Hans Bouma zou het goed doen in een klooster 'Het onmogelijke duurt wat langer' Joods protest tegen wereldraai Shalom: wij zetten ons niet af tegen het IKV Trouw VAN DA AC Symposium over kerkelijk ontwikkelingswerk VOORBUGANGB de KEIZERSGRACHT KERKGEMEENTE in AMSTERDAM inspirerend voorganger m/v Ds. Dijkstra naar Egypte MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET Bijna elke week verschijnt er een boekje van dominee Hans Bouma. Nauwelijks heeft hij ons via de drukpers de nood voorgehouden van kippen die te dicht op elkaar zitten of hij schetst ons alweer de eenzaamheid van bejaarden die juist te vèr van elkaar zitten. Er is geen terrein des levens waarvan Hans Bouma niet zegt. daar schrijf ik een boekje over Of. daar maak ik een vbrsje op. Want dat kan hij ook. Ik heb niet al zijn geschriften gelezen, daar is trouwens geen beginnen aan. maar onlangs heb ik me aandachtig gebogen over een stichtelijke publikatie van zijn hand. Ik bedoel zijn bij Kok in Kampen uitgegeven verklaring van het Onze Vader Niet dat ik bij voorkeur theologie lees. maar dit zag er niet al te ongezellig uit en bovendien werd in mijn wijkkerk een reeks preken over het Onze Vader gehouden en 't leek me mooi om onder het koffiedrinken na afloop eens gewichtig te kunnen opmerken: ja. maar Bouma zegt in zijn commentaar Als ik goed begrijp, wil Hans Bouma het Onze Vader lezen (en uitleggen) als onderdeel van de Bergrede en op die manier dit gebed zijn oorspronkelijke radicaliteit teruggeven. Op bladzij 27 begint zijn verhandeling over de aanhef: Onze Vader die in de hemelen zijt. Hij schrijft daar tien pagina's over vol en dan komt er nog een gedicht achteraan. Dit levert met elkaar elf pagina's op en voordat ik er een letter van gelezen had. mompelde ik bewonderend: hoe krijgt-ie 't voor mekaar! Laat ik maar meteen beginnen, dat ik na lezing van dit hoofdstuk het boekje schouderophalend terzijde heb geschoven en niet meer heb ingekeken (behalve nu. om dit stukje te schrijven). Waarom? Omdat ik wat ik las. onzin vond. Eerst dacht ik nog eerbiedig: 't is theologie en dat zal ik als leek wel niet snappen, maar naarmate mijn lectuur van deze elf pagina's vorderde, werd ik oneerbiediger en kwam ik tot de slotsom, met gedaas van doen te hebben. Om te beginnen omschrijft Hans Bouma de aanhef van het Onze Vader als ..het toppunt van intimiteit". Dit is ook de titel van het bewuste hoofdstuk. Even later zegt hij het meteen Latijns woord het summum van intimiteit, en dat haalt hij allemaal uit de aanduiding „vjder". Dit kan niet. Je bent niet intiem met je vader, dat ben je met je vriendjes en later met je vaste relatie (om het eens modern te zeggen). Je vader waardeer je, als 't goed is; je bent vertrouwelijk met hem. vooral als Je ouder wordt, maar intiem néé. Zet dan de toevoeging „die in de hemelen zijt" geen domper op die intimiteit? Nee. redeneert Hans Bouma. wanneer we deze woorden „in hun wérkelijke, d.w.z. bijbelse betekenis tot ons laten doordringen (en ze niet slechts op de klank af exegetiseren). ontdekken we, dat ze de intimiteit, de kracht van de eerste twee woorden 'onze Vader' niet afzwakken en ondermijnen, maar juist versterken, onderbouwen. We belanden er bepaald niet in een andere wereld mee. In naam van de hemelen valt alle nadruk juist op déze wereld, waar God op de meest innige en wereldse wijze onze Vader wil zijn. De hemelen scheppen geen afstand, maar juist nabijheid, opperste intimiteit." Bijna had ik na deze duistere zinnen afgehaakt, maar aangezien ik een doordouwer ben. sloeg ik de pagina om en nam kennis van Bouma's uitleg dat „hemel" in het bijbels taaimilieu „vooral een ander woord is voor al het goede, scherper: voor alle heil en zegen waarmee God deze aarde wil overstelpen". Dit neem ik gelovig aan. want Hans Bouma weet meer van 't bijbels