Elke dag 630 treinen over tijd Koning* Alcohol Het was overleg aangenaam i SOCIAAL BERECHT! perrons worden bekeken (Is een stoptijd van een halve mi nuut niet te kort?). Ook zal aandacht geschonken worden aan het effect van het Invoe gen van extra treinen (kunn- nen de normale treinen uit de dienstregeling niet beter wor den verlengd?). Verder ls er de personeelskant (strakkere richtlijnen voor het op tijd aanwezig zijn van treinperso neel?). Wie de fraaie, grotendeels door bos omgeven straatweg van Groesbeek naar Mook ten halve gegaan is vindt, ongeveer waar Gelderland eindigt en Limburg begint, een uitspanning waar het plezierig toeven ls. De uit het westen komende reiziger ont dekt er een andere wereld, waar stilte, rust en ruimte minder schaars zijn maar bij nadere beschouwing blijkt ook in deze omgeving het leven volop in be weging. Van mensen die de streek kennen kun je verhalen horen over het grote aantal boer derijen dat de laatste jaren ver dwenen is en zelfs in de genoem de rustgelegenheid. lieflijk gele gen aan de Mooksebaan (opval lend is hier het grote aantal we gen en straten dat „baan" heet Duitse invloed?) word Je erbij bepaald hoe snel het aanzien en het wezen der dingen veran deren. Tegenover de uitspanning ligt een oude, oorspronkelijk enkele tientallen meters diepe water put, die vanwege de wonderlijke geluidseffecten „echoput" ge noemd wordt. De put werd ge graven tien jaar na de befaamde spoorwegstaking, in 1913 dus. het Jaar waarin koningin Wilnel- mina voor het eerst de socialisti sche leider Troelstra ontving (bij welke gelegenheid de SDAP- voorman op paleis Het Loo kip- pebouties voorgezet kreeg, het is te lezen in zijn gedenkschriften). Een in de muren aangebrachte tekst vermeldt dat de put door de toenmalige gemeenten Mook, Middelaar en O roes beek ,in aan genaam overleg tot stand ge bracht" werd Kennisneming van deze woorden kan ertoe lei den dat men, de tocht naar Mook vervolgende, aan het denken raakt over het woord „overleg", dat de laatste tijd in zo belang rijke mate van „kleur" veran derd is. Woordenboeken vermel den weliswaar als betekenis ook ..raadplegen, beraadslagen", maar dat gebeurt pas op de zo veelste plaats, terwijl die beteke nis Juist alle andere is gaan over heersen. Over de mislukte sta kingen van 1903 schreef Troel- - eervuflW; 3 eo* Mtucxcn rOdanr. lii het rijden beurteil no* dm renen voet over den anderen ptaaUen; 2 o ver Ir n'- qen (beeamUlogen mw. orerwem, over- «•i». bepeimml, overlct'de (-Iride). b overleed' (-leid); irU met xrmaKJ mei j Jama/id reffTen. beraadslagen over. I 1'7. rni/rtfl/'K Kr uit een oude druk van het woor denboek Koenen/Endepols stra later dat zijns inziens de meest logische conclusie, name lijk „de verplichting voor de di recties om met de vakorganisa ties te onderhandelen" niet ge trokken was het woord „over leg" kwam kennelijk niet in hem op. Zo is het een dikke zestig jaar gebleven: we voerden onderhan delingen over lonen, onderhan delingen over andere arbeids voorwaarden. Totdat het moet omstreeks 1970 zijn ge weest het plotseling alles „overleg" was wat de klok sloeg: we hadden het over arbeidsvoor waardenoverleg. over overlegsi tuaties. overlegorgarien. overleg vergaderingen ja, zelfs werd een van de afschuwelijkste taai- gedrochten aller tijden geboren: het ..tripartite overleg" (dat je gelukkig zo af en toe ook gewoon aangeduid vindt als het overleg tussen drie partijenHoe ver verwijderd zijn we inmiddels van de tijd dat je niet alleen mocht zeggen dat Je met iemand „over legd" had maar ook dat je „over- leid" had. De woordenlijst De Vries en Te Winkel uit de vorige eeuw stond dat toe en ook woor denboeken uit het begin van de ze eeuw kennen die vorm nog. Zojuist noemde ik Troelstra en dat doet me denken aan een gro te tijdgenoot van hem: de in^l928 overleden sociale voorman Al- phonse Ariëns, een rooms pries ter