Eed verbiedt gebruik kernwapens Trouw Commentaar in je eentje uit is best leuk Abortus (1) Abortus (2) CDA-fractie wijzigt reglement niet Hoger gastarief maar wel korting voor tuinders Luchtmachtkapitein zwengelt discussie verder aan: Elke m militair mag^ weigeren aan kernbewapening mee telwerken •ippnppil GPV heeft bezwaar tegen uitbreiden taken schoolarts griezelig big in zak 1 DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Men zal het moeten erkennen: de meerderheid van de Nederlandse politici is in de nu ruim tien jaar durende discussie over de abortus er niet subtieler op geworden. Het ziet er naar uit. dat men inmiddels moe is. Het gevoel overheerst dat er op een of andere manier een rege ling moet komen en liefst nog voor de aanstaande verkiezingen, zodat de komende kabinetsformatie niet bij voorbaat met deze zware claim wordt belast. Daarbij lijkt het er soms op, dat het hebben van een regeling (..in vredesnaam laten wij ons van deze last ontdoen") belang rijker is dan de inhoud daar van Van Agt zelf. toen nog hoogleraar in het strafrecht in Nijmegen, zei in 1971 in een redevoering dat abortus een probleemoplossing is door do den en hij voegde daar aan toe: ..Een moedeloze, om niet te zeggen fatalistische conclusie dat onze aar de niet voor alle mensen bewoon baar te maken is Daar klonk in 1971 nog iets van strijdlust en optimisme in door. maar ook Van Agt is kennelijk moe Toch. gegeven die weerbarstigheid en in de politieke situatie van dit ogenblik verdient het wetsontwerp De Ruiter/Ginjaar de voorkeur bo- ven het gisteren ingediende initia- liefwetsontwerp van de kamerleden Roethof en Wessel-Tuinstra. Volgens de toelichting van me vrouw Wessel is het ontwerp de uitdrukking van het beginsel „de vrouw beslist", een regel die wel aardig klinkt in iedere discussie, maar die in een analyse niet staande kan blijven en daarom beter ook niet in een Nederlandse wet tot uitdrukking kan worden gebracht. Niet alleen immers is er praktisch gezien naast die vrouw altijd nog een tweede nodig om de handeling te verrichten en moet ook de ver antwoordelijkheid van die betrok kene omschreven worden (en ver dient hij beschermd te worden voor de afstomping, waarmee de aan de lopende band aborterende arts wordt bedreigd) geworden. Het door hem geleide kabinet is vorig jaar met een wets ontwerp gekomen, waarin impliciet de conclusie was opgesloten dat onze samenleving niet meer in staat is op dit punt een algemene norm te formuleren. De ministers De Ruiter en Ginjaar erkenden weliswaar dat de wet bescherming moet bieden aan ongeboren leven, maar tegelijk werd daaraan toegevoegd dat deze bescherming in de bestaande situa tie niet naar behoren kan worden verwezenlijk. Er moest volstaan worden met het scheppen van een procedure, die een zo zorgvuldig mogelijke besluitvorming garan deert en een verwijzing naar het begrip ..levensvatbaar"^ in de hoop misschien dat dezelfde medische wetenschap die allerlei abortus technieken mogelijk maakte, er ook in zal slagen de levensvatbaarheid van het ongeboren kind steeds gro ter te maken Dat is een uiterst schrale troost, een erkenning, dat wij gegeven de weer barstigheid van onze samenleving onze normen maar niet te hoog meer moeten stellen Er is echter ook duidelijk strijd met principieel gefundeerde en interna tionaal aanvaarde normen, zoals die bij voorbeeld een formulering hebben gevonden in de plechtige VN-verklaring voor de rechten van het kind. waarin de zorg voor het kind zowel vóór als na zijn geboor te als een mensenrecht wordt er kend Het kan niet zo zijn dat alleen de vrouw en dan misschien nog de arts als partij bij deze ingreep omschre ven worden. Er is ook nog het kind en omdat daarvoor geen gemach tigde is. die voor zijn belangen kan optreden, heeft