'extiel moet kansen krijgen linimumprijs melk voorlopig 1.04 sso in nationale steenkoolvoorziening ilustgevoel bij leren is terecht Particulier geen 'partij' voor verzekeraar Minimum-normen noodzakelijk Produktieverlies in bouw 2.75 miljard Misleidende reclame, of niet? et ingang van vandaag ee&mr AIW/ST£^_, mcurrentiepositie kan beter worden fspeeld Studenten maken ontwerp Schadeverzekeringswet ENSDAG 10 SEPTEMBER 19B0 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 i onze redactie economie [SWIJK Het bestuur het Produktschap voor rel heeft de minimumprijs verpakte volle melk gis borgen in een extra verga- ag opnieuw vastgesteld 1.04 per liter. Deze mini- oprijs is vandaag inge- n. ninisteriéle goedkeuring van de ure (minimumprijs)verordening het Produktschap voor Zuivel PC j gisteren tijdens de vergadering de ministeriële vertegenwoordi- )I gegeven. Het Koninklijk Besluit, in het Iroduktschap voor Zuivel t ievoegdheid tot het vaststellen een minimumprijs voor volle opnieuw krijgt (eerder werd die augustus vervallen verklaard en tonden meteen stuntprijzen) is iren in het Staatsblad gepubli- een kans, dat binnenkort de mumprijs wordt verhoogd. Tot (rijs van 1.04 is besloten omdat van de af-fabriekprijzen van de zui velindustrie. Dit nog afgezien van de eind deze maand te verwachten nieu we verhoging van die af-fabriekprij- zen. Overleg Vorige week, toen er geen minimum-prijs gold, zijn volgens het produkt- schapssecretariaat voor gepasteuriseerde volle melk in karton prijsen tussen 79 cent en 1.20 gulden per liter waargenomen. Voorzover de prijzen beneden de 1.04 gulden lagen waren er concentraties rond 88 en 89 cent Eenzelfde beeld toonde de gesteriliseerde volle melk (voor een belangrijk deel uit België komend), die, toen de vorige minimum-prijsregeling gold, niet goedkoper werd verkocht dan 98 cent in plastic flessen. staatssecretaris Hazekamp (Econo mische Zaken) in het overleg te ken nen had gegeven, dat in eerste instan tie de situatie van vóór 1 september moest worden hersteld. Het Produktschap voor Zuivel heeft uitgerekend, dat de minimumprijs 1.08 zou moeten zijn als die zou worden „aangepast" aan eerder door de overheid toegestane verhogingen Overeengekomen is, dat op korte ter mijn het systeem van de minimum prijs-vaststelling en de daaruit voort vloeiende hoogte van de minimum prijs zullen worden geregeld. Vrijdag volgt zodoende weer een gesprek tus sen de staatssecretaris en het schap. Het ls de bedoeling dat het bestuur van het Produktschap voor Zuivel, wanneer het volgende week woens dag in Leeuwarden vergadert, de (misschien) met de overheid overeen gekomen verhoging van de mini mumprijs door een wijziging van de nu vastgestelde verordening vastlegt. De voorlopige minimumprijs van 1.04 gulden geldt voor Nederlandse gepas teuriseerde verpakte volle melk. Voor gepasteuriseerde verpakte volle melk uit het buitenland en voor alle ver pakte gesteriliseerde melk ls voor eerst ook de oude regel hersteld: geen lagere winkelprijzen dan de inkoop prijs plus 11 cent. onze redactie economie f (HEM Het gaat nog sds slecht met de Neder- dse textielindustrie. En terwijl er jaren actief her- ctureerd is. De reorga- mogelijkheden zijn |er vrijwel uitgeput. fe textielindustrie overleven, dan haar concurrentiepositie ten jjèhte van het buitenland moeten teren. Verder moet de vermo- »n losltie van de bedrijven beter ldfm, want nu hebben zij te weinig iciêle ruimte om risico's te fcwam het betoog op neer dat de itter van de Vereniging katoen-, i- en linnenindustrie (KRL), drs. ff. Roef, hield op een persbijeen- ;t De Vereniging KRL wil dat onafhankelijk adviesbureau een dige analyse gaat verrichten de twee hoofdpunten: de con- ■positie en de vermogenstoe- ,Wij vragen de overheid nu geld", zei de heer Roef. Dat Ipas aan de orde bij de start van