taaimilieu dan ik. Ik ken alleen Bouma's taaimilieu en dat wordt gekenmerkt door een weelderige woordengroei. Maar terzake. Wanneer Bouma zijn omschrijving van de hemel heeft gegeven, concludeert hij. „Al met al kunnen we zeggen de hemel is tekenend voor Gods allesovertreffende vaderschap. De hemel houdt gewoon het tóppunt van Gods Vaderschap in en daarmee het toppunt van zijn intimiteit met ons." Wat dit hijgerige proza, deze opgewonden gedachtenspinsels met bijbelverklaring te maken hebben, ontgaat me. Maar we moeten nog eventjes doorlezen en dan is Hans Bouma weer zo ver, dat hij in de woorden „die in de hemelen zijt" toch ook een zekere afstand ontdekt, „bij alle intimiteit die ze oproepen" En dan gaat hij onvermoeid verder: „Maar in onze smart hierover staan we niet alleen. Ook onze Vader lijdt onder die afstand. HIJ voelt helemaal met ons mee." Een priester vertelde me eens dat hij in 't klooster een half uur mediteren moest over een bede van het Onze Vader en dat hij. hoe hij z'n best ook deed. dat half uur niet vol kreeg Wat dit betreft, zou Hans Bouma het goed doen in een klooster. Maar hij zit niet in een klooster, hij schrijft al zijn overwegingen op en zet ze in boekjes. Waarom eigenlijk? door Pieter van der Ven VELTHOVEN Bij de bevor dering van gerechtigheid en ontwikkeling in de derde we reld wordt de rol van het geld en de rol van het westen vaak schromelijk overschat. Ons geld is een nuttig of nodig hulpmiddel voor wat er aan lokaal initiatief, moed, leider schap en wil tot verandering aanwezig is. Geld geeft geen enkel recht op dat leider schap. In het luxueuze conferentieoord-ont moetingscentrum Koningshof bij het Brabantse Veldhoven was vorige week een groep mensen uit eerste en derde wereld bijeen, hoofdzakelijk vertegenwoordigers van instellingen die iets met ontwikkelingshulp te ma ken hebben. Aanleiding tot dit „sym posium" was het tienjarig bestaan van de katholieke organisatie voor medefinanciering van ontwikkelings programma's, in de wandeling en ver der ook hier: Cebemo. Tien Jaar medefinanciering. Mede: met wie of wat? Financiering, van wat? Toen in de Jaren zestig steeds meer het inzicht groeide dat de wes terse wereld over de brug moest ko men ter verdere ontwikkeling van vooral het zuidelijk halfrond, kwam de overheid met snel stijgende forse bedragen Tientallen jaren was veel ontwikkelingswerk gedaan door de kerken. Deze begonnen meteen naar de nieuwe bron te lonken: „kraaien op 's Rijks schatkist", zo werd ge mopperd. Politiek lag het wel hachelijk. De secularisatie was al wel zover doorge drongen dat zelfs christelijke minis ters van buitenlandse zaken of ont- waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lei 010-115568 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitstortend voor advertenties) Westbiaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus lOt 2501 CC Den Haag lel 070-469445 (abonnementen en bezorging) lel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand f 16,98 Per kwartaal 50.95 Per hal» taar 101.90 Per (aar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Teletomsche abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave (amiliebenchlen 9-19 30 van maandag t/m vri|dag Op zondag van 18-20 uur telel 020- 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936868 ot schriften aan Mmi-Adv aldeimg. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswi|zmgen uitsluitend schnt- tek|k aan onze Amsterdamse adressen wikkelingshulp er niet aan dachten om een verkapte subsidie te gaan verstrekken aan geloofsverkondiging overzee. Tegelijk beschikten juist de kerken over objectief de beste en meest betrouwbare kanalen om aller lei gelden effectief naar allerlei nood- gebieden te sluizen. Voor- en nadelen Om alle voordelen te behouden en alle nadelen zoveel mogelijk uit te bannen werd Cebemo opgericht. Het overkoepelt de instellingen van ka tholieke zijde die iets met ontwikke lingshulp te maken hebben, maar be moeit zich niet met binnenkerkelijke activiteiten: kerkebouw, kerkelijke kadervorming, enzovoorts. Voor de overheid is het aantrekkelijk dat zij het particulier initiatief kan gebrui ken en steunen, zonder te maken te krijgen met talloze losse clubjes De rooms-katholieken hebben hun Cebe mo, de protestanten hun ICCO en de NOVIB zorgt voor de rest. In die instanties kan bovendien heel wat deskundigheid worden aangetrokken en gebundeld om de projecten zorg vuldig te beoordelen. Tien jaar is nauwelijks een jubileum om van om te vallen en Cebemo tim mert als organisatie niet aan de weg. Maar er is wel een heleboel gebeurd. Misschien zijn de getallen nog niet eens zo indrukwekkend. Vorig jaar kon Cebemo ruim 700 miljoen uitde len, een leuk bedrag, maar slechts een slokje van wat er jaarlijks door het ministerie van ontwikkelingssamen werking spoelt. Kleinschalig Er is een grote verschuiving te zien geweest ten gunste van kleinschalige projecten, zodat het aantal gesteun de projecten tweemaal zo sterk is gestegen als het totale geldbedrag. Voorbij zijn de scholen en universitei ten die naar westers model een kleine intellectuele elite moesten vormen. Voorbij zijn ziekenhuizen met dure laboratoria waar naar westerse voor beeld hart- en vaatziekten werden bestudeerd. Onderwijs en gezond heidszorg worden nu veel meer op basis van plaatselijk initiatief ge steund. De laatste jaren speelt het ontwikkelingswerk ook een steeds politiekere rol, vooral in Latijns Ame rika. Juist voor landen waar de arm- sten het minste hebben te verwach ten van hun regeringen voélt Cebemo nu een bijzondere verantwoordelijk heid. Natuurlijk is er oog voor bepaal de acute nood bij oorlogen en natuur rampen en nog steeds is er aandacht voor allerhande behoeften maar er is een enorme nadruk komen te liggen op de strijd voor mensenrechten. Op het congres in Veldhoven bleek onder de westerse aanwezigen een sterk besef dat vooral de mensen van de derde wereld iets te vertellen heb ben. Niet alleen over de ellende en onderdrukking, maar ook over hun sterke drang om zich daarbij niet neer te leggen en over hun ideeën die echt niet uit een westers politiek of kerkelijk kokertje komen. De rooms- katholieke kerk heeft in Latijns Ame rika, de Filippijnen en Afrika heel wat elan onder de leden. „Het moeilij ke doen we gemakkelijk, het onmoge lijke duurt een beetje langer", al dus een van de sprekers, een Filip pijnse plattelandsdokter Onafhankelijk Cebemo vindt het niet belangrijk of de rk kerk als zodanig bij het werk wel vaart. Volgens adjunct-directeur Wim Peetere moet die kerk er niet voor zichzelf zijn, maar liever als een soort gist. Cebemo kan deze tamelijk onafhankelijke houding waarmaken, omdat zij in tegenstelling tot verge lijkbare organisaties in andere lan den geen verlengstuk van de Neder landse bisschoppen is. Dat hoeft in de praktijk weliswaar geen verschil te maken, maar sluit vermenging van verantwoordelijkheden bij voorbaat enigszins uit. 'Wisselwerking' Gevaren zijn er wel. Bij andere hulp organisaties, van de UNO bijvoor beeld, groeit de kring van deskundi gen vaak al gauw ver weg van de „basis". Ook medewerkers van Cebe mo en dergelijke clubs moeten oppas sen niet in het „cocktail-circuit" van de ambassades verzeild te raken. Een ander gevaar voelt Cebemo naderen in de economische situatie: het snoei mes kan alle mooie plannen lelijk afkappen. Verder is van betekenis, toch. het roomskatholieke beleid: de priesters en de politiek, de geboorten- beperking, de zelfstandigheid van de plaatselijke kerk ten opzichte van het kerkelijk gezag: al die dingen kunnen van invloed zijn op hulp die door een instantie als Cebemo al of niet gege