'Ontwerp bevordert leegstand' IU Muntendam heftig tégen benoeming CDA verdeeld over snoeiplan van Pais Minister blijft aanpakken spaarbiljetten weigeren Zes meter saté gaat wereldrecord breken Belasting 'Helft Markermeer moet open blijven' Veel kritiek bij hoorzitting1 op plannen regering én PvdA kaart-1 systemen Kamer wil snel maatregelen Tachtig procent is tevreden met zijn salaris "WEG ÏN EIGEN LAND 'Geen D'66-burgemeester, die partij komt hier niet eens voor' Raad wil weer een PvdA'er Rita DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET ROTTERDAM (ANP) Voorzitter W. Jeths van de Hiswa acht de inpol dering van het 60.000 hectare grote Markermeer alleen aanvaardbaar, in dien er een randmeer zal blijven van 30.000 hectare en het aantal vaste oeververbindingen tot twee zal wor den beperkt. Dan blijft het karakter van het IJsselmeer goeddeels ge spaard. De heer Jeths zei dit bij de opening van de derde Hlswa-te-water-ten- toonstelling, die tot en met zondag in de Leuvehaven te Rotterdam te be zichtigen is. Zou het onlangs gelanceerde voorstel van de regering tot inpoldering wor den aanvaard dan zal een imposant vaarwater in de directe nabijheid van de randstad verloren gaan. De Hiswa staat „een hele natte Markerwaard" voor. zei de heer Jeths. Wijzend op de economische terug houdendheid van het koperspubllek meende hij dat men zich niet alleen op adequate maatregelen moet bezin nen maar ze ook doeltreffend moet uitvoeren. Hij verklaarde dat er zijn inziens „in Nederland nog een fors stuk besteedbaar geld in de kast ligt". De angst om dit geld te beste den moet, uitgebannen worden. een overzicht van de tentoonstelling Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ontwerp-leegstandwet zoals de regering dat voor ogen staat is niet veel meer dan een „aangeklede anti-kraakwet, die leegstand eerder zal bevorderen dan bestrij den." Uitstel van behandeling door de Tweede Kamer van beide ontwerpen van leegstandwet is nodig om het „haastwerk" op tal van punten'te verbeteren. Deze stellingname werd gisteren in alle toonaarden verwoord door groe pen belanghebbenden, tegenover de Tweede Kamercommissie voor volks huisvesting, die een inderhaast beleg de hoorzitting wijdde aan de beide ontwerpen van leegstandswet. Naast de Raad van Kerken en een delegatie van b. en w. van Amster dam, spuiden de werkgroepen woon- advocaten, de gezamenlijke wetswin- kels, het Landelijke Komitee Kraak de Leegstand, de Vereniging Eigen Huis en de landelijke vereniging van leidinggevende huisvestingsambte naren ernstige kritiek op zowel het regeringsontwerp als het initiatief- ontwerp van de PvdA. Het regerings ontwerp moest het daarbij het sterkst ontgelden omdat, zo menen de critici, dat het verst gaat in het bestrijden van het kraken en het minst effectief wordt geacht in het bestrijden van de leegstand Niet gelukkig De Vereniging Eigen Huis vroeg als enige aandacht voor de eigenaar-be woner, die niet snel genoeg zijn huis kan verkopen. Een punt waar ook de WD zich sterk voor maakt. De Tweede Kamer besloot op het laatste moment nog deze belangheb benden te horen, omdat $eze zomer bleek, dat de meeste fracties in het geheel niet gelukkig zijn met beide ontwerpen van leegstandwet. Vanwege die problemen in de Tweede Kamer is er opnieuw overleg op gang gekomen tussen de regering en de Kamerleden Salomons en Patijn, ver antwoordelijk voor het PvdA-initia- tief. Het overleg moet duidelijk ma ken of er toch niet mogelijkheden zijn de beide ontwerpen ineen te schui ven. Dit voorjaar nog was gebleken dat de opvattingen van de indieners zover uiteenlopen, dat samenvoegen niet