Kaas eten in het Sarphatipark Positie van christenen in Israël moeilijker Russische oma verhindert emigratie pinksterjongen Ruzie in Praagse vredesbeweging 'Living Sound' in Rotterdam Trouw Wilfjelmiqa eenzaam t^aartiietalleeti l!f\ t ïj m Bijbelcongres in Thailand RK scholen in Iran worden exclusief n/y i'! r:j M VANDAAG VOORBUGANGERS Conferenties 'Vredeskrant moet vertaald worden' DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 KERK TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei Met het oog op ons keukengerief besloten mijn vrouw en ik. een enigszins bot mes te laten golven. Deze gewichtige ingreep kon worden gedaan in een winkel vlak bij t Sarphatipark. Dit wisten we zo precies om dat we. to$n de kinderen nog klein waren, een paar jaar in de omgeving van dat park hebben gewoond. Op een vriendelijke vakantiemorgen trek ken we met het bewuste mes naar onze oude buurt naarmate we er dichterbij komen, neemt ons heimwee-naar-vroeger toe en het ..weet je nog wel?" is niet man de lucht. Niet dat we nooit meer deze kant uit zijn ge weest. Vaak genoeg en meestal op de fiets, om iets te halen op de markt in de Albert Cuyp of zo. Maar ditmaal, op een vrije dag en te voet gaande, ervaren we onze tocht als een soort bedevaart. De messenwinkel blijkt gesloten te zijn doch daardoor laten we ons niet uit het veld en nog minder uit onze nostalgische stem ming slaan. Dat mes och. dat komt wel. We slenteren de Albert Cuyp op èn kopen aan een kraam een stuk. boerenkaas. Die. met al die gaatjes erin!, wijzen we zorg vuldig Even verder zijn we bij de kerk. waar onze kinderen zijn gedoopt door gerenommeerde gereformeerde theologen. Ik weet. best dat de betekenis van de doop niet afhangt van degene die hem bedientik weet zelfs dat wie dit zou menen, een donatistische kette rij aanhangtmaar bij het ophalen van herinneringen mag ik, dunkt me toch wel vertellen dat er bekwame godgeleerden aan te pas kwamen. De kerk is overigens allang geen kerk meer. er is sinds jaar en dag een goedkope super- Het monument-in het Sarphatipark te Amsterdam. markt in gevestigd en blijkens een uitbun dige mededeling boven de ingang wordt hier dagelijks een prijsslag geleverd. Op mijn voorstel gaan we naar binnen, dat hebben we nog nooit samen gedaan sinds de kerk tot een huis van koophandel is gemaakt. Weldra zijn we omringd door een menigte van voordelige aanbiedingen op het gebied van soep, maar we wensen niet ons lichaam, maar ons heimwee-naar-vroeger te voeden. De duw het lege boodschappenkarretje voort en jawel hoor, daar ontsnapt het weer de haag van mijn tanden: weet je nog wel. dat ik zondagsochtends buiten met het wandelwagentje stond te wachten, tot de dienst afgelopen was? Ik poog me voor de geest te halen maar word in deze bezigheid gehinderd door een stapel afgeprijsde pakken waspoeder waar de bank stond van juffrouw Groshei de, die bij ons altijd het VU-busje kwam legen. De deskundige lezer merkt dat we t hebben over de jaren, dat het rijke gerefor meerde leven nog maar weinig gehavend was. Buiten gekomen, lijkt het ons goed er nog een schepje bovenop te gooien en door 't Sarphatipark terug te lopen, langs de zand bak. aan de rand waarvan wij als boven huisbewoners talloze uren ons zich in het zand vermakende kroost hadden gadege slagen. Het Sarphatipark is klein, maar zeer sier- lijn. Bij een restauratie van enkele jaren terug zijn hier en daar bielsen aangebracht, dat is bij de tegenwoordige tuinarchitec tuur niet tegen te houden, maar zij hebben het lieve negentiende-eeuwse karakter van het park ongerept gelaten. Het park is ge- noeihd naar dr Samuël Sarphati, een arts die in de vorige eeuw veel deed voor de mensheid in 't algemeen en voor Amster- dammers in het bijzonder. Ook wilde hij Amsterdam opstuwen in de vaart der we reldsteden en door zijn bemoeienissen kwa men het