avenslepers wijzen !AO-voorstellen af Noord-Zuid: niet alleen meningsverschillen Eerste wezenlijke verandering sinds de fonograaf van Edison Mantrouwen tegen vervoersbonden FNV FAMILIEBERICHTEN Politie schiet man neer die mensen aanvalt ANDAG 8 SEPTEMBER 1980 Joe* TRO'JW/KWAPTET JRDAM (ANP) De >reer vijfhonderd Rotter- ;e havenslepers gaan niet jtoord met de CAO-voor- lellen van hun directie. Op vergadering in Rotter- beslisten ongeveer drie- nderd werknemers van it Internationale, dat de zoersbonden FNV terug- :ten naar de onderhande- ,,6stafel met het oorspron- tlijke pakket eisen van de emanningen. t vervoersbonden FNV staan achter Be eisen, aldus districtsbestuurder er Ros. Hij maakte er een punt van at een vrij grote groep werknemers »n deel van de onderhandelingen wil erleggen naar het overleg tussen di- lectie en de beleidsgroep, die inge steld is na de staking van vorig na- f Jffare punten" uit de eisen zijn een f nume herstructurering van de lonen iet opnemen van overwerk en reis- petenvergoeding in het vaste loon» K n het handhaven van de werkgele nheldsparagraaf in de CAO. Dit e- rbod op collectieve ontslagen wil directie van Smit schrappen. eI aarop de vervoersbonden de onder- en andelingen opschortten en de leden jeenriepen. tio je: ooral voor de herstructurering wil at en deel van de werknemers van de avensleepdiensten de beleidsgroep ,ni ischakelen en niet de vervoersbon en. Voorstanders van dit plan waren n de minderheid, nadat districtsbe- y' uurder Ger Ros de toezegging had va edaan. dat hij voortdurend rugge- et >raak wil houden met het kader van de bond bij Smit-Vos en SIH (Smit Internationale Havensleepdienst». Op de vergadering kwam sterk naar voren, dat er bij Smit wantrouwen tegen de vervoersbonden FNV heerst. De bonden stonden niet achter de zeveneneenhalve-weeks-staking van vorig jaar. Sindsdien zijn de contac ten hersteld, maar het verwijt is nu dat de regionale bestuurders beloften doen. die later teniet gedaan worden door de hoofdbestuurders in Utrecht. Verwijt Districtsbestuurder Ger Ros kreeg dat verwijt nu keer op keer Ros: ..Ik sta hier echt namens de vervoersbon den FNV Die hebben mij nog niet gezegd, dat zij niet meer achter dit pakket staan." De leden bij Smit verwijten hem. dat hij oorspronkelijk meeging met een eenjarige CAO en in het overleg met ..Utrecht" zwichtte voor een tweeja rig contract, waardoor de voorstellen en eisen uitgesmeerd worden over een langere periode Ros wilde nu van de havenslepers horen in hoeverre ze bereid zijn ..de jas uit te trekken", als de directie van Smit niet toegeeft. Die peiling ging verloren in de vrij tumultueuze dis cussie over de strategie die de ver voersbonden FNV al dan niet in huis hebben voor de onderhandelingen met de directie van Smit „Actie" Een aantal werknemers vroeg om ac tie. desnoods direct op 1 oktober, als de gesprekstijd afloopt die directie en vervoersbonden elkaar gesteld heb ben. Andere werknemers in de dis cussies een minderheid geloven ..Wie God bewaart is wel bewaard." Voor ons nog onverwacht heeft de Heer op Zijn tijd tot Zich genomen mijn lieve man. onze vader, schoonvader, grootvader en over grootvader, broer, zwager en oom Johannes van Hooidonk op de leeftijd van 84 jaar Voorburg: J C. van Hooidonk-Meijer Voorburg: P J. van Hooidonk D. van Hooidonk-Berends Rotterdam-Schiebroek M. M Mostert-van Hooidonk L J Mostert Kleinkinderen, achterkleinkinde ren en verdere familie Voorburg. 5 september 1980 Van Halewijnlaan 288 Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Gelegenheid tot condoléancebezoek en af scheid nemen in de rouwkamer van het zieken huis St. Antoniushove. Burg. Banninglaan 1 te Leidschendam op dinsdag 9 september a.s. van 16.00-17.00 uur De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op woensdag 10 september a.s. om 14 30 uur in de aula van de Oosterbcgraaf- plaats. aan de Rodelaan te Voorburg niet in actie. De directie, zeggen zij. houdt schepen achter de hand om een eventuele staking te breken. Ze geloven ook. dat actie fataal zou zijn voor de werkgelegenheid, met name bij de rivierdienst Smit-Vos. die