mogelijk bleek. De kritiek op de leegstand-ontwerpen maakt het welhaast onmogelijk nog voor Prinsjesdag de wetten in de Tweede Kamer te behandelen, zoals steeds in de bedoeling lag. Uitstel van behandeling is één van de verlangens, die nagenoeg alle groepen gisteren op de hoorzitting naar voren brachten. Nadat eerder voortdurend op spoed met en wettelijke bestrijding van de leegstand werd aangedrongen, me nen de belanghebbenden in het land nu, dat regering en parlement zich nog maar eens rustig moeten bezin nen op de aanpak, omdat er anders brokken dreigen te worden gemaakt. Kritisch De Raad van Kerken in een uitge breid kritisch rapport: „Zoals het ontr werp leegstandwet van de regering er nu uitziet zal hij vooral de leegstand doen toenemen. Omdat een over gangsregeling voor zittende krakers ontbreekt, zullen de vele ontruimin- van mogelijkheden zullen zien hun panden leeg te laten staan. Een leeg stand die vla de wet eerder be schermd wordt tegen kraken, dan dat die bestreden wordt, zo zeggen de meeste belangengroepen. Emmer specie De Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Wolffensperger voorzag tal van haken en ogen aan de mogelijkheden die gemeenten zullen worden geboden om woningen te vor deren. Ook vroeg hij een sluitende definitie van leegstand, om te voorko men dat eigenaren/speculanten „wanneer er een emmer met specie, een trapje en een bezem in het pand staat, met succes zullen kunnen be weren dat de woning gerenoveerd wordt." De Amsterdamse wethouder wees er op, dat naast een Juridisch instru- ADVERTENTIE brengen rust èn dynamiek I in uw organisatie I 025102564^1 CklNO gen die ervan het gevolg zijn ertoe mentarium in de allereerste plaats leiden dat de ernstige en door de raad mensen nodig zijn voor uitvoering en betreurde escalatie op kraakgebied. controle, en geldmiddelen voor ver van de laatste worden." tijd nog erger zal bouwing en verwerven van panden. „Onzuiver, onduidelijk en onge wenst," achtte Wolffensperger het, De critici, waaronder de Raad van Kerken, menen dat in het regerings- dat zowel het openbaar ministerie als ontwerp wel de bepalingen tegen het kraken sluitend zijn („men heeft bij- de burgemeester kunnen besluiten tot ontruiming van een gekraakt na letterlijk de anti-kraakwet overge- pand. Die bevoegdheid hoort ultslui- nomen"), maar dat nu al valt te voor- tend bij de burgemeester te liggen, zo zien dat eigenaren/speculanten tal meende de wethouder. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een grote Kamermeerderheid CDA, PvdA, D'66, PPR wil dat op korte termijn de spaarbiljetten aan toonder worden aangepakt. Dit leidde gisteren in het Kamer debat over belastingfraude tot een botsing met minister Van der Stee van financiën. In krachtige bewoordingen zette hij de bezwaren uiteen tegen mogelijke maatregelen tegen de spaar biljetten. Hij ziet alleen iets in het inhouden van belasting op de rente bij de uitbetaling van de toonderbiljetten, wanneer zo'n belasting in de hele EG tegelijk wordt ingevoerd. Dat kan nog wel even duren. Het geschil tussen Kamermeerder heid en minister is gisteren nog niet beslecht. Een motie van PvdA. PPR en D'66 wil dat „zo spoedig mogelijk" wordt overgegaan tot hetzij heffing van belasting op de rente bij verzilve ring van de biljetten, hetzij verplich ting voor de banken om de namen van kopers en veizilveraars van de biljetten te registreren. Deze motie werd door Van der Stee „met klem ontraden". De CDA-fractie zal deze motie wel niet steunen, want zij kwam met een eigen motie. Die stelt eveneens dat ontduiking van belastingen via de toonderbiljetten „ten spoedigste