Paleis voor Volksvlijt en het Am- stelhotel tot stand. Wanneer mijn vrouw en ik ons voormalig toeven bij de zandbak naar behoren her dacht hebben, gaan we op een bank zitten met uitzicht op het ter nagedachtenis van dr Sarphati opgerichte monument. Het is een kostelijk geval en zo kaal als het natio naal monument op de Dam is, zo rijk is dit van ornamenten voorzien. Alles wat in verre eeuwen is bedacht aan zuilen en bekronin gen, vinden we hier in klein bestek terug en het is samengevoegd tot een geheel van een even verrukkelijke als aandoenlijke op schik. Sarphati overleed in 1866 en op een bijeen komst ter herdenking van het tienjarig be staan van het Paleis voor Volksvlijt, 20 augustus 1874, is het plan gekomen, hem te eren met een monument. Er werd een prijs vraag uitgeschreven en J. R. de Kruijff, een autoriteit op het gebied van de kunstnijver heid, behaalde de eerste prijs. Het monu ment is naar zijn ontwerp uitgevoerd door het aannemersbedrijf Gerlijn De Haan, onder toezicht van architect L. Beirer Deze treffende bijzonderheden heb ik niet voorradig, als ik op het bankje bij het monument zit. ik zal ze later vernemen van de kunsthistoricus drs Guido Hoogewoud van het gemeentelijk archief van Amster dam, met wie ik graag over negentiende- eeuwse bouwwerkern praat. Dankzij zijn inspanning kan ik nu ook een foto van het monument laten zien. Waarom zijn daar nooit prentbriefkaarten van gemaakt? tfr Intussen zijn mijn vrouw en ik, nog steeds op die bank bij het monument voor Sarpha ti, teruggekeerd tot het heden. Een onmis kenbaar teken daarvan is, dat we beiden trek hebben in iets lekkers. Ik bedenk dat we kaas èn een mes meevoeren. Als we eensopper ik. Mijn vrouw knikt instemmend. We eten kaas op een bank in het Sarphati park. Dit versterkt het gevoel van met va kantie te zijn in hoge mate. Je kunt eigen lijk nergens fijner vakantie houden dan" in je eigen stad, bepeins ik. Maar ik zeg dit niet hardop, want mijn vrouw denkt daar een beetje anders over. JERUZALEM (Reuter) Christenen in Israël klagen over een nieuwe golf van anti-christelijk vandalisme, waartegenover de Israëlische overheid onverschillig zou staan. Een zegsman van de Israëlische raad van kerken (UCCI) zei. dat er een verschil is met de anti-christelijke incidenten van januari Toen bleven ze beperkt tot Jeruzalem. Nu vindt het vandalisme plaats in kleinere ste den, waar publiciteit -minder waar schijnlijk ls. In augustus waren er anti-christelijke incidenten in Rehovot en Tiberias. Een schedel en leuzen werden geklad op kerkmuren, een dominee werd overvallen, tegen ajjdere voorgangers werden bedreigingen geuit en banden van auto's van geestelijken werden lek gesneden. In Jeruzalem werd vori- BOEDAPEST <EPD) De pogingen om de onenigheid binnen de Praagse christelijke vredesconferentie bij te leggen, zijn mislukt..Dlt blijkt uit het communiqué, dat gisteren is gepubli ceerd over de besprekingen, die 25 en 26 augustus in Boedapest zijn gehou- waarin opgenomen: Oa Rotter- dammar, mat Dordta Oagblad. Nieuwe Haagaa Courant met Nieuwe Leidee Courant Uitgave: Trouw/Kwartot BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-913456 telei^ 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Nod Crediotbank Rekeningnr 23 00 12 S74 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnement» en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor REGIO DEN MAAG/CEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle iel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand f 16,98 Per kwartaal f 50.96 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenc,- draebten (zie adressen bove- Opgave familieberichten 9-19,30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur tele» 020- 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936668 of schnfteli|k aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uifslurtend