Prijsstunten met melk niet van lange duur Zware straffen tegen verdachten rellen geëist Arbeidsongeschiktheid blijft toenemen ^Milieufederatie vreest geweld bij Dode waard Morgen interpellatie in Tweede Kamer W Uitspraak Den Uyl wekt verwarring Tabaks- en snuifdozen op Amsterdamse expositie WEG IN EIGEN LAND Nieuw initiatief abortusontwerp PvdA en D'66 Turk gedood bij steekpartij niet vergeten; bloemen sturen Meisje overleden Planbureau: jeugdwerkloosheid zal eerder dalen dan stijgen PvdA wil beraad over benoeming in Muntendam Steekpartij kost jongen het leven Rita 'OENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3. Van onze redactie economie DEN HAAG De kans is groot dat het gestunt met de prijs van volle melk niet lang zal duren. Wanneer winkeliers en supermarkten beneden de oude minimumprijs van 1,04 per liter imt'i blijven zitten, zal het ministerie van economische zaken bewerkstelligen dat er opnieuw een minimumprijsregeling voor volle melk komt. De oude was met ingang van afgelopen maandag J afgeschaft. en. B Het vrijlaten van de prijs heeft ertoe geleid dat enkele filiaalbedrijven en grootwinkelorganisaties de melk zeer goedkoop aanbieden. Een winkelke ten zit zelfs op 79 cent per liter, een andere op 88 cent, terwijl er ook enke le zijn die 99 cent vragen. Dat is in strijd met de bedoelingen van minis ter Van Aardenne. Deze had de mini mumregeling namelijk afgeschaft omdat zijns inziens de marktsituatie naar dat wel kon hebben. Met andere dat i woorden: een vrije melkprijs zou naar ena|de verwachtingen van de minister geen gestunt tot gevolg lebben. lat De praktijk blijkt op dit ogenblik overigens anders. Wanneer de handel de goedkope aanbiedingen inderdaad handhaaft, zal het ministerie de be voegdheid om een minimumprijs vast te stellen opnieuw aan het pro- iduktschap voor zuivel verlenen. Dat is een procedure die enkele dagen in beslag neemt en aan die procedure wordt nu gewerkt, aldus een woord voerder van het ministerie. Interpellatie Naar aanleiding van het vrijlaten van de melkprijs heeft het WD-Kamerlid A. A. M. E. van Frp inmiddels de interpellatie aangevraagd. Deze is hem toegestaan, wat inhoudt dat de Kamer donderdag een debat zal wij den aan het melkprobleem. Desge vraagd zei Van Erp het geen bezwaar te vinden een geestverwante minister Van Aardenne te interpelleren. Hij acht het een goed liberaal begin sel op te komen voor de kleine man wanneer die gemangeld dreigt te wor den. Die kleine man is in dit geval de kleine zelfstandige melkhandelaar en de rijdende winkelier Ook voor de landbouw acht. Van Erp het afschaf fen van de minimumprijs een onge lukkige maatregel. De kansas groot Het produktschap voor zuivel heeft de stellige indruk dat het nog tegen het einde van deze week opnieuw de bevoegdheid zal krijgen een mini mumprijs voor melk vast te stellen. Deze bevoegdheid wordt door het ministerie van economische zaken verleend. Het uitvaardigen van een nieuwe verordening is niet nodig als winkel bedrijven eigener beweging terug gaan naar de oude prijs. Daar ziet het echter niet naar uit. dat de boer minder voor zijn melk krijgt. Mr. G. van Muiden, specialist in de CDA-Kamerfractie voor het midden- en kleinbedrijf, vindt ook dat de maatregel voor de landbouw een slechte zaak is. De boer dreigt op de garantieprijs voor melk terug te val- leh, aldus Van Muiden In het alge meen is hij trouwens kritisch ge stemd over het besluit van Van Aar denne, dat zo meent hij voort komt uit een puur liberale denkwe reld. Laten we ons eens indenken dat het minimumloon wordt afgeschaft loon is tenslotte de