ven wordt. Bij gelegenheid van het jubileum heeft Cebemo een boek uitgebracht onder de titel: „Wisselwerking tus sen derde wereld en Nederland". Met die titel wordt al het punt benadrukt dat het niet om een eenzijdige stroom gaat van liefdadigheid of genoegdoe ning. Een groot deel van het boek wordt in beslag genomen door verha len „uit het veld", verder een aantal beschouwingen over de afgelopen pe riode en de nabije toekomst van het ontwikkelingswerk. Tenslotte getal len en grafieken. Al met al ruim 600 bladzijden. Cebemo timmert niet aan de weg. Dit boek is eigenlijk een eerste presentatie naar deze kant toe. Cebemo heeft steeds de bewustma king hier niet tot haar taak gerekend en dat overgelaten aan missionaire werkgroepen. Over deze keuze om je taak niet al te breed te maken valt te discussiëren, er zijn voors en tegens bij te bedenken. Maar je kunt die keuze ook te ver doorvoeren. Bijvoor beeld als je een boekje maakt dat door zijn dikte, overdaad en saaiheid gegarandeerd nooit kan bijdragen tot brede bewustwording. Het is heel mooi dat Cebemo niet zo nodig hoeft te schitteren, maar dat is nooit een reden om onder de korenmaat te gaan zitten. BEROEP OP GOD TEGEN G0I „Waarom Heer, uw toom laten woeden tegen het volk dat U met grote kracht» sterke hand uitEgypte hebt geleid? (Ex# 32 vers 11) Het verhaal van het gouden kalf, gegoten stierebeeld, mag schokk zijn, niet het minst vanwege de h waarmee mensen, eenmaal bevr) zich weer in slavernij laten terugvoeren, wat er op volgt is ni minder adembenemend. God is woedend. Zijn oordeel over heti luidt: hardnekkig, „a stiff-necked people". Ze zijn onbuigzaam, de vrijheid is ze niet aan te leren. Dtf niets mee te beginnen. Ood duwt Mozes opzij: laat me alleen, ben» er niet mee. Ik ga ze wegdoen. Ik vreet ze op, zoiets staat er. Hetgsi niet tegen Mozes. Met hem heeftft andere plannen: Ik zal u tot eenp\ volk maken! En dan komt het alk omverwerpende optreden van M> Hij treedt God in de weg, laat zié niet wegduwen. Hij ziet het geva» Een uiterste van wat wij belijden wij God noemen: de levende God hoort bij het grote verhaal van zij verbond met de nensen. Dat eer mens blijft staan, opzijn beurtst necked, maar nu voor de bevrijdl Dit kunt U niet doen. God. Denk Abraham. Die zou U tot een groc volk maken, mij niet. Denk aand moeite die het U gekost heeft om volk uit de klauwen van de despo te halen. Een verbijsterend gebet Een mens die tegen God opstaat zich tegen God op God beroept, moet dit aflopen? God krijgt al i woorden terug. Hij heeft dit geze en dat. Wat komt ervan terecht al zo doorgaat? Later zullen de proli zeggen: Ga maar na, ken je een vi datzo'n God heeft? Zo'n God, t« wie je kunt opstaan? „En de HER berouwde het wat Hij zijn volk gedacht had te zullen doen". Hier kunnen alle stieren van de hele wereld niet tegen op. Ze worden opgevreten (verslonden) in deze overwinning. GEREF. KERKEN Beroepen: te Scharendijke, 1 chem-Gameren en Krabbend kand. H. A. Speelman te Amstel» door Aldert Schipper Ook dit jaar is de Stichting Bijbel en Vredesvraagstuk ken met een eigen vredes- krant uitgekomen, „Shalom '80" genaamd. Vorig Jaar de buteerde de stichting en zette 235.000 kranten af in kerkelijk Nederland. Dit Jaar is de Shalom-krant dikker, aantrekkelijker opgemaakt en hij wordt in maar liefst 300.000 exempla ren gedrukt. De krant wordt, in te genstelling tot de bekendere Vredes- krant van het IKV, gratis verspreid. De kosten worden bestreden uit vrij willige bijdragen, volgens een van de mannen achter de Shalom-krant, EO- medewerker Ad de Boer. meest kleine bedragen van tien tot honderd gulden. Ik spreek met Ad de Boer in het radiogebouw van de NOS in Hilver sum. Hij wil liever niet dat zijn eigen lijke werk bij de EO vermengd wordt met de vredesactiviteiten, die hij in zijn vrije tijd verricht. De