te kunst te keur INS, AMSTEL PAPERBACKS HG 9 SEPTEMBER 1980 33 ijssels ^harmonisch Orkest Ties in Enschede. Almelo, Deven- r, Hengelo, Zwolle. Hein Jordans 5te gastdirigent (zijn eerste jaar na nslonering bij het Brabants Or- it) Roelof van Driesten. Jean-Pier- Rampal, Comeliu Dumbraveanu. lsewibor Pesek. gastdlrigenten. In En- ;rvat hede twee series zonder eigen ken- Gw erk maar zeer afwisselend van in- ud. En met Nederlandse werken n Pijper, Fodor (4e symfonie) en De iwpiigr, een Jonge Fries wiens eerste Kfstwerk (Hommage aan SJostako- tsj) gaat. Speciale aandacht voor tonale componisten in OPhO el- itijds. Ooede, Jonge solisten zoals «my Menuhln. Stephen Bishop van Zweden, Abdel Rachman, 10 Pierweyer. it Gelders Orkest les in Arnhem. Nijmegen. Apel- Doetinchem. Winterswijk. Tiel. Yoav Talml, Christopher Richard Dufallo, vaste gast- u -nten (een soort artistieke hei- drieëenheid), Ronald Braun- Tamas Vasary, Jean-Bernard Ier, Tilo Lehmann, Guido Aj- ióne, gastdlrigenten. Het seizoenso- :ht staat vol poëtische teksten „Gewikt, gewogen met liefde en erstand; wensen van u en van ons rtest in het mogelijke samenge- racht." „HGO spant zich in voor uw ltspanning." In de drie Arnhemse ries (onderling weinig verschillend) amt dan ook geen onvertogen noot oor. Eigentijdse muziek schijnt niet bestaan. Nederlandse nauwelijks Heen Hendrik Andriessens veel ge teelde Symfonische études), maar grafi tlukkig is er de jarige Bartok op drie 'ronden (10,17,24 maart) met boven- len aan hem gewijd voorprogramma in kamer-en vocale muziek. Werken iet koren ontbreken totaal; opval- ende solisten: de befaamde hoornist lan Baumann (12 december) en ands vocale ster in Wenen Mar- on Lambriks (Nieuwjaarsconcert). Iet Brabants Orkest kries in Den Bosch, Eindhoven, Hel mond, Tilburg, Breda. André Vander- noot chef-dirigent, Lucas Vis vaste atdirigent. Hein Jordans, Yoav Tal- li, Ed Spanjaard, Willem F. Bon gisUirlgenten. In Den Bosch dezelf- 1e ervaring als in Leeuwarden; het lubllek wil vooruit vastigheid. Daar in terug naar series, zeer verschil- end van aard, heel goed van samen- (lling. Zelfs in de behoudende A- toch uitschieters als het viool- oncert van Alban Berg. In het totale akket springt Schubert eruit; HBO oet zelf de symfonieën 4 en 8, gastor- Kten Rotterdam óók 8 en Concert ebouworkest 9. Uit het koorrepertoi- e een zeldzame: oratorium Golgotha ren Frank Martin. Bij de solisten rraagt Malsolm Frager in januari peciale aandacht door in vier van de q lijf serie-steden drie planoconcerten ren Mozart (KV's 175,488,595) te spe len. Weer terug in Nederland, de frêle, 1 fevluchte Russische pianiste Kateri- JNowitskaja (eind november), ter- 1 ook Brabant met Charles Rosen mis kan maken. Eigen kamermu- üekserie in het Sweelinckhuis. Bij- idere service: De repetities van het orkest in het Sweelinckhuis zijn vrij toegankelijk. Abonnementen kan nen desgewenst in twee keer betalen. Limburgs Symphonie Orkest 8eries in Maastricht en alle grotere plaatsen in de provincie. Samuel 501 Friedman chef-dirigent, Wolfgang Trommer, Ed Spanjaard, Kees Ba tels, Lucas Vis, James Judd, Roelof van Driesten. gastdirigenten. Het LSO heeft in de afgelopen jaren een gezonde formule ontwikkeld om aan de behoeften naar muziek op scholen, D0 muziekdramatische kunst en moder ne muziek te voldoen zonder de rug- gegraat van ieder orkest, de symfoni- «he series, te verwaarlozen. Muziek drama: de operette Friederike van Lehar (van 12 lm 27 september) en S opera De Barbier van Se villa van lu Rossini (13 t/m 27 maart). Moderne ni «öelc de Musica viva-serie met veel Nederlanders in één concert (18 frtober) gepropt In de grote series veel afwisseling met wonderlijke vondsten zoals de Voorspelen tot Uljsbrecht van Aemstel van Bernard Zweers, of een merkwaardig Russisch produkt, namelijk een