'Internationaal waterschap voor schoonmaak van Rijn' De Groote Lucht: eerste van de vier Textiel en confectie vóór verlenging van multi-vezelakkoord Snelle verhuizing van ambassade 'onelegant' Vervoersbonden willen meer werk bij de NS Dijkgraaf wil doorbraak in impasse: Woningen nodig voor alleenstaanden in kleine gemeenten 'ietser omgekomen Nota werk voor woonwagenbewoners - is 'onbruikbaar' Dader steekpartij meldt zich bij Haagse politie Personeel van Opti Nederland gaat korter werken Jaar geëist voor poging doodslag Gastank ontploft Kaasdragen voor amateurs Twöii WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Hans Schmit VLAARDINGEN - De lan den in het stroomgebied van de Rijn dienen een internatio naal waterschap in het leven te roepen dat zich richt op de bestrijding van de vervuiling van deze rivier. Een dergelijk internationaal bestuurlijk li chaam. waaraan de Rijn- oeverstaten een aantal be voegdheden overdragen, kan op doeltreffende wijze de ver ontreiniging ter hand nemen en, na sanering, de kwaliteit van het Rijnwater bewaken. i Deze gedachte lanceerde de dijkgraaf Ij van het hoogheemraadschap Delf- f land. mr. A. P van den Berge, giste- ren in Vlaardlngen waar minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) de eerste paal sloeg voor de bouw van de I rioolzuiveringsinstallatie De Oroote Lucht, die na voltooiing (eind 1982) het afvalwater van de gemeenten L Vlaardingen, Schiedam, Maassluis, Maasland en De Lier gaat zuiveren. Volgens mr. Van den Berge wordt het tijd naar nieuwe wegen te zoeken om de vervuiling van de Rijn aan te pak ken. Al sinds de Jaren vijftig wordt ■rj door Zwitserland, Frankrijk. West- Duitsland. Luxemburg en Nederland overleg gevoerd over de RIJ n vervul- -n ling, maar tot nu toe zijn slechts geringe vorderingen geboekt. Zo is bet in 1976 gesloten zoutverdrag zo niet in dan toch naast de prullemand beland, terwijl de uitvoering van het verdrag tegen chemische verontreini ging slechts langzaam vordert. Doorbraak Een internationaal waterschap, dat slechts een beperkte taak heeft en niet wordt afgeleid door andere ta ken, zou voor een doorbraak in de huidige impasse kunnen zorgen. Mr. Van den Berge wijst erop dat in Euro- al eerder dergelijke doelgerichte organisaties hebben bestaan: „De erste in Europa was de EQKS, de Europese gemeenschap voor kolen en taal. De nationale regeringen droe gen bevoegdheden over aan de EGKS. die bindend de produktie oorschreef en quoterlngsregelihgen lasts telde. Een dergelijke 'Hoge Au toriteit' kun je ook voor de Rijn in het aren roepen." D'n waterschap voor de Rijn zou in eerste plaats moeten werken aan De zuiveringsinstallatie De Oroo te Lucht in Vlaardlngen is de eer ste die in het Waterweggebied het rioolwater gaat zuiveren. Reeds in de jaren zestig werd gewerkt aan een plan voor de zuivering van het afvalwater in de Rijndelta, maar de drie betrokken waterschappen (Delfland, Schieland en IJssel- monde) en de betrokken gemeen ten (voornamelijk Rotterdam) konden het niet eens worden over de bouwplaats en de omvang van de installaties In 1978 werd door de provincie Zuid-Holland een compromis op tafel gelegd, dat ertoe heeft geleld dat naast De Oroote Lucht in Vlaardingen nog een installatie bij de Van Brienenoordbrug zal wor den gebouwd en dat op de llnker- Maasoever twee ondergrondse in stallaties zullen worden gebouwd (in de Dokhaven en de Maasha ven). Wanneer deze Installaties ge reed zijn, zullen In totaal 1,3 mil joen vervuilingseenheden worden gezuiverd. Het hoogheemraadschap Delfland hoopt binnenkort met de gemeen te Den Haag tot een akkoord te komen over de bouw van een zui veringsinstallatie. Het rioolwater wordt nu nog bij 8cheveningen ln zee gepompt, waardoor het kust water over een grote lengte ver ontreinigd is. Aanzet Met de bouw van De Oroote Lucht i6 de eerste aanzet gegeven tot de zuivering van het rioolwater uit het Waterweggebied Daarmee, zo zei dijkgraaf Van den Berge van het hoogheemraadschap delfland, wordt het internationale doel van een schone Rijn naderbij ge bracht. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) bestreed dat, zoals re cente publikaties melden, het Ne derlandse aandeel ln de zuivering van de Rijn gering zou zijn. Tot aan Dordrecht, zo zei hij, wordt circa zestig procent van de lozin- Mr. A. P. van den Berge, dijk graaf van het hoogheemraad schap Delfland gen gereinigd. In West-Duitsland en Zwitserland zijn die percenta ges zeventig en vijfentachtig. Hij sprak echter niet over het feit dat voorbij Dordrecht vrijwel al het rioolwater ongezuiverd wordt ge loosd. een uniform vergunningenstelsel voor lozingen op de Rijn. Van den Berge: „Het waterschap moet er voor zorgen dat in ieder land gelijke voor waarden komen voor lozingen op de Rijn of een van de zijrivieren. Het zou regels dienen vast te stellen voor het afgeven van vergunningen en die re gels moeten bindend zijn. Ook zou het waterschap toezicht moeten hou den op het naleven van de voorwaar den. Dit zijn ingrijpende veranderin gen in de bevoegdheden van de natio nale overheden, maar de vervuiling van de Rijn is een uitermate ernstig probleem." Problemen Tot de taken van het waterschap dient ook het verzamelen van de ge gevens over de kwaliteit van het Rijn water te behoren. Waar en hoe dat gebeurt, wordt bepaald door de „Ho ge Autoriteit", hetgeen volgens Van den Berge het voordeel heeft dat de uniformiteit en de objectiviteit van de gegevens zijn verzekerd. Een ande re belangrijke taak van het water schap zou het opleggen van heffingen dienen te zijn: het leggen van het directe verband tussen vervullen en betalen. De instelling van een dergelijk be stuurlijk lichaam zal grote proble men met zich meebrengen. „Ik draag geen pasklare oplossing aan. ik wil slechts een richting aangeven die kan worden Ingeslagen om het vervul lingsprobleem van de Rijn aan te pakken", aldus dijkgraaf Van den Berge. Een eerste probleem dat op duikt, is dat Zwitserland geen lid Is van de Europese Gemeenschap. Hier door is het niet mogelijk om, zoals voor de htmd zou liggen, de zaak op EG-nlveau aan te pakken. Daarnaast is er de vraag wie bij geschillen („en die komen onherroepelijk") de knoop doorhakt. Van den Berge oppert de mogelijkheid geschillen voor te leg gen aan een Internationaal gerechts hof, zoals het Europese hof ln Luxem burg of het Internationale gerech tshof ln Den Haag. Het internationale waterschap zal een openbaar lichaam moeten zijn, waar politieke controle op kan wor den uitgeoefend. Van den Berge: „Ook dat levert weer aparte proble men op. Zwitserland is geen lid van de EO, zodat Je 'die controlerende taak niet ln handen van het Europese parlement kunt leggen. Het lijkt mij echter niet zinvol om een speciaal parlement ln het leven te roepen voor deze problematiek, dat zou luchtfiet serij zijn. Een mogelijkheid kan zijn vertegenwoordigers uit regionale be sturen ln dat controle-lichaam te be noemen. Dat zou dan bestaan uit vertegenwoordigers uit kantons, Lan der, departements en provincies". Klimaat De vraag is of het politiek ooit een haalbare zaak zal zijn een dergelijk instituut van de grond te tillen. Is het politieke klimaat ln Europa wel rijp voor een dergelijke Ingreep in natio nale bevoegdheden? Van den Berge: „Er is een zekere aarzeling te bespeu ren in het uitdragen en uitvoeren van de Europese gedachte; er is een zeke re moedeloosheid. Dat vind Je bij voorbeeld in het landbouwbeleid. De EG-landen tonen meer moeite met het afstaan van nationale bevoegdhe den. Toch is dat geen reden bij de pakken neer te gaan zitten. Het blijft de moeite waard een internationale samenwerking tot stand te brengen. Een rivier kan met de nodige inspan ning weer schoon worden, dat is ge bleken bij de Thames. Die stroomt weliswaar door één land, hetgeen de aanpak aanzienlijk vereenvoudigt, 'maar waarom zou een rivier die door vijf landen stroomt niet kunnen wor den schoongemaakt?". Een belangrijke voorwaarde daartoe is volgens mr. Van den Berge dat de vijf