Bernice Lehman: elementaire tekeningen TV-documentaire over kunst in Leningrad Bezwaren tegen de geest van deze eeuv\ Bruikbaar Lexicon Zweedse kamermuziek belicht Dubbel overzicht in Fries Museum Ustinov, een te nadrukkelijke gids in de Hermitage Nieuwe boeken WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Peter Karstkarel LEEUWARDEN Bernice Lehman, een Amerikaans kunstenares die nu al vijftien jaar in Nederland werkt, heeft een dubbele tentoonstelling van haar werk in het Fries Museum mogen inrichten. In de zogenoemde straatzaal van het museum zijn de oudere werken hoofdzakelijk gouaches uit de jaren tot 1977, opgehangen, terwijl de recente tekeningen in de zaal naast de hal van de Kanselarij tegenover het museum plaats hebben gekregen. Het is een wel vermakelijke scheiding van techniek, plaats en tijd: twee niet geheel onafhankelijke tentoonstellingen die met enkele werken toch de verbinding in het ontwikkelingsproces te zien geven Op het breukvlak van die ontwikke ling staat de gedachte: ..Ik heb maar één leven. Wat wil ik. wat heb ik te zeggen? Ik kan in verschillende tech nieken werken De wereld zit propvol met kunst, heeft hpt zin om meer te produceren'' Waar gaat het om?" De ze gedachte van Bernice Lehman is opgenomen in het interview van de fraai verzorgde catalogus die vooral de tastbare antwoorden op de vragen in reproduktie vertoont en weinig van het oudere werk laat zien In de genoemde tekst stelt de kunste nares onomwonden vast dat het ou dere werk te esthetisch was en de kleuren te mooi waren. Toch laat ze een hele zaal van dat werk zien en inderdaad heeft de totale collectie de indruk een decadente conclusie te zijn van het abstract expressionisme. Bernice Lehman (geb 1932 te New York) ontving haar kunstopleiding in de jaren-1950 te Pittsburgh, aan de oostkust van de Verenigde Staten, waar in die periode de abstract ex presstonisten Kline. Motherwell. Frankenthaler. Tworkov, Rothko. Gottliev en de uit Nederland afkom stige Willem de Kooning beslissende invloed uitoefenden. Het abstract ex pressionisme leek in het middeh van de jaren-1960 het eindpunt te zijn voor de schilders die de grenzen van de mogelijkheden van de techniek en het materiaal wilden verkennen, maar de gevolgen van deze verfwijze zijn inderdaad nog steeds te merken Toen Bernice Lehman in 1965 in Ne derland kwam wonen, gebeurde er buiten het voortborduren op het suc cesvolle Cobra-expressionisme en de niet uit te roeien plaatjesmakerij niet veel. Met slechts enkele kunstenaars onder wie Jaap Wagemaker en Eugè ne Brands voelde ze zich verwant Wagemaker die zijn materieschilde rijen nu eens opscheepte met een anekdotische inhoud, dan weer op een decoratieve wijze vorm gaf en Brands die de schoonheid steeds ge zocht heeft, hebben wellicht ongewild invloed op Bernice Lehman uitgeoe fend Decoratief effect De abstract expressionistische wer ken die de kunstenares voor de ten toonstelling in het Fries Museum uit; zocht hebben voor het merendeel een inhoudelijke aanleiding, leveren een decoratief op of lijken een puur esthe tische bedoeling te hebben. In de materiële en technische vrijheden van het abstract expressionisme ver pakt, zijn het toch aspecten die in de eigen aanpak van Bernice Lehman verwerkt zijn en daardoor niet zijn gaan storen Bij ..Gevangen" is. en dat komt misschien door het kleine formaat, de-structuur van rechthoe ken tot een ornamentaal schema ge worden en ook de andere werken met afdrukken van in verf gedompelde