orkestarrange ment van Bizets Carmen. Heel slim: Wie een abonnement neemt krijgt er Wn concert uit Musica Viva naar keu ze bij. Nederlands Kamerorkest juries in Amsterdam. Rotterdam. Den Haag. Antoni Ros-Marba eerste ««igent, Kees Bakels vaste gastdiri- jjent, Dennis Russell Davies, Paul Tortelier. Roelof van Driesten. Jerzy •kaksymiuk. Wolfgang Fortner gast- De Poolse dirigent Jerzy Maksy- miuk, komend seizoen te gast bij het Nederlands Kamerorkest en in de Vara-matinee. Een van de zeventig buitenlandse dirigenten die voor Ne derlandse orkesten staan. dirigenten. Het seizoensoverzicht me moreert dat het orkest zijn 28-ste bestaansjaar ingaat en in 2005 vijftig jaar zai bestaan! „Wat gebeurt er artistiek ln de tussenliggende tijd?," luidt de vraag. Er volgt dan een soort wensenlijstje; bovenaan: „De hero riëntatie op de barok moet zich blij ven ontwikkelen." Inderdaad, maar wie de dertien programma's voor het 26-ste seizoen doorsnuffelt, merkt tot zijn verbazing dat er van die heroriën tatie uit de afgelopen twee seizoenen ln de richting die Harnoncourt en Leonhardt hebben gewezen niets meer te merken valt; dat er van J S Bach geen noot gespeeld wordt, dat de Franse 17e en 18e eeuw geheel genegeerd wordt. De achttiende eeuwse Italianen liggen wel ln de gra tie, een terrein waar het NKO met volle inzet van de romantisch-moder- ne scholing, lekker kan uithalen. Het NKO lokt zijn publiek met adverten ties over grote namen en geliefde muziek, wat betekent: wèl planocon certen van Mozart en Beethoven (doen de andere orkesten ook) maar niet de buitengewone, fraaie solo concerten van fcPE Bach. De vraag is gerechtvaardigd: haalt het NKO 1984 wel met deze artistieke koers. In de eigentijdse literatuur voor kameror kesten is een gelukkiger greep ge daan; de hier weinig gespeelde Duitse Wolfgang Fortner introduceert eigen werk (11,12,13 april). Twee bijzonde re vocale solisten: Sylvia Sass (ge doodverfd als de nieuwe Call as) op 26, 27 en 29 december en Elly Ameling. Vara-matinee 24 concerten in series iedere zater dagmiddag van 11 oktober tot en met 11 april (behalve 6, 27 december en 3 januari) om 15 uur in het Amster dams Concertgebouw. Met medewer king van de uitstekende radio-orkes ten (Radio Filharmonisch, Radio Ka mer en Omroep Orkest), aangevuld met eerste klas gastorkesten (onder andere het Gewandhausorkest uit Leipzig). Enige malen medewerking van het schitterende (Groot) Om roepkoor in een vocale serie. Interes sante, soms eigenzinnige program ma's; gastdirigenten uit alle wind richtingen. Het succes met de Stra- wlnsky-concerten in de kleine zaal, heeft ertoe geleld dat ln het nieuwe seizoen de kamermuziek gehand haafd blijft, ondergebracht in zoge naamde Komponistenportretten (Bartok, Krenelc, Brahms, Schön- berg, Poulenc). Ook hier is de inhoud onalledaags. KRO-matinee 28 concerten niet in series iedere zon dagmiddag van 14 september tot en met 29 maart (behalve op 28 decem ber), om 14 uur in studio 1 van het KRO-gebouw, Emmastraat, Hilver sum. Nog sterker dan in de Vara- matinee worden, middels de radio orkesten en koren, composities uitge voerd die zelden aan bod komen in de concertzaal of die nauwelijks op band of plaat zijn vastgelegd. Voor de lief hebber ls deze KR O-matinee een goudmijn. Men kan er evenwel ook rustig voor thuisblijven, want de con certen worden op maandag via Hil versum IV uitgezonden. Toegangs kaarten (gratis) moeten worden be steld in de week voorafgaand aan het concert dat men wil bijwonen, tel. 035 - 713576, afdeling Receptie, alwaar ook het seizoensoverzicht te verkrij gen is. AVRO'» Requiems In het Amsterdams Concertgebouw worden onder de titel Vier grote re quiems gebundeld: Grande Messe des morts van Berlioz (5 april) door het Radio Filharmonisch onder lei ding van Jean Fournet; Requiem KV 626 