School moet problemen If aan kunnen pakken' HUWELIJKS BOYCOT TOT DE WET IS GEWIJZIGD! Veerdiensten blijven deze winter op peil IGNIS Kodkasten&diepvrtezen sr Bonden willen nieuw( overleg metaal-CAO ïidooi voor vijfjarenplan overheid adsvragen over itoorinrichting dhuis Arnhem Voor Vlieland en Terschelling iïef ouden handdruk Francofiel 'Bocht in de loop' Agenda Dringend beroep op werkgevers DAG 9 SEPTEMBER 1980 H S TROUW/KWARTET onze Haagse redactie HAAG De overheid moet met een vijfjarenplan komen om de bestaande en d, imstige knelpunten in het voortgezet onderwijs weg te nemen. Daarbij moeten de ii) en in staat worden gesteld om zelf hun problemen aan te pakken en richting te geven aan n [Wijsontwikkelingen die zij zelf willen. conclusie komen de over- tilde organisaties van het bij- onderwijs in de nota „School eleiding ln het voortgezet on- Deze nota is gisteren aange- aan de staatssecretarissen en de Jong. De organisaties Algemene bijzondere school de Protestants christelijke [raad en de Katholieke school- Enkele leden van de Iractie in Arnhem hebben B en rUtelijke vragen gesteld of er n zijn voor het inrichten van en op het Arnhemse stadhuis, ir aanleiding van de luxueuze ng van de dienstkamer van ambtenaar, waarvoor op de or mg van financiën een post van 23 gulden is opgevoerd. •Bkgenstellers, D. van de Meeberg Broer, vinden deze gang van bevreemdend, omdat de ge- Arnhem krap bij kas zit en reid thans wordt doorgelicht öjken of er nog wat valt te i in De nota volgt op een vorig jaar ver schenen discussienota, waarin de Katholieke schoolraad een pleidooi hield voor de „relatief autonome school." Dat wil zeggen: een zelfstan dige, gedemocratiseerde school die zoveel mogelijk zelfstandig richting geeft aan het eigen onderwijs. Daar bij zou de verantwoordelijkheid ge spreid moeten worden over bestuur, leerkrachten, ouders, leerlingen. Een belangrijke gedachte achter de „verhoudinsgewijs zelfstandige school" is dat er op een geheel eigen wijze kan worden ingespeeld op de individuele verschillen tussen de leer lingen, wat betreft ontwikkelings groep tempo, capaciteiten en be hoeften. Eerst zal echter aan bestaande pro blemen in het voortgezet onderwijs Sergeant in Libanon aan geelzucht overleden DEN HAAG (ANP) In het Ram-( bam-ziekenhuls in het Israëlische' Haifa is de 26-jarige sergeant G. A. C. Nieuwenhuis uit Tilburg overleden aan geelzucht. De militair maakte deel uit van het Nederlandse Unifil- detachement in Zuid-Libanon. Bij de begrafenis in Nederland, don derdag, zal een deputatie van het Nederlandse Unifil-bataljon aanwe zig zijn. het hoofd moeten worden geboden, menen de organisaties. Genoemd Premier Van Agt was er bij toen gisteren de deelnemers aan de fietstoer- worden onder meer de aansluiting tocht Den Haag-Antwerpen-Den Haag na afloop in het Haagse Zuiderpark tussen basis- en voortgezet onder- werden verwelkomd. Er fietsten ook enkele Kamerleden mee. Op de foto de wijs, de verlenging van de brugperio- Kamerleden Harry van der Bergh (links) en Dolf Jansen (PPR), de, het samensmelten van scholen (door de terugloop van het aantal leerlingen), verandering van de exa menprocedure en het oprukken van de technologie. Ook wordt er verwe zen naar individuele problemen van leerlingen, zoals alcohol- en drugmis bruik, gebrek aan motivatie en zelf dodingspogingen. Beslissing DEN HAAG (ANP) De veerdiensten tussen Harlingen en organisatie en het aantrekken van Vlieland en Terschelling zullen de komende winter niet wor den ingekrompen. Minister Tuijnman van verkeer en water staat, die dit de Tweede Kamer gisteren heeft laten weten, wil voor het op peil houden van de dienstverlening van de rederij Doeksen een financiële bijdrage leveren. Op deze vragen, aldus de nota, zullen in de eerste plaats de scholen zelf een antwoord moeten geven, bijvoor beeld door verbetering van de school- extra functionarissen voor