sümulerings- en steunprogram- at gebaseerd is op de te houden De overheid zou volgens het bestuur de opdracht moeten ge- het onderzoek. Roef vreest jens dat er nog wel een tijd over zal gaan, eer de uitkomsten van de analyse tot daadwerkelijke over heidsmaatregelen zullen lelden. Een voordeel noemde de KRL-vooreltter het evenwel dat de textielproblemen sterk In de politieke belangstelling staan. En dat is wel eens anders ge weest. De overheid kan in de visie v£in het KRL-bestuur alvast helpen de con currentiepositie van de Nederlandse textielindustrie te verbeteren door krachtig te streven naar een nieuw multi-vezelakkoord. Het huidige (dat de import uit ontwikkelingslanden in de EO regelt, loopt eind 1981 af. Loonveredeling Een tweede duw in de rug zou de textielindustrie ten opzichte van het buitenland kunnen krijgen als de zo geheten loonveredeling in hoofdzaak zou worden toegewezen aan de indus trie. Veel kledlngproduktie wordt uit besteed aan Oostbloklanden of lan den rond de Middellandse Zee. In alle lidstaten is dat uitbesteden voor het grootste deel voorbehouden aan de confectle-industrie zelf maar in Ne derland staat het de handel geheel vrij zich daarmee te bemoeien. Dat is een van de oorzaken van de slechte gang van zaken in de confectie-indus- trie, die wat het aantal werknemers betreft nog slechts een omvang heeft van 31 procent van die ln 1968. Voor de hele EO was er zelfs zes procent groei in die twaalf Jaar. Nu speelt de loonveredeling zich af in de confectle-industrie en niet in de textielindustrie waar de Vereniging KRL zich mee bezighoudt. Er is ech ter een sterke afhankelijkheid. Als bij elkaar omstotende dominostenen. Wanneer er één sector valt, vallen de anderen mee. De moeilijkheden bij Spinnerij Nederland in herinnering brengend, zei Roef, dat daarbij te veel gewezen is op het wegvallen van enkele afnemende weverijen. „We moeten ook verderop kijken bij de afnemers van de weverijen, de sterk gekrompen confectiebedrijven." Voor het KRL-bestuur is het een uit gemaakte zaak, dat de overheid na de al genoemde analyse moet hel pen aan de verbetering van de vermo gensstructuur. Een groot deel van de Nederlandse textiel bedrijven (enkele grote uitgezonderd) heeft een eigen vermogen dat minder dan 20 procent bedraagt van het balanstotaal. Die bedrijven kunnen nauwelijks een kant op. Er zijn er zelfs bij ,dle hun omzet om financiële redenen niet kunnen vergroten. De banken willen in die gevallen, gezien het kleine el- gen kapitaal, niet nog meer krediet gevea Huidige situatie De herstructureringsmaatregelen met onder meer het uitwisselen van bedrijfsonderdelen hebben bewerk stelligd dat de omvang van de Neder landse textielindustrie kleiner is ge- wordea Dat het met name sinds medio 1979 toch zo moeilijk gaat komt door de slechte conjunctuur en de stagnerende woningbouw (lagere afzet woningtextiel). Niet-tijdelijke oorzaken zijn de loonveredeling in handen van de handel en ook weer Indirect import van confectie uit lage-lonenlandea Een probleem ls verder dat Neder land moet opboksen tegen grote EG- landen waar de structuur van de hele textielindustrie en alles wat daar om heenzlt, sterker ls. Zie West-Duits- land, dat een grote thuismarkt heeft en als extra voordeel een grote auto- Industrie die een zeer belangrijke af nemer is. In Nederland zijn de loon kosten ln de textiel de hoogste van de EO en dat wordt, aldus het KRL- bestuur niet goedgemaakt door een hogere produktlviteit. Voorzitter Roef vindt dat zijn bran che door moet gaan, ondanks die structurele nadelen. „We hoeven niet groot te zijn, als bedrijven die wat kunnen maar kansen krijgen". De textiel heeft nog voldoende manage ment in huis om een bedrijfstak met betere concurrentievoorwaarden en een sterkere vermogenspositie te lei den, zei Roefs. Daarmee weersprak hij D'68-fractievoorzitter