de overheid hier een taak en zal zij erop moeten toezien dat er met de grootst moge lijke zorgvuldigheid wordt gehan deld Abortus en vrijheid zijn twee be grippen die niet met elkaar rijmen. Daarom verdient het wetsontwerp Roethof/Wessel nooit het staats blad te bereiken DEN HAAG (ANP) De CDA-fractie in de Tweede Kamer gaat haar eigen reglement niet wijzigen. De fractie besloot hiertoe tijdens een besloten overleg naar aanleiding van de moei lijkheden die waren ontstaan bij het debat over een olieboycot van Zuid- Afrika in de nacht van 26 op 27 juni. 9 Zes leden van de fractie stemden toen mee met een motie van afkeuring. 1 ingediend door oppositieleider Den üyl Het stemgedrag van deze zes „dissi- I den ten" was voor het CD A-Kamerlid :r Hans van den Broek aanleiding een DEN HAAG (ANP) De tuinders mogen minder profiteren van een voordelig gastarief maar ze kunnen wel een korting krijgen op hun gasre- kening. Aanvankelijk zouden de tuin ders al een gunstig tarief krijgen voor elke hoeveelheid gas die zij meer ge bruikten dan 15.000 kubieke meter Na bezwaren uit de gaswereld wordt dat goedkope tarief nu eerst toege past vanaf 30.000 kubieke meter, de grens die ook onder de voorheen be staande regeling bestond. De tuin ders krijgen voortaan echter een kor ting van 2.600 gulden als zij meer dan 30.000 kubieke meter gebruiken door Bert de Jong DEN HAAG De onrust in de krijgsmacht over de kernbewa pening neemt toe. Er zijn steeds meer militairen, die ervan overtuigd raken, dat zij een bevel tot medewerking aan de inzet van een atoomwapen niet kunnen opvolgen. Zij zullen binnenkort de minister van defensie laten weten niet mee te doen aan een oorlog met kernwapens Luchtmachtkapitein Meindert Stel ling zegt. dat er duidelijke aanwijzin gen zijn, dat de onrust over de kern bewapening groeit. Dat blijkt uit in dividuele gesprekken en brieven, die hij ontvangt. „Daar zijn echt ontroe rende brieven bij ja ontroerend is het enige juiste woord van militai ren die enorm worstelen met het pro bleem Zij zitten aan het eind van hun diensttijd en hebben onoverkomelij ke bezwaren gekregen tegen het ge bruik van kernwapens." Als ik infor meer over hoeveel militairen het bij benadering gaat, antwoordt de lucht machtkapitein: „U vraagt mij te veel Daarover mag ik niet praten." Keuze De bezwaarden tegen de kernbewa pening in de krijgsmacht zoeken de luchtmachtkapitein op, omdat hij de discussie over de kernbewapening in de krijgsmacht in het openbaar op gang heeft gebracht. Hij publiceerde in mei 1978 reeds over het probleem in het blad Carré, het maandblad van de Nederlandse Officierenvereniging. Er volgden vragen aan de minister van de Kamerleden Waltmans (PPR) en Knol (PvdA). Op 29 februari van dit jaar schreef hij in een artikel op de Podium-pagina van deze krant, dat elke militair mag weigeren aan de kernbewapening mee te werken. Aan deze publikaties was een keuze voor afgegaan van Meindert Stelling: óf de krijgsmacht verlaten óf de discussie op gang brengen Hij koos voor het laatste! De luchtmachtkapitein heeft het ge weten. Na de publikatie in Trouw volgden vragen aan de minister van de CDA-Kamerleden Couprie en De Kwaadsteniet. De minister zond na maanden een notitie aan de Tweede Kamer, waarin de mening van de kapitein werd weersproken. Meindert Stelling op zijn beurt bestreed in een commentaar, bestemd voor de vra gende Kamerleden, grondig het ver weer van de bewindsman Op het matje Zo stond de discussie er voor, toen afgelopen dinsdag een klap viel. De nieuwe minister van defensie, drs. P de Geus, zei op een kennismakings bijeenkomst met journalisten, toen hem naar deze zaak werd gevraagd, dat de luchtmachtkapitein, die werk zaam is op het ministerie van defen sie. op het matje moest worden geroe pen. De