Akkoord bij Poolse mijnen De verguisde 'Held van de Sowjet-Unie' Close: Europa moet eigen interventiemacht hebben Tribunaal in Ridderzaal Silezië morgen weer aan het werk Belastingsysteem in Volksrepubliek China Nieuw kabinet in Zuid-Korea Nieuwe miskleun Ronald Reagan WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET HST WARSCHAU (Reuter, AP, AFP) De Poolse regering UJkt de arbeidsonrust zo langzamerhand weer wat in de hand te krijgen. Gisteravond laat werd een akkoord bereikt met de stakende mijnwerkers in de provincie Slleziê. Woordvoerders van de mijnwerkers hebben meegedeeld dat zij morgen weer aan het werk gaan. De details van het akkoord tussen de regering en de mijnwerkers waren gisteravond nog niet bekend, maar aan te nemen valt dat ze ln de grote lijnen overeenstemmen met de eerder bereikte akkoorden tussen regering en de havenarbeiders langs de Oost zee. Naar verluidt zouden de mijnwer kers echter ook een aantal eisen heb ben gesteld met betrekking tot hun specifieke arbeidssituatie. Die eisen omvatten een vijfdaagse werkweek, afschaffing van het onlangs ingevoer de vierploegensysteem ln de continu dienst, eerdere pensionering, gelijke SEOEL (Reuter, AFP, UPI) beloning voor arbeiders onder en bo- De regering van Zuid-Korea is ven de «P™* en 6611 beU!re voedael" gisteren afgetreden om de nieuwe president Tsjoen Doo Hwan in staat te stellen een nieuwe te vormen. Dat is ook al gebeurd en tot premier ls benoemd de econoom Nam Doeck Woo, die van 1974 tot 1978 minister van economi sche zaken en vice-premier was onder de in oktober vorig jaar vermoorde president Park Tsjoeng Hee. genheden van Polen. Tass beschul digde Carter de gebeurtenissen ln Po len te Interpreteren vanuit zijn „be ruchte mensenrechten-doctrine'*. In de Oostduitse pers werd het tussen stakers en regering bereikte akkoord omschreven als een regeling die ge vaarlijke consequenties kan hebben. Alle Oostduitse kranten namen een verkorte en daardoor aangescherpte versie mee van een commentaar ln het Russische partijblad Prawda, waarin melding werd gemaakt van anti-soclalistlsche elementen onder de stakers in Polen. De leider van de nieuwe onafhankelij ke vakbond ln Polen. Lech Walesa, heeft gisteren de hoop uitgesproken dat hij financiële steun zal krijgen van vakbonden ln het buitenland voor zijn nieuwe organisatie. Verder wil Walesa contributie Innen van de genen die lid willen worden van zijn bond. Walesa verklaarde zich bereid tot samenwerking met andere onaf hankelijke vakbonden. DETROIT (Reuter. AP) De officië le campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen ls begin deze week begonnen en de Republikeinse kandidaat Ronald Reagan slaagde er vrij aardig in voor een rel te zorgen. Het was niet de eerste keer en waar schijnlijk ook niet de laatste Reagan hield een rede voor fabrieks arbeiders In Detroit en zei blij te zijn „dat hij in Detroit was waar de arbei ders bezig waren een oplossing te vinden voor de economische proble men die door de regering van Carter veroorzaakt waren, terwijl hij (Car ter) zijn campagne begon ln de stad waar de Ku Klux KI an geboren ls". (De Ku Klux Klan ls een racistische organisatie die met name tegen de zwarten ln de Verenigde Staten ageert) Het gehoor van Reagan nam hem echter deze opmerking niet ln dank af Verscheidene arbeiders riepen dat dit een 'stoot onder de gordel was Carter was maandag Inderdaad zijn officiële campagne begonnen in Tus- cumbia. in de staat Alabama, en hij had tevens enkele in lakens gehulde leden van de Ku Klux Klan onder zijn gehoor. Maar Carter week af van zijn voorbereide en gepubliceerde re de (hetgeen Reagan niet wist) en haalde fel uit naar de Ku Klux Klan Hij