begelei dings- en coördinatietaken. De over heid zal daarvoor extra geld op tafel moeten leggen. In het voorgestelde vijfjarenplan zou moeten worden aangegeven voor wel ke onderwerpen er landelijke ontwik- kelings- en vernieuwingsprojecten op poten moeten worden gezet. Ook kan daarin worden aangegeven waarop scholen hun eigen projecten kunnen richten. Na vijf jaar kan er een defini tieve beslissing worden genomen over de wijze waarop de begeleiding van het voortgezet onderwijs moet worden aangepakt. In totaal is er ongeveer een half mil joen nodig, maar de minister gaat ervan uit, dat ook de provincie Fries land en de gemeenten Vlieland en Terschelling een deel van dit bedrag voor hun rekening zullen nemen. Over de precieze verdeling gaat de minister binnenkort met de lagere overheden praten. Met de nu aangekondigde maatrege len komt Tuijnman tegemoet aan WD, PvdA en D'66, die vorige week donderdag in een motie eisten, dat verdere inkrimping van de veerdien sten moet worden voorkomen, totdat er een landelijke regeling is voor de oeververbindingen in de kustge bieden. ADVERTENTIE Een koelkast of diepvriezer koopt u niet zomaar even op goed geluk. U wilt een puur funktioneel stuk techniek in de keuken. Een veilige bergplaats voor uw dagelijkse levensmid delen en uw diepvriesvoorraad. Bekijk 'n Ignis koelkast of diepvriezer eens. Tot in de finesses berekend op een lang en intensief gebruik. Typisch Ignis. De Keuken Kluizen. I van Ignis. Safe als een kluis. Aanpassing Om de exploitatiekosten toch enigs zins te beperken moet volgens Tuijn man worden bekeken of de dienstre geling kan worden aangepast, bij voorbeeld door het uit de vaart ne men van enkele middagdiensten van de snelboot „De Koegelwieck". De dienstverlening mag daar echter niet onder lijden, aldus Tuijnman. De minister legt er in zijn brief aan de Kamer de nadruk op, dat de maatre gelen voor het komend winterseizoen moeten worden gezien als een „nood verband". Het is geen vooruitlopen op een structurele oplossing, schrijft hij. Inmiddels is een onderzoek naar oplossingen op de langere termijn begonnen. Daarbij zijn naast het Rijk ook de provincie Friesland, de ge meenten Vlieland en Terschelling en de rederij Doeksen betrokken. da lzii' ïdi wai ARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN Han» Gosllnga; bijdragen: Johan van Workum en Ferry Mingelen de politiek gebeuren dikwijls mde dingen. Men weet dat. Po- zijn vreemde mensen. Ze doen ar hun uiterste best als ge- mensen over te komen, maar vruchteloos. De gewone men- hebben he( in de gaten. vreemde mensen vreemde din- doen, ligt voor de hand. De )ne mensen zijn daaraan ge- d geraakt en kijken er niet meer Ach, dat is politiek, zeggen n zetten hun eigen bezigheden rt. Maar soms zijn gebeurtenis- in de politiek zo vreemd, dat i de gewone mensen even met ogen knipperen, i gebeurtenis deed zich afgelo- zondagmiddag voor de AVRO- io voor. Mr. Geebeejee Hilter- m was net uitgepraat en de toe- len in het land stonden nog wat te hijgen, toen een minister uit kabinet-Van Agt duidelijk hoor reen paragraaf uit het regeerak- id aan snippers scheurde. minister was dr. L. Ginjaar (52). paragraaf betrof de afspraken r de abortus. Iedereen weet hoe- tijd, energie en gewriemel het ft gekost om deze paragraaf op stellen en hoe behoedzaam de Itici er sindsdien mee omgingen. losschroeven van een kom- atje was al voldoende aanleiding een politiek relletje. uw om maar even aan te geven j ti fcvoelig die zaak ligt. En dan is 0. ir ineens een politicus, een minis- nog wel, die op aangeven van de I] Bo tot zijn vreemde actie over- w. M. Want wat stelde dr. Ginjaar r? nodigde de Tweede Kamer uit leidpringsvoorstel en initiatiefvoor- van PvdA en D'66 in elkaar te fuiven, omdat ze naar zijn oor- zoveel overeenkomsten verto- Anders gezegd beste Kamer, hebben onze bijdrage geleverd, er uw voordeel mee. Hoogach- d Ginjaar