man had immers in het open baar opgeroepen tot het weigeren van dienstbevelen De officier is er over verontwaardigd, dat hem een oproep tot dienstweige ring wordt aangewreven. Hij wil zich juist houden aan de wetten en het internationale oorlogsrecht, die het gebruik van allesvernietigende wa pens verbieden. In de eed wordt im mers gesproken over onderwerping aan de wet. Meindert stelling: „Ik wil de discussie voeren op basis van feiten en argu menten en niet op basis van mogelij ke tuchtmaatregelen. Ze moeten er mij van overtuigen, dat het gebruik van kernwapens niet in strijd is met de eed, die ik heb afgelegd en beslo ten met „Zo waar helpe mij God. Almachtig." Kapitein Meindert J. F. Stelling. Het artikel op de Podium-pagi na, waardoor de discussie in de krijgsmacht pas goed op gang kwam. Verdragen De aankondiging door de nieuwe mi nister van defensie, dat de lucht machtkapitein tot de orde moet wor den geroepen wekt verbazing, omdat de voorganger van de minister mr W Scholten wel naar aanpeiding van de Kamervragen en het artikel in Trouw op het probleem is ingegaan In een speciaal stuk (nr 39) schrijft hij aan de Tweede Kamer, dat in het be staande humanitaire oorlogsrecht het gebruik van kernwapens niet wordt besproken en geregeld. De Ne derlandse overheid zou daarom niet in strijd handelen met de internatio nale verdragen, wanneer zij zou in- I Tekeningen. bi| voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw |ury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon voorstel tot wijziging van het fractie reglement in te dienen. Verwezenlij king van zijn voorstel, dat beoogde de besluitvorming binnen de fractie op een aantal vitale onderdelen nader te regelen, was volgens Van den Broek „onmisbaar" opdat de CDA-fractie voortaan goed zou kunnen funktio- neren. De fractie oordeelde gisteravond een aanscherping van het reglement op dit moment niet noodzakelijk, omdat men in „gezamenlijke verantwoorde lijkheid" besloot verder op te trek ken. De gebeurtenissen in het boycot debat werden als een incident be schouwd. Het beraad werd omschre ven als „open en openhartig". „We hebben elkaar diep in de ogen geke ken", aldus een van de fractieleden na afloop. Boerderij afgebrand APPINGEDAM (ANP) In het Groningse Garreweer, gemeente Ap- pingedam, is gistermorgen een boer derij geheel door brand verwoest. Op het moment van de brand waren de bewoners niet thuis. De schuur van het perceel, dat eigendom is van de stichting beheer landbouwgronden, werd verhuurd aan diverse lanbou- wers voor opslag van goederen. Twaalfhonderd pakken stro, een combine en enkele andere landbouw werktuigen gingen verloren. Over de oorzaak van de brand is rlog niets bekend, de schade bedraagt volgens eerste ruwe berekeningen ruim twee ton. MELK MOET stemmen met het gebruik van kern wapens. Meindert Stelling wijst echter op het Verdrag van Genève van 1949. waarin wordt bepaald, dat burgerziekenhui zen onder geen omstandigheid het doelwit van aanvallen mogen zijn Hoe kun je je aan deze regel houden bij het gebruik van kernwapens? Het is duidelijk, dat op een moment de militaire noodzaak moet wijken voor de eisen van humaniteit Ook noemt kapitein Stelling het Landoorlogreg lement uit 1909. dat tot gewoonte recht is geworden en het verdrag ter voorkoming en bestraffing van geno cide (uitmoorden van volkereni Elke militair, betoogt kapitein Stel ling, is persoonlijk onderworpen aan de bepalingen van deze verdragen Als je kernwapens gebruikt, doe je aan genocide. Het is hem een raadsel hoe Scholten het humanitaire oor logsrecht niet van toepassing ver klaarde op een kernoorlog In de reeks van argumenten van de lucht machtkapitein komt ook het militair tribunaal van Neurenberg voor De rechter van de Duitse oorlogsmisda