Jan Ter- louw die maandag een gebrek aan goed management de hoofdoorzaak noemde van de textielmalaise. onze redactie economie TERDAM Esso gaat Nederlandse belangen en Iteiten op energiegebied toekomst verder uit ten tot steenkool. Dit t uit een mededeling van n Corporation in New en Esso Nederland in zal via haar dochteronderne- Intercor, op 50-50 basis samen et Columbiaanse staatsmijnbe- larbocol, steenkoolreserves bij ion in Noordoost Columbia ont ijl tien. Eenmaal in vol bedrijf zal vjlln ln Cerrejon een produktieni- van 15 miljoen ton per jaar ten. Holding Company Holland zal t Cerrejon-project deelnemen, idstermaatschapplj van Esso's en in Nederland neemt hiertoe ndeel van 45 procent in Inter- is van 22.5 procent in het totale De ontwikkelingskosten van het pro ject in Cerrejon-worden geraamd op bijna 6 miljard gulden. Het Neder landse aandeel in deze investering zal circa 1.3 miljard gulden bedragen. Door deze deelneming kan Esso een deel van de toekomstige Nederlandse steenkoolvoorziening voor haar reke ning nemen. De energievoorziening van ons land zal tegen 2000 voor een belangrijk deel op steenkool zijn ge baseerd, om minder afhankelijk te zijn van olie en om aardgas te reser veren voor hoogwaardige toepas singen. Esso nam eerder reeds een aandeel van 13 procent in de Maasvlakte Ko len Terminal (en kondigde kort gele den de bouw aan van een proeffa briek voor steenkoolvergassing ln Rotterdam-Europoort. Met dat laat ste project is een bedrag van 1 mil jard gulden gemoeid. Esso is actief bezig een markt voor steenkool in Nederland te ontwikke len. Een aantal potentiële afnemers heeft reeds belangstelling getoond. Het steenkoolvoorkomen ln Cerrejon is bijna 40.000 ha groot en bevindt zich in de provincie La Guajira in Noordoost Columbia. Het bekken heeft een steenkoolreserve van 1.6 miljard ton, op diepten tot 200 meter. Specifieke eigenschappen van de steenkool uit dit voorkomen zijn o.a. een zeer laag zwavelgehalte, een laag as gehalte en een hoge verbrandings- waarde. Naar verwachting zullen vijf Jaar no dig zijn voor de aanleg van de beno digde Infrastructurele voorziening, zoals de aanleg van 150 kilometer spoorweg, een complete laadhaven voor steenkool, alsmede hulsves- tings- en elektriciteitsvoorzieningen en verder voor de eigenlijke ontslui ting van de mijn. Het ligt in de bedoeling dat de pro- duktie in Cerrejon in 1986 op gang komt en vervolgens wordt opge bouwd tot een capaciteit van 15 mil joen ton per Jaar, te bereiken in 1988. Uit de ontvangen inschrijvingen op het projekt vindt dit najaar de selec tie van een hoofdaannemer plaats. Het contract wordt begin 1981 ge gund. «DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse bouwnijverheid verwacht voor dit jaar een onze redactie economie NTEN De land- en tuinbouw heeft nu al een aantal te maken met een achterblijvende ontwikkeling van het nen. Dat geeft aanleiding tot terechte onlustgevoelens, ei voorzitter Piet Bukman van de Nederlandse Christelij- oeren- en Tuindersbond gisteren in de jaarvergadering ie CBTB in Dronten. •lustgevoelens komen niet al- »aar voort uit de gedachte dat mensen in de land- en tuin- ianspraak mogen maken op «oorlijke beloning, maar ook het weerstandsvermogen van Orijven terugloopt, waardoor Üeine tegenslagen aanleiding geven tot ernstige en soms komelijke financiële moeilij- Bukman wees voorts op de kwetsbaarheid van de land- en Uw, zowel op het terrein van de Tals van de invoer, in verband 't overal herlevende nationalis- Protectionisme (zelfbescher- het algemeen merkte hij op maatschappij die zijn hand heeft overspeeld, zichzelf erg moeilijk blijkt te kunnen aanpassen. „De ver worvenheden uit de tijd van economi sche groei hebben het karakter van verworven rechten gekregen; bijna onaantastbaar en bijna onver vreemdbaar. Slechts langzaam dringt