prijs voor ar beid dan zou de ellende toch ook niet te overzien zijn? merkte Van Muiden od. Zijns inziens kan de kleine melkhan delaar een lagere melkprijs beslist niet verdragen. Hij heeft het al moei lijk en wordt dit jaar bovendien nog geconfronteerd met een dalende con sumptie van melk zodat de omzet daalt. Van Muiden vroeg zich ook af hoe Van Aardenne tot zijn besluit is kunnen komen. Ir\ dit verband noem de hij de in de maak zijnde nieuwe wet economische mededinging. Vol gens de memorie van toelichting krijgt het ministerie zelf de bevoegd heid een prijsregeling in te stellen en te wijzigen als de markt structureel is gewijzigd. Het recente besluit van Van Aardenne is daarmee in strijd want er was geen ingrijpende wijzi ging van de markt, merkte Van Mui den op. Secretaris De Graaff van het Neder lands Christelijk Ondernemers Ver bond (NCOV) vond dat Van Aardenne (als tegenstander van sterk overheidsingrijpen) sterk dogmatisch bezig was geweest. Hij was benieuwd hoe dit politiek moest aflopen, omdat bij de minimumprijs ook de CDA- bewindslieden Braks (landbouw) en Hazekamp (staatssecretaris van eco nomische Zaken) zijn betrokken. De Graaff wees op de passage in het CDA-programma waarin staat dat de overheid de bevoegdheid dient te hebben om na overleg met betrokke nen minimumprijzen voor te schrij ven om prijsdiscriminatie tegen te gaan. Halve melk De minimumprijsregeling heeft zich nooit verder uitgestrekt dan tot volle melk, goed voor 60 procent van de drinkmelkconsumptie. Halfvolle en magere melk vertegenwoordigen ca. 28 procent van het melkverbruik en bij deze söorten'Wórdt al geruime tijd wel sterk gestunt met de prijs. Dat gebeurt weer minder met karnemelk (12 procent van de consumptie). De huidige minimümprijscrisis is niet de eerste. Een jaar of drie geleden werd de oude regeling ongeldig verklaard. Toen echter werd afgesproken dat geïmporteerde melk uit België niet onder de minimumprijs viel. was de regeling niet langer strijdig met het EG-verdrag Ons commentaar staat op pag. 5 DEN HAAG PvdA-fractieleider Den Uyl heeft voor nogal wat verwar ring gezorgd met zijn uitspraak, dat het plan van minister Pais om twee honderdvijftig miljoen gulden te be zuinigen op de salararissen van on derwijsgevenden, 'op zich best discu tabel is'. Hij zei dit maandag op een bijeenkomst van D'66 in Utrecht. Daarbij stelde hij wel. dat in beginsel de gehele samenleving de bezuinigin gen moet betalen. Het inleveren van loon in ruil voor arbeidsplaatsen noemde hii een reëel alternatief. De opmerkingen van Den Uyl waren D'66-fractieleider Terlouw in het ver keerde keelgat geschoten, omdat de ze het in het geheel niet eens is met de plannen van minister Pais. Vorige week nog toonde PvdA-onder- wijsspecialist Van Kemenade zich verontwaardigd over het plan van Pais. Hij noemde het een eenzijdige loonmaatregel, waaraan geen algehe le inkomenspolitiek ten grondslag liet. Kennelijk om misverstanden te voor komen gaf de PvdA-fractie gisteroch tend haastig een verklaring uit. Daar in wordt onder meer gezegd, dat de salarissen van onderwijsgevenden niet mogen worden losgekoppeldvan de ambtenarensalarissen. Ondanks de antirookcampagnes durft de antiekmarkt De Looier in Amsterdam het aaneen tentoon- stelling te organiseren met als the ma „De Gulden Sigarettenkoker". Met medewerking van het Nie- meyer Nederlands Tabacologisch Museum kunnen daar tot en met 31 oktober tabaksdozen, sigaret tenkokers en snuifdozen getoond worden uit de zeventiende en achttiende eeuw. In de Twentse schouwburg te En schede is tot 15 september eën expositie te zien