Boer vertelt dat hij via de proble men van de abortus ten slotte is uit gekomen bij het nadenken over de kernbewapening, die hij ziet als een element van wetteloosheid in de we reld. „Ik bespeur die wetteloosheid op seksueel gebied, in de abortus, in de vrijheid voor euthanasie, maar ook in de manier waarop men tegen woordig met de schepping omgaat en in de kernbewapening", zegt hij ern stig. Het opmerkelijke van de Shalom- krant is dat deze zich enerzijds laat kwalificeren als een openhartig plei dooi tegen het communisme, dat naar zijn akeligste kanf wordt gety peerd. Aan de andere kant vertoont de krant ten aanzien van het kern punt van de hedendaagse discussie, de atoomwapens een opmerkelijke pluriformiteit. De bijzonder hoogle raar dr. Egbert Schuurman (reforma torische wijsbegeerte Delft en Eind hoven) legt in een twee pagina's lang gesprek met de redactie van de Sha lom-krant uit op welke manier hij tegen kernwapens is, maar een pagi na daarvoor laat de redactie de oud- KZ-gevangene mr. Floris Bakels uit eenzetten waarom kernwapens nu juist onmisbaar zijn. De mensen achter de Shalom-krant hebben elkaar blijkbaar niet gevon den op hun afwijzing van kernwa pens. Een in het oog springend ver schil met het Interkerkelijk Vredes beraad, dat in opdracht van de ker ken deze maand opnieuw de Vredes- week organiseert, onder het motto: „De kernwapens de wereld uit. om te beginnen uit Nederland." Ad de Boer: wij willen ons niet afzetten tegen het IKV. hoeveel moeite we daar ook mee hebben We gaan onze eigen weg, op basis van een andere kijk op de bijbel dan die bij het IKV bestaat. In IKV kring heerst sterk de opvatting dat de Bijbel een bundel menselijke verha len over God is, waar wij nu ons eigen verhaal naast kunnen zetten. Hij stel len daar tegenover dat de Bijbel Gods woord over de mensen is, een onfeilbaar document dat gezag heeft voor het hele leven. Die gemeen schappelijke visie op de Bijbel is het geen ons samen heeft gebracht. Wan-, neer Je zo'n eigen visie hebt, heeft dat gevolgen voor de manier waarop je met de vragen van oorlog en vrede bezig bent. Alleen in de Bijbel zoek je dan de antwoorden. De Boer geeft toe dat in zijn groep verschillend over kernwapens wordt gedacht. Hijzelf merkt op dat hij ware hij kamerlid ook tegen de plaatsing van nieuwe raketten ge stemd zou hebben. „Die nieuwe ra ketten maken deel uit van een ont wikkeling naar nauwkeuriger, trefze kerder en dus bruikbaarder kernwa pens, die het huidige evenwicht wan- keler maken en ons de kans op een massale kernoorlog vergroten. En dat laatste mag niet van God, dat is evi dent uit de Bijbel," zegt hij. „Maar ik zou mijn stemgedrag dan wel uitvoe rig hebben verklaard. Sommige voor stemmen voor de motie Stemerdink wijken op andere punten, zoals eu thanasie en abortus sterk van mijn standpunt af. Dat schept verwarring. Ook Goudzwaard (de schrijver van het vorige CDA-program, die nu voor het CDA heeft bedankt) zie ik in gezelschappen waar hij volgens mij niet thuishoort. Vanwaar die onduidelijkheid waar het kernwapens betreft wanneer De Boer zo beslist is in zijn afwijzing van de liberalisering van abortus? De Boer: „Met abortus liggen de zaken veel duidelijker. Op het punt van de kernwapens spreken de deskundigen elkaar tegen. Bovendien zijn wij nog maar kort geleden de discussie over de kernwapens begonnen en zijn wij bezig met een inhaaloefening." „In elk geval zijn wij het onderling eens dat er bijbelse normen behoren te gelden voor de evenzeer bijbelse zwaardmacht van de overheid. Wan neer de overheid een zwaard heeft dat, wanneer het wordt gebruikt, niet alleen de kwaden maar ook de goe den treft, is er een grens overschre den. De oude vanzelfsprekendheid in onze kring (Staatkundig Gerefor meerden en Oereformeerd Politiek Verbond) betreffende kernwapens is verdwenen. Waar