Stadhuis moet voor 13 miljoen gaan inleveren Zoetermeer moet twaal) miljoen bezuinigen Den Haag zoekt geld KORT Nieuw zwembad in Alphen verwarmd door zonnewarmte Zeer krappe begroting voor 1981 Opgravingen op Alphense stortplaats Almere 1 januari 1984 gemeente Stellage blokkeert straat in spitsuur NABEZORGING VAN DE KRANT Assistentie voor politie Maassluis na moord op Turk Ondernemingsraat Smit: gemeentelijl havendienst nodij DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het nieuwste model voor het Haagse bestedingsplan 1981 zit een voorstel om dertien miljoen te bezuinigen. Vooral de portefeuilles maatschappelijk welzijn wijkzaken en volksgezondheid en jeugd, sport en recreatie zullen het moeten ontgelden. De ombuiging is nodig om nieuwe plannen van het gemeentebestuur voor het komend Jaar te kunnen beta len. Om de uitvoering van nieuwe gemeenteplannen te bekostigen is bovenop de gewone begroting '81 een vrij besteedbare ruimte nodig van 26 miljoen gulden. In werkelijkheid is de begrotingsruimte echter slechts der tien miljoen. De ontbrekende dertien miljoen dient derhalve gevonden te worden door te snoeien in bestaande gemeentelijk beleid. De komende weken buigen de ge meenteraadsfracties zich over dit voorstel om de vrij besteedbare ruim te te laten groeien tot het niveau van de voorgaande jaren. Half november moet het definitieve bestedingsplan '81 in de raad worden behandeld. Wethouder mevrouw Vos van finan ciën blijkt aanvankelijk met een door gemeenteraadsleden opgestelde wen senlijst voor nieuwe gemeentelijke uitgaven te hebben gezeten ter waar de van 31.5 miljoen. Een dergelijk grote ruimte viel echter met geen mogelijkheid op te boilwen. Naast de inschrompeling van de groei in de Jaarlijkse uitkering die de stad uit het gemeentefonds krijgt, kampt Den Haag bij het opstellen van de begroting met fikse tekorten in de onderwijssector. De rijksuitkeringen voor het onderwijs dekken onvol doende de werkelijke kosten en wet houder Vos moet er dan ook rekening mee houden dat Den Haag steeds meer zelf in deze sector bij zal moeten passen. Op de begroting van vorig jaar was daar al een bedrag van 37,3 miljoen gulden voor gereserveerd. Stadsvernieuwing Een raadslid wees er gisteren verder op dat vrije begrotingsruimte nog meer ingesnoerd zal worden wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met het gedane b. en w. voorstel om jaar lijks 1,8 miljoen gulden méér uit te geven voor de stadsvernieuwing. In Den Haag waren plannen om be staande gemeentelijke subsidies en de kosten van ander werk dat de gemeente doet. eens kritisch onder de loep te nemen. Bij een dergelijke be leidsanalyse zou namelijk best eens kunnen blijken dat allerlei, als van zelfsprekend aangenomen, gemeen telijke uitgaven niet meer zo nodig zijn of niet meer zo noodzakelijk ge vonden door de gemeenteraad. Er is echter nog geen systeem goed bruik baar om het stadhuis kritisch door te lichten. Daarom is volgens het colle ge „onder druk der omstandigheden een min of meer geforceerde ombui ging geboden." In de dertien miljoen bezuinigingso peratie leveren de wethouders Vink (volkshuisvesting, jeugd, sport en re creatie) en Roebroek (maatschappe lijk welzijn, volksgezondheid en wijk- aangelegenheden) het meest in, res pectievelijk 4,7 miljoen, 3,9 miljoen. De portefeuille van wethouder Har- don. ruimtelijke ordening en stads vernieuwing wordt vrijwel helemaal ontzien. Den Haag kan daar onmoge lijk op bezuinigen omdat stadsver nieuwing de hoogste voorrang in het gemeentelijk beleid heeft gekregen. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe ultra moderne zwembad van Alphen aan den Rijn „De Ther men", dat zaterdag geopend zal worden door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr M. Vrolijk, zal voor de verwarming van het water gebruik maken van zonne-energie. Op het dak van „De Thermen", wat staat voor een badinrichting in de Romeinse tijd, staan 130 collecto ren opgesteld, terwijl er aan de dakrand aan de zuidgevel nog eens dertig zijn bevestigd. Met deze col lectoren verwacht men voldoende energie op te vangen om het bassin, het instructiebad en het buitenbad je op een aangename temperatuur te houden. Berekend is dat deze methode bij na 43.000 m' gas bespaard, wat neerkomt op een kleine 260.000 gul den per jaar. Naast de vanzelfspre kende energiebesparing zou de in stallatie na tien jaar een positief rendement opleveren. Interesse voor het project is er van het Ener gie-onderzoek Centrum Nederland dat voor eigen rekening een meet- en evaluatieonderzoek gaat uitvoe ren. Hiermee zouden eventuele on- volkomendheden tijdig gesigna leerd kunnen worden. Camera „De Thermen" telt zes gemeen schappelijke kleedruimten en der tig wisselkabines. De situering is zodanig dat de garderobe, die via een televisiecamera bewaakt Verder zijn er in de nieuwe zwem- gelegenheid twee vergaderzalen en een restaurant, dat gebruikt kan worden als ontmoetingsruimte en voor buurt- en verenigingsleven. Buiten „De Thermen" is een par keerplaats gemaakt voor ruim hon derd auto's. De totale kosten van het zwembad zijn 8,5 miljoen. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer heeft voor 12 miljoen gulden gesneden inl uitgaven voor volgend jaar. Dit blijkt uit de gisteren gepresenteerde gemeentebegroting vi 1981. De bezuinigingsoperatie is nodig om nog wat financiële ruimte over te houden, die i Iran nrorripn hncfonH kan worden besteed. Het vrij te besteden bedrag, dit is het geld dat overblijft wanneer de gebrui kelijke uitgaven zijn gedaan, is in 1981 al een stuk kleiner dan dit jaar. Kon dit jaar nog bijna 2,3 miljoen gulden een nieuwe gemeentelijke plannen worden uitgegeven, volgend jaar moet de gemeente genoegen ne men met een bedrag dat ruim een SluitpnH ■miljoen lager is. öiuiumiu de uitgaven van de gemeentelijke diensten, politie, brandweer en subsi dies wordt een bedrag van bijna 7 miljoen bezuinigd. Het gat van 12 miljoen wordt tenslotte geheel ge vuld door een beroep te doen op de financiële reserves van de gemeente (1 miljoen gulden). SACHAROV-CONCERT - Het Residentie Orkest geeft vanavond een benefitconcert naar aanleiding van de internationale conferentie voor de Russische dissident Andrei Sacharov, die dezer dagen in Den Haag wordt gehouden. Het concert, dat wordt geleid door de Russische dirigent Barshai en waaraan solisti sche medewerking wordt verleend door zijn landgenoot, de violist Bel- kin. begint om 20.30 uur in de Ridder zaal. ORGELCONCERT De organist Dietrich von Amsberg speelt vrijdag avond in de Evangelische Lutherse Kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag werken van Buxtehude. Böhm, Pepping, Bach en Mendels- sohn-Bartholdy. Aanvang: 20.15 uur. EXPOSITIE De tentoonstelling van schilderijen, foto's, reliëfs en ty pografie van de kunstenaar Céaar Domela wordt vrijdag geopend in het Haags Gemeentemuseum. De ten toonstelling duurt tot 27 oktober. CONCERT Het Nederlands Saxofoonkwartet en het Oostenrijkse Ensemble voor Nieuwe Muziek onder leiding van Klaus Ager concerteren vrijdagavond in het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Ze spelen werken van de Oosterse componisten Taninaka en Hwang-Long Pan en van Baguerre (Frankrijk) en Colardo (Ita lië). Aanvang: 20.15 uur. WANDELTOCHT Vanaf het strandpaviljoen Zon en Zee, tegen over hotel Noordzee aan de Boule vard. in Katwijk start zaterdagoch tend tussen 12 en 14 uur een strand en duinwandeltocht. De tocht gaat naar keuze over een afstand van 5,10 of 15 kilometer en deelneming kost 3 en 2,50 gulden. EXPOSITIE II - Chaja Polak (olieverven) en Ruth Waterman (sculpturen) exposeren vanaf zater dag tot en met 26 september in gale rie Arti/Shock aan de Schoolstraat 26b in Rijswijk. De expositieruimte is van dinsdag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur en op zaterdag van 11 tot 16 uur geopend EXPOSITIE III Beeldhouw werkjes en keramiek van Elly Dunne- wold zijn samen met kunstaankopen van de gemeente Zoetermeer vanaf zaterdag tot en met 30 september te zien in Theater De Graanschuur. Dorpstraat 74a in Zoetermeer. Toe gang: gratis Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - Een proefopgraving om na te gaan of op de voormalige vuilstortplaats in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn in het verleden giftige vaten zijn ge stort, heeft gisteren niets opgeleverd. Het gemeentebestuur overweegt de opgravingen binnenkort te laten her vatten. Bij de graafwerkzaamheden gisteren was een chemicus van het ingenieurs bureau Oranjewoud aanwezig. Moch ten er vaten gevonden worden, dan zal hij er een monster van nemen. Bij navraag onder oud-personeel van de vuilstort zijn geen aanwijzingen naar voren gekomen over de eventuele aanwezigheid van gifvaten. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van binnenlandse zaken zal voorbe reidingen treffen om Almere met in gang van 1 januari 1984 de status van gemeente te geven. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gis teren bekendgemaakt. De regering heeft voor de instelling van de gemeente Almere gekozen voor één klassieke gemeente voor het hele gebied. Om de gemeentewording van Almere voor te bereideln is een ambtelijke stuurgroep ingesteld die, in overleg met betrokken instanties zoals het Openbaar Lichaam ZIJP,, over de overdracht van taken, perso neel en rijkseigendommen advies zal uitbrengen aan de ministers van bin nenlandse zaken, verkeer en water staat. volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening en financiën. Volgens de woordvoerder zal een meer gedetailleerde opdracht van de stuurgroep binnenkort" worden gepu bliceerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Loszittende trot toirtegels die een schildersstellage deden omvallen waren er de oorzaak van dat de Amsterdamse Zeilstraat gisteren tijdens de ochtendspits ge blokkeerd raakte. De stellage viel over de weg heen. sleurde in de val tramdraden mee en belandde op de stoep aan de over kant. Een 18-jarig meisje kwam in aanraking met de tramdraden en moest voor eerste hulp naar het zie kenhuis worden gebracht. Ze liep lichte verwondingen op. De verkeers chaos die door de blokkade ontstond, was na twee uur opgelost GO De Go-cursus (een Oosterse denksport), die de Go-club Amai Mi- zuumi deze maand in Zoetermeer or ganiseert, begint vanavond om 20 uur in de sportzaal Olympus aan de Voor weg. Na vanavond volgen nog vijf cursusavonden, telkens op don derdag. ADVERTENTIE Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur bslt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. Bi| uw nabezorgd. in DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070- 469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. I Van onze correspondent MAASSLUIS De gemeentepolitie van Maassluis heeft assistentie van een regionaal bijstandsteam gekre gen bij het onderzoek naar de moord op een 43-jarige Turk. In totaal hou den twintig politiemensen zich bezig met de opsporing van twee jonge mannen die de man neerstaken toen hij maandagnacht uit zijn auto stap te. Een buurtonderzoek in de omge ving van de Oleanderstraat heeft nog weinig concrete resultaten opgele verd. Op het politiebureau wordt wel een jonge Turk vastgehouden die in verband met de moord is aange houden. Wethouder Jenné (financiën) zei ech ter gisteren te verwachten dat ook aan deze 1,1 miljoen gulden eventueel nog moet worden gesleuteld, wanneer aangekondigde bezuinigingen van het rijk doorgaan. Het is mogelijk, aldus de wethouder, dat van de vrij besteedbare ruimte nog tonnen af gaan. Zoetermeer is in de knellende finan ciële positie terechtgekomen door de rijksbezuinigingen. De regering wil in het Gemeentefonds, waaruit het rijk aan de gemeenten financiële bijdra gen doet, voor ruim 233 miljoen gul den snijden. Dit kost Zoetermeer bij na 1,6 miljoen gulden. De gemeentelijke bezuinigingen tref fen in de eerste plaats de uitbreiding van het personeel, die maar zeer mini maal zal zijn. Dit levert een besparing op van ruim drie miljoen gulden. In de incidentele personeelskosten (voor overwerk en bevorderingen en derge lijke) wordt voor 8 ton gesneden. Op De begroting voor volgend jaar is sluitend bij een uitgavenniveau van ruim 233 miljoen gulden. Om de be groting in