rechthoekige of cirkelvormige voor werpen wil het ornament wel eens tegenstaan De kunstenares heeft het opgelost met een serie van drie driedelige pen seeltekeningen ..Ritmes van dakpan nen tot olijfbomen" waar het sponta ne schrift en de weloverwogen struc turen en kleurovergangen van terra naar violet elementaire vormbewe- gingen oproepen. Zo heeft ze in „Jeru salem" met suggesties van lucht, aar de en enkele schrifttekens het inhou delijke aspect wel aangegeven, maar niet laten overheersen. „Taking off" is een werk dat van formaat een smal verticaal register al zeer dra matisch is. een inventarisatie van technische mogelijkheden die net niet decoratief geworden is. Het zijn werken die in het midden van de jaren-70 ontstaan zijn. vlak voor dat Bernice Lehman zich opnieuw in het tekenen ging verdiepen ..Ik wilde terug naar mijn eigen voca bulaire. mijn eigen handschrift, mijn eigen vorm De kleuren heb ik toen laten liggen en ik ben verwoed gaan tekenen, heel simpel en direct". En kele tientallen tekeningen die sinds 1975 gemaakt zijn hangen nu in de Kanselarijzaal. Aanvankelijk zoe kend naar een zo vanzelfsprekend mogelijke en meest elementaire en dus eenvoudige uitdrukking van en kele van te voren gekozen onderwer pen leen zeilboot, rondscherende meeuwen en een verwaaide paraplu) werd de inhoud allengs bijkomstig en de beweging van het schrift, het te kenproces het belangrijkste Hierbij vindt Bemice Lehman haar individuele vrijheid en het resultaat is een tekenschrift dat ook de be schouwer in volle vrijheid kan volgen en dat zonder vooropgezette bedoe lingen lijkt te zijn ontstaan. Dat is overigens schijn, want ze beweert een drie-dimensionale ruimte te willen scheppen op het platte vlak, een illu sie of een suggestie die er voor mij niet inzit. De concrete resultaten zijn mij overigens al aantrekkelijk ge noeg. Tot 22 september in het Fries Mu seum, dagelijks van 10 tot 5, zondags van 1 tot 5 uur. Bernice Lehman: Landschap, 1978, tekening. door Riet Diemer HILVERSUM Op degenen die hun drempelvrees o{ misschien weerstand om eens een reis naar de Sowjet-Unie te maken ooit hebben overwonnen, of ongehinderd door deze remmingen dit land hebben bezocht, moet de stad Leningrad een bijzondere indruk hebben gemaakt. Het vroegere St. Petersburg herbergt namelijk een enorme en imponerende verzameling schatten aan kunst en bouwwerken, die men aanvankelijk niet in een communistisch land. waar de gelijkschakeling als wet geldt, zou verwachten Over de Hermitage, één van de groot Jing opgebouwd. Hij had ook ai de ste museumcomplexen ter wereld architect Rastrelli naar Rusland ge- om in superlatieven te blijven schrij- haald en diens invloed in het stads- ven zendt de NOS-televisïe van beeld van Leningrad is onmisken avond tussen acht uur en h'al( tien op baar De witte en licht blauwe, met Nederland 1 een gekochte documen goud afgezette gebouwen doen den taire uit De Hermitage bestaat uit een aantal paleizen, die verschillende tsaren hebben laten bouwen. Daar is het barokke Winterpaleis van Catherina de Tweede of de Grote. Het ontwerp is van de Italiaanse architect Rastrel li. Catherina de Grote moet een eer zuchtige vrouw zijn geweest, die de blik naar West-Europa gericht hield en haar adviseurs in Frankrijk. Italië, Nederland en Brussel veel schilderij en liet kopen. Over het waarom van deze bezitsvorming zijn wel veel gis singen gedaan, maar het is nooit hele maal duidelijk geworden of het wer kelijke kunstliefde was. of