we uitkomen kan ik nog niet zeggen. We hebben principi eel gekozen voor het gesprek. Acht De Boer het mogelijk dat de GPV en SGP-achtige gereformeerden uitko men waar het IKV nu al is? „Omdat de basis waarop we met de vragen bezig zijn zo verschilt, is dat uitgesloten". De Boer pakt de laatste uitgave van het blad van het IKV en wijst op een zin. die IKV-secretaris Mient Jan Faber daarin heeft ge schreven „Hij stelt daarin Jezus Christus op één lijn met Martin Lu ther King. Steve Biko en aartsbis schop Romero. Daaruit kun je mer ken dat wij nooit bij elkaar kunnen komen. Bovendien werkt het IKV sa men met communisten. Dat is voor ons uitgesloten". In een later telefoontje herinner ik Ad de Boer er aan dat bij de grote abor tusdemonstratie vorig weekeinde in Den Haag jonge Belgische fascisten hebben meegelopen. De Boer heeft geen mede-verantwoordelijkheid voor de demonstratie gedragen, maar zegt: „Als dat zo is vind ik dat zeer zorgelijk." Ad de Boer bestaat uit mensen, die zich nauw be trokken voelen bij de veranderingen in levensstijl en levensgevoel die onze samenleving kenmerken en die in hun eigen taal en in nieuwe vormen van gemeente-zijn willen uitdrukken wat het voor hen betekent om in deze we reld Jezus als Heer te volgen en Zijn rijk te verwachten. Een centrumwijk van de Gereformeerde Kerk te Amsterdam is de bakermat van de gemeente. Momenteel komen de leden uit alle delen van de stad en van daarbuiten. Rondom de wekelijkse vieringen zijn een groot aantal groepen ontstaan ter voorbereiding van deze diensten: zanggroep, muziek groep. liturgiegroep en themagroepen. Daarnaast zijn er bezinnings- en aktiegroepen; er worden plannen uitgewerkt voor een leerhuis en het pastoraat vraagt om nieuwe vormen. In part-time dienstverband werken een coördinator en een dirigent. De Keizersgrachtkerkgemeente zoekt naar een met onder meer de volgende kenmerken: theologische vorming en bevoegdheid tot voorgaan in verkondiging en viering; vertrouwdheid met moderne theologische en liturgische ontwikkelingen en bereidheid om in samenwerking met groepen deze kennis over te dragen grote belangstelling voor gemeente-opbouw en pastoraat; (de struktuur van de gemeente is in discussie). bereidheid om samen te werken in verband van de Gereformeerde Kerk te Amsterdam Het vervullen van deze funktie door twee in part-time werkende personen behoort tot de mogelijkheden. De bedoeling is de opbouw van een team, waarin ook de coördinator en de dirigent zijn opgeno men, dat zijn verantwoordelijkheid wil delen. Reakties en verzoeken om informatie graag binnen vier weken bij de voorzitter van de wi/kraad, J Fde Nooij. Prinsengracht 250, 1016 HG Amsterdam, telefoon ('s avonds) 020-235120 Van onze kerkredactie TORONTO Het internatio nale comité voor religieuze consultaties, IJCIC, het be langrijkste joodse orgaan voor het contact met andere godsdiensten, heeft de verkla ring over Jeruzalem, die het centrale comité van de we reldraad van kerken vorige maand heeft aangenomen, ontsteld van de hand ge wezen. Volgens het LJCIC is de verklaring politiek van karakter en daardoor partijdig. Hij gaat volgens het comité voorbij aan bestaande feiten en ver draait de werkelijkheid, terwijl hij tekortschiet in de plicht tot verzoe ning die een verantwoordelijk gods dienstig lichaam heeft. De verklaring zou extremisten bemoedigen, wier af wijzende politiek 'op de meest ge vaarlijke wijze alle pogingen om een rechtvaardige oplossing van het pro bleem in het Midden-Oosten tot stand te brengen ondermijnen'. De IJCIC is representatief voor een belangrijk deel van het Amerikaanse. Europese en Israëlische jodendom en is de officiële gesprekspartner voor de afdeling voor dialoog met aanhan gers van andere godsdiensten van de wereldraad. De organisatie was vori ge week in Toronto bijeen voor