evenwicht te brengen, is het wel nodig dat de gemeentelijke tarieven met 5 procent worden ver hoogd. De onroerend goedbelasting gaat zelfs met tien procent omhoog en is daarmee hoger dan in Den Haag en de randgemeenten. De snelle groei van Zoetermeer blijkt de stad financieel steeds meer op te breken, aldus wethouder Jenné giste ren, omdat de rijkssteun niet vol doende is. Er zijn extra financiële middelen van het rijk nodig om het voorzieningenpakket, dat in de groei kern moet worden opgezet (onder wijs, welzijn, wegen), te kunnen beta len. Komt die extra steun er niet, zo dreigde Jenné gisteren, dan kan Zoe termeer zijn groeitaak niet aan. De wethouder pleitte voor een verbete ring van de zogenaamde verfijnings regeling groeikernen, waarmee snel groeiende plaatsen als Zoetermeer extra rijkssubsidies krijgen. ROTTERDAM (ANP) De gezaJ lijke ondernemingsraden van del vensleepdiensten van Smit Intel tionale in Rotterdam vinden dat? de Maasstad een volledig gemeet lijke sleepdienst moet komen.-Ze] den zo'n gemeentelijke dienst het! ge alternatief voor de omstreden! nopolie-positie die de havens» diensten van Smit momenteel inf terdam innemen. De ondernemingsraden brachtenl standpunt gistermiddag volko* onverwacht naar buiten aan heti gin van een vergadering van de' meentelijke havencommissie, wa: de problematiek van de stadssk diensten ter sprake zou komerr Het standpunt vun de onderneni raden staat haaks op dat directie van Smit Internation op dat van de beleidsgroep sti leepdiensten van Smit. Vooi Smit-directie is fel tegen een g teiijke havensleepdienst. Dure grappen In fraai glimmende limousines kwamen afgelopen maandag de Haagse stadsbestuurders aangezoefd voor het stadhuis op de Groenmarkt. Tjonge wat glommen die dingen, vast nieuw, alsof ze zo uit de showroom van Mercedes- Benz waren gereden. Energiek zoals dat bij dit soort- automobielen hoort, wipten de wethouders en burgemeester Schols uit hun zojuist verworven karretjes. Trots als pauwen begaven zij zich naar de raadszaal. Alleen aan wethouder van volkshuisvesting Piet Vink was niets te merken. Al ras werd zijn spoor terugvolgend duidelijk waarom. Tussen de splinternieuwe diep donkerblauwe Duitse wonderen op wielen, stond zijn oude legergroene dienstauto Was Piet Vink het slachtoffer geworden van de epidemische vormen aannemende bezuinigingswoede en was er daardoor geen ruimte meer op de begroting om voor hem ook zo'n mooie auto te kopen? Niets van dat al. Vink vindt dat hij nog best een jaartje rondgetoerd kan werden in zijn „oude" auto. Het mobiel is nog lang niet aan vervanging toe, doet het nog best. De nieuwekomers in het college en burgemeester Schols zijn het duidelijk niet eens met de oud gediende. De luxueuze Mercedessen zitten niet alleen lekker, de bijgeleverde accessoires zijn ook niet mis. Een cassetterecorder om het beleid in te spreken zit erin en, wat ook handig is, de Benz-directeuren hebben er voor de Haagse stadsbestuurders ook een leeslampje in gemonteerd om in de nachtelijke uren de begrotingsstukken door te nemen. Het is dan wel te hopen dat dat ding het doet als heren en dame aan het hoofdstuk Dure Grappen zijn toegekomen. Staan in deze tijd van bezuinigen toch nog heel geestige posten op. Mocht daarbij het gemoed bij de bestuurderen vol schieten is er altijd nog de mogelijkheid om vanuit de auto door het open dak „Ins blauen hinein" te staren en net te doen of er niets aan de hand is. L.C. Dure gTappen 2 In het dertien miljoen bezuinigingsplan, dat het Haagse college van burgemeester en wethouders deze week op de deurmatten van de gemeenteraadsleden heeft doen ploffen, worden ook de feestjes niet ongemoeid gelaten. Het gemeentebestuur heeft zo langzamerhand een naam opgebouwd als royaal gastheer. Als de afdeling kabinetszaken van het stadhuis een feestje organiseert, zit het over het algemeen wel goed. Wie herinnert zich niet de dolle avond op het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt, toen daar de deelnemers van het Euro- Songfestival werden ontvangen? De statige trap naar de gemeenteraadszaal was