sclrif- teli|k aan onze Amsterdamse den. De meningen zijn verdeeld over het Russische optreden in Afgha nistan. Op uitnodiging van de voorzitter van deze interkerkelijke en internationa le vredesbeweging, de Hongaarse pro testantse bisschop Karoly Toth. wa ren vertegenwoordigers van regionale vredescomites naar Boedapest geko men. die kritiek hadden uitgeoefend op het Russische optreden in Afgha nistan en op de verklaring, die het bestuur van de christelijke vredes conferentie daarover had uitgegeven. Met name werd het bestuur het ver wijt. gedaan, dat het de Russische inval in Afghanistan niet duidelijk had veroordeeld. In Boedapest waren vertegenwoordi- -gers van regionale vredescomités uit India. Sri Lanka, de Verenigde Sta ten. Frankrijk en GrootrBrittannië. alsmede Ninan Koshy als waarnemer van de wereldraad van kerken en verder metropoliet Filaret en Lubo- mir Mirejowsky, voorzitter respectie velijk secretaris-generaal van de christelijke vredesconferentie. Het communiqué rept van een „open en vrije discussie". Het vermeldt, dat de deelnemers hun verschillende me ningen over het Russische optreden hadden uitgesproken. „Geconsta teerd werd. dat deze gebeurtenissen niet geïsoleerd stonden, maar samen hangen met andere vredesbedreigen- de ontwikkelingen en in verder lig gende perspectieven verstaan moe ten worden." Het communiqué merkt tenslotte op. dat de openlijke gedach- tenwisseling de gemeenschap der le den van de vredesbeweging had ver sterkt De. c discussie ro^pt herinneringen op aan de diepe crisis, die de Praagse vredesbeweging doormaakte na de Russische inval in Tsjechoslowakije in 19R8. die een einde maakte aan de Praagse lente. Een groot deel van de westerse sympathisanten keerde zich toen af van de beweging. Ook de stichter, de Tsjechische theoloog Hromadka, trok zich toen, zwaar te leurgesteld in de houding van de Rus sen. terug en stierf kort daarop aan een hartaanval HAARLEM (ANP) Drie Nederlan ders. dr A. Kruyswijk. dr. A. de Kui per en ds W. van Galen, gaan eind deze maand naar Thailand voor de as emblee van -de wereldbond van bijbelgenootschappen, die daar van 28 september tot 5 oktober in Chieng Mai gehouden wordt. Zij zullen het Nederlands bijbelgenootschap verte genwoordigen. Meer dan honderd bijbelgenoot- schappen worden verwacht. Op de assemblee zullen afspraken worden gemaakt voor de komende jaren voor de "vertaling, produktie en versprei ding van de bijbel. ge week de leus „Weg met de Arabie ren" in het Ivriet geklad op de muren van het Oecumenisch Instituut. Het vandalisme in Jeruzalem wordt toegeschreven aan de „Kach". een bond van extreme nationalisten, en aan militante orthodoxe joden. De politie verklaarde indertijd, dat zij de middelen niet had om de daders op te sporen en zij verrichtte slechts twee aanhoudingen. „Wij verwijten de po litie niets," zei een geestelijke. „Zij registreert de stemming in het land en stemt haar optreden daarop al. Wij hebben ook geen ruzie met de extremisten. Zij worden gedreven door hun geloof. Wie wij wel wat verwijten, zijn de burgerlijke overhe den, die niets doen om dit te voorko men. In februari beloofde premier Be gin al maatregelen, maar er is nog niets gebeurd." Het hoofd van de sectie kerkelijke betrekkingen van het ministerie van buitenlandse zaken, David Efrati, noemt de klachten sterk overdreven. Hij ziet ze niet los van een algehele campagne om Israël te bekladden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Komen de zondagavond zal in de grote congreszaal van het Leger des Heils aan de Wil liam Boothlaan in Rotter dam een bijzondere dienst worden gehouden. In deze dienst zal de Ame rikaanse gospelgroep „Li ving Sound" optreden. De groep zal worden geïntro duceerd door bisschop Si- monis van Rotterdam. Een de preek zal worden ge houden door de plaatselij