het tot ons allen door, dat snijden in eigen vlees noodzakelijk is en wel zonder narcose." Intussen kon hij met instemming vaststellen dat de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid de Sociaal-Economische Raad een aan tal positieve zaken over het produce rende bedrijfsleven naar voren heb ben gebracht. Ook zei hij met genoe gen een groeiende nuchterheid in vakbondskringen te constateren. Wellicht, aldus de heer Bukman, groeit er een nieuw besef van geza menlijke verantwoordelijkheid van overheid en bedrijfsleven. Piet Bukman: „snijden zonder narcose". Terugkomend op de situatie in de eigen bedrijfstak zei hij dat de schrik hem soms om het hart slaat, als hij de „zorgeloze commentaren" leest rond de betrekkelijk gunstige situatie op de zuivelmarkt. „Alsof er ln feite al geen beslissingen zijn genomen over het uitgavenbeleid in Brussel, die aanpassing van het beleid onvermij delijk maken en alsof er geen verdere vergroting van de melkproduktie in het verschiet ligt." Hij noemde een aantal voorwaarden, waaraan eventuele beleidswijzigin gen zouden moeten worden getoetst. Met name drong hij aan op inspraak voor het agrarisch bedrijfsleven. Voorts stelde hij als eis, dat beleids veranderingen geen land onevenredig mogen treffen, óók ons land niet. produktieverlies van 2.75 mil jard gulden. Dit zegt de heer L. A. van den Bos, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) ln een brief aan minister-president Van Agt. In de eerste helft van dit Jaar gaf het aantal afgegeven bouwvergunningen ten opzichte van de eerste helft van het vorig jaar een achteruitgang te zien van 7.7 procent in de burgerlijke en utiliteitsbouw en van 9 procent in de grond-, water-, en wegenbouw. De AVBB becijfert, dat er hierdoor onge veer 27.500 manjaren werkgelegen heid bij de bouw- en installatiebedrij ven op de tocht komen staan. In de brief wordt deze berekening, die gebaseerd is op het aantal afgegeven vergunningen, „een minimumschat ting van het produktieverlies" ge noemd. Immers, zo schrijft de voor zitter van het verbond, in de tweede helft van dit jaar begint zich het verschijnsel af te tekenen, dat pre miebeschikkingen en plannen voor de vrije sector bij duizenden onge daan worden gemaakt. Voorts is in de berekeningen niet de ombuigingsoperatie van de regering betrokken. Voor de bouw- en installa tiebedrijven heeft die ombuiging een verlies van 5.000 arbeidsplaatsen tot gevolg, aldus de brief. In totaal komt het aantal werklozen in de bouw in de loop van 1981 op 60.000, berekent het AVBB. Dat bete kent, dat bij de toeleveringsbedrijven 26.000 arbeidsplaatsen worden be dreigd en 13.000 bij andere bedrijven. De AVBB pleit in het licht hiervan voor een stimulerend beleid van de overheid ten aanzien van de bouw. Bij het afsluiten van een verzekering moet de particulier beter worden beschermd. Want de individuele consument is niet tegen de verzekeraar opgewassen. Het burgerlijk recht houdt onvoldoende reke ning met de bescherming van de consu ment terwijl de wetgeving ten aanzien van verzekeringsovereenkomsten bijna ander halve eeuw (Wetboek van Koophandel uit 1838) oud is. Dat was de tijd, dat verzeke ren een handelsovereenkomst en geen consumententransactie was. Het is tegen de achter grond van deze visie, dat een groep van tien docto raal studenten aan de Ju ridische faculteit van de Katholieke Hogeschool in Tilburg een „wetsont werp" over Consumen ten Schadeverzekerin gen heeft opgesteld en dat eergisteren een mi nister De Ruiter van Jus titie heeft overhandigd. Ofschoon vla de Wet op het Levensverzekering- bedrijf en de Wet op het Schadeverzekeringsbe drijf ln de loop van de Jaren wat méér zeker heid voor de verzekerden is geschapen, ls het nooit tot een ingrijpende her vorming van de verzeke ring in het Wetboek van Koophandel gekomen. Eenzijdig Intussen