na afloop zo soppig als de opgang van een discotheek. En ook bij gelegenheden van minder internationaal karakter laat de Onder redactie van: Marcel ten Hooven (a.i.) Met bijdra gen van: Louis Cornelisse en Teun Lagas gemeente zich niet onbetuigd. Er hoeft maar een boekwerkje over historische lantarenpalen of merkwaardige deurknoppen gepresenteerd te worden of de borrel staat koud. Nee, dat zit wel goed, daar in Den Haag. Maar de stadsbestuurders realiseren zich natuurlijk terdege dat dat dure grappen zijn. Oorspronkelijk was voorzien dat er in 1981 een bedrag van 900.000 gulden zou worden uitgegeven aan recepties en representatie. Daar wordt nu wat van afgeknabbeld. De ceremoniemeesters van het stadhuis zullen het met 20.000 gulden minder moeten doen. Voorlopig lijkt het dus nog wel feest te blijven bij het Haagse gemeentebestuur. T.L. Lezen Al bijna een jaar lang houden het gemeentebestuur van Zoetermeer en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland het vol twee geheel tegenstrijdige conclusies te trekken uit een uitspraak van minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) over hoeveel wijken er nog in Zoetermeer mogen worden gebouwd, één of twee. De beide besturen krijgen dat voor elkaar door gewoon in de ministeriële uitspraak te lezen, wat ze erin willen lezen. Zoetermeer wil graag een echte stad worden en dus heeft Beelaerts van Blokland volgens het gemeentebestuur toestemming voor een uitbreiding met twee wijken gegeven. Nog afgelopen maandag herhaalde burgemeester Hoekstra deze bewering. Het provinciebestuur wil graag dat Den Haag een echte stad blijft en dan komt het niet van pas dat Zoetermeer veel groter wordt. En inderdaad, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland begrijpen van de minister dat ook hij vindt dat in Zoetermeer nog maar één nieuwe wijk mag worden gebouwd. Toegegeven, echt keihard zijn de uitspraken van Beelaerts van Blokland nooit, maar het is wel erg sterk als de wollige taal van de CDA-minister op twee totaal verschillende manieren wordt uitgelegd. Nog een keer toegegeven, rle bewindsman had een einde aan de verwarring kunnen maken door een keer echt duidelijk te zeggen wat hij vindt. Maar dan blijf je je toch afvragen waarom al die tijd noch een provinciebestuur, noch een Zoetermeerse wethouder niet de moeite heeft genomen even het ministerie te bellen, want het blijkt dat «en telefoontje wel erg verhelderend kan zijn. „Inderdaad mag Zoetermeer voorlopig alleen een zuidelijke uitbreidingswijk bouwen", aldus een zegsman van de minister begin deze week tegenover Trouw, „en niet een tweede in het Noorden van de stad". De bouwlocatie Zoetermeer-Noord is een reservelocatie, zo verduidelijkt hij, waarvoor een stedebouwkundig plan moet worden opgesteld. Er mogen daar echter pas woningen worden gebouwd, als blijkt dat in de andere overlooplocatie voor Den Haag, Leidschendam-Nootdorp, de woningbouw te laat van de grond komt. Lezen 2 Tot zover de stand van zaken, bijgewerkt tot en met afgelopen maandag. Het is duidelijk, de t ontwikkeling van de Leidschendamse wijk verloopt to: 1 nu toe volgens schema, dus de noodzaak voor de bouw van twee; nieuwe Zoetermeerse wijk is afwezig. Het provinciebestuur hrf vooralsnog het gelijk aan zijn kart Is dat voor het college van b. en ff van Zoetermeer ook duidelijk? Ne of het moet doen alsof. Na de publicaties in deze krant ontdel burgemeester Hoekstra dinsdag een telefoontoestel op zijn bureau en toen was het contact met Beelaerts van Blokland gauw gelegd. Die vond echter dat hij al genoeg had gezegd; zijn standpui» was terug te vinden in eerdere uitspraken en hij had niet de behoefte daar op terug te komen. Wat vindt burgemeester Hoekstra nu? Hij ziet in de mededelingen vs de minister geen aanleiding zijn opvattingen te veranderen, Zoetermeer mag dus twee wijken bouwen. Al met al ziet het ernaar uit dat ov een jaar op dezelfde plaats in dead krant weer een aflevering van dezf feuilleton is te vinden. Tot dan. ktJ e ;au; Burgemeester Hoekstra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6