on der zware concurrentie staat van par ticulire kapiteins en hun schepen Actie comité In een zaaltje op Katendrecht verga derde het actiecomité van Rotter damse havenarbeiders, dat vorig jaar de staking in de Rotterdamse haven organiseerde. ..Wij moeten ons de ko mende tijd beraden op acties." zei actieleider Flip Schults ..De mensen die erop zitten te wachten dat we nu een staking uitroepen hebben het mis." aldus Schults op de vergade ring. die door een kleine vijftig haven arbeiders werd bezocht. Do avond bleek meer bedoeld te zijn als een herdenking van de staking van vorig jaar dan als een mobilisatie, zoals eerder aangekondigd. Op de vergadering werden de eisen van de havenwerkers nog eens uit voerig geformuleerd: herstructure ring van de lonen, extra toeslag voor vuil werk. twee procent looasverbete- ring en een vervroegde uittreding op zestigjarige leeftijd Schults herhaal de dat het aanbod van de werkgevers absoluut onaanvaardbaar is Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie heeft za terdagavond aan de Amsterdamse Ookmeerweg met enkele schoten in benen en borst de 30-jarige R. O O buiten gevecht gesteld nadat deze met een stuk hout vier mensen had verwond. O. dook om ongeveer elf uur op aan de Ookmeerweg. waar hij een argelo ze voorbijganger, die daar zijn hond uitliet, met het stuk hout. waaruit vervaarlijke spijkers staken, te lijf ging. De man liep zware verwondin gen aan de rug op en moest in een ziekenhuis worden behandeld. Zijn bouvier joeg O. uiteindelijk op de vlucht. Daarna zette hij koers naar het be jaardenhuis Leo Polak, waar hij dwars door de glazen deur naar bin nen wandelde. Eenmaal binnen, be gon hij op het verplegend personeel in te slaan. Twee verpleegsters wer den gewond en toen de politie bin nenkwam had hij een derde in de houdgreep met het wapen op de keel Hij negeerde de sommaties van de politie en sloeg dè vrouw met het hout in het gezicht. Zij is in een ziekenhuis opgenomen en zal een oog moeten missen Nadat de verpleegsTer zich had los gerukt. kwam de man dreigend op de agenten af. die hem eerst tot vier keer toe in de benen schoten O bleef echter doorlopen totdat hij werd uit geschakeld door een vijfde schot, dat hem in de borst trof. Hij ligt nu m het ziekenhuis 's Morgens werden bij een schietpar tij in een bar aan de Amstelstraat drie mensen gewond. De dader, de 26- jarige Turk A. K.. is aangehouden De achtergrond van de schietpartij is de politie nog onduidelijk Verrassende mogelijkheden van digitale geluidsopname door Ralph Degens Tot en met de meest perfec te stereofonische langspeel plaat van vandaag was de opneemtechnlek in principe nog precies gelijk aan die waarmee Edison honderd jaar geleden voor het eerst geluid vastlegde en weer hoorbaar maakte Daarin is nu een radicale verandering gekomen door de mogelijk heid van de digitale vastleg ging en weergave van ge luid Het principe van de fono- grafie (geluidschrijven) waaraan de eerste appara ten ook nu naam ontleen den (fonograaf, grafofoon. grammofoon) heeft daarbij definitief afgedaan De ge luidsgolf wordt niet meer in een analoog grafisch beeld vastgelegd, maar in mini maal kleine deeltjes ontleed die in een cijfercode worden vertaald; Pulse Code Modu lation (PCM) is daarvoor de vakterm, een soort toverfor mule die een ongekende verbetering in de geluidsop neming- en weergeving mo gelijk maakt. Die gecodeer de geluidstrillingen worden op de magnetische band vastgelegd en voor het ver vaardigen van de plaat te rugvertaald in geluid Zó eenvoudig lijkt dat wan neer cijferblokken je alle in gewikkelde technische de tails weglaat. Maar het prin cipiële verschil met de fono grafische methode is met bovenstaande globale be schrijving wel ongeveer aangegeven Dat zit in het aandeel van de geluids band. In het oude systeem nam die band het geluid op met de daarmee gepaard gaande stoornissen van ruisvervorming plus een be perkt dynamische bereik Bij het nieuwe systeem wordt het geluid op de band geregistreerd in nummers of cijferblokken die dit geluid feilloos kunnen voorstellen en waaruit het even feilloos kan worden