rondom de pries ter dr Alphons Ariëns, die van 1886 tot 1901 in Enschede werkte. Artikelen, brieven en andere attri buten geven een beeld van de plaats die de sociaal bewogen Ariëns innam, onder meer in de strijd tussen arbeiders en textiel baronnen. Ook zijn kruistocht te gen drankmisbruik krijgt aan dacht. Tot en met 14 september is „Een vleugje Marokko" in Drachten te vinden: schilderijen en keramiek van J. L. Clo'ux in 't Bleekershüs In Rotterdam kunnen tot half sep tember huisvrouwen en -mannen ih het museum voor Land- en Vol- T kenkunde terecht om ingewijd te worden in „Keukengeheimen' In deze stad is tot vrijdag in de Ar- chiefwinkel nog de tentoonstel- ling „Brood op de plank", een keu- ze uit het dagelijks werk van Rot terdammers in de twintigste eeuw. te bezichtigen. DEN HAAG De fracties van PvdA en D'66 hebben gisteren overeen stemming bereikt over een gezamen lijk initiatiefwetsvoorstel inzake abortus. Zij zullen het vandaag bij de Tweede Kamer indienen. De initia tiefnemers, Roethof (PvdA) en me vrouw Wessel (D'66), beschouwen hun voorstel als „een duidelijk alterna tief" voor het regeringsvoorstel. Uitgangspunten van het initiatief- ontwerp zijn het beslissingsrecht van de vrouw en het opheffen van de strafbaarheid van abortus verricht door een bevoegde arts. Beide frac ties willen, zo hun ontwerp wordt aanvaard, dat abortus wordt opgeno men in het ziekenfondspakket Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tijdens een ruim negen uur durende zitting van de Amsterdamse politie rechter zijn gisteren zware straften geëist tegen acht mensen die zijn gearresteerd in verband met de rellen die volgden op de ontruiming van de gekraakte flats op de Prins Hendrikkade op 19 augustus. Tegen één verdachte werd de zwaarste straf geëist die voor de politierechter mogelijk is. namelijk een half jaar gevangenisstraf. Van de vijftig mensen die wegens de rellen zijn gepakt, verschenen er gis teren slechts twaalf voor de rechter. De andere zaken hebben de justitiële autoriteiten laten rusten. Bij de meeste aanklachten vormt de bewijs last een groot probleem. Andere be wijzen dan getuigenissen van politie mannen zijn nagenoeg niet voorhan den Tegenover enkele pertinente ontkenningen van verdachten ston den slechts even pertinente verkla ringen van politieagenten Tegemoetkoming regering gevraagd dtVan onze parlementsredactie DEN HAAG Gewelddadige acties tegen de kerncentrale in tii Dodewaard zijn onvermijdelijk, als de regering de anti-kerne- nergiebeweging niet op enigerlei wijze tegemoetkomt. Met deze waarschuwing richtte de Gelderse Milieufederatie, die een hoorzitting belegde in verband met de aangekondigde acties tegen de centrale in de Betuwse gemeente. i. Volgens de milieufederatie, die pogin gen doet de dialoog tussen regering en anti-kernenergiegroepen weer op gang te brengen, is er zonder conces- Jsies van o verheidszij de geen basis l^voor een gesprek meer. „Door het islukken van de legale acties, heeft jeen aantal groepen geen vertrouwen ter in de democratie en in geweld- actievoeren." aldus een verte- rnwoordiger van de federatie. elderse stroomgroepen en energie-, mite's hebben de regering in juni I het ultimatum gesteld, dat harde ac- I ties zullen volgen als de kerncentrale 1 m Dodewaard niet in september "7ordt gesloten. Deze aankondiging Teft tot ongerustheid geleid bij de "ectie van de centrale en het ge- «ntebestuur van Dodewaard de openbare orde bij acties tegen dë centrale niet meer als louter een loka le aangelegenheid beschouwt. „Het gaat hier om acties met een nationaal getuit doel, die