die dit weekeinde in Ensche de herdacht wordt. Troelstra noemt Ariëns in zijn levensver haal herhaaldelijk, maar het kon wel eens tekenend zijn voor de grote afstand die er toen tussen veel socialisten en veel christe nen bestond dat de SDAP'êr de naam van de priester verkeerd spelde: hij schreef een r te veel en liet het deelteken weg zodat er „Arriens" kwam te staan. Tenslotte moet ik nog even te rugkomen op wat ik twee weken geleden schreef over de zegswij ze „Hoe dichter bij Dordt. hoe rotter het wordt". Uit verschei dene brieven is me gebleken dat de uitdrukking ruime bekend heid geniet en dat veel is nage dacht over de herkomst Volgens verklaringen uit meer dan één brief zou het rijmpje de tegen hanger zijn van „Hoe dichter bij Rome. hoe slechter Christen". Voor „Dordt" zou je dan „de Re formatie" mogen lezen en de zegswijze zou voornamelijk door roomsen gebruikt zijn. Een ka tholieke briefschrijver heeft haar ook en dan zeer kritisch horen zeggen met betrekking tot een gemeente die op zondag haar zwembad sloot en ook wei eens met het oog op het geruzie tussen theologen waarvan de ge wone man niet veel begrijpt. Een ander meent dat het vooral gaat om zelfkritiek van protestanten, die hun eigen houding wel eens wat star vinden. Iemand uit Dordt zelf meldt dat ook veron dersteld is dat het rijmpje af komstig is uit de scheepvaart, waarin vaak getracht werd de Dordtse stapelrechten te „om zeilen". maar. hoe dichter bij Dordt. hoe moeilijker dat ging Tenslotte heeft iemand verno men dat er twee regels aan voor afgingen („In Tiel is "t niet viel veel), in Bommel is>t rommel, hoe dichter" enz.) en dat het ging over kooplui die richting Dordt reisden. Dordt maakt overigens, verneem ik. de tongen wel méér los: als iemand voorbijgaat zonder groe ten zegt men wel spottend: „Die gaat ook als het water langs Dordt". En heeft men er niet veel vertrouwen in dat iets zal gebeu ren: „Eer dat gebeurt kan er nog heel wat water door de Merwede stromen!" "fÏTËRDAG 6 SEPTEMBER 1980 I^^■BINNENI.ANDI Als bet op tijd lopen van treinen bepalend zou aankomen en daardoor aansluitingen zijn voor de aard van ons landsbestuur, dan missen. En omdat dit de laatste twee jaar zitten we beter dan sommige landen veertig steeds vaker voorkomt, gaan de Nederlandse jaar geleden. Maar in Nederland is het aan de Spoorwegen onderzoeken welke de oorzaken orde van de dag, dat reizigers te laat zijn en wat eraan gedaan kan worden. door Dick Ringlever gingen van minder dan vijf minuten eigenlijk niet meer zouden mogen meetellen, blij ven er toch nogal wat uit springende cijfers overeind: op vrijdagen heeft vijftien procent van de Intercity-trei nen een vertraging van meer dan vijf minuten, terwijl op de andere extra drukke dag. maandag, twaalf procent over tijd ls. Voor de directie is dat aanlei- 'dlng geweest streef normen te stellen: gemiddeld mag niet meer dan zes procent van de binnenlandse treinen meer dan vijf minuten vertraging oplopen. Een speciaal daar voor ingestelde onderzoeks groep is nu aan het werk om daarvoor aanbevelingen te doen. Marge Een gemakkelijke opgave lijkt dat niet. omdat maatre gelen zullen moeten worden genomen binnen een zeer en ge financiële marge, terwijl er ook nogal wat factoren zijn, waarop nauwelijks invloed kan worden uitgeoefend. Zoals storingen door derden: het door rood licht rijden bij de spoorwegovergang, zelf moorden (een eind boven de tweehonderd gevallen per jaar nu), een kraanwagen, die met zijn losgeschoten giek de bovenleiding vernielt. In 1978 bedroeg dit soort storing ver oorzakende meldingen nog zo*n 75 per week, nu worden tien tot veertig van die geval len per week meer genoteerd. Dit gemiddelde wordt vooral beïnvloed door. de hoge getal len op de vrijdagmiddag: de mensen willen- vlug naar huis en nemen risico gauwer op de koop toe. De belangrijkste handicap blijft, dat de Spoorwegen