terugvertaald Op voorwaarde dat die cij- fercodering voldoende mo gelijkheden biedt om alle geluidsimpulsen duidelijk in verschillende nummers of cijferblokken te kunnen voorstellen. Daar is kenne lijk goed voor gezorgd, want op de magnetische band Schematische voorstelling van de omzetting van een analoge geluidscurve (bo ven) in een digitale geluids notatie Philips „Compact disc" met platenspeler met daar achter een normale lang speelplaat wordt elke vijftigduizendste seconde zo'n cijferblok vastgelegd waarbij uit 65536 cijfercombinaties ge kozen wordt Om het weer grof maar mis schien wel duidelijk te zeg gen: de geluidsgolven word- ne per seconde in vijftigdui zend stukjes verdeeld die elk met een eigen „num mer" op de band worden opgeborgen Dank zij de verworvenheden van de computertechniek schijnt dat heel „eenvoudig" binair (met maar twee symbolen 0 of 1) te kunnen Met deze ..digitale" notering zijn bhjktbaar alle onvolkomen heden van de beproefde ..analoge" methode uit de weg geruimd Realistisch geluid Dat dit niet louter theorie is. of een knappe reclame stunt om een nieuw soort platen („Nu zonder die grauwsluier dank zij het fout-werende digital") aan de man te brengen, kan men zelf horen aan de digitale LP's die. nog in beperkte mate. sinds kort in de han del zijn gebracht Decca is al vanaf 1975 bezig met on derzoekingen op het gebied van de digital-opname en kwam in april 1979 met het eerste resultaat: een Nieuw jaarsconcert onder Willy Boskovsky op twee normaal afspeelbare LP's Ieder die het hoorde vergat naar de muziek te luisteren vanwe ge het verrassend realisti sche geluid dat de platen afgaven Een uitstekend voorbeeld van de onmiskenbare verbe tering in de klankkwaliteit is ook de op Decca opgeno men vertolking van Dvo raks 7e symfonie (..Uit de nieuwe wereld") door het Weens Philharmonisch Or kest onder Kyrill Kondras- hin (Decca SXDL 751CM Die heeft een opvallend rustige, ruisvrije achtergrond waar tegen ook het fijnste pianis simo helder en plastisch tot zijn recht komt. Je moet daarbij natuurlijk ook wel even naar de wel overwo- gen-bewogen vertolking on der Kondraschin luisteren Van de opname en de ver tolking van Ravel's comple te balletmuziek Daphnis et Chloé (Dallas Symphony Orchestra onder Eduardo Mata) op RCA RL 13458 was ik niet zó onder de indruk Er is wel een groter dynami sche bereik hoorbaar, maar een opzienbarende verbete ring ten opzichte van de beste bestaande opnamen heb ik niet vastgesteld. Wel een opmerkelijk duidelijk detailwerking, maar dat komt ook door Mata's zeer rustige tempi waarmee hij de Danse générale zelfs tot een sukkeldrafje afremt Met zijn eerste in Nederland i zojuist) verkrijgbare digitalopname (Beetho ven's Derde Symfonie door het New York Philharmonic Orchestra onder Zubin Mehtai. maakt CBS nu ook niet bepaald een overweldi gende indruk Een nogal laag geluidsniveau (volume regelaar verder openen dan normaal) dat ook niet door contrastrijkheid uitblinkt, en een wat droge orkest klank geven niet de indruk dat de mogelijkheden van de digitaltechniek hier vol doende zijn gebruikt Een wat ..voorzichtige" opname waarbij risico's van welke aard ook. lijken te zijn ver meden. met als resultaat een gave en beschaafde af levering van een even gave en beschaafde vertolking Van de planten die ik hoor de werd het beste pleidooi voor het digitale opneem systeem geleverd door EM1 met zijn opname van de Images voor orkest plus de Prélude laprës-midi d'un faune van Debussy in een zeer sfeervolle en technisch briljante uitvoering door het Londen Symphony Or chestra onder André Previn Hier lijken alle voordelen van de nieuwe techniek zoals suggestieve ruimtelij ke klank, levensechte dyna mische contrasten en voor treffelijke weergave van de instrumentale timbres, plus de suggestie dat de muziek tastbaar om je heen Is. tege lijk aanwezig (His Masters' Voice 065-03692) Als er hier nog storende bijgeluiden uit de luidspreker komen, moe ten die worden veroorzaakt door een vuil plaat-opper vlak of een versleten saffier of een ander mankement aan de afspeelapparatuur Maar ook dat zal straks het