maakte hen uit voor lafaards, die zich door wanhoop en haat laten lei den en die niets hebben begrepen van het zuiden en van de Verenigde Staten. De Amerikaanse bladen noteerden Reagans opmerking als de zoveelste miskleun in zijn campagne, na eerde re foutjes zoals een grap over etni sche minderheden, het betitelen van de oorlog in Vietnam als een „nobele zaak" en zijn opmerkingen over Chi na en Taiwan, die de leiders in Peking in het verkeerde keelgat schoten. Reagan scoorde een punt door de vader van de Poolse stakingsleider Lech Walesa naast zich op het podi um te krijgen, maar hij slaagde er niet in de man te laten zeggen dat hij Reagan zou steunen Reagan vertel de de arbeiders in de autostad De troit dat de Amerikaanse regering alles in het werk zou moeten stellen om aan de invoer van Japanse auto's een eind te maken Hij zei dat de regering van Carter daar te weinig aan deed en ln het algemeen te weinig deed de Amerikaanse' auto-industrie uit de moeilijkheden te halen. Aldus de man die zifh meermalen heeft verzet tegen regeringsbemoeienissen in de zakenwereld. voorziening. Het definitieve akkoord tussen de mijnwerkers en de regering zal waar schijnlijk eerst vandaag ondertekend worden. Gisteren breidden de stakln- sactle ln Silezië zich verder uit In totaal sloten zich nog 33 bedrijven, waaronder negentien mijnen, bij de acties aan. Silezië ls tot dusver steeds beschouwd als het bolwerk van de Poolse partijleider Glerek, zelf een voormalig mijnwerker. Premier Nam is een in Amerika opge leide econoom die tijdens zijn minis terschap meehielp Zuid-Korea tot een van de snelst groeiende econo- miën ter wereld te maken. Economi sche groeicijfers van meer dan tien procent per Jaar waren het afgelopen decennium geen uitzondering. Net als- In de hele Industriële wereld kampt ook Zuid-Korea momenteel met een stagnerende economie en vermoedt wordt dat president Tsjoen daarom Nam tot premier heeft benoemd. De president handhaafde voorts ze ven van de twintig ministers en bracht het aantal voormalige militai ren ln de regering terug van zeven tot drie De resterende portefeuilles ver deelde Tsjoen over nieuwe gezichten, voor het merendeel bureaucraten die ook al onder Park hebben gediend. Minister van defensie Tsjoe Jong Bok is op zijn post gebleven, minister van handel en Industrie, Sjin Bjong Hjon is vice-premier en minister van eco nomische zaken geworden, terwijl vi ce-minister van economische zaken, Soeh Soek Joen, hem is opgevolgd. De Zuldkoreaanse ambassadeur in Zwitserland, Noh Sjin Jong. ls be noemd tot minister van buitenlandse zaken en de onderdirecteur van de Zuldkoreaanse inlichtingendienst Soeh Joeng Hwa, tot minister van binnenlandse zaken. In de hoofdstad Seoel werd gisteren gefluisterd dat president Tsjoen van plan ls de macht van het speciale comité voor de nationale veiligheid ln te perken. Dit door de strijdkrachten gedomineerde comité, waarvan de president voorzitter ls, werd eind mei opgezet na de burgeropstand ln de zuidelijke Koreaanse stad Kwangjoe. Het neerslaan van de opstand kostte aan tegen de tweehonderd mensen het leven terwijl honderden werden gewond. Tsjoen zou het comité niet meer dan een adviserende taak willen geven en het regeringsapparaat sterk willen centraliseren Mandaat Gesprekken tussen de stakers en de regering werden eerder deze week af gebroken omdat de onderhandelaar van de regering, minister van mijn bouw Lejczak geen voldoende man daat had. Daarop werd de regerings delegatie geplaatót onder de leiding geplaatst van vice-premler Aleksan der Kopec, die gisteravond overeen stemming bereikte met de stakers. De Poolse radio en televisie meldden ln alle uitzendingen gisteren dat de eisen