in een te nauwe Jas opereren. Zo wel vorig als dit jaar zijn er 4,5 procent meer reizigers bijge komen en het aantal dagelijks rijdende treinen werd sinds 1970 vergroot van 2800 tot 4200. In Utrecht was men daarop nauwelijks voorbe reid, zeker niet op de explosie van de laatste twee jaar. Daardoor kon het gebeuren, dat het spoorboekje van nu eigenlijk is gemaakt voor tien procent minder reizigers. In de praktijk komt dat erop neer, dat geen rekening is ge houden met langere stoptij den op de stations ten gevolge van een groter reizigers-aan bod en met extra treinen, die noodzakelijk moesten worden ingelast. Het spoor moet duidelijk im proviseren, daarbij gehinderd door financiële beperkingen, waardoor wenselijke verbete ringen achterwege moeten blijven. Wensen - Nog steeds zitten we in Neder land met een spoorwegnet, dat nauwelijks aan de eisen van deze tijd is aangepast. Te kenend is dat het in 1916 was, dat voor het laatst een nieuwe verbinding werd aangelegd, vóórdat de Zoe term eerlijn er kwam. Wat dat betreft produceert de NS-directie op slag een wen- TROUW/KWARTET door Huub Elzerman senlijst Tussen Lelden en Rijswijk moeten vier sporen komen (zonder die uitbreiding kan het station Leiden-De Vink er niet komen), er zullen bruggen moeten worden ver hoogd (vooral die in Dor drecht en over de Delfshaven- se Schie in Rotterdam), in La ge Zwaluwe, Boxtel en Moor drecht zijn vrije kruisingen noodzakelijk. Den Bosch heeft behoefte aan een betere perronaccommodatie en de brug bij Westervoort moet dubbelsporlg worden ge maakt. evenals het hele tra ject Hoorn-Purmerend. Een operatie, die in totaal een dikke zeshonderd miljoen gul den zou gaan kosten. Minister Tuljnman voelt daar wel voor. maar de definitieve toestem ming ervoor ls er nog niet. Lapmiddelen Zolang die knelpunten niet zijn weggenomen, zullen maatregelen niet meer dan lapmiddelen zijn en een aan tal beruchte lijnen met pro blemen blijven kampen: de oude lijn Amsterdam-Rotter dam-Dordrecht (mede door de Koningshavenbrug in Rotter dam), in Noord-Holland de lij nen Alkmaar-Zaandam-Am sterdam en Hoorn-Purme- rend-Zaandam (de toekomsti ge Hemtunnel zal verbetering brengen) en de lijn Arnhem- Utrecht (sterk afhankelijk van het internationale ver keer). Desondanks zetten de spoor wegen zich aan een onderzoek om binnen die nauwe marge oplossingen te vinden. De eer ondanks alle vernuft toch geen uitkering zou krijgen. Hij wendde zich tot de Raad van Beroep. De beroepsrechter bleek wel degelijk gevoelig te zijn voor de redenering van de ontslagen reclameman. „Volgens de Jurisprudentie moet deze man inderdaad vanaf 25 maart als onvrijwillig werkloos worden beschouwd. Die redenering gaat alleen niet op wanneer zou blijken dat hij door zijn optreden ten tijde van het ontslag op staande voet een spoedige herkrijging van een nieuwe betrekking in ernstige mate ongunstig heeft beïnvloed. Maar daarvan is niets gebleken. Hij heeft derhalve recht op een uitkering", oordeelde de rechter. Eduard hoorde het vrolijke glaswerk al weer rinkelen, maar hij bedwong zich. Terecht overigens, want de bedrijfsvereniging tekende tegen de beslissing van de beroepsrechter protest aan bij de Centrale Raad van Beroep. „Het gaat erom", zeiden de sociale verzekeringsmannen. of deze tekstschrijver doorzijn handelen jegens zijn werkgever spoedige herkrijging van een nieuwe dienstbetrekking niet in ernstige mate ongunstig heeft beïnvloed". De Raad van Beroep meent nu dat hij zich daaraan niet heeft schuldig gemaakt, maar op basis van de gedingstukken komen wij tot een tegenovergesteld oordeel. Een aspirant- werkgever zal immers weinig animo tonen een werknemer in dienst te nemen die bij zijn vorige werkgever wegens herhaald werkverzuim als gevolg van overmatig drankgebruik is ontslagen. Daar de ontslagreden geheel voor rekening van de tekstschrijver komt, kan stellig worden