luistergenot niet meer kun nen bederven Want wat de digitale geluid- toekomst betreft Is de mu ziekliefhebber de (andere' helft nog niet aangezegd Nu nog gaat het om de ver betering in de opneem-tech niek. Hel uit de gecodeerde impulsen terugvertaalde ge luid wordt nog op de tradi tionele manier gegraveerd in matrijzen waarvan de be kende LP's worden geperst Maar Philips heeft al een ..compact-disc" ontwikkeld die een doorsnee heeft van 11.5 cm waarop de geluids informatie ook digitaal wordt vastgelegd en die door een pick-up met een miniatuur-laser wordt afge tast. Het plaatje van kunst stof kan een uur muziek be vatten en door het optisch ..aflezen" is er geen mecha nisch contact van plaat en pick-up. zodat de daaruit voorvloeiende stoornissen óók nog worden vermeden De digitale platenspeler is door Philips al met succes gedemonstreerd en het to tale „Compact Disc" sys teem zal waarschijnlijk over enkele jaren op de markt worden gebracht. Waarmee dan misschien het „digito- „Vroeger moest men bij de weergave van gesproken teksten weten wat opgeno men was om het te kunnen verstaan, maar bij de nieu we fonograaf kan zelfs een luisteraar die geheel onbe kend is met wat er is opge nomen. de woorden duide lijk onderscheiden." Dat was een aanbeveling bij de „verbeterde Edison fonograaf" van 1888. en met soortgelijke commentaren zijn sindsdien vele verbete ringen in het fonografisch reproduceren van geluid aangekondigd. Met elke verbetering kwam men een stap dichter bij het ideaal van de natuurgetrouwe ge luidsweergave. en via schellakplaat, elektrische opname langspelende vi- nvlplaat en stereofonie zijn we langs een rechte weg die bij Edison begon, bij het hi fi eindpunt gekomen. Met langs die weg een giganti sche hoeveelheid opgeno men vertolkingen van alle bekende en geliefde muziek uit het ijzeren repertoire, in eindeloze herhaling afge scheiden door steeds nieu we generaties van uitvoe rende kunstenaars. En dat kan straks weer al lemaal van voren af aan beginnen. Niet vanwege de jonge talenten en de oude beroemdheden die al of nog zo nodig moeten, maar van wege een opzienbarende verandering in de techniek van de geluidsopname. Daarmee is een vervolma king van het vastleggen en weer hoorbaar maken van geluid mogelijk die waar schijnlijk belangrijker zal blijken te zijn dan wat werd bereikt met de over gangen van akoestische naar elektrische opname (1925) en met de introductie van de langspelende mini- groefplaat (1948) inclusief de daardoor mogelijk ge worden stereofonie (1958). tale" tijdperk in de geluids- reproduktie aanbreekt Gelukkig kunnen we met de bestaande afspeelappara tuur nog heel lang en zonder, extra kosten profiteren van. de verbeterde weergave) kwaliteit van de nog nor-' maal uitziende digitaal- LP's waarop vanaf heden steeds meer platenmaat schappijen hun repertoire, geheel of gedeeltelijk gaan uitbrengen Dr verbeterde Edison fono Door Nico Kussendrager NEW YORK In het Noord-zuidoverleg. tussen rijke en arme landen, wordt doorgaans gelet op de meningsverschillen en niet op de overeen- temming. ..Ik wil wijzen op wat er wel bereikt is." zegt Gamani Corea. de lirecteur-generaal van Unctad, de VN-conferentie voor handel en ont wikkeling. Hij noemt dan het grondstoffenfonds. waarover eerder dit aar binnen Unctad een akkoord werd bereikt. let fonds moet zorgen voor evenwichtige rondstoffenprijzen. en helpt ontwikke- Ingslanden bij de verwerking en verkoop van hun grondstoffen. Verder wijst Corea •P afspraken die zijn gemaakt over voor- chriften (zij het vrijblijvend) voor bedrij ven in ontwikkelingslanden. „Ik ben blij dat k nu eens met wat resultaat kan komen." Idus Corea. Als ander belangrijk punt van afgelopen maanden zou hij nog de beslis- fog van Mexico en Venezuela kunnen noe- len om olie voor een lagere prijs te leveren ian een aantal ontwikkelingslanden Knelpunten Toch blijven er in het internationale overleg voldoende knelpunten over om niet •ijster optimistisch te zijn. De speciale zit ing van de Verenigde Naties in New York 'ver het derde ontwikkelings-decennium 1981-1990) wordt het niet eens over een