Rijnoeverstaten beseffen dat de beslissing van één van de landen ten aanzien van de Rijn gevolgen heeft voor de vier andere landen. Van den Berge wijst hierbij op het ontstaan van de waterschappen ln Nederland ln de middeleeuwen: „Er waren diver se soorten bestuur, maar er was één probleem dat de bestuurlijke eenhe den niet konden oplossen en dat was dat van het aanleggen van dijken. Een ketting is net zo sterk als de zwakste schakel, dus als er één een stukje dijk niet wil onderhouden of verhogen, zitten alle anderen in het gebied met natte voeten. Dat is de gemeenschappelijke noemer die tot de Instelling van doelcoöperaties als de waterschappen heeft geleid. Die gemeenschappelijke noemer bestaat ook bij een waterloop met verschil lende bestuurlijke eenheden. Een be slissing vdn één heeft gevolgen voor de anderen". Buurman Toch lijkt het gemeenschappelijk be lang bij het instandhouden van een waterkering groter dan bij het hand haven van een goede waterkwaliteit in het stroomgebied van de Rijn. Wie bovenstrooms woont, heeft een goede waterkwaliteit; wat hij in het water gooit, verdwijnt stroomafwaarts en wordt pas een probleem voor zijn buurman. Wie helemaal aan het eind van een waterloop woont, krijgt al het vuil op zijn dak en heeft dus de meeste last en daarom de meeste baat bij een goede oplossllng. Mr. Van den Berge: „Ik vind niet dat hierop de totstandkoming van een regeling mag breken. Inderdaad heeft een land als Zwitserland minder baat bij een streng vergunningenstelsel dan Nederland. Maar dat kun Je on dervangen door een verdeelsleutel ten aanzien van de kosten het hante ren. Die bereidheid daartoe bestaat best, zoals blijkt uit het zoutverdrag. De meeste kosten voor de uitvoering van het niet doorgegane plan een deel van het zout uit de Elzasser kalimlj- nen ondergronds op te slaan, zouden door Nederland worden bijgedragen; Zwitserland zou aanzienlijk minder betalen". Staatssecretaris Brokx: 8TEENWIJK (ANP) Staatssecreta ris Brokx (huisvesting) heeft gisteren een beroep gedaan op de kleinere gemeenten in ons land om meer wo ningen te bouwen voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens. Tijdens een bijeenkomst in Steen- wijk zei hij tegen vertegenwoordigers van een groot aantal Overijsselse ge meentebesturen dat dit noodzakelijk is om overconcentratie in de teden te vermijden. „Het probleem wordt anders afgewenteld." aldus de be windsman. Volgens Brokx hebben de gemeenten in het algemeen te weinig interesse voor deze sector van de volkshuisves ting, die nu juist zo in de belangstel ling van woningzoekenden staat. Vol gens hem zijn er wel degelijk moge lijkheden om binnen de marge van 81 mille stichtingskosten goede wonin gen voor deze twee groepen woning zoekenden te bouwen. Al sinds decennia, aldus Brokx, gaan bestemmings- en bouwplannen uit |Van de stelling dat er alleen gezinnen 't kinderen zijn. Zowel in de sociale de koopsectorwoningbouw moet irin verbetering komen. I ROTTERDAM De 81-jarige J A. Both is bij een verkeersongeluk in woonplaats Rotterdam om het ■«.en gekomen. De man stak op de fiets plotseling een straat over en 1 werd geschept door een bestelwagen. °EN HAAG Het Landelijk woon- wagenwerk (LWW) heeft de discus sienota over werkgelegenheid voor woonwagenbewoners als „onbruik baar" terzijde gelegd. Het is volgens het LWW „een slecht stuk waarvan hiets goeds valt te verwachten". Mi- bister Gardeniers van CRM is nu ge daagd met een beleid te komen waarbij als richtsnoer geldt: behoud 'an zelfstandigheid voor wie dat wil aansluiting op behoeften van de maatschappij ■let LWW is tegen de discussienota omdat dit 'praatstuk' de kundigheid ■n ervaring van de woonwagenbewo ners als kleine zelfstandigen in han- «el. ambacht, hergebruik van goede- en en recycling ontkent en de maat- «happelijke waarde die de activitei- en V2n woonwagenbewoners hebben "n nog kunnen hebben'miskent De indiener van de motie, ir. H. van Rossom (rechts), in gesprek met minister Van der Klaauw. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt het „onelegant" van de rege ring dat zij de ambassade in Jeru zalem al verplaatst heeft nog voor dat de Kamer zelf een eindoordeel over deze kwestie had gegeven. De Tweede Kamer heeft dit gisteren per motie uitgesproken op voor stel van het SGP-Kamerlld Van Rossum. Deze had in het debat vorige week over de ambassade een motie ingediend om de verhui zing voorlopig uit te stellen. Giste ren constateerde hij dat zijn voor stel weinig zin meer had nu de daadwerkelijke verhuizing ai in volle gang is. Minister Van der Klaauw erkende volmondig dat hij in deze de volksvertegenwoor diging tekort had gedaan. „Dit is fout en ik neem daarvoor de volle verantwoordelijkheid op mij," al dus de minister. Feitelijk maakte de overhaaste verhuizing per 1 september van Jeruzalem naar Tel Aviv echter weinig uit. Het was vorige week al duidelijk dat deze beslissing van de regering op ruime steun in de Kamer kon rekenen. De motie voor uitstel had het nooit gehaald. Van Rossum heeft hem gisteren ook ingetrokken Wel ln stemming kwam een motie van PvdA en D'66 waarin betreurd wordt dat de regering openlijk heeft toegege ven deels voor Arabische druk te zijn bezweken. De Kamermeerder heid verwierp deze kritiek op het beleid van minister Van der Klaauw DEN HAAG (ANP) De or ganisaties van werkgevers en werknemers in de Nederland se textielindustrie en coniec- tie-lndustrle hebben in een gezamenlijke verklaring ge pleit voor verlenging van het multlvezelakkoord. Dit akkoord, dat eind 1681 afloopt, 15 bedoeld om de Internationale textlel- DEN HAAG (ANP) De dader van de dodelijke steekpartij, die zondag avond in de Groenesteinstraat ln Den Haag plaatsvond, heeft zich bij de politie gemeld. Het ls de 39-jarige J. 8.. een fabrieksarbeider uit Den Haag Voor zover de politie heeft kunnen nagaan was het motief van de man om zijn uit Tunesié afkomstige stadgenoot (35) dood te steken „ruzie om een vrouw". De Juiste toedracht moet nog worden achterhaald, maar depolitie verwacht niet dat nog ande re betrokkenen zullen opduiken. GRONINGEN (ANP) Bij Opti-Ne- derland in Winschoten, een bedrijf dat Nylon ritssluitingen produceert, zal voor de ongeveer tweehonderd werknemers werktijdverkorting wor den ingevoerd. Voorlopig gaat het om zes weken, waarin de werktijd met ongeveer veertig procent zal worden verkort. De ooreaak van de werktijd verkorting is volgens FNV-districts- bestuurder Jaap Wolters dat de voor raden te groot zijn geworden en de geboekte orders te gering om op de normale wijze door te kunnen draaien. Wolters acht het niet uitgesloten dat de periode van zes weken nog eens met een even lange termijn zal moe ten worden verlengd. markt te ordenen en de Industrieën van de ontwikkelde landen te be schermen tegen onder meer goedko pe Importen uit landen met lage lo nen. Met het o«g op de aanstaande besprekingen o\\r verlenging van het akkoord houdt ae vaste commissie voor de handelspolitiek uit de Twee de Kamer vandaag een hoorzitting. In de aan de vaste kamercommissie toegezonden verklaring zeggen de or ganisaties van werkgevers en werkne mers in textiel en confectie, dat een wereldtextielovereenkomst die de markten ordent onmisbaar ls, wil men ln Nederland een gezonde con currerende textiel- en kledingindus trie in stand houden. Er is, volgens deze organisaties, namelijk geen sprake van eerlijke concurrentievoor waarden in de Internationale textiel handel. In de Nederlandse situatie ls. volgens» de verklaring, verlenging van het multlvezelakkoord absoluut noodza kelijk om voldoende tijd te krijgen voor de herstructurering van de in dustrie. Minister Tuijnman bij het slaan van de eerste paal voor de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht in Vlaardingen ROTTERDAM (ANP) Als de vervoersbonden FNV hun zin krijgen komen er binnen afzienbare tijd bij de Nederlandse Spoorwegen tweeduizend arbeidsplaatsen bij. De vervoers bonden willen zich bij de komende CAO-onderhandelingen met de NS tevens sterk