of er nooit een regeerakkoord is eest. Zo hou je als politicus je- en anderen wel bezig. De strijd de formatie ging nu juist over de ag of de abprtus al dan niet aan Kamer moest worden overgela- Het werd nee door toedoen van CDA, dat zich niet buitenspel et wilde zien. n verwacht dan, dat het CDA wel zal zijn over de suggestie van minister. Maar dat blijkt dan r mee te vallen. „Naïef', zegt de jrdvoerder van de fractie. „Ja, in Jd met de geest van het regeer- °ord. Maar we gaan niet uit van iaie trouw. Het is gewoon naïef." waar Udink tot februari de topman was, heeft de twist met de vroegere baas opgegeven en een maand gele den al de „gouden handdruk" van rond een half miljoen gulden plus rente plus proceskosten uitbetaald. Maar er is toch een loonmaatregel van kracht? Udink had toch maxi maal 26 gulden bruto per maand mogen hebben op 1 juli? Dat is een goede vraag, die dus door een wak ker Kamerlid ook al aan minister Albeda van sociale zaken is gesteld. En wel door Verbrugh, vroeg in het voorjaar, toen de eerste berichten over Ogems voorgenomen gouden handdruk aan Udink in het nieuws kwamen. Albeda kwam al snel met een voorlopig antwoord: De loon- technlsche dienst (die de naleving van de loonmaatregel controleert en zo nodig processen-verbaal uit deelt) bekeek de zaak, en aan de raad van commissarissen van Ogem was intussen om nadere inlichtin gen gevraagd. U ziet het, alerte par lementariërs, alerte minister. Maar sindsdien hebben we niets meer van de zijde van het ministerie vernomen. Dat ze daar de zaak in onderzoek namen, betekent dat ook op het ministerie gerede twijfels be stonden of zo'n gouden handdruk tijdens de loonmaatregel wel mocht. Intussen heeft Ogem even wel of het nu zal mogen of niet het geld uitbetaald. We vroegen opheldering bij een woordvoerder van minister Albeda. „Aan het definitieve antwoord op de kamervragen wordt nog steeds gewerkt." Maar nu is het geld intussen uitbetaald. „Dat heb ik vanmorgen ook in de krant gelezen, ja." Is dit nu geen slappe vertoning van het ministerie? Iemand die in strijd met de loonwet te veel krijgt uitbetaald, is zelf niet strafbaar. Udink kan nu dus zijn geld houden. Alleen de werkgever is strafbaar. Maar als straks blijkt dat de gou den handdruk inderdaad niet had gemogen onder de loonwet, kan die boete voor Ogem er ook nog wel bij, want die is maximaal tiendui zend gulden, en „rond een half mil joen" plus tienduizend is nog steeds „rond een half miljoen". op". Vraag: dus als een tank na tien schoten niet meer kan richten, dan is dat echt geen probleem? „Nee hoor, het klinkt misschien raar, maar een echte .tanker' begrijpt dat." Tja, als iedereen daar nu maar be grip voor heeft. (Stilte bij Jle woord- Krijgt anderhalf miljoen," Trouw gisteren. Ogem. Wanneer komt nu het definitieve antwoord op de Kamervragen? „Die vraag had ik hier intern ook al gesteld, maar ook dat kunnen onze mensen nog niet zeggen." Maar als het antwoord zou wor den dat Ogem de loonwet overtrad, dan vist het ministerie achter het net. „Ik kan er verder ook niet meer van zeggen." Soms krijg je de indruk dat er op het ministerie van sociale zaken slagvaardiger werd gereageerd on der Albeda's voorganger Boersma. Maar ja, die is tegenwoordig direc teur sociale zaken bij Ogem. Nederland heeft 500 Leopard H ge vechtstanks gekocht voor zo'n drie miljoen gulden het stuk. Dat is geen gering bedrag, maar daarvoor halen we dan ook het puikje van het inter nationale pantserwezen in huis, dachten we. Nu blijkt dat het kanon van de tank er na tien schoten de brui aan geeft. Het metaal wordt dan zo heet dat er, om met een woordvoerder van de landmacht te spreken „een bocht in de loop" ontstaat, waardoor zuiver schieten zelfs met de daarvoor spe ciaal aanwezige correctie-appara- tuur niet meer mogelijk is. Dat is dus nogal pijnlijk voor zo'n nieuw duur stuk oorlogstuig en een aantal verontruste