ke baptistenpredikant A. van den Berg. De Amerikaanse muxiek- dinaal Wojtila (nu paus Jo- groep heeft verschillende tournees door Oost-Euro pa gemaakt ter bemoedi ging van de christenen daar. Daarbij werden niet alleen protestantse ge meenten bezocht, maar ook anderen, met name rooms-katholieken. Zo was het de toenmalige kar- hannes Paulus II), die „Li ving Sound" in 1975 naar Polen haalde en er ook voor zorgde, dat zij in de Sowjetunie enkele concer ten konden geven. De paus is hen niet verge ten. Op rijn veraoek gaf de groep op 13 augustus nog een openluchtconcert op het Sint Pietersplein in Rome. Binnenkort hoopt de groep op uitnodiging van een aantal baptisten gemeenten opnieuw naar de Sowjetunie te ver trekken. Tijdens de dienst, die om zeven uur begint, zal ook een kleurenfilm vertoond worden van Living Sound in de Sowjetunie. Het the ma van de dienst is „Ver zoening voor Oost en West door Jezus Christus". De groep komt zaterdag in Nederland aan en reist dinsdag door naar Duits- Het Boekencentrum in Den Haag stuurt ons: „Voorliefhebbers", het tweede deel van een catechesemethode door A. Forrer, G. Mulder en H. Rietman. Handleiding en werkbladen samen 27,50 alleen werkbladen 9,50. „Kerk in verandering", praktische theologische aspecten van verande ringsprocessen in kerken, door dr. D. Lissenburg. Dit deeltje rir. 46 in de serie praktisch theologische hand boeken telt 264 bladzijden en kost 27,90, voor intekenaars 22,50. ADVERTENTIE 10de druk verschenen, met alle 69 illustraties, 34,50 in de boekhandel - Uitgeverij Ten Have bv, Baarn ROME (AP) Het roomskatholieke onderwijs in Iran dat nu door de huidige machthebbers vrijwel geheel is afgeschaft heeft een en ander voor al ook aan zichzelf te wijten. Dat is de mening van pater Alfred Picchioni, die kortgeleden met enige collega's Iran moest verlaten nadat hij bijna dertig jaar aan roomskatholleke scholen in Iran gewerkt had. Volgens Picchioni hebben deze scholen eigen lijk vooral de belangen gediend van de hogere lagen van de bevolking. De opzet was om een middenkader te vormen, iets dat veertig jaar geleden geheel ontbrak. Maar gaandeweg werden die scholen tamelijk exclusie ve instellingen voor kinderen van welgestelde ouders. „De revolutionai re regering beschuldigde ons ervan dat wij de kinderen te westers maak ten en de narigheid is dat er wel iets in die beschuldiging zit," aldus Pic chioni. De slag die het roomskatholle ke onderwijs is toegebracht en ook confrontaties met anglicanen en an dere zendelingen betekenen volgens Picchioni niet dat er sprake is van een nationale haatcampagne tegen de half-miljoen Iraanse christenen. door een medewerker In de Sowjetunie heeft zich op. het gebied van de emigratie- problematiek een bijzonder geval afgespeeld. De tienjarige Sergej Zjerdew, de oudste zoon van Nadezjda en Stanislaw Zjerdew, is ontvoerd door zijn grootmoeder, de avond voor het vertrek van de familie naar Wenen. Stanislaw en Nadezjda Zjerdew, die actief zijn geweest in de emigratiebe weging van de pinkstergemeente, kregen samen met hun zeven kinde ren in juli. toestemming om te emigre ren en zij boekten voor vertrek een vliegtuig op 5 augustus. De moeder van Nadezjda bracht de nacht voor het vertrek bij de familie door. Maar toen iedereen sliep, nam oma Sergej mee en vertrok zij naar een buiten huisje. De ouders wisten niet wat er met Sergej gebeurd was, maar zij wilden graag op tijd vertrekken, om dat zij vreesden dat ze anders moei lijkheden zouden krijgen. Om proble men bij de douane te voorkomen, daar ze nu niet genoeg kinderen bij zich hadden, namen zij een kind mee van een vriend die ook van plan is te emigreren. Het jongetje Pavel kwam veilig door de douane, maar werd samen met de familie Zjerdew het slachtoffer van de KGB. Alle bezitr tingen werden geconfisceerd, behalve de kleren die zij