dient te worden afgesneden", maar gaat vervolgens niet verder dan de regering te vragen om een nota „bin nen drie maanden" over de mogelijke maatregelen „opdat daaruit zo spoe dig mogelijk een keuze kan worden gemaakt" Europese aanpak Van Dijk. de indiener van de CDA- motie. zei erbij dat dit belastin giek -voor het einde van dit jaar gedicht" moet zijn. Dit staat echter niet in de tekst van de motie zelf. Van der Stee beloofde de nota, maar ook niet meer dan dat. Hij maakte voorts duidelijk dat daarin geen ander verhaal zal staan dan hij gisteren al in het Ka merdebat uiteen zette. „We zullen daarover dan nog wel een keer de degens kruisen." zei de minister tot Van Dijk De minister ontkende niet dat zijn voorgangers staatssecreta ris Nooteboom en minister Andries- sen positiever dachten over de mo gelijkheden om de spaarbiljetten aan te pakken. „Ik weeg de argumenten anders dan mijn voorganger." aldus Van der Stee. Van der Stee vertelde dat zeer on langs de Europese Commissie, het* dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, in een rapport komt tot de aanbeveling in alle EG-landen 25 procent belasting te heffen bij uit betaling van rente. Voordat de hef fing kan worden ingevoerd, moeten nog maatregelen worden bedacht om kapitaalvlucht naar landen buiten de EG tegen te gaan, aldus het rapport. De EG zit met een tekort op de totale betalingsbalans, en dan zou „kapi taalvlucht voor de EG ten zeerste inopportuun zijn," aldus Van der Stee. „Hoezeer fraude met belasting ook verwerpelijk is, de tijd is niet rijp voor eenzijdige maatregelen. De minister kwam met een serie be zwaren, zowel tegen heffing van be lasting bij uitbetaling, als tegen regis tratie van de namen van kopers en verzilveraars. Het zwaarste argument was voor de minister zelf uiteindelijk het gevaar van kapitaalvlucht. „Ne derland kan dit probleem niet oplos sen, dat kan alleen internationaal. We moeten ons geweten niet sussen met maatregelen die geen enkel effect kunnen sorteren." Van Dijk (CDA), De Graaf (PvdA) en Engwijtfa (D'66) waren echter niet erg onder de indruk van Van der Stee's bezwaren. „Er zitten te veel gaten in dit betoog," oordeelde Van Dijk. „Hoeveel men sen lokt u tot nieuwe fraudeurs, als wij nu zouden besluiten de spaarbil jetten niet aan te pakken? Wat wordt daarvan het effect op de algemene oproep tot matiging?" Er is door Nederlandse banken thans voor bijna tien miljard gulden aan spaarbiljetten aan toonder uitgege ven. Het vermoeden bestaat dat de biljetten voor het grootste deel zijn gekocht met zwart geld, en dat de rente die ze opleveren, verzwegen wordt voor de belasting, waardoor het zwarte geldcircuit in omvang groeit. DEN HAAG (ANP) Tachtig procent van de Nederlanders is tevreden met zijn inkomen. Zeven procent houdt er zelfs echt aan over. Dat blijkt uit een Nipo-enquête, waarbij eind juli aan 1165 mensen deze vraag werd voorgelegd. Van degenen met een maand inkomen onder de ongeveer 1650 gulden netto zei 75 pro cent daarmee tevreden te zin. In de salarisgroep 1650 tot 2550 gulden ligt dat percenta- ge zes hoger. Ook blijkt dat de D'66-stem- mers onder de ondervraagden het meest tevreden met hun salaris zijn (negentig procent). Geen enkele D'66-s temmer antwoordde er echt tekort aan te komen. Van de VVD-stem- mers zei vijf procent er echt niet mee rond te kunnen ko men, tegen 86 procent juist wel. Bij degenen die CDA stemmen is 85 procent tevre den en komt twee procent echt tekort, terwijl van de PvdA- stemmers 75 procent tevreden is over het salaris. Ook hier antwoordde twee procent er echt niet van rond te kunnen komen. Verder lag het