derhalve ook om een nationale reactie vragen Van onze correspondent De officieren van justitie, Craemer en Manschot, verwezen bij hun eisen naar de requisitoren bij de berechting van degenen die op 30 april werden gearresteerd. „Het moet", hielden de eisers de rechter destijds voor. „maar eens ondubbelzinnig gezegd zijn: on ze democratische rechtsorde ver draagt geen geweld tegen de handha vers daarvan". Officier Craemer wees pleidooien, dat er gekeken dient te worden naar de politieke of sociale achtergronden van de rellen en degenen die erbij betrokken waren, van de hand. Het gaat tijdens deze zaken om het ge drag van de verdachten tijdens de rellen en nergens anders om. aldus de officier. Ook de politierechter, me vrouw mr. G G. van Erp Taalman Kip-Nieuwenkamp had weinig ge duld met uitgebreide uiteenzettingen van sommige advocaten over de be weegredenen van de kraakbeweging. Wel liet zij de verdachten zelf uitge breid aan het woord over hun mo tieven J r J I"'"! ADVERTENTIE Bewijsvoering ■Geen slagveld jemeester Patijn van deze ge- :nte zei op de hoorzitting, dat Do- aard niet het slagveld wil worden 'an de krachtmeting tussen regering in anti-kernenergiebeweging Vol- i gens hem blijft de regering in gebreke Ie» door niet te reageren op het ulti- apmatum ie: 3.Hierdoor wordt voedsel gegeven aan de gedachte dat een actie tegen de centrale valt te proberen. Over de i» houding van de regering mag in deze lttzaak geen misverstand bestaan. M Daarvoor is zij te ernstig." aldus Pa- dftijn. rd >ij De burgemeester liet weten, dat zijn kt gemeentebestuur de handhaving van MAASSLUIS De 42-jarige Turk Muharem Akinar is gisternacht bij een steekpartij in Maassluis om het leven gekomen. Het slachtoffer werd op straat aangevallen door vermoe delijk twee jongens van twintig jaar. Nadat ze de man enkele steken had den toegebracht, verdwenen de jon gens op een brommer. Ze zijn nog steeds voortvluchtig. Over het motief van de moord is nog niets bekend. Enkele leden van de Kamercommissie voor kernenergie in gesprek met vertegenwoordigers van de Gelderse Milieufederatie. Van links naar rechts: de griffier mevrouw Vrins, de Kamerleden Epema- Brugman en De Boois (beiden PvdA), mevrouw Engel en de heer Broers, beiden van de Milieufederatie. DORDRECHT (ANP) De 17-jarige Sylvia Monica van Berkel uit Dor drecht is gistermiddag overleden aar. de verwohdlngen. die de 31-jarige me taalbewerker Philip U. haar vorige week woensdag met een dolkmes had toegebracht. Dit heeft een politie woordvoerder bekendgemaakt De metaalbewerker had vorige week hart en longen van het hem onbeken de meisje doorboord toen zij bij een rek van een boetiek in een winkel straat in Dordrecht een bloesje uit zocht. De motieven van de man wa ren dat vrouwen hem al jarenlang hadden afgewezen en hij nu wraak wilde nemen op een willekeurige vrouw. De man was reeds verschillen de malen yerpleegd in psychiatrische inrichtingen, aldus de politiewoord voerder. De advocaten hamerden op de huns inziens magere bewijsvoering. Zon der uitzondering vonden zij dat de waarnemingen tijdens de rellen en de getuigenissen tijdens de zitting, on voldoende waren. Er was zelfs sprake van een dubbelganger van een ver dachte die elke betrokkenheid bij de rellen ontkende. Ook hekelden de advocaten de vaak harde manier waarop mensen aange houden werden en de ..willekeur" waarmee justitie de zaken verder be handeld zou hebben. De officieren van justitie en de rechter-commissa- ris zouden willekeurig gehandeld hebben bij het heenzenden van som mige verdachten en het opsluiten van degenen die gisteren