hebben de ver zekeraars van de moge lijkheden die (daardoor) werden geboden dank baar gebruik gemaakt. Dit ls gebeurd door stan- daardvoorwaarden op te stellen en deze door hen opgestelde eenzijdige voorwaarden aan de verzekerden op te leg gen, zonder dat daarover onderhandeld kan worden. Nu is het gebruik van standaardvoorwaarden door het massale karak ter van de consumenten- verzekeringen weliswaar onvermijdelijk, maar het nadeel is dat de consu ment slechts de keus heeft tussen het aangaan van een verzekering op de gestelde voorwaar den, of van een verzeke ring afZien. Gezien de grote behoefte aan verzekeringen blijft er voor de gemiddelde consument die vaak geen idee heeft welke voorwaarden door de verschillende verzeke raars worden gehanteerd en er vaak niet toe komt die „kleine lettertjes" door te nemen meestal niets anders over, dan te accepteren wat de verze keraars aanbieden. Regeling Weliswaar is in het ont werp Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) een nieuwe regeling van de verzekeringsovereen komst (titel 17 van boek 7) opgenomen. Gezien echter de problemen die de consument tegen komt ln de relatie met een verzekeringsbedrijf lijkt het, aldus de groep van tien, „in de rede te liggen, vooruitlopend op de invoering van boek 7 NBW, zo snel mogelijk titel 17 van dat boek in te Deze zou dan aangevuld moeten worden met een regeling voor verzeke ringsovereenkomsten, zoals die door de gemid delde burger in de parti culiere sfeer worden af gesloten. De manier waarop dat nu meestal gaat en de risico's die daarbij kun nen worden gelopen, worden uitgebreid uit de doeken gedaan. De keus voor een bepaalde verze keraar of verzekering blijkt in de praktijk niet altijd zorgvuldig te wor den gemaakt. Vaak wil de consument snel dek king en neemt daarom niet de tijd het aanbod te onderzoeken. De consu ment die wél de tijd neemt om te vergelijken, kan door ondeskundig heid evenmin een ver antwoorde keus maken. Droevig Want met de „doorzich tigheid" van verzekerin gen is het droevig ge steld. De verzekeraars hebben hun aanbod zó sterk verbreed en gevari eerd, dat de consument door de bomen het bos niet meer ziet. Met als gevolg, dat veel consu menten met een verkeer de, overbodige of onno dig kostbare verzekering worden opgescheept. Bovendien ia de consu ment bijzonder kwets baar voor onjuiste of on volledige inlichtingen, aangezien hij (of zij) geen enkel inzicht heeft in de premieberekening en in de bedrijfsvoering. In de praktijk moet de consu ment dus vertrouwen op de ussenpersoon of vrij willekeurig een verzeke ring kiezen. Een bijzondere kwalijke kant is dat de huidige wet Assurantiebemidde ling nog toestaat, dat volledig óndeskundigen geruime tijd als tussen persoon werkzaam kun nen zijn. Overigens is ook het inschakelen van een (vakbekwame) tus senpersoon géén garan tie voor het aangaan van een passende en niet on nodig kostbare verzeke ring, gezien het bestaan de provisiesysteem. Tenslotte wordt in dit verband nog gewezen op het feit, dat de reclame door het eenzijdige ka rakter een nauwelijks bruikbare vorm van in formatie is. Evenals op andere terrei nen waarop de verhou dingen ongelijk zijn bijvoorbeeld bij huur- en arbeidsovereenkomsten kan een bevredigende regeling van verzeke ringsovereenkomsten al léén worden bereikt, door wettelijke normen te stellen. Ter noodzakelijke be scherming van de consu ment worden in het „wetsontwerp" Consu menten Schadeverzeke ringen veranderingen voorgesteld met betrek king tot: recht op verzekering; informatieplicht over alle soorten verzeke ringen; assurantiebemidde ling; verwijzing en risico verzwaring; wanbetaling, opzeg ging en premierestitutie; schaderegeling. Opgemerkt wordt hier bij, dat deze normen niet wezenlijk méér inhou den, dan het vastleggen van een gedragslijn die de bona fide verzeke