van Mozart (26 april) door Radio Kamerorkest geleid door Jos van Im- merseel; Requiem van Verdl (10 mei) door Radio Filharmonisch met Ri chard Hickox; Requiem van Dvorak (31 mei) door Radio Filharmonisch met Lucas Vis. In alle uitvoeringen het Groot Omroepkoor en vocale so listen van topniveau. Barok In de barokmuziek gaat het wat be treft de orkestliteratuur nog steeds niet goed omdat er geen geölied sub- sidie-systeern bestaat voor deze nog jonge loot aan de Nederlandse orkest- cultuur. Ton Koopman kan met zijn Amsterdams Barok Orkest waar schijnlijk niet de barokserie hervat ten in de Waalse Kerk die in vorige jaren zoveel publiek trok toen Koop man die vulde met het ter ziele gega- ne Musica Antlqua Amsterdam. Mocht ook de gemeente Amsterdam de nieuwe half Engels-half Neder landse formatie financieel niet willen steunen, dan ls er ln Amsterdam ner gens doorlopend barok en vroeg klas siek te genieten, gespeeld naar de maatstaven van toen. Dan moet men naar Utrecht waar het Muziekcen trum Vredenburg uit eigen fondsen een glanzende barokserie aanbiedt: English Consert 16 okt.. Parnassus Ensemble 25 nov., A'dams Barok Or kest van Koopman 20 dec. (ook 19 dec. A'daro Waalse Kerk, 21 dec. Gro ningen en 22 dec. R'dam Doelen), Leonhardt-Kuijken Consort 7 jan., Ned. Kamerkoor o.l.v. Jos van Im- merseel (Monteverdi) 26 febr., La Grande Ecurie van Jean-Claude Malgloire 4 maart (ook op 3 mrt in A'dam Concertgebouw) en Kuijken- Ensemble (uitsluitend Franse barok) 7 mei. Abonnement 80 (cjp 55) gld; los 14 (9,50) gld. Arnold Schönberg, behalve compo nist, ook schilder. Zijn zelfportret is steeds te zien, zijn muziek moet voortdurend hoorbaar gemaakt wor den. Ook dit seizoen gebeurt dat bij verschillende orkesten. Het Stedelijk Museum (Paulus Potterstraat 13 in Amster dam, geopend op maandag tot en met zaterdag van 9.30-17 uur, op zon- en feestdagen van 13-17 uur). Brengt als veruit belangrijkste tentoonstelling een overzicht van de Italiaanse avantgardisten in de maanden de cember en februari. Na onder meer in het Groninger museum te zijn gepre senteerd, kan nu ook Amsterdam kennismaken met Erneste Tatafiore, Enzo Cucchi, Sandro Chis, Francesco Clemente, Mimmo Paladino, Nicolo de Maria en Luigi Ontani. Onder de overige presentaties die in het Stede lijk gaan lopen, bevinden zich veel grote en bekende namen. De onlangs overleden schilder Oskar Kokoscha wordt herdacht met een overzicht dat prenten en schilderijen zal bevatten. Deze expositie gaat op 12 september open en loopt tot 26 oktober. Veertien dagen later gaat een presentatie van start van de Spaanse materieschilder Antoni Tèpies, met ondermeer schil derijen en grafiek. Hoewel het mate rieschilderen allang niet meer in de mode is (en vaak gedateerd over komt) heeft T&pies een stijl ontwik keld die nog alleszins attractief kan worden genoemd. Zijn werk vormt ook onderdeel van ADVERTENTIE «g» KLASSIEKE MEESTERWERKEN VOOR EEN VRIENDENPRIJS tenhern ieunf tennisn^- Met werken van o.a. Austen, De Balzac, Couperus, Dickens, Dostojewski. Flaubert Hugo, De Maupassant. VEEN. UITGEVERS UTRECHT een educatieve tentoonstelling die onder de titel Op het tweede gezicht vanaf 4 oktober tot 4 januari te zien zal zijn. Met werk van onder meer Chagall, Willem de Kooning en Be- ckmann. Van het overige programma vermel den we onder meer textiele objecten van Ria van Elk (oktober-november), foto's van Johan van der Keuken (november-januari) en aquarellen van Donald Evans (december-februa- ri). Het Rijksmuseum (Stadhouderskade in Amsterdam, geopend op werkdagen van 10-17 uur, op zon- en feestdagen van 13-17 uur) In het Rijksmuseum is de uiter mate boeiende tentoonstelling Zeil schepen in de Nederlandse grafiek nog tot 16 november te zien. Een must voor zowel liefhebbers van oude grafiek als van zeilschepen. Een