digers gingen uit van het beginsel van individuele aansprakelijkheid. Geen „bevel is bevel" Dat beginsel is door de Algemene vergadering van de Ver enigde Naties aanvaard Meindert Stelling meent, dat Schol ten de discussie niet serieus heeft gevoerd. Hij heeft nagelaten een reéel beeld te geven van de gevolgen van de inzet van kernwapens. Hij wilde niet tot een open gedachtenwisseling komen. In zijn reactie op het stuk aan de Tweede Kamer schrijft Stelling „Door een dergelijke handelwijze wordt mijn inziens de democratie uit gehold. Een democratie die wij desnoods gewapenerhand -- wensen te verdedigen Conclusie Tot de conclusie, dat de vroegere minister van defensie de werkelijke discussie uit de weg ging. was de kapitein reeds eerder gekomen. Hij had ook op een ander front formeel indirect stelling genomen tegen over de bewindsman als lid van de werkgroep van het Interkerkelijk Vredesberaad in Alphen aan den Rijn Deze werkgroep voert reeds sinds het voorjaar 1979 een corres pondentie met het ministerie van de fensie De werkgroep stelde twaalf duidelij ke vragen aan de minister over de kernwapenproblematiek. Maar een direct antwoord kwam nimmer, ook omdat de bewindsman zich niet zo geroepen voelde zich te verantwoor den tegenover een werkgroep De werkgroep, waarvan als secretaresse tekende mevrouw F H A M Stel ling-Otten (geen onbekende van de kapitein) hield aan Op een gegeven ogenblik liet het ministerie weten, dat de gevraagde antwoorden gevdn- den kunnen worden in de openbare stukken De bereikbare stukken ga ven echter geen antwoord De AIp- hense werkgroep verlangde de stuk ken beschikbaar te stellen Het ant woord was. dat de minister niet ver plicht is te antwoorden De pas gel dende wet op de openbaarheid van het bestuur bepaalt echter dat een bewindsman wel verplicht is en er kent vervolgens uitzonderingsgeval len. Het slot van deze corresponden tie is. dat de werkgroep met een be roep op de nieuwe wet de minister via de afdeling rechtspraak van de Raad van State tot de orde wil roepen Mocht het met de vrije meningsuiting op het ministerie van defensie zeer droevig gesteld zijn (Stelling wordt op het matje geroepen» dan heeft in ieder geval de werkgroep in Alphen met mevrouw Stelling als secretares se nog een opening gemaakt voor een verdere openbare discussie Het heie geharrewar zou lachwek kend aandoen, wanneer het niet ging om zo'n bloedernstige zaak: het ver krijgen van gegevens over de ver schrikkelijke gevolgen van de inzet van kernwapens. Deze gegevens zijn nodig als basis voor een verdere dis cussie Kapitein Stelling geeft de indruk goed geïnformeerd te zijn over de kernwapenproblematiek. Maar hij mag niet alles zeggen. Zaterdag sprak hij in Alphen aan den Rijn honderden demonstranten uit Midden-Zuid-Hol land toe. die uren door de gutsende regen hadden gefietst, Hij zei: „Het risico van een eenzijdige beperking van de kernwapens verbleekt bij het risico wat we bij het huidige systeem lopen De kernbewapening wordt nu gestimuleerd door een gevaarlijk au tomatisme De luchtmachtkapitein ziet veel in de vredesbewegingen. Hij riep zaterdag in Alphen ..En als de politici ons niet willen volgen, moeten we ze maar wegstemmen. De meerderheid van de bevolking staat achter het streven van het IKV Dat is uit een enquête gebleken Ik vraag een toelichting op zijn aan val op de politici. Het antwoord: „De WD is het helemaal niet met ons eens en het CDA evenmin (Stelling heeft niet de indruk, dat het Kamer lid Couprie nog iets zal doen met zijn commentaar op het kamerstuk van Scholten)." Hij vervolgt: „En kijk maar naar de PvdA. Die partij zit toch ook niet op de lijn van de vredes bewegingen.' DEN HAAG (ANP) Het GPV-Ka meriid Verbrugh vindt het onjuist, dat het takenpakket van de school arts wordt