van de mijnwerkers gerecht vaardigd waren, hetgeen erop wees dat de regering tot concessies bereid was. Het akkoord dat nu bereikt ls opent de weg voor vrije vakbondsver kiezingen ln Polen. Door de Poolse partijtop werd er ook gewezen dat de concessies die afgelopen zondag wer den vastgelegd in het akkoord van Gdansk voor alle arbeiders in Polen gelden. De Poolse regering stuurt nog deze week een delegatie naar de Verenigde Staten om te onderhandelen over een lening van 675 miljoen dollar voor het kopen van Amerikaanse landbouw- produkten. Een Westduits-Pools con tract over een lening van 680 miljoen dollar zal mogelijk nog deze maand getekend kunnen worden, zo is in Bonn bekend gemaakt Polen heeft zeker na de concessies die zijn ge daan aan de stakers de buitenlandse steun hard nodig om het hoofd boven water te houden. Het land heeft ern stige moeilijkheden met zijn beta lingsbalans en ls genoodzaakt zich steeds verder in de schulden te steken. In de Russische pers werd ernstige kritiek uitgeoefend op beweringen ln de westelijke media, dat Polen op weg zou zijn naar een politieke libera lisering. Het persbureau Tass deelde een Indirecte waarschuwing uit aan het adres van de Poolse regering door te benadrukken dat de stakingen niet alleen economische maar mogelijk ook andere consequenties kunnen hebben. Tass beschuldigde de Ameri kaanse president Carter en zijn repu blikeinse uitdager Reagan van in menging ln de binnenlandse aangele- Twintig Chinezen gaan inkomstenbelasting betalen PEKING (Reuter. AP) De Chinese Volksrepubliek krijgt voor het eerst in zijn korte geschiedenis een uitgewerkt belastingsysteem. De wetsontwerpen zijn gisteren voorgelegd aan het Chinese Volkscongres, dat ze vrijwel zeker zal goed keuren. De vrijgelaten Poolse dissident Jacek Huron, leider van het Comité voor Sociale Verdediging (KOR), was een van de achtentwintig dissidenten wier vrijlating werd bedongen ln het akkoord tussen havenstakers en de Poolse regering. Hier laat hij rich na rijn vrijlating met rijn vrouw fotograferen met een nieuw kledingstuk, een T-shirt met bet opschrift „solidariteit". FUNCHAL (AFP. AP) Europa moet een eigen interventiestrijdmacht krijgen om in geval van nood te kunnen optreden wanneer vitale belangen worden bedreigd. Dit is een van de conclusies van een militair rapport dat zal worden besproken op de vergadering van de Vereniging van het Atlantisch Verdrag op het Portugese eiland Madeira. Deze vergadering begint vandaag en zal drie dagen duren. Onder de deel nemers uit de vijftien NAVO-landen bevindt zich ook secretaris-generaal Luns. De opsteller van het rapport ls de Belgische generaal Close. Deze ge neraal ls voorstander van een mobie le Interventiestrijdmacht, die de soli dariteit van de Europese landen met de Verenigde Staten moet onderstre pen. De landen van de NAVO kunnen niet buiten het verdragsgebied opere ren. Close baarde al eerder groot op zien door zijn stelling dat de legers van het Pact van Warschau binnen 48 uur de Rijn kunnen bereiken zonder op noemenswaardige tegenstand te stuiten. Het rapport zegt dat van de Amerika nen niet in redelijkheid kan worden verlangd dat zij een nucleaire strate gische macht, een Eurostra te gische kernmacht, 300.000 militairen ln Eu ropa en nog eens een miljoen man reservisten voor Europa op de been houden, terwijl ze ook nog geacht worden te zorgen voor de veiligheid ln het gebied van de Perzische Golf. Close vindt dat de Europeanen hun legers daarom ook aanzienlijk moe ten versterken. De Sowjet-Unie heeft gisteren ernsti ge kritiek laten horen op de komende manoeuvres die de NAVO in Europa gaat houden. Ze spreekt van een .mi litaristische orgie". Meer dan 200.000 