terechtstonden. Doordat het gerechtelijk onderzoek door de snelheid onvoldoende zou zijn geweest, zouden verscheidene ge heel onschuldige mensen veroordeeld kunnen worden. De lichtste straf werd geeijist tegen een 30-jarige man die een steen tegen een waterkanon heeft gegooid, name lijk zes weken. Drie keer werd vier maanden geëist, drie keer vijf maan den en één keer zes maanden. Vier zaken werden tot 16 oktober aange houden. voornamelijk wegens het ontbreken van getuigen verklarin gen. Vrijwel alle verdachten, die sinds hun arrestatie hebben vastgezeten, zijn gisteren vrijgelaten in afwach ting van het vonnis op 12 september. Eén Duits meisje moest van de poli tierechter in voorlopige hechtenis blijven. Kamer verlegen met verspilling van energie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een vertegen woordiger van de Gelderse Mi lieufederatie bracht tijdens de hoorzitting de leden van de Ka mercommissie voor kernener gie in grote verlegenheid. „Wat een energieverspilling." zei hij, erop wijzend dat alle lichten aan waren, buiten de zon scheen en de gordijnen waren gesloten. Waarnemend com missievoorzitter mevrouw Epe- ma-Brugman (PvdA) reageerde hierop met de mededeling, dat ae commissie hierover al dik wijls had geklaagd. ..Maar we hebben weinig invloed op de verlichting in dit gebouw." voegde ze er aan toe. Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Naar verwachting zal het aantal jeugdwerklozen, naarmate de eeuw vordert, eerder dalen dan stijgen/' Deze bemoedigende vooruitblik is te lezen in het rapport, dat door het sociaal en cultureel planbureau in Rijswijk naar buiten is gebracht. met een goede opleiding en een aardig inkomen 'Kwartair' De arbeidsongeschiktheid daarentegen zal blijven toene men. Werkloosheid bij man nen neemt af. maar stijgt bij vrouwen. Arbeidsplaatsen op middelbaar niveau nemen als gevolg van de automatisering sterk af. Aan arbeidsplaatsen op niveaus daarbóven en daarónder is meer behoefte ontstaan. Een van de belang rijkste moeilijkheden, waar mee men op de arbeidsmarkt te kampen heeft, is dat de kwaliteit van de arbeid niet beter wordt. In tegenstelling tot. vroeger is de arbeid licha melijk niet zo zwaar, maar geestelijk kan men het moei lijker aan. Dat komt onder meer door de hogere eisen van nauwkeurigheid, die de werk gever stelt. Die kwaliteit van de arbeid moet volgend het bureau de komende jaren nauwlettend in het oog wor den gehouden. Niet in de laat ste plaats omdat de' houding tegenover het werk vooral bij de jeugd „mfn'dèr tradi tioneel" wordt Het planbureau brengt twee jaarlijks een rapport uit over de verschuivingen binnen de Nederlandse bevolking in so ciaal en cilltuur opzicht. Die verschuivingen zijn gering en de onthullingen van het bu reau zijn niet altijd even schokkend. Opmerkelijk dit jaar is echter dat dë feiten in het rappoort de kritiek op de verzorgingsstaat weerleggen Die kritiek is een vijftal jaren geleden neergelegd in de knel puntennota, tot stand geko men onder de toenmalige mi nister van CRM Van Doorn. Maatschappelijke hulp zou bij de verkeerden terecht ko men. Onderzoek van het bu reau wijst nu uit, dat de maat schappelijke dienstverlening echt haar doelgroep bereikt Voor zaken als onderwijs en culturele vorming, vrijetijds- voorzieningen en -activitei ten. blijken de inspanningen van de overheid en de gelden terecht te komen bij mensen De werkgelegenheid in de kwartaire sector (de niet-com- merciële diënstverlening) zal volgens de prognoses in de jaren tachtig niet meer zo hard groeien als in het nabije verleden. De laatste jaren groeide