soort van „Sail '80" op papier met de na men van alle grote grafici uit de voor gaande eeuwen. Minnaars van de grafiek zullen ook uitzien naar een tentoonstelling van etsen van drie Tiepolo's die op 22 november opengaat en tot en met 15 maart duurt. Werk van zowel Giam- battista, Oiandomenlco als Lorenzo Tiepolo. Eind december heeft het Rijksmuseum weer eens een beelde nexpositie op het programma staan: Adriaan van Wesel, een Utrechtse beeldhouwer uit de late midde leeuwen. Museum Boymans-van Beuningen (Mathenesserlaan 18-20 in Rotter dam, geopend op werkdagen van 10- 17 uur, op zon- en feestdagen van 11- 17 uur, op Nieuwjaarsdag gesloten) Museum Boymans-van Beuningen besteedt vrij veel aandacht aan mo derne, hedendaagse kunst. Op 11 ok tober begint een presentatie van sculpturen die de Amerikaan Ri chard Serra voor Boymans heeft ge maakt. Begin december begint een overzicht van wat wordt omschreven als „geprogrammeerde kunst" van Peter Struycken, die met behulp van computerprogramma's tot een ge systematiseerde beeldthematiek komt. Video-installaties van Michel Cardens zijn in de maanden januari en februari te zien en de al eerder in Brussel gepresenteerde expositie „België-Nederland, contacten en pa rallellen in de kunst" is vanaf 13 februari tot 22 maart in het Rotter damse museum te zien. In dezelfde periode loopt een over zicht van de enige jaren geleden over leden Belgische kunstenaar Marcel Broodthaers. Het Frans Halsmuseum (Groot Heiligland in Haarlem, geo pend op werkdagen van 10-17 uur, op zon- en feestdagen van 13-17 uur) Het Frans Halsmuseum heeft een ten toonstelling in voorbereiding die on der de titel „Kunst van het moeder schap" de positie van de vrouw in de 19e eeuw gaat belichten. Op de expo sitie die volgend jaar mei gaat lopen, zullen vooral schilderijen worden ge toond om te laten zien hoe de 19e eeuwer de vrouw zag. Direct na de zomerpresentatie van '81 brengt het Haarlemse museum een overzicht van de schilder Jan Sluyters die met zijn voor zijn tijd zeer gewaagde doe ken nogal vaak in botsing met het gevestigde publiek kwam. Noordbrabants Museum Dezelfde expositie is dan al eerder te zien geweest in het Noordbrabants Museum Bethaniestraat 4 in Den Bosch, geopend op maandag tot en met vrijdag van 10-17 uur, op zater dag en zondag van 13-17 uur), name lijk in de maanden juni en juli. Het Brabantse museum heeft naast tal van kleinere, vaak regionaal gerichte presentaties, nog minstens twee gro te tentoonstellingen in voorberei ding. De eerste betreft een al eerder aangekondigde retrospectieve van het werk van An toon Derkinderen. In de maanden oktober en november laat het museum van deze vroeg 20e eeuwse kunstenaar zowel schilderijen en tekeningen zien. De nadruk wordt gelegd op de monumentale werken waarvan onder meer voorstudies wor den getoond. Vanaf half december tot de eerste week van februari is in het museum werk te zien van Gerard van Spaen- donck, een 18e eeuwse bloemschilder. Schilderijen, veel aquarellen, grafiek en tekeningen brengen deze min of meer vergeten kunstenaar opnieuw in beeld. De Commanderie De geschiedenis van het Valkhof, de middeleeuwse burcht in Nijmegen, is het onderwerp van een grote histori sche expositie in het Nijmeegse mu seum Commanderie van St. Jan (Franse Plaats 3 in Nijmegen, geo pend op werkdagen van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur). Samen met een kleine expositie „Nijmegen ar cheologisch bezien" is deze presenta tie van 4 oktober tot 30 november te bezichtigen. De Commanderie besteedt in de ko mende maanden veel aandacht aan plaatselijke en regionale kunste naars. Zo is in de maand februari een collectie foto's van Wim Steffen te zien die de Veluwezoom in beeld brengt. Ron Rooymans, afkomstig uit de buurt van Nijmegen toont schilderijen van 16 mei tot 