percentage „te vredenheid" onder die onder vraagden die geen lid van een vakbond zijn lager (78 procent) dan bij diegenen die bij een vakbond zijn aangesloten (FNV 83 procent en CNV 87 procent). In Noord-Scharwoude wordt mor gen een zes meter lange saté ge bakken. Het Guinness Book of Records heeft weer gediend als inspiratiebron om gekker dan gek. hoger dan hoog en in dit geval langer dan lang te doen Tot nog toe was de langste saté' drie meter en zeventig centimeter. Die was gebakken door een Ame rikaan uit Californié. De saté wordt gebakken tijdens en na de internationale wielerronde die die middag in Langedijk wordt gere den in het kader van het negen- eeuwenfeest van dat dorp. Het bakken van de honderdvijftig kilo vlees duurt ongeveer twee en een half uur. We vragen oas af hoeveel liter saus er over de saté gaat Morgen begint de Antiekbeurs Hilversum met als bijzonderheid een grote collectie oude tegels Eén van de deelnemende anti quairs heeft deze collectie samen gesteld Hij heeft tegels uit de zeventiende eeuw aaronder ook zeldzame bijbelse tegels. De an tiekmarkt wordt gehouden in de Hilversumse Expohal Het Noordbrabantse Oploo viert vrijdag, zaterdag en zondag voor de achtste keer molenfeestea De twee molens die het dorp telt zijn gerestaureerd en het comité dat de feesten organiseert wil ieder jaar benadrukken dat de molens in stand gehouden moeten wor den. Tijdens de (eesten kan het publiek ze van binnen bekijken.. Verder kun je met molens eigen lijk maar weinig doen en daarom is er een heel feestprogramma ge maakt met fietstochten, een wa-, genspel. muziek, een dans en showavond en een folkloristische avond In Sint Nicolaasga in Friesland wordt vandaag de dertigste alle gorische optocht gehouden. Iede re buurt van het dorp heeft zijn eigen praalwagen gemaakt en die rijden vandaag in een stoet door., het dorp met muziekkorpsen ver klede kinderen en een aantal klei- nere groepjes die lopend hun ver haal uitbeelden De allermooiste f wagen krijgt natuurlijk een prijs Degenen die de optocht willen Zien betalen vijf gulden maar daar staat tegenover dat de commercie geheel buiten de optocht staat. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer is sterk verdeeld over het plan van minister Pais om volgend jaar 250 miljoen gulden te bezuinigen op de onderwijssalarissen. De CD A-onderwijss pecialis ten Beinema, Deetman en Van LeJj- enhorst vinden het plan onaanvaardbaar, maar er tekent zich een duidelijke meerderheid in de fractie af, die het plan wél wil steunen. Met name de financieel deskundigen zijn sterk geneigd om met het voor stel van Pais akkoord te gaan. Dat zou betekenen" dat de bewindsman voldoende steun krijgt in de Kamer, omdat ook de WD weinig moeite heeft met zijn plan. De oppositiepar tijen hebben inmiddels duidelijk ge maakt dat zij het plan afwijzen Het CDA-Kamerlid Beinema (ARP'er) heeft tegenover het Amster damse universiteitsblad Folia Civita- tis verklaard dat Pais al eerder zijn conclusies had moeten trekken uit het kabinetsberaad. In een artikel in Folia, dat vandaag verschijnt, zegt hij: „Als u mij vraagt: is het politiek zuiverder als Pais zou aftreden, dan is mijn antwoord: ja." Ook zegt hij: „In deze kwestie had Pais beslist meer voor het onderwijs moeten op komen." Commentaar Beinema zwakte zijn uitspraak giste ren in een commentaar op het artikel af. „Ik heb duidelijk gezegd dat het politiek zuiverder was geweest als Pais zou zijn afgetreden Ik vind na melijk dat de' minister deze wijze van bezuinigen niet had moeten aan vaarden Het Kamerlid noemde het gisteren uiterst onbillijk dat onderwijsgeven den straks