militairen uit de Verenigde Staten, GrooVBrittannië, WestrDuitsland en andere NAVO-landen zullen aan deze exercitie deelnemen. De Sowjet-Unie heeft Japan gisteren opnieuw een verdrag van goed na buurschap voorgesteld, maar daar in een adem aan toegevoegd dat het militaristische Japan van de Russen in 1945 de genadeklap kreeg. Het gooien van de Amerikaanse atoom bom op Japan wordt een daad van puur vandalisme genoemd. De Sow- jetrünie verklaart verder dat zij niet van plan is om ook maar enige terri toriale concessie aan Japan te doen. In Japan worden de recente pogingen van de Russen om zoete broodjes te bakken afgedaan als een trachten een wig te drijven in de verhouding tussen Japan en de Verenigde Staten Japan zal daarom voorzichtig reage ren op de Russische ouvertures. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken wees op het belang dat zijn land heeft bij investeringen ln Siberië die ook de Sowjet-Unie ten goede kunnen komen. Er komt een inkomstenbelasting voor ledereen woonachtig in China die meer dan ongeveer elfhonderd gulden per maand verdient. Dat zal dan vooral buitenlanders treffen, want vrijwel niemand van de onge veer een miljard Chinese inwoners verdient zoveel. Vice-voorzltter Peng Zhen van het, permanente comité van het Volkscngres zei in ieder geval dat slechts 20 Chinezen er last van zou den hebben. Geruchten in Peking wil len dat zelfs Sterke man Deng Xioa- plng, vice-premier en vice-voorzltter van de partij niet meer verdient dan ongeveer 600 gulden per maand. Volgens de wetten komt er ook een belasting van 33 procent op de win sten van buitenlandse ondernemln- gen die ln China met plaatselijke ondernemingen een samenwerkings verband onderhouden. Maar volgens Peng ls dat altijd nog 20 procent lager dan in de ontwikkelde landen en ook nog Iets lager dan in de meeste ont wikkelingslanden. Wel zullen er aller lei uitzonderingsmaatregelen getrof fen worden voor buitenlandse onder nemingen die ln China willen investe ren en de eerste Jaren nog niet zoveel winst maken. Ook wordt er onder- scheld gemaakt in verschillende be drijfstakken. Zo zullen samenwer kingsverbanden in de land- en bos bouw of ondernemingen die in ver afgelegen streken bezig zijn, ook ont zien worden om de verspreiding van de economische activiteiten ln het land te stimuleren. Het Volkscongres heeft zich gisteren ook beziggehouden met de afreke ning van de Grote Proletarische Cul turele Revolutie, één van de felste ideologische campagnes van de over leden partijvoorzitter Mao Zedong. In een rapport van het opperste gerech tshof aan het Congres staat dat tij dens die Culturele Revolutie meer dan 266.000 mensen volgens de opvat ting van de huidige rechtsgang in LUXEMBURG (AFP) De Luxem burgse minister van buitenlandse za ken, Gaston Thora, zal van 29 sep tember tot 1 oktober een officieel bezoek aan Israël brengen. Dit is van gezaghebbende zijde in Luxemburg vernomen. China onschuldig zijn aangeklaagd en veroordeeld, onder wie 175.000 we gens „contra-rèvolutlonaire activi teiten". Volgens het rapport hebben de Chi nese rechtbanken meer dan een mil joen strafprocessen uit de tijd van de Culturele Revolutie tussen 1966 en 1976 nageplozen. Trouwen in China wordt moeilijker PEKING (DPA, AFP) Trouwlustigen in de Volksre publiek China zullen in de toe komst nog langer moeten wachten op toestemming van de staat voor een huwelijk. Krijgen zij tenslotte die toe stemming dan moeten zij met een beloven dat zij aan gezins planning zullen doen. Het nationale Volkscongres (het parlement op zijn Chi nees) besprak gisteren een des betreffende wet die over enke le dagen zal worden goedge keurd. Gezinsplanning betekent dan in de praktijk dat