is de sit.uaü taal gewijzigd. Nu draagt de gen schap alleen maar bij in grote re aties, dus als het kwaad geschl niet in het onderhoud dat zulke verslindende restauraties zou kv voorkomen. "Vandaar het pleidooi de commissie Een neutrale deskundige als dei bestaande „Monumentenwacht" volgens de commissie moeten ad ren over het uit te voeren ot houdswerk. Een en ander is in dels uitvoerig besproken met de n dienst voor monumentenzorg dif reid is om er nader over te den) Orgels De orgelcommissie van de hervoi kerk heeft op haar beurt grote zo over de restauratie van orgels, gens het jaarverslag van de con: sie gaat het immers over „het uü rijke bezit aan historisch waarde orgels dat zich juist in hervot kerkgebouwen bevindt De kwa! daarvan ligt ook naar internat* maatstaven gerekend, bija hoog. Beroemde orgelmakers hel in ons land gewerkt, waardoor oo stijlen zeer uiteenlopen." Het jaarverslag spreekt ook ow orgelbouwers van nu. Het vak i in trek en het gevaar dreigt dati sen die het vak onvoldoende be' sen zich zelfstandig vestigen D* eniging van orgelbouwers in NI land stelt aan kandidaat-leden' waarden ten aanzien van kre waardigheid, ervaring, af gek werk enzovoorts Voor de leden een standaardcontract met be( gen die partijen beschermen minder gewenste praktijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2