taefcijfer van 0,7 procent voor ontwikke- ingshulp. Andere onderwerpen als een her- orming van het wereldgeldstelsel en ver- aiming van de handelsmogelijkheden van e derde wereld, liggen eveneens moeilijk ■torea zou echter Corea niet zijn als hij niet °ch „een bemoedigende onderstroom" zou »n op de speciale assemblee. „Er is een ^gemeen bewustzijn dat we in een crisis erkeren. De gevoelens zijn niet meer het elfde als in het verleden." Meer dan dat beeft ook echter Corea niet te bieden •veneen.s in New York zal zich volgend jaar nieuwe ronde van onderhandelingen «spelen tussen noord en zuid. waarbij fi nanciële en monetaire zaken en energie centraal staan Unctad houdt zich met dat eerste met in de eerste plaats bezig, en met energie helemaal niet. Bovendien, zit Unc tad in Genève en niet in New York Belangrijker is nog dat afzonderlijke afge vaardigden van ontwikkelingslanden zin spelen op de mogelijkheid van de onderhan delingsronde volgend jaar een hele nieuwe VN-organisatie voor ontwikkelingssamen werking te maken met een heel ambtenarenapparaat en een directeur-ge neraal in New York. Unctad komt dan hele maal op de achtergrond. Bestaat daardoor niet het gevaar dat de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling tot nu toe een spreekbuis voor de derde wereld steeds minder belangrijk wordt? Directeur-generaal Gamani Corea meent van niet Unctad moet zich naar zijn idee bezighouden met de samenhang tussen de onderwerpen die op de internationale ont wikkelingsagenda staan Groei van de der de wereld is onmogelijk zonder dat afspra ken worden gemaakt over de prijs van ener gie Die beïnvloedt zowel de industriële ont wikkeling als de landbouw en de handel Voor ieder procent economische groei in ontwikkelingslanden is naar verhouding veel meer energie nodig dan in het Westen, omdat daar vaak bedrijvigheid van de grond af aan moet worden opgebouwd. Een economische opleving in het Westen hangt ook af van nieuwe markten in de derde wereld, en dus vergroting van de ontwikke hngshulp en hervorming van het wereldgeldstelsel, onder meer om te voorko men dat derde-wereldlanden gebukt gaan onder een steeds groeiende schuldenlast Samenhang genoeg dus NEW YORK Onderhan delaars tijdens de VN-zit- ting in New York hebben het afgelopen weekeinde besteed aan het uitzoeken wat precies de moeilijkhe den zijn voor de onderhan delingsronde over ontwik kelingssamenwerking vol gend jaar. Dit gaat aeht tot tien maanden duren. Een voorstel van de Joego slavische voorzitter van de desbetreffende commissie. Bogdan Crnobrnja. heeft het niet gehaald, zo bleek vrijdag. De ontwikkelings landen. met de olielanden voorop, hielden bezwaren tegen de belangrijke rol die bij de marathononderhan delingen volgend jaar wordt toegekend aan een orgaan als het IMF (het in ternationale geldfonds). In het voorstel van de Joe goslaaf staat dat de VN- marathon de resultaten van de onderhandelingen binnen gespecialiseerde or ganisaties als het IMF ont vangt. Nee. zegt de derde wereld, we willen er bin nen de VN als geheel nog over kunnen praten, want daar zijn we in de meerder heid. De westerse landen van hun kant hikken tegen een passage aan in het compro misvoorstel waarin staat dat de centrale VN-confe rentie het forum blijft voor onderhandelingen. Zij wil len dat hei overleg in de Westers gerichte, andere in stellingen als het IMF met meer nadruk wordt ge noemd. De commissie die zich in New Y'ork bezig houdt met de nieuwe ontwikkelings strategie voor de komende tien jaar is nu door dat hele stuk heen. Maar er blijven nog een aantal struikel blokken zoals de omvang van de ontwikkelingshulp, financiële en monetaire on derwerpen en energie. Ook het vergroten van de han delsmogelijkheden van de derde wereld alsmede het imkrimpen en hervormen van bepaalde bedrijvigheid in het Westen (herstructu rering) in het belang van de ontwikkelingslanden stuit op problemen Ten slotte bestaan moei lijkheden over het door lichten van het ontwikke lingsbeleid van derde we reldlanden. Nederland maakt zich sterk voor een dergelijk regelmatig exa men „het idee van die toetsingen