14 juni en een groep keramische kunstenaars laat haar vorderingen zien in de maanden december en januari. Wie nog niet in de gelegenheid was om de Het Frans Halsmuseum en het Noordbrabants Museum werken sa men in een groot project dat een uitvoerig licht zal werpen op de schilder Jan Sluyters. rondreizende tentoonstelling „Femi nistische Kunst Internationaal" te zien. waar ln onder meer de rol van de vrouw en de feministische kunst wordt belicht, kan nog voor het laatst terecht in de Commanderie. Daar is de tentoonstelling van begin januari tot eind februari te zien. In samenwerking met het Nederlands Filmuseum en het plaatselijk film huis biedt het museum een tentoon stelling die gewijd ls aan de cineast Joris Ivens, die in Nijmegen is gebo ren. Veel foto's, documentair materi aal en films in de periode van maart tot april Na het Frans Halsmuseum, waar hij momenteel wordt herdacht, gaat de Commanderie aandacht besteden aan het grafische oeuvre van Roger Chailloux, volgend jaar maart en april. In aansluiting daarop volgt een historische tentoonstelling met topo grafische tekeningen en prenten van Graadt van Roggen, een negentiende eeuwse inwoner van de oude Waal stad. Haags Gemeentemuseum Zes jaar geleden was het werk van Constant voor het laatst te zien in het Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41 in Den Haag, geopend op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur. op zondag van 13-17 uur en bovendien woensdagavond van 20-22 uur). Nu komt hij er weer terug, met een groot overzicht van zijn schilderijen uit de afgelopen veertig jaar. Het allereerste schilderij van Constant zal er straks hangen: een romantisch zelfportret uit 1941. Van 27 september tot en met 24 november. In de tweede helft van het nieuwe seizoen gaat het Haagse museum uit- Constant Nieuwenhuys keert terug in het Haags Gemeentemuseum, - waar hij met enige tientallen schil derijen een overzicht biedt van zijn artistieke loopbaan sedert het begin van de Tweede Wereldoorlog. gebreide aandacht besteden aan de „massacultuur", de cultuur van de hedendaagse samenleving. Er komen maar liefst tien tentoonstellingen over dit thema, benevens een reeks lezingen op de zondagmiddag, drie discussie-avonden en een aantal sym posia op zaterdagen. De exposities gaan onder meer in op verschijnselen als plastic, confectiekleding, achter grondmuziek, prentbriefkaarten, omslagen van pocketboeken, tijd schriftromannetjes en het geïllu streerde tijdschrift Het Leven. Data van deze massa-gebeurtenis worden over enkele maanden bekendge maakt Op zaterdag 4 april staat het museum in het teken van de muziek-iconogra- fie. Op die dag, van 11-17 geven schil derijen, prenten en foto's een indruk van het muziekleven in de perioden van 1600 tot 1900. Centraal Museum „Geen dag zonder lijn" heet een ten toonstelling die het Centraal Mu seum (Agnietenstraat 1 in Utrecht, geopend op dinsdag tot en met zater dag van 10-17 uur, op zondag van 14- 17 uur) van 18 oktober tot 7 december gaat houden. Het museum brengt de ze expositie ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Nederlandse Vere niging voor Tekenonderwijs. Hon derd jaar tekenonderwijs op school wordt aan de hand van lesmateriaal, kindertekeningen, videobanden en tekstvoorbeelden in beeld gebracht Bedoeld in hoofdzaak voor docenten, maar ook uitermate geschikt voor geïnteresseerden in beeldende vor ming. In dezelfde periode brengt het Utrechtse museum in zijn Tuinzaal „boekkunstige" objecten van Aad van Houwelingen. Hij maakt per soonlijke notities die een plaats vin den in door hemzelf gebonden boek jes van Japans papier. Via de notities is Van Houwelingen gekomen tot wat hij noemt een „ruimtelijk" boek dat hij beschouwt als een „vierhoekige ruimte met een gang eromheen, waar van alle wanden gevuld zijn met