parlementariërs heeft er daarom ook vragen over gesteld aan de minister van defen sie. De Landmacht zelf heeft inmid dels al laten weten dat er geen re den tot paniek is. De cavalerie, die na de paarden nu de tanks beheert, heeft een even simpele als slimme oplossing voor het euvel gevonden: je laat die loop gewoon een tijdje afkoelen, dan gaat het vanzelf weer. Vraag: Die tien granaten kunnen binnen een paar seconden afge vuurd zijn, moet een tank nooit vaker en langduriger schieten? „Welnee," zegt de landmacht- woordvoerder, „dat komt alleen voor in tankslagen die in Hollywood worden uitgevochten. Een tank is geen ka\ion, hij neemt deel aan gro te troepenbewegingen, dan rijdt-ie een stukje, komt een doel tegen, schiet een paar keer, rijdt weer ver der. enzovoort. In de tussentijd koelt de loop vanzelf af." Vraag: maar als dat doel nu niet in enkele schoten is uitgeschakeld? De woordvoerder: „Het moet natuur lijk meteen raak zijn, anders ga je er zelf aan." Vraag: Maar als die tank nu een heleboel doelen achter elkaar te genkomt? De woordvoerder: „Een tank werkt altijd met andere tanks samen, die knappen het werk dan Het stukje in deze rubriek van vori ge week over de soms onverstaan bare uitspraak van het Engels door sommige van onze ministers, heeft de woordvoerder van minister Albe da (Sociale Zaken) in actie ge bracht. Dat wij de ministers De Koning en Gardeniers hadden ge noemd als slechte sprekers van de moderne talen, daar wilde de woordvoerder buiten blijven. Maar hoe wij Albeda hadden kunnen noe men, was hem een raadsel. En hem niet alleen, ook de secretaris-gene raal van het ministerie bleek desge vraagd zich over ons stukje te heb ben verbaasd, aldus de woordvoer der. Nu neemt zo'n naaste medewer ker van een minister het wellicht al te automatisch op voor zijn „baas", en daarom had de woordvoerder ook nog navraag gedaan bij andere ambtenaren, die de bewindsman nu en dan vergezellen op buitenlandse reizen en ook daar dezelfde stellige reactie: hoe hebben ze dat nou kun nen schrijven? De woordvoerder vond dat wij moesten weten: dat Albeda twintig jaar geleden in zijn tijd als CNV- bestuurder al internationale zaken „deed", dat hij vloeiend Frans spreekt („hij is een francofiel, leest direct alle boeken die in het Frans op zijn gebied uitkomen"), dat hij vlot Engels uit zijn hoofd spreekt, dat hij indertijd als hoogleraar gast colleges in het Frans gaf aan de Sorbonne, dat hij ook in Londen colleges gaf en een graag gezien spreker was, en dat hij ook in het Duits heel redelijk uit de voeten komt. Waarvan acte. De Jweede Kamer behandelt van daag, na een reeks stemmingen, het regeringsbeleid inzake de inkomens van vrije beroepsbeoefenaars. Hier bij zal het conflict tussen minister Van Aardenne (economische zaken) en de medische specialisten cen traal staan. Morgen komt een aan tal onderwijszaken aan de orde en donderdag de (reeds ingevoerde) vi sumplicht voor Surinamers. Verder zal de Kamer zich deze week buigen over haar eigen huisvesting. De voorgenomen behandeling van de vraagpuntennota van minister Wie gel (binnenlandse zaken) over de bestuurlijke hervorming gaat we gens ziekte van de bewindsman niet door. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De gezamenlijke bonden in de metaalindustrie hebben aan alle werkgevers in deze bedrijfstak een brief geschreven, waarin een dringend beroep wordt gedaan om het vastgelopen CAO-overleg uit het slop te halen. Indien de afzonderlijke bedrijven niet bereid zijn hun overkoepelende werkgeversorganisatie FME weer naar de onderhandelingsta fel te sturen, zal er door de bonden per onderneming worden onderhandeld. De brief aan de FME-leden is verstuurd na mens de industriebonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de vereniging van hoger personeel in de metaalindustrie, HPME. De voorzitter van de industriebond CNV, Leo Ester, bevestigde gisteren