is ons dierbaar" aldus de Nederlandse on derhandelaar in de com missie maar de ontwik kelingslanden voelen er volstrekt niets voor door anderen op de vingers geke ken te worden. De omvang van de ontwikkelingssteun, geldzaken en energie bepalen voor een be langrijk deel het beeld van de speciale VN zitting. Over vergroting van de handelsmo gelijkheden van de derde wereld vermin dering van protectionisme wordt veel minder gepraat. De problemen in de derde wereld zijn zo acuut dat er eerst iontwikke lings) hulp moet worden verleend en iets moet worden gedaan aan de tekorten, voor dat er weer over zaken op termm. handel, kan worden gepraat Handel De Nederlandse minister voor ontwikke lingssamenwerking De Koning wijdde in zijn rede tot de Algemene Vergadering één alinea aan het onderwerp handel hij be pleitte een toezegging van de Westerse lan den zoveel als binnen de gegeven omstan digheden mogelijk is in te voeren uit de derde wereld. Daarnaast hield De Koning een pleidooi voor de formulering van een handelsstrategie. waarbij verschillende lan den zich vastleggen op verruiming van de handel Een onderzoek naar de mogelijkheden van zo'n handelsstrategie zou moeten worden ingesteld door Unctad, en de op het Westen georiënteerde organisatie voor internatio nale handel GATT Wat betreft een derge lijk handelsakkoord is Gamani Corea niet bijster optimistisch Naar zijn idee zou het al heel wat zijn als westerse landen zich Gamani Corea, directeur-generaal van Unctad. verplichten niet nog meer protectionist) sche maatregelen te nemen Dat geldt in ieder geval al niet voor de Verenigde Staten. Dat land heeft de invoer van een groot aantal produkten uit India afgeremd, zo meldde de New York Times dezer dagen Met de mond belijden de Ame rikaanse onderhandelaars tijdens de speci ale zitting, samen met collega's van zoveel westerse landen, vergroting van de handels mogelijkheden voor ontwikkelingslanden Het samenvallen van de maatregel met de speciale zitting van de Verenigde Naties wordt niet door iedereen als toeval be schouwd Straf India is op het ogenblik woordvoerder van de derde wereld Met deze stap zouden de VS het blok ontwikkelingslanden onder druk willen zetten en duidelijk maken over welke economische macht de westerse lan den beschikken Ook wordt de stap uitge legd als een ..straf" voor India na de erken rung van de regering van Heng Samrin m Cambodja, en de kntiek op westerse lander» wat betreft hun rol in Afghanistan vóór de Russische inval De Amerikaanse regering verklaart dat de maatregel is genomen onder druk van werk gevers en werknemers, die verlies van be drijvigheid vrezen door de Indiase invoer Die beloopt echter slechts twee miljard gulden per jaar. en is gespreid over een groot aantai sectoren. Met die concurrentie valt het dus nog wel mee Uit elkaar De invoerbeperking heeft de sfeer op de speciale VN-zitting over ontwikkelingssa menwerking er niet beter op gemaakt. Dr vergadering had vrijdag al afgelopen moe ten zijn. maar toen lagen de partijen nog zover uit elkaar dat er een paar dagen aan de zitting zijn vastgeplakt om overeenstem ming te bereiken over de wereldwijde rond* van onderhandelingen tussen noord en zuid van volgend jaar. Het blijft gaan om de vraag of handels- en geldzaken vooral binnen westers gedomi neerde organen als GATT en IMF moeten worden besproken, of binnen de Verenigde Naties als geheel waar de derde wereld een meerderheid heeft Het akkoord over hef grondstoffenfonds werd ook bereikt in klei ner verband, namelijk Unctad Is dat niet een reden voor ontwikkelingslanden ook andere zaken te bespreken in betrekkelijk beperkte gespecialiseerde organen1 Daar is mogelijk meer kans op succes Unctad directeur generaal Gamani Corea meent van niet „Over het grondstoffen fonds was in principe al overeenstemming bereikt tijdens het - bredere noorrizuid gesprek in Parijs Bovendien moet je je als je binnen de Verenigde Naties onderhande hngen begint over zaken die zo nauw met elkaar samenhangen daar naar mijn idee mee doorgaan binnen de VN. en niet el ders"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7