worden gepakt via een eenzijdige maatregel. Hij is niet tegen matiging in de lonen als dat behoud van werkgelegenheid betekent, maar hij vindt dat dit dan wel in een alge meen loonbeleid tot uitdrukking moet komen. „Ik vind het voor mij zelf onaanvaardbaar dat de salaris sen van onderwijsgevenden nu wor den ontkoppeld van de ambtenaren salarissen." Beinema verwacht dat „de goodwill die Pais heeft in het onderwijs door zijn plan geweldig zal worden ge schaad". Hij meent dat er straks niet zoveel bereidheid meer zal zijn om mee te werken aan experimenten en projecten in het onderwijs. Reserves De CDA-onderwijsspecialist Deet man liet eerder blijken „grote reser- Van een onzer verslaggevers MUNTENDAM In het Oostgroningse Muntendam staan ze op hun achter ste benen over de verwachte benoeming van een D'66-burgemeester in deze linkse gemeente. De gemeenteraad, inclusief de beide wethouders, heeft al aangekondigd drs. H. Apotheker geen installatie te zullen aanbieden. De heer Apotheker zelf is niet van plan zijn sollicitatie in te trekken. „Wij hebben hier het gevoel dat ons een regeringscommis saris wordt opgedrongen", zegt een verontwaardigde wethouder A. Oeseburg (PvdA). Hij wijst erop dat Muntendam zeven PvdA- raadsleden heeft. twee CPN'ers en twee raadsleden van een gecombineerde frac tie van „Gemeentebelangen" en christelijke partijen. D'66 is er niet bij en heeft ook nooit aan de raadsverkiezingen meegedaan. Men vindt dat de komende burgemeester een PvdA'er moet zijn, evenals de ,naar Meppel vertrokken vori ge burgemeester drs.. D. G. van den Noort. De raad heeft al een boos tele gram gestuurd aan minister Wiegel van binnenlandse za ken. „D'66 komt In onze ge meente helemaal niet eens voor, vandaar dat wij zo stei geren. De benoeming van de heer Apotheker is in strijd met elke vorm van democra tie, het is het opdringen van iemand. Als raad hebben we een profielschets gemaakt en gevraagd om een PvdA-burge- meester. Wij zijn gewoon voor de gek gehouden Niemand is toch :o .waanzinnig om ie mand van een partij die in een gemeente niet eens voorkomt, be gaan benoemen. In Rotter dam wordt toch ook niet een SGP'er als burgemeester be noemd. Zoiets overkomt ons nu wel." De beide PvdA-wethouders en de drie fractievoorzitters uit de gemeenteraad hebben een gesprek gehad met mr E. H. Toxopeus. commissaris der koningin in Groningen. „Wij hebben onze bezwaren uiteen gezet en aan de commissaris gevraagd die door te seinen naar minister Wiegel", zegt de heer Oeseburg. De heer Toxo peus heeft zich er niet over uitgelaten of hij aan dit ver zoek zal voldoen. Overigens gaan in Groningen geruchten dat de commissaris een ander als eerste op de voordracht zou hebben gezet .Als de benoeming definitief wordt, dan zal de commissaris de heer Apotheker beëdigen en dan is hij burgemeester. Daar is niets aan te doen Maar de installatie met om hanging van de burgemees tersketen door de loco-burge meester zal niet doorgaan. Niemand kan ons daartoe ver plichten." aldus de heer Oese burg 'Ik aanvaard' Of er nog actie wordt onder nomen als de aangekondigde nieuwe burgemeester er een maal is. weet de heer Oese burg niet. Wel zinspeelt hij op „slechte bestuurbaarheid" die dan in Muntendam te ver wachten ls. Hij vernacht trou wens dat iemand die zo onwel kom is zichzelf zal terug trekken. De bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten werk zame socioloog drs. Apothe ker is dit echter allerminst van zins. „Als de benoeming doorgaat, dan aanvaard ik die", zegt hij. Hoewel ik be grip heb voor de reactie in Muntendam, zal ik dan maar één doel voor ogen hebben: als