ook de lust om te hebben en te pronken Peter de Grote Vóór haar had tsaar Peter de Grote al enigszins systematisch een verzame ken aan Italiaanse steden. Overigens is met alles Italiaans. Aan de Hermitage grenst de kleine Hermi tage, die de Franse architect Vallen de la Motte op bestelling van Catheri na de Grote ontwierp en waar zij tussen kunst, zoals een verzameling Rafaels. met kunstenaars, filosofen en schrijvers sprak om. zoals dat heet, de staatszaken te vergeten. Ver der Ls er de in neo-klassistische stijl opgetrokken nieuwe Hermitage van de Duitser Leo von Klenze en de oude Hermitage ADVERTENTIE Deze opsomming van de gebouwen van het museumcomplex is bedoeld om een indruk te geven van de enor me afstanden die een bezoeker moet afleggen en de dagen die hij ervoor nodig heeft wil hij het meeste gezien hebben in de vierhonderd zalen De zalen zijn gevuld met schilderijen en kunstvoorwerpen. De Hermitage telt liefst 38 Rembrandts. waaronder Danae. dat als zijn meest erotische werk geldt, en de verloren zoon. Ook de andere meesters uit de Gouden Eeuw zijn ruim vertegenwoordigd Er hangen Italianen als Da Vinci en Mi chelangelo. De Franse impressionis ten zijn er vertegenwoordigd, maar óok wat wordt genoemd de klassieke modernen, zoals Picasso. Matisse. Van Gogh en Van Dongen Er is een afdeling Scytische kunst uit de zesde eeuw voor Christus, gouden voorwerpen van een nomadenvolk bij de Kaspische en Zwarte Zee. Er zijn beelden uit het oude Griekenland en het oude Rome. zoals een originele lauwerenkroon Als speels voorwerp wordt getoond een mechanische pauw. die omdat hij zo teer is slechts heeft mogen pronken voor Indira Gandhi. Tito. Wilson en nu voor ons als kijkers. Want het schijnt een bij zonderheid te zijn geweest dat West- europese filmers opnamen hebben mogen maken in de Hermitage De door de NOS gekochte documen taire is geen droge opsomming gewor den van dit alles, maar Peter Ustinow en Natalie Wood „gidsen" de kijkers langs gedeelten die zij en vooral regis seur Derek Bailey en cameraman Stephen Tickner belangrijk vinden. Bij zo'n hoeveelheid moet een keus worden gemaakt om een impressie te krijgen. Nu hoeft ..veel" lang niet altijd „mooi" te zijn en in zo'n tv- programma hoeft het materiaal niet altijd met handschoentjes te worden aangepakt. Dat doet het duo Usti now-Wood dan ook duidelijk niet De andere kant van de medaille van hun presentatie is. dat uitkomt wat vóór het zien van de documentaire al gevreesd moest worden, het is een Ustinow-Wood-show geworden. Met nadruk op Ustinow. Met bravour en zijn imponerend voorkomen heeft hij De dichter Jacques Hamelink verdi delijkte enige tijd geleden zijn poé opvattingen in het lange essay droom van de poëzie" (19781 T bleek al hoezeer hij in onmin I met de geest van deze tijd. Duidet ker nog wordt dat uit de nieuwe bu deling met kritische beschouwing» In een lege kamer een garendraadji Daarin staan twee essays en een vt zameling aforistische notities „ov? wat er is en wat ontbreekt". A> overwegingen hebben de teneur v» bezwaren tegen de geest der eeuw. I „Een drogbeeld de Nederlands poëziekritiek" betoogt Hamelink de kritiek „als levende respons" ons land een zeldzaamheid is: critf met een eigen standpunt, met vd doende culturele bagage en emotij nele en geestelijke responsiviteit, nu een meer dan doorsnee-intelligenij en met autoriteit (allemaal eisen dj hij aan een criticus stelt) ontwaartM niet. Een kritische reactie op de po» zie vanaf Vijftig