droegen. Galina Oechtomskaja, de moeder van Pavel, bleef achter in de flat van de familie Zjerdew in Moskou. Daar werd zij gebeld door de oma van Sergej. Zij zei dat Sergej oud genoeg was om zelf te beslissen of hij het land wilde verlaten en dat hij een verklaring zou schrijven waarin hij mededeelde dat hij in de Sowjetunie wilde blijven. De autoriteiten zullen oma zeker steunen: Zij is geen chris ten en sowjetrechtbanken hebben bij scheidingen kinderen dikwijls aan niet-christelijke familieleden toege wezen. De moeder van Pavel is van plan haar zoon zo snel mogelijk te volgen. Ook de Zweedse autoriteiten, waar Pavel nu verblijft, willen moe der en zoon zo vlug mogelijk vereni gen. De Zweden zullen mogelijk di plomatieke stappen ondernemen. Litouwse priester De bekende Litouwse r.k. priester Si- gitas Tamkevitsioes wordt sinds zijn arrestatie in juni in de gevangenis van Vilnioes vastgehouden.. Hij is een van de vijf leden van het kaltholieke comité ter verdediging van de rech ten van de gelovigen in Litouwen. Op 17 april berichtte Tamkevitsioes dat een groep van tien KGB'ers (ge heime politie) een negen-en-half urn- durende huiszoeking bij hem uitvoer den. Volgens hem werden daarbij 336 artikelen in beslag genomen. De huis zoeking was een onderdeel van een poging het onofficiële blad Kroniek van de Katholieke Kerk in Litouwen het zwijgen op te leggen. Deze Kro niek heeft de schendingen van de mensenrechten in Litouwen uitge breid gedocumenteerd. Het comité werd 13 november 1978 ij ijmm WITTE NACHTEN Het voordeel van een flat is dat de nachten wit zijn. Altijd branden er wel genoeg lichten om je heen om niet als een blinde in je nachthuis rond te dolen. De maan hangt groot, geel en rond boven Schiphol. Aan de planten op het balkon kan ik zien dat het hard waait. Ik kan niet slapen, maar dat is niet erg. Er is altijd wel wat te zien. Als ik helemaal niets meer weet dan tel ik de verlichte ramen in het flatgebouw aan de overkant. Zoveel mensen zijn ook nog wakker. Er is wel een moment, tussen vier en vijf uur, dat er bijna helemaal geen ramen meer verlicht zijn. Dan wordt het eenzaam. Maar meestal is m'n slapeloosheid dan weer over. Witte nachten schrikken me niet af. Je gaat eens even rustig zitten en het ongestoord nadenken over van alles lukt beter dan overdag als alles nog moet. Nu zijn ze bezig op de kantoorlagen iets schoon te maken, midden in de nacht Over de snelweg komen ook nog steeds auto's aangereden. Gehoorzaam wachten ze voor het verkeerslicht terwijl niemand passeert. Ik hoor de wind huilen over de gangen langs de voorkant. Dit is een stukje wereld. De uitloper van een stad. Even een vliegtuig in en je vindt de hele stad niet meer en mij ziet helemaal niemand meer staan. Ben ik er wel? Iemand even klein als ik en even onvindbaar op afstand ligt achter mij in een andere kamer. Ze slaapt rustig door. Ze is er in mijn gedachten. En als ze even ontwaakt ben ik in haar gedachten. Wij zijn in eikaars hart. Zo ls dat onder de vreemd verlichte hemel die naar de stad toe die melkachtig roze kleur krijgt. Ik ben hier thuis. Heel ver en heel dichtbij weten ze van mij. Dat ik een mens ben. Soms hulpeloos en tegelijk in een gestage poging om te leven voor het aangezicht van Hem die mij draagt. Ontmoeting met etnische minder heden, m.m.v. o.a. ds. R. Boiten, 3-5 oktober, Youth for Christ, Linden- horst, Driebergen (tel. 03438-15744). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Kolderveen en Dinxter- veen F. Bos kand. te Maarn. Aangenomen: naar Ede (leraar chr. ped. acad.) L. G. Zwanenburg te Hui zen (NH). Bart Bazuin Tot uitvoerend secretaris van de Eu ropese Evangelische Zending (E.E.Z.) is benoemd Bart Bazuin. Hij volgt daarmee Paul de Jong uit Rotterdam op die dit werk acht jaar heeft ge daan. De EEZ is een zogenaamde geloofszending die vanuit ons land zendelingen steunt in Frankrijk, Spanje, Portugal, Oostenrijk en Grie kenland. Wie oren heeftLCGJ-vriJwilli- gersdagen voor ieder die actief, is in het gereformeerd jeugd- en jongeren werk, 4 oktober in Zwolle, 11 oktober in Haarlem, 25 oktober in Utrecht. Inl. en opg. tel. 03438-16341 Jong-zelfstandigen in het pasto raat, voor jeugdouderlingen m.m.v. ds. H. Hogenhuis en drs. O. Scholten, zaterdag 4 oktober 10.15-16.30 uur, Toerustingscentrum, Leusden (tel. 033-943244) Wat is bidden? Conferentie In de Rechte Straat met H. J. Hegger, 4-5 oktober. Zendingsdiaconessenhuis, Amerongen. Aanm. teL 085-646050. Nadezjda en Stanislaw Zjerdew opgenent en vraagt aandacht voor de vervolging van gelovigen en de discri minatie van de kerk door de autori teiten. De activiteiten van het comi- tél werden ogenschijnlijk door de au toriteiten getolereerd, todat uit een aantal oproëpen en verklaringen massale publieke steun bleek. Deze verklaringen en oproepen schenen in 1979 en werden door 522 priesters en bisschoppen ondertekend. Tamkevit sioes kreeg de wenk met zijn activi teiten te stoppen omdat hij anders gearresteerd zou worden. In 1938 werd Sigitas Tamkevitsioes geboren en in 1962 werd hij priester gewijd. Hij is een van de actiefste en moedigste priesters in Litouwen. Als hulppastor in Simnas gaf hij kinde ren cathechisatie ondanks de drei ging van mogelijke vervolging. Toen hij tot pastor in Kibartai werd geko zen herleefde de parochie. Het kerk bezoek onder de jeugd nam toe. Door zijn activiteiten in Kibartai haalde Tamkevitsioes de pesterijen van atheïsten uit het Vilkaviskis-rayon over zich. In 1978 werd hij beboet omdat hij op Allerheiligen een processie had ge leid Van onze correspondent ROERMOND „Als er ooit kernwa pens in ons land geplaatst worden, zal dat vooral te wijten zijn aan de grote groep mensen ook binnen de kerken die niet durven kiezen, enerzijds is men wel tegen kernwa pens, maar anderzijds zo wordt geredeneerd is de vrijheid ook veel waard." Dat stelde omroeppastor Jan ter Laak en voormalig stafmedewer ker van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) tijdens een bijeenkomst van ruim veertig Limburgse pastores in Roermond. Ter Laak riep de pastores op tijdens de komende vredesweek uit te komen voor hun standpunt ten aanzien van de kernwapens, om zo het gesprek binnen de plaatselijke kerken aan te wakkeren. Bovendien, zo redeneerde Ter Laak, is de zaak van de vrede- ermee gediend als-mensen „onge hoorzaam" worden Volgens Ter Laak hebben pastores een grote taak om de Vredeskrant van dit jaar te vertalen naar de plaat selijke parochianen en gemeentele den toe: „De inhoud van de krant is voor velen te moeilijk, omdat nogal wat kennis voorondersteld wordt." Pastores dienen daarom duidelijk te maken, dat het onvoldoende is kern wapens moreel af te wijzen; ook op politiek tertein dient men ermee aan de slag te gaan. Voor de verkondiging betekent dit volgens de omroeppastor, dat erop gewezen moet worden dat onderhan delen bijna altijd heeft geresulteerd In meer wapens. De vraag dient daar om gesteld te worden of de eenzijdige ontwapening niet de weg moet zijn, waarvoor een christen kiest. ADVERTENTIE PROF. DR. J. DOUMA GEWAPENDE VREDE De auteur bespreekt de Bijbelse gege vens over oorlog en vrede. Hoe is de verhouding tussen de Bergrede en Ro meinen 13? Kunnen we van rechtvaardige oorlogen spreken? Welke taak heeft de kerk in haar gebed, prediking en bezinning als zij hel over de bewapeningswedloop H. J. NEUMAN IN TROUW: Mij dunkt dat voortaan niemand nog serieus kan deelnemen aan een gedachtenwisse- Itng over de ethische dimensie van deze problematiek, als hij geen kennis heeft genomen van het boekje van Prof Oouma Omvang 118 pag. 16,90 uitgeverij Ton Bolland Prinsengracht 493, Amsterdam Tel. 020-221921

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2