gezegd, dat hij verkrijging van een nieuwe dienstbetrekking in ernstige mate ongunstig heeft beïnvloed". De bedrijfsvereniging voelde er dus ook in hoger beroep niets voor om Eduard zijn zin te geven. De centrale raad dacht er precies zo over. „Ook al zou het herhaalde werkverzuim van deze man slechts éénmaal het gevolg van overmatig drankgebruik zijn geweest dan nog zou kunnen worden gezegd dat hij de kans op een nieuwe baan ongunstig heeft beïnvloed", zei de raad. De rechters verwezen daarbij ook naar de verklaring van Eduard, waarin hij aangaf dat de sollicitaties na zijn ontslag waren afgesprongen omdat voor de werkgever de ontslagreden een struikelblok was ..Daaruit volgt", zei de centrale raad. .dat de niet- onvrijwillige werkloosheid van de reclameman op de dag van het faillissement niet plotsklaps een onvrijwillig karakter heeft gekregen. Hij heeft zijn kans wel degelijk ongunstig beïnvloed en hij heeft dus geen recht op een uitkering". Zo verloor Eduard zijn gevecht met de sociale verzekeringsmannen óók in hoogste instantie. Maar dat was uiteraard niet de oorzaak van zijn ellende. Die lag in zijn nederlaag in zijn strijd tegen koning Alcohol. Zelfs bij de meest fer vente treinreiziger lijkt het spoor het de laatste tijd wat te verbruien. Vertraagde treinen en te weinig informatie over afwijking van de dienstregeling blijken toenemende ergernis te veroorzaken. Een lange tijd is het goed gegaan Sinds in 1970 het am bitieuze actieprogramma Spoorslag 70 begon nam het aantal vertragingen drastisch af en kon de directie acht Jaar later tevreden vaststellen, dat een kleine negentig procent van de treinen stipt op tijd reed. Maar daarna vertoonde de curve een scherpe daling en op het ogenblik wordt nog maar ruim 85 procent ge haald. Op het eerste gezicht lijkt vijftien procent vertra gingen niet veel, maar anders ziet het eruit, als dat percen- tage wordt afgezet tegen het aantal reizigerstreinen, dat ijn zich dagelijks op de rails be- ger vindt. Op het ogenblik zijn /oli dat er 4200, wat betekent dat zie* er gemiddeld per dag zo'n 630 treinen te laat op het eind punt aankomen. Normen> Verder zal de situatie op de Maar in Utrecht gaat men er niet van uit, dat daarmee wonderen kunnen worden ver richt. Als de toename van het aantal reizigers zich de ko mende Jaren even sterk voort zet als de afgelopen jaren, zal men met andere maatregelen op tafel moeten komen! Meer materieel en vooral een verbe terde Infrastructuur. In een land waar de rails zel den koud worden (tussen Den Haag en Rotterdam rijden nu door de week twaalf treinen per uur ln één richting) zijn met een net uit het begin van deze eeuw nauwelijks méér krachttoeren uit te halen. In leder geval lijkt het twijfe lachtig of onder de omstan digheden van vandaag de streefnormen van de NS-dl- rectle ooit zullen worden ge haald. .Mooie boel", zei de directeur, „het is een drukke dag. boordevol werk. Zeg maar tegen Eduard dat ik dit niet zo maar laat passeren. Ik verwacht hem morgenvroeg op het kantoor". Achteraf bezien had de boze echtgenote beter tegen de directeur kunnen zeggen dat haar Eduard met barstende hoofdpijn op bed lag dat was niet eens ver bezijden de waarheid want nu kwam haar openhartigheid haar duur te staan. Toen haar man zich de volgende ochtend wat bedremmeld bij de directeur meldde, werd hij op staande voet ontslagen. „Het kan best waar zijn", brieste zijn werkgever, „dat reclamemensen vaak in de verleiding komen om aan de drank te gaan en het is ook waar dat het vak veel spanningen oplevert maar dat neemt niet weg dat wij mensen die hun grens niet kennen, niet kunnen gebruiken. Ik heb je al vaker gezegd dat ik me niet wil bemoeien met jouw drankgewoonten, maar met de nasleep van braspartijen wens ik niet te maken te hebben. Ik verlang van het personeel dat het 's morgens fris op het werk verschijnt en dat het in staat is om te