men zijn kindertal moet beperken tot één, hoogstens twee. Jonge echtparen wonden ook door communes en op bedrijfsver gaderingen onder druk gezet, zich te beperken tot een kind. Voor dat ene kind zijn er dan allerlei voordelen, zoals betere gezondheidszorg. kinderbij slag, meer kansen op onder wijs en voorkeur bij het krij gen van een baan. In de nieuwe wet wordt de minimum-leeftijd voor een hu welijk met twee jaar ver hoogd. Voortaan moeten man nen minstens 22 en vrouwen 20 jaar oud zijn. Overigens wordt hiervan plaatselijk al afgewe ken. In de hoofdstad Peking bijvoorbeeld krijgen paren pas een trouwvergunning als de man 26 en de vrouw 25 is. door Henk Wolzak Toen de Sowjet-autoriteiten op 22 januari van dit jaar de natuurkundige Andrej Sacharow naar Gorki verbanden, reageerde de buitenwereld verbijsterd. Sacharows uitstekende contacten met het Westen en zijn faam als „vader van de Russische waterstofbom" hadden hem tot een onaantastbare dissident gemaakt, zo meende men tot die dag. Maar de aanvankelijke opwinding ebde snel weg. Jelena Bonner, de echtgenote van Sa charow: „De westerse geleerden weten dat Sacharow iemand is die ontspanning, ont- wapening en vrede voorstaat, maar toch laten ze gewoon toe dat hij verbannen is en ze gaan rustig om met hun Sowjet-colle- ga's." De vertegenwoordigers van 35 landen die de slotakte van Helsinki ondertekend hebben namen in maart op een wetenschappelijk congres in Hamburg pas na veel touwtrek ken in hun slotverklaring een vage passage over toepassing van de mensenrechten op En op het internationale congres van histo rici in Boekarest werd vorige maand in het geheel niet over mensenrechten gesproken. De westerse deelnemers lieten de Oosteuro- pese propaganda kritiekloos over zich heen komen De Russen weten dat protesten uit het Westen meestal van korte duur zijn, zodat zij daar niet al te veel rekening mee hoeven te houden. Voor Sacharow geldt niet anders, en toch was zijn verbanning een hoogtepunt in de nu vijftien jaar oude strijd van de Sowjet- autoriteiten tegen leden van de mensen rechtenbeweging. Briljant Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de in mei 1921 geboren Andrej Dmitrijewitsj 8acharow nog eens zo het symbool van passief verzet tegen de overheid zou worden °P jeugdige leeftijd schreef hij al weten schappelijke artikelen. Omdat hij bij zijn xtudie aan de Moskouse universiteit zo bril Jant bleek, werd hij niet opgeroepen voor de militaire dienst, Sacharow kreeg een voor aanstaande functie op het Lebedew-insti- tuut en deed, daar onderzoek in de thermo nucleaire fusie. Hij schreef een proefschrift over kosmische straling en maakte deel uit van een groep natuurkundigen die op last van Stalin de Sowjet-Unie ook aan een kernwapen moest helpen. In het diepste geheim werkte hij onder meer mee aan de ontwikkeling van de waterstofbom. Dit werk bezorgde Sacharow de Stalin-prijs, en sindsdien wordt hij „de vader van de water stofbom" genoemd. Op 32-jarige leeftijd werd hij gekozen tot lid van de Sowjet Academie van Wetenschap pen. Sacharow pleitte voor vreedzame toe passing van kernenergie en hij ijverde voor afschaffing van kernproeven. Mede dankzij zijn initiaUef sloten de Russen en Amerika nen in 1963 een akkoord op het gebied van kernproeven. In 1968 werd Andrej Sacharow op slag we reldberoemd door zijn „Pleidooi voor een menswaardig bestaan", een essay over de vooruitgang, de coëxistentie en de intellec tuele vrijheid. In die tijd stortte Sacharow zijn spaargeld terug in het staatsfonds voor de bouw van een ziekenhuis. Hij verloor zijn goed betaalde baan en vele voorrechten In een aanvullend memorandum wendde hij zich in 1971 persoonlijk tot de Russische