de persoonssterkte er met gemiddeld 2,8 procent, terwijl in het winstmakende bedrijfsleven, de werkgele genheid met gemiddeld 0,8 procent daalde. Die groei ih de kwartaire sector zal naar schatting tot 1990 ongeveer 0,4 procent bedragen. Men be cijfert dat door een daling in het geboortencijfer en een toeneming van het aantal be jaarden het aandeel van het onderwijs in het totale aantal werkers in die sector van 23 procent zal teruglopen naar negentien, terwijl het aandeel van ziekenhuizen, bejaarden huizen en maatschappelijke dienstverlening van 32 naar 33 procent zal oplopen. In tegenstelling tot de 'ontzui ling* die was 'waar te nemen tussen 1966 en 1970, lijkt er nu een 'stilstand' te komen op het terrein van de levensover tuiging. Bij degenen die zich tot een kerkgenootschap re kenen, zeker op het terrein van politiek en onderwijs, treedt zelfs enig herstel op. Het rapport van het planbu reau is niet optimistisch over de volkshuisvesting in ons land. De opstellers hebben be rekend dat als de overheid het woningtekort vóór 1990 zou willen inlopen, er per jaar op zijn minst 103.000 woningen zouden moeten worden ge bouwd. Tot 1985 zouden voor bejaarden ongeveer 100.000 woningen moeten worden ge bouwd. De woningzoekenden in ons land wonen voor veertig pro cent in de vier grote steden. In deze steden woont ook veertig procent van het totaal aantal buitenlanders. Onder hen be vinden zich veel alleenstaan den en veel grote gezinnen. Deze buitenlanders blijken vaker en langduriger inge schreven als woningzoeken den dan Nederlanders. Ten slotte worden ze ook slechter gehuisvest. De onderzoekers nemen waar dat de bevolking zich minder zorgen maakt over de toe komst dan in de afgelopen vijf jaar. Men is ook minder bang om werkloos te worden. De burger hecht minder belang aan de huwelijkse staat. Hij heeft in het algemeen geen behoefte aap meer vrije tijd. Een steeds grotere groep in de samenleving vindt voorts dat de inkomens- en bezitsver- schillen die er op het ogenblik zijn moeten blijven DEN HAAG (ANPi Het bestuur en de Tweede-Kamerfractie van de PvdA hebben in een gisteravond uit gegeven verklaring hun afkeuring uitgesproken over de wijze waarop de heer H. Apotheker (D'66) tot nieuwe4 burgemeester van Muntendam zou zijn benoemd. PvdA-voorzitter Van denBerg had minister Wiegel van bin nenlandse zaken om een open beraad over deze benoeming gevraagd, maar dat werd afgewezen omdat het be sluit tot de benoeming al zouzijn ge nomen Een woordvoerder van bin nenlandse zaken was gisteravond overigens nog niets bekend over de benoeming van Apotheker Waarschuwingen aan het ministerie van binnenlandse zaken over reacties die deze benoeming zou uitlokken zijnvolgens de PvcLA-verklaring gene geerd. De PvdA spreekt zich niet uit over de persoon van Apotheker, maar meent dat bij deze benoeming wat meer gelet had moeten worden op de politieke verhoudingen in de gemeen te Muntendam. Bij verkiezingenin het verleden wisten de linkse partijen met uitzondering van D'66 in Mun tendam ruim tachtig procent van de stemmen op zich te verenigen. Van de kant van de PvdA in Muntendam was al eerder kritiek geuit op de op han den zijnde benoeming van de nieuwe burgemeester AMSTERDAM (ANP) Een 21-jari ge Amsterdammer is in een zieken huis overleden aan de verwondingen die hj zondag had opgelopen bij een steekpartij op de Zeedijk Volgens de politie kwam de steekpartij pas aan het licht nadat het ziekenhuis de poli tie had gewaarschuwd „M'n ballon wijst wel de weg. Maar helaas niet hoe je wegkomt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3