werken. Iemand die niet komt opdagen of met liters zwarte koffie bij zijn positieven moeten worden gebracht, kunnen we hier niet gebruiken. Je vrouw. Utwij allemaal hebben je vaak genoeg gewaarschuwd", zo besloot de directeur zijn strafexpeditie. Zo vloog Eduard zo nuchter als een kalf in alle vroegte de straat op. Voor iemand die zich behalve op hoogpolige tapijten het liefst ophield op de planken vloer in de kroeg, was dat een onaangename ervaring. Vla een korte omweg ter vermijding van zijn stamcafé ging hij naar huis en daar aangekomen las hij het ontslagbewijs nog eens na. „Hij ls ontslagen", las hij." omdat hij ziekmeldingen gebruikte, wanneer hij de avond te voren goed op stap was geweest". Eduard protesteerde geheel volgens de regels nog dezelfde avond tegen het ontslag op staande voet. Eigenlijk had hij er verstandig aan gedaan om ook een ander ontslagbewijs te vragen, maar dat idee kwam kennelijk niet bij hem op. Hij ging er vanuit dat hij dat ontslagbewijs toch aan niemad behoefde te laten zien. maar dat was een lelijke misvatting. Het ontslagbewijs, en met name de botte verwijzing naar zijn drankgewoonten zou hem nog tijden achtervolgen. De ellende begon al met de bedrijfsvereniging tot wie hij zich wendde met een vensoek om een WW-uitkering. .Maar aanleiding van uw protest tegen de beslissing u, terzake van uw op 5 april ingetreden werkloosheid, geen uitkering ingevolge de Werkloosheidswet te verlenen, berichten wij u het volgende: Sedert 2 januari was u als tekstschrijver werkzaam bij het reclamebureau A; uit welke dienstbetrekking u op 5 april op staande voet werd ontslagen. Uw ontslag is een gevolg van het feit u geeft dit ook zelf toe dat u zich herhaaldelijk ten onrechte ziek meldde, nadat u de avond daaraanvoorafgaande „goed uit" was geweest. Uw werkloosheid mist dan ook het onvrijwillig karakter, op grond waarvan geen recht op uitkering bestaat". Mistroostig realiseerde Eduard zich dat de toekomst er zorgelijk uitzag. Zonder salaris en zonder uitkering zou hij maar heel kort het hoofd boven water kunnen houden en er moest snel iets gebeuren. Zonder nieuwe baan zou de gang naar de gemeentelijke sociale dienst onvermijdelijk worden „Hoe krijg ik in hemelsnaam een baan? Geen werkgever wil me hebben met een ontslagbewijs. waarin ik als een dronkelap word afgeschilderd. Daar trapt niemand in". Een paar dagen later kreeg de zaak een uiterst verrassende wending. De vroegere baas van Eduard ging failliet en de ontslagen tekstschrijver rook onmiddellijk zijn kans. „Wanneer Ik gewoon ln dienst was gebleven, dan zou lk na anderhalve maand op de dag van het faillissement toch op straat hebben gestaan. Dus ben lk vanaf deze dag 25 maart onvrijwillig werkloos. Met. andere woorden: Ik heb rechtop een uitkering". Eduard vond dit een uitermate spitsvondige redenering en hij was dan ook diep teleurgesteld toen de bedrijfsvereniging hem liet weten dat hij Het beeld ia natuurlijk een beetje overtrokken. Te veron derstellen. dat ooit nog eens een honderd procents stipt heid kan worden bereikt, is een utopie. Maar zelfs als men. net als de NS-dlrectie. ervan zou uitgaan, dat vertro ste lijnen die onder de loep worden genomen zijn de be langrijke verbindingen tussen Limburg en de Randstad en het noorden en het westen. Eind oktober wordt daarmee begonnen en nagegaan wordt dan. waar de knelpunten lig gen. wat de oorzaken van de vertraging zijn en wat de ge volgen. De directeur van het reclamebureau was zijn en meuwe werkdag nog maar nauwelijks begonnen kog bij bromde in de intercom dat hij koffie wilde ;dis toen het eerste telefoontje al binnenkwam. .Met is erli weerzover", zei een vrouw met gesmoorde stem. ide| ..Eduard is vanmorgen om zes uur totaal afgeladen thuis gekomen. Hij ligt nog dronken op bed en ik denk niet dat hij vandaag nog kan werken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15