partijleider Leonid Brezjnew. Hij wees hem op de tekortkomingen van de samenleving en pleitte voor ontspanning, grotere bewe gingsvrijheid. Op 4 november 1970 maakte Sacharow de oprichting bekend van een „Comité voor de Rechten van de Mens" met als doel op legale wijze de schending van de mensenrechten door de Sowjetrautoriteiten aan de kaak te stellen en tegen te gaan Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Stichting Internatio naal Sacharow Tribunaal organiseert morgen en overmorgen in de Haagse Rid derzaal een internationale Sacharow-con- ferentie. Doel ervan is dat de dissidente kerngeleerde, die door de Sowjet-autori teiten naar Gorki is verbannen, in vrijheid wordt gesteld en dat hij zijn wetenschap pelijke titels, die' hem zijn afgenomen, terugkrijgt. De organisatie wil daartoe de protesten die de verbanning heeft opgeroepen, bun delen. Vooraanstaande wetenschapsmen sen uit de westerse wereld zullen aan de hand van getuigenverklaringen o.m. de verdiensten van Sacharow als strijder voor de mensenrechten belichten en ook zijn betekenis voor de internationale we tenschap. Verder zal er uitvoerig worden gesproken over de behandeling van Russi sche dissidenten en in het bijzonder over die van Sacharow. De bedoeling is dat iedere wetenschapper daarbij zijn visie geeft vanuit zijn eigen vakgebied. Op de tweede dag zal een jury uit deze „getuigenverklaringen" een conclusie trekken. Deze zal worden gestuurd naar de regeringen van alle landen die in no vember zullen deelnemen aan de vervolg conferentie van „Helsinki" in Madrid. Ver der zal de jury haar informatie overleggen aan het Nobelcomité voor de vrede in Oslo en aan de Nobelstichting in Stockholm. Verschillende Nobelprijswinnaars hebben toegezegd actief aan de conferentie te zullen meedoen. Verder hebben 37 Nobel prijswinnaars zitting genomen in een ere- comité en hebben tien ree to res magnifici van Nederlandse universiteiten en hoge scholen een comité van aanbeveling ge vormd. Tot de deelnemers aan de confe rentie behoren o.a prof. dr. S. Dresden, mr 0. Feldsted Adresen, voorzitter van het Internationale Sacharow-comité, en de voormalige dissidenten, Ginzburg. me vrouw T. S. Khodorovitch, prof E. Lozan- sky, en mevrouw Sinjawski.' Donderdagavond zal in de Ridderzaal een benefiet-concert worden gegeven door het residentieorkest onder leiding van de Rus sische dirigent Rudolf Barshai en met medewerking van de Russische violist Bo ns Belkin. Op het programma staan wer ken van Alexander Borodin, Max Bruch en Beethoven. De opbrengst van dit con cert zal worden aangewend om de kosten van de conferentie te bestrijden. Verder heeft de organisatie zich weten te verzeke ren van donaties van o.a. het bedrijfsle ven, aldus dr. Viktor Stern, zoon van de voorzitter van de organiserende stichting, de ex-dissident dr Michael Stern Hoffelijk Als leider van de dissidente beweging wend de hij zich regelmatig tot de westerse pers gaf interviews, en schreef honderden ver klaringen en oproepen. Tevens richtte hij zich tot de machthebbers in het Kremlin met het verzoek de onderdrukking af te Andrej Sacharow schaffen en schreef hij brieven naar buiten landse staatshoofden Het optreden van Sacharov kenmerkt zich altijd door hoffelijkheid en vriendelijkheid, en al die jaren heeft hij zich belangeloos en liefdevol ingezet voor de zaak van de men senrechten. Eens was hij ook in de Sowjet- Unie een geacht burger; hij was drager van de Leninorde en driemaal Held van de Sow jet-Unie. In 1975 werd hem de Nobelprijs voor de vrede toegekend. Zijn internationale faam heeft hem jaren lang beschermd voor arrestatie. Maar uit eindelijk werd ook hij toen de Sowjet- autoriteiten kennelijk het