ontbreekt, mee» Hamelink En niet helemaal ten o( rechte In het tweede opstel krijgt, filosofii gedegen gefundeerd, de taal een e sentiële rol toebedeeld. Scherp wiji Hamelink alle vormen van ideol: gisch denken af. materialisme t technologie. Niet het meetbare int. resseert hem. maar ..het onbereke bare", dat hij in beeld brengt als „hl gebergte" dat overal is. maar dat v niet zien. Dat onzienlijke aanwezig is te benaderen via de weg van J taal; waarin alle tijd en traditie i inbegrepen. Dit dichterlijk pleidt* voor een vitale beschouwelijkheid: waarin ruimte bestaat voor irratioiv le en onmethodische „kronkels" i fundamenteel. T.v.I En Hfln non Jacqus Hamelink. In een lege kan* 1 een garendraadje. Amsterdam. D H Peter Ustinow en Nathalie Wood „gidsen" op geheel persoonlijke wijze de kijkers langs de kunstschatten van het voormalige tsaren- paleis De Hermitage in Leningrad. een reputatie weten op te bouwen van een soort duizendpoot als acteur, schrijver, zanger en presentator. Hij en de mode- en kapsel-showende Na talie Wood overheersen soms op plaatsen waar ik liever een schilderij in beeld had gezien Russisch bloed De keus viel op beiden omdat ze Russisch bloed in de aderen hebben De in San Francisco geboren Natalie Wood heeft Russisch-Franse ouders. De in Londen geboren Ustinow is volgens zijn curriculum vitae half Russisch, half Duits vlan vaderskant en half Russisch en een kwart Frans en een kwart Italiaans van moeders kant. Exclusief dus Het is de bewuste keus geweest van regisseur Bailey de presentatie door hen te laten doen. Hij wil zo kijkers publiek trekken omdat hij vreest dat anders niemand naar een kunstpro gramma zal kijken. Of dat waar is moet worden betwijfeld, als het pro gramma maar goed is en op een rede lijk uur wordt uitgezonden. Trou wens. de door de zalen van het mu seum drommende Russen en toeris ten hebben zo'n show toch ook niet nodig om te komen kijken. De Russen zijn trouwens heel trots op deze bolwerken, die ten slotte nog stammen uit de tsarentijd. Maar ook na de revolutie „alles is nu van het volk" is de verzameling aangevuld. Zo moest een particulier in 1917 af stand doen van 18 Cézannes. 10 Bon- nards. 8 Gauguins. 6 Matisses. wat Van Goghs en Mannets. Een ander raakte 31 Picasso's en 27 Matisses kwijt In de Toneelschuur in de Smede- straat in Haarlem wordt zaterdag 13 september het Tweede Haarlemse Poëziefestival gehouden. Voor deze manifestatie worden veertig dichters uitgenodigd. Tussen 1 uur 's middags en middernacht treden onder meer voor het voetlicht: Jana Beranova, Simon Vinkenoog. Gust Gils. Tom van Deel. Hans Vlek. Habakuk n de Balker. Edgar Cairo. Wiel Kusters. Frank Koenegracht. Louis Ferron. Elly de Waard. Roeland Sprey. Bies van Ede. Trudy Pot en Steef David son De muzikale inbreng wordt ver zorgd door het kwartet van Willem Kouwenberg, de Haarlemse formatie Swing Department en de Ruigsisters uit Ririgoord. In de diverse ruimtes van het theatergebouw wordt tevens een kleine boekenmarkt gehouden Een dagkaart voor deze gebeurtenis, die onder auspiciën staat van de Lite raire Instuif Haarlem, gaat 12 gulden kosten, wie alleen 's middags wil ko men. betaalt zes gulden en de avond kost acht gulden. De Europaprijs voor de schilder kunst. die de stad Oostende in België elke twee jaar toekent, is dit jaar naar de schilder Ruven Levav uit Amster dam gegaan. De prijs bedraagt 300 duizend Belgische franken, ongeveer 18 duizend gulden. De tweede prijs gaat naar de Brit Collin Lanceley. de