dat de bonden de werkgevers zover willen brengen dat het overleg op centraal niveau kan worden her opend. „Er bereiken ons dagelijks be richten over ondernemingen, die be reid blijken te zijn om aan hun werk nemers allerlei extratoeslagen te ge ven, maar op centraal niveau krijgen de onderhandelingsdelegaties van de bonden steeds te horen dat er niets te verdelen valt. Dat is hypocriet," al dus Ester. De brief van de bonden is gestuurd aan de vooravond van de ledenverga dering van de FME, die morgen wordt gehouden. De bonden zijn van me ning dat het in het belang is van de hele bedrijfstak dat er een centraal akkoord komt in de metaal. Op het bot Het CAO-overleg liep op 28 augustus vast op de eis van de bonden de lonen met één procent te verhogen. De werkgevers lieten echter weten dat zij door hun tegenpartij „al tot op het bot" waren uitgekleed en dat een algemene loonronde er niet meer bij kon. Er was op dat moment overeen stemming bereikt over een volledige prijscompensatie tot eind 1981, ver werking van de 26 gulden van de loonmaatregel, uitbreiding van het aantal vrije dagen, een functieclassi ficatiesysteem en een verbetering van de arbeidsomstandigheden. De voorzitter van de VME, ir. Ter Hart zei gistermiddag voor TROS- Aktua-radio dat de onderhandelin gen inderdaad zijn afgebroken, maar dat het overleg niet kapot is. „De deur blijft altijd open staan." zei hij. Tér Hart denkt dat er met de werkne mers nog wel te praten valt, omdat zij op hoofdpunten al resultaten hebben geboekt. Volgens hem is een algeme ne loonronde niet te betalen als daar geen produktiviteitsverhoging tegen over staat. „Meer loon voor de goede vakman, en bij onaangenaam werk, is mogelijk per 1 januari. Als de onder nemingen en de werknemers dat wil len, dan ga ik niet dwarsliggen, aldus ir. Ter Hart. Ambassadeur naar Tel Aviv vertrokken SCHIPHOL (ANP) Met als eerste opdracht in Tel Aviv een geschikt pand te vinden voor de Nederlandse ambassade, is de nieuwe ambassa deur van ons land in Israël, de heer I. Verkade gistermiddag van Schiphol naar Tel Aviv vertrokken. Ambassadeur Verkade zal voorlopig zijn intrek nemen in het „kleine" ge bouw waarin het Nederlands consu laat in Tel Aviv is gevestigd. Een gToot deel van de Nederlandse am bassadestaf werkt echter nog in Jeru zalem. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN ADVERTENTIE "Mens je hangt als ie trouwt" Nu nog geldt: als je in 1980 huwt, dan weet je dat je een van de 3 zult zijn die gaat scheiden (in 70% van de gevallen is het de vrouw die echtscheiding aanvraagt). weet je dat vele vrouwen het huwelijk zien als een levensverzekering. voetje dat je als man tot levenslange alimentatie wordt veroordeeld. weet je dat je elk jaar meer moet betalen door de indexering weet je dat je v dat je als ouder wordt "ontvaderd' dat je voor je kinderen moet betalen maar dei weet je dat je geen kans hebt om een gezond nieuw leven te beginnen. weet je dat je dan levenslang moet boeten voor de "gelukkigste dag in je leven". De echtscheidingswet geeft een overbescher- ming aan de vrouw. Daarom willen wij - limitering van de alimentatie tot maximaal 5 jaar. - een noodwet voor mannen die langer dan 12 jaar alimentatie hebben betaald - een waarborgfonds voor schrijnende geval len van alimentatiederving - verandering van de indexeringswet voor alimentaties. - handhaving van de ouderlijke macht bij echtscheiding - verbetering van het omgangsrecht. - goedkopere en snellere alimentatieproces sen. - emancipatie van man en vrouw. Help ons strijden voor een rechtvaardige zaak en wordt begunstiger en/of vertrouwens persoon van de SO.G.M (Stichting Organisa tie Gescheiden Mensen). Jaarlijkse contribu tie f 45,- (postgirorekening 220450). Inlichtingen: Algemeen secretariaat SO.G.M., Groot Herto- ginnelaan 17,2517 EA Den Haag Telefoon: 070-468666.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9