internationale klimaat daarvoor rijp achtten op 22 janu ari van dit jaar gearresteerd en verbannen naar de voor buitenlanders gesloten stad Gorki Deze verbanning is een bijzondere zaak In de Sowjet-Unie kunnen mensen door een rechtbank veroordeeld worden tot verban ning gedurende enkele jaren, maar Sacha row heeft geen proces gehad en hij is ook niet veroordeeld. Hij is op straat opgepakt en voor onbepaalde tijd overgeplant naar de stad Gorki. Dit is een onrechtmatige daad, ook in de Sowjet-Unie. Artikel 23 van het wetboek van strafrecht van de Russische Republiek bepaalt dat „niemand schuldig mag worden verklaard voor een misdaad en veroordeeld mag wor den tot een bepaalde straf behalve bij uit spraak van een rechtbank". Dit principe is gebaseerd op de grondwet. Artikel 25 van het wetboek van strafrecht bepaalt wat verbanning inhoudt: „gedwongèn vestiging op een vastgestelde plaats", terwijl uitban ning volgens artikel 26 „het verbod zich op bepaalde plaatsen te vestigen" inhoudt. Een behandeling van een zaak in afwezig heid van de beklaagde kan alleen geschie den als de beklaagde zich bulten de Sowjet- Unie bevindt en weigert terecht te staan Sacharow was op 22 januari in de Sowjet- Unie en hij heeft niet geweigerd terecht te staan, integendeel, hij heeft zelfs aange drongen op een rechtszitting. De maatregel om Sacharow van al zijn onderscheidingen te ontdoen mist eveneens elke grond. Het Statuut van het Comité voor Lenin- en Staatsprijzen biedt geen mogelijkheden de prijs of onderscheiding aan de persoon in kwestie te ontnemen. Er is wel een clausule in het wetboek van strafrecht die het ongel dig verklaren van onderscheidingen en prij zen regelt: artikel 36 bepaalt dat bij een veroordeling van een persoon de rechtbank de betreffende instelling kan verzoeken de onderscheidingen in te trekken. Isolement Bij alle maatregelen die de Sowjet-autori teiten tegen Sacharow hebben genomen, ls het hun niet gelukt om academicus Sacha row uit de Sowjet-Academie van Weten schappen te stoten. Deze Academie ls de enige onafhankelijke instelling in de Sow jet-Unie. Sacharow heeft het presidium van deze Academie in maart echter laten weten dat hij zich in de praktijk als geroyeerd lid beschouwt doordat geen rekening is gehou den met zijn wens deel te nemen aan de jaarvergadering. Wegens zijn volstrekt isolement in Gorki 'heeft Sacharow een uitreisvisum aange vraagd, maar de Sowjet-leiders hebben dat geweigerd omdat zij Sacharow nog steeds als een „veiligheidsrisico" beschouwen De pesterijen gaan ook in Gorki gewoon door Vanwege een hartaandoening heeft Sacharow medische bijstand nodig, maar dat wordt hem geweigerd Ook heeft de KGB, die hem dag en nacht bewaakt, zijn woning doorzoekt en spullen stuk maakt, getracht hem te vergiftigen Ondanks zijn uiterst moeilijke situatie gaat Sacharow door met zijn strijd voor de men senrechten en het schrijven van brieven en verklaringen over Afghanistan en andere belangrijke zaken. Onlangs nog heeft hij West-Europa opgeroepen van de tweede toetsingsconferentie van de Slotakte van Helsinki gebruik te maken om de Russische militaire interventie in Afghanistan te ver oordelen. Hij schreef: „Ondanks alles wat er gebeurd is. ben ik van mening, dat de kwes-. tie van oorlog, vrede en ontspanning van zó doorslaggevend belang is. dat daaraan zelfs onder de moeilijkste omstandigheden prio riteit verleend moet worden." Ook heeft Sacharow de leiders in het Kremlin ge vraagd de oorlog in Afghanistan te staken en het bloedvergieten te stoppen. In dezelf de oproep verzocht hij de §owjet-autoritei- ten om alle gewetensgevangenen in de Sow jet-Unie vrij te laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7