progressief bestuurder mijn best doen om met de bestuurders in de raad samen te werken Niet gelaveerd De heer Apotheker zegt zich allerminst te willen opstellen als een regeringscommissaris Afkomstig uit het Groningse Loppersum, meent hij dat het feit dat hij nu in Den Haag woont wellicht qok dat idee van „regeringscommissaris' heeft opgeroepen. „Maar ik zal zeker niet iemand zijn die zich als een rijksafgevaardig de gedraagt. Het gaat in de eerste plaats om het belang van de gemeente. Ik hoop dat ik een kans krijg en ik besef dat ik gezien de situatie die nu is ontstaan op het gebied van de samenwerking met andere bestuurders meer waar zal moeten maken dan anders De heer Apotheker zou, als de benoeming zou doorgaan, de eerste D'66 burgemeester van Groningen worden Hij ont kent overigens dat hij politiek nog al heen en weer heeft gela veerd in het verleden „Be ben in 1974 lid van D'66 geworden en het is niet waar. zoals wordt beweerd, dat ik voor die tijd lid ben geweest van de WD" Het uitlekken dat de heer Apotheker favoriet is voer mi nister Wiegel, heeft de PvdA ook landelijk al in beweging gebracht Het ministerie van binnenlandse zaken weigert overigens elk commentaar, in afwachting van een konink lijk besluit over vervulling van de vacature ves" te hebben' ovér het plan van Pais. Tegenover Folla zegt hij .:De geloofwaardigheid van Pais is in hét geding". Overigens heeft de CDA-fractie dins dag besloten geen scherpe uitspraken te doen over de begrotlng(en) voor volgend jaar. Zij wij daarmee waoh ten tot Prinsjesdag Vervolg van pagina I Ambtenaren van de belastingdienst gaan er. vol gens de WD'er, te gemakkelijk van uit dat men fout heeft gehandeld, ook als de fraude nog niet is ontdekt. „Velen" van de ambtenaren dreigen al met boetes en hoge navordering voordag ze enige onderzoek hebtfen gedaan, klaagde Portheine. De coil trole mag ook niet de privacy aan. tasten Motie Staatssecretaris Van Amelsvoort ant -, woordde dat hem geen klachten over de acties hadden bereikt Hij wee? erop dat de ervaring veel controleurs van de belastingdienst heeft geleerd dat in bepaalde sectoren nu eenmaal veel fraude voorkomt Portheine nam geen genoegen met dit antwoord, en kwam met een motie dat de fiscus „mensenlijkheid" moet betrachten, en „zelfs de indruk van intimidatie en vooringenomenheid" - moet vermij den. en de persoonlijke levenssfeer onaangetast moet laten. Deze motie is. in tegenstelling tot enkele andere door Portheine ingediende moties, niet mede door het CDA onderte kend D'66 kwam met een motie pro vopr- taan niet meer toe te staan dat boetes wegens ontduiking door onderne mers kunnen worden gecompenseerd via verrekening met verliezen. De staatssecretaris deelde hierop mee dat hij al zint op maatregelen om hier een eind aan te maken WD. CDA en PvdA kwamen met een motie om te bestuderen of de belas- I ting voortaan tegelijk met de aangïf te kan worden betaald. De belasting dienst zou dan de controle kunnen beperken tot steekproeven, waarbij opzettelijk foute aangiften fors ge straft zouden moeten worden In het bestaande stelsel moeten alle a an gif ten worden behandeld en wordt pas betaald nadat vervolgens een aanslag is opgelegd. UTRECHT (ANP) Minister Albeda van sociale zaken heeft de voedings bond FNV gisteren meegedeeld dat hij van mening blijft dat aan de 22.000 werknemers in de zuivelindus trie maar een kwart mag worden uit betaald van de vuil werk-toeslagen die de bonden en werkgevers op 10 januari overeenkwamen tijdens de C AO-onderhandelingen „Laat ik nou de krik bij mijn kar hebben liggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3