uitgebreid met voorlich ting over anti-conceptie, over relatie problemen en over faal- en prestatie angsten. In schriftelijke vragen aan staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) schrijft hij dat de positie van de schoolarts (oor deze uitbrei ding van het takenpakket omstreden kan worden, omdat ongetwijfeld veel scholen niet gediend zullen zijn van het wel zeer gevarieerde en vergaan de pakket van diensten dat, de schooi arts zal gaan aanbieden Verbrugh noemt het meer voor de hand liggend, dat de voorlichting over de door hem genoemde onder werpen in de eerste plaats wordt overgelaten aan de ouders. Verder vraagt hij zich af. of er behoefte be staat aan deze taak-uitbreiding en of de scholen op dit moment onvoldoen de aandacht aan genoemde proble men besteden Het Kamerlid zegt dat de scholen zelfstandig in staat zijn om in overleg met de ouders en even tueel de huisarts aan de problemen aandacht te besteden Alleen overblijven is voor nie mand leuk. Na de eerste klap komt misschien wel het aller moeilijkste in je eentje proberen door te gaan met dingen die je altijd samen deed. Sommigen zien dat niet zitten, nemen geen enkel initiatief en vereenzamen. Anderen trekken er welbewust op uit. helemaal alleen. Vaak valt het reusachtig mee. Ze vinden nieuwe vrienden en kennissen en krijgen weer plezier in hun leven. Alleen de eerste stap blijkt erg moeilijk, maar als er één schaap over de dam is volgen er vanzelf meer Die eerste stap is een daal der waard. Zo iemand is mevrouw Verwaal, die na 43 jaar huwelijk haar man verloor. Op haar 72ste moest ze ineens zien er in haar eentje iets van te maken. Tegen de kerstda gen voelde ze het verlies extra zwaar. Ze was weliswaar van har te welkom bij haar kinderen, ze kon naar familie, naar vrienden, „maar ik zag het dat jaar eigen lijk niet zo zitten," vertelt ze in het Tijdschrift voor Gezinsver zorging. Samen met een vriendin, ook alleen, wilde ze een arrange ment voor de kerstdagen in een hotel afspreken, maar dat bleek tweemaal zo duur dan normaal. De vriendin ging toen toch maar naar familie, maar zij hield vol „Ik wilde graag eens andere men sen ontmoeten, mensen die niets van mij afwisten en ik niets van hem. Dus ik heb geboekt in een hotel en ben alleen gegaan. Som mige mensen uit mijn omgeving zeiden: wat haal je dan aan. daar is toch niets aan, zo alleen. Maar ik dacht: als het tegenvalt heb ik pech gehad. Dan doe ik volgend jaar wat anders." Het was wel wennen, vertelt ze alleen je koffer pakken, taxi be stellen en alleen in zo'n hotel aankomen. Ze kreeg een eigen tafeltje in de eetzaal. „Het viel me wel tegen dat er niet meer alleenstaanden waren, zoals ik, maar je moet ook wel iets over winnen om te gaan. Het waren allemaal oudere echtparen en er waren twee dames. Na het eten zaten die in de conversatiezaal en toen heb ik mezelf voorgesteld We hadden meteen een leuk ge sprek. Het werd allengs drukker en de gesprekken liepen ook over en weer. Er was helemaal geen kliekvorming, en niemand liet je links liggen Mevrouw Verwaal moest dus wel zelf uit haar schulp kruipen, zich zelf voorstellen, maar dat was dan ook niet één keer vergeefse moeite. Steeds merkte ze dat die vreemden echt wel aardig waren. maar er waren ook genoeg mo menten dat ze alleen was; dat wilde ze af en toe trouwens be wust: „Je moet niet bang zijn om alleen te zijn. Ik had altijd een boek in mijn tas en soms ging ik lekker zitten lezen. Overdag ging ik veel wandelen, en als ik moe was zocht ik een lunchroom op". Ze Ion wel met anderen mee, maar „dan moet er weer gepraat worden en kunnen ze hun eigen tempo niet aanhouden" Alleen aan tafel vond ze niet erg („Dat doe ik thuis ook"). Al gauw vroegen anderen haar of ze zin had om er bij te komen zitten, en zo kreeg ze