een conferentie over 'moderniteit en godsdienst', waarbij men besloot de ontsteltenis in een brief aan de secre taris generaal van de wereldraad, dr •Philip Potter, bekend te maken. De vergadering werd namens de wereld raad bijgewoond door onder meer de Nederlandse mevrouw dr E. Flesse- man-van Leer. De verklaring van het centrale comi té van de wereldraad was de vrucht van een compromis tussen afgevaar digden uit Europa en de VS enerzijds en vertegenwoordigers uit het Mid den-Oosten aan de andere kant. In de verklaring zegt het centrale comité dat het tegen de eenzijdige annexatie van Oost-Jeruzalem tot Israëls 'eeu wige hoofdstad' onder uitsluitende Israëlische souvereiniteit is. De maat regel gaat in tegen alle duidelijke VN- resoluties op dit punt en ondermijnt het streven naar een rechtvaardige oplossing van het probleem in het Midden-Oosten en zet daardoor de vrede in de regio en in de wereld op het spel. Het centrale comité meende dat de toekomstige status van Jeruzalem in verband hoort te staan met de toe komst van het joodse en het Pales tijnse volk en daarom onderdeel be hoort te zijn van een toekomstige vreedzame regeling van het probleem in het Midden-Oosten Het centrale comité deed een beroep op de leden-kerken via hun regerin gen druk op Israël uit te oefenen om het te weerhouden van eenzijdige ac ties inzake Jeruzalem. Het comité stelde voor om samen met de kerken ter plaatse, het Vaticaan, met mos lims en joden beraad op gang te bren gen over de toekomst van de sti een aangehechte verklaring ow rol van de kerken in het Mk Oosten zegt het centrale comil nadruk op de betekenis van de» ken, die uit de dagen van de ap len dateren en die tegenwoordi der hevige druk van de zijde v« joden en de moslims staan. De verklaring werd door het een comité met vrijwel algemene s men aangenomen, nadat enkel den van het comité, onder wii Nederlandse gereformeerde afge digde, mevrouw ds Marja van Veen Schenkeveld, hadden gept fundamentele saamhorigheid m raël niet uit het oog te verliezen De IJCIC zegt nu dat een eensta ge overtuiging in fundamentele n euze toewijding en in historisch varing het joodse volk overal t« de samenbindt in het bevestigen de eenheid van de stad Jeruzalei hoofdstad van de staat Israël. De IJCIC erkent dat ook christ en moslims een verbondenheid de stad voelen, maar 'slechts joden is Jeruzalem gedurende du den jaren de eeuwige stad, het delpunt van hun geestelijke w en het brandpunt van hoop gew De joodse organisatie schrijft d( reldraad dat de staat Israël angi lig gewaakt heeft voor handhi van de godsdienstvrijheid voor en voor vrije toegang tot de b plaatsen. De IJCIC roept de wt raad op zijn 'eenzijdige en partij verklaring te herzien en in de van de psalmist bij te dragei vrede door verzoening MEDEMBLIK Gisteren heel classis Hoorn van de hervormde ds. M. Dijkstra met zijn gezin zonden als missionair predikant Egypte. Een bijzonderheid is, d familie Dijkstra gereformeerd u uitzending vond dan ook plas een „Samen op Weg"-dienst vj hervormden en gereformeerde Medemblik samen. De liturgie wera verzorgd doort den Braber. de plaatselijke ge» meerde predikant. De eigenlijk! zending gebeurde door de pn van de classis, ds. E. van StU! berb van Berkhout. Een bijzo heid daarbij was, dat niet allee» echtpaar Dijkstra, maar op hun ciaal verzoek ook hun drie kin( uitgezonden werden. De preek gedaan door ds. Dijkstra zelf o« Egypte-profetie van Jesaja 19, d< zen 19 tot 25. Ds. Dijkstra was tot eind vorig predikant in het naburige Sloot Op 26 september hoopt hij in 1 pen te promoveren bij de oudt menticus prof. dr. J L. Kool Deuterojesaja. Daags daarna trekt het gezin dan naar Egypte, dr. Dijkstra docent oude testi wordt aan het semenarie van d' tische evangelische kerk in Ka»

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2