derde prijs naar Barbara Hemitz uit Duitsland. Er hebben in totaal 558 kunstenaars werk ingezonden. Op het vierde wereldfilmfestival in de Canadese stad Montreal zijn de films Fontamara van Carlo Llzzani en The Stuntman van Richard Rush als de twee beste films van het festival gekozen De prijs voor de beste ac teur ging naar Robert Duvall voor zijn rol van een dominerende vader in The great Santini. De prijs voor de beste actrice was bestemd voor Ana Torrent, de zeer jeugdige Spaanse filmspeelster, in de film El Nido Bezige Bij. 1980.125 blz. 21.50 guldet Aan een „Lexicon van literaire to men" bestond grote behoefte. In art dere talen Engels. Duits. Frans-i zijn zulke lexicons in allerlei soortel voorhanden, maar een Nederland* uitgave op dit gebied ontbrak eigeq lijk. Het boekje van Van Gorp el anderen richt zich behalve op 1» hele vocabulaire dat vanouds verba den is aan lyriek, epiek en dramat* speciaal op retorica, literaire theoe en kritiek. De llteratuurgeschiedea blijft bewust buiten beschouwing. I Aldus is een bijzonder bruikbaar e verhelderend naslagwerk ontstaat waarin behalve „jambe" en „knittó vers" ook „triviaalliteratuur" en „rt ceptie-esthetica" kunnen worden op gezocht. Een register maakt het me gelijk om de niet afzonderlijk behai delde termen op te sporen. De lemma's geven meestal wel voa beelden uit de primaire literatuu (dus van „herderspoëzie", of „volta boek"), maar ze geven geen liter» tuurverwijzingen in de secundalij sfeer. Daardoor is het lexicon gea bron geworden met informatie voo verdere bestudering van de bespni ken term; het wil alleen zo kort e eenvoudig mogelijk vaktermen vel helderen. En daarin is het geslaagd' T.v.P Lexicon van literaire termen. Ken»' red. H. van Gorp e.a. Groningei Wolters-Noordhoff. 1980. 209 bit 29.- i Maros Ensemble in Gaudeamus Muziekweek door Ralph Degens Speciaal vandaag Wk wielrennen in Besancon Ned. 1 18.05 Het paard van Troye (IKON) kinderen van Ne derlandse politici bezoeken Sri Lanka om te zien hoe dit land ontwikkeld wordt. Leer zaam voor hun vaders Ned. 2/18.59 Van gewest tot gewest woontorens in Langbroek; het landjuweel in Oirschot be staat 1500 .jaar Ned. 1/18.59 Panoramiek (NOS) in de serie Oom Sams achtertuintje gaat het vanavond over Puer to Rico, een eiland in de Cara- ïbische Zee. nu nog een soort Amerikaanse kolonie Ned. 1/22.10 De Rode Draad (VARA-ra- dio) een discussie tussen twee verschillend denkende personen: criminoloog en pu blicist prol. Nagel uit Leiden en rabbijn Soetendorp. Onder werp de verplaatsing van de Nederlandse amhassadr uit Jeruzalem Ililv. 2 19.00 UTRECHT Met het naar hem genoemde Maros Ensem ble voert de in Hongarije ge boren Miklós Maros (37) in zijn tweede vaderland Zwe den regelmatig werken van hedendaagse componisten uit. Ter gelegenheid van de Internationa le Muziekweek van Gaudeamus gaf dit ensemble twee concerten met wer ken van jonge Zweedse componisten zondagavond in De Doelen in Rotter dam. maandagavond in Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht. De indruk van de eerste concerten in dit Zweedse week-end (geringe durf en vindingrijk in het hedendaagse Zweedse componeren) werd door het Maros Ensemble niet weggenomen. Tenzij er nu juist bij het concert in Rotterdam (dat ik niet bijwoonde) enkele bijzonder opvallende werken zijn gespeeld Wat niet waarschijnlijk is aangezien componisten als Maros. Sandström en Rosell in alle program ma's (behalve dat met elektronische muziek zondagmiddag) een