aardig wat afwisse ling in ha'ar tafelgezelschap. Ze ziet nu grote voordelen in het alleen zijn en gaan. Je kunt doen waar je zelf zin in hebt en bent aan niets en niemand gebonden Haar eerste kerst buitenshuis be oordeelt ze achteraf als „een heerlijke tijd. een grandioze bele venis. De dagen zijn omgevlogen met lezen, wandelen, praten en lachen" Hoe ze haar man ook nog mist. verder moet ze toch, zegt ze, „wie weet hoe lang nog En dan wil ik niet bij de pakken neer gaan zitten. Daar heeft nie mand wat aan en als je blijft klagen willen de mensen ook niet meer met je omgaan." Een waterfiets kennen we al en van een zeilplank weten we in tussen ook alles af, maar de wa terfiets van Michael Schwarz. een Westduitse student uit Mün- chen, is helemaal nieuw. Mi chael heeft een (bijna) gewone fiets op een zeilplank gemon teerd en beweegt zijn fietsvaar- tuig als een normale fiets voort (al zal ie wel wat harder moeten trappen). Hij wil de industrie voor zijn uitvinding interesse ren, maar ook als dat niet lukt is hij bereid zo'n zelfgebouwd ve- hikkel voor een gulden of vijf honderd te verkopen, goedkoper dan een zeilplank alleen dus. Haar enthousiasme over haar eerste uitje-alleen heeft zo aan stekelijk gewerkt, dat ze er aan twijfelt, of ze ooit nog eens alleen uit kan: „Door mijn verhalen zijn er zoveel mensen die wel mee willen, dat ik volgende keer vast niet alleen ben." Ai luister je niet welbewust naar de reclame, als die maar vaak genoeg te horen is blijft er toch aardig wat van in je onderbe wustzijn hangen. Van die weten schap heeft de uitvinder van een „elektronisch geweten" gebruik gemaakt, een apparaat dat zach te muziek geeft met daar tussen door wel negenduizend keer per uur een aardig zinnetje dat de mensen positief beïnvloedt. Vijf tig Amerikaanse en Canadese warenhuizen installeerden een jaartje geleden zo'n muziekappa raat dat negenduizend keer „ik ben eerlijk, ik wil niet stelen" fluistert. Je hoort de woorden nauwelijks, maar in die waren huizen blijken ze wel door te wer ken: toen na negen maanden de balans werd opgemaakt, bleek het aantal diefstallen door bezoe kers en winkelpersoneel tot wel 37 procent te zijn teruggelopen Voor één warenhuis betekende dat zelfs een voordeeltje van ruim een miljoen gulden. De moeite waard dus en dat gaan ook andere bedrijven nu inzien In Toronto las het tijdschrift Senior in de Amerikaanse krant Time worden er al vertegen woordigers mee „opgeladen" Die krijgen dit zinnetje te horen „Ik houd van verkopen, ik ga elke dag nieuwe klanten winnen Voor hetzelfde geld zou je met dit „geweten" ook mensen op een zeer gewetenloze manier kunnen beïnvloeden, maar de uitvinder is daar niet bang voor Hij heeft wel al politici en reclamemakers aan de deur gehad, maar die heeft hij afgepoeierd. Hij zegt er ook voor gezorgd te hebben dat er niet aan zijn apparatuur geknoeid kan worden. Zo heeft hij een mecha nisme ingebouwd, waardoor de gebruikers er onmogelijk een an dere boodschap in kunnen stop pen. Maar als iemand de uitvin ding overneemt of steelt, wordt het natuurlijk wel een beetje griezelig Het is lang geleden dat de Zuider- Stoomtramweg Mij te Breda (in 1934 met nog vijf Brabantse tramwegmaatschappijen onder gebracht in de nieuw opgerichte Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten BBA» de eerste stoomtramdienst van Breda naar Oosterhout opende. Dat histori sche feit is op 28 september pre cies een eeuw oud. De stoomtram deed toen 35 minuten over die afstond en in de reglementen stond onder meer dit „De vrachtprijs voor honden en big gen in zakken is gelijk aan die voor reizigers tweede klasse Het is maar dat iedereen weet dat een hond en een big dus net zo veel waard zijn als een mens

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5