maken voor een betere compensatiere geling voor de 12.000 medewerkers die onregelmatige diensten doen. Voorzitter O. Oijzen van de vervoers* bonden FNV vertelde dat gisteren bij de presentatie van de resultaten van het ondereoek dat de Erasmusunlver- sitdt heeft Ingesteld naar de gevol gen van het werken in onregelmatige NS-dlensten. De betere compensatieregeling willen de vervoersbonden zoeken in een ver goeding in vrije tijd van een kwartier voor elk uur dat een werknemer onre gelmatig werkt ln avond-, nacht- of weekeinddlensten. Met zo'n compen satie zal volgens Gijzen een bedrag van ongeveer honderd miljoen gul den zijn gemoeid, nodig om tweedui zend man extra personeel aan te trekken. Ook aanpassingen ln het spoorweg boekje kunnen enige verlichting ople veren. Gijzen denkt daarbij aan het ln de weekeinden laten vervallen van slecht bezette treinen. Problematiek De problematiek van de onregelmati ge werktijden ls al lang een heet hangijzer. Vorig Jaar leidde het tot een conflict tussen de vervoersbon den en de NS-directie. De Spoorwe gen daagden de vakbond voor de rechter, nadat deze een korte werk staking had aangekondigd om kracht bij te zetten aan CAO-eisen voor het aantrekken van meer personeel en een betere compensatie voor het wer ken in onregelmatige diensten. -De Van onze rechtbankverslaggever ROTTERDAM Wegens poging tot doodslag hoorde gisteren de 20-Jarige Henny 8. voor de Rotterdamse recht bank een Jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Hij wordt ervan beschuldigd R. J. Philips met enkele pistoolschoten van het leven te hebben willen beroven. De verdachte verhuisde een Jaar gele den van de Antillen naar Nederland. HIJ vestigde zich in een kraakpand in Rotterdam. Al snel bleek dat hij met zijn medebewoners niet goed over weg kon. Volgens getuigenverklarin gen viel hij regelmatig meisjes lastig. Nadat de verdachte weer eens een meisje onzedelijke voorstellen had gedaan, kreeg hij ruzie met haar vriend. Hierop trok S. een revolver. Philips, die toevallig aanwezig was, werd geraakt in long, middenrif en milt De Triénd van het meisje kwam er met een schampschot vanaf. Uitspraak over veertien dagen. rechter verbood de staking en stuur de de bonden terug naar de onder handelingstafel. Een half jaar later werd -bij de CAO-onderhandellngen een eerste aarzelende stap gezet de problemen aan te pakken. Daar mee was tien miljoen gulden ge moeid. Het ondereoek aan de Erasmusuni- versitelt, dat nu is afgerond, heeft uitgewezen dat met name de zeer vroege ochtenddienst en de nacht dienst een ongunstige invloed heeft op de gezondheid en het sociaal func tioneren van de spoorwegmannen. De onderzoekers pleiten in hun rapport „Spoortje geregeld" voor het zoveel mogelijk terugdringen van de werk zaamheden tussen 's avonds zes en 's morgens zeven uur, voor verbetering en uitbreiding van de compensatie ln vrije tijd, en voor uitbreiding van de verlofmogelijkheden. BREDA (ANP) Een ontploffende gastank met 400 liter propaan is in de nacht van maandag op dinsdag op de zuidelijke rondweg van Breda ter hoogte van het dorp Bavel ontploft Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, omdat wegwerkers die daar aan het werk waren de klap hadden zien aankomen en het ver keer op enkele honderden meters af stand van de tank tot staan hadder. weten te brengen. Wel schrokken dui zenden mensen in Breda-Zuid en Ba vel op uit hun slaap. Voor zover na U gaan is er geen schade aan panden De Bredase brandweer kon na eer uur het sein brand meester geven Toen was ook het gevaar bezworen dat nog een tweede tank met pro paangas zou ontploffen. In de Langestraat in Alk maar worden deze week kaasdraagwedstrijden ▼oor amateurs gehouden. Elke middag kan men pro beren met 75 kilo kaas het snelste het parcours af te leggen. Niet alleen snel heid speelt een rol, het komt ook op handigheid aan, zoals dit duo, dat gis termiddag al de kazen over straat zag rollen, moest on dervinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9