raars ten opzichte van de consument al volgen. Voor hen zullen noch de kosten, noch de winst marges veel veranderen. Een verbetering van de bescherming van de con sument zal daarentegen wel gevolgen hebben voor „een kleine minder heid" van verzekeraars, die bij hun streven naar een zo hoog mogelijke winst de belangen van de verzekerden uit het oog hebben verloren. Het aardige van deze studie is ook nog dat die. behalve de uitgebreide uiteenzetting over pro blemen en oplossingen bij schadeverzekering, ook nog een kortere stu die bevat over de consu ment en de levensverze kering. Mevrouw H. Bor des haar naam mag, zonder de anderen te kort te doen, met name worden genoemd komt tot de conclusie, dat een daadwerkelijke bescherming van de con sument bij een levens- verzekeringsovereen komst aan twee uit gangspunten moet vol doen. Positie Aan de consument moet bij de totstandko ming en uitvoering van de overeenkomst een ge lijkwaardige positie ten opzichte van de verzeke raar worden gegeven. De feitelijke contracteerón- vrijheid moet worden op geheven; De consument moet recht hebben op een re delijke levensverzeke ring. Dat betekent dat de consument, gezien de te betalen premie, moet toekomen wat met inachtneming van de commerciële doelstelling van de verzekeraar, mo gelijk is. Nét zoals bij de schade verzekering zal, zo is haar conclusie, door middel van het privaat rechtelijk „zelfhulp-mo del" (een wettelijke rege ling van het levensverze keringscontract) de con sument een remedie moeten worden geboden tegen de Juridische, in tellectuele en economi sche machtspositie van de verzekeraar. De studie verdient be slist de belangstelling van de overheid, de volksvertegenwoordi ging, de verzekeraars en de geïnteresseerde con sument In het eerste proces op grond van de Wet Mislei dende Reclame heeft de Consumentenbond grootgrutter Dirk van den Broek voor de rech ter gedaagd. Volgens de Consumentenbond heeft Dirk van den Broek op een misleidende wijze gebruik gemaakt van een onderzoek naar de prijzen van levensmidde len in een aantal winkels dat ln de Consumenten gids werd gepubliceerd. Dirk van den Broek is het daar volstrekt niet mee eens. Wie in het gelijk wordt gesteld zal donderdag 18 september blijken, als de vice-president van de Amsterdamse recht bank, mr. J. B. Asscher, uitspraak doet. Het verwijt van de Con sumentenbond is, dat Dirk van den Broek in de bewuste advertentie niet duidelijk zegt dat dit be drijf niet alléén als goed koopste uit de bus komt. Voorts wordt geklaagd dat Dirk van den Broek niet zegt dat niet alle le- vensmiddelenbedrijven in Nederland zijn onder zocht en er nóg goedko pere winkels bestaan. Daarnaast ls het feit dat Dirk van den Broek de advertentie in een redac tionele vorm goot waardoor de indruk ge wekt zou kunnen worden dat het niet om reclame, maar om een redactio neel artikel gaat de Consumentenbond in het verkeerde keelgat ge schoten. Dit ook nog, omdat het in de adver tentie afgedrukte rijtje cijfers de indruk wekt, of het rechtstreeks uit de Consumentengids is overgenomen. Verweer Het verweer van Dirk van den Broek ls, dat het rijtje cijfers afkomstig ls uit een artikel ln „een of andere krant", waarvan de reclame-afdeling ge bruik heeft gemaakt. Welke krant dat was, kon de advocaat van Dirk van den Broek niet zeggen. De overige gron den waarop de Consu mentenbond de adver tentie misleidend vindt, noemde hij „een sum mum van Pietje-precies zijn; kleinigheden". De Consumentenbond heeft geëist, dat Dirk van den Broek een recti ficatie plaatst en daarna op straffe van een dwangsom van vijftig duizend gulden per ad vertentie zich ervan zal onthouden bij recla me gebruik te maken van de door de Consu mentenbond gepubli ceerde uitkomsten van vergelijkende prijs- of warenonderzoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11