aanzien lijk aandeel hadden. Uteraard geeft zo'n „partijdig" aandoende samen stelling een eenzijdig belicht beeld. Waarbij bovendien in de Maros-con certen het vocale element zeer sterk vertegenwoordigd was. wat waar schijnlijk toe te schrijven is aan de aanwezigheid in het ensemble van mevrouw Ilona Maros. Zij heeft voor treffelijke stemcapaciteiten. maar kon toch ook van de kil-esthetisch De benaming kluizenaarshut, wat Hermitage eigenlijk betekent, is bepaald niet van toepassing op de vele honderden vierkante meters oppervlakte die het gebouwencomplex in wit. blauw en goud aan het water beslaat. Bij het Spectrum. Utrecht, versche nen in de reeks Klassieken: De Woes te Hoogte van Emily Brontë (307 pag.) en Waan en eigenwaan van Ja ne Austin (305 pag.) Prijs per stuk 13 gulden Bij Elsevier. Amsterdam, versche nen: drie deeltjes in de serie Elseviers Medisch Kompas: Verpleging thuis. Eerste hulp in huis en Geneesmidde len (per deeltje 7,90); Cocktails voor het hele gezin door Mireille Steyt (96 pag.. 16 blz foto's, 19.90). Alles over jonge katjes door Stephe Bruin (144 pag.. 19.90). en Athabasca door Alis- tair Maclean, een in Canada spelende roman (272 pag., 19,90) Bij uitgeverij Van Loghuro Slaterus. Deventer, verschenen in samenwer king met de redactie van het blad „Ouders van nu" de volgende boeken over ontwikkeling, opvoeding van en hulpverlening aan kinderen: Kinder en jeugdpsyohotherapie onder red van A. Cools en D. van Herwerden (212 pag.. 29,50, Kind, gezin en echt scheiding door Wiljen van Seters (280 pag., 35 gulden). Als ouders gaan scheiden door Richard A. Gardner (128 pag.. 16.50) en Kleine ontwik kelingspsychologie door Rita Kohn- stamm (240 pag... 39.50). Eveneens bij Van Loghem Slaterus Groepstherapie voor partners door Gerda de Bruijn en Mare Nevejan '88 pag.. 14.50) en De praktijk van de gezinstherapie onder red van Peggy Papp (280 pag.. 39.50) Motorrijtuigenbelasting door Aert- jan Grotenhuis Uitg Noorduijn. Arn aandoende muziek van Peter Lynt (34) en Eskil Hemberg (42) niet mé* dan dat maken.- Mikló's Maros zelf („Ik ben voord geïnteresseerd in onbekende maa mooie geluiden") gaat in zijn „PsaU 98" met een gevarieerde instrument* tie meer de kleurig-illustratieve kan op. Bij de uitvoering van Sven-Davil Sandström's ..Convergence" voor fa gotsolo heb ik .alleen de grote techrf sche beheersing bewonderd waarmei Hans Samuelsson de uitdagem moeilijkheden van dit stuk overwt Dit uitdagende element lijkt mij oi rigens het enige aantrekkelijl ervan. Alles bijeen heeft deze wat eenzijdig belichting van de hedendaags Zweedse muziek (voornamelijk ge richt op kamermuziek) mij toch nieuwsgierig gemaakt naar wat ev» tueel nog in de schaduw daarvan kunnen staan. hem. 214 pag., 17,50.) Door juris geschreven „simpel antwoord op lerhande vragen." Homoseksuele jongeren en hun o» ders door Robert-Jan van der Fe«, en Geert Sanders. Uitg Van Loghur Slaterus. Deventer. (126 pag., 18,5®| De keerkringvogel door Willed Brandt. Uitg. Hollandia. Baarn. pag., 15,90. Bundel verzen. In dienst van hun naaste door Bar M. Rijnhout. Uitg. uitg. Wyt. Rotter dam. 365 pag.. geen prijsopgave Or dertitel: „Een stuk pilotenhulp in dj tweede wereldoorlog Fatale gelijkenis door Fran* Lynch Zuid-Hollandse Uitgever Mij. Amsterdam. 256 pag 24.50. de 19e eeuw gesitueerd verhaal ntó een meisje, een graaf en intrige^ j Verolme Memoires 2. Uitg Donkey Rotterdam. 179 pag.. ƒ37.50 ance( evetv

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4