se ries geschilderde doeken en teke ningen.' Van Reekum Galerij Grafiek van Joseph Beuys en portret ten van Andy Warhol worden gecom bineerd op een tentoonstelling die over enkele maanden te zien zal zijn in de Gemeentelijke Van Reekum Galerij (Churchillplein 2 in Apel doorn, geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur). Beuys' werk hij legt zich de laatste tijd sterk toe op environ ments en min of meer studiedagen staat nog steeds door zijn controver siële aard in de belangstelling. War hol, een der vaders van de Pop Art, gaat met zijn opvattingen over kunst en esthetiek vaak dwars tegen die van Beuys in, zodat hier sprake van een interessante ontmoeting kan zijn. De Van Reekumgalerij heeft voorts in voorbereiding een overzichtsten toonstelling van de keramist Jan van Leeuwen, die in zeer plastische beel den fragmenten van kledingstukken weergeeft. Het werk van Jan van Leeuwen gaat na Apeldoorn (om streeks november) op toernee na Bel gië en Scandinavië. Wie Pieter Ouborg niet in Leeuwar den of Schiedam heeft gezien, kan daarvoor van 26 oktober tot en met 30 november in de Van Reekum Galerij terecht. Ook de Cyril Lixenberg-pre- sentatle die in samenwerking met culturele central in Venlo en Almere wordt gehouden, staat op het pro gramma in Apeldoorn en wel van 13 september tot en met 12 oktober. Tot de plannen die in Apeldoorn voor het volgend jaar in voorbereiding zijn genomen, behoort onder meer een retrospectieve van de fotograaf Dua- ne Michals, en foto-expositie van Paul de Nooijer en een overzicht van de fotografie vanaf 1970 tot heden. Het Princessehof Deze week opent in museum Het Princessehof (Grote Kerkstraat 11 in Leeuwarden, geopend op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 14-17 uur) een grote over zichtsexpositie van Maastrichts aar dewerk uit de periode 1918-1940. Vooral verzamelaars van (nog steeds) redelijk betaalbaar aardewerk zullen deze tentoonstelling van het werk van de industriële vormgevers bij De Sphinx wel op prijs stellen: het ge bruiksgoed dat in het begin van deze eeuw in Limburg werd gemaakt, wordt op het ogenblik door antiek kenners fel begeerd. Het Maastrichts aardewerk is tot 9 november in Het Princessehof te zien, waarna het moet plaatsmaken voor een overzicht van de keramist Jan Oosterman. In deze periode, die loopt van half november tot 4 januari wordt de hal van het museum inge richt met puddingvormen „in al hun vormen". Drie belangrijke tentoon stellingen die voor volgend jaar op het programma staan zijn „De wereld van een lagere schoolkind in de Jaren dertig in Friesland" (met een educa tieve gerichtheid), een collectie blauw-wit Japans porselein uit Arita en een presentatie van Jugendstil- verzamelingen uit het Belgische Gent. Van Abbemuseum Als een van de belangrijkste tentoon stellingen in het komende seizoen werkt het Stedelijk Van Abbemu seum (Bilderdijklaan 10 in Eindho ven. geopend op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur) aan een presentatie van de Engelse kunstenaars Gilbert en George die voor de periode van 28 november tot 4 januari op het pro gramma staat. In dezelfde periode komt de schilder Stanley Brouwn naar Eindhoven. Nog deze week gaat in het Van Abbemuseum een ten toonstelling open onder de titel Art and Language, te vertalen met Kunst en Taal. Tot 12 oktober, tege lijk met de Brabant Biennale. De uitstekende eigen collectie van het Eindhovense museum (dat met recente aankopen een nog steeds ac tueel beeld van zowel de Duitse neo- expressionisten als van de Italiaanse avantgardisten kan opleveren) wordt in de periode van 17 oktober tot 23 november in alle zalen van het ge bouw getoond. Om ruimte te schep pen voor Gilbert en George sluit het museum daarna voor vier dagen tot 28 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 33